Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS!!! Aναζήτηση ομοιοπαθητικού γιατρού


Dimitrali

Recommended Posts

Sorry που ανοίγω καινούριο θέμα αλλά προέκυψε κάτι επείγον και ζητώ τη βοήθειά σας!

 

Στη γειτονιά μου μένει μία κοπέλα που έχει δύο αγοράκια. Το μεγάλο πάσχει από το σύνδρομο ελλειματικής προσοχής με υπερκινητικότητα και κάνει συστηματική ψυχοθεραπεία. Η συγκεκριμένη διαταραχή είναι νευρολογικής φύσεως και δεν έχει διευκρινιστεί ακόμη τι ακριβώς την προκαλεί.

 

Παρόλο που το παιδί μετά την έναρξη της ψυχοθεραπείας παρουσιάζει βελτιωση, τα πράγματα δεν είναι καθόλου καλά διότι οι γονείς των συμμαθητών του έχουν κινήσει διαδικασίες για να διώξουν το παιδί από το σχολείο. Το συζητήσαμε πολύ με τη μητέρα του και της εξήγησα ότι κανένας δεν έχει το δικαίωμα να διώξει το παιδί από το σχολείο πολύ περισσότερο αφού κάθε πρωί παρακολουθεί ειδικό πρόγραμμα ένταξης με δασκάλα ειδικής αγωγής.

 

Ο μικρός αισθανόμενος την απόρριψη από όλες της μεριές, υποτροπίασε φτάνοντας στο σημείο να χαρακώσει συμμαθήτριά του με κοπίδι! Η ψυχίατρος ενώ είχε αποκλείσει αρχικά τη φαρμακευτική αγωγή, μετά από αυτές τις εξελίξεις αποφάσισε να του χορηγήσει φάρμακα.

 

Ψάχνοντας με την κοπέλα βρήκαμε ότι τα συγκεκριμένα φάρμακα έχουν σοβαρές παρενέργειες. Παρόλο που υποτίθεται πως έχουν βελτιωθεί (τα παλιότερα είχαν κατηγορηθεί για σοβαρές παρενέργειες όπως νευρολογικές διαταραχές και εγκεφαλίτιδες), διαπιστώσαμε πως καθυστερούν την ανάπτυξη. Η ψυχίατρος στο συγκεκριμένο προβληματισμό απάντησε πως για το λόγο αυτό θα του χορηγούν 1 μήνα τα φάρμακα αυτά και 1 μήνα θα τα διακόπτουν και θα του χορηγούν αυξητική ορμόνη!

 

Ψάχνοντας στο site της ομοιοπαθητικής (η κοπέλα παλιότερα ακολουθούσε ομοιοπαθητική θεραπεία) βρήκαμε ότι τα αντίστοιχα ομοιοπαθητικά φάρμακα έχουν ελάχιστες έως μηδαμινές παρενέργειες.

 

Σήμερα λοιπόν αποφάσισε να πάει στην Αθήνα και να βρει ομοιοπαθητικό ψυχίατρο για να ακούσει την εναλλακτική άποψη...

 

Παρακαλώ, αν κάποια από εσάς γνωρίζει κάποιον καλό ομοιοπαθητικό ψυχίατρο, ας στείλει ονοματεπώνυμο και διεύθυνση.

 

Συγγνώμη που γράφω βιαστικά χωρίς περισσότερες διευκρινίσεις αλλά η κατάσταση είναι επείγουσα!!!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


agela και yogini σας ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωωωωω πάαααααααααααααααααααααααρα πολύυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ :D

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kορίτσια, ένα μεγάλο ευχαριστώ από τη μαμά του...

 

Είναι τόσο κρίμα να είναι οι άνθρωποι τόσο απελπιστικά στενόμυαλοι. Τα έχουν όλοι βάλει με το παιδί λες και είναι κάποιος εγκληματίας. Και η μαμά του που είναι διαζευγμένη ψάχνει ένα στήριγμα ν' ακουμπήσει και αντί να τη βοηθάνε την κυνηγάνε :cry:

 

Κι εγώ σας ευχαριστώ... από καρδιάς...

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος είναι πολύ κακός και όσο πάει γίνεται χειρότερος! Ευτυχώς που σε έχει κοντά της, είναι σπάνιο να βρεις αληθινές φιλες στις μέρες μας. Να χαίρεσαι τις κόρες σου!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος είναι πολύ κακός και όσο πάει γίνεται χειρότερος! Ευτυχώς που σε έχει κοντά της, είναι σπάνιο να βρεις αληθινές φιλες στις μέρες μας. Να χαίρεσαι τις κόρες σου!

 

Δεν είμαστε φίλες... τουλάχιστον όχι ακόμη...

Αλλά νομίζω πως από σήμερα και στο εξής θα είμαστε πιο κοντά!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα καλημέρα. Τώρα είδα το ποστ αυτό. Θα σύστηνα επίσης να επικοινωνήσει με τη Δρ. Ματίνα Χρονοπούλου, είναι γιατρός που ειδικεύεται στη φυσική, εναλλακτική ιατρική, αλλά πάνω απ' όλα μια καταπληκτική και ευαίσθητη γυναίκα.

http://www.naturopathy.gr/

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα καλημέρα. Τώρα είδα το ποστ αυτό. Θα σύστηνα επίσης να επικοινωνήσει με τη Δρ. Ματίνα Χρονοπούλου, είναι γιατρός που ειδικεύεται στη φυσική, εναλλακτική ιατρική, αλλά πάνω απ' όλα μια καταπληκτική και ευαίσθητη γυναίκα.

http://www.naturopathy.gr/

 

Ευχαριστώ πολύ.

Ξέρεις, ένα άλλο θέμα που απασχολεί την κοπέλα είναι το οικονομικό... είπαμε, οπου φτωχός κι η μοίρα του... Ελπίζω να αποφασίσει να τους βοηθήσει ο πατέρας του παιδιού γιατί δεν είναι και ο πιο συνεπής μπαμπάς του κόσμου...

 

έχω ανοίξει καινούριο θέμα με τις παρενέργειες των φαρμάκων για τη συγκεκριμένη περίπτωση αλλά και για τις παρενέργειες γενικότερα:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=16444

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 χρόνια μετά...

Επειδή το post αυτο αφορα ομοιοπαθητική και ψυχολογία και για να μην ανοιγω καινούριο θα ήθελα να μου προτείνετε, αν ξέρετε η΄έχετε δοκιμάσει, κάποιον ψυχίατρο- ομοιοπαθητικό στην Αθήνα. την λίστα με τους αναγνωρισμένους την έχω δει αλλά θα ήθελα και μια λίστα με δοκιμασμένους :wink:. Ψυχοθεραπεία κάνω αλλά η ψυχοθεραπεύτρια λόγω αυξημενου αγχους μου πρότεινε να απευθυνθώ σε ψυχιάτρο.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το post αυτο αφορα ομοιοπαθητική και ψυχολογία και για να μην ανοιγω καινούριο θα ήθελα να μου προτείνετε, αν ξέρετε η΄έχετε δοκιμάσει, κάποιον ψυχίατρο- ομοιοπαθητικό στην Αθήνα. την λίστα με τους αναγνωρισμένους την έχω δει αλλά θα ήθελα και μια λίστα με δοκιμασμένους :wink:. Ψυχοθεραπεία κάνω αλλά η ψυχοθεραπεύτρια λόγω αυξημενου αγχους μου πρότεινε να απευθυνθώ σε ψυχιάτρο.

 

Λουκάς Γεώργιος, χαλανδρι.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...