Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναγνώριση Μελών Parents


Michael

Recommended Posts

Εισαγωγή:

Είμαι λίγο περισσότερο από ένα μήνα μέλος του forum του Parents και έχω ακόμη τον ενθουσιασμό του πρωτάρη! Στον κύκλο των προσωπικών γνωριμιών έχουμε την τύχη να συναναστρεφόμαστε με πολύ καλούς γονείς, που λατρεύουν τα παιδιά τους και θέλουν το καλύτερο γι’ αυτά (οι περισσότεροι τουλάχιστον). Σε συζητήσεις όμως που έχουμε με άτομα από τον επαγγελματικό μας κύκλο (ειδικά η γυναίκα μου που έχει κέντρο ξένων γλωσσών και συναναστρέφεται εκατοντάδες γονείς) βλέπουμε ότι οι γονείς που πραγματικά πασχίζουν για το καλύτερο είναι δυστυχώς μειοψηφία. Στην καλύτερη περίπτωση οι περισσότεροι γονείς απλά διεκπεραιώνουν το καθήκον τους, για να έχουν τη συνείδηση τους ήσυχη. Για να γίνω πιο σαφής: Θεωρούν ότι αν φωνάξουν στο παιδί τους που δεν διάβασε ή το βάλουν τιμωρία, έκαναν το καθήκον τους σαν γονείς, αλλά αυτό το παιδί τους «έτυχε» και άρα δεν μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω. Η για παράδειγμα κάποιος που έχει ένα υπερκινητικό παιδί, που κάνει τρέλες για να προκαλέσει το ενδιαφέρον του κόσμου, το στιγματίζει, αναθεματίζει την τύχη του και περιμένει από τον Θεό να τον ανταμείψει για την υπομονή που κάνει με το παιδί που του έστειλε. Δυστυχώς αυτός είναι ο μέσος γονιός.

Από την στιγμή που μπήκα στο Site βρήκα μια όαση. Βρήκα γονείς που ασχολούνται πραγματικά και αφιερώνουν ποιοτικό χρόνο στα παιδιά τους. Με πολλούς και πολλές από εσάς, έχουμε ανταλλάξει απόψεις για διάφορα θέματα, αλλά δεν γνωριζόμαστε προσωπικά.

Δεδομένου ότι δεν είμαστε γονείς που θα πάμε να αράξουμε στην καφετέρια και να παρατήσουμε το παιδί στην γιαγιά, αλλά η ευχαρίστηση μας πηγάζει μέσα από την ευχαρίστηση του Θησαυρούλη μας, τα μέρη στα οποία περνάμε τον ελεύθερο χρόνο μας είναι μέρη στα οποία φαντάζομαι συχνάζουν πολλά μέλη του Forum. Σίγουρα με πολλούς και πολλές έχουμε συναντηθεί σε διάφορα μέρη χωρίς να το ξέρουμε.

Σκεφτόμουνα λοιπόν ότι θα μου άρεσε, σε μία βόλτα που θα κάνουμε με τον μικρό (π.χ. σε ένα πάρκο), να μπορώ να αναγνωρίσω αν κάποιοι άλλοι συνευρισκόμενοι είναι μέλη του Parents.

Οι κατά τόπους συγκεντρώσεις π.χ. στον παιδότοπο της Νιννέτας για τους Αθηναίους (και οι οποίες χάρη στην Νιννέτα είναι ιδιαίτερα απολαυστικές) είναι ο πιο συνηθισμένος τρόπος γνωριμίας των μελών μεταξύ τους σε προσωπικό επίπεδο.

Επειδή όμως τα μέλη του Forum πλέον είναι πάρα πολλά για να μπορέσουν να γνωριστούν μέσα από τις συγκεντρώσεις των μελών και όταν βρεθείς με 30 καινούργια άγνωστα άτομα ψιλοχάνεσαι, έχω να προτείνω σε συνδυασμό με τις κατά τόπους συγκεντρώσεις να κάνουμε το εξής:

 

Πρόταση:

 

Θα μπορούσαμε να τυπώσουμε μπλουζάκια ή καπελάκια για το παιδιά με το λογότυπο του Parents και τις φατσούλες του. Έτσι αν τους τις φοράμε κάποιες από τις φορές που πηγαίνουμε σε χώρους συγκέντρωσης παιδιών (π.χ. μια παιδική θεατρική παράσταση ή μία έκθεση παιδικού βιβλίου που έχει προταθεί από κάποιο μέλος του Forum ή ένα πάρκο κ.λ.π.) μπορούμε εύκολα να αναγνωρίσουμε ποιοι άλλοι είναι μέλη του Forum και να ανοίξουμε συζήτηση για το κοινό μας «πάθος». Ακόμα και το καλοκαίρι στις διακοπές θα μπορούμε να αναγνωρίσουμε κάποιο άλλο μέλος που θα κάνει διακοπές στο ίδιο μέρος με μας και μπορεί να έχουμε «μιλήσει» μαζί του χωρίς να το γνωρίζουμε.

Εκτός του θέματος των γνωριμιών βέβαια, αισθάνομαι περήφανος που είμαι μέλος του forum του parents και θα θεωρούσα τιμή μου το παιδί μου να φορέσει ένα τέτοιο μπλουζάκι. Επίσης η αναγραφή του Site στα μπλουζάκια θα έδινε την ευκαιρία σε πολλούς γονείς που δεν το έχουν υπόψη τους, να το γνωρίσουν και να γίνουν κι αυτοί μέλη με τη σειρά τους.

Να περάσουμε στα δύσκολα τώρα

 

Υλοποίηση:

 

Βασική προϋπόθεση για να υλοποιηθεί αυτή η ιδέα είναι πρώτα απ’ όλα να υπάρχει ενδιαφέρον από τα υπόλοιπα μέλη.

Από εκεί και πέρα η υλοποίηση αυτής της ιδέας μπορεί να γίνει με δύο τρόπους:

1ος) Να γίνει μαζική παραγγελία από τους υπευθύνους του Forum, να ανακοινωθεί μία τιμή και ο καθένας να παραγγέλνει το μπλουζάκι του και να πληρώνει με αντικαταβολή.

Βέβαια γνωρίζοντας εκ των προτέρων πόσο δύσκολο είναι να υλοποιηθεί μια τέτοια πρόταση δεδομένου ότι το προσωπικό του Parents αποτελείται από εθελοντές οι οποίοι είναι ήδη υπερφορτωμένοι από δουλειά, έχω να προτείνω και 2ο τρόπο.

2ος) Να βρεθεί ένας χορηγός, ο οποίος θα αναλάβει το κόστος κατασκευής αλλά και που θα βοηθήσει στη διανομή των μπλουζών ώστε να μην επιβαρυνθεί η λειτουργία του Site.

Δεν ξέρω βέβαια το καθεστώς που ισχύει στο Site σχετικά με τις χορηγίες, αλλά αν είναι εφικτό κάτι τέτοιο και φυσικά αν υπάρχει και ενδιαφέρον από τα υπόλοιπα μέλη ίσως θα μπορούσα να βοηθήσω στην εύρεση χορηγού.

Περιμένω τις απόψεις σας για να δούμε αν υπάρχει θετική ανταπόκριση από τα μέλη καθως και την άποψη του admin για το θέμα των χορηγιών.

Εδώ θα σας αφήσω, το Σαββατοκύριακο θα μου επιτρέψετε να το αφιερώσω αποκλειστικά στη γυναίκα μου και τον Θησαυρούλη μου και από Δευτέρα θα μπω να δω τις απόψεις σας.

Ουφ!!! Τέλειωσα!

Υ.Γ. Το Σαββατοκύριακο, χωρίς να το ξέρουμε, μπορεί να συναντηθούμε κάπου!!

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πολυ καλη η ιδεα σου κ ειναι κατι που το ειχα πει παλαιοτερα αλλα οχι σε αντμιν αλλα σε καποιο αλλο μελος...

Μακαρι να υλοποιηθει....κ να μπορουμε να τυπωσουμε κ αυτοκολλητα για τα αυτοκινητα μας... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο σιτε που είμαι ενεργότατο μέλος (οι παλαιοί ξέρουν για ποιο μιλάω) μας έχουν δωθεί τέτοια κοντομάνικα παιδικά μπλουζάκια σε περσινή γιορτή και πράγματί βρήκα και άλλους γονείς σε μια παιδική χαρά που την φορούσα στον γιό μου!!!

Είναι μια πάρα πολύ καλή ιδέα και υλοποιήσημη!!!

Link to comment
Share on other sites

Η ιδεα σου Μαικλ ειναι πραγματι πολυ καλη... νομιζω το ειχαμε συζητησει και παλιοτερα με καποιους (ισως και σε καποια συναντηση..)

Το θεμα ομως ειναι πως ακριβως θα γινει αυτο διαδικαστικα..

1ον. δεν νομιζω οτι οι αντμιν μπορουν να επομιστουν το κοστους της μαζικης παραγγελιας και μετα οποιος θελει να το πληρωνει και να το παιρνει.. Αν παραγγειλουν 2000 μλπουζακια (γιατι ηδη τα μελη ειναι πανω απο 1500 και καθημερινα αυξανονται) το κοστος ειναι πολυ υψηλο κκαι στανταρ θα χρεωθουν αφου τα σιγουρα δεν θα παραγγειλουν ολοι.

2ον.. Ποιος χορηγος θα μας φτιαξει 2-3 χιλιαδες μπλουζακια? Γιατι ναι μεν μπορει τα ενεργα μελη του φορουμ να ειναι λιγα, αλλα θεωρω οτι δεν μπορει να γινει διαχωρισμος των μελων κ οτι αν θα σταλουν απο το σοιτ θα πρεπει να στελνονται σε ολους ανεξερετως με την εγγραφη τους κιολας. Πχ εγω οταν παλιοτερα γραφτηκα σε καποιο αλλο σαιτ, τυχαια και δεν ξαναμπηκα ποτε, μου εστειλαν δωρο μια σαλιαρα..

3ον.. το να δωθουν οπως δωθηκαν σε μια μεγαλη ετησια γιορτη (αυτο που ειπε η Αντζελα που εκει ουτως η αλλως πιανεις τα ενεργα μελη ) το θεωρω επισης αδικο γιατι πολλα μελη ειναι απο αλλα μερη της Ελλαδος εκτος Αθηνας που συνηθως γινονται οι μενατησεις γιορτες κλπ.

 

Προταση δικη μου...

Θα μπορουσαν οι αντμιν να ερθουν σε επικοινωνία με 2-3 κεντρικα καταστηματα που τυπωνουν μπλουζακια σε Αθηνα-Πειραια-Ηρακλειο-Πατρα-Θεσσαλονικη να τους δωσουν ενα λογοπυτο του σαιτ και να ανακοινωθουν οι διευθυνσεις των καταστηματων σε ενα αρχικο τοπικ και οποιος θελει παλι και τυπωνει για το παιδι του η και για τον εαυτο του... ή και αλλα αντικειμενα, γιατι αυτα τα καταστηματα τυπωνουν οτι θελεις..Ετσι θα εχει την ευκαιρια όποιο μελος εγγραφεται κ επιθυμει να παει να τυπωσει ενα μπλουζακι (πχ θα σου αρεσε να σου λεγαμε οτι ολοι εχουμε μπλουζακια που τα τυπωσαμε περυσι και συ δεν θα παρεις? :P ) , κανεις δεν θα επιβαρυνθει και θα εχουμε και την ευκαίρια μεγαλωνοντας τα παιδια μας να τους τυππωνουμε μεγαλυτερα, καλοκαιρινα, χειμωνιατικα κλπ.

όσο για τη σχετικη διαφημισει που θα γινει σε αυτα τα καταστηματα, νομιζω οτι μπορουν να το διαπραγματευτουν ΄με καποιο τροπο.. πχ πληρωνεις μονο το μπλουζακι και ειναι δωρεαν η εκτυπωση.. κατι τετοιο.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωραία πρωτοβουλία Michael ! :)

 

προς το παρόν, νομίζω ότι το καλύτερο είναι όποιος θέλει να κάνει κάτι τέτοιο, πάει με το λογότυπο,

στο μαγαζί της γειτονιάς του που κάνει εκτύπωση σε μπλούζα,

διαλέγει ποιότητα μέγεθος κλπ.

και το έχει εκείνη τη στιγμή με λιγότερα έξοδα απο ότι να το αγόραζε απο κάπου.. (απο 7 -10 ευρώ νομίζω)

 

χορηγία για να γίνει χρειάζεται κάποιος να πλησιάσει χορηγούς, κτλ κτλ

 

και αυτή τη στιγμή είναι προτεραιότητα η συγκέντρωση χρημάτων για πρόσληψη μόνιμου προσωπικού και προσέγγιση διαφημιστικών για αυτό το σκοπό

επίσης άλλη προτεραιότητα είναι η προσέγγιση χορηγού για δωρεά σε βιβλία - (για την καλύτερη ενημέρωση των γονέων...!)

 

άρα μετά απο αυτά είναι στη σειρά (μεταξύ και άλλων) και αυτή η ιδέα με τα μπλουζάκια που είναι πολύ καλή.

 

μέχρι λοιπόν να έχει τη δυνατότητα η εταιρεία να χαρίσει μπλουζάκια και να τα στέλνει με το ταχυδρομείο, ή να τα δίνει σε συναντήσεις

 

αναγκαστικά λοιπόν,

αρχικά θα πρέπει μόνοι σας να το κάνετε,

 

ή να περιμένετε να γίνει αυτό μαζικά.

(χωρίς πρόσληψη ατόμου πάντως,... με τίποτα.... :?:?:?:? )

 

(όποιος πάντως θέλει το λογότυπο μπορεί να στείλει ένα εμαιλ στο info παπακι parents.gr και να του σταλεί το λογότυπο για αυτό το σκοπό)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Να προτεινω κατι?

γιατι να μην υπαρχει μια λιστα να βαζουμε τα ονοματα μας, οπως στις κληρωσεις και οταν μαζευονται π.χ. 30 συμετοχες να γινεται παραγγελεια και καταθεση των χρηματων στο parents?

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω και εγώ κάτι;

Τη λύση του σιδερότυπου, δηλ. θα φτιαχτεί μια μακέτα σιδερότυπου με το λογότυπο του parents, θα υπάρχει σε ένα τοπικ μέσα στο φόρουμ και όποιος επιθυμει το κατεβάζει, το τυπώνει στον υπολογιστή του σε χαρτί σιδερότυπου και μετά φτιάχνει για το παιδί του ή τον εαυτό του ότι χρώμα και σχέδιο μπλουζάκι θέλει ή καπέλο ή τσάντα.

Έχω φτιάξει απειρα μπλουζάκια με αυτή την τεχνική για τα παιδιά μου στο σχολείο στα πλαίσια εξωδιδακτικών προγραμμάτων και δραστηριοτήτων και είχαν τρομερή επιτυχία. Είναι μια λύση ολιγοδάπανη, γρήγορη και προσιτή στον καθένα.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να προτείνω και εγώ κάτι;

Τη λύση του σιδερότυπου, δηλ. θα φτιαχτεί μια μακέτα σιδερότυπου με το λογότυπο του parents, θα υπάρχει σε ένα τοπικ μέσα στο φόρουμ και όποιος επιθυμει το κατεβάζει, το τυπώνει στον υπολογιστή του σε χαρτί σιδερότυπου και μετά φτιάχνει για το παιδί του ή τον εαυτό του ότι χρώμα και σχέδιο μπλουζάκι θέλει ή καπέλο ή τσάντα.

Έχω φτιάξει απειρα μπλουζάκια με αυτή την τεχνική για τα παιδιά μου στο σχολείο στα πλαίσια εξωδιδακτικών προγραμμάτων και δραστηριοτήτων και είχαν τρομερή επιτυχία. Είναι μια λύση ολιγοδάπανη, γρήγορη και προσιτή στον καθένα.

 

Πολύ ωραία ιδέα και νομίζω η πιο πρακτική και εύκολη!!!

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η ιδέα με το σιδερότυπο είναι φανταστική και φαντάζομαι όλοι θα θέλαμε ένα μπλουζάκι με το σήμα του parents!!! :)

 

Όντως πολύ καλή ιδέα και άμμεσα υλοποιήσιμη 'Ολια

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όντως... η ιδέα της Όλιας, είναι πολύ καλή...

 

Τώρα που είδα και την Νίκη που είναι μακριά Θεσ/κη μερία :D ... βέβαια έτσι θα εξυπηρετηθούν όλοι πανελλαδικά!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Το καλό με τα σιδερότυπα είναι ότι γίνονται γρήγορα, μπορεί ο καθένας να το φτιάξει για τον εαυτό του άρα δεν εμπλέκονται μεσάζοντες και το κυριότερο διαλέγει κανείς ότι ποιότητας, σχέδιο και χρώμα μπλουζάκι ή ότι άλλο θέλει. Έτσι και αλλιώς και ο επαγγελματίας σιδερότυπο θα έκανε :wink:.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση για τα σιδεροτυπα? Με τα πλυσιματα μου ειπαν οτι φθηρονται κ ξεθωριαζουν...........κ μετα η μπλουζα ειναι για πεταμα...

ειναι ετσι?

Δεν εχω κανει ποτε κ δεν ξερω.....

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση για τα σιδεροτυπα? Με τα πλυσιματα μου ειπαν οτι φθηρονται κ ξεθωριαζουν...........κ μετα η μπλουζα ειναι για πεταμα...

ειναι ετσι?

Δεν εχω κανει ποτε κ δεν ξερω.....

 

Εξαρτάται από την ποιότητα της μπλούζας αλλά και του χαρτιού που τυπώθηκε το σιδερότυπο. Έχω μπουζάκι 4 χρόνια και είναι πλύνε βάλε ( επειδή τα φοράω συνήθως μέσα στο σπίτι) έχει τη φθορά του αλλά μέσα σε φυσιολογικά πλαίσια. Εννοείται πως δεν θα το πλύνεις στους 95 βαθμούς ούτε θα το ξεθεώσεις στο σούρωμα ... ένα χαλαρό πλυσιματάκι για ευαίσθητα ή ακόμα καλύτρερα στο χεράκι :lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνεται στείλτε μας και/ή γράψτε εδώ την μάρκα του χαρτιού για σιδερότυπα που με την εμπειρία σας ήταν ποιοτικό για την καλύτερη ενημέρωση των γονέων αλλά και ίσως το είδος εκτυπωτή που ενδεχομένως είναι απαραίτητος ?

 

Εντός λίγων ημερών θα αναρτηθεί σε ειδικό άρθρο ένα λίνκ με αρχείο του λογότυπου, θα το ανακοινώσουμε εδώ όταν δημιουργηθεί.

 

ευχαριστούμε

 

απο την διαχείριση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σας. Η ιδέα του σιδερότυπου μου άρεσε πολύ και περιμένω περισσότερες πληροφορίες, (όχι μόνο σε περίπτωση που δεν προχωρήσει κάτι μαζίκο, αλλά και για διάφορες δραστηριότητες).

 

Έχω στο μυαλό μου κάποια εταιρεία που θα μπορούσε να κάνει μια τέτοια χορηγία και πιθανόν μέσω του δικτύου της να βοηθήσει στη διανομή σε πολλά μέρη της Ελλάδας. Πιθανόν να συζητήσετε και (ή εναλλακτικά) την χορηγία στο θέμα των βιβλίων, δεν ξέρω για τι νούμερα μιλάτε, αλλά ξέρω ότι είναι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένοι σε θέματα παιδιών και σχέσεων με τους γονείς τους.

Μαρία αν σ ενδιαφέρει, θα σου στείλω ένα π.μ. με τα στοιχεία μου, για να σας φέρω σ επαφή.

 

Όπως είπα και πιο πάνω, πολύ καλή η ιδέα με τα σιδερότυπα, αλλά αν κάποιος μου το δώσει έτοιμο δεν θα πω όχι. Ο λόγος που επανέρχομαι στο θέμα της χορηγίας είναι ότι αν προχωρήσει θα μοιραστούν 2000 μπλουζάκια (τάξη μεγέθους) ενώ με τα σιδερότυπα θα τυπωθούν ούτε 100 πιστεύω.

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...