Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΒΑΦΗ ΜΑΛΛΙΩΝ


Ελένη

Recommended Posts

Θα ήθελα να βάψω τα μαλλιά μου αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται επειδή θηλάζω. Στη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου το απέφυγα αλλα τώρα λόγω κοινωνικών υποχρεώσεων και διχρωμίας το σκέφτομαι.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Από ό, τι μου έχει πει η κομμώτρια μου η βαφή είναι πιο απαγορευτική όταν θηλάζεις παρά όταν είσαι έγκυος! Μάλιστα μου πρότεινε να τα βάψω όντας ακόμα έγκυος, γιατί λέει μετά δε θα μπορώ ... Εγώ βέβαια, επειδή έχω μια έμφυτη κλίση να κάνω ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που μου προτείνουν ειδικά οι κομμώτριες, δεν τα έβαψα τότε :) και τώρα περιμένω να αποθηλάσω πρώτα. Εϊχα βέβαια πριν φροντίσει να επαναφέρω το φυσικό μου χρώμα οπότε δεν έχω πρόβλημα διχρωμίας (μόνο άσπρων τριχών, κλαψ :( ).

Ξέρω όμως ότι ανταύγειες επιτρέπονται, επειδή σε αυτή την περίπτωση δεν έρχεται σε επαφή η βαφή με το δέρμα του κεφαλιού. Ίσως όμως να μπορείς να τα βάψεις μόνο στις άκρες με το φυσικό σου χρώμα, αν βέβαια θέλεις και λύνεται έτσι το πρόβλημα.

Υπάρχουν βέβαια και οι λεγόμενες φυτικές βαφές ... ρώτα όμως γιατρό καλού κακού!

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια λέτε ??? :shock: Να προλάβω να πάω στο κομμωτήριο εγώ είμαι δίχρωμη τώρα πάνω είναι πίσσα μαύρο κάτω κόκκινο :lol:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδω το συζητουσαμε

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=516

 

αλλα λεγαμε για την εγκυμοσυνη!

 

Κι εγω σκεφτομουν να τα βαψω!!Δεν ηξερα οτι ειναι χειροτερο οταν θηλαζεις απο οτι στην εγκυμοσυνη!Καλυτερα παντως να ρωτησουμε και το γιατρο πριν κανουμε οτιδηποτε!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχου πανικοβλήθηκα :P Να σας πω.. ΑΣΧΕΤΟ τελείως όμως... Το ξανθό πως σας φαίνεται ??

 

ΘΕΪΚΟ .. ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΝΕ ΑΝΤΑΥΓΕΙΕΣ. ΣΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ 51/2 ΜΗΝΩΝ ΕΚΑΝΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΛΟΓΩ ΓΑΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΑΘΑ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΟΥΤΕ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ, ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΠΟΛΥ ΚΟΚΕΤΑ

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Αχου πανικοβλήθηκα :P Να σας πω.. ΑΣΧΕΤΟ τελείως όμως... Το ξανθό πως σας φαίνεται ??

 

ΘΕΪΚΟ .. ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΝΕ ΑΝΤΑΥΓΕΙΕΣ. ΣΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ 51/2 ΜΗΝΩΝ ΕΚΑΝΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΛΟΓΩ ΓΑΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΑΘΑ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΟΥΤΕ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ, ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΠΟΛΥ ΚΟΚΕΤΑ :P

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γω ανταυγιες προτεινω... ειχα ηδη ανταγιες πριν την εγκυμοσυνη οπότε δεν εμεινα καθολου αβαφτη.. Το μονο που εκανα σαν αλλαγη για προφυλαξω το χρωμα καινα μην χρειαζομαι συνεχεια ήταν να κανω περισσοτερες σκουρες και πιο λίγες ξανθες και ετσι χρειαστηκε να τα φτιαξω μονο δυο φορες γιατι δεν φαινοταν ασχημα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ελένη θα σου πρότεινα φυτική βαφή για να καλύψεις τις διχρωμίες και να αποκτήσουν λαμψη.Δέν επηρεάζει το θυλασμό.

 

Οσο για τις χημικές βαφές απλά τις αποφευγουν λόγω της έντονης μυρωδιάς τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ πήρα φυτική βαφή (χένα), έτσι κι αλλιώς δεν ήθελα αλλαγή στο χρώμα, αλλά όπως και να χει το πρώτο πράγμα που θα με ενδιέφερε είναι η υγεία του μωρού μου. Ακόμη δεν την χρησιμοποίησα βέβαια, αλλά προβλέπεται τις επόμενες μέρες μια και σε κανα μήνα είναι η βάφτιση και δεν λέει να πάω όπως όπως στην πρώτη επίσημη του γιου μου! :D:wink:

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Υπαρχει τροπος να βαψω τα μαλλια μου χωρις να βλαψω το μωρα μου?

Μηπως να μαζεψω γαλα και να μην θηλασω για την ημερα της βαφης?

Αγλαια πια ειναι η γνωμη σου? Αν υπαρχει πιθανοτητα να βλαψω το μωρακι μου δεν το συζητω θα κανω υπομονη, ομως βλεπω καθε πρωι την Μενεγακη με τη ριζα καταξανθη και λεω μηπως ειμαι εγω υπερβολικη βρε παιδια.........Ξερετε κατι που δεν ξερω???

Τα φωτα σας please!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:shock::shock::shock:

Εχω μεινει αφωνη!!! δεν περιμενα με τιποτα αυτη την απαντηση!!!

Πραγματικα δυσκολευομαι να το πιστεψω!!!

Ευχαριστω για ακομη μια φορα ΑΓΛΑΙΑ....

 

Είναι αλήθεια ότι εδώ και δεκαετίες οι εταιρείες με τα γάλατα μας έκαναν να πιστέψουμε ότι για να θηλάσουμε πρέπει να έχουμε το σωστο μέγεθος στήθους, το σωστό μέγεθος και σχήμα θηλής, το σωστό χρώμα δέρματος, ύψος, βάρος, αναλογία λίπους-μυϊκής μάζας, επίπεδο χοληστερίνης, σιδήρου, ασβεστίου, ...κλπ στοιχείων, να τρώμε μόνο συγκεκριμένες τροφές, να πίνουμε μόνο νερό και χυμους, να έχουμε μόνο μία δεδομένη ψυχολογική κατάσταση (όλες οι υπόλοιπες είναι απαγορευτικές για το θηλασμό), να ...να... να...

 

Φυσικά είναι ελάχιστες οι μητέρες που μπορούν να τηρήσουν όλες αυτές τις προϋποθέσεις...

 

Ποιος κερδίζει;;;

 

Το φοβερό είναι ότι όλα τα παραπάνω γράφοται χωρίς καμία επιστημονική τεκμηρίωση και τα διαβάζουν ακόμη και οι γιατροί και τα πιστεύουν!!!

 

Να υπενθυμίσω ότι οι σύμβουλοι θηλασμού δεν υποστηρίζουν το θηλασμό αλλά τη μητέρα που θηλάζει. :wink: Η διαφορά είναι τεράστια....

Link to comment
Share on other sites

Δες και εδώ:

http://www.breastfeeding.com/all_about/all_about_myths.html

Κάτω κάτω αναφέρει το σχετικό "μύθο" και δίνει την απάντηση.

(είναι γραμμένα από παιδίατρο που υποστηρίζει το θηλασμό).

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπονται όλες οι βαφές κατά τη διάρκεια του θηλασμού. Δεν υπάρχει καμία αντένδειξη. :wink:

 

aglaia δεν μπορείς να φανταστείς από τι βάρος με απαλλάσεις :D ΄

Το φυσικό μου είναι σκούρο καστανό αλλά είμαι ξανθιά από τα 18 μου :!:

Δεν το επέλεξα λόγω μόδας απλά αυτό είναι το χρώμα μου, μόνο με αυτό νοιώθω καλά..φαντάσου λοιπόν τι ζόρι τράβηξα στην εγκυμοσύνη που έμεινα 3 μήνες με τη ρίζα καστανή τέσσερα δάχτυλα..ωσπου η κομμώτριά μου-καλή της ώρα-μεγάλη γυναίκα με τρείς κόρες και τέσσερα εγγόνια, μου τα έβαψε με μια βαφή φυτική και κατάφερε αποφέυγοντας τις χημικές βαφές, (ο γυναικολόγος μου ήταν κάθετα αρνητικός και θεωρώ ότι δεν είχε άδικο καθότι για να ανοίξει το δικό μου μαλλί έπρεπε να μείνω 2 ώρες με τη βαφή στο κεφάλι)να μου τα φέρει σε ένα πολύ καλό χρωματάκι..δεν σου κρύβω όμως ότι κάθε μήνα που τα βάφω ακόμη και με τη φυτική βαφή νοιώθω τύψεις, και φοβάμαι,παρ ότι κι ο παιδίατρος μου είπε ότι δεν πειράζει...διαβαζοντάς το κι από σένα ξαλαφρώνω πραγματικα :!:

Ευχαριστωωωωωωωωωω :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ήταν μια ερώτηση που ήθελα να κάνω και εγώ.....

Αύριο πάω να βάψω τα μαλλιά μου λοιπόν :D:D:D

 

Χεχεχεχεχε

Πλησιάζουν και οι γιορτές και με είχε πιάσει μια ψιλοκατάθλιψη !!!!!!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Συστήνω ανεπιφύλακτα μια επισκεψη στο κομμωτήριο!!!!Πήγα χθες και έκανα γενικό service και ομολογώ ότι πήρα πολύ τα πάνω μου!!!! :D:D Ας είναι καλά ο αντρούλης μου που έκανε babysitting!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η γυναικόλόγος μου μου πρότεινε να βάψω τα μαλλιά μου μετά τον τρίτο μήνα...... Και δεν γίνεται και διαφορετικά για μένα γιατί εχω πάρα πολλές άσπρες τρίχες (από πολύ μικρή δυστυχώς) και με τίποτα δεν θα μπορούσα να τα αφήσω άβαφτα.

Πάντως ο γυναικολόγος της αδελφής μου έχει την άποψη ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να τα βάφουμε τα μαλλιά καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης άφοβα....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχε πεί ο γυναικολόγος μόνο ανταύγειες, όχι κανονική βαφη στην εγκυμοσύνη. Ευτυχώς είχα "προνοήσει" και το χρώμα των μαλλιών μου ήταν ήδη κοντά στο φυσικό μου σκούρο καστανό (έχω υπάρξει και κατάξανθη), οπότε δεν έκανα τίποτα. Τώρα, όμως, με τις "ευλογίες" και της Αγλαΐας και ενόψει εορτών, λέω να κάνω κι εγώ ένα ρεκτιφιέ. :D

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...