Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμός μετά τον πρώτο χρόνο


Recommended Posts

Οταν ξεκίνησα το θηλασμό ειπα στον εαυτό μου να δοκιμάσω και ο,τι καταφερω, ετσι περασε ο πρώτος μήνας, ο δεύτερος, ο τρίτος..φτασαμε στον 7ο και εχουμε βολευτεί για τα καλά. Πεινάμε σηκώνει λίγο η μαμά τη μπλούζα και τέλος.

Τον τελευταίο καιρό αρχισα λοιπόν σοβαρά να σκέφτομαι να συνεχίσω το θηλασμό και μετά τα πρωτα του γεννέθλια (στο οικογενειακό μου περιβάλλον δεν υπάρχει καθόλου παράδοση θηλασμού και ηδη το γεγονός του θηλάζω τον 7 μηνών ειναι ηδη λίγο θεμα ταμπού). Θα ήθελα να μάθω εάν και οι υπόλοιπες μητέρες που θηλάζουν σκεφτονται να συνεχίσουν το θηλασμό. Θα ήθελα να μαθω επισης εαν σε αυτοι την ηλικία αρκουν 2 θηλασμοι τη μέρα (πρωι, βραδυ), εαν καποιες θηλάσατε ποια ήταν η αντιμετώπιση του συγγενικού περιβάλλοντος? Γενικά γραψτε μου τις σκεψεις, τις απόψεις και τις εμπειρίες πανω σ'αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ξεκίνησα με τον στόχο να θηλάσω μέχρι το έτος και αυτό γιατί ήξερα από τη μητέρα μου πόσο σημαντικό πράγμα είναι ο θηλασμός (μας θήλασε 1 χρόνο και μένα και την αδερφή μου...κριμα που δεν την ειχα πια κοντά μου για να έχω και μία κουβέντα επιβεβαίωσης).

 

Τελικά - όπως φαίνεται και από το ticker μου - συνεχίζω ακόμα και νομίζω ότι θα αφήσω τη Maya να αποθηλάσει φυσικα.

 

Αν δεις και διάφορα προηγούμενα post μου, θα δεις ότι απο το χρόνο και μετά μειώθηκε πολύ το ενδιαφέρον της για το στήθος και όντως πλέον θηλάζει 2 το πολύ τρεις φορές μεσα στη μέρα και αυτό για ελάχιστη ώρα!...

 

Εχει πολύ πλάκα αυτή η περίοδος γιατί εκφράζεται και για το θηλασμό (μου λέει "πάειιι" όταν αδειάζει το ένα στήθος, χειροκροτάει όταν γδύνομαι και διάφορα άλλα τέτοια ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αστεία :lol::lol::lol: ) Και η οικειότητα και αμεσότητα αυτής της επαφής είναι πλέον πιο εκδηλη και το παιδί εκφράζει τη χαρά του για την προσφορά που του κάνεις!

 

Το τι έχω ακούσει από τον περίγυρο και μη, δεν λέγεται.... Με αντιμετωπίζουν λίγο σαν το ΟΥΦΟ και μερικοί "ειδικοί" ξυνίζουν και τη μούρη τους και μου λένε ότι κάνω κακό στο παιδί μου...

 

Η παιδίατρός μου όμως, μου είπε ότι μπορώ να συνεχίσω όσο θέλουμε και οι δύο, μόνο καλό κάνει!

 

Συνεχίζω να το βλέπω μέρα τη μέρα το θέμα, αλλά σίγουρα τα πράγματα είναι πιο εύκολα πια:

1. γιατί το παιδί επικοινωνεί τις ανάγκες του

2. θηλάζει λιγότερες φορές και έτσι σπάνια το κάνουμε δημόσια (αν και δεν έχω πρόβλημα... μόνο που τώρα που είναι μεγάλη, κάνει αρκετές φορές παύση και αφήνει το στήθος μου εκτεθειμένο! :shock::lol: )

3.Το στήθος μου έχει επανέρθει στην σχεδόν προ εγκυμοσύνης κατάσταση (να σημειώσω ότι γενικά έχω μεγάλο στήθος 36C προ εγκυμοσύνης 38DD με την εγκυμοσύνη και το θηλασμό και τώρα τείνω πάλι στο 36C με ελάχιστη "πτωτική" διαφορά από πριν!!!!)

4. Δεν νιώθω πλέον πρίξιμο ξε-πρίξιμο

 

Οπότε το θέμα το αφήνω στη Maya να αποφασίσει πότε θέλει να αποθηλάσει!

Link to comment
Share on other sites

αχ γλυκια μου!!μπραβο σου που αντεχεις ακομα να θηλαζεις!!! :lol:

εγω θηλασα και τα δυο μωρα μου 3 ολοκληρους μηνες (και με συμπληρωμα γαλα εννοειται) και ηταν βουνο!!

ο γυναικολογος μου ειπε οτι αν μπορεσω να θηλασω θα ειμαι ηρωιδα με 2 μωρα!!

τελος παντων το εκανα......

με βοηθησε να επανελθω τελειως στο βαρος -ειχα παρει 18 κιλα!!

ειμαι 1.60 και πριν την εγκυμοσυνη 52 κιλα...πηγα στα 70 ....εχασα την πρωτη ημερα που γεννησα τα 11!!και σε 40 ημερες ημουν 52!!!

βεβαια η κοιλιτσα αποτελει ακομα ενα προβληματακι :cry::cry::cry:

αν μπορουσα θα θηλαζα .....ετσι νομιζω...

παντως ο γιατρος μας ειχε ξεκαθαρισει οτι οι πρωτοι 6 μηνες ειναι οι βασικοι........μετα δεν εχει νοημα....

και πρεπει να επανελθει και η γυναικα σε ολα της μας ελεγε!!!

πρεπει να νοιωσει και παλι γυναικα!!

οσον αφορα το θεμα του περιβαλλοντος , μην επηρεαζεσαι..ας τους να λενε..αν θελεις και νοιωθεις οτι μπορεις να θηλασεις καντο!! :lol::lol::lol:

 

σε αγαπαει πολυ η μανουλα γλυκε μπεμπη!!!! :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

εγω θηλασα και τα δυο μωρα μου 3 ολοκληρους μηνες (και με συμπληρωμα γαλα εννοειται) και ηταν βουνο!!

 

Μπράβο elena!

Εμένα κι αυτό το λίγο μου φαίνεται πάρα πολύ.Εγώ φοβάμαι πως δεν θα τα καταφέρω ούτε για ένα μήνα...

Link to comment
Share on other sites

Η Θεοδώρα είναι πια 16 μηνών και μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα το γάλα που έπινε ήταν αποκλειστικά μητρικό.Αποφάσισα με βαριά καρδιά να της αρχίσω ξένο γάλα στο βραδυνό γέυμα, καθώς είμαι πάλι έγκυος, ξεκίνησα δουλειά και τα βραδυνά ξυπνήματα για θηλασμό με κούραζαν πια πάρα πολύ. Δεν ξέρώ αν ήρθε η ώρα της να κοιμάται καλύτερα το βράδυ ή βοήθησε και η φόρμουλα που σίγουρα πέφτει πιο βαριά στο στομάχι του μωρού, πάντως κάποια βράδυα πια συμπληρώνω 5-6 ώρες συνεχούς ύπνου.

Ανεξάρτητα από την κούραση, ευχαριστήθηκα πολύ αυτούς τους 16 μήνες τόσο για την επαφή που αποκτήσαμε με τη μικρή μου, όσο και για το ότι ενώ όλοι στην οικογένεια περάσαμε πολλές και βαριές ιώσεις εκείνη δεν φάνηκε να επιρεάζεται και είμα σίγουρη ότι το μητρικό γάλα έκανε καλά τη δουλειά του σε αυτό το τομέα.

Παρά την εισαγωγή στερεών τροφών, το ενδιαφέρον της για μητρικό γάλα δεν μειώθηκε στο ελάχιστο όλον αυτό το καιρό και με κάθε ευκαιρία αποζητά το στήθος (φαντάζομαι περισσότερο ως παρέα και παρηγοριά, παρά για να χορτάσει την πείνα της). Αντίθετα το ξένο γάλα, τουλάχιστον αυτή την εβδομάδα που προσπαθούμε να το πίνει το βράδυ, το πίνει μόνο με παιχνίδια και ξεγελάσματα.

Όσο για τις αντιδράσεις από τον περίγυρο, θα έλεγα ότι ήταν μάλλον θετικές. Οι σημερινές νέες γύναίκες είναι περισσότερο ενημερωμένες για τα οφέλη του θηλασμού, ανεξάρτητα αν οι ίδιες επιλέγουν να θηλάσουν ή όχι.

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να συνεχίσεις να θηλάζεις το μωράκι σου όσο επιθυμείτε και οι δύο. Για μένα είναι ο καλύτερος τρόπος να ξεκινήσει μια ευτυχισμένη παιδική ηλικία.!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι πως όταν γεννήθηκε η μπεμπούλα ήθελα οποσδήποτε να τη θηλάσω τουλάχιστο 40 μέρες γιατί ήξερα ότι ήταν και είναι πάντα δύσκολο στην αρχή. Μια οι πληγωμένες θηλές μια η ποσότητα γάλακτος που νόμιζα ότι δεν έφτανε. Μου είχε φανεί βουνό μέχρι που όλα άρχισαν να παίρνουν το δρόμο τους.

Λίγο πριν 40ντίσω έφτιαξαν όλα (όσον αφορά το θηλασμό) αλλά "φίλοι" άρχισαν να μουρμουράνε και να λενε ότι βρίσκω σαν αφορμή το θηλασμό για να μη βγαίνω με τον άντρα μου και παραλλήλως μαζί τους.

ΤΟΥΣ ΕΓΡΑΨΑ ΟΛΟΥΣ!!!

 

Τώρα που μπήκε η νεραϊδούλα μου σε πρόγραμμα με τις κρεμούλες της, τη θηλάζω 2 φορές την ημέρα και εκτός του ότι νιώθω ευτυχία και χαλάρωση τη στιγμή αυτή σκέφτομαι να το συνεχίσω μέχρι το χρόνο (και μετά πάλι βλέπουμε). Άσε που την προηγούμενη βδομάδα που αρρωστήσαμε οικογενειακώς η μπέμπα ήταν η μόνη που γλίτωσε λόγω του θηλασμού.

 

Είδες τι σου είναι η φύση ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΗΣ ΠΑΜΕ ΚΟΝΤΡΑ;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αν και είμαι λίγο πιο φρέσκια στο σπορ, θα σου πω πώς το βλέπω...γενικά είμαι της άποψης "άστο και βλέπουμε". Όταν ήταν να γεννήσω και με ρωτούσαν αν θα θηλάσω, έλεγα ότι θέλω να το προσπαθήσω και θα κάνω ό,τι μπορώ. Όταν γέννησα, παρά τα λίγο-πολύ γνωστά προβλήματα (τάισμα στο μαιευτήριο, πληγές-πρήξιμο στο στήθος), και επειδή ο μικρός ήταν τελικά πολύ συνεργάσιμος και φαγανός, είπα ότι θα προσπαθήσω για τρεις μήνες, αν είμαι τυχερή. Στους τρείς μήνες, παρά τα μικροπροβλήματα (φραγμένοι πόροι κλπ.), είπα θα κάνω τα πάντα για να φτάσω στο 6μηνο. Σε αυτό, βέβαια, βοήθησαν πολύ και τα όσα γράφονταν εδώ μέσα-προβλήματα, εμπειρίες, απορίες, η πολυτιμότατη βοήθεια της Αγλαΐας-τα οποία διάβαζα και έπαιρνα κουράγιο και πραγματικά με έκαναν να πιστέψω ότι μπορώ να θηλάσω όσο θέλω, χωρίς να φοβάμαι μήπως κάτι πάει στραβά.

Τώρα που βρισκόμαστε στο κατώφλι των 6 μηνών και της εισαγωγής στερεών τροφών (από σήμερα!), έχω πλέον αποφασίσει ότι θα θηλάσω όσο πάει, όσο έχω γάλα και όσο ενδιαφέρεται ο μικρός μου να θηλάσει. Αν τα καταφέρουμε μέχρι το χρόνο, έχει καλώς. Αν περισσότερο, ουδέν πρόβλημα-μολονότι θα ξεκινήσει και φρέσκο ως τότε, πιστεύω. Αν πάλι δεν τα καταφέρουμε...είδωμεν... :roll:

Για να είμαι ειλικρινής, ο βασικός μου φόβος είναι μην περιοριστεί η γαλακτοπαραγωγή μου, όταν πια ο μικρός θα τρώει όλα του τα γεύματα και θα πίνει γάλα μόνο πρωι-βράδυ.

Όσον αφορά το περιβάλλον...αν και στην οικογένεια μου καμία δεν τα κατάφερε ιδιαίτερα με το θηλασμό, με εξαίρεση την πεθερά μου, η οποία θήλασε και τους δύο γιούς της για 6 μήνες (και πιθανόν θα συνέχιζε γιατί είχε πολύ γάλα, αλλά της είπαν ότι μετά τους 6 μήνες δε χρειάζεται άλλο...τα γνωστά που μας βασανίζουν μέχρι σήμερα), είναι όλοι ανοικτόμυαλοι άνθρωποι και όταν τους λέω ότι θα θηλάσω όσο πάει και αναφέρομαι και σε όσα συνιστά ο Π.Ο.Υ.-Ευχαριστώ, Αγλαΐα!-ανταποκρίνονται θετικά, αν και λίγο απορημένα ("τι λες, βρε παιδί μου, τόσο πολύ,ε; Μπράβο!).

Για τους υπόλοιπους...δεν ασχολούμαι καν. Οι περισσότεροι μου λένε χαρα στο κουράγιο σου, γιατί μάλλον πιστεύουν ότι ταλαιπωρούμαι (για μένα, δεν υπάρχει πιο εύκολο πράμα από το θηλασμό) και δεν ξέρω τι άλλο σκέφτονται από μέσα τους, αλλά ποσώς με ενδιαφέρει...

Η παιδίατρος, αν και όχι πάρα πολύ σχετική με το άθλημα, ανταποκρίνεται μέχρι στιγμής θετικά. Της είπα π.χ. ότι σκέφτομαι να του δώσω ρυζάλευρο με το δικό μου γάλα και είπε ο.κ., εφόσον το επιθυμείς και μπορείς να το κάνεις, κανένα πρόβλημα.

Αυτά, εν ολίγοις, ή μάλλον, χμ... εν πολλοίς.... :wink:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

αχ elli μου , μην ανησυχεις .....θα βρεις κι εσυ την λυση....

δυσκολο ειναι, αλλα θα τα καταφερεις....δεν ειναι ακατορθωτο!!!! :wink:

η αγαπη της μανουλας πολλες φορες φτανει!!

 

σου ευχομαι με το καλο!!!

αχ κοριτσακια!!!

και να εκανα κι αλλα διδυμακια !!!!!! :lol::lol::lol:

 

που ξερεις???? :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

παντως ο γιατρος μας ειχε ξεκαθαρισει οτι οι πρωτοι 6 μηνες ειναι οι βασικοι........μετα δεν εχει νοημα....

 

Την παραπληροφόρηση αυτή την έχουν διαδώσει οι εταρείες με τα γάλατα... Το να την ενστερνίζονται και να τη διαδίδουν οι γιατροί είναι ντροπή... Οι γιατροί έχουν ορκιστεί και δεν επιτρέπεται να διαδίδουν απόψεις που δεν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένες.

 

και πρεπει να επανελθει και η γυναικα σε ολα της μας ελεγε!!!

πρεπει να νοιωσει και παλι γυναικα!!

 

Ο θηλασμός δεν απαιτεί ειδικές συνθήκες, οι μητέρες που θηλάζουν είναι γυναίκες που εργάζονται, γυμνάζονται, διασκεδάζουν...

 

Μάλλον ο γιατρός σου έχει μηδαμινή εμπειρία από μητέρες που θηλάζουν και η άποψη που έχει διαμορφώσει είναι πολύ διαστρεβλωμένη... Η γυναίκα του δεν θήλασε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα που βρισκόμαστε στο κατώφλι των 6 μηνών και της εισαγωγής στερεών τροφών (από σήμερα!)' date=' έχω πλέον αποφασίσει ότι θα θηλάσω [b']όσο πάει[/b], όσο έχω γάλα και όσο ενδιαφέρεται ο μικρός μου να θηλάσει. Αν τα καταφέρουμε μέχρι το χρόνο, έχει καλώς. Αν περισσότερο, ουδέν πρόβλημα-μολονότι θα ξεκινήσει και φρέσκο ως τότε, πιστεύω. Αν πάλι δεν τα καταφέρουμε...είδωμεν... :roll:

Για να είμαι ειλικρινής, ο βασικός μου φόβος είναι μην περιοριστεί η γαλακτοπαραγωγή μου, όταν πια ο μικρός θα τρώει όλα του τα γεύματα και θα πίνει γάλα μόνο πρωι-βράδυ.]

 

 

Όταν ο μικρός τρώει όλα τα γεύματα θα συνεχίσει να θηλαζει και ενδιάμεσα των γευμάτων. Πρόσεξε. Τα γεύματα των στερεών τροφών συμπληρώνουν και δεν αντικαθιστούν το θηλασμό. Αν το μωρό αντικαταστήσει μόνο του (δηλαδή δεν θέλει να θηλάσει) είναι εντάξει. Εσύ όμως δεν επιδιώκεις αντικατάσταση.

 

Η αντικατάσταση των γευμάτων είναι προτεινόμενη μόνο σε μωρά που δεν θηλάζουν γιατί το γάλα της αγελάδος δεν πρέπει να καταναλώνεται σε μεγάλες ποσότητες. Για το μητρικό γάλα δεν ισχύει το ίδιο. Οι περισσότεροι παιδίατροι συνήθως προτείνουν το ιδιο προγραμμα σε όλα τα μωρά είτε θηλάζουν είτε όχι. Αυτό είναι λάθος και υπονομεύει το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα μου, σ'ευχαριστώ για την επισήμανση! Το έχω υπόψη μου, μην ανησυχείς...είμαι από τις καλές σου μαθήτριες! :lol:

Παρ'όλα αυτά, αν τελικά, σε βάθος χρόνου, ο μικρός τρώει όλα του τα γεύματα και δεν θέλει να θηλάζει παρά μόνο πρωί-βράδυ, πώς θα διατηρήσω την παραγωγή μου; Θα προσαρμοστεί χωρίς παρατράγουδα ή κινδυνεύει να κοπεί; Έχω σκεφτεί να του δίνω τις διάφορες κρέμες που θα τρώει με δικό μου γάλα από θήλαστρο...θα είναι αρκετό αυτό το ερέθισμα για το στήθος; :roll:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο Γιαννάκης μου ακόμα και όταν έτρωγε όλο του γεύμα, με το που τον έβαζα στο στήθος έπινε κανονικά!! Την προηγούμενη εβδομάδα που ήταν άρρωστος το μόνο το οποίο έπινε έπινε ήταν το γάλα μου...

Όταν γέννησα είχα πολύ άγχος για το αν θα τα καταφέρω να θηλάσω. Εδώ πρέπει να πω ότι ήταν πολυτιμη η συμβολή της Αγλαϊας στην ενίσχυση της θέλησης κα της προσπάθειας μου, την οποία και ευχαριστώ θερμά. Ξεκίνησα με ορίζοντα 6 μηνών. Μόλις έφτασαν οι 6 μήνες, λέω "συνεχίζω και αν τα καταφέρω να φτασω ως το χρόνο θα είμαι πολύ ευχαριστημένη". Πλέον ο χρόνος έχει παρέλθει και συνεχίζουμε το θηλασμό κανονικά. Τώρα πια λέω ότι όταν θελήσει ο Γιάννης θα σταματήσει από μόνος του! Προς το παρόν συνεχίζω να το απολαμβάνω και να αισθάνομαι υπερήφανη που προσφέρω το καλύτερο στο παιδί μου, κι ας έχουμε μείνει λίγο πίσω στο βάρος (8,800 κιλά).

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στις μανούλες που τα έχουν καταφέρει τόσο καλά!!! :):)

Ελπίζω να τα καταφέρω κι εγώ τόσο καλά!

Η απορία που έχω είναι, η ποσότητα του γάλακτος που παίρνει ένα μωρό που έχει χρονίσει θηλάζοντας 2 με 3 φορές την ημέρα είναι αρκετή; Δίνετε και συμπλήρωμα φρέσκο γάλα;

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου θήλασε μέχρι τους 18 μήνες αποκλειστικά. Μετά ξεκινήσαμε λίγο φρέσκο γάλα. Τώρα που είναι 20 μηνών υπάρχουν μέρες που δε ζητάει να θηλάσει. Η δική μου εμπειρία λέει ότι πήρε ό,τι καλύτερο όλους αυτούς τους μήνες. Δεν αρρώστησε ποτέ όσο θηλάζαμε αποκλειστικά (μόνο την προηγούμενη εβδομάδα με 39 πυρετό, είναι άραγε τυχαίο ότι αρρώστησε τότε που μειώθηκαν οι θηλασμοί κατά πολύ;;;;). Είναι απίστευτο συναίσθημα και για τις μαμάδες και για τα μωράκια. Χαλάλι η κούραση και η αϋπνία τόσων μηνών.

qcvQp3.pngy83hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Marle,

εγώ της Μάγιας της δίνω φρέσκο γάλα, αλλά όχι ως συμπλήρωμα, δηλαδή δεν της το έδωσα με αυτό το σκόπο. Πλεόν βέβαια το ζητάει (σχεδόν πάντα) μετά από κάθε βραδυνό και πρωινό θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλά σημεία θα συμφωνήσω με την Ερικα. Γέλασα στο "θηλάζει λιγότερες φορές και έτσι σπάνια το κάνουμε δημόσια (αν και δεν έχω πρόβλημα... μόνο που τώρα που είναι μεγάλη, κάνει αρκετές φορές παύση και αφήνει το στήθος μου εκτεθειμένο!" γιατί τα ίδια κάνει και ο δικός μου! :)

Όταν ήμουν έγκυος έλεγα σε όσους με ρωτούσαν ότι θα προσπαθήσω και αν τα καταφέρω θα θηλάσω κλπ πιο πολύ για να μην με ζαλίζουν. Όταν γέννησα είχα πολλά προβλήματα στην αρχή και φοβόμουν πως τα όνειρα που έκανα να θηλάσω το μωρό μου θα πάνε χαμένα, αλλά τελικά τα καταφέραμε! Από την αρχή έλεγα όσο πάει αλλά το έβλεπα σε ορίζοντα ενός έτους. Στην πορεία, διαβάζοντας όλα τα σχετικά πήγα στα 2 έτη. Τώρα πλέον τα 2 μου φαίνονται λίγα...:) Βλέποντας και κάνοντας, όταν θελήσει μόνος του να αποθηλάσει.

Προς το παρόν η βασικη του τροφή είναι ακόμη το γάλα, με τις στερεές τροφές δεν τα πάμε πολύ καλά...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, κορίτσια που τα καταφέρατε τόσο καλά!!! Μακάρι κι άλλες μητέρες να προσφέρουν απλόχερα το δώρο αυτό, το θηλασμό, στα παιδιά τους. Είμαστε τυχερές που εδώ στο φόρουμ βρίσκουμε υποστήριξη και κυρίως έγκυρες απαντήσεις από την Αγλαΐα και όχι μόνο :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην διάρκεια της εγκυμοσύνης είχα διαβάσει τα πάντα γύρω απο τον θηλασμό, στον οικογενιακό μου περίγυρο υπήρχαν πολλές μαμαδες που είχαν θηλάσει με επιτυχία για πολλούς μήνες, και με ενθάρυναν.

Είπα οτι θα θηλάσω για 6μηνες, μέχρι να αρχίσει τις στέρεες τροφές, πέρασαν οι 6μήνες με αποκλειστικό θηλασμό και συνεχιζουμε ακαθεκτοι! 2γευματα τροφες και συγχρονως οσο γαλα θέλει... είναι απίστευτη ευκολία, πας όπου θες χωρίς να κουβαλάς χίλια δυο πράγματα, επίσις εξαιρετικό παυσίπονο τώρα που βγάζει δοντάκια και έχουμε πολύ γκρίνια..

Πολλόι με ρώτουν αν θηλάζω ακόμα και για πόσο, η απαντηση μου,

για όσο θέλει το μωράκι μου!

 

Μια ερώτηση, θηλάζω πάντα το μωρό ξαπλωτή στο κρεβάτι, μόνο όταν είματε έξω τον θηλάζω καθιστή μια και δεν βολευομαστε αλλίως, τώρα που έχει βαρύνει και ψηλώσει. Διάβασα μέσα στο φόρουμ ότι υπαρχει κινδυνός ωτιτίδας, αληθευεί?

Link to comment
Share on other sites

 

Διάβασα μέσα στο φόρουμ ότι υπαρχει κινδυνός ωτιτίδας, αληθευεί?

 

Το τάισμα σε ξαπλωτή θέση απαγορεύται για τα μωρά που δεν πίνουν μητρικό γάλα, στο θηλασμό όχι μόνο επιτρέπεται αλλά και επιβάλεται λόγω των συνθηκών (κάποιες ώρες πρέπει να ξεκουράζεται η μαμά....). Το μητρικό γάλα προστατεύει από τις ωτίτιδες ακόμη και αν κυλήσει στις ευσταχιανές σάλπιγγες. Το ξένο γάλα μπορεί να προκαλέσει σοβαρό πρόβλημα αν παραμείνει στις ευσταχιανές σάλπιγγες.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι για το θέμα που άνοιξε η ilonka19 γιατί μου δίνεται η ευκαιρία να πω πράγματα που ήθελα εδώ και καιρό να εκφράσω.

Υπήρξα μια από τις γυναίκες με πλήρη άγνοια γύρω από το θέμα θηλασμός.Καμμία από το συγγενικό μου περιβάλλον δεν είχε θηλάσει και δεν είχα παραδείγματα προς μίμηση.Έλεγα δε κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου ότι δεν θα θηλάσω διότι δεν είχα και πολύ καλή σχέση με το στήθος μου.Η πρώτη που μου μίλησε για το θηλασμό ήταν η μαία μου..της είπα ότι έχω σκοπό να θηλάσω μόνο και μόνο για να μη με ζαλίσει με το όλο θέμα. :oops:

Μόλις γέννησα ένοιωσα ότι η φύση με κάλεσε να βάλω το μωρό στο στήθος μου κι η αίσθηση ήταν μαγική.Οι πλήγωμένες θηλές και ο πόνος δεν με πτόησαν κι είπα θα συνεχίσω γιατί ένοιωθα ότι το παιδί μου το ευχαριστιόταν και δεν ήθελα να του στερήσω αυτή τη χαρά.Όμως η άγνοιά μου και η παρότρυνση όλων των άσχετων γύρω μου με οδήγησαν να δώσω και συμπλήρωμα νομίζοντας ότι η διαρκή επιθυμία της μικρής μου να βρίσκεται στο στήθος μου σήμαινε έλλειψη παραγωγής.Αυτό συνεχίστηκε για δυομιση μήνες.Εκείνη την περίοδο το παιδί μου πιο σοφό από εμένα άρχισε να αρνείται το μπιμπερό και να θέλει να πίνει γάλα μόνο από το στήθος μου.Είχα αρχίσει να θυμώνω γιατί ενοιωθα να χάνω την ελευθερία που μου χάριζε το μπιμπερό,από την άλλη όμως δεν μπορούσα να στερήσω στο παιδί μου αυτό που αποζητούσε με τόσο έντονη επιθυμία.Συναισθήματα μπερδεμένα,κούραση,εξάντληση,αυπνία,η μικρή ήθελε 23 ώρες το 24ωρο να βρίσκεται στο στήθος μου.

Μπήκα στο forum πρώτη φορά προσπαθώνας να ανακαλύψω τρόπους να καταφέρω να ξαναδώσω μπιμπερό,ντρέπομαι που το λέω αλλά είναι η αλήθεια.Διαβάζοντας τις ιστορίες σας στην αρχή σας θεώρησα υπερβολικές και ειδικά την Αγλαϊα.Θυμάμαι ότι σκεφτόμουν,ναι είναι ωραίος,χρήσιμος και βολικός ο θηλασμός,αλλά λίγο συμπλήρωμα για να μπορώ να βγω και λίγο έξω ή να κοιμηθώ λίγο παραπάνω τη νύχτα δεν βλάπτει βρε παιδί μου.Συζητώντας όμως μαζί σας, διαβάζοντας τις δημοσιεύσεις σας, μελετώντας τις συμβουλές της Αγλαϊας,άρχισα να αναθεωρώ..ένας νέος κόσμος ανοίχτηκε μπροστά μου που με βοήθησε να συνειδητοποιήσω πόσο πολύτιμο δώρο είναι για το παιδί μου το γάλα μου...΄

Δεν το κρύβω ότι πέρασα δύσκολες στιγμές και πολλές άγρυπνες νύχτες..όμως όλες εσείς οι μανούλες που θηλάσατε ή θηλάζετε ακόμη, να ξέρατε πόσο πολύ με βοηθήσατε να μπορέσω να συνεχίσω μέχρι και σήμερα.

Ναι ,ντρέπομαι που δεν ήμουν σίγουρη για το αν και το πόσο θα θήλαζα αλλά είμαι ταυτόγχρονα και πολύ περήφανη που τελικά μπόρεσα και ξεπέρασα όλα τα εμπόδια που η δική μου άγνοια και ασχετοσύνη είχε δημιουργήσει και κατάφερα να θηλάζω αποκλειστικά το μωράκι μου μέχρι σήμερα.Νοιώθω περήφανη που μπορώ πλεον κι ανταπαντώ με επιχειρήματα σε όλους όσους υπονομεύουν το θηλασμό και παραπληροφορούν εσκεμμένα η μη.Νοιώθω περήφανη που οι συγγενεις μου με θαυμάζουν και που θα είμαι το πρώτο παράδειγμα προς μίμηση για τις υπόλοιπες μελλοντικές μανούλες της οικογένειάς μου.

Θα συνεχίσω να θηλάζω όσο η μπέμπα μου το επιθυμεί.Το μοναδικό μου πρόβλημα είναι ότι θα ήθελα να ξαναμείνω γρήγορα έγκυος,αλλά όπως έχω διαπιστώσει από αυτά που διαβάζω και από αυτά που μου έχει πει η Αγλαϊα ο θηλασμός δεν αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για μια δεύτερη εγκυμοσύνη... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λητώ μακάρι να τα καταφέρω και έγω να τη θηλάσω όσο και εσύ :D

Καλημέρα και πολλά φιλιά

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...