Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γονείς - Φοιτητές


jodido

Recommended Posts

Εδώ θα μπορούμε να ανταλλάσουμε απόψεις και άγχοι εμείς που είμαστε γονείς και παράλληλα φοιτητές.

Είναι πολύ δύσκολος αυτός ο συνδυασμός καθώς οι απαιτήσεις των δύο διαφορετικών αυτών ρόλων είναι μεγάλες.

Απο ότι έμαθα υπάρχουν πολλά μέλη τα οποία ανήκουν σ΄αυτήν την "κατηγορία" (γονείς-φοιτητές)

 

Αρχίζω λοιπόν εγώ!

Ήδη φαντάζομαι οι περισσότεροι γνωρίζετε ότι έχω ένα αγοράκι ~9 μήνων και παράλληλα παρακολουθώ το πρόγραμμα σπουδών του ΕΑΠ "Ελληνικός Πολιτισμός". Κανονικά φέτος θα έπρεπε να ήμουν στο τελευταίο έτος αλλα λόγω της περσινής εγκυμοσύνης και του άγχος για το άγνωστο (καθώς ήμουν καινούργια μανούλα) έβαλα λίγο φρένο στις σπουδές μου. Πήρα λιγότερες Θ.Ε. και έτσι μου έχουν μείνει άλλες 2 Θ.Ε. για του χρόνου.

Δυσκολεύομαι απίστευτα τόσο να διαβάσω όσο και να κανω την συγγραφή της εργασίας μου με τον μικρό μέσα στα πόδια.

Εσείς πως τα καταφέρνετε;

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ είμαι πρώην φοιτήτρια του ΕΑΠ και συγκεκριμένα στις φυσικές επιστήμες. Την Κυριακή ορκίζομαι, οπότε ευτυχως δεν έχω διάβασμα φέτος

 

Έβγαλα 2 εγκυμοσυνες με διάβασμα. Μάλιστα φέτος είχα άγχος μην γεννήσω και χάσω την εξεταστική μου, αφού είχα μπει στον μήνα μου και έδινα εξετάσεις με την κοιλιά να μου έχει φτάσει στο στόμα.

 

Ευτυχώς που είχα την μητέρα μου να κρατάει το 1ο παιδί, χρησιμοποιήσα και την άδεια κυήσεως και διάβαζα όσο μπορούσα..Δυστυχώς όταν είσαι ετοιμη να γεννήσεις δύσκολα συγκεντρωνεσαι και ακόμα δυσκολότερα βρίσκεις στάση διαβάσματος να σε βολεύει..

 

Παντως τέλος καλό, όλα καλά και μάλιστα φέτος έκανα και αίτηση για μεταπτυχιακό (στο ΕΑΠ πάλι γιατί σε αλλα πανεπιστήμια απαιτήται φυσική παρουσία).

 

Ανοίξαμε αυτό το θέμα με την jodido για να ενθαρύνουμε άλλους γονείς που βρίσκονται στη θέση μας να μην παρατήσουν την προσπάθεια τους. Δεν χρειάζοναι βιασύνες και είναι ωραίο να μαθαίνεις νέα πράγματα, αρκεί να το έχεις μεράκι γιατί χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια!!

 

Εγώ ξέρω ήδη μια κοπέλα του forum η οποια με 2 παιδάκια κάνει την προσπάθεια της, αν και απογοητεύεται κάποιες φορές...

 

Ελπίζω οι ομοιοπαθείς φοιτητές - γονεις να αλληλουποστηριχτούμε και μέσω αυτού του forum.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία, συγχαρητήρια! Καλό πτυχίο!

Εγώ δεν είμαι φοιτήτρια προς το παρόν, ορκίστηκα την ημέρα που έκανα τις εξετάσεις εγκυμοσύνης (είχα ήδη λιποθυμίσει το πρωί και ήμουν κατακίτρινη!).

Τώρα θέλω να προσπαθήσω για μεταπτυχιακό ατο ΕΑΠ αλλα περιμένω να μεγαλώσει λίγο ο μικρούλης. Αν δεν μας προλάβει κανένα αδερφάκι...:)

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ευτυχώς πρόλαβα και τελείωσα τις σπουδές μου στο ΤΕΙ Καβάλας στη σχολή "Διοίκηση Επιχειρήσεων",όμως δεν έκανα μεταπτυχιακό και θα το ήθελα πολύ.

Εδώ και λίγους μήνες σκέφτομαι κι εγώ για ΕΑΠ.Δεν το έχω ψάξει όμως καθόλου.Γνωρίζετε τις προυποθέσεις που απαιτούνται :?:

Link to comment
Share on other sites

Όταν έμεινα έγκυος ήμουν φοιτήτρια αν και είχα πάρει ήδη το πρώτο μου πτυχίο και δούλευα. Σε όλη την εγκυμοσύνη δεν κατάφερα να διαβάσω και να δώσω μάθημα! Ένιωθα ότι στο μυαλό μου είχε κουρκουτιάσει!!!

 

Μετά όμως έγινα τούρμπο. Με το μωρό λίγων μηνών διάβαζα με απίστευτη όρεξη παρόλο που ταυτόχρονα δούλευα. Διάβαζα κυρίως την ώρα που θήλαζα και τα έλεγα και δυνατά στο μωρό και χαιρότανε! Τα πήγα τόσο καλά που αποφάσισα να δώσω εξετάσεις και για το μεταπτυχιακό (της πρώτης μου σχολής). Πέρασα με μεγαλύτερη βαθμολογία από τους μόλις πτυχιούχους. Κατάφερα να το τελειώσω στα τρία χρόνια. Το μωρό δεν με ζόριζε τόσο όσο η δουλειά...

 

Και συνεχίζω... :wink:

Link to comment
Share on other sites

και εγώ θυμάμαι ότι μετά την πρώτη γέννα τα έπιανα με τη μια..

 

μετά την 2η γέννα δεν χρειάστηκε να διαβάσω -ευτυχώς- γιατί με τόση πίεση και κούραση δεν νομίζω ότι θα κατάφερνα..

 

ακόμα και τώρα είμαι αφηρημένη και νιώθω ότι το μυαλό μου δεν λειτουργεί ακόμα καλά...ελπίζω να την ξεπεράσω αυτή τη φάση..ίσως είναι από την υπερβολική κούραση και πίεση τους τελευταίους μήνες.

 

πάντως εάν ενδιαφέρεστε για μεταπτυχιακό στοπ ΕΑΠ τώρα είναι η περίοδος αιτήσεων (μέχρι 10 Δεκεμβρίου). Οι προϋποθέσεις είναι να υπάρχει πτυχίο. το κάθε μεταπτυχιακό δέχετε απόφοιτους από συγκεκριμένες σχολές. Αυτά υπάρχουν και αναλυτικά στην ιστοσελίδα του ΕΑΠ. Επίσης υπάρχει και κόστος 850 ευρώ η ενότητα (4 ενότητες σύνολο και δεν είμαι σίγουρη αν πληρώνεις και τη διπλωματική σαν ενότητα)

 

Τα πτυχιακά, απλά θέλουν να έχεις απολυτήριο λυκείου. Εκεί κοστίζει 700 ευρώ η ενότητα και χρειάζεσαι συνολικά 12 για το πτυχίο (ίσως και παραπάνω στα πτυχία που έχουν εργαστήρια)

 

Δείτε και αν σας ενδιαφέρει κάτι, θα σας δώσουμε επιπλέον πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω στην εγκυμοσύνη δεν είχα πρόβλημα καθόλου. Ούτως ή άλλως είχα φοβερές αυπνίες και έτσι το είχα ρίξει στο διάβασμα. Καθόμουν και διάβαζα μέχρι τις 7:00 το πρώι και μετά σηκωνόμουν και πήγαινα στην δουλειά (οι ορμόνες με είχαν κάνει durasel). Απο τον Μάρτιο που γεννήθηκε ο μικρός και πάλι δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα γιατί ήταν υπναράς οπότε με άφηνε αρκετές ώρες για διάβασμα - δεν δούλευα κιόλας. Η δύσκολη περίπτωση ήταν τον Ιούνιο που είχαμε εξεταστική. Εκεί τα βρήκα λίγο σκούρα αλλα ευτυχώς.

 

Φέτος όμως τα πράγματα που φαίνονται δύσκολα. Ο μικρός καταλαβαίνει .... και δεν με αφήνει να μπω στο γραφείο να διαβάσω. Όταν ξέρει ότι είμαι εκεί μέσα χτυπάει την πόρτα και κλαίει. Οπότε ή θα διαβάσω την ώρα που κοιμάται ή θα πρέπει να τον στείλω στην γιαγιά του (που και αυτό δεν μου αρέσει).

 

Στις 15-11-07 είχα να παραδόσω μία εργασία. Κάθησα μέχρι αργά στον υπολογιστή και κατα τις 2:00 το βράδυ που τελείωσα πήγα για ύπνο. Ο μικρός όμως που υποφέρει ο καημενούλης απο τα δόντια του ξύπνησε στις 2:00 και έκλαιγε με μαύρο δάκρυ. Έμεινα άγρυπνη μέχρι τις 7:00 το πρωί που τον πήρε ο ύπνος και φυσικά δεν κοιμήθηκα καθόλου αφού σε μία ωρίτσα έπρεπε να πάω στην δουλειά.

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σας φοιτητομανούλες!!!Εϊναι πολύ δύσκολος αυτός ο συνδυασμός και είστε αξιες συγχαρητηρίων!!! Με το καλό τα πτυχία σας!Κουράγιο, δύναμη και καλή υπομονή!!! :D:D:D:D:D:D:D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ego eimai sto TEI LAMIAS toy tomea ypologiston,

 

edina ta 2 teleytaia moy ergastiria otan imoyn eggios kai malista

pigainoerxomoyn me amaksi,imoyn tote 3 minon.

 

Mexri kai to kalokairi poy mas perase poy i mikri moy itan 10minon xrostaga

16 mathimata theories kai para to gegonos poy doyleyo se katastima

pliroforikis kai exo to moro moy,katafera na peraso polla

mathimata kai na xrosto molis 6.

 

H alitheia einai pos ayta poy moy exoyn meinei einai poli diskola alla

tha ta katafero.

 

Einai poli diskolo pantos na eisai mama ergazomeni-foititria......kai

poli diskolo na diavaso,alla den tin paratao tin sxoli me tin kamia..!!!!

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

Αααχ πολύ σας ζηλεύω!!!Θέλω κι εγώ να καλλιεργήσω λιγάκι το πνεύμα μου αλλά με δεδομένο ότι δεν διαθετουμε βοήθεια, γίνεται ή θα τα παρατήσω τον πρώτο μήνα;;;Τί λέτε οι έμπειρες;;

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν έχεις βοήθεια και τα παιδάκια ειναι μικρά ακόμα θα σε συμβούλευα να περιμένεις λίγο.

 

βεβαια εξαρτάται από το τι ακριβώς θες να κάνεις, και πόσα χρόνια τα έχεις παρατήσει αυτά...ειδικά στην αρχή θες extra προσπάθεια να θυμηθείς αυτά που θεωρουν αυτονόητα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάποιο μεταπτυχιακό σκέφτομαι, σίγουρα αργότερα αλλά πόσο αργότερα;;;Γιατί μέρα με τη μέρα νιώθω το πνεύμα μου να με εγκαταλείπει :( Είχα συμφοιτητή έναν συνταξιούχο δικηγόρο και τον "κορόιδευα", έτσι θα καταλήξω μου φαίνεται :?

Link to comment
Share on other sites

μέχρι να μην σε χρειάζονται συνέχεια από πάνω..

φαντάζομαι να μπορείς να καθεσαι σε ένα καναπέ να διαβάζεις ενώ τα παρακολουθείς να παίζουν..

φυσικά μπορεί και ο άντρας σου να σε βοηθάει, η να διαβάζεις αφού κοιμηθουν...εξαρτάται τις αντοχές σου

 

εχω πχ αυτη τη χρονια δεν υπήρχε περίπτωση να τα κατάφερνα γιατι με το που γυρίζω σπίτι δεν κάθομαι καθόλου (να τα ταισω,μπάνια, κυνηγητό στο σπίτ γιατί μόνα τους δεν κάθονται...,). και να φανταστείς ότι κάτι πλυσίματα και σίδερα και μεσημεριανό τα κάνει η μητέρα μου το πρωί που είναι σπίτι μου και εμένα μου μένουν σχετικά λίγες δουλειές..

 

το μωρό τώρα άρχισε να μην θέλει φαγητό τη νύχτα όμως κοιμάται μετά τις 1 και με τον άντρα μου κάνουμε βάρδιες κάθε βράδυ ώστε να προλαβαίνει να ξεκουράζεται ο ένας από εμάς

 

εγώ και πάλι ξυπνάω τα βράδυα για να σκεπάσω τον μεγάλο, να δώσω πιπίλα στο μικρό και είμαι κομμάτια..

 

του χρόνου εάν με πάρουν στο μεταπτυχιακό θα έχω πολύ χαλαρούς ρυθμούς..φαντάζομαι ότι θα παίζουν και ματαξύ τους οπότε θα μπορώ να διαβάζω έστω και λίγο όποτε κλέβω χρόνο..

Link to comment
Share on other sites

Αχ τώρα με ξεσηκώσατε...μήπως να κάνω τώρα αίτηση...

Βασικά αυτό που με απασχολεί είναι το ότι θα πρέπει να πηγαίνω Αθήνα κάθε τρεις και λίγο και δεν έχω κανέναν για βοήθεια!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Το καλό στο ΕΑΠ είναι ότι έχεις το δικαίωμα να παρακολουθήσεις λιγότερες Θ.Ε. απο ότι αντιστοιχούν σε ένα έτος. Αν κάποιος λοιπόν ενδιαφέρεται και θέλει να παρακολουθήσει ένα μεταπτυχιακό μπορεί να πάρει τα δύο πρώτα χρόνια απο 1 Θ.Ε. και το τρίτο έτος να επιλέξει 2 Θ.Ε. Ούτως ή άλλως και τα παιδιά θα έχουν μεγαλώσει. Με τον τρόποο αυτό τελειώσεις το μεταπτυχιακό με ένα μονο χρόνο καθυστέρηση...

Με μία Θ.Ε. σίγουρα κατα την διάρκεια του έτους μπορείς άνετα να κάνεις 4 εργασίες... το δύσκολο είναι τον Ιούνιο.

Η δυσκολία η μεγάλη είναι τον Ιουνίου στην εξεταστική. Εκεί θα χρειαστείς βοήθεια και μάλιστα καθόλη την διάρκεια της ημέρας.

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα κάνει αίτηση για μεταπτυχιακό παλαιότερα νομίζω δυο χρονιές αλλά δε στάθηκα τυχερή. προς το παρόν δεν το σκέφτομαι λόγω της κατάστασης μας αλλά ίσως σε μερικά χρόνια να ξαναπροσπαθήσω και ίσως σταθώ πιο τυχερή.

Καλή επιτυχία και καλή συνέχεια σε όσες σπουδάζουν, δουλεύουν και είναι ταυτόχρονα και μανούλες. Σας αξίζουν πολλά συγχαρητήρια!

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι στο ΕΑΠ στην πληροφορική. Ξεκίνησα τη πρόπερσυ με πολύ ενθουσιασμό αλλά μετά από μερικούς μήνες έμεινα έγκυος και έκτοτε το έχω λίγο φορτωμένο στον κόκκορα. Και δεν είναι τόσο θέμα χρόνου (θα μπορούσα να διαβάζω τώρα π.χ., αντί να γράφω στο φόρουμ), αλλά δεν μπορώ να συγκεντρωθώ με τίποτα!!!

Προχωράω με ρυθμούς χελώνας δε, 1 ενότητα τη χρονιά και να δούμε πόοοοτε θα τελειώσω. Βέβαια δε με καίει τόσο το πτυχίο (έχω ήδη άλλο), περισσότερο είναι θέμα ψώνιου με τις σπουδές.

Πάντως το ΑΕΠ θέλει διάβασμα, συστηματικό.

Ωραίο θέμα πάντως, μπας και επανέλθουμε οι ξεστρατημένες!

Αχ, πείτε μου καμιά κουβέντα να επαναφέρω το μυαλουδάκι μου στη θέση του! Μόνο όταν είναι η ώρα να παραδώσουμε εργασίες διαβάζω, αλλά από του χρόνου με τα μαθηματικά δε θα παίζει αυτό.

 

Καλή επιτυχία σε όλους τους σπουδαστές πάντως και καλά κουράγια!

Link to comment
Share on other sites

fotiniv, κάθε χρόνο λέω τα ίδια... έχω γίνει πλέον γραφική.

 

Καλά αυτή η Θεματικη ενότητα είναι πάρα πολύ δύσκολη

 

Μου αρέσει πάρα πολύ η φιλοσοφία του Ανοιχτού Πανεπιστήμιου αλλα αυτό το άγχος δεν το αντέχω....

Θα σας πω και ένα προβληματακι που έχω. Θέλω να γράφω πάντα καλά, όχι την καλύτερη εργασία αλλα δεν αντέχω τον βαθμό κάτω του 7,5 :cry::cry::cry: Ξέρω ότι αυτό είναι κακό και η βαθμοθηρία δεν είναι προτέρημα αλλα κορίτσια το έχω και το παραδέχομαι. Είναι κάτι που δεν μπορώ να αντιμετωπίσω.

 

Κοιτάξτε τώρα ανωμαλία..... Μέχρι την Τρίτη είχα εργασία, απο Τετάρτη είμαι ελεύθερη....

εεεε λοιπόν μέχρι την Τρίτη έλεγα τί καλά να ήμουν ελεύθερη και χαλαρή στον καναπέ και να έβλεπα καμία ταινία και απο την Τετάρτη που είμαι ελεύθερη διαβάζω τα επόμενα κεφάλαια για να είμαι ψιλοέτοιμη για την επόμενη εργασία......

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Fotiniv το ίδιο ψώνιο έχω κι εγώ με τις σπουδές! Τελείωσα την σχολή μου πριν 2 χρόνια και αν δεν είχε προκύψει ο έρωτας :lol: τώρα θα ήμουν σε άλλη σχολή!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...