Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 23 ΑΠΡΙΛΙΟΥ!


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!!! Μπήκα σήμερα στο ιντερνετ μετά από 3 μήνες!

 

Γέννησα στις 23 Απριλίου ανήμερα του Αγ. Γεωργίου με καισαρική και ολική νάρκωση μια γαλανομάτα γατούλα 2.850γρ.! Τις τελευταίες 3 βδομάδες είχα ανεβάσει πίεση 15 μεγάλη με 10 μικρή που δεν έπεφτε ούτε με τα χάπια και τη διατροφή. Παρόλα αυτά ο γιατρός δεν είχε πρόθεση να γυρίσει απ' την πασχαλινή του άδεια και μου επέμενε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα κι ότι παραμένουμε στο ραντεβού που μου είχε κλείσει ένα μήνα πριν όταν με είδε τελευταία φορά! Να μην τα πολυλέω ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ!! Πήγα και σε άλλους 2 γιατρούς, έκανα εξετάσεις και είχα αρχή προεκλαμψίας και μου είπαν να ζητήσω απ' το γιατρό μου να με βάλει νωρίτερα για την καισαρική γιατί κανείς δε με αναλάμβανε. Ακόμη και στην εφημερία του Αττικό που πήγα μου είπαν "δεν είναι ασφαλές - είναι ρίσκο να περιμένεις άλλες 10 μέρες με αυτά τα συμπτώματα, να ζητήσεις απ' τον γιατρό σου να γίνει νωρίτερα η καισαρική, εμείς θα σε αναλαμβάναμε όμως αν ερχόσουν με ασθενοφόρο και βαριά προεκλαμψία"!!! Αμέσως πήρα τον γιατρό μου και του είπα για τις εξετάσεις που έκανα και η απάντησή του ήταν "καμία ανησυχία, στο ραντεβού μας κανονικά"!! Πήγα με βαριά καρδιά λοιπόν την Τετάρτη 22/4, έκανα εισαγωγή, έκανα τις εξετάσεις, άφαντος ο γιατρός. Τον έπαιρνα στο κινητό και δεν απαντούσε αλλά ούτε με έπαιρνε πίσω. Ζητούσα να μιλήσω με αναισθησιολόγο για την επισκληρίδιο που είχα συμφωνήσει με τον γιατρό μου να γίνει, είχε φτάσει βράδυ, πουθενά ο αναισθησιολόγος! Πάω και βάζω τις φωνές στις μαίες και μετά από 2' με πήρε ο γιατρός μου, μου είπε ότι μόλις επέστρεψε, να ξεκουραστώ και θα τα πούμε το πρωί στο χειρουργείο. Έπειτα ήρθε ο αναισθησιολόγος μου πήρε το ιστορικό και μου είπε ότι δεν θα κάνουμε επισκληρίδιο λόγω της αλλεργίας που έχω στην ξυλοκαϊνη. Αυτό παρεπιπτόντως δεν το έχω διασταυρώσει ακόμα...

 

Το πρωί μπήκα στο χειρουργείο με ολική τελικά και οφείλω να πω ότι ήμουν ΠΟΛΥ καλύτερα σε σχέση με την πρώτη καισαρική. Ζητούσα παυσίπονες ανά 4 ώρες (στο τέλος είχα μαυρίσει απ' τις ενέσεις) και έβαλα τα δυνατά μου και σηκώθηκα το ίδιο απόγευμα, για λίγο βέβαια. Το μωράκι μου το έφεραν 3 ώρες μετά τη γέννα, όταν με πήγαν στο δωμάτιο δηλαδή, και ήδη το είχαν ταϊσει δυο φορές μπουκάλι, αν και είχα ζητήσει να μου το φέρουν αμέσως να το θηλάσω, αλλά δεν περίμενα να εισακουστώ... Μόλις άρχισε λοιπόν να πεινάει (περίπου 7 ώρες μετά τον τοκετό) την έβαλα στο στήθος όμως δυστυχώς διαπίστωσα ότι το στοματάκι της ήταν πολύ μικρό για τις θηλές μου και έτσι δυσκολευόταν πολύ για να με πιάσει σωστά... Παρόλα αυτά επέμενα όμως την 3η μέρα έγινα "τούμπανο" και εκεί άρχισε το δράμα. Δεν μπορούσε με τίποτα να με πιάσει και είχε μείνει νηστικιά απ' τις 10 το πρωί ως τις 11 το βράδυ που ενέδωσα τελικά και της έδωσα μπουκάλι.. Όλες αυτές τις ώρες πάλευα απεγνωσμένα να την καταφέρω να με πιάσει, έκανα μασάζ στο στήθος να μαλακώσει, την δοκίμαζα σε όλες τις θέσεις, έβαλα ψευδοθηλές, τίποτα... Απ' τις μαίες άκουσα ότι μ@λ... μπορείς να φανταστείς, θήλαστρο εννοείται ότι δεν είχαν.... Τη Δευτέρα βγήκαμε, πήρα να νοικιάσω το symfony, το οποίο ήρθε τελικά την Πέμπτη, όλα του γάμου δύσκολα... Άρχισα να αντλώ, τις κάλυπτα 4-5 γεύματα απ' τα 6 για περίπου ένα μήνα. Μετά είχα κουραστεί και άρχισα να μειώνω τις αντλήσεις ώσπου μέσα σε μια βδομάδα το γάλα μου πλέον δεν έφτανε ούτε για ένα γεύμα... Βλέπεις βοήθεια από κανέναν (πέραν απ' τη μαμά μου την πρώτη μόνο βδομάδα), η καισαρική, ένα τετράχρονο ζουζούνι που είναι και δύστροπο στο φαγητό... Δεν προσπαθώ να δικαιολογηθώ, αλλά πραγματικά δεν άντεχα άλλο... Πάντως η μπέμπα μου είναι πολύ βολική και δεν έχει κολικούς σαν τον γιο μου που μου είχε αλλάξει τα φώτα!

 

Αυτά τα νέα μου κορίτσια, στο γραφείο επιστρέφω στις 28/9 όμως ελπίζω να καταφέρω σύντομα να μπω στο ιντερνετ..

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να μαστε και από δω...να σου ζήσει πάντα γερά και δυνατα τα αγγελούδια σου να τα βλέπεις και να ξέρεις ένα πράγμα!Κ'αθε εμπόδιο μας κάνει πιο δυνατές..είχα και γώ μια δύσκολη ιστορία, έπαψα να το σκέφτομαι όταν είδα στο βιβλιάριο της φεύγοντας ΙΑΣΗ:ΤΟΚΕΤΟΣ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΜΩΡΟ ΘΥΛΗ...α και εμείς είμαστε με γαλανά ματάκια..πες μου ότι της τραγουδάς και συ Αλίκη Βουγιουκλάκη "Νιάου βρε γατούλα.."? χιχι

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...