Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΡΟΣ ΕΜΒΡΥΟΥ ΣΤΗ 33 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΤΟ DOPPLER ΕΙΜΑΙ 33+2 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ 1.808.ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΤΟ DOPPLER ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ sad.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΤΟ DOPPLER ΕΙΜΑΙ 33+2 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ 1.808.ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΤΟ DOPPLER ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ sad.png

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψέ με το βάρος του εμβρύου δεν έχει καμία σημασία και μην αφήσεις κανέναν σε αγχώσει με αυτό το θέμα! Εάν το μωρό τρέφεται καλά, αν το αμνιακό σου υγρό είναι στα φυσιολογικά σου επίπεδα και αν το μωρό αναπτύσεται ανά βδομάδα δεν χρειαζεται να ανησυχείς.

 

Εμένα αυτά τα κιλά τα είχε στις 36 βδομάδες να πω;Κάτι τέτοιο...Με είχαν τρελάνει στις εξετάσεις στο νοσκομείο που με παρακολουθούσαν και δεν έβλεπαν κανένα πρόβλημα ούτε με το αμνιακό υγρό ούτε με το πως τρέφεται το μωρό.Αλλά συνέχιζαν να με αγχώνουν ενώ ο γιατρός μου ΕΥΤΥΧΩΣ μου έλεγε μην ακούς τίποτα...δεν γεννιούνται όλα τα μωρά μεγάλα, καλύτερα μικρή να βγει και πιο εύκολα!Τελικά γεννήθηκε στις 38+3 βδομάδων και ήταν 2315 και 49 πόντους, σκέτο ποντικάκι! Μέσα σε 40 μέρες πήρε 5 πόντους και 1 1/2 κιλό και έφτασε στα ''κανονικά'' της κιλά.

 

Μην αφήσεις κανέναν σε αγχώσει εφόσον ξέρεις ότι όλα τα άλλα είναι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τα παραπανω...

Το εχω γραψει πολλες φορες και θα το ξαναπω..

Που το εχουμε βρει γραμμενο οτι ολα τα μωρα πρεπει να γεννιουνται θηρια και καπου κοντα στα 4 κιλα????

Ενα μωρο πχ 2,5 κιλα ειναι απολυτως φυσιολογικο.

Περαιτερω εχε υποψη σου οτι οι μετρησεις με τον υπερηχο ειναι κατα προσεγγιση γιατι ειδικα σε προχωρημενη εβδομαδα δεν μπορουν να μετρησουν καλα.

Εμενα φαινοταν στον υπερηχο 2800 η κορη μου και ηταν τελικα 3300. Μιλαμε για μισο κιλο διαφορα, οχι λιγο.

Επισης μεγαλο ρολο παιζει ο σωματοτυπος των γονιων και ειδικα της μητερας, καθως και το βαρος γεννησης της μαμας.

Η φυση προνοει για τον φυσιολογικο τοκετο και αρα το μωρο ειναι αναλογο του μεγεθους που μπορει η μητερα να γεννησει.

Παντως πιο πολυ θα ανησυχουσα εαν μου ελεγαν οτι το μωρο μου παει να βγει 4,5 κιλα παρα 2,5.

Εαν το μωρο φαινεται να τρεφεται κανονικα, το υγρο ειναι ενταξει, απλως ηρεμησε και περιμενε.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Leon μην στεναχωριέσαι... Εμάς μας περνάτε!!!!!! 33 εβδομάδων είμασταν 1700γρ με το ζόρι!!! Η μεγάλη μου εμένα στις αντίστοιχες μετρήσεις ήταν 2000γρ και γεννήθηκε 2700... Μην το σκέφτεσαι, απλά τα μωράκια μας είναι μινιόν!!!!;)

Aso4p2.pngplWtp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστω πολυ κοριτσια.να σας πω οτι μου ειπαν οτι το υπερηχο το βγαζει 2 βδομαδες μικροτερο και οτι υπαρχουν αυξημενες αντιστασεις ομφαλικης αρτηριας

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα στο doppler μου το εβρισκαν 8 μερες μικροτερο και με αυξημενες αντιστασεις. Το ειπα στο γιατρό, με εβαλε κι εκανα ενα NST και τελειωσε το θεμα. Βαρος της μικρης θα σου πω αυριο, γιατι τα εχω στο δωματιο της μικρης και κοιμαται τωρα

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, κοιταξα.

Στις 32 εβδομαδες και 5 ημερες ηταν 2.005.

Στις 37 εβδομαδες και 4 ημερες που καναμε επαναληπτικό doppler λογω των ευρηματων του πρωτου, ηταν 3.282.

Στις 39 εβδομαδες και 4 ημερες που γεννήθηκε ήταν 3175.

Ελπιζω να βοηθησα λιγο

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ κοριτσια.να σας πω οτι μου ειπαν οτι το υπερηχο το βγαζει 2 βδομαδες μικροτερο και οτι υπαρχουν αυξημενες αντιστασεις ομφαλικης αρτηριας

 

Γι αυτο οι "ιατρικες" συμβουλες δεν πρεπει να δινονται ποτε ον λαιν....

Το οτι υπαρχουν αντιστασεις ειναι που ανησυχησε το γιατρο και οχι αυτο καθεαυτο το βαρος. Το να ειναι το αμβρυο 2 εβδομαδες συν πλην στο βαρος δεν ειναι απο μονο του ανησυχητικο, ειναι φυσιολογικο, αφου ουτε ολα τα μωρα ειναι μεγαλα ουτε ολα μικρα.

Οι αντιστασεις τον ανησυχουν για να δει αν τρεφεται σωστα.

Αυτο θα το δει ο γιατρος με καταλληλες εξετασεις, οπως το nst.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κι εγώ έκανα προχθές το doppler (32 εβδ. + 5 ημ.) και το βάρος της μπεμπούλας ήταν 1597 γραμ. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι 2 εβδομάδες μικρότερο κ αγχώθηκα πάρα πολύ γιατί όλοι οι υπερήχοι μέχρι τώρα ήταν φυσιολογικοί. Μου είπε να ξαναπάω την άλλη βδομάδα να το δούμε. Επίσης μου είπε να ξεκουραστώ. Από προχθές είμαι χάλια...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα κι απο μένα. Σήμερα έκανα doppler και πρώτη φορά NST (ειμαστε 34 εβδομάδων). Το βάρος της μπέμπας ήταν 2300 και fl 64mm και η εκατοστιαία θέση 41.9 Πώς σας φαίνονται οι τιμές μας???Θα βγει μικρούλα, το ύψος???Το NST πάντως μουπε ο γιατρός ότι ήταν πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

ολες πηγαμε καλε για ντοπλερ χθες??χαχα

εμενα ο μικρος μετρηθηκε 2200 γραμμαρια καλα δεν ειναι??με fl 6,64

ημουν 33 w 3 d και το εμβρυο παντα μου βγαινει υπερηχογραφικα μερικες μερες μεγαλυτερο εως και 1 εβδομαδα μεγαλυτερο....δεν το καταλαβαινω αυτο...

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κι απο μένα. Σήμερα έκανα doppler και πρώτη φορά NST (ειμαστε 34 εβδομάδων). Το βάρος της μπέμπας ήταν 2300 και fl 64mm και η εκατοστιαία θέση 41.9 Πώς σας φαίνονται οι τιμές μας???Θα βγει μικρούλα, το ύψος???Το NST πάντως μουπε ο γιατρός ότι ήταν πολύ καλό.

 

 

 

 

η εκατοστιαια θεση τι ειναι ρε κοριτσια??????εεμενα γραφει 53η εκατοστιαια θεση

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια μην αγχωνεστε με τα γραμμαρια και τους ποντους. Το θεμα ειναι να π[ανε ολα καλα στη γεννα και να ειναι καλα το μωρο και εσεις. Ο ενας μου μπεμπης γεννηθηκε 1500 γρ. στην 36 εβδ. Ε, και τι εγινε; Κοτζαμ παλικαρι ειναι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

αυτη η εκατοστιαια θεση νομιζω οτι ειναι κατι σαν μεσο ορο,δηλαδη αν στα 100 μωρακια το 0 ειναι το μικροτερο και το 100 ειναι το μεγαλυτερο το δικο σου π.χ ειναι το 53,απλα στατιστικη μετρηση.το μεσο ορο θεωρειται το 50.καπως ετσι μου το χε εξηγησει ο γιατρος μου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σημαντικό ρόλο παίζει σωστή τροφοδοσία του εμβρύου και αυτή φαίνεται με το doppler αλλά κυρίως με ειδικές εξετάσεις αίματος.

Ο δικός μου από την αρχή της κύησης ήταν 1 εβδομάδα μικρότερος. Αυτή η διαφορά μεγάλωνε ώσπου από τον 7ο μήνα έγινε 3 εμβδομάδες. Και να εξετάσεις DNA, NST, επαναλληπτικά doppler,ενέσεις αντιπικτικές . Τα doppler δεν έδειχναν κάτι από τις εξετάσεις dna φάνηκε ότι τελικά είμαι ετεροζυγωτή σε ένα γονίδιο που προκαλεί θρόμβωση. Που πιθανόν να είναι η αιτία γιατί με σιγουριά δεν μπορούσαν να μου πουν για πιο λόγο ήταν μικρό το μωρό.

Μου έλεγε ο γιατρός ότι αν πάει και άλλο πίσω θα πρέπει να γεννήσω στον 7ο. Τρελλάθηκα! Τελικά γέννησα στις 37+2 και το μωρό ήταν 4 εβδομάδες πίσω με βάρος 2300 kg όσο μου είχαν πεί και υγιέστατος.

 

Υπάρχουν και μικρά μωράκια!

Με το καλό σε όσες περιμένετε!!!

Link to comment
Share on other sites

μπααα εμενα με βαση τις μετρησεις του καθε φορα βγαινει 1 εβδομαδα μεγαλυτερος σε σχεση με την ΠΗΤ μου....καλο ειναι αυτο μου ειχε πει η γιατρος μου γιατι μας δειχνει καλη αναπτυξη

και εγω το ξερω οτι το βαρος που σου λενε στον υπερηχο παιζει + - 300 γραμμαρια

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

βρε κοριτσια εμενα ο δικος μου μπεμπης μου φανηκε χοντρος.εκανα το doppler πριν απο 2 μερες και οπως βλεπετε απο το tickeraκι μου κοντευα τις 33 εβδομαδες.ηταν 2500!!!!μεγαλο δεν ειναι;;;φοβαμαι οτι θα φτασει τα 4 κιλα και πειτε μου πώς θα το βγαλω!!!!

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Kalispera kai xronia polla se oles tis mellouses mamades!!Exw na 8esw ena erwtima sxetika me to varos!Xtes eixa paei gia to Doopler(eimai 33 evdomadwn+3 imerwn) kai me anisixe i sunexis paratirirsi tis giatrou pou mou tin ekane!Vrike to mwraki 3kg kai mas einai pws einai megalo!To ufos tis itan ligo kapws...Esas poso itan??Etsi gia na dw statistika.....Isxuei pws exoun apokleisei ta kila stous uperixous?Ki an nai, pros ta panw i pros ta katw?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...