Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κρυωμα-μυξουλες σε μωρακι 2 μηνων!!!


Recommended Posts

κοριτσια αληθεια εχω προβλημματιστει..θηλαζω αποκλειστικα και υποτιθετε θα επρεπε το μωρουλι μου να εχει ανοσια στο κρυωμα και γενικα ετσι δεν λενε???

που βρηκε το μικροβιο και εχει μυξουλες..δεν τρεχουν απτη μυτη του απλα ειναι μεσα βαθια με αποτελεσμα να δυσκολευεται στην αναπνοη και ιδιαιτερα πολυ τη νυχτα..κανω αναρροφηση και τις βγαζω αλλα ολο και πιο πολλες εχει.. :cry::cry::cry::cry:

 

επισης καθε πρωι,καθε μερα,την ιδια ωρα στις 6 το μωρακι αρχιζει στον υπνο του να μουγκριζει και να σπρωχνει..με τα πολλα αφηνει αερια και μπορει και κακακια..τι ειναι αυτο?κολικοι???δεν ξερω τι να τον κανω..μολις τον παρω αγκαλιτσα σταματαει..ακουμπαω την κοιλιτσα του πανω μου και σταματαει..αν τον αφησω κατω και τον παρει ο υπνος παλι τα ιδια..δεν ξερω..

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


dina27 οι μυξουλες ειναι κατι που δυστυχως επιμένει...

θα του βάζεις ορο, θα τραβας τη μυξουλα αρκετες φορές μεσα στην ημέρα.

2 φορές που ο δικος μου επαθε το ιδιο, μια 9 μηνών και μια τώρα 11, οι μυξες εκαναν 10 μερες να φυγουν, αλλα δεν είχε αλλα συμπτώματα ευτυχως (βηχα, πυρετο κλπ). Κι εγώ τον θηλάζω, αλλά ο θηλασμος δεν παρέχει πλήρη ανοσια στα μωρά! απλως συνηθως περνανε τις ιώσεις πιο ελαφρά ή καθολου, εφοσον πέρνουν τα δικα μας αντισώματα. (κι εμεις που έχουμε και φτιαχνουμε αντισώματα σαμπως δεν αρρωσταίνουμε;;;)

 

για τα αερια, μαλλον το πρωί προσπαθει να κανει κακα του και σφίγγεται. Οι κολικοι σας οπου να ναι θα περάσουν, λιγη υπομονη ακομα!

 

περαστικά στο κρυωμα!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

dina, μια απ΄τα ίδια και σε μας!!!!

Βάζουμε ορό, τραβάμε μιξούλες και κάνουμε υπομονή. Ο δικός μου είναι 2 μηνών και 1 εβδομάδα και το έχει 1 μήνα και δε λέει να περάσει.

Μεθαυριο πάμε στον γιατρό για το 1. εμβόλιο.......και με την ευκαιρία θα ρωτήσω αν υπάρχει κατι άλλο που μπορούμε να κάνουμε.

 

Περαστικούλια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και πάνω που σκεφτόμουν ότι το μωρό μου είναι το μόνο που 2 μηνών και 2 εβδομάδων είναι κρυωμένο ενώ θηλάζω. Ανακουφίζομαι πολύ που βλέπω ότι είστε κι εσείς στην ίδια φάση. Από τη πρώτη μέρα στο μαιευτήριο είχα καταλάβει ότι είχε πολλές μυξούλες και όλοι μου έλεγαν ότι είναι από τη γέννα. Το μόνο που κάναμε συνεχώς ήταν να του βάζουμε ορό πριν από κάθε γεύμα. Δυστυχώς δεν υποχωρούσε με τίποτα και η παιδίατρος μας έδωσε σταγόνες για τη μύτη για λίγες μέρες όπου και πράγματι είδαμε μετά από πολύ καιρό αποτέλεσμα. Άντε όμως που από χθές το απόγευμα ξανακύλησε και μου ακούγεται πάλι πολυ μπουκωμένος και μάλιστα και λίγο βραχναισμένος. Είναι δυνατόν να θηλάζουμε και να αρρωσταίνουν τόσο εύκολα;; Και να πώ ότι πάμε και πουθένα και ότι βγαίνει από το σπίτι... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός μου μου είπε να βγάζω τον μικρό κάθε μέρε στον καθαρό αέρα, να του βάζω σκουφάκι και έξω. Το οξυγόνο κάνει πολυ καλο στο συνάχι. Πράγματι.....τον βάζω στο καρότσι και κοιμάται σαν πουλάκι!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Μανουλες καλησπερα αν καποια με διαβαση ας μου απαντηση αντημετωπηζω το ιδιο προβλημα το μωρο μου 50 ημερων γεματο μυξουλες ολο ορο βαζω κ κανω κ αναροφηση κ παλι τιποτα μετα απο λιγο παλι γεμιζει...ας μου πει καποια πως το αντιμετοπησατε κ πως περασε ευχαριστω πολλη

Link to comment
Share on other sites

*Με τον θηλασμό το μωρό παίρνει αντισώματα από τη μητέρα. Που σημαίνει ότι αποκτά αντισώματα που ήδη έχει αναπτύξει η μητέρα (πχ γιατί εκτέθηκε πρώτη), οχι παντός καιρού.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...