Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Συναισθηματικά είμαι χάλια αλλα δεν γίνεται διαφορετικά .Δοκίμασα όλους τους τρόπους να του δώσω ξένο γάλα και δεν θέλει. Πίνει απο το απογευμα και μετα το δικό μου. Πινει λίγο γάλα το αισθάνομαι αφου πλεον δεν νοιωθω να εχω πολυ γαλα. Αποφάσισα να κανω κάτι άσχημο και νοιωθω τραγικα αλλα δεν γινεται διαφορετικα. Το Σαββατο που δεν θα δουλευω δεν θα του δωσω καθόλου φαι. Θα το αφησω νηστικό :cry::cry::cry::cry: .Πεθαίνω μεσα μου που το λεω ας κακοχαρακτηριστώ αλλα δεν γινεται. Καποια στιγμη το πουλάκι μου θα πηνάσει και τότε ελπιζω να πιει το ξένο γάλα..... Εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αχ σωτηρια σε καταλαβενω η κορη μου ειναι 16 μηνων απο τον 7 μηνα προσπαθω να κοψω σταδιακα το δικο μου γαλα αλλα τιποτα. πινει 3 διαφορετικα γαλατα δικο μου , nestle kai fricolak 2 ης βρεφικης αλλα οταν γυρναω απο την δουλεια μου κατεβαζει την μπλουζα για να πιει το δικο μου το κανει καθε μερα περιμενει στο παραθυρο για να γυρησω και αμα αργησω λιγο αρχιζει και φωναζει στη γιαγια της ΜΑΜΑ ΓΑΛΑ εχω παθει φρικει ρωτησα βεβαια παιδοψυχολογο και μου ειπε οτι δεν θελει να με αποχωρηστει της λειπω οταν παω στην δουλεια και το θεωρει δεσημο . βεβαια προσπαθω να την ξεγελαω καμια φορα αλλα το θυμαται μετα το απογευμα . υπομονη καλη μου σιγα σιγα θα τα καταφερουμε .

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρια μου, δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να το αφησεις νηστικο το παιδι.

 

Νομιζω οτι υπαρχει υπομνημα για διακοπη του γαλακτος, ψαξτο λιγο.

 

Καταλαβαινω οτι εχεις τρελαθει, αλλα δεν ειναι λυση η ασιτια..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

και εγώ προς την τρέλα οδεύω.Έχω ένα κοριτσάκι 4,5 μηνών και προσπάθώ να αποθηλάσω γιατί είμαι χάλια ψυχολογικά και σε ένα μήνα επιστρέφω στη δουλειά αλλά δεν πιάνει μπιμπερό με τίποτα.Έχει εμφανίσει αλλεργία στο αγελαδινό και προσπαθώ να της δώσω το Almiron pepti αλλά ουρλιάζει αν δεν την βάλω στο στήθος.Τι να κάνω ??? Βοήθεια ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια προς Θεού μην τα αφήσετε νηστικά τα μωρά...γιατί πρέπει να κόψετε άμεσα το θηλασμό; Γυρνατε στη δουλειά; Μήπως αν βγάζατε με θήλαστρο και τα ταϊζει άλλος όταν εσείς λείπετε;Ψάξτε το και στο forum, ρωτήστε ένα ειδικό, παντως είναι αμαρτία να μείνουν νηστικά...κάποια λύση θα υπάρχει...

Η κολλητή μου είχε παρόμοιο πρόβλημα, ο μικρός δεν έπινε κανένα ξένο, άλλαξε πολλές μάρκες, αλλα είναι πιο μεγάλος και τρώει γιαούρτι αντι για γάλα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αν τους έδινε κάποιος άλλος εκτός από εσάς γάλα με το μπουκάλι να το έπαιρναν καλύτερα;

Και η μαμά να βρισκόταν σε άλλο χώρο; Για δοκιμάστε το ρε κορίτσια μήπως πετύχει έτσι.....

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο που σε κανει να αισθανεσαι χαλια????ο θηλασμος η οτι δεν παιρνει ξενο γαλα και πως θα ταιστει????????Η οτι δεν εχεις χρονο για εσενα και θεωρεις υπευθηνο τον θηλασμο???ακομα και να τον κοψεις αν νομιζεις οτι ειναι το τελευταιο το μωρο παλι οταν εισαι σπιτι την μαμα του θα θελει

Λογικο ειναι οταν τα μωρακια αρχισουν νμα καταλαβαινουν να μην θελουν αλλο γαλο εκτος απο τυης μαμας

Εχουν οτι ωρα θελουν χαβιαρι και εσυ θες να τα ξεγελασεις με ταραμα?????

Παντως να το αφησεις νυστικο για να προσπαθησεις να του δωσεις ξενο γαλα κοπελια σωστο δεν ειναι

Αν αισθανεσαι κουρασμενη απο τον θηλασμο και δεν εχεις κανενα να σου κραταει το μωρο να ξεκουραστεις παρε μια γυναικα 2 φορες τον μηνα για τι ς δουλιες του σπιτιου αντι για ξενο υποαλεργικο ααγελαδινο γαλα

Υποαλεργικο γαλα ειναι μονο το δικο σου

 

Χαλαρωσε πρωτα και μεταα ξαναγραφεις

Παντως αν θυμηθεις τον εαυτο σου 8 μηνες πριν

αυτο του να αφηνες το μωρακι σου νυστικο ειμαι σιγουρη οτι θα εκνευριζοσουν αν το ακουγες απο μια αλλη μαμα

 

 

Οτι αξιζει ποναει και ειναι δυσκολο..............

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

διαφωνω καθετα ως προς το να αφησεις νηστικο ενα μωρο

ομως μη λιθοβολουμε οποια θελει να αποθηλασει ελεος..δεν εινααι κατωτερη οποια δε θηλαζει μεχρι το παιδι να παει σχολειο.

δεν ειναι δουλειαα μας να τις λεμε αν πρεπει να παρει γυναικα σπιτι κ ποσες φορες ττην εβδομαδα ουτε να θηλασει αν δε μπορει.

επισης η μονη αιτια αποθηλασμου δεν ειναι επειδη η μητερα πρεπει ννα γυρισει στη δουλεια!!!δικαιωμα της καθε μιας αν θελει να θηλασει 1 μηνα 6 μηνες 1 χρονο 10 χρονια!δεν εχουμε δουλεια να την κρινουμε ουτε να ττο παιξουμε τελειες.λοιπον η κοπελα ρωταει τι να κανει για να αποθηλασει κ οχι για να θηλασει.οποια ξερει κατι ας το προτεινει.

ΣΩΤΗΡΙΑ μην αφησεις το μωρο νηστικο.αν δε πιανει μπιμπερο ειναι σε ηλικια που μπορεις να δοκιμασεις εκπαιδευετικο ποτηρακι

Link to comment
Share on other sites

διαφωνω καθετα ως προς το να αφησεις νηστικο ενα μωρο

ομως μη λιθοβολουμε οποια θελει να αποθηλασει ελεος..δεν εινααι κατωτερη οποια δε θηλαζει μεχρι το παιδι να παει σχολειο.

δεν ειναι δουλειαα μας να τις λεμε αν πρεπει να παρει γυναικα σπιτι κ ποσες φορες ττην εβδομαδα ουτε να θηλασει αν δε μπορει.

επισης η μονη αιτια αποθηλασμου δεν ειναι επειδη η μητερα πρεπει ννα γυρισει στη δουλεια!!!δικαιωμα της καθε μιας αν θελει να θηλασει 1 μηνα 6 μηνες 1 χρονο 10 χρονια!δεν εχουμε δουλεια να την κρινουμε ουτε να ττο παιξουμε τελειες.λοιπον η κοπελα ρωταει τι να κανει για να αποθηλασει κ οχι για να θηλασει.οποια ξερει κατι ας το προτεινει.

ΣΩΤΗΡΙΑ μην αφησεις το μωρο νηστικο.αν δε πιανει μπιμπερο ειναι σε ηλικια που μπορεις να δοκιμασεις εκπαιδευετικο ποτηρακι

 

Εγραψες ακριβώς τις σκέψεις μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα. στο πρωτο μου παιδι θηλασα 10 μηνες. παραλληλα επειδη ειχα ακουσει διαφορα για παιδια που δεν ποιανουν μπιμπερο εβγαζα το δικο μου γαλα και εδινα ενα μπουκαλι καθε μερα για να μην ξεχνιεται. ετσι οταν επαθα δηλητηριαση καποια στιγμη το εκοψε ευκολα. βεβαια ολοι μου ελεγαν οτι ειμαι υπερβολικη και οτι αν πεινασει το παιδι θα φαει.αλλα ξερω οτι δεν ειναι ετσι. το ιδιο πραγμα κανω και στο δευτερο παιδι μου το οποιο ειναι 20 ημερων. καλο κουραγιο σε οποιες προσπαθουν να σταματησουν τον θηλασμο γιατι ειναι δυσκολο κυριως για το παιδι,αλλα και για τη μητερα.

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΤΗΡΙΑ σε καταλβαινω ειμαι στο ιδιο σταδιο ειμαστε 12 μηνων και ακομα δεν τρωμε σωστα γαλα κανενα και με κανεναν τροπο ζω μονη με τον αντρα μου δεν δουλευω και εχω ενα ακομα παιδι που τον εχω στερηθει λογω προσκολησεις του μικρου...θελω να αποθηλασω η αν οχι να μειωσω σιγα σιγα τους θηλασμους να παρει μπουκαλι αλλα το θεωρω ακατορθωτο ο μικρος μου τραβαει την μπλουζα και ζητα κλαιει μελανιαζει και δεν σταματα σημερα το πρωι ηταν η πρωτη φορα που κοιμηθηκε μονος του χωρις στηθος το θεωρησα θαυμα και ειπα δεν του δωσω μεχρι το βραδυ ξυπνησε ζητησε και εγω προσπαθησα να το ν αποσπασω την προσοχη εφαγε 10 κουταλακια φαγητο και μετα απο κανα μιασωρω δραμα προσπαθησα να δωσω ξενο τπτ εκλεγε με τραβουσε τα μαγουλα και την μπλουζα και δεν με αφηνε μελανιασε φοβηθικα και τον εδωσα :-(:sad:...

τωρα νιωθω κοματια νιωθω κουρασμενη απογοητευμενη και χωρις καμια συμπαρασταση ολοι περιγυρως μου λεν οτι φταιω εγω που δεν τρωει και οτι πρεπει να αποθηλασω συμφωνα με αυτους να αφησω το παιδι να κλαιει

μεχρι να παρει μπουκαλι:rolleyes::shock:ολοι με κατηγορουν αλλα ποτε κανενας δεν μου ειπε μπραβο οταν θηλαζα μονο εδω μεσα βρισκω γυναικες που θηλασαν τοσους μηνες αρχιζω να σκεφτομε οτι ειναι ψεμα δεν υπαρχουν:cry:και ακομα και τωρα δεν βλεπω πουθενα λυσεις αποθηλασμουεδω μονο γιατι θα αποθηλασεις; ενω στην πραγματικοτητα γιατι θηλαζεις ακομα ;;;

υπαρχει καπου αναλυτικα τροπος φυσικου αποθηλασμου και λυσεις εχω ενα σορρο απορειες ...:?::?::-(

 

τελικα υπαρχει κανεις που μπορει να παντησηση ισως η αγλαια αλλα και αυτη που να τα προλαβει ολα ..

 

1. τροποι να παρει ξενο γαλα απο μπουκαλι;;

2.πρεπει να περιμενω να παρει το ιδιο το μωρο την αποφαση να αποθηλασει και ποσο καιρο θα παρει αυτο..;;

3.ειναι εγκλημα να πεις οτι αποθηλαζεις πρεπει να νιωθω τυψεις ;;;

4.ποια ειναι η διαδικασια του αποθηλασμου;;;

5.τι κανω οταν πριζετε το στηθος πρεπει να το βγαλω οταν καταφερνω και δεν το δωσω γευμα

μηπως τελικα 12 μηνων ειναι αργα να αποθηλασω μονη μου

μηπως τελικα φταιω που δεν εμαθα εγω να περνει μπουκαλι και τωρα ειμαι υπευθηνη και πρεπει να υποστω τις συνεπειες...ολοι μου λεν να το αφησω να κλαψει η νιστικο ποσα ορια πρεπει τελικα μια μανα να εχει να το τιμωρησω δηλ γιατι εγω του εμαθα να θηλασει και δεν του εδωσα μπουκαλι;;;

 

τελικα ποιο ειναι το σωστο και πιο το λαθος ;;;;

σωτηρια συγνωμη εαν σου χαλω το θεμα αλλα πιστευω οτι πρεπει καπου να βρεθουν λυσεις ειμαι κουρασμενη να ακουω απαντησεις τυπου γιατι να αποθηλασεις η γιατι θηλαζεις ακομα μια μεση λυση πιστευω ζητας και εσυ και συμπαρασταση που ατομα που αποθηλασαν μονα του και τα καταφεραν οι απο ατομα που γνωριζουν ακομα και καποια ψυχολογος με τροπους που να περνει το μωρο την σιγουρια απο την μαμα του κ χωρις το στηθος..

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΝΙΩΘΩ ΧΑΛΙΑ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ:cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Συναισθηματικά είμαι χάλια αλλα δεν γίνεται διαφορετικά .Δοκίμασα όλους τους τρόπους να του δώσω ξένο γάλα και δεν θέλει. Πίνει απο το απογευμα και μετα το δικό μου. Πινει λίγο γάλα το αισθάνομαι αφου πλεον δεν νοιωθω να εχω πολυ γαλα. Αποφάσισα να κανω κάτι άσχημο και νοιωθω τραγικα αλλα δεν γινεται διαφορετικα. Το Σαββατο που δεν θα δουλευω δεν θα του δωσω καθόλου φαι. Θα το αφησω νηστικό :cry::cry::cry::cry: .Πεθαίνω μεσα μου που το λεω ας κακοχαρακτηριστώ αλλα δεν γινεται. Καποια στιγμη το πουλάκι μου θα πηνάσει και τότε ελπιζω να πιει το ξένο γάλα..... Εσείς τι λέτε?

Υπάρχουν και άλλες πηγές ασβεστίου μην αγχωνεσαι δες στο link. Δεν είναι το παν το γάλα.http://www.paidorama.com/%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE/%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC/%CE%A0%CE%B7%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%83%CE%B2%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%AF%CE%BF%CF%85.html

Θα πρότεινα να μη το κόψεις μαχαίρει αλλά μείωσε θηλασμούς παιξε μαζί του απασχόλησέ τον με κάτι που τον ευχαριστει ώστε να ξεχνιέται. Το βράδυ αν ξυπνάει να πηγαίνει ο μπαμπας να το ηρεμεί.Δείτε και εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=46337 απάντηση της Αγλαϊας για τρόπο αποθηλασμού (το τελευταίο της post).

Το μπουμπουρίνι μου θηλάζει από τις 4 Ιουλίου 2008!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάλι ψωμί τυρί :?:???:

Κόρες κάθε γυναίκα μπορεί να αποθηλάσει το παιδί της όποτε θέλει αυτή είναι αναφαίρετο δικαίωμα της και κανείς δεν την υποχρεώνει να συνεχίσει να κάνει κάτι που δεν θέλει και ούτε κανείς θέλει μια δυστυχισμένη μαμά .

 

ΟΜΩΣ τι ακριβώς να απαντήσεις σε μία μητέρα που το παιδί της δεν δέχεται το μπουκάλι με το ξένο γάλα?? Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και σίγουρα πρακτικές του τύπου το αφήνω νηστικό για να φάει δεν ταιριάζουν σε καμία μας, εγώ προσωπικά όταν σκέπτομαι αυτήν την προοπτική με πιάνει ένα σφίξιμο στο στήθος.

 

Σωτηρία μου το παιδί είναι ένας άνθρωπος και δεν μπορείς να του κόψεις κάτι μαχαίρι επειδή το αποφάσισες μόνο εσύ, δεν είναι ας πούμε τσιγάρο που λες αύριο το κόβω τέρμα, ο αποθηλασμός είναι μια διαδικασία που θα πρέπει να γίνει σταδιακά για το καλό του παιδιού σου (ψυχολογικά) άλλα και για το δικό σου καλό (σωματικά μαστίτιδες πρηξίματα κλπ).

Τι θα έλεγα σε μία μαμά που θέλει να αποθηλάσει και το μωρό της δεν δέχεται μπουκάλι? (χωρίς να είμαι ειδικός αλλά μέσω όσων έχω διαβάσει εδώ)

Να προσπαθήσει να το δώσει κάποιος άλλος και να λείπει από το σπίτι (υποθέτω το έχεις δοκιμάσει)

Να κάνει αντλήσεις με θήλαστρο και να αναμίξει το δικό της με το ξένο και σιγά, σιγά να μεγαλώνει την δόση του ξένου.

Να δοκιμάσει να το δώσει με ποτηράκι εκπαιδευτικό ή ακόμα και σύριγγα

Όλα αυτά όμως απαιτούν χρόνο και υπομονή (που εγώ δεν έχω γι αυτό θηλάζω ακόμα και τώρα αρχίζουμε διαδικασίες αποθηλασμού):lol::lol:

Πάντα φιλικά

Εύα

Y.Γ. για τα υπόλοιπα που ρωτάτε υπάρχουν ποστ με οδηγίες στο φυσικός αποθηλασμός.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια.... Δεν θα το έκανα τελικά αυτό. Θα δω τι αλλο θα κανω. Σας ευχαριστώ που υπαρχουν κορίτσια που με καταλαβαίνουν και δεν παρεξηγουν αυτα που λεω. Δεν μου παει η καρδια ομως.....:cry:

 

ΥΓ: Μαριρενα σε παρακαλώ χαμηλωσε λιγο ΄΄τον τονο και το υφος της φωνης σου΄΄ δεν ακουστηκες πολυ ωραια , ουτε εισουν συνεργάσιμη για να μου δωσεις καποια βοηθεια. Αν σε ενοχλησαν αυτα που ειπα ας μην μου απανταγες και να μην ειρωνευοσουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάλι ψωμί τυρί :?:???:

Κόρες κάθε γυναίκα μπορεί να αποθηλάσει το παιδί της όποτε θέλει αυτή είναι αναφαίρετο δικαίωμα της και κανείς δεν την υποχρεώνει να συνεχίσει να κάνει κάτι που δεν θέλει και ούτε κανείς θέλει μια δυστυχισμένη μαμά .

 

ΟΜΩΣ τι ακριβώς να απαντήσεις σε μία μητέρα που το παιδί της δεν δέχεται το μπουκάλι με το ξένο γάλα?? Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και σίγουρα πρακτικές του τύπου το αφήνω νηστικό για να φάει δεν ταιριάζουν σε καμία μας, εγώ προσωπικά όταν σκέπτομαι αυτήν την προοπτική με πιάνει ένα σφίξιμο στο στήθος.

 

Σωτηρία μου το παιδί είναι ένας άνθρωπος και δεν μπορείς να του κόψεις κάτι μαχαίρι επειδή το αποφάσισες μόνο εσύ, δεν είναι ας πούμε τσιγάρο που λες αύριο το κόβω τέρμα, ο αποθηλασμός είναι μια διαδικασία που θα πρέπει να γίνει σταδιακά για το καλό του παιδιού σου (ψυχολογικά) άλλα και για το δικό σου καλό (σωματικά μαστίτιδες πρηξίματα κλπ).

Τι θα έλεγα σε μία μαμά που θέλει να αποθηλάσει και το μωρό της δεν δέχεται μπουκάλι? (χωρίς να είμαι ειδικός αλλά μέσω όσων έχω διαβάσει εδώ)

Να προσπαθήσει να το δώσει κάποιος άλλος και να λείπει από το σπίτι (υποθέτω το έχεις δοκιμάσει)

Να κάνει αντλήσεις με θήλαστρο και να αναμίξει το δικό της με το ξένο και σιγά, σιγά να μεγαλώνει την δόση του ξένου.

Να δοκιμάσει να το δώσει με ποτηράκι εκπαιδευτικό ή ακόμα και σύριγγα

Όλα αυτά όμως απαιτούν χρόνο και υπομονή (που εγώ δεν έχω γι αυτό θηλάζω ακόμα και τώρα αρχίζουμε διαδικασίες αποθηλασμού):lol::lol:

Πάντα φιλικά

Εύα

Y.Γ. για τα υπόλοιπα που ρωτάτε υπάρχουν ποστ με οδηγίες στο φυσικός αποθηλασμός.

 

Με εχεισ βοηθησει απειρες φορές ... δεν έχω λογια για να σε ευχαριστω καθε φορα

Link to comment
Share on other sites

Συναισθηματικά είμαι χάλια αλλα δεν γίνεται διαφορετικά .Δοκίμασα όλους τους τρόπους να του δώσω ξένο γάλα και δεν θέλει. Πίνει απο το απογευμα και μετα το δικό μου. Πινει λίγο γάλα το αισθάνομαι αφου πλεον δεν νοιωθω να εχω πολυ γαλα. Αποφάσισα να κανω κάτι άσχημο και νοιωθω τραγικα αλλα δεν γινεται διαφορετικα. Το Σαββατο που δεν θα δουλευω δεν θα του δωσω καθόλου φαι. Θα το αφησω νηστικό :cry::cry::cry::cry: .Πεθαίνω μεσα μου που το λεω ας κακοχαρακτηριστώ αλλα δεν γινεται. Καποια στιγμη το πουλάκι μου θα πηνάσει και τότε ελπιζω να πιει το ξένο γάλα..... Εσείς τι λέτε?

 

Σωτηρία,

θέλει λίγο υπομονή η κατάσταση, είναι όπως έχει μάθει το παιδί και είναι δύσκολο να κόψεις τις συνήθειές του. Κι εμένα δεν ήθλε το μπουκάλι με τίποτα, κάθε φορά που ήταν να φάει του έδινα μπουκάλι, στην αρχή δεν ήθελε αλλά άρχισε μετά πό κάποιο χρονικό διάστημα να το παίρνει. Μία γουλιά την πρώτη φορά, δύο την επόμενη κ.ο.κ. Μου πήρε μήνα. Δοκίμασα στην αρχή να του το δίνει κάποιος άλλος γιατί με είχε συνδυάσει με το θηλασμό και κατευθείαν πήγαινε στο στήθος μου. Το πρωί πως πίνει γάλα??

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο που σε κανει να αισθανεσαι χαλια????ο θηλασμος η οτι δεν παιρνει ξενο γαλα και πως θα ταιστει????????Η οτι δεν εχεις χρονο για εσενα και θεωρεις υπευθηνο τον θηλασμο???ακομα και να τον κοψεις αν νομιζεις οτι ειναι το τελευταιο το μωρο παλι οταν εισαι σπιτι την μαμα του θα θελει

Λογικο ειναι οταν τα μωρακια αρχισουν νμα καταλαβαινουν να μην θελουν αλλο γαλο εκτος απο τυης μαμας

Εχουν οτι ωρα θελουν χαβιαρι και εσυ θες να τα ξεγελασεις με ταραμα?????

Παντως να το αφησεις νυστικο για να προσπαθησεις να του δωσεις ξενο γαλα κοπελια σωστο δεν ειναι

Αν αισθανεσαι κουρασμενη απο τον θηλασμο και δεν εχεις κανενα να σου κραταει το μωρο να ξεκουραστεις παρε μια γυναικα 2 φορες τον μηνα για τι ς δουλιες του σπιτιου αντι για ξενο υποαλεργικο ααγελαδινο γαλα

Υποαλεργικο γαλα ειναι μονο το δικο σου

 

Χαλαρωσε πρωτα και μεταα ξαναγραφεις

Παντως αν θυμηθεις τον εαυτο σου 8 μηνες πριν

αυτο του να αφηνες το μωρακι σου νυστικο ειμαι σιγουρη οτι θα εκνευριζοσουν αν το ακουγες απο μια αλλη μαμα

 

 

Οτι αξιζει ποναει και ειναι δυσκολο..............

 

Μαριρένα

καλό είναι να μην κρίνουμε μια γυναίκα πότε θα αποφασίσει και για ποιο λόγο να σταματήσει το θηλασμό. Είναι δικαίωμα της να επιλέξει. Κι εγώ θήλασα μέχρι τον 7ο μήνα, άλλες θήλασαν δύο μήνες και άλλες χρόνια. Δεν νομίζω ότι από αυτό κρίνεται αν μια μαμά είναι καλή ή όχι και η μια δίνει χαβιάρι στο παιδί της και η άλλη ταραμά!!!!!

Η Σωτηρία προφανώς αισθάνεται ότι θέλει να διακόψει και ζητά τη βοήθειά μας γιατί αισθάνεται τόσο κουρασμένη που σκέφτεται μέχρι και να αφήσει το παιδί νηστικό. δεν συμφωνώ με αυτό αλλά δεν μπορώ όμως να της επιτεθώ επειδή επιλέγει να κάνει αποθηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την AGE. Είναι μια δύσκολη φάση ο αποθηλασμός, και συνήθως το μόνο που μπορεί να κάνει ένας τρίτος είναι η ηθική συμπαράσταση και οι ευχές να πάνε όλα καλά.

Μπουμπουλιθρα, καθόλου βλακείες δεν είναι αυτά που γράφεις. Σε καταλαβαίνω. Μην ακούς όταν σου λένε ότι φταις εσύ. Έκανες το καλύτερο για το παιδί σου και πιστεύω ότι θα εξακολουθήσεις να κάνεις το καλύτερο και μετά τον αποθηλασμό. Δεν ξέρω αν πριν από μερικούς μήνες θα ήταν πιο εύκολο να αποθηλάσεις ή όχι, πάντως δικαιούσαι να είσαι περήφανη που έφτασες μέχρις εδώ.

Τώρα για μερικές ατυχείς διατυπώσεις δεν αξίζει να χαλιέστε. Ο γραπτός λόγος είπαμε...

Link to comment
Share on other sites

kai ego akrivos se ayti ti fasi eimai, toy apothilasmou, alla to exo parei xalara kathe vrady prin ton thilaso toy dino apo mpimpero xeno gala, simera ekane 2 me 3 thilastikes kiniseis sto mpimpero kai ipie peripou 20 ml me kapoies apoleies vevaia. Thelo na pistevo oti siga siga tha ta kataferoume. Kali epityxia kai ypomoni se oles mas. Alitheia exei akousei kamia na vazoun mia koutalia ryzalevro sto gala gia na ginei pio glyko? nomizo kapou to eixa diavasi ayto alla de thimamai.

MLZ0p3.pngpZRYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θηλασα τη μικρουλα μου μεχρι 10 μηνων, και ηταν απ τις ομορφοτερες εμπειριες της ζωης μου. Κι εγω δυσκολευτηκα με τον αποθηλασμο, δε δεχοταν το μπιμπερο απο μενα με κανενα τροπο, γαλα της εδιναν ο αντρας μου η η πεθερα μου, κι αυτο με πολλη προσπαθεια. δεν εχω καποια ουσιαστικη συμβουλη να δωσω, να σας πω μονο, να δειτε που ολα θα γινουν, προσπαθηστε να μην αγχωνεστε και να δειτε που ολα γινονται με ενα περιεργο μαγικο τροπο. Συγνωμη που δεν μπορω να βοηθησω περισσοτερο...Παντως ακομα θυμαμαι ποσο μου ειχε στοιχισει οταν μια βδομαδα μετα τον αποθηλασμο προσπαθησα να βαλω τη μικρη μου στο στηθος για τελευταια φορα, κι αυτη απλα δεν το δεχτηκε...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ παρα παρα πολυ που με καταλαβαινετε και δεν παρεξηγείται αυτα που έγραψα. Επισης σας ευχαριστω που καταλαβαινετε οτι αλλο ειναι ο γραπτος και αλλο ο προφορικος λογος. Θα συνεχισω να θηλαζω τωρα μεχρι ποτε και τι θα γινει δεν ξερω.......... φοβαμαι ρε κοριτσια ομως οτι δεν χορταινει οτι πινει ελαχιστο γαλα για την ηλικια του αυτο φοβαμαι:(

Link to comment
Share on other sites

ρε μαναρακο αμα δεν επινε αρκετο θα αναζητουσε αλλη ...πηγη:).

κανε οτι μπορεις κ οτι σου λεει η καρδια σου;)

εσυ εισαι η πλεον καταλληλη να κρινεις το μεχρι ποτε. και αν ηρεμησεις κ οι κινησεις σου απεναντι στο παιδι ειναι μεθοδικες πλην ομως ηρεμες , θα δεις πως θα συνεργαστει κ αυτος στον αποθηλασμο!

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ παρα παρα πολυ που με καταλαβαινετε και δεν παρεξηγείται αυτα που έγραψα. Επισης σας ευχαριστω που καταλαβαινετε οτι αλλο ειναι ο γραπτος και αλλο ο προφορικος λογος. Θα συνεχισω να θηλαζω τωρα μεχρι ποτε και τι θα γινει δεν ξερω.......... φοβαμαι ρε κοριτσια ομως οτι δεν χορταινει οτι πινει ελαχιστο γαλα για την ηλικια του αυτο φοβαμαι:(

 

Σωτηρία μου καλησπέρα!!

Είχα το ίδιο πρόβλημα με το μωράκι μου πριν από 2 περίπου μήνες .. Ήταν 5 μηνών και ήθελα να μάθει το μπιμπερό και το ξένο γάλα για να μπορώ να του δίνω το τελευταίο γεύμα το βράδυ - με το σκεπτικό ότι θα χορταίνει και θα ξυπνάει πιο λίγο - και για να μπορώ αν θέλω να λείψω κάποια φορά και να το ταϊσει η μητέρα μου... Πιο παλιά είχα δοκιμάσει να του δώσω χαμομήλι αλλά τίποτα! Το μπιμπερό δεν ήθελε ούτε να το βλέπει .. Δοκίμασα να του δώσω ξένο γάλα και ούρλιαζε !!! Δοκιμάσαμε να το του δώσει ο άντρας μου, η μητέρα μου αλλά τίποτα ... Κάθε φορά έκλαιγε απαρηγόρητος.. Σκέφτηκα και εγώ μάλλον δεν του αρέσει ούτε το μπιμπερό, ούτε το χαμομήλι,ούτε το ξένο γάλα και έτσι συνέχισα να το θηλάζω κανονικά με τη σκέψη να δοκιμάσω πάλι όταν θα γίνει 6 μηνών το γάλα 2ης βρεφικής ηλικίας νομίζοντας οτι θα είναι πιο νόστιμο..

Ένα άλλο που με απασχολούσε ήταν να μάθει το μπιμπερό για να πίνει νεράκι όταν θα αρχίσει τις στερεές τροφές ..

Έρχεται λοιπόν μια μέρα η μητέρα μου και μου φέρνει μια άλλη θηλή για τα μπιμπερό που έμοιαζε με τη θηλή της πιπίλας του (NUK) ... Δοκίμασα να του δώσω νεράκι και προς έκπληξή μου το δέχτηκε καλύτερα ...

Άρα , λέω, 1) έφταιγε η θηλή ....

Όσον αφορά το γάλα πήρα από την παιδίατρό μου δειγματάκια από άλλη μάρκα μήπως ήταν καλύτερα. Αυτή τη φορά προσπάθησα να τον ξεγελάσω .. Το βράδυ ξεκίνησα κανονικά να τον θηλάζω και όταν είδα ότι αποκοιμιώταν του έβαλα το μπιμπερό στο στόμα για να συνεχίσει.. Όπως το φαντάστηκα άρχισε πάλι το κλάμα .. Του έδωσα την πιπίλα του.. Όταν άρχισε πάλι να αποκοιμιέται του έβγαλα την πιπίλα και του έβαλα το μπιμπερό ... Ξύπνησε και πανικοβλήθηκε .. τον άφησα αποκοιμήθηκε και ξανά τα ίδια .. Του έβγαζα την πιπίλα, του έβαζα το μπιμπερό και κατά λάθος όλο και έτρωγε λίγο ... Το επόμενο βράδυ τα ίδια.. κατάφερα και ήπιε παραπάνω οπότε την επόμενη μέρα αγόρασα κανονικά την συσκευασία για να συνεχίσω να προσπαθώ τουλάχιστον να συνηθίζει την γέυση .. Το αποτέλεσμα ??? Τώρα μετά από 1 μήνα έχει τύχει βράδυα να είναι εκνευρισμένος να μην μπορεί να θηλάσει και να πίνει πιο πολύ από το μπιμπερό .. Έγινε το αγαπημένο του !! Το χαμομήλι το κατεβάζει μονορούφι .. Το νεράκι του αρέσει πολύ !!

Εμένα τώρα με έποιασαν άλλα ψυχολογικά .. Νομίζω οτι βολεύτηκε με το μπιμπερό (εύκολη τροφή) και δεν θέλει πια να το θηλάζω..Τρώει και στερεές τροφές και πανικοβλήθηκα οτι θα μου κοπεί το γάλα - δεν θέλω να αποθηλάσω το έχω πάρει πατριωτικά. Τώρα προσπαθώ να του δίνω πιο συχνά στήθος, ανάμεσα στα γεύματα και γενικά όποτε μπορώ ..

 

Για να μην σε κουράζω θέλω απλά να σου πω ότι θέλει υπομονή και κάθε μωράκι τελικά ίσως θέλει το κολπάκι του .. και έρχεται μια στιγμή που χωρίς να το καταλάβεις ... έχεις πετύχει το στόχο σου τόσο απλά και όμορφα ...

 

Μην ανησυχείς δεν πιστεύω να σε παρεξηγεί κάποια ... Είμαστε μαμάδες και θέλουμε το καλό για τα μωράκια μας .. και υπόψιν όταν είναι η μαμά καλά είναι και τα αγγελούδια μας !!! Αν δεν νιώθεις καλά και για οποιοδήποτε λόγο θέλεις να αποθηλάσεις δεν σημαίνει ότι δεν θέλεις το καλό για το παιδάκι σου ...

Μην το αφήσεις νηστικό .. κάνε όσο μπορείς υπομονή και δοκίμασε διάφορα τεχνάσματα .. Αν δεν έπινε αρκετό γάλα θα έκλαιγε .. Αν πάλι νιώθεις ότι δεν χορταίνει - μέχρι να μάθει το μπιμπερό - θήλαζέ το πιο συχνά ...

 

Σου εύχομαι καλό κουράγιο και μην αγχώνεσαι .. όλα θα γίνουν, απλά θέλουν το χρόνο τους ....

...ζω & υπάρχω για να σας βλέπω να μεγαλώνετε!

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία μου καλησπέρα!!

Είχα το ίδιο πρόβλημα με το μωράκι μου πριν από 2 περίπου μήνες .. Ήταν 5 μηνών και ήθελα να μάθει το μπιμπερό και το ξένο γάλα για να μπορώ να του δίνω το τελευταίο γεύμα το βράδυ - με το σκεπτικό ότι θα χορταίνει και θα ξυπνάει πιο λίγο - και για να μπορώ αν θέλω να λείψω κάποια φορά και να το ταϊσει η μητέρα μου... Πιο παλιά είχα δοκιμάσει να του δώσω χαμομήλι αλλά τίποτα! Το μπιμπερό δεν ήθελε ούτε να το βλέπει .. Δοκίμασα να του δώσω ξένο γάλα και ούρλιαζε !!! Δοκιμάσαμε να το του δώσει ο άντρας μου, η μητέρα μου αλλά τίποτα ... Κάθε φορά έκλαιγε απαρηγόρητος.. Σκέφτηκα και εγώ μάλλον δεν του αρέσει ούτε το μπιμπερό, ούτε το χαμομήλι,ούτε το ξένο γάλα και έτσι συνέχισα να το θηλάζω κανονικά με τη σκέψη να δοκιμάσω πάλι όταν θα γίνει 6 μηνών το γάλα 2ης βρεφικής ηλικίας νομίζοντας οτι θα είναι πιο νόστιμο..

Ένα άλλο που με απασχολούσε ήταν να μάθει το μπιμπερό για να πίνει νεράκι όταν θα αρχίσει τις στερεές τροφές ..

Έρχεται λοιπόν μια μέρα η μητέρα μου και μου φέρνει μια άλλη θηλή για τα μπιμπερό που έμοιαζε με τη θηλή της πιπίλας του (NUK) ... Δοκίμασα να του δώσω νεράκι και προς έκπληξή μου το δέχτηκε καλύτερα ...

Άρα , λέω, 1) έφταιγε η θηλή ....

Όσον αφορά το γάλα πήρα από την παιδίατρό μου δειγματάκια από άλλη μάρκα μήπως ήταν καλύτερα. Αυτή τη φορά προσπάθησα να τον ξεγελάσω .. Το βράδυ ξεκίνησα κανονικά να τον θηλάζω και όταν είδα ότι αποκοιμιώταν του έβαλα το μπιμπερό στο στόμα για να συνεχίσει.. Όπως το φαντάστηκα άρχισε πάλι το κλάμα .. Του έδωσα την πιπίλα του.. Όταν άρχισε πάλι να αποκοιμιέται του έβγαλα την πιπίλα και του έβαλα το μπιμπερό ... Ξύπνησε και πανικοβλήθηκε .. τον άφησα αποκοιμήθηκε και ξανά τα ίδια .. Του έβγαζα την πιπίλα, του έβαζα το μπιμπερό και κατά λάθος όλο και έτρωγε λίγο ... Το επόμενο βράδυ τα ίδια.. κατάφερα και ήπιε παραπάνω οπότε την επόμενη μέρα αγόρασα κανονικά την συσκευασία για να συνεχίσω να προσπαθώ τουλάχιστον να συνηθίζει την γέυση .. Το αποτέλεσμα ??? Τώρα μετά από 1 μήνα έχει τύχει βράδυα να είναι εκνευρισμένος να μην μπορεί να θηλάσει και να πίνει πιο πολύ από το μπιμπερό .. Έγινε το αγαπημένο του !! Το χαμομήλι το κατεβάζει μονορούφι .. Το νεράκι του αρέσει πολύ !!

Εμένα τώρα με έποιασαν άλλα ψυχολογικά .. Νομίζω οτι βολεύτηκε με το μπιμπερό (εύκολη τροφή) και δεν θέλει πια να το θηλάζω..Τρώει και στερεές τροφές και πανικοβλήθηκα οτι θα μου κοπεί το γάλα - δεν θέλω να αποθηλάσω το έχω πάρει πατριωτικά. Τώρα προσπαθώ να του δίνω πιο συχνά στήθος, ανάμεσα στα γεύματα και γενικά όποτε μπορώ ..

 

Για να μην σε κουράζω θέλω απλά να σου πω ότι θέλει υπομονή και κάθε μωράκι τελικά ίσως θέλει το κολπάκι του .. και έρχεται μια στιγμή που χωρίς να το καταλάβεις ... έχεις πετύχει το στόχο σου τόσο απλά και όμορφα ...

 

Μην ανησυχείς δεν πιστεύω να σε παρεξηγεί κάποια ... Είμαστε μαμάδες και θέλουμε το καλό για τα μωράκια μας .. και υπόψιν όταν είναι η μαμά καλά είναι και τα αγγελούδια μας !!! Αν δεν νιώθεις καλά και για οποιοδήποτε λόγο θέλεις να αποθηλάσεις δεν σημαίνει ότι δεν θέλεις το καλό για το παιδάκι σου ...

Μην το αφήσεις νηστικό .. κάνε όσο μπορείς υπομονή και δοκίμασε διάφορα τεχνάσματα .. Αν δεν έπινε αρκετό γάλα θα έκλαιγε .. Αν πάλι νιώθεις ότι δεν χορταίνει - μέχρι να μάθει το μπιμπερό - θήλαζέ το πιο συχνά ...

 

Σου εύχομαι καλό κουράγιο και μην αγχώνεσαι .. όλα θα γίνουν, απλά θέλουν το χρόνο τους ....

 

 

Να σαι καλά κοπέλα μου και όλα τα κορίτσια ΚΑΙ εγώ μπιμπερό με θηλες της ΝUK έχω....:( Για να κοιμηθεί το βράδυ πρέπει οπωσδήποτε να κοιμηθεί στο στήθος μου προσπάθησα να τον ξεγελάσω οταν αποκοιμήθηκε και του έβαλα το μπιμπερό ΤΙΠΟΤΑ ΕΙΧΕ ΣΦΡΑΓΙΣΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΟΙΓΕ. Προσπάθησα πιο πολυ αλλα τον ξύπνησα και έκλαιγε με αποτέλεσμα να τον ξαναβάλω στο στήθος μου να κοιμηθεί. Οτι μου λέτε είναι πολύ χρήσιμο για αυτό αν εχετε αλλες συμβουλές ή μεθόδους σας παρακαλώ πολύ να μου τις γράφτε ή στείλτε μου pm αν βλέπετε ότι δεν απαντάω άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...