Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Τώρα που ξεκινήσαμε κάθε απόγευμα κρέμα είναι καλό να βγάζω με θήλαστρο το γάλα μου στο διάστημα που μεσολαβεί μεταξύ των θηλασμών;;;πχ θηλάζει στις 14:00, στις 17:00 περίπου τρώει την κρέμα και στις 19:00 με 20:00 ξαναθηλάζει.Μεταξύ 14:00 και 20:00 δεν πρέπει να βγάζω το γάλα μου;Φοβάμαι αν δεν το κάνω μήπως μειωθεί η ποσότητα...Έχω δίκιο ή κάνω λάθος και δεν είναι απαραίτητο;

aglaia αν είναι εύκολο απάντησέ μου.Δεν ξέρω αν έχει ξαναγίνει παρόμοια ερώτηση και δυστυχώς δεν προλαβαίνω να ψάξω στο forum...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Λητώ, να σου ζήσει!

 

'Εχει μεγάλη σημασία να μην αντικαταστήσεις εσύ γεύματα αλλά να αφήσεις το μωρό να κάνει την αντικατάσταση, δηλαδή να μην το πιέζεις στην κρέμα (φρουτόκρεμα εννοείς;), όσο φάει και μετά του συμπληρώνεις το γεύμα με θηλασμό αν θέλει. Εννοείται ότι αν θέλει να θηλάσει πριν από τα ωράρια που έγραψες της δίνεις.

 

Γενικά ισχύει και για το δεύτερο εξάμηνο της ζωής του παιδιού :ανεμπόδιστος θηλασμός μέρα και νύχτα.

 

Οι στερεές τροφές είναι συμπληρωματικές του θηλασμού και δεν τον αντικαθιστούν εκτό και αν το ίδιο το παιδί κάνει την αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

aglaia ευχαριστώ κατ αρχήν για την άμεση απάντηση :)

Εννοείται ότι όποτε το ζητήσει τη θηλάζω..η στερεά τροφή που ξεκινήσαμε πριν 10 μέρες είναι κρέμα βανίλια και όχι φρουτόκρεμα..Ο παιδίατρος μου είπε να μην την πιέσω να την φάει ,να τρώει όση ποσότητα θέλει και φυσικά να συμπληρώνω με θηλασμό εφ όσον το ζητήσει και έτσι έκανα..

Τις 3 τελευταίες μέρες όμως τρώει 150 ml κρέμα και φαίνεται να την ευχαριστιέται, χωρίς όμως να θέλει να συμπληρώσει με θηλασμό αμέσως μετά παρα μόνο μετά από 2,5 με 3 ώρες περίπου.Γι αυτό ρώτησα αν θα πρέπει ενδιάμεσα και δεδομένου ότι μεσολαβεί μεγάλο χρονικό διάστημα μεταξύ των 2 απογευματινών θηλασμών -σε σχέση πάντα με την περίοδο πριν την εισαγωγή της κρέμας που θήλαζε ανα 2ωρο η και ανα 1 ώρα περίπου-να βγάζω γάλα για πιθανή μελλοντική χρήση και για το λόγο ότι ενδέχεται να μειωθεί η ποσότητα..Απ ότι κατάλαβα από τα λεγομενά σου δεν είναι απαραίτητο εφ όσον το ίδιο το μωρό αποφασίζει για την παραγωγή.Διορθωσέ με αν κάνω λάθος..

Ευχαριστώ και πάλι... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

η μπεπμούλα μου ειναι τώρα 4,5 μηνών και θηλάζουμε εκτός απο δύο γεύματα την ημέρα που πίνει γάλα σκόνη επειδή εγώ δουλεύω.

πότε θα μπορέσω να της δώσω λίγο φρουτάκι?

της εδωσα 1 - 2 φορές να γλίψει λιγο μανταρίνι και της αρεσε!!

αλλα φοβάμαι μήπως είναι νωρίς γιατι ξέρω ότι το φαγητό το ξεκινούν τα παιδιά στον 6 μήνα. :?:

πείται μου την γνώμη σας!!

σας ευχαριστώ ...και σας φιλώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μελίνα,

 

από ότι ξέρω φρούτα και άλλες στερεές τροφές το σωστό είναι να ξεκινάνε όταν γίνει το μωρό 6 μηνών και πέρα. Ξέρω περιπτώσεις που ξεκίνησαν και όταν το μωρό έγινε 5 μηνών και άλλες περιπτώσεις (αυτές όμως από Αγγλία) που έδιναν δημητριακά στο μωρό τους μεσα στο μπιμπερό από 3 μηνών :shock::shock::shock: !!!!

Για το τελευταίο νομίζω ότι όλοι οι παιδίατροι συμφωνούν ότι είναι εγκληματικό.

 

Πάντως στη θέση σου θα περίμενα να πατήσει τους 5 μήνες (βασικά, στη θέση σου ήμουν την άνοιξη που πέρασε και περίμενα τη Μάγια μέχρι που έγινε 6μισι μηνών!) μια και η οδηγία είναι μετά τον έκτο.

 

Γιατί βιάζεσαι όμως? Θα έχει μπροστά της όλη της τη ζωή να δοκιμάσει όλες τις γεύσεις...1-2 μήνες δεν είναι τίποτα να περιμένεις! :wink:

 

Να σου ζήσει και να την χαίρεσαι! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Μελίνα....

Όπως λέει και η Έρικα καλύτερα να περιμένεις να κλείσει τουλάχιστον τους 5 μήνες. Εμείς φάγαμε ρυζάλευρο -σύμφωνα με το παιδίατρό μας- όταν έκλεισε η μικρή τον πέμπτο. Άλλοι γιατροί περιμένουν να κλείσει το παιδί τον 6ο.

Εσύ, καταρχάς, θα ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού σου.....

 

Τώρα, εντάξει το να γλείψει λίγο μανταρίνι δεν κάνει κακό....

Αυτά....

Να χαίρεσαι τη μπεμπούλα σου! :D

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν και εχω την εντύπωση, οτι φρουτα οπως πορτοκαλι και μανταρίνι, μπαίνουν αργότερα, ενταξει θα μου πεις, μονο το έγλυψε :lol:

Θα σε ενημερώσει ο παιδίατρος, ποτε θα ξεκινήσετε, με τα βασικά φρούτα, οπως μήλο κ μπανάνα πρώτα...

Link to comment
Share on other sites

Μελίνα μου, προσπάθησε να είσαι λιιιιγάκι υπομονετική με τις νέες γεύσεις... και εμείς μετά τον 6ο αρχίσαμε τα φαγητάκια... καταλαβαίνω την ανυπομονησία σου, όμως περίμενε λιγάκι...

Ακόμα και με τις δοκιμές, επειδή δεν ξέρεις αν το παιδάκι παρουσιάσει σε κάτι μια αλλεργία, θα έλεγα να μην του δίνεις να δοκιμάζει γεύσεις απο την ηλικία αυτή. Καλά, σίγουρα δεν είναι νεογέννητο, όμως ποτέ δεν ξέρεις... αν είναι τελικά να έχει κάποια ευαισθησία (που όλοι απευχόμαστε) όσο πιο μετά τόσο πιο καλά...

Να σου ζήσει!

:D

Link to comment
Share on other sites

Μελίνα, εμείς θηλάζαμε αποκλειστικά κι όταν κλείσαμε τον πέμπτο αρχίσαμε βανίλια ρυζάλευρο.

Ο παιδίατρος μου είχε πεί αν ήθελα ότι μπορούσα να ξεκινήσω και από 4,5.Εγώ από την άλλη θα προτιμούσα να κλείσει και τον έκτο αλλά η μικρή έδειχνε ένα τρομερό ενδιαφέρον για το κουτάλι :!: Μας έβλεπε να τρώμε και της έτρεχαν κυριολεκτικά τα σάλια :), οπότε μόλις έγινε 5 μηνών της έδωσα την κρεμούλα που την καταβροχθίζει καθημερινά με μεγάλη ευχαρίστηση..

Οπως προείπαν και τα κορίτσια καλύτερα είναι να συμβουλευτείς τον παιδίατρό σου.

Εμένα μου είχε πεί ότι σε μωράκια που θηλάζουν αποκλειστικά μπορούμε εφ όσον το επιθυμούμε να δώσουμε κρεμούλα από 4,5.Αν έπρεπε να σταματήσω τον αποκλειστικό θηλασμό και να τον κάνω μεικτό (και με ξένο γάλα δηλ.όπως στη δική σου περίπτωση)μου είχε πει να περιμένω ως τον έκτο για να αρχίσω και κρέμα.Άποψή του βέβαια ήταν καλύτερα μητρικός θηλασμός +κρέμα εφ όσον εγώ δεν έχω επιστρέψει ακόμη στη δουλιειά παρά μεικτός θηλασμός.

Κάθε παιδάκι έχει βέβαια διαφορετικες ανάγκες και κάθε παιδίατρος διαφορετική άποψη :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την ιδια ηλικια εχουν τα μικρα μας και προς το παρον του δινω μονο γαλα κι αυτο ξενο.

Η παιδιατρος μας ειπε κι εμας μετα τον 6ο.

Παρα ταυτα εγω του δινω να δοκιμαζει που και που κι αλλες γευσεις ισα να γλυφεται δηλαδη και θεωρω οτι του κανει καλο. (σοκολατα, μαρμελαδα, κανα φρουτακι κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς ο παιδίατρος μας είπε να αρχίσουμε τις τροφές αφού κλείσουμε τον 6ο μήνα. Γενικώς πάντως καλό είναι να ακολουθούμε την όρεξη του παιδιού, αυτό γνωρίζει καλύτερα :wink:

Επίσης έχω διαβάσει πως είναι καλύτερα να αποφεύγονται τα εσπεριδοειδή και να δίνονται αργότερα, εμάς ο γιατρός μας είπε το πορτοκάλι να το βάλουμε στη διατροφή στον 8ο μήνα.

Υπομονή λοιπόν... κι εμείς αυτό κάνουμε, αν και ο μικρός δείχνει έτοιμος :)

Link to comment
Share on other sites

η μπεπμούλα μου ειναι τώρα 4,5 μηνών και θηλάζουμε εκτός απο δύο γεύματα την ημέρα που πίνει γάλα σκόνη επειδή εγώ δουλεύω.

πότε θα μπορέσω να της δώσω λίγο φρουτάκι?

της εδωσα 1 - 2 φορές να γλίψει λιγο μανταρίνι και της αρεσε!!

αλλα φοβάμαι μήπως είναι νωρίς γιατι ξέρω ότι το φαγητό το ξεκινούν τα παιδιά στον 6 μήνα. :?:

πείται μου την γνώμη σας!!

σας ευχαριστώ ...και σας φιλώ...

 

Να σου ζήσει! :)

 

Η πρώιμη εισαγωγή κάποιων τροφών αυξάνει τις πιθανότητες να εμφανίσει το παιδί αλλεργίες, δηλαδή να έχει πρόβλημα με κάποιες τροφές για όλη του τη ζωή. Είναι πραγματικά κρίμα να στερούμε από το παιδί τη δυνατότητα να τρώει πχ κάποια φρούτα για το μεγαλύτερο διάστημα της ζωής του γιατί εμείς δεν μπορούσαμε να περιμένουμε 3-4 μήνες μέχρι το παιδί να είναι έτοιμο.:)

 

Επίσης η πρώιμη εισαγωγή κάποιων τροφών αυξάνει τις πιθανότητες να εμφανίσει το παιδί άλλες αλλεργίες (όχι τροφικές).

 

 

Αν θέλεις να αντλήσεις το γάλα σου για να το αφήνεις στο μωρό τις ώρες που θα λείπεις, μπορώ να σε βοηθήσω για να δίνει λιγότερο ή καθόλου γάλα σε σκόνη. :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις με αποκλειστικο θηλασμο αρχισαμε το ρυζαλευρο βανιλια οταν κλεισαμε τον 5ο μηνα.Κι εμενα ειχε τρομερο ενδιαφερον για τις στερες τροφες και γι αυτο προσαρμοστηκε και κατευθειαν,την καταβροχθιζε!Φρουτακια 5μιση μηνων αρχισαμε αλλα νομιζω οτι το μανταρινι δεν πρεπει να ειναι κι απο τα πρωτα :? Συνεννοησου με τον παιδιατρο σου παντως καλυτερα

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

χτες το βράδυ πήγαμε στην παιδίατρο, και μας είπε ότι σε δύο εβδομάδες ξεκιναμε φρούτα.πρώτα μήλο για 5 μέρες έπειτα μήλο - αχλάδι για 5 μέρες και τέλος μήλο-αχλάδι-μπανάνα.

Αισθάνθηκα πάρα πολύ όμορφα που ξεκίναμε φρούτα.

Γιατί με τον θηλάσμό νοίωθω ότι κουράζομαι.

Αγλαία σε ευχαριστώ για την απάντηση σου΄ παντα δίνω μεγάλη προσοχή σε ότι γράφεις.

Μέχρι τους 3,5 μήνες είχα αποκλειστικά θηλασμό και έβγαζα γάλα με το θήλαστρο για τις ώρες που δούλευα. Εδώ και δύο μήνες όμως ακουλώ μία διατροφή κυρίως χορτοφαγική (δεν τρώω κρέας) την όποία μου την έδωσε γιατρός.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να ελατωθεί το γάλα μου. Και έτσι δεν βγαίνει εύκολα με το θήλαστρο.Και με κουράζει αφάνταστα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μέχρι τους 3,5 μήνες είχα αποκλειστικά θηλασμό και έβγαζα γάλα με το θήλαστρο για τις ώρες που δούλευα. Εδώ και δύο μήνες όμως ακουλώ μία διατροφή κυρίως χορτοφαγική (δεν τρώω κρέας) την όποία μου την έδωσε γιατρός.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να ελατωθεί το γάλα μου. Και έτσι δεν βγαίνει εύκολα με το θήλαστρο.Και με κουράζει αφάνταστα.

 

Δεν νομίζω ότι η διατροφή σου επηρέασε την παραγωγή ή τη δυνατότητα να αντλήσεις. Μετά τους 3 μήνες κάποις μητέρες χρειάζονται πιο αποτελεσματικό θήλαστρο για να καταφέρουν να αντλήσουν αυτό που αντλούσαν πριν με ένα άλλο θήλαστρο.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στους 5μισι μήνες ξεκινήσαμε μηλο-μπανανα-αχλαδι,αλλά κι εγώ της ειχα δώσει να γλυψει μανγκο στους 4μισι!Έτρωγα εγώ και ήθελε να μπεί μέσα στο πιατο! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Θα ήθελα κορίτσια τη συμβουλή σας για ένα θέμα που με απασχολεί εδώ και 5 μήνες. Ο μικρός μου (Δημήτρης) τον οποίο θήλαζα αποκλειστικά μέχρι 6 μηνών (τώρα είναι 14), τρώει πολύ λίγο σε σχέση με παιδιά της ηλικίας του και δεν του αρέσει καθόλου το κρέας. Προτιμάει να θηλάζει για να χορτάσει και φαίνεται να το ζητάει ως συμπλήρωμα στο γεύμα του. Πρέπει να αναφέρω ότι θηλάζει πολλές φορές από τις 5μμ που επιστρέφω ακόμα και τη νύχτα.

Δεν ξέρω αν είναι σωστό σε αυτήν την ηλικία να τρέφεται σχεδόν αποκλειστικά με γάλα και ανησυχώ μήπως δεν πέρνει όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται. Η ανάπτυξή του είναι φυσιολογική (ύψος και βάρος) απλά έχει μειωθεί πολύ ο ρυθμός πρόσληψης βάρους που είχε χτυπήσει κόκκινο όταν θήλαζε μόνο.

Ευχαριστώ και αναμένω με ανυπομονησία τη γνώμη σας.

.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρακι να σου ζήσει και να τον χαίρεσαι!

 

Δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς. Σε αυτές τις ηλικίες εκ των πραγμάτων φρενάρει πολύ η αύξηση του βάρους. Εγώ τι να πω που η Μάγια μου είχε 4 μήνες να πάρει βάρος???? Σε ύψος πάει καλά όμως.

 

Προσπάθησε να μην συγκρίνεις το τι κάνουν άλλα παιδάκια, κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό! Και πάντα, το λίγο και το πολύ φαγητο, είναι κάτι σχετικό και πολύ πολύ υποκειμενικό!

 

Ο παιδίατρος τι λέει?

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι κι ο δικός μου μια από τα ίδια!

Είναι 12 μηνών, τρώει ελάχιστα στερεές τροφές, το κρέας δεν το θέλει καθόλου και θέλει όλη μέρα (και την νύχτα) να θηλάζει!

Από βάρος είμαστε παραπάνω από καλά, ανάπτυξη οκ και από διάθεση πετάει! :)

Την άλλη βδομάδα θα έρθει κι ο παιδίατρος και θα το συζητήσουμε.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θα ήθελα κορίτσια τη συμβουλή σας για ένα θέμα που με απασχολεί εδώ και 5 μήνες. Ο μικρός μου (Δημήτρης) τον οποίο θήλαζα αποκλειστικά μέχρι 6 μηνών (τώρα είναι 14), τρώει πολύ λίγο σε σχέση με παιδιά της ηλικίας του και δεν του αρέσει καθόλου το κρέας. Προτιμάει να θηλάζει για να χορτάσει και φαίνεται να το ζητάει ως συμπλήρωμα στο γεύμα του. Πρέπει να αναφέρω ότι θηλάζει πολλές φορές από τις 5μμ που επιστρέφω ακόμα και τη νύχτα.

Δεν ξέρω αν είναι σωστό σε αυτήν την ηλικία να τρέφεται σχεδόν αποκλειστικά με γάλα και ανησυχώ μήπως δεν πέρνει όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται. Η ανάπτυξή του είναι φυσιολογική (ύψος και βάρος) απλά έχει μειωθεί πολύ ο ρυθμός πρόσληψης βάρους που είχε χτυπήσει κόκκινο όταν θήλαζε μόνο.

Ευχαριστώ και αναμένω με ανυπομονησία τη γνώμη σας.

 

Αν η ανάπτυξή του είναι φυσιολογική και δεν έχει κανένα πρόβλημα υγείας τότε δεν έχεις λόγο να ανησυχείς.

 

Ο ρυθμός πρόσληψης βάρους μειώνεται και μερικές φορές σταματά για λίγο σε αυτή την ηλικία.

 

Αυτή τη συμπεριφορά την παρουσιάζουν κυρίως παιδιά που έχουν ισχυρή προδιάθεση σε τροφικές αλλεργίες και προστατεύονται όσο μπορούνε...

 

Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

 

Αν η ανάπτυξή του είναι φυσιολογική και δεν έχει κανένα πρόβλημα υγείας τότε δεν έχεις λόγο να ανησυχείς.

 

Ο ρυθμός πρόσληψης βάρους μειώνεται και μερικές φορές σταματά για λίγο σε αυτή την ηλικία.

 

Αυτή τη συμπεριφορά την παρουσιάζουν κυρίως παιδιά που έχουν ισχυρή προδιάθεση σε τροφικές αλλεργίες και προστατεύονται όσο μπορούνε...

 

Καλή συνέχεια :)

 

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σας,

Αγλαϊα πραγματικά έχεις απόλυτο δίκιο. Ο μικρός μου εμφάνισε ατοπική δερματίτιδα όταν ήταν 2 μηνών. Ο παιδίατρος και ο δερματολόγος μου είπαν να του ξεκινήσω στερεές τροφές μετά τον 6ο μήνα και να τον θηλάσω όσο περισσότερο μπορώ. Κάτι που φυσικά θα έκανα έτσι και αλλιώς.

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η μικρή μου είναι 6.5 (σχεδόν 7)μηνών. Έχουμε ξεκινήσει φαγητό σουπίτσες και κρεατάκι - κοτοπουλάκι. Εγώ ξεκίνησα τη δουλειά και όπως καταλαβαίνετε λείπω πολλές ώρες απο το σπίτι. Ετσι αναγκάστηκα να φτιάξω ένα πρόγραμμα όπου να χωράει και το φαγητό και ο θηλασμός, και ηδού:

στις 8:00 Θηλασμός (πριν τη δουλειά)

στις 11:00 Φρουτόκρεμα

στις 2:00 Φαγητό

στις 5:00 Θηλασμός (εχω γυρίσει)

στις 8:00 Φαγητό ή κρεμούλα

στις 11:00 Θηλασμός

και ύπνος μέχρι το πρωϊ.

 

Μήπως όμως πρέπει να τη θηλάζω πιο πολύ? Να αφήνω γάλα στο σπίτι και να της το δίνουν? πάντως χορταίνει.

Και μια αλλη ερώτηση, μήπως πρίν το φαγητό να τη θηλάζω, αλλά έτσι νομίζω πως θα της κόψω την όρεξη, ευχαριστώ.

.png .png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!!!

 

Δεν χρειάζεται να αφήνεις γάλα όταν φεύγεις! Αφού το μωρό δείχνει ευχαριστημένο μην ανησυχείς. Όταν γυρίζεις από τη δουλειά να της προσφέρεις όσο θέλει, ακόμη και πριν το φαγητό. Αν κάνει καλά γεύματα όσο λείπεις είναι εντάξει! Τα Σαββατοκύριακα να τη θηλάζεις επίσης όσο θέλει ακόμη και αν δεν φάει καλά το φαγητό της. Να της προσφέρεις θηλασμό μετά το φαγητό, αν δεν θέλει εντάξει, αν θέλει πάλι εντάξει!

 

Αν μπορείς είναι καλό να αποφύγεις τις κρέμες εμπορίου, περιέχουν ζάχαρη και αγελαδινό γάλα...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...