Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οφέλη "παρατεταμένου" θηλασμού


Recommended Posts

Τα οφέλη του θηλασμού συνεχίζονται και τον δεύτερο χρόνο:

  • Τον δεύτερο χρόνο (12-23 μήνες), 448 mL μητρικού γάλακτος καλύπτουν τις απαιτήσεις:
    • 29% της ενέργειας
    • 43% των πρωτεινών
    • 36% του ασβεστίου
    • 75% της βιταμίνης Α
    • 76% του φολικού οξέος
    • 94% της βιταμίνης B12
    • 60% της βιταμίνης C
       

    [*]Συστήνεται συχνά για ολιγόφαγα παιδιά να μειώνεται ο θηλασμός, για να "ανοίξει η όρεξη τους". Η έρευνα δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο αλλά ενθαρρύνονται οι μαμάδες να ενισχύσουν τη διατροφή τους με θρεπτικά συστατικά και να προσφέρουν τροφές με πιο ελκυστική γεύση ή τρόπο.

     

    [*]Παιδιά που αποθηλάζουν πριν τα 2 χρόνια αρρωσταίνουν πιο συχνά.

    [*]Παιδιά μεταξύ 16 και 30 μηνών που θηλάζουν αρρωσταίνουν λιγότερο και ξεπερνούν ευκολότερα τις ασθένειες.

    [*]Μερικοί ανοσοποιητικοί παράγοντες αυξάνονται σε περιεκτικότητα κατά το 2ο χρόνο.

    [*]Τα παιδιά που αποθηλάζουν και ανεξαρτητοποιούνται με το δικό τους ρυθμό αισθάνονται πιο ασφαλή και προσαρμόζονται πιο εύκολα.

    [*]Η Αμερικάνικη Παιδιατρική Ακαδημία συστήνει:

    Ο θηλασμός να συνεχίζεται τουλάχιστον για τον 1ο χρόνο ζωής και όσο παραπάνω επιθυμούν μητέρα και παιδί ... Η αυξημένη διάρκεια του θηλασμού παρέχει αξιοσημείωτα οφέλη στην υγεία και την ανάπτυξη για τη μητέρα και για το παιδί. .. Δεν υπάρχει άνω όριο στη διάρκεια του θηλασμού και καμιά ένδειξη για ψυχολογικό ή αναπτυξιακό κίνδυνο από το θηλασμό στον 3ο χρόνο ή παραπάνω.

    "The American Academy of Pediatrics recommends that "Breastfeeding should be continued for at least the first year of life and beyond for as long as mutually desired by mother and child... Increased duration of breastfeeding confers significant health and developmental benefits for the child and the mother... There is no upper limit to the duration of breastfeeding and no evidence of psychologic or developmental harm from breastfeeding into the third year of life or longer."

    [*]Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας δίνει έμφαση στη σημασία του θηλασμού τουλάχιστον μέχρι τα 2 έτη.

    Επιστημονική Ανθρωπολογική έρευνα δείχνει ότι τα παιδιά είναι "σχεδιασμένα" για θηλασμό μεταξύ περίπου 2.5 και 7 ετών.

http://www.kellymom.com/bf/bfextended/ebf-benefits.html

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 447
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συνεχίζονται και τα οφέλη για τη μητέρα:

  • Συχνά καθυστερεί η επιστροφή της γονιμότητας.
  • Μειώνονται οι πιθανότητες για καρκίνο στήθους, ωοθηκών, μήτρας, ενδομητρίου.
  • Ο "παρατεταμένος" θηλασμός προστατεύει από την οστεοπόρωση.
  • Μειώνεται ο κίνδυνος για ρευματοειδή αρθρίτιδα.
  • Διαβητικές γυναίκες μπορεί να χρειάζονται λιγότερη ινσουλίνη.
  • Οι γυναίκες που θηλάζουν χάνουν βάρος ευκολότερα (σσ: όταν το προσπαθούν)

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μύθοι για τον "παρατεταμένο" θηλασμό:

 

Ο θηλασμός ενός παιδιού μέχρι τα 3 ή 4 χρόνια δεν είναι φυσιολογικός και είναι κακός για το παιδί, προκαλώντας μια σχέση υπερβολικής εξάρτησης μεταξύ μητέρας και παιδιού.

Μύθος! Ο θηλασμός για 2-4 χρόνια ήταν κανόνας στους περισσότερους πολιτισμούς από την εμφάνιση του ανθρώπου στον πλανήτη. Μόνο τα τελευταία 100 χρόνια περίπου το θηλασμός θεωρήθηκε σαν κάτι που πρέπει να περιοριστεί. Τα παιδιά που θηλάζουν περισσότερο από 2 χρόνια δεν είναι υπερεξαρτημένα. Αντίθετα, τείνουν να είναι πολύ ασφαλή και για αυτό πιο ανεξάρτητα. Θα κάνουν μόνα τους το βήμα για τον αποθηλασμό (ίσως με μικρή ενθάρρυνση από τη μητέρα), και για αυτό θα αισθάνονται σιγουριά για την επιτυχία τους.

 

Ο θηλασμός μετά το χρόνο δεν διαφέρει από το θηλασμό ενός μικρού μωρού.

Μύθος! Η συχνότητα και η διάρκεια των θηλασμών διαφέρει από παιδί σε παιδί μετά τον πρώτο χρόνο. Καθώς περνά ο καιρός και τα διατροφικά οφέλη γίνονται λιγότερο σημαντικά, ο μη θρεπτικός θηλασμός για παρηγοριά γίνεται περισσότερο σημαντικός. Τα παιδιά επίσης ενσωματώνουν το θηλασμό στο παιχνίδι τους, κάτι που προσθέτει νέες διαστάσεις στη σχέση του θηλασμού.

 

Το μητρικό γάλα είναι λιγότερο θρεπτικό μετά τον πρώτο χρόνο.

Μύθος! Το μητρικό γάλα συνεχίζει να παρέχει ουσιαστικές ποσότητες θρεπτικών στοιχείων και μετά τον πρώτο χρόνο. Κάποια στιγμή, το μωρό σας θα χρειαστεί θρεπτικά στοιχεία από άλλες πηγές αλλά το μητρικό γάλα παραμένει μια αξιόλογη συνεισφορά στη διατροφή του παιδιού.

 

Οι ανοσοποιητικοί παράγοντες στο μητρικό γάλα είναι ασήμαντοι μετά τους λίγους πρώτους μήνες.

Μύθος! Οι ανοσοποιητικοί παράγοντες υπάρχουν σε όλη τη διάρκεια του θηλασμού και μερικοί από αυτούς αυξάνονται σε περιεκτικότητα, καθώς το μωρό οδεύει προς τον αποθηλασμό. Τα παιδιά που θηλάζουν αρρωσταίνουν λιγότερο και για πιο σύντομα διαστήματα. Τα παιδιά που αποθηλάζουν πριν τα δυο χρόνια έχουν περισσότερες πιθανότητες να αρρωστήσουν.

 

Ο παρατεταμένος θηλασμός κάνει το παιδί υπερβολικά εξαρτημένο και μπορεί να το βλάψει ψυχολογικά.

Μύθος! Το αντίθετο, η ανταπόκριση στην ανάγκη του παιδιού για θηλασμό καλλιεργεί την ανεξασρτησία σύμφωνα με τον ρυθμό ανάπτυξης του κάθε παιδιού. Και η έρευνα και οι εμπειρίες μητέρων παγκοσμίως υποδεικνύουν ότι τα παιδιά που θηλάζουν μετά το χρόνο έχουν άριστη κοινωνική προσαρμογή. Σύμφωνα με την Αμερικάνικη Παιδιατρική Ακαδημία, "Δεν υπάρχει άνω όριο στη διάρκεια του θηλασμού και καμία ένδειξη ότι προκαλείται ψυχολογική βλάβη ή βλάβη στην ανάπτυξη του παιδιού από το θηλασμό τον τρίτο χρόνο ή αργότερα".

 

Οι μητέρες μου θηλάζουν μετά το χρόνο δεν έχουν μάθει άλλους τρόπους να παρηγορούν το παιδί.

Μύθος! Για την τυπική μητέρα που θηλάζει μετά το χρόνο, ο θηλασμός είναι μόνο ένα από τα πολλά εργαλεία στην εργαλειοθήκη του γονιού.

 

Οι μητέρες συνεχίζουν να θηλάζουν μετά το χρόνο για προσωπικό τους όφελος.

Αλήθεια! Ένα παιδί δεν θηλάζει, αν δεν νιώθει την ανάγκη να το κάνει. Τυπικά, μια μητέρα συνεχίζει να θηλάζει, γιατί το παιδί της δεν είναι έτοιμο να αποθηλάσει και εξαιτίας των συνεχιζόμενων φυσιολογικών και συναισθηματικών ωφελειών για το παιδί της.

 

Οι μητέρες χρειάζεται να αποθηλάσουν, προκειμένου να επιστρέψει η γονιμότητα.

Μύθος! Οι περισσότερες μητέρες συλλαμβάνουν, ενώ συνεχίζουν να θηλάζουν. Ο θηλασμός θεωρείται συμβατός με μια υγιή εγκυμοσύνη.

 

Όσο περισσότερο θηλάζεις, τόσο δυσκολότερο είναι να αποθηλάσεις.

Μύθος! Η ηλικία δεν έχει περισσότερη σχέση με την ευκολία στον αποθηλασμό από όση έχει η ετοιμότητα του παιδιού για αποθηλασμό. Κάθε παιδί έχει το δικό του χρονοδιάγραμμα, αν αφεθεί να αποθηλάσει από μόνο του. Αν η μαμά ξεκινήσει τον αποθηλασμό, τότε, όσο πιο έτοιμο είναι το παιδί να αποθηλάσει από μόνο του, τόσο πιο εύκολο θα είναι (τόσο για τη μαμά, όσο και για το παιδί) να επιταχυνθεί η φυσική διαδικασία. Αν το παιδί προηγηθεί στον αποθηλασμό, τότε δεν τίθεται θέμα.

 

http://www.kellymom.com/bf/bfextended/ebf-myths.html

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευxαριστώ, ήταν κάτι που το χρωστούσα για την κόρη μου ;)

 

Παρεμπιπτόντως, να εξηγήσω ότι γράφω "παρατεταμένος" θηλασμός (δηλαδή με εισαγωγικά) γιατί γενικά, όταν διαβάζουμε ένα συνηθισμένο κείμενο, "παρατεταμένος" θεωρείται ο θηλασμός πέραν του χρόνου. Ενώ με την κανονική σημασία της λέξης, πραγματικά παρατεταμένο θα ήταν αν γινόταν πέραν του φυσιολογικού ;)

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

amaretto τελειο το ποστ σου , ειναι ο,τι εψαχνα και ειχα ακριβως αναγκη για να διαφωτιστω . Μπραβοοοοοο!!!!!

 

Ξέρεις Αρχοντούλα ως τώρα αυτό το υλικό ήταν στα Αγγλικά, το γεγονός αυτό τα κάνει λιγότερο προσβάσιμα στις Ελληνίδες. Είναι πολύ σημαντικό που ανιδιοτελώς κάθεται η αμαρέτο και μεταφράζει σελίδες επί σελίδων πολύτιμων γνώσεων...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ξέρεις Αρχοντούλα ως τώρα αυτό το υλικό ήταν στα Αγγλικά, το γεγονός αυτό τα κάνει λιγότερο προσβάσιμα στις Ελληνίδες. Είναι πολύ σημαντικό που ανιδιοτελώς κάθεται η αμαρέτο και μεταφράζει σελίδες επί σελίδων πολύτιμων γνώσεων...

 

 

την ευχαριστουμε πραγματικα μεσα απο την καρδια μας για τον κοπο και το χρονο της - δυσευρετος στις ημερες μας-και εκεινη και ολες τις μανουλες που μας βγαζουν απο το σκοταδι!!!και τα μωρα μας σιγουρα την ευχαριστουν, που μας ενημερωνει και μπορουμε να τους προσφερουμε το καλυτερο!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω 8ηλαζα τον γιο μου εως 18 μηνων εχουμε το τελιο δεσιμο ηταν απιστευτο το αισθημα για εμενα οποτε σκεφτομουν το μωρο η οταν το ακουγα να κλαιει ετρεχε το γαλα απ το στη8ος μου και ο γιωργος απολαμβανε και κρυβοταν πανω μ και ηρεμουσε..το συνιστω σ ολεσ τις μαμαδες ειναι το ελαχιστο που μπορουν να κανουν για τα μωρακια τους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ καλές πληροφορίες μου λύσατε αρκετές από τις απορίες μου. Πάνω που είχαν αρχίσει να με γεμίζουν ενοχές οι άλλες μανάδες τριγύρω που έχουν σταματήσει το θηλασμό πολύ νωρίτερα από μένα και υποστηρίζουν ότι δεν προσφέρω τίποτα παραπάνω στο παιδί μου αφού πλέον αναπτύσσει τα δικά του αντισώματα λόγω ηλικίας. Το θέμα με τον θηλασμό είναι ότι το ξένο γάλα δεν το θέλει καθόλου και φοβάμαι ότι μόλις διακόψω το θηλασμό σταματήσει και αυτό να πίνει γάλα.

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με βοήθησε πολύ το ποστ αυτό. Κλείσαμε χρόνο πριν από δυο εβδομάδες περίπου και όλοι αναρωτιούνται γιατί συνεχίζω.. Αναρωτήθηκα κι εγώ μερικές φορές αλλά δεν θέλω κιόλας να σταματήσω. Για να δούμε τί μας επιφυλάσει το καλοκαιρι..

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου μωρό είναι 11 μηνών θηλάζει και σκέφτομαι να συνεχίσω να το θηλάζω. Απλά όπου το πω με κοιτάνε παράξενα και κάποιοι γελούν. Άσε που έχω ξεκινήσει και τη δουλειά παρ όλα αυτά θηλάζω κανονικά όταν είμαι σπίτι. Δηλαδή μεσημέρι και βράδυ ως τις 6 το πρωί που θα φύγω.

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου μωρό είναι 11 μηνών θηλάζει και σκέφτομαι να συνεχίσω να το θηλάζω. Απλά όπου το πω με κοιτάνε παράξενα και κάποιοι γελούν. Άσε που έχω ξεκινήσει και τη δουλειά παρ όλα αυτά θηλάζω κανονικά όταν είμαι σπίτι. Δηλαδή μεσημέρι και βράδυ ως τις 6 το πρωί που θα φύγω.

 

 

Διπλό το όφελος λοιπόν. Από τη μια κάνεις απίστευτο καλό στο μωρό σου, από την άλλη διασκεδάζεις και τους υπόλοιπους. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Γνώμη μου, δεν χρειάζεται να το λες, ούτε καν να το σκέφτεσαι, απλά το κάνεις. :-D

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα με βοήθησε πολύ το ποστ αυτό. Κλείσαμε χρόνο πριν από δυο εβδομάδες περίπου και όλοι αναρωτιούνται γιατί συνεχίζω.. Αναρωτήθηκα κι εγώ μερικές φορές αλλά δεν θέλω κιόλας να σταματήσω. Για να δούμε τί μας επιφυλάσει το καλοκαιρι..

 

 

 

Ίσως το ερώτημα είναι σε λάθος βάση.

Καλύτερα να ρωτάς "γιατί να το σταματήσω;" και όχι "γιατί να το συνεχίσω;" Ίσως αυτό απαντιέται πιο εύκολα. :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Διπλό το όφελος λοιπόν. Από τη μια κάνεις απίστευτο καλό στο μωρό σου, από την άλλη διασκεδάζεις και τους υπόλοιπους. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Γνώμη μου, δεν χρειάζεται να το λες, ούτε καν να το σκέφτεσαι, απλά το κάνεις. :-D

 

Η παιδίατρος από την άλλη μου είπε ναι μεν μπράβο αλλά ότι είναι και καιρός να το κόψω. Μάλιστα αν κάνω και ηλιοθεραπεία το καλοκαίρι μου είπε ότι πρέπει να το κόψω οπωσδήποτε χωρίς ωστόσο να το δικαιολογήσει. Ξέρεις κάτι πάνω σε αυτό;

Δεν έχω σκοπό να κάνω ηλιοθεραπεία.

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου, δεν χρειάζεται να το λες, ούτε καν να το σκέφτεσαι, απλά το κάνεις. :-D

 

Αυτό κατάλαβα κι εγώ τελικά... Παρά να μπλέκεις σε συζητήσεις που δεν οδηγούν πουθενά και να δίνεις εξηγήσεις στον κάθε άσχετο που έχει άποψη για όλα, καλύτερα να το ξεκόβεις από την αρχή. Και γενικά, όσο μεγαλώνει το παιδί, όλο και με λιγότερους συζητάς λεπτομέρειες του τύπου πόσο θηλάζει, αν ξυπνάει το βράδυ, πώς κοιμάται, πού κοιμάται, πού κάνει κακάκια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γιατί θα ξινίσει το γάλα και θα γίνει ξινόγαλα??:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: μωρέ τι άλλο θα ακούσουν τα πεταχτά μου ώτα :mrgreen: :mrgreen: ηλιοθεραπεία μην κάνεις αν δεν θές για τους γνωστούς λόγους όχι γιατί δεν κάνει να θηλάσουμε...........

Τώρα βέβαια είμαι περίεργη για το τι θα σου απαντήσει αν την ρωτήσεις γιατί δεν κάνει...........για κάνε της ένα τηλεφωνάκι έτσι για να έχεις να γράφεις στο τι άλλο θα ακούσω :mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος από την άλλη μου είπε ναι μεν μπράβο αλλά ότι είναι και καιρός να το κόψω. Μάλιστα αν κάνω και ηλιοθεραπεία το καλοκαίρι μου είπε ότι πρέπει να το κόψω οπωσδήποτε χωρίς ωστόσο να το δικαιολογήσει. Ξέρεις κάτι πάνω σε αυτό;

Δεν έχω σκοπό να κάνω ηλιοθεραπεία.

 

 

χμ ... για να σκεφτώ γιατί να στο είπε αυτό; ...

1. το γάλα μπορεί να ξινίζει από τη ζέστη;

2. το γάλα μπορεί να γίνει γάλα κακάο άμα μαυρίσεις;

3. αν δώσεις γάλα στο μωρό στην παραλία, σε ποιον θα πουλήσει λουκουμάδες ο ταλαίπωρος πλανόδιος;

:lol::lol:

Πέρα από την πλάκα .. ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας συνιστά θηλασμό για 2 τουλάχιστον χρόνια και περαιτέρω όσο το επιθυμούν μητέρα και παιδί. Η παιδίατρος σου θα πρέπει να διαβάσει αυτό, για να ενημερωθεί για τις αντενδείξεις ως προς το θηλασμό:

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

χμ ... για να σκεφτώ γιατί να στο είπε αυτό; ...

1. το γάλα μπορεί να ξινίζει από τη ζέστη;

2. το γάλα μπορεί να γίνει γάλα κακάο άμα μαυρίσεις;

3. αν δώσεις γάλα στο μωρό στην παραλία, σε ποιον θα πουλήσει λουκουμάδες ο ταλαίπωρος πλανόδιος;

:lol::lol:

Πέρα από την πλάκα .. ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας συνιστά θηλασμό για 2 τουλάχιστον χρόνια και περαιτέρω όσο το επιθυμούν μητέρα και παιδί. Η παιδίατρος σου θα πρέπει να διαβάσει αυτό, για να ενημερωθεί για τις αντενδείξεις ως προς το θηλασμό:

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

 

 

Αμαρέτο, ξέχασες και την 4η αντένδειξη της ηλιοθεραπείας για τον θηλασμό, οι υπεριώδεις ακτινοβολίες περνάνε στο μητρικό γάλα (ειδικά αν κάνεις τόπλες) και μέσω του γάλακτος και στο μωρό και μπορεί να του προκαλέσουν έγκαυμα ή ακόμα και καρκίνο του δέρματος!:shock::-P:lol: :lol: :lol:

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αμαρέτο, ξέχασες και την 4η αντένδειξη της ηλιοθεραπείας για τον θηλασμό, οι υπεριώδεις ακτινοβολίες περνάνε στο μητρικό γάλα (ειδικά αν κάνεις τόπλες) και μέσω του γάλακτος και στο μωρό και μπορεί να του προκαλέσουν έγκαυμα ή ακόμα και καρκίνο του δέρματος!:shock::-P:lol: :lol: :lol:

 

 

ευχαριστώ πολύ

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε amaretto!Πολύ χρήσιμες πληροφορίες.Γιατί αυτό το "μετά τους έξη μήνες δεν προσφέρει τίποτα" έχει γίνει καραμέλα πια!Να σε ρωτήσω κάτι, με όλο το θάρρος, επειδή βλέπω συνεχώς οτι παραθέτεις αντίστοιχα κείμενα και είσαι γενικά πολύ ενημερωμένη, έχεις κάποια σχετική ειδικότητα;Η απλά ψάχνεσαι για την πάρτη σου;

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε amaretto!Πολύ χρήσιμες πληροφορίες.Γιατί αυτό το "μετά τους έξη μήνες δεν προσφέρει τίποτα" έχει γίνει καραμέλα πια!Να σε ρωτήσω κάτι, με όλο το θάρρος, επειδή βλέπω συνεχώς οτι παραθέτεις αντίστοιχα κείμενα και είσαι γενικά πολύ ενημερωμένη, έχεις κάποια σχετική ειδικότητα;Η απλά ψάχνεσαι για την πάρτη σου;

 

 

Το δεύτερο.

Δεν έκανα τίποτε βρε κορίτσια, ας είναι καλά η κέλλυμομ ;)

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...