Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μονηρης υπερηχογενης εστια στον υπερηχο β' επιπεδου


Recommended Posts

Γεια σας,γραφω πρωτη φορα κ δεν ξερω αν κανω κατι λαθος.Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Ειμαι εγκυος στον 6ο μηνα κ πριν λιγο καιρο εκανα τον μεγαλο υπερηχο.Ολα πηγαν πολυ καλα εκτος απο κατι που μου ειπαν οτι ονομαζεται μονηρης υπερηχογενης εστια στην αριστερη κοιλια της καρδιας(golf ball),το οποιο μου ειπαν οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικο κ οτι εφοσον ολες οι εξετασεις που καναμε ηταν καλες αυτο απο μονο του δεν ειναι τιποτα.Το ιδιο μου ειπε κ ο γιατρος μου αλλα εγω ειμαι λιγο αγχωδης γενικα κ το σκεφτομαι συνεχεια.Αν υπαρχει κιαποια που να της ειχαν βρει το ιδιο πραγμα παρακαλω ας μου δωσει τα φωτα της.

line_flow_rose_beg_39_time_1228194000_text_c720ccf0eff5f1ecf0eff5ebe7e8f1e120eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχήν εύχομαι με έναν πόνο όπως λέει και ο λαός μας.... και το κυριότερο να μην ανησυχείς.

Απο την στιγμή που οι γιατροί συγκριτικά με τις άλλες εξετάσεις σου δεν είδανε τίποτα, δεν υπάρχει και κάτι να ανησυχείς.

Να ανησυχούσες αν βλέπανε και άλλα προβλήματα μαζί με αυτό. Θέλω να πω ότι αν π.χ. ένα έμβρυο στον υπερηχογραφικό έλεγχο του 1ου τριμήνου για την μέτρηση της αυχενικής διαφάνειας βρέθηκε να είναι στο ανώτατο όριο, οι γιατροί θα κοιτάξουνε και άλλες παραμέτρους. Όπως τις βιοχημικές εξετάσεις, το PAPP-A κ.α. ΧΩΡΙΣ να σημαίνει ότι η υψηλή τιμή τις αυχενικής διαφάνειας απο μόνη της, να αποτελεί κάποιο γενετικό πρόβλημα για το έμβρυο.

Έχω διαβάσει άρθρα και με το δικό σου θέμα και με άλλα θέματα, πάντα μεμονωμένα όμως όπως στην περιπτωσή σου.... που δεν είχανε τελικά κανένα πρόβλημα και φέρανε στον κόσμο υγιέστατα μωράκια.

Το πρόβλημα για να υπάρχει δεν θα δείξει μόνο σε μια εξέταση (soft markers) αλλά σε πολλές... γι αυτό ηρέμησε, διότι το άγχος για το μωράκι σου είναι ότι χειρότερο. Άσε τις ιατρικές ενασχολήσεις και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου...

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Σου παραθέτω και ένα άρθρο... γι αυτό μην ανησυχείς. Να ανησυχούσες ΜΟΝΟ αν είχανε βρεί και άλλα πράγματα οι γιατροί απο τις άλλες σου εξετάσεις....

 

www3.interscience.wiley.com/journal/107641506/abstract

Link to comment
Share on other sites

Σου παραθέτω και ένα άρθρο... γι αυτό μην ανησυχείς. Να ανησυχούσες ΜΟΝΟ αν είχανε βρεί και άλλα πράγματα οι γιατροί απο τις άλλες σου εξετάσεις....

 

www3.interscience.wiley.com/journal/107641506/abstract

Μαλλον βρηκα πως απαντανε κι απο εδω.Ευχαριστω κ παλι!!

line_flow_rose_beg_39_time_1228194000_text_c720ccf0eff5f1ecf0eff5ebe7e8f1e120eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητή lydia_f ελπιζω να σε βοηθησει αυτο το μηνυματάκι που σου γράφω. Πριν μηνες βρεθηκα κι εγω ακριβως στην ιδια θεση. Ολες οι μετρησεις ηταν οκ. To μονο που εδειξε ο υπερηχος ηταν αυτο το περιφημο golf ball. Καθοτι κι εγω ανησυχο πνευμα, μεχρι να γεννηθει το μωρο το μυαλο μου συνεχεια ηταν σε αυτο το μικρο προβληματακι. Ο γιατρος δε μου συνεστησε να κανω παρακεντηση γιατι η πιθανοτητα να παθει καποια ζημια το μωρο απο την εξεταση ηταν μεγαλυτερος απο το να γεννηθει το μωρο με προβλημα λογω του golf ball. το μωρο χαιρει ακρας υγειας και αδικα ολες οι ανυσηχίες μου.

Ελπιζω να σε βοηθησε το μηνυματακι μου. Ολα να πανε κατ' ευχην και ευχομαι ο Θεος να σου χαρισει ενα υγειες μωρο.

θελω να ενημερωθω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου ειχε συμβει εμενα. Το βρισκανε στην καρδια και ειχαμε πανικοβληθει . Τελικα εκανα αμνιοκεντηση και δεν ηταν τιποτα.

Ο Μαλλιγιαννης με το που πηγαμε μου ειχε πει οτι το πιθανοτερο ειναι να μην ειναι κατι αλλα αν ειναι να εχω εφιαλτες για την υπολοιπη εγκυμοσυνη να την κανω (την αμνιο) να ηρεμησω. Εγω δεν θα ηρεμουσα αλλοιως οποτε και την εκανα. Ευτυχως ολα καλα και γενικα εχω ακουσει οτι ειναι συχνο φαινομενο και χωρις αλλες ενδειξεις αθωο συνηθως.

 

Διαβασε εδω ...

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=8068

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν μου συνεστησαν αμνιοπαρακεντηση ουτε ο γιατροσ που εκανε τον υπερηχο ουτε αυτος που με παρακολουθει σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης.Μου ειπαν και οι δυο οτι ειναι πολυ συχνο κ οτι απο μονο του ειναι ακινδυνο,ενω αν βρισκανε κ κατι αλλο τοτε ισως να χρειαζοταν να κανω κι αλλες εξετασεις.Παρολα αυτα το σκεφτομαι αρκετα συχνα κ δεν θα ησυχασω μεχρι να δω το μπεμπακι μου γερο κ δυνατο.Η αληθεια ειναι πως τωρα με τα μηνυματα σας ηρεμησα λιγο γιατι ηταν αναλογες οι περιπτωσεις σας κ με αισιο αποτελεσμα.Ευχαριστω πολυ κ να χαιρεστε τα μωρουλινια σας.

line_flow_rose_beg_39_time_1228194000_text_c720ccf0eff5f1ecf0eff5ebe7e8f1e120eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Είμαι νέο μέλος, έγγυος σε δίδυμα στον 6 μήνα!Συγκινήθηκα πολύ με το θέμα γιατί τις τεςλευταίες μέρες βιώνω τον γολγοθά μου!

Ολα ξεκίνησαν από τον υπέρηχο β'επιπέδου, στον οποίο βρέθηκε το περίφημο golf ball στο ένα μωράκι ενώ στο άλλο η φοβερή και τρομερή διάσταση κοιλιών των οπίσθιων κεράτων στο κεφαλάκι του άλλου σε οριακά επίπεδα (10mm)!Έκανα την αμνιοπαρακέντηση και όλα καλά!Έλα όμως που η γιατρός μου, μου έβαλε το φόβο της υδροκεφαλίας...κι ενώ ήμουν αρκετά καθυσιχασμένη από την συζήτητση με τον γιατρό που έκανε την αμνιοπαρακέντηση, πηγαινω στη γιατρό μου για να μου κάνει σεμινάρια για την υδροκεφαλία...!Έχω τρελαθεί...πως θα αντέξω με αυτό το άγχος ως το τέλος!Δεν ξέρω πια αν έχει νόημα να ψάξω το θέμα περισσότερο...υπάρχει κάποια με ανάλογη εμπειρία;μπουχτησα να ακούω τους γιατρούς που στην τελική ούτε αυτοί ξέρουν!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τη διάσταση κοιλιών το είχα κι εγώ πριν 2 εβδομάδες. Εκανα την αμνιοπαρακέντηση κι όλα βγήκαν καλά. Είχα την εντύπωση και ακόμα την έχω δηλαδή, πως αν υπήρχε θέμα υδροκεφαλίας θα φαινόταν στην αμνιοπαρακέντηση. Γι' αυτό την κάναμε άλλωστε. Ο γιατρός μου είπε πως εφόσον όλα είναι καλά με την αμνιοπαρακέντηση δεν υπάρχει τέτοιο θέμα και πως θα διορθωθεί μέχρι να γεννηθεί το μωράκι.

Μην ανησυχείς. Όλα καλά θα πάνε. Άντε, γιατί μου φαίνεται όσο τα ψυρίζουμε και ακούμε του καθενός το μακρύ και το κοντό θα τρελαθούμε κι εμείς και ταλαιπωρούμε και με την ψυχολογία μας τα ζουζουνια μας.

Καλό υπόλοιπο!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι εγκυος στον 6ο μηνα κ πριν λιγο καιρο εκανα τον μεγαλο υπερηχο.Ολα πηγαν πολυ καλα εκτος απο κατι που μου ειπαν οτι ονομαζεται μονηρης υπερηχογενης εστια στην αριστερη κοιλια της καρδιας(golf ball),το οποιο μου ειπαν οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικο κ οτι εφοσον ολες οι εξετασεις που καναμε ηταν καλες αυτο απο μονο του δεν ειναι τιποτα.

και μένα το ίδιο ακριβώς έδειξε η Β επιπέδου.

Τόσο ο υπερηχογραφιστής όσο και ο γιατρός μου μου είπαν ότι δεν είναι τίποτα, είναι μια μάζα ασβεστίου που θα απορροφηθεί από τον οργανισμό του μπεμπάκου μου και να μην ανησυχώ. Ακολουθώ την συμβουλή τους λοιπόν και απολαμβάνω την εγκυμοσύνη αφού όλα πάνε καλά!!!

[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cEQc0g411310MTIwZHw3OTc1MTA5MGRhfEJvdWdhdHNha29zIGlzIA.gif[/img][/url]
[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cJUT0g410010MzAwMTI5NmR8NjgzMDg2MzQ1ZGF8UG9udGlrYWtpIGlz.gif[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι πραγματικά πολύτιμη η συμβολή σου Ελίνα...ευχαριστώ!Αν και έχω την εντύπωση ότι η αμνιοπαρακέντηση δεν καλύπτει το θέμα της υδροκεφαλίας (ίσως να κάνω λάθος βέβαια). Ο γιατρός σου είναι πολύ καλός...εγώ έτυχα και πέτυχα!Με έχει τρομοκρατήσει, ούτε που θέλω να την ξαναδώ.

Ζητείται καλός μαιευτήρας-άνθρωπος στη Θεσσαλονίκη για να γεννήσω τα παιδάκια μου σε 3 μήνες(άντε ίσως λιγότερο)!

 

Άντε με το καλό να γεννήσουμε όλες μας καλά παιδάκια πριν μας τρελάνουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εγω αυτο προσπαθω να την απολαυσω tinkerbell,απλα πολλες φορες μου ερχεται στο μυαλο κ μου προκαλει ανησυχια.Ευχομαι να πανε ολα καλα σε ολες μας κ να ηρεμησουμε.

line_flow_rose_beg_39_time_1228194000_text_c720ccf0eff5f1ecf0eff5ebe7e8f1e120eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτο προσπαθω να την απολαυσω tinkerbell,απλα πολλες φορες μου ερχεται στο μυαλο κ μου προκαλει ανησυχια.Ευχομαι να πανε ολα καλα σε ολες μας κ να ηρεμησουμε.

 

όλα καλά θα μας πάνε!!!

μην βάζεις αρνητικές σκέψεις στο μυαλουδάκι σου και αναστατώνεις και το μπεμπάκι σου!!

[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cEQc0g411310MTIwZHw3OTc1MTA5MGRhfEJvdWdhdHNha29zIGlzIA.gif[/img][/url]
[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cJUT0g410010MzAwMTI5NmR8NjgzMDg2MzQ1ZGF8UG9udGlrYWtpIGlz.gif[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα κοριτσια κ χρονια πολλα!Στις 2 του μηνα γεννηθηκε το μπεμπακι μου κ ειναι υγιεστατο.Δεν ξερω αν αποροφηθηκε το ασβεστωμα ισως το κοιταξω καποια στιγμη σε καρδιολογο αν και ο γυναικολογος μου το ειχε πει απο την αρχη οτι δεν χρειαζεται και οτι δεν ειναι τιποτα,και ειχε δικιο ευτυχως!!Ειμαι πολυ ευτυχυσμενη και ηρεμησα,γι'αυτο να μην αγχωνεστε καθολου ολα θα πανε καλα με τα μωρακια σας.Καλες γιορτες

line_flow_rose_beg_39_time_1228194000_text_c720ccf0eff5f1ecf0eff5ebe7e8f1e120eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει Lydia!!!Καλά έκανες και το ανακοίνωσες εδώ...Εύχομαι να είναι γερό και καλότυχο!!!Να χαρείτε τις γιορτές με το όμορφο...δωράκι σας!!!!!!!!!!!

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι κοινούρια εδώ και θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου. Είμαι 33 χρονών και διανύω τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης. Έχω δίδυμα κορίτσια (δεύτερη εγκυμοσύνη- έχω ακόμη μια κορούλα 3 ετών). Που λέτε, και εγώ στη β επιπέδου είχα αγωνία και χαρά να δω τα μικρά μου. Όλα καλά, μόνο που στο ένα μου μωρό βρήκαν ένα μικρό ασβέστωμα, που όπως είπε και ο γιατρός ίσα ίσα την έβλεπε και δεν ήταν ανάγκη να μου το πει καθόλου. Να μην τα πολυλογώ κλάμα εγώ και στεναχώρια. Μίλησα με το γιατρό μου και μου είπε να το βγάλω από το μυαλό μου γιατί δεν είναι τίποτα. Οι άλλες οι ξετάσεις, όλες καλές. Έχει περάσει από τότε που το έμαθα 1 εβδομάδα και έχω λιγάκι χαλαρώσει, αλλά είναι και κάποιες στιγμές που ανησυχώ πάλι. Ποια η δική σας γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...