Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσο καιρο θηλασατε το μωρακι σας;


mamouni

Ποσο καιρο θηλασατε το μωρακι σας;  

839

  1. 1. Ποσο καιρο θηλασατε το μωρακι σας;

    • Καθολου (το στήθος μου δεν έκανε γάλα/ δεν με ενημέρωσαν επαρκώς)
    • 1-2 μηνες
    • 3-4 μηνες
    • 5-6 μηνες
    • Πάνω απο δύο χρόνια
    • Γύρω στα δύο χρόνια
    • Γύρω στον ένα χρόνο


Recommended Posts

Ποσο καιρο θηλασατε το μωρακι σας;Ποσο πιστευετε οτι χρειαζετε για την σωστη αναπτυξη του παιδιου;Συναντησατε προβληματα κατα τη διαρκεια του θηλασμου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


I was breastfeeding my daughter more than 2½ years without any big problems and I'm planning to breastfeed my son at least the same time. :lol:

I believe in breastfeeding on demand and child-led weaning, meaning as often as the baby wants and as long as she/he wants. :wink:

I was nursing my first born the whole second pregnancy.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη Sandra! :)

 

Θηλάζω ακόμα το σχεδόν 2 χρονών αγοράκι μου και ελπίζω να αποθηλάσει φυσικά.

Οι οδηγίες του ΠΟΥ είναι θηλασμός τουλάχιστον τα δύο πρώτα χρόνια (εννοείται παράλληλα με τροφές) και έπειτα όσο μητέρα και παιδί το επιθυμούν. Αποκλειστικός θηλασμός τους πρώτους 6 μήνες.

 

http://www.who.int/child-adolescent-health/NUTRITION/infant_exclusive.htm

Link to comment
Share on other sites

με καλύπτει η τελευταία επιλογή αν και ακόμα δεν έχω σταματήσει να θηλάζω.. θα πρότεινα να υπάρχει και περαιτέρω διαβάθμιση για να δουμε τί ποσοστό εφαρμόζει τις συστάσεις του who

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites

με καλύπτει η τελευταία επιλογή αν και ακόμα δεν έχω σταματήσει να θηλάζω.. θα πρότεινα να υπάρχει και περαιτέρω διαβάθμιση για να δουμε τί ποσοστό εφαρμόζει τις συστάσεις του who

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι έχεις δίκιο! θα ειδοποιήσω τον admin!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

εγώ θήλασα για 2,5 μήνες αποκλειστικά χωρίς συμπλήρωμα.

επέμενα παρά που η μπέμπα δεν έπαιρνε βάρος...τελικά με το που γύρισα στην δουλειά οδηγήθηκα στον αποθηλασμό αφού δεν μπορούσα να βγάλω ούτε 50 μλ καλά καλά με το θήλαστρο, ώστε να της αφήνω τα γεύματα που έχανε...

τώρα, σχεδόν 3 μηνών η μικρή δεν θηλάζει πιά...ενώ ακόμα έχω πολύ λίγο γάλα...αλλά χάνεται σιγά σιγά..σνιφ!!! :cry::cry::cry:

 

ζηλεύω που θηλάζετε τόσο πολύ!!

 

ευτυχώς μου λένε ότι η μπέμπα πήρε αρκετά αντισώματα και δεν είναι και λίγο οι 2,5 μήνες...και τέτοια και μου περνάει λιγάκι η στεναχώρια!!!

Link to comment
Share on other sites

I think its not possible!... I can vote for you if you want since i havent voted yet! :-)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
Συμφωνώ με τη Sandra! :)

 

Θηλάζω ακόμα το σχεδόν 2 χρονών αγοράκι μου και ελπίζω να αποθηλάσει φυσικά.

Οι οδηγίες του ΠΟΥ είναι θηλασμός τουλάχιστον τα δύο πρώτα χρόνια (εννοείται παράλληλα με τροφές) και έπειτα όσο μητέρα και παιδί το επιθυμούν. Αποκλειστικός θηλασμός τους πρώτους 6 μήνες.

 

http://www.who.int/child-adolescent-health/NUTRITION/infant_exclusive.htm

 

Έχοντας γνώση των πλεονεκτημάτων του θηλασμού και των όσων αναφέρει η gini θηλάζω ακόμη το 5,5 μηνών μωράκι μου και ελπίζω να φτάσουμε τα 2 χρόνια. Ωστόσο αν δεν το πετύχουμε θα προσπαθήσω για όσο καιρό μπορώ και το θέλει και το μωρό μου.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
I was breastfeeding my daughter more than 2½ years without any big problems and I'm planning to breastfeed my son at least the same time. :lol:

I believe in breastfeeding on demand and child-led weaning, meaning as often as the baby wants and as long as she/he wants. :wink:

I was nursing my first born the whole second pregnancy.

 

goodmorning , Sandra. good for you and your babies. i would like to confirm that during your second pregnancy your firstborn was breastfed. i really want to be pregnant again, my daughter is 10 months old and i am trying to cut her out because they say that breastfeeding is an obstacle to a new pregnancy. do you think so?

CS28p2.png

to trito moy moraki tha erxotan ton Septembrio

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι φυσικά και δεν είναι έτσι.

είναι άλλος ένας μύθος που έχει καλλιεργηθεί.

 

κάποιες μητέρες εδώ το δοκίμασαν και είδαν ότι δεν χρειάστηκε να σταματήσον καθόλου το θηλασμό.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

 

goodmorning , Sandra. good for you and your babies. i would like to confirm that during your second pregnancy your firstborn was breastfed. i really want to be pregnant again, my daughter is 10 months old and i am trying to cut her out because they say that breastfeeding is an obstacle to a new pregnancy. do you think so?

 

What about your menstrual cycle? If it is normal, you haven't any problem to be pregnant again!

Link to comment
Share on other sites

όχι φυσικά και δεν είναι έτσι.

είναι άλλος ένας μύθος που έχει καλλιεργηθεί.

 

κάποιες μητέρες εδώ το δοκίμασαν και είδαν ότι δεν χρειάστηκε να σταματήσον καθόλου το θηλασμό.

 

ο θηλασμός εμποδίζει μια εγκυμοσύνη με ποσοστό επιτυχίας περίπου 98% το διάστημα που το μωρό θηλάζει αποκλειστικά, θηλάζει και τη νύχτα, δεν τρώει καθόλου στερεές τροφές και η μητέρα δεν έχει ακομη περίοδο.

 

Αν το μωρό θηλάζει αποκλειστικά αλλά δεν ξυπνάει το βράδυ, τότε υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες εγκυμοσύνης. Επίσης αν το μωρό τρώει ήδη στερεές τροφές.

 

Η πρώτη ωορηξία συμβαίνει πριν την πρώτη περίοδο οπότε η μητέρα μπορεί να μείνει έγκυος ενώ θηλάζει και πριν επιστρέψει η περίοδος.

 

Υπάρχει περίπτωση η μητέρα και να θηλάζει αποκλειστικά και να θηλάζει νύχτα και να έχει περίοδο οπότε μπορεί να μείνει έγκυος.

 

 

Αντίθετα

Μερικά μωρά συνεχίζουν να θηλάζουν πολύ και μετά την εισαγωγή των στερεών τροφών οπότε μπορεί η μητέρα να μην έχει περίοδο για μεγάλο χρονικό διάστημα 17 μήνες, ακόμη και 24 μήνες. Σε αυτή την περίπτωση, παρόλο που το μωρό τρώει στερεές τροφές, η μητέρα δεν μπορεί να μείνει έγκυος.

 

Μερικές φορές ο θηλασμός μπορεί να λειτουργήσει ως αντισυλληπτικό για πολύ μεγαλύτερο χρονικό διάστημα από τους 6 μήνες. Δεν είναι συχνό αλλά μπορεί να συμβεί και αν η μητέρα θέλει να μείνει έγκυος θα πρέπει να το ξέρει. Ακόμη και σε αυτές τις περιπτώσες τις περισσότερες φορές δεν είνα απαραίτητο να διακοπεί ο θηλασμός για να επιτευχθεί η εγκυμοσύνη, αρκεί συνήθως να μειωθεί.

Link to comment
Share on other sites

έμεινα έγκυος στο δεύτερο μωράκι μου ενώ θήλαζα και δεν είχα περίοδο. Μάλιστα ο μικρός συνεχίζει να θηλάζει και να ξυπνάει για να φάει ακόμα και μερικές φορές το βράδυ. Τώρα είμαι στην 11η εβδομάδα της δεύτερης εγκυμοσύνης μου και ο Δημήτρης είναι 8 μηνών και συνεχίζω να τον θηλάζω 2-3 φορές, τα υπόλοιπα γεύματα είναι στερεές τροφές. Σκέφτομαι να συνεχίσω τον θηλασμό μέχρι ο μικρός να χρονίσει. Ευτυχώς έχω τη συμπαράσταση του άντρα μου σε αυτό και προς το παρόν όλα πάνε καλά για όλους μας.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

λόγω αγγλικών δεν ερμήνευσα σωστά το πόστ της mariannas και απάντησα στην ερώτηση

εάν είναι εμπόδιο η δεύτερη εγκυμοσύνη στο θηλάσμό του μωρού, (ότι μήπως σταματάει το γάλα και εάν πρέπει να σταματήσεις το θηλασμό)

 

ενώ η ερώτηση στην πραγματικότητα ήταν η ανάποδη δηλ. εάν είναι εμπόδιο ο θηλασμός για την δεύτερη εγκυμοσύνη

 

σόρρυ, όποιος βιάζεται σκοντάφτει :)

φυσικά και ισχύουν αυτά που έγραψε η Αγλαία! !! σορρυ και πάλι :D:shock::?:D

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να θηλαζα παραπάνω απο 4 μήνες αλλα το στήθος μου πήγε για μαστίτιδα και οι γιατροί μου το έκοψαν.... τώρα πια σκέφτομαι ότι ήταν λάθος ότι τους άκουσα.... έπρεπε να το πολεμούσα..... στο δεύτερο δεν θα κάνω το ίδιο λάθος :oops::oops::oops:

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι από τις περιπτώσεις που θηλάζω 13,5 μήνες τώρα και δεν έχω περίοδο. Ο γιατρός μου είπε ότι όσο θα θηλάζω δεν θα έχω και ότι όταν θα μειώσω ή σταματήσω το θηλασμο θα έρθει. Βέβαια επειδή δεν θέλω να μείνω έγκυος πάλι (προς το παρόν!) δεν επαναπαύομαι και πέρνω τις προφυλάξεις μου :wink: .

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Θήλασα τον γιόκα μου για 3,5 μήνες. Έπρεπε να επιστρέψω στη δουλειά μου και γι'αυτό αναγκάστηκα 1 μήνα πριν, να αρχίσω να το ελαττώνω για να σταματήσω πριν αρχίσω δουλειά.

H παιδίατρος μου είχε πει τότε ότι το παιδί δεν έχει να πάρει τίποτα ουσιαστικό απ'το μητρικό γάλα μετά τον 3ο μήνα. Σημαντικό είναι να θηλάσει τουλάχιστον μέχρι να σαραντίσει, το πολύ μέχρι 2 μηνών. Mετά, το γάλα εξασθενεί και χάνει πολλά απ'τα καλά συστατικά του και το παιδί όσο μεγαλώνει έχει όλο και μεγαλύτερες ανάγκες απ'τις τροφές του. Δεν ξέρω αν αληθεύει, αλλά να πω την αλήθεια είχα κουραστεί αρκετά με τον θηλασμό και το θήλαστρο. Έπρεπε να προσέχω συνέχεια τί τρώω και τί πίνω.

Kαι άλλη μια μεγάλη αλήθεια, μόλις το παιδί ξεκίνησε το γάλα σε σκόνη, έστρωσε το πρόγραμμα και του φαγητού αλλά και του ύπνου του.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

H παιδίατρος μου είχε πει τότε ότι το παιδί δεν έχει να πάρει τίποτα ουσιαστικό απ'το μητρικό γάλα μετά τον 3ο μήνα. Σημαντικό είναι να θηλάσει τουλάχιστον μέχρι να σαραντίσει, το πολύ μέχρι 2 μηνών. Mετά, το γάλα εξασθενεί και χάνει πολλά απ'τα καλά συστατικά του και το παιδί όσο μεγαλώνει έχει όλο και μεγαλύτερες ανάγκες απ'τις τροφές του. Δεν ξέρω αν αληθεύει, αλλά να πω την αλήθεια είχα κουραστεί αρκετά με τον θηλασμό και το θήλαστρο.

 

Πριν σου παραθέσω την επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιατρικής θα ήθελα να αναρωτηθείς για μερικά πράγματα που άκουσες από την παιδίατρό σου:

 

Το μωρό δεν μπορεί να πιει φρέσκο γάλα πριν το 12ο μήνα και συνηθέστερα πριν το 18ο μήνα της ζωής του. Τα τεχντητά γάλατα κυκλοφορούν στην αγορά ευρέως εδώ και 50 περίπου χρόνια και πιο περιορισμένα εδώ και 120 περίπου χρόνια. Ο άνθρωπος υπάρχει στον πλανήτη εδώ και 1.000.000.

 

Θα μπορούσες να φανταστείς πώς έφτασε ως εδώ χωρίς γάλα σε σκόνη;

 

Τα θηλαστικά όλου το πλανήτη που κυριαρχούν εδώ και 60 εκ. χρόνια πώς τα κατάφεραν;

 

Η τεχνολογία του γάλακτος έχει προχωρήσει πολύ εδώ και δεκαετίες, πιστεύεις ότι το μητρικό γάλα δεν έχει αναλυθεί και δεν έχει μελετηθεί;

 

Δεν υπάρχει κανένα γάλα κανενός θηλαστικού που να εξασθενεί και να χάνει τα συστατικά του! :shock::shock::shock:

 

Ειδικά για το ανθρώπινο γάλα μετά τον πρώτο χρόνο έχει αυξημένη περιεκτικότητα σε κάποιες ανοσοσφαιρίνες και προσφέρει επιπλέον ανοσοποίση, έτσι παρόλο που το παιδί πίνει λιγότερο γάλα το ανοσοποιητικό του σύστημα εξακολουθεί να ενισχύεται σημαντικά.

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496

 

Breastfeeding and the Use of Human Milk

 

Pediatricians and parents should be aware that exclusive breastfeeding is sufficient to support optimal growth and development for approximately the first 6 months of life and provides continuing protection against diarrhea and respiratory tract infection.30,34,128,178–184 Breastfeeding should be continued for at least the first year of life and beyond for as long as mutually desired by mother and child.185

 

Μεταφράζω:

 

Παιδίατροι και γονείς θα πρέπει να είναι ενήμεροι ότι ο αποκλειστικός θηλασμός είναι ικανοποιητικό για να υποστηρίξει την ιδανική ανάπτυξη για τους περίπου 6 πρώτους μήνες της ζωής και παρέχει συνεχή προστασία έναντι της διάρροιας και των λοιμώξεων του αναπνευστικού. Ο θηλασμός θα πρέπει να συνεχίζεται για τουλάχιστον τον πρώτο χρόνο και πέρα από αυτό όσο επιθυμούν η μητέρα και το παιδί.

 

Η παιδίατρός σου είναι υποχρεωμένη να γνωρίζει τουλάχιστον αυτά και σίγουρα τα έχει καπου συναντήσει. Αυτά που γράφεις δεν έχουνγραφτεί σε καμία παιδιατρική ποτέ. Αν σου τα είπε έτσι η γιατρό τότε δεν είναι απλώς ψέματα, είναι κοροϊδία... :? Λυπάμαι, η γιατρός σου είναι από τα άτομα που χαίρονται να κοροϊδεύουν και να γελάνε πίσω από την πλάτη των πελατών τους που τόσο εύκολα και αβασάνιστα δεχθήκανε τα όσα τους είπε ο "επιστήμονας".

 

 

There is no upper limit to the duration of breastfeeding and no evidence of psychologic or developmental harm from breastfeeding into the third year of life or longer.197

 

Δεν υπάρχει άνω όριο στη διάρκεια του θηλασμού και δεν υπάρχουν ενδείξεις για ψυχολογική ή αναπτυξιακή βλάβη από το θηλασμό στα τρία χρόνια ή πέρα από αυτά.

 

Έπρεπε να προσέχω συνέχεια τί τρώω και τί πίνω.

 

Αν και αυτό σου το είπε η γιατρός, τότε σε κορόιδεψε για ακόμη μία φορά...

Προσπαθούσε να σου κάνει τη ζωή δύσκολη για να μη θηλάσεις... :?

 

 

Θήλασα τον γιόκα μου για 3,5 μήνες.

Αναρωτιέμαι τι σε έκανε να δίνεις εξασθενημένο γάλα στο γιο σου... Δεν φοβήθηκες μήπως πάθει κάτι;

 

Έπρεπε να επιστρέψω στη δουλειά μου και γι'αυτό αναγκάστηκα 1 μήνα πριν, να αρχίσω να το ελαττώνω για να σταματήσω πριν αρχίσω δουλειά.

Δεν νομίζω ότι η δουλειά ήταν το πρόβλημα, όσες ώρες και να δουλεύεις, υπάρχουν περισσότερες ώρες που μένεις στο σπίτι και μπορείς να θηλάζεις τις ώρες αυτές.

 

Αλλά φαντάζομαι ότι ακόμη και αν δε δούλευες δεν θα ηθελες να δώσεις ένα χαμηλής ποιότητας γάλα στο παιδί σου (σύμφωνα με τα λεγόμενα της παιδιάτρου σου). Για το παιδί μας όλοι θέλουμε το καλύτερο! Συμφωνα με την παιδίατρό σου το καλύτερο γάλα είναι αυτό που βρίσκεται κλεισμένο σε ένα κουτί. Το ότι η φύση το προορίζει αυτό για τα μικρά της αγελάδας δεν πέρασε από το μυαλό της παιδιάτρου σου;

 

Kαι άλλη μια μεγάλη αλήθεια, μόλις το παιδί ξεκίνησε το γάλα σε σκόνη, έστρωσε το πρόγραμμα και του φαγητού αλλά και του ύπνου του.

 

Χαίρομαι που ο αποθηλασμός βοήθησε τόσο το παιδί σου :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...