Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και τριχόπτωση


karfori's baby

Recommended Posts

Μιας και έχει γίνει μια σχετική κουβέντα για θηλασμό και τρίχες, να θέσω κι εγώ το ερώτημά μου:

Σχεδόν ένα μήνα μετά τη γέννα και μέχρι σήμερα, έχω αρχίσει να χάνω τα μαλλιά μου με τρελούς ρυθμούς. Κάθε φορά που λούζομαι, που χτενίζομαι, που λύνω το λαστιχάκι μου, φεύγουν, χωρις καμιά υπερβολή, ΤΟΥΦΕΣ!! :shock:

Υπάρχει περίπτωση να έχει σχέση με το θηλασμό; Είναι ορμονικό; Μήπως δείχνει έλλειψη π.χ. σιδήρου; Το περνάνε όλες οι γυναίκες μετά τη γέννα, είτε θηλάζουν, είτε όχι; Σας συμβαίνει (ή έχει συμβεί) και πώς το αντιμετωπίζετε;

Γενικά είμαι πολύ εξοικειωμένη με την απώλεια τριχών, μια ζωή μου πέφτανε, ίσως και λόγω αναιμίας-σιδηροπενίας, αλλά τώρα η κατάσταση έχει ξεφύγει εντελώς! Φοβάμαι ότι αν δε γίνει κάτι (ή καλύτερα, αν δε κάνω κάτι), μέχρι τη βάφτιση του γιού μου θα έχω μείνει γλόμπος! :cry:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

νομίζω πως είναι φυσιολογικο.κι εμένα με είχαν προειδοποιησει για αυτό ότι θα συμβεί με το θηλασμό αλλά δεν έχω παρατηρήσει κάτι.ίσως γιατί πίνω σίδηρο!

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό... αλλά δεν ευθύνεται νομίζω ο θηλασμός για αυτό... αν παρατηρήσατε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης θα είχε γεμίσει το πιθανότερο το κεφάλι σας νέα μαλλιά... τώρα αυτό που γίνεται είναι να χάνονται τα επιπλέον μαλλιά που είχατε βγάλει... το όλο θέμα νομίζω είναι ορμονικό. Οι ορμόνες ευθύνονται για την υπερβολική τριχοφυία πρίν, οι ορμόνες (που σιγά σιγά επανέρχονται στην κατάσταση της προ-εγκυμοσύνης) ευθύνονται και για την απώλεια τώρα... πάντως μην ανησυχείτε... κουρούπες δε γινόμαστε :shock: , σας το λέω εκ πείρας! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι φταιει ο θηλασμος.Κι εγω ειχα τρομερη τριχοπτωση μετα τη γεννα για πολλους μηνες και θηλαζα αλλα στην εγκυμοσυνη δεν μου πεφταν ΚΑΘΟΛΟΥ τα μαλλια ενω παντα μου πεφταν αρκετα.Προφανως μετα τη γεννα πεφτυουν οι τριχες που δεν πεσαν στην εγκυμοσυνη!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα στην εγκυμοσύνη δεν έμενε ούτε μια τρίχα στη χτένα και τώρα κινδυνεύω να μην μείνει ούτε μία στο κεφάλι μου. Αφού είχα τόσο συγχυστεί να βλέπω τα "χαλί" στο πάτωμα που τα έκοψα καρέ μετά από 10 χρόνια που τα είχα μακριά.

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το θηλασμό γιατί εγώ θήλασα πολύ λίγο και δεν έχω έλλειψη σιδήρου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εχει να κανει με το θηλασμο.

Συμβαινει στο μεγαλυτερο ποσοστο γυναικων, οπως φυσικα και σε μενα που ποτε μα ΠΟΤΕ δεν εχανα τριχες κι εχω παρα πολλα μαλλακια (φτου, φτου,φτου!)

Ειναι καθαρα ορμονικο το θεματακι!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες...

Πριν την εγκυμοσύνη είχα μια μέτρια τριχόπτωση,κατά τη διάρκειά της και 4 μήνες αφ ότου γέννησα τα μαλλιά μου είχαν διπλασιαστεί σε όγκο και δεν έχανα τρίχα...δύο μήνες τώρα μου χουν πέσει τα μισά και συνεχίζεται η πτώση ακάθεκτη..έχω διαβάσει ότι δεν έχει να κάνει με τις ορμόνες του θηλασμού αλλά με αυτές της εγκυμοσύνης (σημειωτέον ότι παίρνω συμπλήρωμα σιδήρου και ασβεστίου οπότε δεν έχει να κάνει ούτε με αυτό...)και όσα μαλλιά κερδίσεις κατά την εγκυμοσύνη τα χάνεις όλα μετά..άρα δεν είναι ανησυχητικό,απλά θα επανέλθουμε στον όγκο μαλλιών που είχαμε πριν...κρίμα γιατί έχω φοβερά λεπτή τρίχα και όγκο μηδεν..τόσο καιρό υπερηφανευόμουν για την κόμη μου,τώρα το όνειρο τελείωσε... :(:(:(:( λέω να πάω για exte αν κι έπαψαν να είναι πλεον της μόδας... :):):)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εμένα τα μαλλιά μου πέφτουν σε σημείο να νομίζω οτι δεν θα μου μείνει τρίχα στο κεφάλι...Έχει γεμίσει όλο το σπίτι μαλλιά... Μου είπαν πάντως οτι είναι απο την εγκυμοσύνη, ελπίζω πάντως να σταματίσει γιατί με βλέπω με περούκα!:x

 

 

 

 

 

m.gifa.gift.gifh.gifi.gifl.gifd.gifa.gif

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites

Στη διάρκεια της εγκυμοσύνης λόγω των ορμονών τα μαλλιά δεν πέφτουν όπως συνήθως. Μετά την εγκυμοσύνη πέφτουν όσα δεν πέσανε στη διάρκειά της.

 

Αν μια μητέρα θηλάζει αποκλειστικά και δεν έχει περίοδο, δεν έχει απώλεια σιδήρου και αυτό καθυστερεί την έντονη τριχόπρωση μέχρι περίπου την έναρξη των στερεών τροφών.

 

Αν η μητέρα δεν θηλάζει παρατηρεί έντονη τριχόπτωση σύντομα μετά τον τοκετό.

 

Αν δεν υπάρχει κάτι παθολογικό (έλλειψη σιδήρου, ψευδαργύρου κλπ) η τριχόπτωση αυτή είναι φυσιολογική.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Οπότε, αν κατάλαβα καλά από αυτά που γράφεις Αγλαΐα μου, αφού:1)θηλάζω αποκλειστικά και 2)αυτό το μήνα μου ήρθε και περίοδος ( :evil: ), μάλλον πρέπει να ελέγξω τα επίπεδα του σιδήρου μου και να ξαναρχίσω τα χαπάκια μου που τόσο καιρό κακώς είχα εγκαταλείψει...

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλιστα. Οπότε' date=' αν κατάλαβα καλά από αυτά που γράφεις Αγλαΐα μου, αφού:1)θηλάζω αποκλειστικά και 2)αυτό το μήνα μου ήρθε και περίοδος ( :evil: ), μάλλον πρέπει να ελέγξω τα επίπεδα του σιδήρου μου και να ξαναρχίσω τα χαπάκια μου που τόσο καιρό κακώς είχα εγκαταλείψει...[/quote']

 

Αν είχες χαμηλό σίδηρο πριν την εγκυμοσύνη θα έχεις και τώρα που έχει επανέλθει η περίοδος. Καλό είναι να μην πάρεις συμπλήρωμα σιδήρου αν δεν είναι απόλυτα αναγκαίο, πιθανόν να δημιουργήσει πρόβλημα στο μωρό. Καθυστέρησέ το όσο αντέχεις.

 

Πάντως η τριχόπτωση είναι φυσιολογική αφού επανήλθε η περίοδος, αν είναι πλέον της φυσιολογική σε διάρκει και ένταση θα πρέπει να λάβεις μέτρα. Οι αιματολογικές εξετάσεις θα σε καθοδηγήσουν πιο σωστά :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σημείο του σπιτιού που να μην έχει τρίχες :( Μου τραβάει και η μπουμπού τα μαλλιά και γεμίζουν τα χέρια της!Τί να πω έλπιζω να σταματήσει σύντομα το φαινόμενο τριχόπτωση!

Link to comment
Share on other sites

ειχα παααρααα πολλα μαλλια,παρολο που εχουν περασει 2,5 χρονια απο τοτε που γεννησα δενεχουν επανελθει στην αρχικη τους ποσοτητα,εχω μεινει με τα μισα,τωρα τι θα γινει με την δευτερη εγκυμοσυνη?? :shock: δεν θα μου μεινει τιποτα??μηπως πρεπει να περνω ειδικες βιταμινες?? :?:?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο προβλημα είχα, έφευγαν τούφες ολόκληρες, αφού όταν λουζόμουν το σιφόνι γέμιζε και όταν χτενιοζόμουν τα ίδια χαλια.. Επειδή φοβήθηκα κι εγώ το ρώτησα και μου είπαν ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό και ησύχασα...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν είχες χαμηλό σίδηρο πριν την εγκυμοσύνη θα έχεις και τώρα που έχει επανέλθει η περίοδος.

Αγλαΐα μου, σίδηρο-φεριτίνη κλπ. μια ζωή τα μαζεύω από το πάτωμα, λόγω στίγματος μεσογειακής αναιμίας. :cry:

 

Καλό είναι να μην πάρεις συμπλήρωμα σιδήρου αν δεν είναι απόλυτα αναγκαίο, πιθανόν να δημιουργήσει πρόβλημα στο μωρό. Καθυστέρησέ το όσο αντέχεις.

Τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει; Γιατί, για ένα μήνα μετά τη γέννα έπαιρνα κανονικά συμπλήρωμα και δεν είχα δει κάτι στο παιδί...

 

Πάντως η τριχόπτωση είναι φυσιολογική αφού επανήλθε η περίοδος, αν είναι πλέον της φυσιολογική σε διάρκει και ένταση θα πρέπει να λάβεις μέτρα. Οι αιματολογικές εξετάσεις θα σε καθοδηγήσουν πιο σωστά

Εννοείται! :wink:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μην πάρεις συμπλήρωμα σιδήρου αν δεν είναι απόλυτα αναγκαίο, πιθανόν να δημιουργήσει πρόβλημα στο μωρό. Καθυστέρησέ το όσο αντέχεις.

Να ρωτήσω σχετικά, τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί στο μωρό?? Εμένα μου είχαν πει και από το νοσοκομείο και ο γιατρός μου έξω να συνεχίσω και μετά την γέννα τον σίδηρο που έπαιρνα στην εγκυμοσύνη εφόσον θήλαζα. Τώρα μου είπε να κάνω εξετάσεις να δούμε αν χρειάζεται να συνεχίσω να παίρνω σίδηρο...

Να ρωτήσω και κάτι άσχετο? Η τριχοφυϊα έχει σχέση με τον σίδηρο που λαμβάνουμε? Ρωτάω γιατί ο μικρός μου έχει ακόμη λίγα και κοντά μαλάκια, γενικά αυτό δεν με αχησυχεί. Επειδή όμως, όπως έχω αναφέρει και αλλού, δεν τρώει σχεδόν καθόλου κρέας, μπορεί η χαμηλή τριχοφυϊα του να οφείλεται σε έλλειψη σιδήρου? :?:?

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Από (όπου μπορείτε να βρείτε και τη σχετική βιβλιογραφία):

 

http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/iron.html#links

 

 

Iron supplements taken by mom may produce constipation in baby.

 

Anemia in the nursing mother has been associated with poor milk supply, however.

Όπως γράφρουν, είναι σημαντικό να παίρνει σίδηρο μία μητέρα που πραγματικά το χρειάζεται. Από την άλλη δεν είναι καλή ιδέα να παίρνει σίδηρο μία μητέρα προληπτικά γιατί μπορεί να ταλαιπωρήσει το μωρό με δυσκοιλιότητα.

 

Για το συμπλήρωμα σιδήρου στο μωρό ισχύει το ίδιο. Πρέπει να το παίρνει μόνο το μωρό που το έχει ανάγκη, δεν χορηγούμε στο σίδηρο προληπτικά.

 

The iron in breastmilk is bound to proteins which make it available to the baby only, thus preventing potentially harmful bacteria (like E.coli, Salmonella, Clostridium, Bacteroides, Escherichia, Staphylococcus) from using it. These two specialized proteins in breastmilk (lactoferrin and transferrin) pick up and bind iron from baby's intestinal tract. By binding this iron, they

 

1. stop harmful bacteria from multiplying by depriving them of the iron they need to live and grow, and

2. ensure that baby (not the bacteria) gets the available iron.

 

The introduction of iron supplements and iron-fortified foods, particularly during the first six months, reduces the efficiency of baby's iron absorption. As long as your baby is exclusively breastfed (and receiving no iron supplements or iron-fortified foods), the specialized proteins in breastmilk ensure that baby gets the available iron (instead of "bad" bacteria and such). Iron supplements and iron in other foods is available on a first come, first served basis, and there is a regular "free-for-all" in the baby's gut over it. The "bad" bacteria thrive on the free iron in the gut. In addition, iron supplements can overwhelm the iron-binding abilities of the proteins in breastmilk, thus making some of the iron from breastmilk (which was previously available to baby only) available to bacteria, also. The result: baby tends to get a lower percentage of the available iron.

 

Supplemental iron (particularly when administered in solution or as a separate supplement rather than incorporated into a meal) can interfere with zinc absorption. In addition, iron supplements and iron-fortified foods can sometimes cause digestive upsets in babies.

 

A recent study (Dewey 2002) found that routine iron supplementation of breastfed babies with normal hemoglobin levels may present risks to the infant, including slower growth (length and head circumference) and increased risk of diarrhea.

 

A recent review article on iron (Griffin and Abrams, 2001) indicates that if your baby is basically healthy, iron deficiency in the absence of anemia should not have developmental consequences.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Aglaia και κορίτσια,

 

γνωρίζετε φάρμακα για τριχοπτωση που να επιτρέπονται στο θηλασμό???

 

Μία φίλη μου σταμάτησε εδώ και μία εβδομάδα το θηλασμό, μεταξύ άλλων γιατί απελπίστηκε από την πολύ έντονη τριχόπτωση που έχει μετά την εγκυμοσύνη και οι δερματολόγος-γυναικολόγος της είπαν ότι τα φάρμακα που υπάρχουν δεν επιτρέπονται στο θηλασμό....

 

Και το μωράκι της είναι μόνο 4 μηνών, είναι κρίμα... :(

 

Τώρα που έχει σταματήσει για μία εβδομάδα, υπάρχει ελπίδα να μπορέσει να ξαναθηλάσει, έστω και λίγο ?

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλέ τι "μπούρδες" είναι αυτές?

η τριχόπτωση είναι πάρα πολύ συχνό φαινόμενο μετά τον τοκετό..στο εξάμηνο περίπου σταματάει. Όταν λέει φάρμακα, τι εννοεί ακριβώς??? κάποιο σαμπουάν?

Link to comment
Share on other sites

H τριχόπτωση μπορεί να φτάσει κι ένα χρόνο μετά την γέννα ( με ή χωρίς θηλασμό :wink: ).

Δηλαδή αυτές που θηλάζουν 1~2 χρόνια θα πρέπει να είναι κουρούπες :lol::lol:

 

Να πεις στην φίλη σου στην επόμενη εγκυμοσύνη να βρει καλύτερη δικαιολογία για να κόψει τον θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Να πεις στην φίλη σου στην επόμενη εγκυμοσύνη να βρει καλύτερη δικαιολογία για να κόψει τον θηλασμό.

 

Τη γνωρίζω καλά και ξέρω ότι δεν ψάχνει δικαιολογία.

Απλώς δεν είναι καλά ενημερωμένη, όπως και οι περισσότεροι, και ακούει ασυζητητί ό,τι της πουν οι γιατροί.

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Aglaia και κορίτσια,

 

γνωρίζετε φάρμακα για τριχοπτωση που να επιτρέπονται στο θηλασμό???

 

Μία φίλη μου σταμάτησε εδώ και μία εβδομάδα το θηλασμό, μεταξύ άλλων γιατί απελπίστηκε από την πολύ έντονη τριχόπτωση που έχει μετά την εγκυμοσύνη και οι δερματολόγος-γυναικολόγος της είπαν ότι τα φάρμακα που υπάρχουν δεν επιτρέπονται στο θηλασμό....

 

Και το μωράκι της είναι μόνο 4 μηνών, είναι κρίμα... :(

 

Τώρα που έχει σταματήσει για μία εβδομάδα, υπάρχει ελπίδα να μπορέσει να ξαναθηλάσει, έστω και λίγο ?

Όταν λες μεταξύ άλλων τι εννοείς; Ποια ήταν τα άλλα προβλήματα με το θηλασμό;

Κι εγώ είχα φοβερή τριχόπτωση, και όντως η γυναικολόγος μου συνέστησε να μην πάρω οποιοδήποτε σκεύασμα για τα μαλλιά. Αν θυμάμαι καλά, το θέμα έχει κάπου ξανασυζητηθεί στο τόπικ του θηλασμού, και η Αγλαϊα έδωσε κάποιες απαντήσεις. Ίσως αν κάνεις αναζήτηση με κλειδί "τριχόπτωση" βρεις κάτι παραπάνω!

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι οτί άλλη μια κοπέλα είχε πρόβλημα τριχόπτωσης, και η αγλαία της είπε οτι όλα τα φάρμακα που της είχε δώσει ο γιατρός είναι συμβατά με το θηλασμό.

Όσο για την τριχόπτωση, όλες οι γυναίκες έχουν μετά τον τοκετό, κι αυτό γιατί κατά τη διάρκεια της εγκημοσύνης, βγάζουμε πολλά περισσότερα μαλλιά, και μετά πέφτουν. Εκτός βέβαια αν έχει όντως πρόβλημα τριχόπτωσης, και είναι σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...