Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΣΚΕΣ


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα.

Χρειαζομαι την βοηθεια των εμπειροτερων.

Πηγαμε στον παιδιατρο το πρωι γιατι εχουμε λιγα φλεγματα, ακροαστικα να τα πω, χωρις βηχα. Η μονη περιπτωση να βηξει ειναι οταν νοιωσει το μωρο ασχημα κ το κανει για να καθαρισει τα φλεγματα.

Ο παιδιατρος μας εδωσε SPIROPENT και MUCOSOLVAN μου ειπε να την ξαναδει την Δευτερα κ θα κρινει αν συνεχισουμε με μασκουλες.

Καπου διαβασα εδω κ καποια μαμα μου ελεγε παλια οτι δεν πρεπει να συστηνει ο γιατρος τις μασκες, αλλα δεν θυμαμαι πως κ γιατι...

Βοηθηστε λιγο οσες ξερετε κ εχετε εμπειρια.

Προς το παρον δεν του ειπα τιποτα γιατι ευελπιστω βεβαιως πως ως την Δευτερα θα κανουν την δουλεια τους τα σιροπακια, ξερω ομως συγγενη μας ο οποιος εφυγε απο τον παιδιατρο αυτο λογο της επιμονης του στις μασκες. Δωστε ενα χερι βοηθειας.... Διαφωτιστε με!

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περατικά σας

Αν κατάλαβα καλά εννοείς μάσκες με aerolin & flixotide ενδεχομένως. Εμείς πρωτο χρησιμοποιήσαμε στον μεγάλο όταν ήταν 12 μηνών και ο μπέμπης μας όταν ήταν περίπου 6 μηνών. Πολλά μωρά που αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα το κάνουν, Δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχεις :)

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αυτο που ειπες δεν το εχω ξανακουσει...και δεν ξερω να σου πω.

παντως και μενα η μικρη μου οταν ειχε αρρωστησει το πασχα (νομιζω ομως κρινοντας απο αυτα που λες ηταν χειροτερα) η παιδιατρος μας ελεγε να της βαζουμε συνεχεια ορο. εγω επεμενα γιατι το μωρο δεν καλυτερευε να της δωσει και κατι να τη βοηθησει. αυτη ελεγε ορο. τελικα τη πηγα στο νοσοκομειο και της εδωσαν αντιβιωση και αερολιν μασκακι...

δε σου το λεω για να κανεις τα ιδια απλα οτι εχει κανει μασκακι. επισης ειδα οτι ο παιδιατρος σου δε σου ειπε κατευθειαν μασκακι απλα αν δειτε οτι δεν υποχωρει τοτε να το κανετε...ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου αποψη ειναι οτι μια χαρα τα ειπε...τουλαχιστον πολυ καλυτερα απο τη δικη μου παιδιατρο :evil::evil::evil:

παντως περαστικα στο μικρουλι σου!!! γρηγορα να γινει καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην καλημερα,εγω το εχω ψαξει λιγο το θεμα εχω παει και σε ειδικο παιδοπβευμονολογο ( εναν απο τους καλυτερους πανελλαδικα ) και ΟΛΟΙ μου ειπαν ακριβως το ιδιο πραγμα.ΜΑΣΚΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΑΣΚΑ, η αληθεια κοριτσια ειναι οτι τα σιροπια για τον βηχα δεν κανουν τιποτα απλα καταστολη του προβληματος ( που αυτο δεν το θελουμε φυσικα ). Η μασκες στην ουσια ειναι φαρμακα για βρογχοπνευμ..... νέας γενιας.Το φαρμακο παει απευθειας στο "προβλημα" με αποτελεσμα την γρηγοροτερη αναρωση.Επισης πολλα απο αυτα ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ.Μην αγχωνεσαι καθολου κοριτσακι μου!!!

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

η παιδιατρος μας ελεγε να της βαζουμε συνεχεια ορο.

 

Κοριτσακι μου δεν ξερω τωρα σε τι κατασταση ηταν η μικρη τοτε,αλλα και αυτο που αναφερεις βοηθαει πάααααααρα πολυ και σε γλιτωνει απο πολλα δυσαρεστα,διοτι οτι παθαινουν τα μικρουλια μας στις περισσοτερες περιπτωσεις προερχεται απο καποιο ιο και από τις βλεννες που μαζευονται και δεν μπορουν να αποβαλουν.Εγω του εβαζα και καθε βραδυ φετος τον χειμωνα απο μια αμπουλιτσα προληπτικα καθε βραδυ μετα το μπανιο.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και περαστικά στο παιδάκι σου.Η κόρη μου αρρώστησε δυο φορές το χειμώνα με βήχα καταρροή και φλέγματα και η παιδίατρος μας έδωσε αμέσως μάσκα σε συνδυασμό με φυσιολογικό ορό.Και εγώ τα φοβάμαι αυτά λόγω κορτιζόνης αλλα μου είπε ότι μόνο το ένα απο τα δυο σπρέι που μας έδωσε είχε και αυτο σε πολύ μικρή ποσοτητα.Πάντως της πέρασε γρήγορα η ιωσούλα,δεν την ταλαιπώρησε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, οταν ημουνα στο νοσοκομειο με τη μικρη, ηταν ενας μικρουλης 6 μηνων και ....3 κιλα :cry: προωρακι με παρα πολλα προβληματα, συνεχεις ιωσεις , αναπνευστικο και εγχειρηση σε καρδουλα

του εδιναν μεν μασκουλα (γιατι ηταν βεβαρυμενη περιπτωση) αλλα στη μαμα του της ειχαν πει να κανει συνεχεια ορο στη μυτουλα και μετα να το γυρναει αναποδα και να το χτυπαει στην πλατουλα. ετσι εβγαιναν τα φλεματα απο τα πνευμονακια του. Ο μικρος εκλαιγε βεβαια αλλα ητανε για το καλο του. Νομιζω του εβαζε κοντα 2 ορους πριν απο καθε γευματακι του

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην καλημερα,εγω το εχω ψαξει λιγο το θεμα εχω παει και σε ειδικο παιδοπβευμονολογο ( εναν απο τους καλυτερους πανελλαδικα ) και ΟΛΟΙ μου ειπαν ακριβως το ιδιο πραγμα.ΜΑΣΚΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΑΣΚΑ, η αληθεια κοριτσια ειναι οτι τα σιροπια για τον βηχα δεν κανουν τιποτα απλα καταστολη του προβληματος ( που αυτο δεν το θελουμε φυσικα ). Η μασκες στην ουσια ειναι φαρμακα για βρογχοπνευμ..... νέας γενιας.Το φαρμακο παει απευθειας στο "προβλημα" με αποτελεσμα την γρηγοροτερη αναρωση.Επισης πολλα απο αυτα ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ.Μην αγχωνεσαι καθολου κοριτσακι μου!!!

 

αυτά μου είχε πει και η δική μου παιδίατρος όπως επίσης ότι στσ διάφορα σιρόπια , η δόση του φαρμάκου που παίρνει το παιδί είναι πολύ μεγαλύτερη από τα εισπνεόμενα με μάσκα.. εμείς ποτέ δεν έχουμε πάρει σιρόπι και δόξα το Θεό είμαστε μια χαρά :D

Link to comment
Share on other sites

Θα με πεις γραφική αλλά ...είναι στη φύση μου!

 

Καταρχάς περαστικά σας και να μην ξαναγυρίσουν!

 

Αν το πρόβλημα του παιδιού είναι τα φλέγματα γιατί θα πάρετε σιρόπι που απλά θα αυξήσει τα φλέγματα?

Η μόνη -αρχική- θεραπεία εφόσον δεν συνοδεύεται από λοιπή συμπτωματολογία είναι πολλά-πολλά υγρά, ήτοι γάλα και νερό (λόγω της ηλικίας), προκειμένου να ρευστοποιηθούν οι εκκρίσεις και να αποβληθούν είτε με βήχα, είτε με έμετο (συχνότερα αλλά αποτελεσματικότερα). Τα σιροπάκια αυτά λειτουργούν πιο πολύ ως placebo για τους γονείς, παρά ως θεραπεία σε βρέφη.

Επιπλέον, η αποτελεσματικότητά τους δεν έχει αποδειχθεί -ιδίως σε παιδιά-.

βλ. http://www.eof.gr/Syntagologio/Chapter3.htm#321 (κοίτα στην "αμβροξόλη"= Μucosolvan).

Tέλος, θυμίζω ένα άρθρο σχετικά με τα "οver-the-counter-drugs" στα οποία ανήκουν αυτού του είδους τα σκευάσματα και την "ασφάλειά" τους που είχε δημοσιευθεί στο "Pediatrics" σχετικά πρόσφατα. (Δυστυχώς δεν μπορώ να σου στείλω link καθώς απαιτείται κωδικός).

Επειδή, αν και δεν γνωριζόμαστε, δε μου έχεις δώσει την εντύπωση της μανούλας που θα έδινε με ευκολία οποιοδήποτε σκεύασμα στο βρεφάκι της, μήπως να το ξανασκεφτόσουν?

 

Τώρα σε ό,τι αφορά στις μάσκες, είναι η απολύτως ενδεικνυόμενη και αποτελεσματική θεραπεία. Δεν έχω διαβάσει ποτέ και πουθενά ότι δεν πρέπει να τις συστήνουμε, αντιθέτως αν το πρόβλημά μας είναι ο βρογχόσπασμος, μόνο με μάσκες αντιμετωπίζεται και όχι με σιρόπια.

Link to comment
Share on other sites

χριστινα μου περαστικα στην μικρουλα!

 

και εμενα μου εχει πει ο γιατρος οτι τα σιροπακια δεν ειναι οτι καλυτερο για τα παιδακια γιατι προκαλουν περισσοτερα φλεγματα και δεν ξερουν να τα βγαλουν οποτε πιος ο λογος?

για τα μασκακια δεν εχω ακουσει κατι κακο εχουμε κανει εμεις μασκακια στην Μαρινουλα .......αμετρητα.... :roll:

 

γρηγορα περαστικουλια!!

:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η παιδιατρος μας ελεγε να της βαζουμε συνεχεια ορο.

 

Κοριτσακι μου δεν ξερω τωρα σε τι κατασταση ηταν η μικρη τοτε,αλλα και αυτο που αναφερεις βοηθαει πάααααααρα πολυ και σε γλιτωνει απο πολλα δυσαρεστα,διοτι οτι παθαινουν τα μικρουλια μας στις περισσοτερες περιπτωσεις προερχεται απο καποιο ιο και από τις βλεννες που μαζευονται και δεν μπορουν να αποβαλουν.Εγω του εβαζα και καθε βραδυ φετος τον χειμωνα απο μια αμπουλιτσα προληπτικα καθε βραδυ μετα το μπανιο.

Να βαζουμε ορο αλλα οταν βλεπεις οτι σχεδον μια εβδομαδα το μωρακι ταλαιπωρειται και χειροτερευει, οταν εχει υγρο στο αυτακι επιμενεις μονο με ορο? εννοειται οτι τον ορο δεν το σταματας αν παρεις φαρμακα, συνεχιζεις κανονικα!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τα περαστικα κατ'αρχας.

κατα 2ον πατουσακι μου δεν θα σε ελεγα γραφικη σε καμια περιπτωση :D αν καταλαβα καλα μου συστηνεις απλως υγρα? τιποτα αλλο? νομιζω πως προσπαθησα για λιγο απο την στιγμη που ξεκινησαν τα φλεγματα αλλα αποτελεσμα μηδεν.

εν τω μεταξυ απο χθες που ξεκινησαμε νομιζω πως καθαρισε λιγακι.

πραγματικα αρχισα να μπερδευομαι...

:roll: οι μασκες δεν περιεχουν κορτιζονη ή δεν ειναι ολες?

Link to comment
Share on other sites

αν τις βαζουμε ορο απο την μυτουλα θα βοηθησει?

σας ρωταω γιατι ειναι η πρωτη φορα που αντιμετωπιζουμε κατι... ευτυχως!

και ελπιζω απο τις λιγες!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι θα βαζεις ορο! δε σου το ειπε ο παιδιατρος? :shock:

ο ορος χρησιμοποιειται ασχετα απο την φαρμακευτικη αγωγη! βοηθαει πολυ το παιδι στα φλεματακια και στο να αναπνεει καλυτερα...

κορτιζονη αλλα εχουν αλλα οχι. μη με ρωτησεις ποιο εχει τι γιατι θα σε γελασω!!

Link to comment
Share on other sites

α και το αλλο που ηθελα να πω ειναι οτι καλο ειναι να ενημερωνομαστε κ να το ψαχνουμε αλλα οταν τιθεται θεμα υγειας νομιζω οτι οι γνωσεις μας ειναι αποσπασματικες και ελλειπεις και οτι καλυτερα θα ηταν να ακουμε τους γιατρους μας. τωρα αν κατι κανει μπαμ εννοειται και δεν το αποδεχομαστε :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:roll: οι μασκες δεν περιεχουν κορτιζονη ή δεν ειναι ολες?

 

οχι δεν περιεχουν ολες κορτιζονη,απο αυτα που γνωριζω εγω που συνηθως περνουν τα παιδακια εχει το flixotide, το οποιο το δινουν σε πιο βαρια περιπτωση αλλα καποιοι γιατροι το δινουν και για γρηγοροτερη αναρρωση.

 

ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ !!!

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όπως κατάλαβες τις μάσκες μην τις φοβάσαι και σίγουρα δεν είναι αυτό λόγος για να αλλάξεις παιδίατρο... (εκτός βέβαι αν συντρέχει άλλος λόγος)

 

Τώρα όσον αφορά τους φυσ. ορούς εμένα μου είχαν πει όταν είχα πρόβλημα να βάζω 6-7 ορούς την ημέρα, μην τους φοβάσαι καθαρό νεράκι είναι...

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα περαστικα!Τα τραβηξαμε κι εμεις αυτα στην ηλικια σας περιπου.Ο γιατρος δεν σου ειπε ορο????Εννοειται πολυ ορο και πολλα πολλα υγρα,δινε τσαι!

Και κλιση στο κρεβατακι της, να την βοηθαει στην αναπνοη.

Την μασκουλα μην την φοβασαι καθολου.Ολα τα φαρμακα που παιρνει με την μασκα το μωρο δεν εχουν κορτιζονη.Εμεις πηραμε αερολιν(ειχαμε βρογχιολιτιδα).

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Χριστινάκι καλοκαιριάτικα τί τραβάτε!

 

Μπορείς να ησυχάσεις καθώς τα εισπνεόμενα φάρμακα δεν είναι όλα κορτιζονούχα . Αν -που δε νομίζω αφού ήδη πάτε καλύτερα- χρειαστείτε κάποιο που θα έχει κορτιζόνη, θα σε ενημερώσει ο γιατρός σου, καθώς απαιτείται μια επιπλέον φροντίδα... Καλό πλύσιμο της μουρίτσας μετά τις εισπνοές (σε μεγαλύτερα παιδάκια ξέπλυμα και του στόματος).

 

Για να απαντήσω την ερώτησή σου, ναι! Μόνο υγρά θα έδινα αν είχαμε κάτι παρόμοιο χωρίς άλλα συμπτώματα (πυρετούς, ακροατικά ευρήματα και τα συναφή). Πολύ δε περισσότερο αν το παιδάκι ήταν καλόκεφο, με όρεξη για φαγητό και αν κοιμόταν καλά.

 

Ρινικές πλύσεις με φυσιολογικό ορό βοηθούν, αλλά αν οι εκκρίσεις έχουν ήδη αρχίσει να "κατεβαίνουν" (δεν είναι στη μύτη, αλλά στο λαιμό -δηλαδή "οπισθοφαρυγγικά" επί το επιστημονικότερο), ίσως να μην έχουν και τόσο θεαματικό αποτέλεσμα.

Σε ό,τι αφορά στην ασφάλειά του, εντυπωσιάστηκα ακούγοντας παιδοπνευμονολόγο - αλλεργιολόγο (αυθεντία και γνωστότατο γιατρό στο Παίδων Πεντέλης) ότι η υπερβολή έχει δυσάρεστες συνέπειες. Ναι στις πλύσεις όταν είναι αναγκαίες (συνίστουσε περί τις 3 φορές την ημέρα όταν υπάρχει ρινική απόφραξη ), αλλά όχι και συνέχεια.

 

Αν αντί να βοηθήσω σε μπέρδεψα χειρότερα... μη με πάρεις υπόψιν σου! :D

Link to comment
Share on other sites

patousaki μου δεν υπαρχει ρινικη αποφραξη, ισως γι'αυτο δεν μου ειπε.

ακροαστικα εχει κ επισης μου ειπε οτι κατεβηκε προς τα κατω...

Τι να πω? παντως κ οι οδηγιες γραφουν οτι 2-3 φορες την ημερα δεν κανουν κακο, οποτε απο το μεσημερι ξεκινησα να της κανω.

Ελπιζω μονο να'ναι κατι απλο κ να καθαρισει. Ειναι ευδιαθετη, κοιμαται καλα κ Δοξα Σοι ο Θεος τρωμε, ζωη να΄'χουμε!

Σε ευχαριστουμε παρα πολυ για τις απαντησεις. Να στε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Το spiropent σιρόπι εννοείς; αυτό το έδινα και εγώ στο γιό μου. Είναι βροχοδιασταλτικό, κάνει την ίδια δουλειά με το aerolin (μάσκα). Δεν έχει κορτιζόνη, όπως και το aerolin. Το flixotide είναι κορτιζονούχο και χρησιμοποιείται σε συνδυασμό με το aerolin.

Περαστικά σας!!

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Kοριτσια επανερχομαι...

Εχουμε 2 μερες τωρα μια ιωση η οποια μας ταλαιπωρει πολυ.

Χθες το βραδυ, απο το απογευμα δλδ, εκλαιγε συνεχεια, ο αντρας μου μαλιστα που ηταν μαζι της, γιατι εγω επεστρεψα στις 8, λεει οτι δεν αναπνεε καλα, οτι τηλεφωνησε του γιατρου κ του ειπε να αγορασει μηχανημα για μασκουλες.

Το βραδυ δεν δεχτηκα ετσι αψηφιστα να της δωσουμε φαρμακα με αυτο τον τροπο, και μειναμε ολη νυχτα χωρις υπνο αφου η μικρη μας εκλαιγε σχεδον ασταματητα.

Σημερα το πρωι ξαναπηγαμε στον γιατρο κ μου ειπε πως αν δεν θελω να γυρισει σε πνευμονια ολο αυτο, να ξεκινησουμε αμμεσως τις μασκες.

Διαφορετικα να του υπογραψω πως φερω εγω την ευθυνη...

Λοιπον μας εδωσε τα ακολουθα φαρμακα.

Atrovent, που θα χορηγητε μαζι με Salamol 4 φορες την ημερα κ ενδιαμεσα Pulmicort που μας ειπε τελικα οτι εχει κορτιζονη.

Τι λετε βρε κοριτσια να κανουμε?

Προσπαθουμε να της δωσουμε την 1η δοση κ σπαραζει στο κλαμα...

Link to comment
Share on other sites

Elias-christina σας εύχομαι καλή ανάρρωση. Δυστυχώς και εμείς είμαστε σε μια παρόμοια κατάσταση με τις μάσκες καθώς την Τρίτη το απόγευμα πήγαμε στο γιατρό με δύσπνοια και τελικά η διάγνωση ήταν παιδικό άσθμα (ή όπως μου είπε σπαστική βρογχίτιδα ή ασθματική βρογχίτιδα ή αλλεργική βρογχίτιδα). Η αγωγή που μας έδωσε είναι αερολιν ανά 6ωρο και φλεξοταιντ ανά 12ώρο. Το δεύτερο φάρμακο έχει κορτιζόνη και ήμουν πολύ επιφυλακτική αλλά ο γιατρός μου εξήγησε ότι σε αυτές τις περιπτώσεις δεν δίνουν μόνο αερολίν το οποίο είναι καταπραϋντικό γιατί πρέπει να καταπολεμηθεί και η βλέννα (άσπρη και διάφανη) η οποία επικάθεται στους πνεύμονες και δημιουργεί το πρόβλημα της δύσπνοιας. Η όλη αγωγή θα γίνει για 5-6 ημέρες. Όπως καταλαβαίνεις έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου γιατί το τελευταίο πράγμα που περίμενα να ακούσω ήταν η λέξη άσθμα, αν και τελικά ο βήχας ο οποίος τον τελευταίο καιρό δεν πέρναγε με τίποτα είναι από τα κύρια συπτώματα. Λόγω του καιρού όμως, βλ. έντονη υγρασία, επιδεινώθηκε η κατάσταση και δημιουργήθηκε η δύσπνοια. Τώρα γιατί στα λέω όλα αυτά γιατί και εγώ όταν μου είπε τη λέξη κορτιζόνη κόντεψα να τον φάω, ωστόσο στη συνέχεια ηρέμησα γιατί κατάλαβα ότι έτσι πρέπει να γίνει, καθώς ο γιατρός μας ποτέ δεν ήταν πολύ υπέρ των φαρμάκων. Στη συνέχεια έκανα και μια έρευνα σε βιβλία, στο ιντερνετ αλλά και σε άλλες μαμάδες στον παιδικό και επιβεβαίωσα όλα τα παραπάνω, οπότε έδωσα την αγωγή χωρίς πολλές-πολλές τύψεις. Αν λοιπόν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου ακολούθησε τις οδηγίες του αν όχι πάρε και άλλες γνώμες. Όπως και να έχει σου εύχομαι περαστικά :):)

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου εγω θα ξεκινούσα ΑΜΕΣΩΣ την θεραπεια, ειναι υπουλα αυτα τα πραγματα.Οταν ο Θεοφιλος ήταν 16 μηνων μέσα σε ωρες η βρογχιολιτιδα εγινε βρογχοπνευμονια και νοσηλευτηκαμε 2 μερες.Του περασε τοσο γρηγορα επειδη ο οργανισμος του ητνα παρθενος απο φαρμακα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...