Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΕΝΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ!!!!


rad_mid

Recommended Posts

Kalo meeftirio idika ean thelete na epiminete ston fisiologiko, ke poli kalos diefthidis- k. farrmakidis.

 

To Elena apagorevi ton fisiologiko meta kesariki, logo gennikis elipsis meson se periptosi ektatou peristatikou.

 

Ean tha apofasiza genna sto Elena, tha fovomoun ligo tin kesariki yiati opos polla dimosio para tin kali thelisi den ehoun arketi hrimatodotisi apo to kratos ke holenounoun se orismenous tomis....opos to emergency.

 

Ohi vevea oti i apadisi ine ta tragika mitera, lito, iaso me 80% kesarikon....

 

Good luck- apla ehe tharos ke vres enan giatro pou na sevete tis apopsis sou ke na sinergazete.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 390
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

 

 

Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα εξωτερικά ιατρεία στο «Έλενα» - πληρώνεται η επίσκεψη και πόσο.

Κάνω απεγνωσμένες προσπάθειες για να μείνω έγγειος εδώ και 1 χρόνο – βρήκα μια πολύ καλή γυναικολόγο στο «Έλενα» η οποία με εκφράζει και σαν άνθρωπος αλλά και σαν γιατρός.

Σήμερα (Κυριακή) με φώναξε στα εξωτερικά ιατρεία για να κάνουμε ένα υπέρηχο και για να συζητήσουμε κάποια πράγματα γιατί πρόκειται να λείψω για ένα μήνα από την χώρα. Όλα καλά και ρόδινα μέχρι που ήρθε η ώρα να φύγω και μου ζήτησε 50 ? για τα οποία βέβαια δεν πήρα απόδειξη. Δεν σας κρύβω ότι με χάλασε κάπως………….Και επειδή δεν έχω και πολύ εμπειρία από νοσοκομεία πίστευα ότι αν πας στο Δημόσιο επίσκεψη στον ιατρό δεν πληρώνεις τίποτα ή έστω πληρώνεις μόνο το συνηθισμένο παράβολο των 3?.

Και αν είναι κάθε φόρα να πληρώνω 50 ? και να μην παίρνω απόδειξη καταλαβαίνεται ότι δεν θα μπορέσω να δικαιολογήσω τα έξοδα μου στην εφορεία και θα πληρώνω σαν το «μ…………….». Και στο κάτω-κάτω είναι θέμα αξιοπρέπειας………….

Ικετεύω όποιος γνωρίζει κάτι για το θέμα να κάνει ένα post, για να ξέρω τι κουβέντα θα ανοίξω την επόμενη φορά που θα πάω.

 

Σας ευχαριστώ πολύ

 

Εύχομαι σε όλη την παρέα ένα καλό και δροσερό καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως αν θελει να σου πάρει χρήματα μπορεί να σου πει πως δέχεται μόνο απόγευμα, οπότε να πληρώσεις στα απογευματινά ιατρεία-νόμιμα και με αποδειξη- ανάλογα με τη θέση του κάθε γιατρού 60-90 ευρώ. Οι κοπέλες που δεν πληρώνουν είναι αυτές που πάνε το πρωί αλλά είναι στο χέρι του γιατρού αν θα σε βάλει τότε γιατί κανονικά στα πρωινά ραντεβού δεν μπορείς να επιλέξεις γιατρό. Κανονίζουν λοιπόν πρωί μόνο για τις πελάτισσές τους που ξέρουν πως θα τους πληρώσουν στον τοκετό. Όσο για τις Κυριακές εννοείται πως δεν δικαιούσαι να πας για εξέταση, παρά μόνο σε επείγουσες καταστάσεις στο εφημερεύον νοσοκομείο, και σίγουρα όχι για προληπτική εξέταση πριν απο ταξίδι. Οπότε η γιατρός σου σε εξέτασε παράτυπα, τόσο παράτυπα όσο και τα 50 ευρώ..

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αν και εχει να γραφτει κατι εδω και καιρο, εγω που ειχα γυναικολογο στο Ελενα, παντα πηγαινα απογευμα να με δει, και μου πηρε λεφτα μονο στη γέννα. ποτε σε επίσκεψη.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, θα ήθελα τα φώτα σας. Το πρώτο μου παιδί το γέννησα στο Μητέρα, το δεύτερο θα ήθελα να το γεννήσω στο Έλενα. Ο γιατρός που με παρακολουθεί ξεγεννά σε ιδιωτικό. Τι κινήσεις θα πρέπει να κάνω για να γεννήσω στο Έλενα; Θα με παρακολουθεί ο δικός μου γιατρός καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου και θα γεννήσω με καισαρική. Πρέπει να τους πάρω πρώτα τηλέφωνο και να ζητήσω κάποιο γιατρό ή μου κλείνουν ραντεβού με όποιον είναι διαθέσιμος;

Link to comment
Share on other sites

Kalo meeftirio idika ean thelete na epiminete ston fisiologiko, ke poli kalos diefthidis- k. farrmakidis.

 

To Elena apagorevi ton fisiologiko meta kesariki, logo gennikis elipsis meson se periptosi ektatou peristatikou.

 

Ean tha apofasiza genna sto Elena, tha fovomoun ligo tin kesariki yiati opos polla dimosio para tin kali thelisi den ehoun arketi hrimatodotisi apo to kratos ke holenounoun se orismenous tomis....opos to emergency.

 

Ohi vevea oti i apadisi ine ta tragika mitera, lito, iaso me 80% kesarikon....

 

Good luck- apla ehe tharos ke vres enan giatro pou na sevete tis apopsis sou ke na sinergazete.....

στο ελενας γεννησε μια φιλη μου με φ.τ. 13 μηνες μετα απο καιαρικη.

episis ola ta dyskolsa peristatika den menoyn pote se idiotika maieytiria alla ta stelnoun sta dimosia!to simantikotero einai oti an simbei kati sto mwro oi kaliteres monades einai sta dimosia kai oxi sta idiotika!Den exeiw na fobasai tipota apo ta dimosia giati oti simbainei bgainei amesws stin fora enw sta idiotika exoun thn dinatotita na to kripsoun....me to azimioto fisika!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας αγαπητά μέλη μεταφέραμε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτό το λινκ

έτσι ωστε το πόστ κατηγοριοποίησης να περιλαμβάνει απλώς την λίστα θεμάτων που είναι διαθέσιμα.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

στο ελενας γεννησε μια φιλη μου με φ.τ. 13 μηνες μετα απο καιαρικη.

episis ola ta dyskolsa peristatika den menoyn pote se idiotika maieytiria alla ta stelnoun sta dimosia!to simantikotero einai oti an simbei kati sto mwro oi kaliteres monades einai sta dimosia kai oxi sta idiotika!Den exeiw na fobasai tipota apo ta dimosia giati oti simbainei bgainei amesws stin fora enw sta idiotika exoun thn dinatotita na to kripsoun....me to azimioto fisika!

Με ποιον γιατρο μπορεις να μαθεις και να μας πεις, εστω και με π.μ.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα το προσπαθησω γιατι εχει μετακομισει και πρεπει να βρω το τηλεφωνο της!μολις το βρω θα στο στειλω!

 

 

αν σου ειναι ευκολο με ενδιαφερει κι εμενα ΠΟΛΥ το ονομα του γιατρου αυτου...

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σου στελλα με το καλο να ερθει το μωρακι σου εγω γεννησα στο ελλενασ αν θεσ μπωρο να σου προτεινω το γιατρο που ειχα ειναι πολυ καλοσ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα τα πρώτα μου δύο παιδιά στο ΙΑΣΩ και το τρίτο μου παιδί στο Έλενα. Με παρακολουθούσε το δικό μου ιδιωτικός γιατρός κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης και όταν μου πιάσανε οι πόνοι πήγαινε στο Έλενα να γεννήσω. Δηλαδή γέννησα με τον γιατρό και τις μαίες που εφημερεύανε. Ήταν βεβαία κατά των συμβουλών των φίλων μου και τις κοπέλες εδώ στο Parents. Αλλά ήταν όλα ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!! Ο γιατρός πολύ καλός οι μαίες φανταστικές, δίκλινο δωμάτιο πρώτη νύχτα και μονόκλινό τις άλλες δύο. Και το καλύτερο πράγμα.... Πληρώσαμε ΜΟΝΟ 380 Ευρώ!!!!

 

Οι γέννες με ιδιωτικούς ιατρούς, σε ιδιωτικά μαιευτήρια ΚΑΙ ΤΑ ΦΑΚΕΛΑΚΙΑ είναι μια ανεξέλεγκτη ΜΟΔΑ!!!! Και πολλές φορές BIG SHOW OFF!

Link to comment
Share on other sites

κουκλα μου καλημερα και εγω στο ελενα ειναι να γεννησω μεθαυριο με καισαρικη!!

καλο θα ηταν αφου θα κανεις και εσυ καισαρικη να εχεις καποιο γιατρο να σε παρακολουθει στο ελενα!!εαν θες σου λεω τον δικο μου!!αλλα μπορεις να βρεις και αλλους γιατρους μεσω των κοριτσιων στο φορουμ!!

φιλακια πολλα με το καλο το μπεμπακι σου!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

:confused:

Καλησπερα μανουλες θελω την βοηθεια σας!!

Ειμαι στον 8 μηνα και για καποιους λογους αποφασισα να αλλαξω γιατρο και να παω και σε δημοσιο ...αρχικα ημουν στο Μητερα...

Επελεξα το Ελενα εχω ακουσει πολυ καλα λογια και μαλλον συντομα ο νεος μου γιατρος θα ειναι απο εκει..Εχω καποιες αποριες που διαφοροποιουνται απο το ιδιωτικο και δεν γνωριζω:confused:

1.Θελω να μεινω σε λουξ-τα ανακαινισμενα στον 5ο μαλλον θα κανω καισαρικη. αν εχεις προγραμματισμενο τοκετο δεν σε βαζουν σε δωματιο που θες η υπαρχει και στην καισαρικη προταιρεοτητα:confused:

2.Η τιμη του λουξ ειναι ??700 ευρω για 4 μερες η οχι???και περιλαμβανει κ εξετασεις μωρου κ αναισθησιολογο(επισκληριδιο) και διαμονη και τα παντα???Εγω ειμαι στο Ικα και κατι εμαθα οτι θα΄πληρωσω 470 ε,ισχυει???

3.Στην καισαρικη δεν θελω να κανω ολικη την θεωρω υπερβολικη,φανταζομαι οτι η επισκληριδιο ειναι εφικτη στο Ελενα???

4.εχω καποιο γιατρο που μπορει να δεχτει να με δει και να με αναλαβει αλλα μηπως εχετε να προτεινετε καποιον:confused:

5.Ποσα λεφτα περιπου ζητανε οι γυναικολογοι,ζητανε:confused::confused:

 

 

Συγνωμη για το κατεβατο των ερωτησεων αλλα ειμαι 50 μερες σχεδον πριν να γεννησω και οπως καταλαβαινετε δεν εχω χρονικα περιθωριο...θα εκτιμουσα τις απαντησεις...:D:D

Σας ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:confused:

Καλησπερα μανουλες θελω την βοηθεια σας!!

Ειμαι στον 8 μηνα και για καποιους λογους αποφασισα να αλλαξω γιατρο και να παω και σε δημοσιο ...αρχικα ημουν στο Μητερα...

Επελεξα το Ελενα εχω ακουσει πολυ καλα λογια και μαλλον συντομα ο νεος μου γιατρος θα ειναι απο εκει..Εχω καποιες αποριες που διαφοροποιουνται απο το ιδιωτικο και δεν γνωριζω:confused:

1.Θελω να μεινω σε λουξ-τα ανακαινισμενα στον 5ο μαλλον θα κανω καισαρικη. αν εχεις προγραμματισμενο τοκετο δεν σε βαζουν σε δωματιο που θες η υπαρχει και στην καισαρικη προταιρεοτητα:confused:

2.Η τιμη του λουξ ειναι ??700 ευρω για 4 μερες η οχι???και περιλαμβανει κ εξετασεις μωρου κ αναισθησιολογο(επισκληριδιο) και διαμονη και τα παντα???Εγω ειμαι στο Ικα και κατι εμαθα οτι θα΄πληρωσω 470 ε,ισχυει???

3.Στην καισαρικη δεν θελω να κανω ολικη την θεωρω υπερβολικη,φανταζομαι οτι η επισκληριδιο ειναι εφικτη στο Ελενα???

4.εχω καποιο γιατρο που μπορει να δεχτει να με δει και να με αναλαβει αλλα μηπως εχετε να προτεινετε καποιον:confused:

5.Ποσα λεφτα περιπου ζητανε οι γυναικολογοι,ζητανε:confused::confused:

Συγνωμη για το κατεβατο των ερωτησεων αλλα ειμαι 50 μερες σχεδον πριν να γεννησω και οπως καταλαβαινετε δεν εχω χρονικα περιθωριο...θα εκτιμουσα τις απαντησεις...:D:D

Σας ευχαριστω!!!

Με το καλο και με μια τελει'ωμηνη εγκυμοσυνη. Προσφατα γεννησα στο ελενας, παμε στις απαντησεις.

 

1.Δεν εχει σχεση αν κανεις καισαρικη, με το δωματιο. Σαφως μπορεις να ζητησεις λουξ. Ακομα και ο γιατρος σου μπορει να βοηθεισει, εξατραται απο το ποσο κεφαλι ειναι στο μαιευτηριο. Αλλιως οταν πας για γεννα (αυτο ουτως η αλλως θα γινει) θα ρωτησουν το συζυγο στην υποδοχη για να βγαλει εισητηριο τι δωματιο επιθυμεις. Αν υπαρχει διαθεσημο θα πας απευθειας, αλλιως θα πας στο αμεσως κατωτερο περιμενοντας να αδειασει καποιο.

2.Αφου εχεις ικα ειναι 470 με εξετασεις μωρου. Για την επισκληριδιο το τι θα δωσεις εξαρταται απο τον γιατρο σου.

3.Επισληριδιο αναλαμβανουν αλλα λιγοι. Γενικα προτιμουν την ολικη.

4.Δυστηχως ο δικος μου γιατρος δεν ηταν για να τον προτυνει καποιος.

5.Συνηθος εχω ακουσει απο 0-1500, αναλογα σε τι και σε ποιον θα πεσεις.

με το καλο:-D

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!

Αυτο με την επισκληριδιο δεν μου αρεσε πρεπει να το ξεκαθαρισσω το θεωρω περιττο να παρω ολικη ναρκωση ενω ζουμε στο 2010...δηλαδη στο φυσιολογικο τοκετο τι κανουν???δεν κανουν χρηση επισκλήριδιου???

Σε ευχαριστω και παλι !!

Αν καποια μανουλα εχει καποια εμπειρια απο το συγκεκριενο μαιευτηριο θα με βοηθησει;)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα παντα εξαρταται απο τον γιατρο σου και ποσο εμπιστοσυνη εχει στον αναισθησιολογο στο θεμα της επισκληριδιου. Εμενα ο δικος μου μου ειχε πει οτι καλυτερα να κανω ολικη αλλα ττον ρωτησα αν μπορω να του πω τι θα αποφασισω λιγο πριν γεννησω. Εγω επελεξα ολικη για προσωπικους λογους. Μπορεις να κανεις μια κουβεντα μαζι του και να τον πιεσεις λιγο σε αυτο το θεμα. Παντως τις ημερες που ημουν μεσα οσες κοπελες εκαναν καισαρικη ολες με ολικη εκαναν. Απο αυτα που εχω ακουσει γενικα γιαυτο σου ειπα οτι μαλλον προτιμουν την ολικη. Παντως δεν ειναι και απαραιτητο αυτο....Να εισαι καλα....

Link to comment
Share on other sites

Natnik, οχι στο φυσιολογικο τοκετο δεν κανουν χρηση επισκληρηδιου. Εμενα ο γιατρος μου το ειχε ξεκοψει απο τον 7ο μηνα.

Λοιπον.

Για το 1ο σου απαντησε η Liudmila.

O δικος μου γιατρος που τον εχουμε 3 φιλες, και οι αλλες 2 εκαναν καισαρικη την εκαναν με επισκληρηδιο. Αρα μπορεις, αρκει να πιεσεις.

Εμας μας ζητησε 1200

Δυστηχως δεν μπορω να στον συστησω ομως, γιατι κανει εξωσωματικη και δεν αναλαμβανει αλλες πελατισσες.

Ευχομαι να βρεις καποιον συντομα.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

παντως εμενα η γιατρος μου <στο ελενα ειναι> μου ειπε οτι αν θελω μπορω να κανω επισκληριδιο σε φυσιολογικο τοκετο και μαλιστα τα λογια της ακριβως ηταν <γιατι να σε εχω να υποφερεις??> αλλα βεβαια με το αζημειωτο για τον αναισθησιολογο....

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

ωχ, ναι ε? εμενα η αληθεια ειναι οτι δεν ηθελε να κανουμε για ιατρικους λογους περισσοτερο, αλλα και στα μαθηματα ανωδυνου μας ειχανε πει οτι συνηθως δεν κανουνε.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

παντως εμενα η γιατρος μου <στο ελενα ειναι> μου ειπε οτι αν θελω μπορω να κανω επισκληριδιο σε φυσιολογικο τοκετο και μαλιστα τα λογια της ακριβως ηταν <γιατι να σε εχω να υποφερεις??> αλλα βεβαια με το αζημειωτο για τον αναισθησιολογο....

 

καλησπερα! εμαθα προσφατα οτι ειμαι εγκυος και σκεφτομαι, με το καλο, οταν ερθει η ωρα, να γεννησω σε δημοσιο νοσοκομειο, λογω οικονομικου. εχω ακουσει πολυ καλες κριτικες για το "ελενα". ηθελα ομως να βρω γυναικα γυναικολογο. θα μπορουσες, σε παρακαλω, να μου συστησεις τη δικη σου; σ'ευχαριστω πολυ, εκ των προτερων!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ γέννησα τον Δεκεμβριο με φυσιολογικό τοκετό και έκανα επισκληρίδιο μάλιστα επειδή είχα κάνει και στο πρ΄/ωτο παιδί πάλι σε άλλο δημόσιο νοσοκομείο έχω να πω καμία σχεση στο Ελενα ήταν πολύ καλύτερα.

 

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!

Αυτο με την επισκληριδιο δεν μου αρεσε πρεπει να το ξεκαθαρισσω το θεωρω περιττο να παρω ολικη ναρκωση ενω ζουμε στο 2010...δηλαδη στο φυσιολογικο τοκετο τι κανουν???δεν κανουν χρηση επισκλήριδιου???

Σε ευχαριστω και παλι !!

Αν καποια μανουλα εχει καποια εμπειρια απο το συγκεκριενο μαιευτηριο θα με βοηθησει;)

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εμαθα προσφατα οτι ειμαι εγκυος και σκεφτομαι, με το καλο, οταν ερθει η ωρα, να γεννησω σε δημοσιο νοσοκομειο, λογω οικονομικου. εχω ακουσει πολυ καλες κριτικες για το "ελενα". ηθελα ομως να βρω γυναικα γυναικολογο. θα μπορουσες, σε παρακαλω, να μου συστησεις τη δικη σου; σ'ευχαριστω πολυ, εκ των προτερων!!

ναι κοριτσακι μου σου στελνω πμ!!

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...