Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΔΩΔΕΚΑΤΟ ΜΗΝΑ. ΕΧΩ ΑΠΟΘΗΛΑΣΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΠΟΥ

( ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΦΑΣΗ ) . ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ. ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΧΑΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΒΑΡΥ ΠΑΩ ΣΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΒΓΑΖΩ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΩ ΛΙΓΩ. ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ Η ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ; ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ; ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ (ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΩ ΚΤΛ) ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΠΩΣ ΒΑΡΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ. ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου kaith, καλή χρονιά να έχεις εσύ και η οικογένειά σου!

Πώς αποθήλασες; Απότομα ή σιγά σιγά, ένα γεύμα κάθε μερικές ημέρες;

Αν έγινε σταδιακά, δεν υπάρχει κίνδυνος, κάποια στιγμή στις επόμενες μέρες θα πάψεις να αισθάνεσαι βαρύ το στήθος σου. Έτσι έκανα κι εγώ στα τρία παιδιά μου, έκοβα πολύ σταδιακά και μάλιστα δεν έκοβα γεύμα κατευθείαν, αλλά μείωνα το θηλασμό σε κάθε γεύμα. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Αν μετά μερικές μέρες συνεχίζεται το πρήξιμο, ξαναγράψε εδώ, μήπως χρειάζεσαι βοήθεια, ίσως μπορέσει η Αγλαΐα ή κάποια άλλη κοπέλα να σε βοηθήσουν με κάποιο βότανο (έχω ακούσει ότι το φασκόμηλο μειώνει το γάλα, δεν ξέρω αν βοηθάει στη συγκεκριμένη περίπτωση)

Χάπια μην πάρεις, Έχει απαγορευτεί η κυκλοφορία τους, μόνο στην Ελλάδα κυκλοφορούν ακόμη και έχουν παρενέργειες!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Χάπια μην πάρεις, Έχει απαγορευτεί η κυκλοφορία τους, μόνο στην Ελλάδα κυκλοφορούν ακόμη και έχουν παρενέργειες!

 

?????????

 

 

εγω χαπι πηρα γιατι επρεπε να το κοψω αποτομα για καποιο λογο και μου το εδωσε ο γυναικολογος.....απο ποτε θεωρειτε απαγορευμενο????

 

 

:cry:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη Σοφία. Μπορείς να αδειάζεις λίγο το στήθος όταν το νιώθεις βαρύ, αλλά να μην το αδειάζεις τελείως, γιατί έτσι θα εξακολουθείς να παράγεις.

 

Τίποτα δε θα πάθει το στήθος. Αρκεί να μην το αφήνεις να πρήζεται πολύ, για να μην πάθεις μαστίτιδα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια απο τον δεκατο μηνα ειχα αρχισει να τον δινω συμπληρωματικα ξενο γαλα ωσπου το μωρο πριν μια βδομαδα περιπου αρνουνταν το στηθος ετσι το εκοψα. Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

εγω χαπι πηρα γιατι επρεπε να το κοψω αποτομα για καποιο λογο και μου το εδωσε ο γυναικολογος.....απο ποτε θεωρειτε απαγορευμενο????

 

 

:cry:

 

Panw apo dekaetia den systhnetai gia apogalaktismo.

 

Oi parenergeies einai sovares kai exoun odhghsei gynaikes sto nosokomeio kai xeirotera...

 

Akomh kai h apotomh diakoph einai efikth xwris xapia.

Link to comment
Share on other sites

Χάπια μην πάρεις, Έχει απαγορευτεί η κυκλοφορία τους, μόνο στην Ελλάδα κυκλοφορούν ακόμη και έχουν παρενέργειες!

 

?????????

 

 

εγω χαπι πηρα γιατι επρεπε να το κοψω αποτομα για καποιο λογο και μου το εδωσε ο γυναικολογος.....απο ποτε θεωρειτε απαγορευμενο????

 

 

Ο ΕΟΦ υπαρχει ακομα και νομιζω πως δεν ειναι σωστο να γραφονται τετοια γιατι μπορει καποια μανουλα να τρομοκρατηθει διαβαζοντας το ...

 

Αν χρειαζεται καποιος να παρει καποιο φαρμακο αρμοδιος ειναι ο γιατρος και κανεις αλλος...

Link to comment
Share on other sites

Χάπια μην πάρεις, Έχει απαγορευτεί η κυκλοφορία τους, μόνο στην Ελλάδα κυκλοφορούν ακόμη και έχουν παρενέργειες!

 

?????????

 

 

εγω χαπι πηρα γιατι επρεπε να το κοψω αποτομα για καποιο λογο και μου το εδωσε ο γυναικολογος.....απο ποτε θεωρειτε απαγορευμενο????

 

 

Ο ΕΟΦ υπαρχει ακομα και νομιζω πως δεν ειναι σωστο να γραφονται τετοια γιατι μπορει καποια μανουλα να τρομοκρατηθει διαβαζοντας το ...

 

Αν χρειαζεται καποιος να παρει καποιο φαρμακο αρμοδιος ειναι ο γιατρος και κανεις αλλος...

 

Δυστυχώς ο γιατρός δεν είναι πάντα αρμόδιος. Καλό είναι να μαθαίνουμε κάποια πράγματα για να μη γινόμαστε έρμαιο κακών γιατρών, και να μπορούμε να τους ξεχωρίσουμε απ'τους καλούς.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΔΩΔΕΚΑΤΟ ΜΗΝΑ. ΕΧΩ ΑΠΟΘΗΛΑΣΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΠΟΥ

( ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΦΑΣΗ ) . ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ. ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΧΑΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΒΑΡΥ ΠΑΩ ΣΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΒΓΑΖΩ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΩ ΛΙΓΩ. ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ Η ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ; ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ; ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ (ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΩ ΚΤΛ) ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΠΩΣ ΒΑΡΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ. ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ :lol::lol::lol::lol:

 

 

Γεια σου και καλή χρονιά. Επειδή κι εγώ στην κόρη μου αποθήλασα χωρίς χάπια, η συμβουλή του γιατρού μου ήταν η εξής: σταδιακά μειώνουμε τους θηλασμούς, δηλαδή από 2 που έκανα την ημέρα σε έναν για τρεις μέρες και μετά σταματάμε. Παράλληλα μου είπε να πίνω δυόσμο, 3-4 φλιτζάνια την ημέρα και να να βάζω κρύες κομπρέσες στο στήθος. Και βέβαια σφιχτό σουτιέν. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, απλά το γάλα δεν κόπηκε αμέσως. Και όταν έρθει η ώρα να αποθηλάσω το γιο μου αυτό θα κάνω. Τα χάπια δεν τα εγκρίνει ο γιατρός μου και με βρίσκει σύμφωνη...

.png .png .png

Link to comment
Share on other sites

Ο ΕΟΦ υπαρχει ακομα και νομιζω πως δεν ειναι σωστο να γραφονται τετοια γιατι μπορει καποια μανουλα να τρομοκρατηθει διαβαζοντας το ...

 

Αν χρειαζεται καποιος να παρει καποιο φαρμακο αρμοδιος ειναι ο γιατρος και κανεις αλλος...

 

Η συγκεκριμένη πληροφορία είναι απολύτως ακριβής. Τα χάπια έχουν σοβαρές παρενέργειες, στο εξωτερικό δεν συνταγογραφούνται για διακοπή γαλουχίας εδώ και χρόνια. Οι γιατροί δεν θεωρούν τον θηλασμό επαρκή λόγο για να το διερευνήσουν περαιτέρω - εσύ όμως αν κάνεις μια ενδελεχή έρευνα στο internet θα διαπιστώσεις την αλήθεια.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγω πριν μεινω εγκυος ειχα προβλημα με ανεβασμενη προλακτινη και δεν εμενα εγκυος(προσπαθουσαμε 2 χρονια).Τον πρωτο χρονο προσπαθειας επαιρνα τα dipergon,αν θυμαμαι καλα,πρωι-βραδυ και τον δευτερο χρονο τα dostinex,1 χαπι την εβδομαδα.Να υποθεσω οτι αυτα ειναι τα χαπια που λενε παραπανω τα κοριτσια? :( Δηλαδη τι παρενεργειες να περιμενω? :( Ειναι κατι σοβαρο?

Και αν ξαναεχω αργοτερα προβλημα με ανεβασμενη προλακτινη τι θα κανω παλι? :(:(:(:(:(

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

νεραιδομαμα γεια σου ευχαριστω για την ιδεα με τον δυοσμο εχουμε και μπολικο στον κηπο μας. Η βοηθεια σας κοριτσια ειναι σημαντικη και τωρα που θελω να αποθηλασω αλλα και στην αρχη που ηθελα να θηλασω ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαζεται καποιος να παρει καποιο φαρμακο αρμοδιος ειναι ο γιατρος και κανεις αλλος...

 

ναι οπως εμενα που μου το εδωσε να κοψω το θηλασμο ενω ημουν εγκυος!!! και το απαγορευουν κατηγορηματικα μέσα οι οδηγιες! (που φανταζομαι ειναι του ΕΟΦ)..

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι παντως να μην κανουμε κατι μονη μας οπως παραδειγμα ποναει το χερι μας?παιρνουμε αυτο...ποναει η μεση μου? η φιλη μου μου ειπε να παρω το αλλο...κοκ...

 

Να διαβαζουμε ΠΑΝΤΑ τις οδηγιες μεσα στο κουτι γιατι και του γιατρου μπορει να ξεφυγε κατι... και αν διαβασουμε κατι που δεν μας αρεσει να το συζητησουμε ΜΑΖΙ ΤΟΥ και οχι με την γνωστη,την φιλη,την κουμπαρα,την γειτονισα...

 

Ειναι πολλες οι μανουλες που αναγκαζονται να κοψουν το γαλα τους αμεσως για διαφορους λογους (μια απο αυτες ειμουν και εγω) και συμβουλες του τυπου μην παρεις χαπια δεν νομιζω να βοηθανε την κατασταση οταν προκειτε για την υγεια μας οχι μονο την τωρινη αλλα ΚΑΙ την μελλοντικη οπως μαστιτιδες ή δεν ξερω τι αλλο ακομα...

 

Και οτι λεω το λεω φιλικα και μονο...

 

...και οσο αν αν εχουν καταργηθει ή οχι στο εξωτερικο αν μου το εχει δωσει ο γιατρος μου δεν θα ψαξω στο internet πρωτα για να δω ΑΝ το παρω...

φιλικα...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλες οι μανουλες που αναγκαζονται να κοψουν το γαλα τους αμεσως για διαφορους λογους (μια απο αυτες ειμουν και εγω) και συμβουλες του τυπου μην παρεις χαπια δεν νομιζω να βοηθανε την κατασταση οταν προκειτε για την υγεια μας οχι μονο την τωρινη αλλα ΚΑΙ την μελλοντικη οπως μαστιτιδες ή δεν ξερω τι αλλο ακομα...

 

Συγχέεις κάτι πολύ σημαντικό: την περίπτωση διακοπής γαλουχίας για ιατρικούς λόγους (οπότε εκεί αναλαμβάνει η επιστήμη) με την περίπτωση διακοπής γαλουχίας για προσωπικούς λόγους (οπότε εκεί αναλαμβάνει η προσωπική ευθύνη του καθενός σε συνδυασμό με την κοινή λογική) - σε κάθε πάντως περίπτωση η διακοπή γαλουχίας υπάρχει τρόπος να πραγματοποιηθεί με λιγότερο επισφαλείς τρόπους, αρκεί κανείς να έχει επίγνωση των κινδύνων και να έχει επιλέξει γιατρούς οι οποίοι να είναι ενημερωμένοι.

 

Επίσης με φιλική διάθεση, επέτρεψε μου να σου πω οτι το αν στο παρόν φόρουμ συζητούνται θέματα υγείας είναι ακριβώς επειδή ο κάθε ένας από εμάς επιλέγει στη συνέχεια να το συζητήσει με τον γιατρό του. Ποτέ δεν δίνονται γενικές συμβουλές (όπως ανέφερες).

Το μόνο που συμβαίνει μεταξύ ενημερωμένων πολιτών είναι να ανταλάσσουν γνώσεις βάσει της απέραντης συλλογής δεδομένων που διατίθενται στο Internet. Το αν επιλέγουμε να χρησιμοποιούμε αυτή την ελεύθερη γνώση ως μοχλό συζήτησης στη συνέχεια με τους γιατρούς, αποτελεί νομίζω ένδειξη προσωπικής ευθύνης του καθενός απέναντι στην υγεία του - μόνη σου άλλωστε επεσήμανες οτι ακόμα και στους γιατρούς μπορεί να ξεφύγει κάτι.

 

Η περίοδος σκοταδισμού στα φάρμακα και στις ασθένειες (με τα αντίστοιχα άλλοθι άγνοιας) έχει περάσει ανεπιστρεπτί.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγω πριν μεινω εγκυος ειχα προβλημα με ανεβασμενη προλακτινη και δεν εμενα εγκυος(προσπαθουσαμε 2 χρονια).Τον πρωτο χρονο προσπαθειας επαιρνα τα dipergon,αν θυμαμαι καλα,πρωι-βραδυ και τον δευτερο χρονο τα dostinex,1 χαπι την εβδομαδα.Να υποθεσω οτι αυτα ειναι τα χαπια που λενε παραπανω τα κοριτσια? :( Δηλαδη τι παρενεργειες να περιμενω? :( Ειναι κατι σοβαρο?

Και αν ξαναεχω αργοτερα προβλημα με ανεβασμενη προλακτινη τι θα κανω παλι? :(:(:(:(:(

 

Να δοκιμάσεις ομοιοπαθητική! Κι εγω είχα ανεβασμένη προλακτίνη και έμεινα έγκυος μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

 

Ο ΕΟΦ υπαρχει ακομα και νομιζω πως δεν ειναι σωστο να γραφονται τετοια γιατι μπορει καποια μανουλα να τρομοκρατηθει διαβαζοντας το ...

 

Αν χρειαζεται καποιος να παρει καποιο φαρμακο αρμοδιος ειναι ο γιατρος και κανεις αλλος...

 

O EOF EPITREPEI THN KYKLKOFORIA FARMAKWN POU EXOUN APOSYRTHEI APO ALLES XWRES...

 

TO SYGKEKRIMENO DEN SYSTHNETAI GIA APOGALAKTISMO. XORHGEITAI GIA ALLOUS LOGOUS KAI KATAXRHSTIKA GIA APOGALAKTISMO

 

THN KATAXRHSH THN KANOUN OI ARMODIOI GIATROI GIATI TA DIKA TOUS SYMFERONTA EINAI POLY SHMANTIKOTERA APO THN YGEIA MIAS GYNAIKAS KI ENOS PAIDIOU...

Link to comment
Share on other sites

Να δοκιμάσεις ομοιοπαθητική! Κι εγω είχα ανεβασμένη προλακτίνη και έμεινα έγκυος μια χαρά!

 

Για την ωρα δεν με νοιαζει που εχω ανεβασμενη προλακτινη yogini γιατι εχει σχεση με τον θηλασμο νομιζω,αλλα οταν θα ερθει η ωρα να κανω δευτερο παιδακι θα με νοιαζει και θα με παρανοιαζει.Οταν λες ομοιοπαθητικη τι εννοεις(βελονισμο??).Ποσο καιρο προσπαθουσες yogini?Εμεινες ευκολα εγκυος?

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια κ καλη χρονια.κι εγω σταματησα τον θηλασμο πριν 15 μερες.αρχισε να με δαγκωνει κ να τεντωνει πισω το κεφαλι της κι ετσι αποφασισα να μην την πιεζω αλλο.δεν πηρα χαπια απλα μειωνα τους θηλασμους.λετε να παθω κατι?αυτο με το δυοσμο τι ειναι?

 

 

 

 

 

 

 

line_flow2_beg_39_time_1208577600_text_e720ece5ebe9f3f3effdebe120eceff520e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλες οι μανουλες που αναγκαζονται να κοψουν το γαλα τους αμεσως για διαφορους λογους (μια απο αυτες ειμουν και εγω) και συμβουλες του τυπου μην παρεις χαπια δεν νομιζω να βοηθανε την κατασταση οταν προκειτε για την υγεια μας οχι μονο την τωρινη αλλα ΚΑΙ την μελλοντικη οπως μαστιτιδες ή δεν ξερω τι αλλο ακομα...

 

Συγχέεις κάτι πολύ σημαντικό: την περίπτωση διακοπής γαλουχίας για ιατρικούς λόγους (οπότε εκεί αναλαμβάνει η επιστήμη) με την περίπτωση διακοπής γαλουχίας για προσωπικούς λόγους (οπότε εκεί αναλαμβάνει η προσωπική ευθύνη του καθενός σε συνδυασμό με την κοινή λογική) - σε κάθε πάντως περίπτωση η διακοπή γαλουχίας υπάρχει τρόπος να πραγματοποιηθεί με λιγότερο επισφαλείς τρόπους, αρκεί κανείς να έχει επίγνωση των κινδύνων και να έχει επιλέξει γιατρούς οι οποίοι να είναι ενημερωμένοι.

 

Επίσης με φιλική διάθεση, επέτρεψε μου να σου πω οτι το αν στο παρόν φόρουμ συζητούνται θέματα υγείας είναι ακριβώς επειδή ο κάθε ένας από εμάς επιλέγει στη συνέχεια να το συζητήσει με τον γιατρό του. Ποτέ δεν δίνονται γενικές συμβουλές (όπως ανέφερες).

Το μόνο που συμβαίνει μεταξύ ενημερωμένων πολιτών είναι να ανταλάσσουν γνώσεις βάσει της απέραντης συλλογής δεδομένων που διατίθενται στο Internet. Το αν επιλέγουμε να χρησιμοποιούμε αυτή την ελεύθερη γνώση ως μοχλό συζήτησης στη συνέχεια με τους γιατρούς, αποτελεί νομίζω ένδειξη προσωπικής ευθύνης του καθενός απέναντι στην υγεία του - μόνη σου άλλωστε επεσήμανες οτι ακόμα και στους γιατρούς μπορεί να ξεφύγει κάτι.

Η περίοδος σκοταδισμού στα φάρμακα και στις ασθένειες (με τα αντίστοιχα άλλοθι άγνοιας) έχει περάσει ανεπιστρεπτί.

 

Iro μου δεν διαφωνω με οσα λες!!!!!!Διαφωνησα με την απαντηση της sofuka (αν δεις εχω κανει παραθεση την απαντηση της)..

Link to comment
Share on other sites

Η Σοφούκας απαντάει ξεκάθαρα στην ερώτηση. Δεν έγραψε κάτι που δεν αληθεύει, και οι συμβουλές τις είναι πολύ σωστές, κατά τη γνώμη μου.

Αυτό που δεν είναι σωστό, είναι να λέμε οτι πρέπει να ακούμε πάντα το γιατρό, χωρίς να το ψάχνουμε καθόλου, και να παίρνουμε χωρίς δεύτερη σκέψη τα χάπια που μας προτείνουν. Είναι λάθος, και επικύνδινο. Πάντα πρέπει να είμαστε σίγουρες πριν ακολουθήσουμε κάποια αγωγή, οτι είναι σωστή και ασφαλή.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι γιατι δεν καταλαβα?

 

Εγω που θηλαζω ακομα και δεν εχω αδιαθετησει, μπορω με ομοιοπαθητικη να μειωσω την προλακτινη (χωρις κα μειωθει το γαλα μου) ωστε να αδιαθετησω μηπως και μεινω εγκυος?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Επειμενω οτι ΔΕΝ πρεπει να τρομοκρατουμε κανεναν....

Δε νομίζω κανείς να είχε τέτοια πρόθεση. Δε μπορούμε όμως να κρύβουμε την αλήθεια για να μην τρομοκρατηθεί κάποιος. Καλό είναι να την ξέρουμε για να μπορούμε να προφυλαχτούμε.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι γιατι δεν καταλαβα?

 

Εγω που θηλαζω ακομα και δεν εχω αδιαθετησει, μπορω με ομοιοπαθητικη να μειωσω την προλακτινη (χωρις κα μειωθει το γαλα μου) ωστε να αδιαθετησω μηπως και μεινω εγκυος?

 

Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι με την ομοιοπαθητική, απλά ήθελα να σου πω να κάνεις κουράγιο λίγο ακόμη, γιατί σίγουρα όπου να 'ναι θα αδιαθετήσεις. Εγώ αδιαθέτησα περίπου στους 20 μήνες. Αν και δε μου έρχεται κάθε μήνα, αλλά αυτό δε σημαίνει οτι δε μπορώ να μείνω έγκυος. Απλά είναι λίγο πιό δύσκολο να υπολογίσεις τις γόνιμες μέρες.

 

Σπάνια να κρατήσει η αμηνόρροια πάνω από 2 χρόνια. Όχι οτι δε γίνεται κι αυτό, αλλά το πιό πιθανό είναι να αδιαθετήσεις σύντομα. Σου το εύχομαι! :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...