Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Kλείσαμε τα δύο και συνεχίζουμε!!!!!


Recommended Posts

Kλείσαμε την Κυριακή τα δύο και συνεχίζουμε, χωρίς καμία διάθεση για αποθηλασμό. Αν μου το λέγανε πριν απο δυο χρόνια, δεν θα το πίστευα.

Ευχαριστώ όλες εσάς που στηρίζετε τις μανουλες να συνεχίζουν να θηλάζουν τα παιδάκια τους, με τις γνώσεις και τις εμπειρίες σας, δυστυχώς δεν γράφω συχνά λόγω δουλειάς, σπιτιού και τα λοιπά, αλλά πάντα σας διαβάζω, και είστε όλες καταπληκτικές, συνεχίστε αυτό που μας προίκισε η φύση να κάνουμε. Σκέφτομαι και το καλοκαίρι να βάλω προς για το δεύτερο, με βλέπω να θηλάζω δύο, αλλά δεν πτοούμε.

 

Φιλιά πολλά σε όλες και καλή συνέχεια, ανυπομονώ να γεμίσουμε την σελίδα με άνω το δύο.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κατερινάκι μου γάλα κανονικότατα, το λέω αυτό γιατί αν πιέσω λίγο τις θηλές μου πετάγεται, ο μικρός μου αν είναι από πάνω μου και βγάλει το στόμα του απο το στήθος του τρέχει του καημένου το γαλατάκι, στο πρώτο μισό του λεπτού νιώθω ακόμα αυτό το λετ ντάουν που λένε και αρχίζει και καταπίνει γρήγορα, να σου πω την αλήθεια και εγώ δεν το πίστευα, και όμως όσο ζητάει το μωράκι τόσο κατεβάζει. θηλάζουμε περίπου 4-5 φορές το 24ώρο, πάει εδώ και 2 μήνες περίπου που σταμάτησε να ζητάει το βράδυ, δηλαδή από το τελευταίο βραδινό κατά της 10 μετά θηλαζουμε 6 το πρωί, μπορεί κάποιες φορές 5 μπορεί κάποιες φορές και 8 αναλόγως. μετά το μεσημέρι με το που σχολάσω από την δουλειά, μετά όταν ξυπνήσει απο το μεσημεριανό ύπνο (αυτός κάποιες φορές όχι τελευταία) μετά κατά τις 8 με 9 και πριν κοιμηθεί, το φοβερό είναι ότι αφού τελειώσει ζητάει το μπαμπά του, έχει φύγει από το στάδιο μόνο στήθος για να κοιμηθεί. Αυτό έγινε με την βοήθεια του μπαμπά τον έπαιρνε και παίζανε στο κρεβάτι μετά το θηλασμό και αποκοιμιότανε, έτσι πλέον θέλει μόνο μπαμπά.

 

Δύσκολο δεν είναι καθόλου, μάλλον εύκολο θα έλεγα πλέυν, ξαπλώνουμε και χαλαρώνω και εγώ μαζί του, είναι οι στιγμές ηρεμίας και για τους δυο μας, με ένα δεύτερο δεν ξέρω, πως θα είναι, αλλά θα τα καταφέρω, έτσι και αλλιώς δεν είναι κάτι που κρατάει για πάντα, μόνο λίγα χρόνια.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

K μενα θελει σαν τρελη !! Μερικες φορες μου φαινεται υπερβολικο αλλα απο οτι βλεπω δεν ειναι η μονη..Απο ποτε σου κοιμαται σερι το βραδυ;; (...μεγαλος πονος )

Link to comment
Share on other sites

bloublou

συγχαρητηρια! η δικια μου μολις εγινε 1μιση και ακομα την θηλαζω! βεβαια εμενα πινει πρωι βραδυ και 1 φορα το ξημερωμα μονο

πιστευα οτι θα ξεκινουσα την διαδικασια αποθηλασμου αφοτου θα εκλεινε τα 2 της ετη, αλλα εχω αρχισει να εχω προβλημα με τον τροπο που ειναι προσκολλημενη στο στηθος

και εργαζομαι και την εχω κ μαζι μου και οταν βαριεται η ζηλευει αρχισει το τραβηγμα της μπλουζας, το γαλα γαλα κλπ

κατεληξα οτι η δικια μου πρεπει μεχρι να γινει 2 να εχει αποθηλασει...απτην αλλη καποιες φορες λεω "ειναι τοσο μωρο ακομα"

να φανταστεις οτι κι η δικια μου κοιμαται με παραμυθακια κι οχι με στηθος

δεν ξερω γμτ δυσκολες αποφασεις...βεβαια δεν την πιεζω να αποθηλασει, απλα δεν ενδιδω αν δεν το ζητησει απο πεινα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

K μενα θελει σαν τρελη !! Μερικες φορες μου φαινεται υπερβολικο αλλα απο οτι βλεπω δεν ειναι η μονη..Απο ποτε σου κοιμαται σερι το βραδυ;; (...μεγαλος πονος )

 

jenny μου αρχισε να κοιμάται καλά τα βράδια όταν πλέον έβγαλε και τους κυνόδοντες, μέχρι τότε ξύπναγε μία με δυο φορές τη νύχτα και χάλαγε το κόσμο, περίπου απο τα χριστούγεννα έχουμε μπει σε μια σειρά.

 

Protoula μη νομίζεις και ο δικός μου ένα κόλλημα το έχει, με το που με δει το μεσημέρι μετά τι δουλειά, η πρώτη του λέξη είναι μαμά ζιζί, όλο νάζι, θέλουν το χρόνο τους, δεν είναι μόνο η πείνα του, γιατί έχει φάει πριν μισή ώρα και όμως το έχει ανάγκη είναι η επανασύνδεση μας, εν τω μεταξύ έχουμε και αλλεργία σε αυγό, το ανακαλύψαμε 18 μηνών κατηγορία 2, οπότε είχαμε σίγουρα και στο γάλα, απλά δεν το πήραμε είδηση. Η παίδιάτρος μου συστήνει τουλάχιστον μέχρι τα 2,5 χρόνια να συνεχίσουμε, κρέμες δυστυχώς του έδωσα 2 μήνες, επειδή δεν γνώριζα και πολλά μέχρι τότε, αλλά χάρης το φόρουμ ανακάλυψα πολλά πράγματα και άλλαξα και την πρώτη παιδιάτρο που είχα.

Μην ανυσηχείτε πάντως τα παιδάκια μας ξέρουν, εμένα όταν ζητάει συχνά, ξέρω ότι κάτι δεν πάει καλά, και πραγματικά, μπορεί λίγο μυτούλα, ή λίγος βήχας, αλλά για ένα 24ωρο και μετά τίποτα.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο σε αυτο το τελευταιο που αναφερεις

η δικια μου το πασχα που ειχε 3 μερες πυρετο (κατεβηκαν οι κυνοδοντες) θηλαζε συνεχεια ολη μερα και νυχτα

παραμενω αισιοδοξη οτι θα σταματησει να ξυπναει το βραδυ, μολις βγουν ολοι οι κυνοδοντες

οσο για την επανασυνδεση που λες....αυτο ακριβως κανει το βραδυ στις 8 που ζηταει επιμονως να θηλασει....εχει φαει, δεν ειναι απο πεινα

εσεις βεβαια που εχετε και αλλεργια εχετε σωθει πιστευω με τον θηλασμο!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά έχουμε σωθεί, με τόσα που διαβάζω, δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι καλύτερο.

 

Όλες η αρρώστιες του είναι καμιά μυτούλα, και βήχας 3-4 φορές τη μέρα, δηλαδή ούτε θέμα δεν το κάνω, δεν έχω λείψει μέρα από την δουλειά μου, δόξα το θεό. Αλλεργία ίσον χαμηλό ανοσοποιητικό, όπως καταλαβαίνεις, θα τρέχαμε και δεν θα φτάναμε, το μήνα που μας πέρασε κάναμε και μία θεραπεία με ομοιοπαθητικά και φύγανε εντελώς κάποιες κοκκινίλες που είχε στο σωματάκι του και κυρίως πίσω από τα γόνατα (έτσι ανακάλυψα την αλλεργία) ατοπική δερματίτιδα, γιατί κατά καιρούς αν έτρωγα κάτι εγώ που είχε αυγό γινότανε έντονο, τώρα έφυγε εντελώς. Οπότε τον άλλο μήνα θα κάνουμε εξετάσεις να δούμε που βρισκόμαστε.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

αντε με το καλο!

να σε ρωτησω κατι, μια φιλη μου που δινει ξενο στον γιο της μου εχει αναφερει οτι ο μικρος εχει ατοπικη δερματιτιδα στην περιοχη του προσωπου. του δινει ομως κανονικα αυγο...μηπως δεν πρεπει? τι σου εχει πει ο ομοιοπαθητικος σχετικα με αυτο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ομοιοπαθητικός μου είχε πει αυγό θα το εισάγουμε σιγά σιγά στα 2,5 χρόνια, ήδη μου είπε να παρατηρώ αν κοκκινίζει όταν τρώω εγώ κάτι που μετά την θεραπεία να σου πω την αλήθεια δεν βλέπω πλέον τίποτα, σε κανά μήνα θα κάνουμε εξετάσεις γενικές και αναλόγως θα πράξουμε. Η φίλη σου θα μπορούσε να το συζητήσει με το παιδιάτρο της και να κάνουν κάποιες εξετάσεις αίματος απλές, για συγκεκριμένα τρόφιμα, εμείς έτσι κάναμε και βρήκαμε την αλλεργία στο αυγό. Πάντως και οι δύο απόλυτες στο γάλα μετά τα 2,5, αν και βγήκαν καθαρές οι εξετάσεις, το παιδί μου είπαν ότι είχε σίγουρα αλλεργία στο γάλα, αλλά λόγο θηλασμού το είχε ξεπεράσει.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

bloublou φτου να μην σας ματιασω μια χαρα σας βρισκω..μακαρι να ακολουθησουμε κι εμεις τετοιο προγραμμα συντομα γιατι δυσκολευομαι τελευταια..σε λιγες εβδομαδες κλεινουμε κι εμεις τα 2..και παλι συγχαρητηρια

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά χριστίνα μου για τα καλά σου λόγια, όλα θα πάμε μια χαρά, το κάθε παιδάκι έχει το ρυθμό του. Είμαι πολύ χαρούμενη που φτάσαμε μέχρι εδώ και συνεχίζουμε, όπως έρθει από και πέρα. Θυμάμαι πριν ακόμα μείνω έγκυος είχα ακούσει απο φίλη μου για γνωστή της που θήλαζε για 2,5 χρόνια, και σκέφτηκα αν είναι δυνατόν, γίνονται τέτοια πράγματα αυτή την εποχή;Δυστυχώς μας μεγάλωσαν με σκόνες και μπουκάλια και μόνο αυτό θεωρούμε φυσιολογικό, ευτυχώς όμως αυτό το πράγμα σιγά σιγά αλλάζει. Προσπαθώ όσο μπορώ να ενημερώνω τις μέλλουσες μανούλες και έχω πάρει και τα βιβλία τησ Πατσούρου και τους τα δίνω να διαβάζουν, από εκεί και πέρα στην κρίση τους.

Πλέον το φυσιολογικό για μένα είναι αυτό, δεν μπορώ να φανταστώ να κάνω κάτι άλλο. ΕΎχομαι τα καλύτερα σε σένα και το κοριτσάκι σου, και περιμένω να γεμίσει με περισσότερες μαμάδες άνω των 2 χρόνων.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Να 'μαστε κι εμεις σ'αυτο το τοπικ...

Σε μερικες μερες κλεινουμε τα δυο και μου φαινεται απιστευτο που τα καταφεραμε :D,ουτε στα πιο τρελα μου ονειρα δεν το φανταζομουν οτι θα φταναμε ως εδω.

Στοχος μου ειναι τωρα τα 3 :mrgreen:!!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να 'μαστε κι εμεις σ'αυτο το τοπικ...

Σε μερικες μερες κλεινουμε τα δυο και μου φαινεται απιστευτο που τα καταφεραμε :D,ουτε στα πιο τρελα μου ονειρα δεν το φανταζομουν οτι θα φταναμε ως εδω.

Στοχος μου ειναι τωρα τα 3 :mrgreen:!!

 

Στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου και μπράβο σου!!!:):):)

Πειράζει που ζηλεύω;

Μου λείπει πολύ πολύ ο θηλασμός, εγώ δεν κατάφερα να ξεπαράσω τα δυο χρόνια και το ήθελα τόσο μα τόσο πολύ, αλλά το σποράκι μου αποφάσισε αλλίως:(:(:(.

Να το χαίρεσαι το παιδάκι σου!!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ Αρχοντουλα μου!

Να μην ζηλευεις τα καταφερες μια χαρα :D.

Το παιδακι σου αποφασισε να σταματησει εδω,να εισαι υπερηφανη που τα καταφερες τοσο καλα.

Θα αφησω κι εγω την φυση να κανει τη δουλεια της,οσο θελει η μικρη και οποτε θελει θα σταματησουμε,(εγω ελπιζω να θηλασμουμε ως τα 3:oops:).

 

Σου ευχομαι στο επομενο να περασετε τα 3 χρονια θηλασμου:mrgreen:.

Και συ να χαιρεσαι το γιο σου!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαράκι μου, σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχούλες σου.:D:D:D

Δεν νομίζω να κάνω άλλο παιδάκι, έχω ήδη δυο και ενώ τα λατρεύω τα παιδιά, δεν με βλέπω για τρίτο.

Πιστεύω πως θα τον καταφέρεις τον στόχο σου, τι ωραία που θηλάζεις, τι ωραίες στιγμές!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου μπράβο που τα καταφέρατε μέχρι εδώ, και έχω να συνεχίσετε για όσο μπορείτε. Εμείς όπως βλέπετε και από το τικεράκι δυστυχώς ή ευτυχώς αποθηλάσαμε, δυστυχώς γιατί μου λείπει πολύ, αλλά λόγω του ότι είμαι έγκυος ανυπομονώ στο επόμενο, εύτυχώς όμως γιατί έγινε με πολύ αγάπη και είναι σχεδόν έτοιμος και ο μικρός. Από το καλοκαίρι είχε μειώσει σε τέσσαρους την ημέρα, χαράματα, πρωί, μεσημέρι βράδυ, από κάποιο σημείο και μετά έκοψε τον πολύ πρωινό, από μόνος του γιατί πλέον κοιμόταν όλο το βράδυ, τα υπόλοιπα, ήρθαν από μόνα τους, δηλαδή το μεσημέρι, απλά του άλλαξα την ώρα που κοιμόταν, δηλαδή τον έβαζε η μητέρα μου πιο νωρίς 2-4 για να κοιμάται πιο νωρίς το βράδυ, οπότε όταν γύρναγα από την δουλειά κατά ένα παράδοξο τρόπο δεν μου ζήταγε, ή αν του πρότεινε, θήλαζε για λιγότερο από ένα λεπτό. Τα άλλα δύο πρωί βράδυ, του έδινα κανονικά είτε μου ζήταγε είτε όχι ,απλά του έλεγα να μετρήσουμε μέχρι το δέκα από το ένα στήθος και μέχρι το δέκα από το άλλος, έτσι απλά σίγά σιγά εδώ και μια βδομάδα περίπου κόψαμε εντελώς. Τώρα κάνουμε πολλές πολλές αγκαλίτσες και ενώ ποτέ δεν μου έλεγε γλυκόλογα, τώρα μου λέει μαμούλα μου σαγαπάω, με αγκαλιάζει τρυφερά, ίσως είχε την επαφή του στήθους και τώρα που δεν το έχει αναπληρώνει με άλλα πράγματα, τι να πω άβυσσος η ζωή του παιδιού.

 

Ένας κύκλος έκλεισε, ένας άλλο περιμένω με αγωνία να ανοίξει, και να είναι τόσο μακρινός όπως ο πρώτος.

 

Να στε καλά κορίτσια μου και να συνεχίσετε ότι κάνετε, μην ακούτε κανέναν μόνο την καρδιά σας και το παιδάκι σας, δεν πίστευα ποτέ ότι θα αποθηλάσουμε ήταν τόσο κολλημένος, και όμως έγινε τόσο χαλαρά, τόσο ήρεμα, που ακόμα δεν το πιστεύω.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια

 

τον αλλον μηνα κλεινω 2 χρονια θυλασμου αλλα εχω ενα προβληματακη...ο γιος μου οπως ειναι φυσικο εχει τα περισσοτερα δοντια του δεν με δαγκωνει βεβαια προσεχει πολυ το μικρο μου αλλα εχω παρατηρησει το τελευταιο διαστημα οτι οι θηλες μου σαν να ξεφλουδιζουν και με τσουζουν. Τι μπορω να κανω????

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Eμεις είμαστε πολύ μακριά ακόμα, αλλά ήθελα να σας πώ ένα μεγάλο μπράβο κορίτσια!!

 

....Και μια απορία: σε αυτην την ηλικία, πόσες φορές θηλάζετε ημερησίως?

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου αφοτου εμεινα εγκυος ξαναγυρισε στους 12 θηλασμους και βαλε.....

Ισως αλλαζει κατι με τις ορμονες και μειωνεται το γαλα και θηλαζει περισσοτερο,λεω εγω μπορει να κανω και λαθος, παντως την εχει πιασει κατι και θελει να θηλαζει διαρκως.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...