Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαστογραφία και θηλασμός


erica

Recommended Posts

Αγλαία μου αλλά και όποια άλλη γνωρίζει,

 

μπορείτε να με διαφωτίσετε ως προς αυτό το θέμα? :roll:

 

Αν υποθέσουμε ότι η Μάγια αποθήλασε τώρα (αν και που και που τη ρίχνει την πιπιλιά της, όχι για να φάει όμως πια....), ποτε να προγραμματίσω την πρώτη μου μαστογραφία?

 

Με ένα μικρό search που έκανα στο Internet, είδα ότι κανονικά δεν υπάρχει πρόβλημα, μπορώ όποτε θέλω, απλά είναι πιο δύσκολη στο να διαβαστεί η μαστογραφία. Δεδομένης όμως της ασχετοσύνης περί του θηλασμού ακόμα και από τους πιο "ειδικούς" ως προς αυτόν τουλαχιστον εγχώρια, η παραπάνω διαπίστωση με αγχώνει.... :shock::twisted: Και που ξέρω εγώ αν αυτός που θα διαβάσει τη μαστογραφία μου, θα μπορέσει χρησιμοποιήσει την πληροφορία ότι θήλασα σωστά????..... :evil::roll:

Καπου επίσης διάβασα ότι θα ήταν καλό να περίμενα (αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος μαστογραφίας) 6 μήνες απο τη διακοπή του θηλασμού....

 

...και πρέπει πάντα να αναφέρω ότι θήλασα σωστά?....

 

Με έχει προβληματίσει λίγο το θέμα....Τέλη Αυγούστου γίνομαι 34, εχασα τη μητέρα μου απο καρκίνο του μαστού (που διαγνώσθηκε στα 50) και χάνω :cry::cry::cry: και την θεία μου απο αυτόν.....

Θα ήθελα να κάνω τη μαστογραφία αναφοράς κάπου τώρα....

 

Τι να κάνω :?::?::?::?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε ευχαριστώ κοριτσάκι!... :wink:

 

Εύχομαι σε κανέναν να μη χτυπήσει την πόρτα αυτό το χτικιό!...

 

Την μαμά μου τελικά την έχασα στα 56 της (2004) αφού πάλεψε σκληρά και μας έδωσε το μεγαλύτερο μάθημα ζωής που θα μπορούσαμε να πάρουμε.

Δεν θέλω να πω παραπάνω για την ιστορία μας...είναι άτοπο εδώ, απλά επειδή σε άγγιξε, θεώρησα ότι κάτι πρέπει να γράψω. :?

Ενας άνθρωπος πολύ ζωντανος, που επηρρέαζε θετικά, όποιον έβρισκε στο δρόμο της, με το γέλιο της , την καλοσύνη της και το κέφι της, μέχρι τις τελευταίες της στιγμές...Ηταν νοσηλεύτρια, οπότε το χάρισμά της αυτό, έπιανε και τόπο!!!!...Είναι κρίμα που δεν θα την γνωρίσει η Μάγια, γιατί είχε χάρισμα με τα παιδια....Πλέον η πληγή του πόνου έχει κλείσει, αλλά έχει μείνει η ουλή που την φοράω υπερήφανα ως παράσημο...Η φωνή της ζει ακόμα....και θα ζει όσο ζω εγώ, η αδερφή μου και ο μπαμπάς μου! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι βρε παιδιά κλάμματα! :D

 

Πάει τώρα....εύχομαι κανένας μας να μην ζήσει τέτοιες εμπειρίες πια!

Φυλαμε τον πονο στο κουτάκι μας και κρατάμε προς διάθεση τα θετικά αυτής της εμπειρίας: να ζήσουμε τη ζωή μας, να αγαπήσουμε, να μιλήσουμε, να ταξιδέψουμε , να διαβάσουμε...cease the day!!!!!

 

Φταίω και εγώ, μία ερώτηση για τη μαστογραφία ήθελα να κάνω, αλλά έβαλα μέσα και τη μανούλα μου και τη θεία μου! :? ....

 

Σας ευχαριστώ πάντως....γιατί ξέρω ότι όλες σας είστε ευαίσθητες ως προς τον/την δίπλα σας! Το αποδεικνύετε έμπρακτα καθημερινά! :D

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όλα αυτά είναι μέσα στη ζωή :cry: αλλά όπως κι εσύ λες Erica μας μαθαίνουν να ζούμε τη ζωή μας, το παρόν, το τώρα! Εύχομαι δύναμη και κουράγιο στη θεία σου και κάνεις το καλύτερο κοριτσάκι μου που κοιτάς για μαστογραφία, να μην το καθυστερείς, η πρόληψη είναι πάντα η καλύτερη ιατρική.

Link to comment
Share on other sites

Ερρικα καλα κανεις και το ψαχνεις!!!(στενοχωρηθηκα λιγο :oops: )

θεωρω οτιηταν οτι καλυτερο που θηλασες μιας και σχετιζεται :wink:

ουτε κι εγω ξερω να σου απαντησω :?

θα μαθουμε απο την Αγλαια ομως :wink:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για την συμπαράσταση...δεν είχα σκοπό να σας φορτίσω ή να τραβήξω την προσοχή σας με το post μου, συνέβη άθελά μου! :oops::oops::oops:

 

Η πρόληψη αυτής της τρισκατάρατης αρρώστειας, δεν ήταν ποτέ ένας από τους λόγους που θήλασα....Θήλασα γιατί με θήλασε και η μαμά μου (για ενα χρόνο και εμένα και την αδερφή μου) και μου έδωσε να καταλάβω τη σημασία του θηλασμού...Πάντα θυμάμαι μου έλεγε όταν με έβλεπε λίγο στεναχωρημένη και προσπαθούσα να της το κρύψω "τι έχεις? μην προσπαθείς να μου πεις τίποτα....εγώ σε θήλασα...καταλαβαίνω αν έχεις κάτι μέχρι και απο τον τρόπο που ακούω τα βήματα σου στις σκάλες..." ΄

Όταν έμεινα έγκυος και με ρώταγαν αν θα προσπαθήσω να θηλάσω, σχεδόν δεν καταλάβαινα την ερώτηση..."εννοείται ότι θα θηλάσω!"

 

Ο λόγος που ο θηλασμός προστατεύει απο τον καρκίνο - και διορθώστε με αν κάνω λάθος - είναι ότι μέσω της αμηνορροιας που προκαλεί, κρατάει τις ορμόνες σε σταθερά επίπεδα....Σε μένα αυτό δεν ισχύει, μιάς και αδιαθέτησα ξανά από τον τρίτο μήνα!!!! :shock: Σπάνιο σχετικα!

 

Όπως και να έχει όμως, θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου να μην ταλαιπωρήσει την οικογένειά μου αυτή η αρρώστια....

 

...ξεκινώντας από μία σωστή μαστογραφία.... :wink::D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γλυκειά μου erica :)

Δεδομένου του ιστορικού σου θα πρέπει να ελέγχεσαι συστηματικά, φαντάζομαι θα σου το έχουν πει.

Όσον αφορά την μαστογραφία και θηλασμός, άφοβα μπορείς να τη κάνει και μία γυναίκα που θηλάζει.

Το πρόβλημα που συμβαίνει συχνά είναι ότι το στήθος που παράγει γάλα είναι πιο πυκνό και δυσκολεύονται οι ακτινολόγοι να την "διαβάσουν". Η πυκνότητα αυτή εξαρτάται βέβαια με το πόσο συχνά θηλάζεις, για γυναίκες που θηλάζουν αποκλειστικά είναι συχνά απαγορευτικό με την έννοια ότι δεν "βλέπουν" αυτά που πρέπει να δουν. Γι αυτές συστήνεται αρχικά υπέρηχογράφημα, αλλά εννοείται ότι αν υπάρχει υποψία για κάτι κάνουν και μαστογραφία. Αντίθετα γυναίκες που θηλάζουν 2 φορές / μέρα ή και λιγότερο συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα. Το θέμα είναι να αδειάσει το στήθος πριν πάει να κάνει την μαστογραφία.

Στην δικιά σου περίπτωση τώρα που δεν θηλάζεις, 2 μήνες μετά τον αποθηλασμό θεωρείται ότι το στήθος έχει σχεδόν επανέλθει. Σχεδόν γιατί το στήθος που έχει γαλουχήσει δεν είναι ποτέ το ίδιο με πριν. Οπότε προγραμμάτισε την όποτε θέλεις :)

 

Για περισσότερες πληροφορίες βάλε στο Google mammogram and breastfeeding

 

Ελπίζω να βοήθησα :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

βοήθησες, βοήθησες!!!! :wink:

 

Αρα λες να περιμένω κανα δίμηνο (να πάω πρώτα διακοπές, βρε αδερφέ) και μετά να την κάνω, ε?

 

Απο την άλλη, αυτο που διάβασα ότι σε γυναίκες που έχουν θηλάσει μπορεί να παρατηρηθούν συγκεντρώσεις ασβεστίου, οι οποίες μπορεί να μπερδέψουν.. θα πρέπει πάντα να αναφέρω ότι θήλασα, σωστά? Και αν αυτός που διαβάζει τη μαστογραφία μου δεν ξέρει τι μπορεί να σημαίνει το ότι εγώ θήλασα?....Είναι σχετικά πιθανό το σενάριο αυτό?

 

Καταλαβαίνετε, με όσα έχουν δει τα μάτια μου και κυρίως ακούσει τα αυτιά μου, είμαι αρκετά επιφυλακτική.... :?

Link to comment
Share on other sites

Αρα λες να περιμένω κανα δίμηνο (να πάω πρώτα διακοπές, βρε αδερφέ) και μετά να την κάνω, ε?

 

Ε ναι! :D

 

Απο την άλλη, αυτο που διάβασα ότι σε γυναίκες που έχουν θηλάσει μπορεί να παρατηρηθούν συγκεντρώσεις ασβεστίου, οι οποίες μπορεί να μπερδέψουν.. θα πρέπει πάντα να αναφέρω ότι θήλασα, σωστά? Και αν αυτός που διαβάζει τη μαστογραφία μου δεν ξέρει τι μπορεί να σημαίνει το ότι εγώ θήλασα?....Είναι σχετικά πιθανό το σενάριο αυτό?

 

Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα, δεδομένου ότι και στον καρκίνο πάλι ασβεστώματα βλέπουν...Γι αυτό πρέπει και να το αναφέρεις ότι θήλασες!

Δυστυχώς είναι πιθανό, στην Ελλάδα ζούμε!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα, δεδομένου ότι και στον καρκίνο πάλι ασβεστώματα βλέπουν...Γι αυτό πρέπει και να το αναφέρεις ότι θήλασες!

Δυστυχώς είναι πιθανό, στην Ελλάδα ζούμε!

 

Αυτό είναι που φοβάμαι.... :? Θέλω να κάνω και τη γονιδιακή εξέταση, αλλά μέχρι ώρας και αυτή την ανέβαλα....Αν μου έλεγαν, ότι όντως έχω τσιμπήσει τα γονίδια...θα δοκίμαζα περούκες από τώρα! :(

 

Απο την άλλη ίσως πρέπει να το δω θετικά...δεν παίζει να μην δουν κάτι, αλλά παίζει να δουν εκεί που δεν υπάρχει...Αυτό στην ουσία του δεν είναι και το χειρότερο σενάριο...

 

Χαστούκι στον εαυτό μου , μου χρειάζεται, και θα το καταπιώ και αυτό!.... :?

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Απο την άλλη ίσως πρέπει να το δω θετικά...δεν παίζει να μην δουν κάτι,

Δυστυχώς δεν είναι όλα ορατά...

Στη θεία μου διαγνώστηκε καρκίνος σε μαστογραφία που διάβασε ο γιος της. Φαινόταν κάπως προχωρημένος. Κοίταξαν τη μαστογραφία της προηγούμενης χρονιάς (και ο γιος και δύο απο τους καλύτερους γιατρούς)... ε, δεν φαινόταν τίποτα στης προηγούμενης χρονιάς. Η μαστογραφία φαινόταν πεντακάθαρη.

Δεν θέλω να σε τρομάξω, απλά η μαστογραφία δεν δείχνει πάντα όσα θα έπρεπε...

 

 

αλλά παίζει να δουν εκεί που δεν υπάρχει...Αυτό στην ουσία του δεν είναι και το χειρότερο σενάριο...

Αυτό μια χαρά σενάριο είναι, το άλλο είναι χάλια...

:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΑΣΤΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ ΜΑΣΤΟΛΟΓΟ; ΠΑΛΙΑ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΨΗΛΑΦΙΣΗ ΜΑΣΤΟΥ ΚΙ ΕΣΤΕΛΝΕ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΧΩ ΠΕΙ ΟΤΙ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΜΟΥ. ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΨΙΝ ΣΑΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΕΤΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ (ΚΑΛΟ) ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω και τη γονιδιακή εξέταση, αλλά μέχρι ώρας και αυτή την ανέβαλα....Αν μου έλεγαν, ότι όντως έχω τσιμπήσει τα γονίδια...θα δοκίμαζα περούκες από τώρα! :(

Ααχ βρε Έρικα, πολύ με συγκίνησες...Θέλω να σε ρωτήσω για τη γονιδιακή εξέταση τί είναι και τί νόημα έχει (απλά γνωρίζεισ την προδιάθεση;;)Ρωτάω γιατί απο κληρονομικότητα κι εγώ είμαι χάλια (παπούς, μπαμπάς, θεία) :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σε ρωτήσω για τη γονιδιακή εξέταση τί είναι και τί νόημα έχει (απλά γνωρίζεισ την προδιάθεση;;)Ρωτάω γιατί απο κληρονομικότητα κι εγώ είμαι χάλια (παπούς, μπαμπάς, θεία) :cry::cry:

 

Κοριτσάκι μου γλυκό, ξέρω απο πρώτο χέρι τι τραβάτε :( ..... Καλό κουράγιο σε όλους σας....Και δεν ξέρω τις περιπτώσεις σου, αλλά δεν είναι πάντα αυτή η κατάσταση ανίκητη!

Η συγκεκριμένη εξέταση δεν ξέρω αν σε αφορά. Αυτή που θα κάνω εγώ ελέγχει να δει αν έχω κληρονομήσει κάποια συγκεκριμένα γονίδια που φαίνεται να συνδέονται με την εμφάνιση του καρκίνου του μαστού και των ωοθηκών. Πρόκειται για τα γονίδια BRCA1 και 2 και νομίζω άλλα 2 με πιο περίπλοκο όνομα. Θα την κάνω στον Αγ. Σάββα και απο ότι θυμάμαι είναι αρκετά ακριβή (με κάθε επιφύλαξη, κοντά στα 1000€) και δεν δικαιολογείται από το ΙΚΑ.... :evil:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι όλα ορατά...

Στη θεία μου διαγνώστηκε καρκίνος σε μαστογραφία που διάβασε ο γιος της. Φαινόταν κάπως προχωρημένος. Κοίταξαν τη μαστογραφία της προηγούμενης χρονιάς (και ο γιος και δύο απο τους καλύτερους γιατρούς)... ε, δεν φαινόταν τίποτα στης προηγούμενης χρονιάς. Η μαστογραφία φαινόταν πεντακάθαρη.

Δεν θέλω να σε τρομάξω, απλά η μαστογραφία δεν δείχνει πάντα όσα θα έπρεπε...

 

Αχ Αγλαΐα μου,

χωρίς να το θές βεβαια, μου έκανες την καρδιά περιβόλι.... :(

Εύχομαι η θεία σου να ζεί, να το παλεύει παλικαρίσια και να μην ταλαιπωρείται η γυναίκα.... :?

Το ότι η προηγούμενη μαστογραφία της ήταν καθαρή μπορεί και να σημαίνει βεβαια ότι ο όγκος έγινε μετά μέσα στο χρόνο και προχώρησε γρήγορα....πιθανό και αυτό ε? Πως τα πηγαίνει? :?

 

Τι να κάνω? Πως να προστατευτώ παραπάνω? (ρητορικές ερωτήσεις, ξερω ότι δεν μπορείτε να με βοηθήσετε σε αυτο)....Όσο θέλω να κάνω και άλλα παιδια (τουλάχιστον ένα ακόμα) δεν θα κάνω κάτι δραστικό, παρά μόνο τον συστηματικό έλεγχο. Μετά θα συζητήσω μέχρι και την προληπτική μαστεκτομή. Έχω ακούσει ότι γίνόταν, δεν ξέρω αν την συστήνουν ακόμα, ή αν υπάρχει κάτι άλλο πιο αποτελεσματικό να κάνω.... :?

 

Μου κόβονται τα πόδιο και μονο που τα συζητάω όλα αυτά....Και όχι τόσο για μένα....Δεν θέλω όμως να μεγαλώσουν τα παιδία μου και να έχουν τέτοιες εικόνες μέσα τους.... :cry: Τουλάχιστον όχι τόσο νωρις.... :cry:

Link to comment
Share on other sites

[Κοριτσάκι μου γλυκό, ξέρω απο πρώτο χέρι τι τραβάτε :( ..... Καλό κουράγιο σε όλους σας....Και δεν ξέρω τις περιπτώσεις σου, αλλά δεν είναι πάντα αυτή η κατάσταση ανίκητη!

Η συγκεκριμένη εξέταση δεν ξέρω αν σε αφορά. Αυτή που θα κάνω εγώ ελέγχει να δει αν έχω κληρονομήσει κάποια συγκεκριμένα γονίδια που φαίνεται να συνδέονται με την εμφάνιση του καρκίνου του μαστού και των ωοθηκών. Πρόκειται για τα γονίδια BRCA1 και 2 και νομίζω άλλα 2 με πιο περίπλοκο όνομα. Θα την κάνω στον Αγ. Σάββα και απο ότι θυμάμαι είναι αρκετά ακριβή (με κάθε επιφύλαξη, κοντά στα 1000?) και δεν δικαιολογείται από το ΙΚΑ.... :evil:

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες καλή μου, θα το ψάξω...Γλυκειά μου εγώ καλώς ή κακώς δεν δεν το έζησα από κοντά το θέμα, δεν είχαμε σχέσεις καθόλου ειδικά με τον πατέρα μου (άλλη πονεμένη ιστορία) αλλά το θέμα της κληρονομικόητας με τρομάζει πολύ, ειδικά σε σχέση με τα παιδιά όπως λες κι εσύ :(:( Ααααχ αυτά σκέφτομαι ώρες ώρες και μαυρίζει η ψυχή μου......

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ!

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΟΝΙΔΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ , ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΘΑ ΝΟΣΗΣΕΙ... ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ. ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ, ΔΕ ΘΑ ΑΠΟΦΕΥΧΘΕΙ ΜΕ ΜΑΣΤΕΚΤΟΜΕΣ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ. ΘΑ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟΥ ΚΙ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ..(ΥΠΟΘΕΤΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ)

Link to comment
Share on other sites

nina μου, το ξέρω ότι εσύ τα γράφεις με καλή πρόθεση, αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι...

 

Η προληπτική μαστεκτομή είναι κάτι που προτείνεται σε άτομα υψηλού κινδύνου και μελέτες έχουν δείξει ότι μειώνει τις πιθανότητες εμφάνισης καρκίνου κατά 90%.

 

Απο την άλλη είμαι μαθηματικός και ξέρω απο πρώτο χέρι τι σημαίνει πιθανότητα. Είτε 99% είτε 1%, δεν παύει να είναι πιθανότητα και όχι γεγονός....

 

Όπως και να έχει αν τελικά οι γιατροί μου πουν ότι είμαι ικανή υποψήφια για προληπτική μαστεκτομή, θα την κάνω χωρίς πολλή πολλή σκέψη....

 

Όχι για μένα κυρίως, αλλά για τη Μάγια μου!

Link to comment
Share on other sites

erica αντιλαμβάνομαι τον φόβο σου, αλλά κανείς δεν ξέρει "για ποιόν χτυπά η καμπάνα". Η πρόληψη σίγουρα είναι κάτι που μπορεί να βοηθήσει τον κάθε άνθρωπο. Σαν πρώτο να μην φοράς αποσμητικό κάτω από την μασχάλη σου. Αν και λένε ότι δεν συνδέεται ο καρκίνος του μαστού με τα χημικά :shock::shock::shock: που περιέχονται στα αποσμητικά, εγώ προσωπικά είμαι επιφυλακτική και δεν χρησιμοποιώ χρόνια τώρα…

 

http://www.newscientist.com/article/dn4587-deodorants-plus-shaving-linked-to-breast-cancer.html

 

Από την άλλη, σωστή διατροφή, δηλαδή φρούτα, λαχανικά, ψάρια, λίγο κρέας εν ολίγοις ότι κάνανε οι προγονοί μας και φυσικά άσκηση ή έστω αρκετό περπάτημα.

Επίσης, μακριά από σαχλαμάρες τύπου πατατάκια, κρουασανάκια κ.α. τέτοια, ή αν τα αποζητάς βάλε το ταλέντο σου αφού θα γνωρίζεις και με τι υλικά τα έχεις κατασκευάσει…

Πρέπει να σκεφτόμαστε τον οργανισμό μας σαν μια μηχανή. Αν του βάλεις μια βενζίνη χαμηλών οκτανίων ή νοθευμένη δεν νομίζω να έχει ζωή και αναγκαστικά θα θέλει γρήγορα τον μηχανικό του…. :wink:

 

φιλιά

ελένη

Link to comment
Share on other sites

Ελένη μου :D ,

σωστά όλα αυτά που γράφεις, αν κα με τη δημοσίευση για το αποσμητικό είμαι λίγο επιφυλακτική...δεν χρησιμοποιώ συχνά βέβαια, προτιμώ το υγρό βρεφικό τάλκ, αλλά δεν ιδρώνω εύκολα για να έχω προβλήματα με δυσοσμίες. :wink:

 

Όσο για την υγειινή ζωή, μπορώ να πω οτί την κάνω, στα μετρα που μπορώ!

 

Απο την άλλη όμως, προσπαθώ να ενημερωθώ για τις εναλλακτικές μου και επειδή αφορά τα παιδιά μου, ξαναλέω θα κάνω ότι περνά απο το χέρι μου....Δεν θέλω η Μάγια να ζήσει ότι έζησα....Μπορεί η τραυματική εμπειρία να με διδαξε πολλά, αλλά δεν θέλω να τη ζήσει το παιδί μου και στο βαθμό που μπορώ, θα παλαίψω για να το αποτρέψω.

 

Γνωρίζω τι σημαίνει πιθανότητα...έστω και αν αυτή είναι 99.9%, δεν είναι γεγονός.... :wink:

 

Από την άλλη αν οι γιατροί μου συστήσουν ως εναλλακτική την προληπτική μαστεκτομή, θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά.... όχι μοιρολογώντας, αλλά εντελώς ορθολογιστικά!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι όλα ορατά...

Στη θεία μου διαγνώστηκε καρκίνος σε μαστογραφία που διάβασε ο γιος της. Φαινόταν κάπως προχωρημένος. Κοίταξαν τη μαστογραφία της προηγούμενης χρονιάς (και ο γιος και δύο απο τους καλύτερους γιατρούς)... ε, δεν φαινόταν τίποτα στης προηγούμενης χρονιάς. Η μαστογραφία φαινόταν πεντακάθαρη.

 

Στη προηγούμενη ήταν πολύ μικρός ο καρκίνος, και δεν φαινόταν...

Μια φίλη έστειλε τη μαμά της για μαστογραφία 6 μ.ηνες μετά την προηγούμενη και βρέθηκε όγκος > 2 εκ ενώ στην προηγούμενη δεν υπήρχε τίποτα...

 

Δεν υπάρχει λύση γι αυτό! Θα έπρεπε να κάναμε μια μαστογραφία ανα 4μηνο... Τρέλα! :?

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...