Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

το μωρο μου ειναι 3 μηνων και εχει κρυψορχια στο ενα ορχη.ο γιατρος ειπε οτι η επεμβαση θα γινει τους επομενους μηνες.εχω τρελαθει.πειτε μου αν ξερει καποια κατι περισσοτερο για την επεμβαση και την μετα πορεια του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 356
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ερικα και εμεις εχουμε δυστυχως

απο αυτα που ξερω,

περιμενουμε το αργοτερο μεχρι 18 μηνων , μηπως κατεβει απο μονο του

περιμενουμε να περπατησει το παιδι για τον ιδιο λογο

αν τσου, η εγχειρηση ειναι ευκολη και διαρκειας μιας μερας

εμεις μαλλον θα παμε τον αλλο μηνα για υπερηχο για να δουμε που βρισκεται ο ρχις και το βασικοτερο αν υπαρχει

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

ερικα μην ανησχυχεις δεν ειναι τιποτα απολυτως, κ της κολλητης ο γιος την εκανε πηγαν το πρωι κ βγηκαν το απογευμα,το βασικο ειναι να υπαρχει ο ορχις εαν υπαρχει ειναι υποθεση ρουτινας,απλα της φιλης μου περιμεναν να παει 2,5χρονων για να την κανουν την εγχειρηση,κ τους ειχαν πει οτι πρεπει να περιμενει μηπως κ κατεβει μονος του

Link to comment
Share on other sites

ερικα μην ανησχυχεις δεν ειναι τιποτα απολυτως, κ της κολλητης ο γιος την εκανε πηγαν το πρωι κ βγηκαν το απογευμα,το βασικο ειναι να υπαρχει ο ορχις εαν υπαρχει ειναι υποθεση ρουτινας,απλα της φιλης μου περιμεναν να παει 2,5χρονων για να την κανουν την εγχειρηση,κ τους ειχαν πει οτι πρεπει να περιμενει μηπως κ κατεβει μονος του

 

Κι εγώ έχω παρόμοιο περιστατικό να αναφέρω. Η εγχείρηση είναι απλή, μάλιστα το παιδάκι την έκανε μεγαλούτσικο και τη θυμάται ακόμα :roll: Η διαδικασία δεν είναι δύσκολη πάντως, περισσότερο φοβούνται οι γονείς παρά τα παιδάκια

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ο μπέμπης μου έχει ο ίδιο πρόβλημα. Την τελευταία φορά που πήγαμε στην παιδίατρο μας είπε πως έχει αρχίσει η κάθοδος. Βέβαια ισχυρίζεται πως και να κατέβει, η εγχείρηση θα πρέπει να γίνει για να σταθεροποιηθεί. Αυτό το τελευταίο θα το ψάξω όταν έρθει η ώρα. Πάνω στο χρόνο θα πρέπει να γίνει η επέμβαση και στο εξάμηνο θα πρέπει να πάμε να δούμε παιδοχειρούργο για μια πρώτη συζήτηση. Κατά τα άλλα από ότι έχω μάθει είναι μια πολύ εύκολη επέμβαση που δεν χρειάζεται καν να διανυκτερευσεις στο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω πολυ κοριτσια.και εγω αυτο περιμενω να παω για υπερυχω να δω αν υπαρχει,ελπιζω και σε εσας να πανε ολα καλα.διαβασα καπου οτι τα παιδια με κρυψορχια εχουν μεγαλυτερο ποσοστο απο τα αλλα για καρκινο στους ορχεις.εσεις γνωριζετε κατι

Link to comment
Share on other sites

Ο αδελφός μου είχε χειρουργηθεί με κρυψορχία πρίν από 45 χρόνια, όταν ήταν 3 χρονών. Περίμεναν μήπως κατέβει ο ορχις από μόνος του, αλλά τελικά χρειάστηκε χειρουργείο. Ο φόβος της μητέρας μου ήταν μη τυχόν και δε μπορεί να κάνει παιδιά, κάτι που δεν επαληθεύτηκε, μιας και τα παιδιά του είναι ήδη 18 και 20 χρονων. Κανένα πρόβλημα δεν του παρουσιάστηκε όλα αυτά τα χρόνια και ποτέ δε χρειάστηκε να ασχοληθεί ξανά με το συγκεκριμένο θέμα. Και φυσικά μετά από τοσα χρονια οι τεχνικές έχουν βελτιωθεί, δε συντρέχει λόγος ανησυχίας! :wink:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έρικα

 

Η κατάλληλη ηλικία για επέμβαση είναι 6-12 μηνών διότι έχει αποδειχθεί με ιστολογικές μελέτες ότι ορχικές κυτταρικές βλάβες συμβαίνουν από πολύ νωρίς.

Σε περίπτωση που ο όρχις ψηλαφάται η επέμβαση απλοποιείται και περιλαμβάνει ημερήσια νοσηλεία μόνο.

Εάν ο όρχις είναι αψηλάφητος και δεν ανιχνεύεται με υπερηχογράφημα η λαπαροσκόπηση είναι απαραίτητη για την ανεύρεση και καθήλωση του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερικα, ο γιος μου είναι 3,5 μηνών και πήγαμε για υπέρηχο την προηγούμενη Πέμπτη. Ο όρχις δεν ανιχνεύτηκε με τον υπέρηχο (υπάρχει υποψια ότι βρίσκεται στο έσω στόμιο του βουβονικού πόρου), αλλά μας είπαν (και ο ακτινολόγος και 2 παιδοχειρουργοί που ρωτήσαμε) ότι είναι ακόμα πολύ μικρούλης για να ανησυχούμε... Θα τον ξαναπάμε σε 2-3 μήνες ξανά... Εύχομαι να πάνε όλα καλά για τα παιδάκια μας!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γατούλα, να πάτε οπωσδήποτε, γιατί απ'ότι κατάλαβα αν δεν ψηλαφάται στην κλινική εξέταση, το επόμενο βήμα είναι ο υπέρηχος (που κι αυτός δεν είναι 100% σίγουρος τρόπος ανίχνευσης) και μετά αν πάλι δεν βγάλει καθαρή εικόνα προχωράς για λαπαροσκόπηση και καθήλωση με εγχείρηση, η οποία καλό είναι να γίνει από 6 μέχρι 12 μηνών (όπως έγραψε και ο κος Μαρινόπουλος παραπάνω). Γιατί δεν ρωτάς και κάποιον παιδοχειρουγό ή παιδοουρολόγο σε κάποιο κρατικό νοσοκομείο?

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα καθώς το μικρό μου ήταν πρόωρος 35 εβδομάδων. Βέβαια έχει αρχίσει να κατεβαίνει προς το όσχεο αλλά εμείς έχουμε και μια υδροκήλη εκεί και ίσως εμποδίζει το να κατέβει πλήρως. Είμαστε για υπέρηχο στις 17 Δεκέμβρη σε κάποιον υπερηχογραφηστή που μου σύστησε παιδίατρος και γυναικολόγος μου και αναμένουμε αποτελέσματα! Ελπίζω να μη χρειαστούμε χειρουργείο. Είναι τόσο μικρα ρε γμτ για όλα αυτά....

as1cCyH0g411210ODM0ODlkfDU3NTcwZHxPIGZhZm91dGFrb3MgbW91IGVpbmFp.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Ελεανα με το που θα κλεισουμε το χρονο αν δεν εχει αλλαξει κατι θα παμε για υπερηχο στο Παιδων. Αν βρεθει παμε κατευθειαν και για εγχειρηση λογικα για αυτο και υπολογιζω το αργοτερο φλεβαρη να ειμαστε μεσα. Απο οσα εχω διαβασει το αργοτερο θελει 18 μηνες για να γινει ωστε να μην επηρεαστει ο κρυμμενος ορχις και τα σπερματοζωαρια.

 

 

το θεμα ειναι να τον εχουμε και ολα θα γινουν :lol:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλημέρα. Είναι η πρώτη φορά που συνδέομαι και φυσικά είμαι φανατική αναγνώστης του φόρουμ εδώ και μήνες. Δυστυχώς χτες έμαθα ότι το 3 μηνών μωρό συγγενούς μου έχει κρυψορχία (ο υπέρηχος έδειξε ότι μάλλον βρίσκεται στη κοιλιά) και πρέπει να το δει παιδοχειρουργός. ΔΕΝ ΚΟΙΜΉΘΗΚΑ ΟΛΗ ΝΎΧΤΑ . Σας ΘΕΡΜΟΠΑΡΑΚΑΛΩ να μου στείλετε σε πμ τα στοιχεία του πδχ του Αγία Σοφία γιατί η μάνα του παιδιού έχει πέσει να πεθάνει. Σας ευχαριστώ θερμά.

Link to comment
Share on other sites

Απο την πρωτη φορα που ηρθε η παιδιατρος να τον δει εξετασε τους ορχεις και μου πε να τους εξεταζω κι εγω καθε μερα να βλεπω αν ειναι στη θεση τους......ειπε οτι εχουν την ταση να μετακινουνται και υπαρχει η περιπτωση να ανεβουν προς την κοιλια και να χρειαστει τοτε να τους μετακινησω πιεζοντας με το δαχτυλο στη θεση τους.........πολυ με αγχωσε!!! Ειδικα τωρα που εχουν αρχισει να μαζευουν ολο ψαχνω να τους βρω.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Απο την πρωτη φορα που ηρθε η παιδιατρος να τον δει εξετασε τους ορχεις και μου πε να τους εξεταζω κι εγω καθε μερα να βλεπω αν ειναι στη θεση τους......ειπε οτι εχουν την ταση να μετακινουνται και υπαρχει η περιπτωση να ανεβουν προς την κοιλια και να χρειαστει τοτε να τους μετακινησω πιεζοντας με το δαχτυλο στη θεση τους.........πολυ με αγχωσε!!! Ειδικα τωρα που εχουν αρχισει να μαζευουν ολο ψαχνω να τους βρω.....

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

πλάκα κάνεις!!!!

εμένα δε μου είπε τίποτα .. :shock::shock:

αυτά πίστευα ότι μένουην πάντα στη θέση τους .. δεν ήξερα ότι μετακινούνται κιόλας :shock::shock:

δεν θα μπορούσα φυσικά να ψάξω να τα βρώ .. ντρέπομαι :oops::oops::oops::oops::oops:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Καλε ναι.......ετσι μου πε και ελεγχει σε καθε επισκεψη τους ορχεις......

 

Ειπε οτι μπορουν να ανεβουν προς την κοιλια και πρεπει να προσεχω......λες κι αν ανεβουν θα ξερω τι να κανω........θα της τον παω........αλλα καθε φορα αγχωνομαι μεχρι να τους βρω......

 

Λεει πως συνηθως αν ανεβουν τους κατεβαζουμε με πιεσεις αλλα καμμια φορα δεν γινεται και τοτε θελει επεμβαση........γιατι νομιζεις αγχωθηκα???

 

Καθε παιδιατρος εχει τα δικα του συστηματα.....

 

Εδω διαβαζω γονεις που δεν εχουν βαλει οτριζαλιν στα παιδια μεχρι που κρυωσαν.......η δικια μου το ξεμπουκωσε απο την πρωτη μερα και μου ελεγε να το καθαριζω 2-3 φορες την μερα απο τοτε που γεννηθηκε........ηθελα μιση μερα για να κανω ολα οσα μου ελεγε!!!! :lol:

 

Τωρα αν ειναι υπερβολες δεν ξερω......τοσο καιρο παντως δεν την εχω για καμμια υστερικη......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Vera καποιους ορχεις τους λενε αποσπωμενους, δηλαδη μετακινουνται. Ισως ειστε σε τετοια περιπτωση.Σημερα μου εγραψε να κανουμε υπερηχο, οπουδηποτε μου ειπε να παω, σκεφτομε στο Eur@medica που με βολευει, αναλογα τι θα δειξει θα μου πει και τι να κανω. Αλλα δε μου αρεσαν κατι που μου ειπε. Δηλαδη παιζουν τα σεναρια, δεν εχουμε δε κανουμε τιποταεχουμε στο βουβωνα και το κατεβαζουμε, το ποτε ομως αυτη ηταν της αποψης 3ετιας με τη λογκη οτι ισως κατεβει και να γλυτωσει το χειρουργειοκαι να ειναι στην κοιλια, οπου η τον κατεβαζουμε η τον πετανε :cry:

στην αναμονη επομενως

 

Θα ηθελα κοριτσακια, αν ξερετε παιδοχειρουργο, ουρολογο, τελωςσπαντων σε ποια ειδικοτητα παμε μετα με τον υπερηχο για συνεχεια.

 

Κατι θα μου πει και αυτη, αλλα ας ειμαι προετοιμασμενη :cry:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Vera Otrizalin και εγώ έβαλα στο παιδί αφού κρύωσε. Και δεν του άρεσε καθόλου...

Γατούλα εγώ ξέρω (μιας που το αντιμετωπίσαμε και αυτό το θέμα με την κρυψορχία) ότι μέχρι το χρόνο το πολύ 1,5 χρόνο μετά αν δεν έχουν κατέβει κάνεις χειρουργίο για να μην επηρεαστεί η λειτουργία τους. Τώρα εμεις είμασταν από τους τυχερούς και κατέβηκε. όμως επειδή ο γιος μου ήταν πρόωρος όταν γεννήθηκε την 35εβδ. ήταν ο ένας όρχης στην κοιλια. Μετά τον υπέρηχο τον βλέπει παιδοχειρούργος νομίζω. Σου έχω στείλει και πμ με ονόματα.

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω γατουλα, δεν μου ειπε οτι εμεις ειμαστε τετοια περιπτωση.......ειπε οτι αυτο μπορει να συμβει στον καθενα.......απο την πρωτη μερα μου εβγαλε προγραμμα για την περιποιηση του μωρου.......επρεπε 2-3 φορες την μερα να τον ξεμπουκωνω με οτριζαλιν (το θεωρουσε απαραιτητο να γινεται προληπτικα αλλα ειδικα στα νεογεννητα), να τσεκαρω μετα το μπανιο τους ορχεις και πολλα αλλα.........εγω να μαι ειλικρινης δεν τα τηρησα ποτε με θρησκευτικη ευλαβεια θεωρωντας τα υπερβολες αλλα παρατηρησα οτι οντως πρεπει να μαι πιο προσεχτικη....

 

Τους ορχεις μια στο τοσο τους τσεκαρω και καμμια φορα δεν τους βρισκω και αγχωνομαι (εννοω φυσικα τα μπαλακια που ειναι πολυ μικρα μεσα στο δερμα που λεμε ορχεις......αυτοι οι ασκοι (ας πουμε) ειναι γεματοι υγρο και πλεουν μεσα οι ορχεις.......μαλιστα μου τους εδειχνε με ενα μιρκο κοκκινο φακο κι εβλεπες μεσα στο υγρο τα μπαλακια....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επέστρεψα από τον παιδοχειρουργό. Είδε τον υπέρηχο, τον ψιλάφησε και είπε πως 12-14 μηνών να πάμε ξανά. Μας άφησε πολύ πολύ μικρή πιθανότητα του να έχει κατέβει μέχρι τότε, οπότε την επεμβασούλα δεν την γλυτώνουμε....

Link to comment
Share on other sites

αχ αγχωνομαιιιιιιιιι

τη παρασκευη θα παμε να κανουμε υπερηχο

Ελπιζω να κατσει και να τον βρουμε

Ας ειναι και εγχειρηση αρκει να θεραπευεται

Η παιδιατρος που μου τα ειπε πιο αναλυτικα τωρα (ξερει ποσο αγχωτικη ειμαι και μεχρι τωρα δεν ελεγε τιποτα) μου ειπε οτι

1.δεν υπαρχει, τελος

2.υπαρχει στο βουβωνα και περιμενουμε μηπως κατεβει. Μου ειπε για αναμονη μεχρι τα 3, της ειπα οτι εχω ακουσει μεχρι 18 μηνες, μου ειπε προτιμας να τον εγχειρησεις ενω υπαρχει μια πιθανοτητα να κατεβει? :roll:

3.υπαρχει και ειναι στη κοιλια. Εκει ο χειρουργος θα δει αν κατεβαινει η τον πετανε γιατι ειναι αχρηστος :roll:

αχχχχχχχχχχχχχχχχχ

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...