Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Φίμωση" στα κοριτσάκια -σύμφυση χειλέων αιδοίου


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

έχετε αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα; η γιατρός μου είπε να ανοίγω λίγο λίγο αυτή τη μεμβράνη γιατί παρεμποδίζεται η ροή των ούρων αλλά δεν μπορώ, νομίζω πως θα την πονέσω! τί κάνουμε σ' αυτή την περίπτωση;

 

Αγαπητά μέλη

στο πλαίσιο της συνεργασίας με τους επιστημονικούς συνεργάτες της ΕΕΕΓ

ζητήσαμε να μας στείλουν απόψεις ή κείμενα για το θέμα αυτό, τις οποίες

παραθέτουμε εδώ μέσω επεξεργασίας της δημοσίευσης:

 

Εκ μέρους του κ.Χριστόπουλου MD,MSc,PhD,IFEPAG

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Ειδικός Γυναικολόγος Παίδων και Εφήβων

Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών

Για να δείτε το βιογραφικό του κ. Χριστόπουλου πατήστε εδώ

 

 

Αγαπητές φιλες-μαμαδες,

το προβλημα της συμμυσης των μικρων χειλεων του αιδοιου αγχωνει πολλες απο εσας καθως ειναι αρκετα συχνο.

 

Πρακτικα πρόκειται για τη συννενωση των μικρών χειλεων του αιδοιου και το σταδιακο "κλεισιμο" της εισοδου του κόλπου.

 

Οφειλεται συνηθως σε υπαρξη καποιου μικροβιου στα γεννητικα οργανα και προκαλει μια μικρη φλεγμονή. Ετσι, καθως τα χειλη ακουμπουν μεταξυ τους αρχιζουν να "κολλούν".

 

Η σωστη αντιμετωπιση περιλαμβανει την διανοιξη και αποκατασταση της φυσιολογικης ανατομιας, με σκοπο:

α) να μπορεσουμε να παρουμε υλικο για καλλιεργεια κολπικου υγρου για να βρουμε, αν υπαρχει ακομα, ποιο ειναι το υπευθυνο μικροβιο και να λαβει το παιδι τη σωστη θεραπεια. Η παραμονη μικροβιων μπορει να εχει αντικτυπο στο μελλον.

β) να εμποδισουμε να κλεισει τελειως η εισοδος του κολπου και να αρχισει η επιστροφη των ουρων προς τον κολπο.

γ) να επιτρεψουμε σε βλεννες του κολπου να εξερχονται ευκολοτερα ωστε να μην παραμενουν μεσα και προδιαθετουν σε νεες κολπιτιδες.

δ) να αποφυγουμε μια "ισχυρη" συνενωση των χειλεων και σταθεροποιηση της, που μπορει να οδηγησει αργοτερα σε χειρουργικη επεμβαση για το διαχωρισμο των χειλεων.

 

Η διανοιξη μπορει να γινει ειτε με μηχανικο χειρισμο απο τον γιατρο, ειτε με αλοιφες οι οποίες ομως απορροφώνται απο το δερμα και μπορει να προκαλεσουν ακομα και διογκωση των μαστων ή και ψευτοπεριοδο!!

 

Με τη σωστη καθοδηγηση απο τον εξειδικευμενο γιατρο και την καταλληλη φροντιδα απο μερους των γονεων το προβλημα αντιμετωπιζεται ευκολα χωρις να δημιουργει μελλοντικα προβληματα.http://parents.org.gr/forum/showpost...2&postcount=65

"Δείτε και παλαιότερή απάντηση του κ Χριστόπουλου για αυτό το θέμα, εδώ: http://parents.org.gr/forum/showpost...0&postcount=14

Είναι γνωστό ότι η σύμμυση (όπως είναι ο επίσημος ιατρικός όρος) των μικρών χειλέων του αιδοίου, οφείλεται στο συνδυασμό α) της παρουσίας κάποιου μικροβίου και β) της απουσίας των οιστρογόνων σε αυτή την ηλικία.

 

Αποτέλεσμα είναι να "κλείνουν" τα μικρά χείλη.

 

Η εμπειρία έχει δείξει ότι μ[U]ε την πάροδο του χρόνου η σύμμυση επιδεινώνεται, με αποτέλεσμα να εμποδίζεται η έξοδος των ούρων, τα ούρα να "λιμνάζουν" στον κόλπο και να προκαλούνται, πάρα πολύ συχνά, κολπίτιδες και ουρολοιμώξεις. [/u]

 

Η διάνοιξη είναι μάλλον επιβεβλημένη αλλά σίγουρα δεν αποτελεί κατεπείγουσα κατάσταση. Πρέπει να δοθεί λύση αλλά δεν αποτελεί κάτι που πρέπει να πανικοβάλει τους γονείς.

 

Εκτός από την διάνοιξη, πρέπει να γίνει ειδική λήψη κολπικών υγρών για να απομονωθεί το μικρόβιο και να ληφθεί η κατάλληλη αντιβιοτική θεραπεία (και όχι "τυφλή" θεραπεία). Σε κάθε διαφορετική περίπτωση, ο κίνδυνος να επανεμφάνισης είναι αυξημένος.

Εκ μέρους του κ.Παπαβέντση

(Παιδίατρος /Πιστοποιημένος Σύμβουλος Θηλασμού)

σύμβουλος Παιδιατρικής & Θηλασμού Lactation Consultant IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό του κου Παπαβέντση πατήστε εδώ.

 

 

Η σύμφυση των χειλέων του αιδοίου είναι μια συχνή κατάσταση στα μικρά κορίτσια. Σε αυτήν, οι δύο πλευρές των χειλέων συνενώνονται στην μέση γραμμή μεταξύ τους και κρύβουν την είσοδο του κόλπου. Αυτή η συνένωση συνήθως σπάει και τα χείλη διαχωρίζονται μεταξύ τους φυσικά και στην πορεία του χρόνου, για την συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων πριν την έναρξη της πρώτης περιόδου στο κορίτσι. Δεν χρειάζεται συνήθως καμία αντιμετώπιση ούτε συνιστάται, γιατί μπορεί να προκαλέσει περισσότερο πόνο και άγχος στο κορίτσι χωρίς λόγο. Σε κάποιες περιπτώσεις η πρόωρη αντιμετώπιση αυξάνει τον κίνδυνο να προκληθούν εκ νέου και πραγματικές συμφύσεις που αντιμετωπίζονται πιο δύσκολα.

Ποια είναι τα συμπτώματα της σύμφυσης χειλέων;

Η σύμφυση δεν είναι σχεδόν ποτέ εμφανής στη γέννηση, αλλά αναπτύσσεται και γίνεται εμφανής συνήθως στις ηλικίες 1 με 2 ετών. Τα χείλη κλείνουν μεταξύ τους στη μέση γραμμή.

Ποια είναι η αιτία της σύμφυσης χειλέων;

Συνήθως δεν γνωρίζουμε την αιτία. Μερικές φορές μπορεί να είναι συνέπεια φλεγμονής στην περιοχή, όπως σε αιδοιοκολπίτιδα.

Ποια είναι η θεραπεία της σύμφυσης χειλέων;

Η διαδικασία σταδιακού διαχωρισμού των χειλέων επέρχεται φυσικά με την πάροδο του χρόνου, είναι αργή και μπορεί να μην γίνει μέχρι την ηλικία του δημοτικού. Το κορίτσι δεν παρουσιάζει σε καμία φάση πόνο και δεν έχει συμπτώματα. Ιατρική αγωγή με κρέμες ενυδατικές ή κορτιζονούχες ή μαλάξεις στην περιοχή συνήθως δεν χρειάζονται.

Δεν συνιστάται να γίνεται ιατρική παρέμβαση απότομου διαχωρισμού των χειλέων, γιατί υπάρχει υψηλός κίνδυνος υποτροπής, κατά την οποία δημιουργούνται πραγματικές ουλώδεις συμφύσεις που αντιμετωπίζονται δυσκολότερα. Πρόκειται επίσης για επέμβαση που περιλαμβάνει αναίτιο πόνο και τραυματισμό για το κορίτσι. Επίσης ψυχολογικά το κορίτσι μπορεί να βλάπτεται και να νιώθει ότι κάτι κακό συμβαίνει με το σώμα της. Η πιο αποτελεσματική και ασφαλής θεραπευτική αντιμετώπιση είναι η μη αντιμετώπιση, να αφήσουμε την περιοχή χωρίς καμία παρέμβαση.

Υπάρχουν επιπλοκές από την σύμφυση χειλέων;

Δεν έχει βρεθεί να αυξάνει την συχνότητα ουρολοιμώξεων. Ακόμα και 1 χιλιοστό ανοίγματος να υπάρχει είναι επαρκές για να υπάρχει έξοδος των ούρων.

Δεν υπάρχει καμία επίπτωση στην γονιμότητα του κοριτσιού. Στην ενήλικη ζωή, δεν θα υπάρχει καμία επίπτωση στην σεξουαλική λειτουργία και απόλαυση.

Τι είναι σημαντικό να θυμόμαστε για την σύμφυση χειλέων:

• Πρόκειται για συχνό εύρημα.

• Δεν προκαλεί συνήθως κανένα σύμπτωμα και δεν σχετίζεται με καμία επιπλοκή.

• Απλή παρακολούθηση από τον παιδίατρο, όπως συνήθως, αρκεί. Δεν χρειάζεται καμία παραπομπή σε ειδικό.

• Φυσιολογικά, η σύμφυση αν αφεθεί χωρίς παρέμβαση θα διαχωρισθεί από μόνη της με την πάροδο του χρόνου και συνήθως πριν την πρώτη περίοδο του κοριτσιού.

• Όπως ισχύει και για την φυσιολογική φίμωση των αγοριών, το πιο αποτελεσματικό, ασφαλές και λιγότερο επώδυνο ή αγχωτικό πράγμα για να κάνει κανείς είναι ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ.http://pediatros-thes.gr/for-parents...F%CE%BF%CF%85/

Εκ μέρους της κας Λίλας Μπίμπη

Παιδίατρος, IBCLC Πιστοποιημένη Σύμβουλος Γαλουχίας

Για να δείτε το βιογραφικό της κα Μπίμπη πατήστε εδώ

 

Είναι συχνό εύρημα στα βρέφη και τα κοριτσάκια χωρίς κάποια κλινική σημασία ή επιπλοκή. Δεν παρεμβαίνουμε καθόλου, λύνονται μόνες τους μέχρι την έναρξη της εφηβείας. Ο απότομος αποχωρισμός των χειλέων είναι τραυματικός, επώδυνος με πιθανότητες υποτροπής και δημιουργίας ουλώδους ιστού.
-------------------------------------------------------------------

Δημοσιεύσεις παλαιότερων επιστημ. συνεργατών:

 

Σχετικές δημοσιεύσεις παιδοχειρουργού Γιάννη Μαρινόπουλο

Για να δείτε το βιογραφικό του κου Μαρινόπουλου , πατήστε εδώ.

 

 

 

http://parents.org.gr/forum/showpost...8&postcount=31

Αγαπητές Μητέρες

 

Οι συμφύσεις των μικρών χειλέων λύνονται συχνά με τη χρήση τοπικής αναισθητικής κρέμας και τη βοήθεια ενός αμβλέος μεταλλικού ατραυματικού στυλεού.

 

Ενδείξεις για τη λύση των συμφύσεων δεν υπάρχουν στη μικρή αυτή ηλικία όπου τα επίπεδα των οιστρογόνων είναι πολύ χαμηλά. Εάν η οικογένεια δείξει υπομονή και το κορίτσι δεν παρουσιάζει συμπτώματα ουρολοίμωξης τότε οι συμφύσεις λύνονται μόνες τους προεφηβικά.

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1430427&postcount=46

Μη φοβάστε. Δεν έχει ανακοινωθεί ποτέ κάτι παρόμοιο. Τα ούρα βρίσκουν εύκολα διέξοδο.Το όλο θέμα είναι μια ακόμη ιατρικοποιημένη "φυσιολογική" κατάσταση. Απλά μη χρησιμοποιείτε αφρόλουτρα που είναι υπεύθυνα για κολπίτιδες και κατά συνέπεια συμφύσεις των μικρών χειλέων.

Δείτε επίσης τα εξής άρθρα τα οποία σημειώνουν ότι εάν δεν υπάρχει πρόβλημα δεν συστήνεται κάποια θεραπεία στα αγγλικά: http://www.rch.org.au/kidsinfo/fact_sheets/Labial_fusion/

 

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Υπενθυμίζουμε ότι το forum της ΕΕΓΓ δεν έχει σκοπό να αντικαταστήσει την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Ζητάτε πάντα τις συμβουλές των εξειδικευμένων ιατρών σας ή άλλου εξειδικευμένου προσωπικού για οτιδήποτε αφορά σε οποιαδήποτε πάθηση. Ποτέ μην παραβλέψετε ιατρική συμβουλή ή αναβάλλετε να ρωτήσετε τη γνώμη του ειδικευμένου ιατρού εξαιτίας κάποιου άρθρου/εκπομπής/συμβουλής που διαβάσατε.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα,το κάνει ο παιδίατρος :D:D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχετε αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα; η γιατρός μου είπε να ανοίγω λίγο λίγο αυτή τη μεμβράνη γιατί παρεμποδίζεται η ροή των ούρων αλλά δεν μπορώ, νομίζω πως θα την πονέσω! τί κάνουμε σ' αυτή την περίπτωση;

 

Δεν μου έχει τύχει για να σου απαντήσω αλλά θεωρώ πως είναι καλύτερα να το κάνεις παρά τους φόβους σου, γιατί θα είναι χειρότερα αν σου πάθει καμιά ουρολοίμοξη και τρέχεις και δε φτάνεις μετά και ταλαιπορείται και το παιδί! Μπορείς να βάζεις λίγη κρεμούλα (αυτή που τους βάζουμε στην αλλαγή της πάνας) ή βαζελίνη για να μη πονέσει. Δε νομίζω πως είναι κάτι σοβαρό αν το προσέξεις :wink:

.png .png
Link to comment
Share on other sites

Stella εμείς είχαμε τέτοιο πρόβλημα αλλά το ξεπεράσαμε με συχνό μασαζάκι με baby oil στην περιοχή σε κάθε αλλαγή πάνας :wink: . Επίσης την πρώτη φορά την "άνοιξε" ο παιδίατρος με ένα απότομο τράβηγμα :cry: ... έκλαψε λίγο αλλα οκ μετά ... μου είπε πάντως να μην παραμελώ καθόλου το μασαζάκι για να αποφύγουμε το νυστέρι και όντως το πετύχαμε :wink: !

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τα κοριτσακια δεν ξερω αλλα ηθελα μονο να σου πω οτι κι εγω φοβομουν να το κανω στον δικο μου αλλα με πολυ "κουραγιο" :oops: το κανω καθε φορα μετα το μπανιο για να μην εχουμε προβληματα μετα!!Μια αποφαση ειναι,μετα παιρνεις το κολλαϊ! :wink:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχετε αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα; η γιατρός μου είπε να ανοίγω λίγο λίγο αυτή τη μεμβράνη γιατί παρεμποδίζεται η ροή των ούρων αλλά δεν μπορώ, νομίζω πως θα την πονέσω! τί κάνουμε σ' αυτή την περίπτωση;

 

Δεν μου έχει τύχει για να σου απαντήσω αλλά θεωρώ πως είναι καλύτερα να το κάνεις παρά τους φόβους σου, γιατί θα είναι χειρότερα αν σου πάθει καμιά ουρολοίμοξη και τρέχεις και δε φτάνεις μετά και ταλαιπορείται και το παιδί! Μπορείς να βάζεις λίγη κρεμούλα (αυτή που τους βάζουμε στην αλλαγή της πάνας) ή βαζελίνη για να μη πονέσει. Δε νομίζω πως είναι κάτι σοβαρό αν το προσέξεις :wink:

 

συνφωνω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι το κλείσιμο (μερικό )των μικρών χειλέων...Εμάς μας τα άνοιξε 2 φορές ο γιατρός με μια μπατονετούλα και λίγο βαζελίνη..και μου είπε για να μην ξανακλείσουν να κάνω το ίδιο μια δυο φορές την ημέρα (μασαζάκι δηλαδή στην περιοχή με βαζελίνη..)...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω πάλι δεν έχω καταλάβει τι παθαίνουν τα κορίτσια? και τι κάνετε?

 

Είναι αυτό που έγραψε η ΛΗΤΩ "Είναι το κλείσιμο (μερικό )των μικρών χειλέων" δλδ μια μεμβράνη που καλύπτει κατά ένα μέρος την είσοδο του κόλπου.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Βρε κορίτσια να κάνω μια ερώτηση? Και εμένα η μικρή μου έπαθε φίμωση και της το άνοιξε ο γιατρός, υπάρχει περίπτωση να το ξαναπάθει?? Τώρα της βάζουμε μια αλοιφούλα την φλιξοτάιντ όμως φοβάμαι μήπως όταν την σταματήσουμε πάθει πάλι το ίδιο. Υπάρχει περίπτωση?? Δεν θα το αντέξω πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

Λες βρε Στέλλα να μην ξανασυμβεί? Με τρόμαξε η γιατρός η οποία είπε ότι είναι πολύ πιθανό να το ξαναπάθουμε. Δεν θα το αντέξω τέτοιο πόνο! Οταν της το έφτιαξε τις προάλλες, κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό! Βέβαια η μικρή ίσα που έκλαψε εκείνη την στιγμή και φαντάζομαι ότι το έχει ξεχάσει, αλλά πίστεψέ με εγώ το θυμάμαι και πολύ καλά μάλιστα!! :(

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα η μικρή είχε ένα πολύ μικρό κλείσιμο στο κάτω σημείο. Ο παιδίατρος το άνοιξε με ένα «στυλεό». Για 6 μήνες κάθε βράδυ, βάζαμε βαζελίνη στο συγκεκριμένο σημείο για να είναι λιπαρό και να μην ξανακλείσει. Ευτυχώς, δεν ξαναέκλεισε, όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αχ μακάρι να μην ξανακλείσει και εμάς! Σε κάθε άλλαγμα την κοιτάω καλά καλά μην τυχόν ξανασυμβεί. Εμείς προς το παρόν βάζουμε μια αλοιφή την φλιξοτάιντ, όταν τελειώσει θα βάζουμε βαζελίνη. Χαίρομαι που μου λέτε ότι δεν έχει ξανασυμβεί, ελπίζω να μη συμβεί και σε εμάς!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς! Θα βάζεις αρκετή βαζελίνη (όταν την ξεκινήσεις) και θα προσέξεις να μην το ξεχνάς. Ειδικά τον πρώτο καιρό πρέπει να είναι πολύ λιπαρό το σημείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εχω μια μπεμπούλα 6μιση μηνών...σήμερα στην εξέταση ρουτίνας η παιδίατρος μας είπε οτι το μωρό έχει πρόβλημα στα χείλη του αιδοίου..υπάρχει μια μεμβράνη που τα έχει κολλήσει ελαφρώς και πως πρέπει να πάμε σε παιδοχειρουργό να εκτιμήσει την κατάσταση και ίσως να γίνει χειρουργική ¨επεμβασούλα¨...προφανώς είναι αυτό που περιγράφετε..είναι κάτι που πονάει το μωρό; αντιμετωπίζεται εύκολα ή οχι βρε κορίτσια; αγχώθηκα γιατί πριν απο 2 μήνες το κοριτσάκι μου υποβλήθηκε σε 2 χειρουργεία-μεγάλα κιόλας- στα ποδαράκια και γενικότερα απο την ημέρα που γεννήθηκε εχει ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ..στην ιδέα και μόνο οτι θα περάσει και άλλη χειρουργική εμπειρία τρελαίνομαι!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

κι εμάς μας είπε ότι είναι λίγο κλειστό αλλά βάζουν κάποια αλοιφή και ανοίγει,

έτσι κατάλαβα ότι είπε η γιατρός.θα μας πει την επόμενη φορά.

που είναι τα κορίτσια που το έχουν περάσει?

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...