Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποφασισα να αποθηλασω_πως??


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα, εχω νοικιασει το διπλης αντλησης symphony αλλα πραγματικα δεν βλεπω καμμια διαφορα απο το electric που ειχα παρα μονο οτι χρειαζομαι λιγοτερο χρονο για να αντλω και οι πληγες να επιμενουν... Εν παση περιπτωσει, το γαλα μου εχει μειωθει αρκετα και αποφασισα και για προσωπικους λογους να αποθηλασω. Μιλησα και με την γυναικολογο μου και μου ειπε να μειωσω τις αντλησεις, να αδειασω εντελως το στηθος (αναρωτιεμαι_με αυτο τον τροπο δεν θα δωσω ερεθισμα για αυξηση παραγωγης?) να το δεσω κ να μην πινω πολλα υγρα ή να παρω τα parlodel ή τα ντιπεργκον με σταδιακη αυξηση των δοσεων. Επειδη πριν μεινω εγκυος ειχα αυξημενη προλακτινη και επαιρνα τα dostinex την ρωτησα εαν μπορω να παρω αυτα παλι και μου ειπε οτι δεν θα κανουν τιποτα αυτα τα χαπια. Τωρα πια το στηθος μου το νιωθω φορτωμενο μονο το πρωι και το βραδυ και κανω μονο 2 αντλησεις οποτε και βγαζω συνολικα το πολυ 200 ML (ενω εκανα 4 αντλησεις και εβγαζα 120-150 ml_τοσες προλαβαινα λογω εργασιας) , εντωμεταξυ εχω και τις πληγες που επιμενουν.. Κοριτσια ποιο τροπο μου προτεινετε να αποθηλασω? Εαν διαβασει το μηνυμα μου η Αγλαια θα εκτιμουσα μια απαντηση και απο εκεινη.

 

p.s προσπαθησα να γραψω στο topic του αποθηλασμου αλλα για καποιο λογο δεν μπορω

Ajnwp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγαπητή Κορίνα

Από όσο ξέρω χρειάζεται κάποιος χρόνος και κάποιος αριθμός αντλήσεων για να συνηθίσει το στήθος σου στο θήλαστρο ώστε να καταλάβεις την ακριβή ποσότητα που μπορεί το στήθος σου να βγάλει.

Αν όμως το γάλα σου έχει μειωθεί πολύ λόγω του ότι δεν θηλάζεις αρκετά το μωρό τότε μάλλον θα χρειαστεί να κάνεις επαναγαλακτισμό. Και εγώ είχα φτάσει να θηλάζω μόνο 2 φορές την ημέρα και έφτασα σε 2 εβδομάδες να θηλάζω αποκλειστικά μετά τον επαναγαλακτισμό.

Παρόλα αυτά αν θες να αποθηλάσεις μπορείς να διαβάσεις τα σχετικά θέματα στον αποθηλασμό για φυσικό αποθηλασμό ώστε να μην χρειαστεί να πάρεις φάρμακα.

 

Έκανες αερισμό για τις πληγές; Μου κάνει εντύπωση το ότι επιμένουν. Προσωπικά με αερισμό και ελαιόλαδο μόνο κατάφερα να μην έχω πρόβλημα σε 2 μέρες. Ίσως όμως να είναι κάτι άλλο. Είσαι σίγουρη ότι οι χοάνες του θήλαστρου είναι στο νούμερο σου;

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω για τον αποθηλασμό.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αντλείς να αδειάσει το στήθος αλλά μόνο για να ανακουφιστεί το γάλα θα μειωθεί. Φαντάζομαι αν σταματάς στα 50 μλ κάθε άντλησης το γάλα θα υποχωρήσει. Πρόσεξε μόνο για κανένα κόμπο στο στήθος. Εγώ από τους δύο θηλασμούς πρωί βράδυ, πήγα στον έναν μόνο πρωί και μετά μέρα παραμέρα πρωί μέχρι που αισθάνθηκα ότι το στήθος μου δεν φόρτωνε και σταμάτησα το θηλασμό χωρίς χάπια.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αντλείς να αδειάσει το στήθος αλλά μόνο για να ανακουφιστεί το γάλα θα μειωθεί. Φαντάζομαι αν σταματάς στα 50 μλ κάθε άντλησης το γάλα θα υποχωρήσει. Πρόσεξε μόνο για κανένα κόμπο στο στήθος. Εγώ από τους δύο θηλασμούς πρωί βράδυ, πήγα στον έναν μόνο πρωί και μετά μέρα παραμέρα πρωί μέχρι που αισθάνθηκα ότι το στήθος μου δεν φόρτωνε και σταμάτησα το θηλασμό χωρίς χάπια.

 

 

Τι εννοεις οταν λες κομπο?

Απο τους 2 θηλασμους ποσος καιρος μεσολαβησε για να σταματησεις εντελως τον θηλασμο χωρις χαπια?ποσος καιρος δηλαδη σου πηρε συνολικα για να σταματησεις τον θηλασμο? Ευχαριστω!

Ajnwp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις οταν λες κομπο?

Απο τους 2 θηλασμους ποσος καιρος μεσολαβησε για να σταματησεις εντελως τον θηλασμο χωρις χαπια?ποσος καιρος δηλαδη σου πηρε συνολικα για να σταματησεις τον θηλασμο? Ευχαριστω!

 

Κόμπο εννοώ να μην πετρώσει πουθενά τοπικά γάλα. Στο γιο μου που αποθήλασε 13 μηνών δύο θηλασμούς έκανα για 2 μήνες και μετά σε άλλον 1 μήνα αποθήλασα κάνοντας μόνο πρωί και μετά μέρα παραμέρα. Δεν είχα πρόγραμμα απλά πως καταλάβαινα το στήθος μου. Στην κόρη μου που αποθήλασε 10 μηνών πρέπει να έγινε πιο γρήγορα. Ένα μήνα πρωί βράδυ και άλλον ένα μήνα πιο αραιά. Έχω θηλάσει και μια φορά στις 3 μέρες αν αισθανόμουν να βαραίνει το στήθος. Αφού ανησυχούσα μην έχει μπαγιατέψει το γάλα :shock:.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

×
×
  • Δημιουργία νέου...