Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΝΑ ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ;


Recommended Posts

Είναι κιόλας 10 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά από την πρώτη μέρα και θα ήθελα να κάνω κάποιες προσπάθειες ώστε να απογαλακτιστεί σταδιακά χωρίς να της δημιουργήσω πρόβλημα αλλά κυρίως στο να το πάρω εγώ απόφαση μιας και μου είναι πάρα πολύ δύσκολο. Τι έχετε να προτείνετε; Η παιδίατρος μου είπε όταν το πάρω απόφαση να αρχίσω πρώτα με γάλα 1ης βρεφικής ηλικίας και μετά να προχωρήσω στο 2ης. Αν και θα προτιμούσα να πάμε κατευθείαν στο φρέσκο.

an1cCx0-WmB1210NTJoZHB8Nzc2NjU1ZGF8dG8gYXN0ZXJha2kgbWFzIGVpbmFp.gif

 

as1cJY3003-0000MzAwZG98NzlkfE8gbGV2ZW50YWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για φρέσκο είναι μικρή ακόμα...Μετά το χρόνο...Από ότι έχω καταλάβει πάντως το βασικό στον αποθηλασμό είναι να το έχεις πάρει απόφαση κι εσύ....Εσύ θέλεις να αποθηλάσεις;

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω. Το θεωρώ πολύ σημαντικό. Από την άλλη όμως θα απουσιάζω συχνά και για αρκετές μέρες και δεν μπορώ να βγάζω με το θήλαστρο πάντα. Ο μοναδικός λόγος είναι αυτός.

an1cCx0-WmB1210NTJoZHB8Nzc2NjU1ZGF8dG8gYXN0ZXJha2kgbWFzIGVpbmFp.gif

 

as1cJY3003-0000MzAwZG98NzlkfE8gbGV2ZW50YWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω. Το θεωρώ πολύ σημαντικό. Από την άλλη όμως θα απουσιάζω συχνά και για αρκετές μέρες και δεν μπορώ να βγάζω με το θήλαστρο πάντα. Ο μοναδικός λόγος είναι αυτός.

 

 

Όταν λες θα απουσιάζω συχνά για αρκετές μέρες, εννοείς ότι θα πηγαίνεις ταξίδια; ή μήπως ότι θα δουλεύεις πολλές ώρες για αρκετές μέρες όπου δεν θα μπορείς να αντλείς;

Αν είναι το δεύτερο, το μωρό σου είναι αρκετά μεγάλο, ίσως να μπορεί να σε περιμένει (πολλά μωρά από μια ηλικία και μετά δεν πίνουνε το αντλημένο γάλα που αφήνει η μαμά, αλλά περιμένουν να θηλάσουνε στην επιστροφή της) ή να χρειάζεται να αντλείς 1 μόνο γεύμα, αφού θα τρώει και στερεές, ή έστω να δίνεις ξένο γάλα μόνο στις περιπτώσεις που λείπεις πολλές ώρες και το μωρό ζητάει γάλα, τις υπόλοιπες ώρες γιατί να μην θηλάζεις, ίσα ίσα, θα ανακουφίζεται και το μωράκι μετά από την απουσία σου και εσύ αφού δεν θέλεις ακόμα να αποθηλάσεις. Δεν σε πιέζει τίποτα, δες πώς θα πάει και αποφασίζεις στην πορεία.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα!

Επιστρέφω στην δουλειά σε λίγες μέρες και προσπαθώ να αποθηλάσω,το αγοράκι μου όμως δεν δέχεται το ξένο γάλα..έχω αλλάξει ηδη 2 αλλά τίποτα..πως να τον καταφέρω να πιει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ. Εγώ είμαι έγκυος και πρέπει να σταματήσω το θηλασμό, αλλά ο μικρός μόνο που θα με δει με το μπουκάλι τσιρίζει. Το βράδυ ξυπνάει 2-3 φορές και θέλει στήθος για να κοιμηθεί. Τι να κάνω;

nfsop3.png

8Q5qp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημερα σε ολες!

Η μικρη μου μου θα γινει τωρα 12 μηνων και δεν της εχω δωσει ποτε ξενο γαλα. Εδω και 1-2 μηνες εχω αρχισει να προσπαθω να της δωσω γαλα με μπιμπερο, με ποτηρακι-καλαμακι, με διαφορα αλλα ποτηρακια που εχουν στομιο κλπ αλλα δεν το δεχεται με τιποτα. Εχω αλλαξει και 1-2 μαρκες γαλα μηπως δεν ηθελε το γαλα μηπως ηταν αυτο το προβλημα της αλλα δεν το δοκιμαζει καν. Εγω θα ηθελα να σταματησω τον θηλασμο (αυτη τη στιγμη την θηλαζω πρωι-βραδυ) αλλα δεν ξερω πως! Εχετε μηπως κατι να μου προτεινετε? Καποια συμβουλη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες!

Η μικρη μου μου θα γινει τωρα 12 μηνων και δεν της εχω δωσει ποτε ξενο γαλα. Εδω και 1-2 μηνες εχω αρχισει να προσπαθω να της δωσω γαλα με μπιμπερο, με ποτηρακι-καλαμακι, με διαφορα αλλα ποτηρακια που εχουν στομιο κλπ αλλα δεν το δεχεται με τιποτα. Εχω αλλαξει και 1-2 μαρκες γαλα μηπως δεν ηθελε το γαλα μηπως ηταν αυτο το προβλημα της αλλα δεν το δοκιμαζει καν. Εγω θα ηθελα να σταματησω τον θηλασμο (αυτη τη στιγμη την θηλαζω πρωι-βραδυ) αλλα δεν ξερω πως! Εχετε μηπως κατι να μου προτεινετε? Καποια συμβουλη?

 

Σε καποια μωρά πιάνει το εξής: αναμειγνύουμε μητρικό με ξένο, τις πρώτες μέρες η αναλογία ειναι 70-80% μητρικό και 30-20% ξένο κι οσο περνούν οι μέρες αυξάνουμε το ξένο και μειώνουμε το μητρικό.

 

Θηλαζει μόνο 2 φορες το 24ωρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Σε καποια μωρά πιάνει το εξής: αναμειγνύουμε μητρικό με ξένο, τις πρώτες μέρες η αναλογία ειναι 70-80% μητρικό και 30-20% ξένο κι οσο περνούν οι μέρες αυξάνουμε το ξένο και μειώνουμε το μητρικό.

 

Θηλαζει μόνο 2 φορες το 24ωρο;

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Ναι, θηλαζει 2 φορες την ημερα. Τις τελευταιες 3-4 μερες δεν της δινω απο στηθος το πρωι και προσπαθω να της δωσω φρεσκο γαλα με διαφορους τροπους. Μπιμπερο, κουπα, το ποτηρακι με το καλαμακι που μονο απο αυτο πινει νερο κλπ.

Τελικα καταφερνω απο αυτο το ποτηρακι με καλαμακι να πιει 3-4 γουλιες και της βουταω στο γαλα και μια φρυγανια για να μην μεινει και τελειως νηστικη..

Αυτο που λες εσυ θα μπορουσα να το κανω απλα θα πρεπει να σηκωνομαι πρωι και να βγαζω με θηλαστρο... λες ετσι να το πιει? ξερω κι εγω? Γενικα αντιδραει σε ολα, οπου κι αν της το βαλω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες!

Η μικρη μου μου θα γινει τωρα 12 μηνων και δεν της εχω δωσει ποτε ξενο γαλα. Εδω και 1-2 μηνες εχω αρχισει να προσπαθω να της δωσω γαλα με μπιμπερο, με ποτηρακι-καλαμακι, με διαφορα αλλα ποτηρακια που εχουν στομιο κλπ αλλα δεν το δεχεται με τιποτα. Εχω αλλαξει και 1-2 μαρκες γαλα μηπως δεν ηθελε το γαλα μηπως ηταν αυτο το προβλημα της αλλα δεν το δοκιμαζει καν. Εγω θα ηθελα να σταματησω τον θηλασμο (αυτη τη στιγμη την θηλαζω πρωι-βραδυ) αλλα δεν ξερω πως! Εχετε μηπως κατι να μου προτεινετε? Καποια συμβουλη?

 

θα σου έλεγα να κόψεις πρώτο τον βραδινό και τελευταίο το πρωινό θηλασμό. Το παιδί για να πάρει το μπουκάλι θέλει να μην είναι πεινασμένο και η θερμοκρασία περίπου στου σώματος όπως είχε συνηθίσει το γάλα το μητρικό.

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημερα,ζητω συγνωμη που γραφω σε λαθος φορουμ αλλα δεν μπορω να βρω κατι σχετικο σε αλλο φορουμ.θελω να με βοηθησετε στο εξης αν ξερετε,θηλαζω αποκληστικα και θελω να βαλω μια κρεμα για τις ραγαδες,επιτρεπετε στο θηλασμο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Να χαιρεσαι το μωρακι σου!

Υπαρχουν καποιες που επιτρεπονται!

Επειδη δεν ειμαι σιγουρη ποιες ειναι ρωτα φαρμακοποιο που να ξερει ή τον γυναικολογο σου!

Υπαρχει και αυτο το θεμα!

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=65838

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Να χαιρεσαι το μωρακι σου!

Υπαρχουν καποιες που επιτρεπονται!

Επειδη δεν ειμαι σιγουρη ποιες ειναι ρωτα φαρμακοποιο που να ξερει ή τον γυναικολογο σου!

Υπαρχει και αυτο το θεμα!

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=65838

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ χριστινα,να σαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο νοσοκομείο οι μαίες μου είχαν πει ότι για τις ραγάδες στις θηλές θα πρέπει να βγάζω ποσότητα μητρικού γάλακτος και να το αλοίφω. Με είχε βοηθήσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και άμεσα. Γενικά ήταν κατά των αλοιφών εμπορίου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες!

Η μικρη μου μου θα γινει τωρα 12 μηνων και δεν της εχω δωσει ποτε ξενο γαλα. Εδω και 1-2 μηνες εχω αρχισει να προσπαθω να της δωσω γαλα με μπιμπερο, με ποτηρακι-καλαμακι, με διαφορα αλλα ποτηρακια που εχουν στομιο κλπ αλλα δεν το δεχεται με τιποτα. Εχω αλλαξει και 1-2 μαρκες γαλα μηπως δεν ηθελε το γαλα μηπως ηταν αυτο το προβλημα της αλλα δεν το δοκιμαζει καν. Εγω θα ηθελα να σταματησω τον θηλασμο (αυτη τη στιγμη την θηλαζω πρωι-βραδυ) αλλα δεν ξερω πως! Εχετε μηπως κατι να μου προτεινετε? Καποια συμβουλη?

 

Θα μπορούσες πρώτα να της δώσεις σε άσχετη φάση για να το συνηθίσει και να μη το συνδυάσει με την απώλεια του θηλασμού. Π.χ. για απογευματινό σνακ μαζί με κάτι άλλο. Όταν το συνηθίσει μπορείς να της το δίνεις σιγά σιγά αφού θηλάσει το πρωί.

 

Επίσης μήπως θα μπορούσε να της το δίνει κάποιος άλλος κι όχι εσύ;

Δηλ αν μου μύριζε κοντοσούβλι κι εγώ έπρεπε να φάω λαπά θα δυσκολευόμουν πάρα πολύ...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Ναι, θηλαζει 2 φορες την ημερα. Τις τελευταιες 3-4 μερες δεν της δινω απο στηθος το πρωι και προσπαθω να της δωσω φρεσκο γαλα με διαφορους τροπους. Μπιμπερο, κουπα, το ποτηρακι με το καλαμακι που μονο απο αυτο πινει νερο κλπ.

Τελικα καταφερνω απο αυτο το ποτηρακι με καλαμακι να πιει 3-4 γουλιες και της βουταω στο γαλα και μια φρυγανια για να μην μεινει και τελειως νηστικη..

Αυτο που λες εσυ θα μπορουσα να το κανω απλα θα πρεπει να σηκωνομαι πρωι και να βγαζω με θηλαστρο... λες ετσι να το πιει? ξερω κι εγω? Γενικα αντιδραει σε ολα, οπου κι αν της το βαλω...

 

Το βραδυ δεν ξυπνάει να θηλάσει;

 

Δε χρειαζεται απαραίτητα άντληση, μπορείς να μαζεύεις γαλα σε ποτήρι με το χέρι σου. Εχεις δοκιμασει ποτε να βγάλεις γαλα με το χέρι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Χρειάζομαι άμεσα βοήθεια για να αποθηλάσουμε.

Το παιδί μου είναι 11 μηνών και θηλάζει αρκετές φορές από το απόγευμα (7-8 ) έως και το πρωί. Θα έλεγα τουλάχιστον 4-7 φορές περίπου.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε καταφέρει να πιει κανένα γάλα. Έχω δοκιμάσει το Frezylac, το Biolac, το Hipp, το Δελτα Advance και ως τελευταία προσπάθεια το Nanny Care που είναι (σκόνη) κατσικίσιο και μου το πρότειναν ως πιο συμβατό στο θηλασμό. Έχω δοκιμάσει με μπιμπερό, με το ποτηράκι που πίνει νερό, με το κουταλάκι, μέσα στην κρέμα. ΤΙΠΟΤΑ. Και μιλάμε για ένα κατά τα άλλα φανταστικά καλόφαγο παιδί, τρώει κυριολεκτικά τα πάντα.

 

Υπάρχει κάποια λύση; Πραγματικά έχω κουραστεί απίστευτα, δουλεύω πολλές ώρες και δεν αντέχω άλλο την αυπνία. Πλέον ο θηλασμός μου είναι ιδιαίτερα δυσάρεστος, με στεναχωρεί και με εκνευρίζει.

Ο γιατρός μου (γυναικολόγος), καθώς και ενας φίλος παιδίατρος (όχι αυτός που παρακολουθεί τον μικρό) μου είπαν ότι η μόνη λύση είναι να σηκωθώ να φύγω για 3-4 μέρες. Ισχύει; Δεν υπάρχει άραγε κάποια λύση λιγότερο σκληρή και αποτομη;

Link to comment
Share on other sites

less_serious μήπως για αρχή να μείωνες τους θηλασμούς; Τρεις θηλασμοί την ημέρα είναι οκ για μωρό 11 μηνών. Αν μπορείς να τους κάνεις ανά 8ωρο, ακόμα καλύτερα (για να μη νιώθεις ούτε υπερπαραγωγή ούτε άδειο στήθος). Και από 12 μηνών μπορείς να πας στους 2 θηλασμούς την ημέρα (όχι απαραίτητα ανά 12 ώρες, γιατί ο κάθε μαστός θα αδειάζει ανά 24 ώρες, άσχετα με το πότε συμβαίνει ο θηλασμός). Εγώ προσωπικά πήγα στους 3 θηλασμούς ανά ημέρα όταν το μωρό μου έγινε 10 μηνών και απ' όταν έγινε 11 μηνών πήγα στους 2 ανά ημέρα.

 

Αν το μωρό θέλει θηλασμό μέσα στη νύχτα, μπορείς να κάνεις υπομονή 1-2 ημέρες και να το αφήνεις να κλάψει λίγο. Σε αυτή την περίπτωση, θα το παίρνεις αγκαλιά βέβαια και θα του μιλάς γλυκά, αλλά στήθος μη δίνεις. Αυτά στα λέω από προσωπική εμπειρία, γιατί όπως έχω ξαναγράψει στο φόρουμ, με είχε βρυκολακιάσει από τα νυχτερινά ξυπνήματα, ώσπου το πήρα απόφαση και σταμάτησα να της δίνω κάθε λίγο και λιγάκι στήθος. Απλά θέλει υπομονή να αντέξεις το κλάμα μία ή δύο ημέρες το πολύ και μετά θα δεις ότι το μωρό απλώς θα προσαρμοστεί. Και θα κάνει και καλύτερο ύπνο και θα ξυπνάει και πιο ξεκούραστο.

Link to comment
Share on other sites

less_serious μήπως για αρχή να μείωνες τους θηλασμούς; Τρεις θηλασμοί την ημέρα είναι οκ για μωρό 11 μηνών. Αν μπορείς να τους κάνεις ανά 8ωρο, ακόμα καλύτερα (για να μη νιώθεις ούτε υπερπαραγωγή ούτε άδειο στήθος). Και από 12 μηνών μπορείς να πας στους 2 θηλασμούς την ημέρα (όχι απαραίτητα ανά 12 ώρες, γιατί ο κάθε μαστός θα αδειάζει ανά 24 ώρες, άσχετα με το πότε συμβαίνει ο θηλασμός). Εγώ προσωπικά πήγα στους 3 θηλασμούς ανά ημέρα όταν το μωρό μου έγινε 10 μηνών και απ' όταν έγινε 11 μηνών πήγα στους 2 ανά ημέρα.

 

Αν το μωρό θέλει θηλασμό μέσα στη νύχτα, μπορείς να κάνεις υπομονή 1-2 ημέρες και να το αφήνεις να κλάψει λίγο. Σε αυτή την περίπτωση, θα το παίρνεις αγκαλιά βέβαια και θα του μιλάς γλυκά, αλλά στήθος μη δίνεις. Αυτά στα λέω από προσωπική εμπειρία, γιατί όπως έχω ξαναγράψει στο φόρουμ, με είχε βρυκολακιάσει από τα νυχτερινά ξυπνήματα, ώσπου το πήρα απόφαση και σταμάτησα να της δίνω κάθε λίγο και λιγάκι στήθος. Απλά θέλει υπομονή να αντέξεις το κλάμα μία ή δύο ημέρες το πολύ και μετά θα δεις ότι το μωρό απλώς θα προσαρμοστεί. Και θα κάνει και καλύτερο ύπνο και θα ξυπνάει και πιο ξεκούραστο.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Αντιλαμβάνομαι και εγώ (και θέλω) να μειώσω τους θηλασμούς, αλλά δυστυχώς μάλλον το αντίθετο γίνεται. Το παιδί με περιμένει να γυρίσω και από εκείνη την ώρα και μετά κλαίει για στήθος. Ακόμη και αν μόλις έχει φάει, με το που με βλέπει θέλει να θηλάσει. Αλλά και αφού θηλάσει θα συνεχίζει να ζητάει κάθε λίγο και λιγάκι όσο και αν προσπαθώ να του τραβήξω την προσοχή με κάτι άλλο. Ακόμα και όταν του κάνω μπάνιο σηκώνεται και προσπαθεί να θηλάσει. Είμαι σίγουρη ότι είναι ψυχολογικό το θέμα, λογικά του λείπω κλπ αλλά έχει γίνει πολύ κουραστικό.

 

Για το βράδυ είχαμε κάνει μια προσπάθεια προς αυτή την κατεύθυνση, αλλά μετά περάσαμε ιώσεις και μας πήγε πίσω στα ξυπνήματα. Όμως μιλάμε για κλάματα 3 εβδομάδες, και πάλι για να φτάσουμε να ξυπνάει ανά 4ωρο.

Πραγματικά δεν ξέρω τι κάνω λάθος :(

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου (γυναικολόγος), καθώς και ενας φίλος παιδίατρος (όχι αυτός που παρακολουθεί τον μικρό) μου είπαν ότι η μόνη λύση είναι να σηκωθώ να φύγω για 3-4 μέρες. Ισχύει; Δεν υπάρχει άραγε κάποια λύση λιγότερο σκληρή και αποτομη;

Αχχχχχχ όχι, δεν το λυπάσαι να του κάνεις τέτοιο πράγμα? Θα πάθει σοκ! Για την αϋπνια, εγώ την πήρα στο κρεβάτι μου, δεν γινόταν αλλιώς κι εγώ δουλεύω και πρέπει κάπως να κοιμάμαι. Από εμπειρία πάντως από τον μεγάλο μου, λίγοι μήνες ακόμα κάνουν τεράστια διαφόρα στην ετοιμότητα του παιδιού για αποθηλασμό. Ενώ και τα 2 γύρω στον χρόνο δεν ήταν (και είναι) ούτε κατα διάνοια έτοιμα, μετά από 3-4 μήνες είχαν μειώσει πολύ τους θηλασμους και τελικα 19 μηνών αποθήλασα χωρίς κανένα κλάμα. Δεν ξέρω βέβαια αν έχεις αυτή την υπομονή. Ούτως ή άλλως πάντως ο ήπιος αποθηλασμός θέλει χρόνο, δεν γίνεται απο την μια μέρα στην άλλη. Πρέπει να κόβεις ένα γεύμα κάθε φορά, κι εγώ την αρχή την έκανα με τον απογευματινό θηλασμό μετά την δουλειά,. Για να ξεχαστει χρειάζονται δραστικές δραστηριότητες, να την παίρνεις με το που μπεις στο σπίτι και να πάτε βόλτα πχ, κουραστικό αλλά δεν γίνεται αλλιώς, σε καμιά εβδομάδα θα τον ξεχάσει τον απογευματινό θηλασμο.

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Αχχχχχχ όχι, δεν το λυπάσαι να του κάνεις τέτοιο πράγμα? Θα πάθει σοκ! Για την αϋπνια, εγώ την πήρα στο κρεβάτι μου, δεν γινόταν αλλιώς κι εγώ δουλεύω και πρέπει κάπως να κοιμάμαι. Από εμπειρία πάντως από τον μεγάλο μου, λίγοι μήνες ακόμα κάνουν τεράστια διαφόρα στην ετοιμότητα του παιδιού για αποθηλασμό. Ενώ και τα 2 γύρω στον χρόνο δεν ήταν (και είναι) ούτε κατα διάνοια έτοιμα, μετά από 3-4 μήνες είχαν μειώσει πολύ τους θηλασμους και τελικα 19 μηνών αποθήλασα χωρίς κανένα κλάμα. Δεν ξέρω βέβαια αν έχεις αυτή την υπομονή. Ούτως ή άλλως πάντως ο ήπιος αποθηλασμός θέλει χρόνο, δεν γίνεται απο την μια μέρα στην άλλη. Πρέπει να κόβεις ένα γεύμα κάθε φορά, κι εγώ την αρχή την έκανα με τον απογευματινό θηλασμό μετά την δουλειά,. Για να ξεχαστει χρειάζονται δραστικές δραστηριότητες, να την παίρνεις με το που μπεις στο σπίτι και να πάτε βόλτα πχ, κουραστικό αλλά δεν γίνεται αλλιώς, σε καμιά εβδομάδα θα τον ξεχάσει τον απογευματινό θηλασμο.

 

 

 


 

Προφανώς και τον λυπάμαι, αλλιώς θα το είχα κάνει αντί να κάθομαι να ψάχνω εναλλακτικές.

Στο κρεβάτι μου τον έπαιρνα και τον παίρνω ακόμα τα βράδια που απλά δεν την παλεύω αλλά κοιμάμαι χάλια και εγώ και το παιδί.

Όσο για να φτάσω στους 19 μήνες... πολύ φοβάμαι ότι θα έχω χωρίσει και θα έχω χάσει και τη δουλειά μου μέχρι τότε :?

 

Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου, ακόμα και αν δεν μπορώ να τις εφαρμόσω... αντιλαμβάνομαι ότι μάλλον δεν υπάρχει λύση για την περίπτωσή μας και θα πρέπει να αποφασίσω αν μπορώ να κάνω υπομονή (με ότι κόστος συνεπάγεται) ή αν απλά θα κόψω το θηλασμό (και πάλι με ότι κόστος αυτό συνεπάγεται...)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, βγάζεις το μωρό βόλτα που λογικά θα του αρέσει πολύ και το βάζεις στο καρότσι κι όχι σε μάρσιπο για να μη βλέπει στήθος.

 

Μόνο που γυρίζω 7 και στο σπίτι και μέχρι τότε είναι βράδυ και έχει κρύο! Γενικά στον μικρό μου αρέσουν οι βόλτες αλλά όχι μέσα στη μαύρη νύχτα.

Αν ήταν καλοκαίρι θα ήταν πιο απλά τα πράγματα, αλλά όπως είπα δεν μπορώ με τίποτα να περιμένω μέχρι το καλοκαίρι... :oops:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που γυρίζω 7 και στο σπίτι και μέχρι τότε είναι βράδυ και έχει κρύο! Γενικά στον μικρό μου αρέσουν οι βόλτες αλλά όχι μέσα στη μαύρη νύχτα.

Αν ήταν καλοκαίρι θα ήταν πιο απλά τα πράγματα, αλλά όπως είπα δεν μπορώ με τίποτα να περιμένω μέχρι το καλοκαίρι... :oops:

Τι αποφάσισες τελικά? Την αντίδραση από τον άντρα μου την είχα και γω μετά τον χρόνο, μπορείς να του ζητήσεις να κάνει υπομονή 1-2 μήνες έστω.. τώρα για την απαιτητική δουλειά δεν ξέρω τι να σου πω, εγώ έχω κατεβάσει ρυθμούς αρκετά μετά τα παιδιά. Η αϋπνία είναι πάντα μες στο πρόγραμμα και μετά τον θηλασμό πάντως.

 

 

 


 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Τι αποφάσισες τελικά? Την αντίδραση από τον άντρα μου την είχα και γω μετά τον χρόνο, μπορείς να του ζητήσεις να κάνει υπομονή 1-2 μήνες έστω.. τώρα για την απαιτητική δουλειά δεν ξέρω τι να σου πω, εγώ έχω κατεβάσει ρυθμούς αρκετά μετά τα παιδιά. Η αϋπνία είναι πάντα μες στο πρόγραμμα και μετά τον θηλασμό πάντως.

 

 

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Θα περιμένω ένα μήνα ακόμα να κλείσουμε χρόνο, για να δοκιμάσουμε φρέσκο γάλα. Τουλάχιστον αυτό αν δεν το πίνει θα το πίνω εγώ, έχω βαρεθεί να πετάω γάλατα. Θα αλλάξει και η ώρα ώστε να μπορούμε να πηγαίνουμε βόλτα με το που γυρνάω για να ξεχνιέται λίγο.

Και βλέπουμε...

 

Ο άντρας μου δεν γκρινιάζει που θηλάζω, αλλά ρε παιδί μου βαρέθηκα να κοιμόμαστε χώρια...

 

Για τη δουλειά δεν παίζει να πέσουν οι ρυθμοί. Αυτό είναι και σε όποιον αρέσει που λένε, αλλά επειδή βασιζόμαστε πάρα πολύ στο εισόδημά μου, τα κεφάλια κάτω και υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...