Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός - το αργότερο μία ώρα μετά τη γέννηση του μωρού.


Recommended Posts

Τί συμβαίνει στα νοσοκομεία?

 

Δίνεται στα νεογνά γάλα που δεν είναι μητρικό, με το που γεννιούνται - και έτσι εμποδίζεται θηλασμός?

Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, είναι απαραίτητο τα νεογνά να έρθουν σε επαφή με το στήθος της μητέρας το συντομότερο δυνατό - συγκεκριμένα το αργότερο μέσα σε μία ώρα - και να μήν τους δωθεί κανένα άλλο παρασκεύασμα, ούτε κάν νερό..

(http://www.who.int/child-adolescent-health/NUTRITION/infant_exclusive.htm)

Απο ότι ξέρω, στην Ελλάδα συμβαίνουν πολλά πράγματα στα μαιευτήρια που εγώ προσωπικά δεν μπορώ να τα καταλάβω,.. και τα έχω ακούσει απο πολλούς γονείς.

 

Γράψτε εδώ τί έχει συμβεί σε εσάς σχετικά με αυτο το θέμα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 504
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στο Ιασώ το οποίο γέννησα εγώ μαας φέρναν τα μωράκια τις εξήςώρες

 

Πρωϊ γύρω στις 8-9 (δεν θυμάμαι καλά)

Μεσημέρι γύρω στις 1

Απόγευμα στις 5

Βράδυ γύρω στις 8:30

και αργά κατά τις 12

 

Έπειτα υπήρχε και το βραδυνό τάϊσμα 4-5 το πρωϊ το οποίο επέλεγες εαν ήθελες να σου φέρουν το μωρό, ή όχι

 

Κάθε φορά, μέσα στο καλαθάκι του μωρού, έιχαν ένα μπιμπερό με 50 ml γάλα. Εμείς θα θηλάζαμε τα παιδιά μας όσο μπορούσαμε και μετά εαν θέλαμε θα δίναμε και από το μπιμπερό. Τις πρώτες μέρες μάλιστα δίναμε επειδή ακόμα δεν έιχαμε κανονικό γάλα.

Αυτό που ξέρω ήταν ότι εαν ενδιάμεσα κάποιο μωράκι πεινούσε, το ταϊζαν μέσα, και τα μωράκια τα φερναν μόνο τις συγκεκριμένες ώρες.

 

Εγώ βέβαια την τρίτη μέρα, αφού σταμάτησα κιόλας να του δίνω συμπλήρωμα, του είπα να μην του δίνουν καθόλου γάλα.

Έτσι κόλλησαν στο κρεβατάκι του, ένα αυτοκόλλητο που σημαίνει "αποκλειστικός θηλασμός" και πράγματι δεν ξαναφέραν επιπλέον γάλα, αλλά ούτε τον ξαναταϊσαν.

Αυτό το ξέρω γιατί το πρώτο βράδυ που έγινε αυτό (3ο μου βράδυ στην κλινικη), ενώ τον τάϊσα κανονικά στις 12, γύρω στις 1,5 μου τον ξαναφέραν να τον ταϊσω γιατί πείναγε. Μετά ξαναήρθε στις 5 το πρωί και ξανάφαγε.

 

Πάντως την ημέρα, ερχόταν τις φυσιολογικές ώρες. Ίσως κάποιες φορές να τον φέρναν από το πρώτα μωρά (επειδή φέρνουν σε όλες τις λεχώνες τα μωράκια ίδιες ώρες, όλη αυτή η διαδικασία πέρνει κάποιο χρόνο)

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη ειχα δυσκολη γεννα (17 ωρες) το πρωτο βραδυ δεν μου εφεραν καθολου το παιδι γιατι μου ειπαν οτι ηταν ταλαιπωρημενο και αυτο και εγω.Φυσικα ολο το βραδυ θα του εδωσαν ξενο γαλα.Το επομενο πρωι ηρθε η παιδιατρος με το μωρακι μου και κατευθειαν με ρωτησε αν θα θηλασω.Ναι της λεω θελω να την θηλασω.Και οπως και την θηλασα για 3,5 μηνες που ειχα γαλα.Το θεμα ειναι οτι τις πρωτες μερες το γαλα σε πολλες γυναικες δεν ειναι αρκετο για να καλυψει τις αναγκες του μωρου και θα χρειαζοταν και συμπληρωμα ξενου γαλακτος ,οπως και της εδωσα.Δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα αμα το παιδι πιει την πρωτη φορα ξενο γαλα,οτι δεν θα θελει το γαλα της μαμας του μετα.Εγω και κατα την διαρκεια των 3,5 μηνων που τη θηλαζα υπηρχαν πολλες φορες που το παιδι επινε μιση ωρα απο το στηθος(μεγιστος χρονος που πρεπει να θηλαζει το μωρο την καθε φορα)και μετα δεν ειχε χορτασει, και τις εδινα και λιγο συμπληρωμα.Και η παιδιατρος και ο γυναικολογος ειπαν τα καλιτερα και με ενθαρρυναν να θηλασω το μωρο μου.Κανεις δεν μου ειπε κατι αρνητικο,ουτε μεσα στην κλινικη.Ξερω ομως περιπτωση σε δημοσιο νοσοκομειο που δεν ειπε κανενας στη μητερα παρε το παιδι σου να το θηλασεις την πρωτη μερα, και μετα της πετρωσε το γαλα ταλαιπωρηθηκε, και δεν το θηλασε καθολου.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

... έτσι ήξερα και εγώ ότι γίνεται.. θυμάσαι μήπως πόση ώρα μετα απο την γέννα είχε περάσει μέχρι να στο φέρουν?

εγώ έχω ακούσει ότι τα ταίζουν πρίν τα φέρουν στην μητέρα...

το χειρότερο δηλαδή !!!

δεν καταλαβαίνω πως ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας (ένας πολύ έγκυρος και γνωστός οργανισμός) συνιστά αυτά τα πράγματα ενώ εδώ συμβαίνουν ευτράπελα σχετικά με αυτό.

 

Δεν θα έπρεπε να υπάρχει σε όλες τις μητέρες η επιλογή για μητρικό γάλα εκτός και αν δεν υπάρχει λόγος ιατρικός. Ξέρει η μάνα εκείνη την ώρα τι να κάνει ? Μπορεί να σκεφτεί - α ας του δώσω και λίγο απο το μπιμπερό για να ο συνηθίσει!

Ενώ ο ΠΟΥ (WHO στα αγγλικα :D ) λέει όχι να μη δίνεις συμπλήρωμα, αλλά να μή δίνεις κάν νερό!!! !!

 

στην αρχή, έχω διαβάσει ότι η μητέρα κατεβάζει το πρωτόγαλα. το οποίο είναι πάρα πολύ σημαντικό. εάν αυτό δεν το πιεί το νεογνό πως θα κατέβει και το υπόλοιπο γάλα..? είναι σαν να παίζεται ρίσκο με το αν θα θηλάσει το μωρό, το οποίο είναι αποδεδειγμένα διεθνώς κάτι πάαρα πολύ σημαντικό και κάτι που πρέπει να επιδιώκεται με όλους τους δυνατους τροπους απο γονείς και γιατρούς...!

 

γράψτε και οι υπόλοιπες για αυτό το θέμα που είναι πολύ σημαντικό....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα ψάξει πολύ το θέμα εγώ προσωπικά ακόμα και τις πρώτες μέρες δεν έδινα μπιμπερό στο μωρό με ξένο γάλα, κι ας το είχαν μαζί στην κούνια στο μαιευτήριο. Βέβαια δε μπορούσα να ελέγξω τι κάνουν αυτοί... αλλά βάλαμε καρτελάκι να μας φέρνουν το μωρό και όντως μας το φέρναν ότι ώρα θέλαμε. Όπως και να έχει ότι και να γίνει στο μαιευτήριο 4 μέρες είναι μετά ακόμα και με μια άσχημη αρχή, αν η μαμά έχει υπομονή και επιμονή μπορεί να τα καταφέρει.

Θήλασα την πρώτη μου κόρη 5 μήνες (μετά πήγα στη δουλειά και συνειδητά το έκοψα γιατί δεν μπορούσα στη δουλειά μου να βγάζω γάλα). Είδαμε και πάθαμε να μάθει το μπουκάλι γιατί μέχρι τότε δεν είχε έρθει σε επαφή.

Στη δεύτερη κόρη μου που ήταν 18 μέρες σε θερμοκιτίδα, έβγαζα με το θήλαστρο και αποθήκευα το γάλα και της δώσαμε ΜΟΝΟ δικό μου στην αρχή με σωλινάκι και μετά με μπιμπερό. Εκεί στο μαιευτήριο δεν είχαν αντίρρηση να δόσουν δικό μου αντίθετα επέμεναν αλλά έτσι κι αλλιώς χρησιμοποιούσαν μπουκάλι. Όταν την πήρα σπίτι θηλάσαμε κανονικά και για 11 μήνες και ξέχασε εντελώς το μπουκάλι. Σταμάτησα όταν γύρισα στη δουλειά, και για αυτή είδαμε και πάθαμε 11 μηνών να μάθει το μπουκάλι.

 

Συμπέρασμα επειδή το έχω ψάξει πολύ το δεν έχω γάλα δεν υφίσταται για καμία μαμά, όσο θηλάζεις έχεις, αν δόσεις ξένο γάλα δεν παράγεις όσο θέλει το μωρό και άρα δεν έχεις!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οτι ηταν ταλαιπωρημενο και αυτο και εγω

με αυτά που έχω ακούσει, απο άλλες, πρέπει να πώ ότι ήταν δικαιολογία αυτό.

Πραγματικά έχω ακούσει τα χειρότερα για διάφορα νοσοκομεία...

 

Το θεμα ειναι οτι τις πρωτες μερες το γαλα σε πολλες γυναικες δεν ειναι αρκετο για να καλυψει τις αναγκες του μωρου και θα χρειαζοταν και συμπληρωμα ξενου γαλακτος ,οπως και της εδωσα.

 

εκεί όμως είναι που η πληροφόρηση δεν είναι σωστή.

κοίτα το κείμενο που γράφει ο Παγκύπριος οργανισμός μαιών και μαιευτηρών

Τις πρώτες μέρες μετά τον τοκετό η μητέρα παρέχει με το πρωτόγαλα -που είναι πλούσιο σε αντισώματα- την ιδανική προστασία, τονίζει ο Σύνδεσμος και προσθέτει ότι η ποσότητα του πρωτογάλατος αν και είναι μικρή, εντούτοις "είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεται το μωρό σε αυτή την ηλικία".

 

και επίσης

 

At birth, the delivery of the placenta results in a sudden drop in progesterone/estrogen/HPL levels. This abrupt withdrawal of progesterone in the presence of high prolactin levels cues "Lactogenesis II", copious milk production.

 

Prolactin blood levels rise when the breast is stimulated, and peak around 45 minutes later. They return to pre-breastfeeding levels about three hours afterwards. The release of prolactin triggers the cells in the alveoli to create milk.

 

Δηλαδή μπορεί μια μητέρα εάν μέσα στις ώρες αυτές (που φυσικά απο άτομο σε άτομο μπορεί να είναι λίγο διαφορετικές) εάν δεν θηλάσει το παιδί της, να χάσει την ευκαιρία να το θηλάσει... μιάς και η ορμόνη που κάνει το πρωτόγαλα να ξεκινήσει, πέφτει πάλι, εάν δεν γίνει "η ενεργοποίηση" με τους πρώτους θηλασμούς.

 

εδώ γράφει ότι ακόμα και μετά απο καισαρική, σου βάζουν το παιδί και ξαπλωμένη να είσαι, στο στήθος, έτσι ώστετο νεογέννητο να το ψάξει και να το θηλάσει με την βοηθεια της νοσοκόμας ή πχ του συζύγου.. ακόμα και να μήν έχει περάσει η αναισθησία εντελώς....

 

επίσης, η τεχνική του θηλασμού, παίζει τεράστιο ρόλο..!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα 4 το ξημέρωμα και μου την έφεραν γύρω στις 9 το πρωί. Την έβαλα λίγο στο στήθος...όσο μπόρεσα... γιατί στο Ιασώ για να βρείς κάποιον να σου δείξει πρέπει να έχεις το χριστό κουμπάρο!!! Εμένα προσωπικά μου την έφερε μία μαία και στα γρήγορα μου την έβαλε στην αγκαλιά μου, της άνοιξε το στόμα και το έβαλε στη θηλή μου. Μουρμούρισε κάτι γρήγορα γρήγορα και έφυγε!!!! :shock:

όταν είναι και το πρώτο σου και δεν ξέρεις μένεις λίγο κότσος! Θέλεις μία βοήθεια παραπάνω βρε αδερφέ. Τέλος πάντων με τα πολλά πολλά τα κατάφερα...μου μάτωσε λίγο τις θηλές στην αρχή αλλά παρόλα αυτά την τρίτη μέρα ζήτησα αποκλειστικά θηλασμό και μου την έφερναν όποτε πείναγε. Πάντως νομίζω ότι την ταίζαν και τεχνητό γιατί πέρναγαν και 5 ώρες χωρίς να μου την φέρουν!!!

Η συμβουλή μου στις μέλλουσες μαμάδες είναι να ρωτάνε τις μαίες και να μην ντρέπονται (αυτό είχα πάθει εγώ). Όσες φορές χρειάζονται βοήθεια να ρωτάνε....και ας τις βλέπουν να δυσανασχετούν!!!Στο κάτω-κάτω αυτή είναι η δουλειά τους!!!

Link to comment
Share on other sites

μετά απο καισαρική, σου βάζουν το παιδί και ξαπλωμένη να είσαι, στο στήθος, έτσι ώστετο νεογέννητο να το ψάξει και να το θηλάσει με την βοηθεια της νοσοκόμας ή πχ του συζύγου.. ακόμα και να μήν έχει περάσει η αναισθησία εντελώς.... επίσης, η τεχνική του θηλασμού, παίζει τεράστιο ρόλο..!

 

Σωστά...Παρόλο που λόγω ειδικών συνθηκών όπως ήδη έχω αναφερεί στο σχετικό topic δυστυχώς γέννησα με καισαρική και επισκληρίδιο το μωρό μου το θήλασα από την πρώτη στιγμή δίνοντας ρητή εντολή (κατόπιν συμβουλή της μαίας μου) να μου το φέρνουν όποτε πεινάει... με αποτέλεσμα άν και με καισαρική να το θηλάζω κανονικά από την αρχή δίνοντας του συμπλήρωμα μόνο τις δύο πρώτες μέρες...

Στην κουνίτσα του μαιευτηρίου του είχαν γράψει σε άσπρο αυτοκόλλητο (το οποίο το χω κρατήσει) ''ΟΤΑΝ ΚΛΑΙΩ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΜΟΥ'' με αποτέλεσμα κάθε 1,5 - 2,0 να μου τον φέρνουν στο δωμάτιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στις 12.15 τα μεσάνυχτα, σε ιδιωτική κλινική. Οπότε μου τον έφεραν τον μικρό την επόμενη μέρα στις 9 το πρωϊ.

Ευτυχώς ήμουν από τις τυχερές και δεν είχα κανένα πρόβλημα με το προσωπικό, ήταν όλοι τους συνεργάσιμοι και μας έδειξαν με αρκετή υπομονή πως θα πρέπει να θηλάζουμε.

Πάντα όμως μας έφερναν και ένα μπουκαλάκι με γάλα, διότι τις πρώτες μέρες δεν φτάνει μόνο το μητρικό, ( έτσι τουλάχιστον μας έλεγαν..), μετά το πρώτο 24 ωρο μπορούσαμε εάν θέλαμε να κρατήσουμε το μωρό στο δωμάτιο μας και να το θηλάζουμε όλο το βράδυ.

Εγώ σαν νέα μαμά και άπειρη φοβήθηκα να το κρατήσω όλο το βράδυ :oops::oops::oops: , έτσι κατά τις 12 το βράδυ ζήτησα να τον πάρουν και να μου τον φέρουν πάλι όταν πεινάσει, έτσι κατά τις 5 το πρωϊ μου τον έφεραν πάλι. Σίγουρα ενδιάμεσα έτρωγε και ξένο γάλα, πράγμα που νομίζω ότι στις μέρες μας δεν μπορούμε πλέον να το αποφύγουμε.

Πάντως είχαμε την δυνατότητα να πάρουμε το μωράκι μας ότι ώρα θέλαμε, έβλεπα άλλες μαμάδες που είχαν είδη 1 και 2 παιδιά που τα έπαιρναν στο δωμάτιο τους σχεδόν όλη την ημέρα

Link to comment
Share on other sites

.

Πάντα όμως μας έφερναν και ένα μπουκαλάκι με γάλα, διότι τις πρώτες μέρες δεν φτάνει μόνο το μητρικό, ( έτσι τουλάχιστον μας έλεγαν..),

 

Δύο μέρες του έδωσα συμπλήρωμα.. δηλαδή καταρχήν θήλαζε και μετά έτρωγε λίγο ξένο.. γεννήθηκε 3800 κιλά και βγήκαμε 3790 κιλά..

Στον θηλασμό ισχύει ο νόμος προσφοράς και ζήτησης.. όσο περισσότερο θηλάζεις τόσο περισσότερο γάλα έχεις.. και αυτό ισχύει από τις πρώτη στιγμή.. απλά θέλει υπομονή, επιμονή, ηρεμία, ενήμέρωση και σωστές συμβουλές από τις μαίες - νοσοκόμες..

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.

Στον θηλασμό ισχύει ο νόμος προσφοράς και ζήτησης.. όσο περισσότερο θηλάζεις τόσο περισσότερο γάλα έχεις.. και αυτό ισχύει από τις πρώτη στιγμή.. απλά θέλει υπομονή, επιμονή, ηρεμία, ενήμέρωση και σωστές συμβουλές από τις μαίες - νοσοκόμες..

 

έχεις απόλυτο δίκιο. Το α και το ω είναι οι σωστές συμβουλές από τις μαίες. Ειδικά όταν σε βλέπουν να κάνεις κάτι λάθος!

Link to comment
Share on other sites

.

Πάντα όμως μας έφερναν και ένα μπουκαλάκι με γάλα, διότι τις πρώτες μέρες δεν φτάνει μόνο το μητρικό, ( έτσι τουλάχιστον μας έλεγαν..),

 

Δύο μέρες του έδωσα συμπλήρωμα.. δηλαδή καταρχήν θήλαζε και μετά έτρωγε λίγο ξένο.. γεννήθηκε 3800 κιλά και βγήκαμε 3790 κιλά..

Στον θηλασμό ισχύει ο νόμος προσφοράς και ζήτησης.. όσο περισσότερο θηλάζεις τόσο περισσότερο γάλα έχεις.. και αυτό ισχύει από τις πρώτη στιγμή.. απλά θέλει υπομονή, επιμονή, ηρεμία, ενήμέρωση και σωστές συμβουλές από τις μαίες - νοσοκόμες..

 

Έτσι και σε μας ΣΟΦΙΑ, πρώτα θήλαζε και μετά έπερνε και συμπλήρωμα.

Την ηρεμία την βρίσκεις όταν γυρνάς στο σπίτι σου, φυσικά τότε ρυθμίζεται και το θέμα προσφοράς και ζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα ήθελα να πω ότι δεν είναι και τόσο απλά τα πράγματα με την προσφορά και την ζήτηση,

Ρόλο παίζουν πολλοί παράγοντες, το στρες και η σωματική κούραση μπορούν να σου ¨κόψουν¨ το γάλα, άσχετα με την ζήτηση.

Επίσης μία λοίμωξη, όπως η μαστίτιδα, επίσης μπορεί να σου δημιουργήσει πολλά προβλήματα.

Θήλασα τον γιο μου έξη μήνες και πέρασα και από τα εύκολα στάδια και από τα δύσκολα, δηλαδή δεν μπορώ να περιγράψω την όλη διαδικασία απλός ως προσφορά και ζήτηση.

Μια μητέρα η οποία θέλει να θηλάσει πρέπει να είναι ( πάντα κατά την γνώμη μου) καλά ενημερωμένη και να μην επαναπαύεται απλός στην προσφορά και ζήτηση, γιατί τελικά ¨πέφτεις¨ από τα σύννεφα όταν βλέπεις ότι δεν είναι όλα τόσο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

98

Εδώ θα ήθελα να πω ότι δεν είναι και τόσο απλά τα πράγματα με την προσφορά και την ζήτηση,

Ρόλο παίζουν πολλοί παράγοντες, το στρες και η σωματική κούραση μπορούν να σου ¨κόψουν¨ το γάλα, άσχετα με την ζήτηση.

Επίσης μία λοίμωξη, όπως η μαστίτιδα, επίσης μπορεί να σου δημιουργήσει πολλά προβλήματα.

Θήλασα τον γιο μου έξη μήνες και πέρασα και από τα εύκολα στάδια και από τα δύσκολα, δηλαδή δεν μπορώ να περιγράψω την όλη διαδικασία απλός ως προσφορά και ζήτηση.

Μια μητέρα η οποία θέλει να θηλάσει πρέπει να είναι ( πάντα κατά την γνώμη μου) καλά ενημερωμένη και να μην επαναπαύεται απλός στην προσφορά και ζήτηση, γιατί τελικά ¨πέφτεις¨ από τα σύννεφα όταν βλέπεις ότι δεν είναι όλα τόσο εύκολα.

 

mtheo έχω διαβάσει ότι το 98% των γυναικών μπορούν να θηλάσουν δηλαδή έχουν γάλα (ανεξαρτήτως κοινωνικών-πολιτισμικών συνθηκών). σαφώς διάφοροι παραγοντες δυσκολεύουν και πολλές φορές εμποδίζουν τον θηλασμό ΟΜΩΣ καταρχήν ο θηλασμός είναι αυτό: ο Νόμος Προσφοράς - Ζήτησης εάν δεν βάλεις το μωρό στο στήθος δεν θα παράγεις γάλα.. Εάν το βάλεις θα αρχίσεις να παράγεις και να αντιμετωπίζεις τις τυχόν δυσκολίες που θα παρουσιαστούν.. Μιλάμε πάντα για τις περιπτώσεις που δεν συντρέχουν ιατρικοί λόγοι που παρεμποδίζουν-απαγορεύουν το θηλασμό. 1) Τις πρώτες 15 μέρες που θήλαζα ΔΑΓΚΩΝΟΜΟΥΝ από τους πόνους γιατί είχε ερεθιστεί τόσο η θηλή που μάτωνε.. 2) Την μέρα που βγήκα από το μαιευτήριο πέθανε ξαφνικά ο πατέρας μου ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ τον περίμενα να έρθει σπίτι και τον βρήκαν (μαμά μου και αδελφή μου νεκρό).. Τι να σου περιγράψω τώρα για στρες πονο στεναχώρια ότι και να γραψω ότι και να πω δεν νομίζω να αποδόσει αυτό που ένιωθα... ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ που το κατάφερα..

Σαφώς και δεν είναι απλά τα πράγματα όμως δεν πιστεύω ότι είναι και τόσο περίπλοκα.. Η αρχή είναι το ήμισι του παντός και εκεί χρειάζεται υπομονή - επιμονή - ηρεμία και φυσικά θέληση.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την Mtheo.

Ο θηλασμός είναι το πιο πολύπλοκο πράγμα που υπάρχει μετά την γέννηση του παιδιού. Εξαρτάται από διάφορους παράγοντες. Ψυχολογικούς, ορμονολογικούς κτλ.

Σήμερα γίνεται μεγάλος αγώνας για τον μητρικό θηλασμό και είναι λιγάκι μοδα αλλά για να το πετύχεις χρειάζεται μεγάλη επιμονή και υπομονή. Καλά τα έντσικτα καλες οι θεωρίες αλλά τα πάντα είναι σχετικά.

Γέννησα σε ιδιωτική κλινική της Θεσσαλονίκης, με καισαρική. Και τα δύο μωρά μου τα έφεραν σχεδόν αμέσως από την στιγμή που επέστρεψα στο δωμάτιο. Τα έβαλα στο στήθος. Η κόρη μου είχε πιο ανεπτυγμένο το αντανακλαστικό του θηλασμού και "έπιασε" αμέσως το στήθος , με το γιό μου δυσκολεύτηκα λιγάκι αλλά τα καταφέραμε. Στο κρεββατάκι του μωρού έγραφε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ. Δεν ήταν όμως. Αν και το μωρό το έπαιρνα κατά τη διάρκεια της νύχτα ανα δύό ώρες πολλές φορές ερχόταν ταισμένο και το καταλάβαινα από τις γουλίτσες ξένου γάλακτος που έβγαζε. Την πρώτη φορά έκανα όλόκληρη φασαρία. Μετά μου εξήγησαν πως σε όλα τα μωρά προσφέρεται το μπιμπερό αφού τα πάρουν από τις μανούλες τους. Οσα είναι χορτάτα δεν τρώνε όσα ομως θελουν να φάνε τρώνε. Δεν έχουμε το δικαίωμα να στερήσουμε αυτό το πράγμα από κανένα έμβυο ών.

Θήλασα την κόρη μου 4 1/2 μήνες χωρίς σταγόνα ξένου γάλακτος (παρόλο που είχε πιει στην κλινική) , στον μικρό δεν μπόρεσα. Το γάλα μου δεν ήταν καλο ποιοτικός. Το μωρό έτρωγε κανονικά και μετά από λίγο ούρλιαζε. Και αυτό γιατί???? Ημουν κουρασμένη, είχα δύο παιδιά, ήμουν μόνη και δεν έτρωγα και δεν ξεκουραζόμουν επαρκώς. Ξεκίνησα συμπλήρωμα ώσπου έγινε ένα ολόκληρο γεύμα και μετά σταμάτησα. Έτσι απλά χωρίς χάπια χωρίς παρεμβάσεις.

Πληροφοριακά: το γάλα των πρώτων ημερών δηλ το πρωτόγαλα είναι καλό να το πάρει το βρέφος για να πάρει αντισώματα από την μητέρα του όχι για να χορτάσει. Ακόμα και στην αρχαιότητα που δεν υπήρχε το έτοιμο βιομηχανοποιημένο γάλα τις πρώτες μερες που η γυναίκα δεν είχε γάλα τα μωρά τα έδιναν νερό και μέλι .....

Ο νόμος προσφοράς και ζήτησης σιγουρα ισχέει αλλά πολύ αργότερα αφου το βρέφος και η μητέρα έχουν βρει τους ρυθμούς τους. Οι ημέρες παραμονής στην κλινική είναι ουσιαστικά ημέρες τις οποίες η νέα μαμά μαθαίνει από τις μαίες τον τρόπο - τεχνική για να θηλάσει και να φροντίσει το νεογέννητο. Ολες οι μαιες είναι διαθέσιμες να σε δειξουν και να σε βοηθήσουν αρκει να το θέλεις εσύ. Γιατι αν φύγεις από την κλινική με απορίες δεν θα καταφέρεις τίποτα στο σπίτι μόνη σου. :wink:

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mtheo έχω διαβάσει ότι το 98% των γυναικών μπορούν να θηλάσουν δηλαδή έχουν γάλα (ανεξαρτήτως κοινωνικών-πολιτισμικών συνθηκών). [/b].

 

Συμφωνώ, δεν είπα ότι δεν μπορούν να θηλάσουν, αλλά ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Σε όλη την εγκυμοσύνη άκουγα και διάβαζα αυτά περί προσφοράς και ζήτησης και διαπίστωσα ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Φυσικά με την θέληση και την επιμονή, στο τέλος τα καταφέρνεις

Link to comment
Share on other sites

Τις πρώτες μέρες μετά τον τοκετό η μητέρα παρέχει με το πρωτόγαλα -που είναι πλούσιο σε αντισώματα- την ιδανική προστασία, τονίζει ο Σύνδεσμος και προσθέτει ότι η ποσότητα του πρωτογάλατος αν και είναι μικρή, εντούτοις "είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεται το μωρό σε αυτή την ηλικία".

 

Συμφωνω απολυτα το λεγομενο πυαρ,Αν ομως τελιωνει το μισαωρο που πρεπει να το θηλασεις το μωρο, και αυτο δειχνει οτι πειναει ακομα τοτε τι κανεις?αναγαστηκα δεν δεινεις και συμπληρωμα?Εστω και 30γραμμαρια ειναι αρκετα.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

Σοφία,παρόλο που βρέθηκες μπροστά σε πολύ δυσάρεστες καταστάσεις, τα κατάφερες να θηλάσεις. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μπορεί να λειτουργήσει και για κάποιον άλλο έτσι. Όλες οι περιπτώσεις και όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι. Μπορεί όντως κάποιος να το θέλει πολύ αλλά να του συμβεί κάτι και να μην τα καταφέρει όπως εσύ.Η θέληση είναι σίγουρα μεγάλος παράγοντας αλλά όχι και ο μόνος.

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι μαιες είναι διαθέσιμες να σε δειξουν και να σε βοηθήσουν αρκει να το θέλεις εσύ. Γιατι αν φύγεις από την κλινική με απορίες δεν θα καταφέρεις τίποτα στο σπίτι μόνη σου. :wink:

 

Στην δικιά μου περίπτωση πάντως Λιτσάκι, οι μάιες δεν ήταν και τόσο πρόθυμες. Ίσως να έπεσα και στην περίπτωση. Ποιός ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ μαζί σας κορίτσια.. Δεν λέω τίποτα διαφορετικό.. απο την αρχή είπα εαν δεν συντρέχουν ιατρικοί λόγοι (και εννοώ όσους αναφέρατε και όσους ακόμα μπορεί να υπάρξουν και δεν τους ξέρουμε) που εμποδίζουν το θηλασμό....

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

οι μάιες δεν ήταν και τόσο πρόθυμες

τι να πω.....

 

Τις πρώτες 15 μέρες που θήλαζα ΔΑΓΚΩΝΟΜΟΥΝ από τους πόνους γιατί είχε ερεθιστεί τόσο η θηλή που μάτωνε..

 

πολύς πόνος.... διάβασα σε μία ξενόγλωσση σελίδα ότι αυτό σημαίνει ότι δεν είχε την θηλή αρκετά βαθιά στο στόμα...,Μία μαία δηλαδή, κανονικά θα έπρεπε να σου δείξει ότι ο λόγος που σε πονάει είναι ότι πίεζε το μωράκι σου στη θηλή αντί στο σημείο γύρω απο αυτήν... αρεόλα νομίζω λέγεται.. ...επίσης ότι το κάτω χείλος των μωρών πρέπει να είναι προς τα έξω έτσι ώστε να έρχεται πιό κοντά το στήθος ... και πολλά άλλα..

 

(

)

 

δεν είναι καθόλου απλά τα πράγματα δηλαδή! :)

Στο κρεββατάκι του μωρού έγραφε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ. Δεν ήταν όμως

Αυτό είναι αυτό που θέλω να τονιστεί σε αυτό το τόπικ για της μητέρες.

Έχω ακούσει απο κάποιους ότι για να γίνεται αυτό, δήλωσε ο γιατρός οτι το παιδί είναι πιθανώς αλλεργικό σε κάτι (δεν θυμάμαι τώρα) έτσι ώστε να τηρηθεί κατά γράμμα η εντολή του να μην πάρει ξένο γάλα το παιδί...!

 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το ότι υπάρχουν πολλές μητέρες που θέλουν να θηλάσουν, αλλά απο τους ειδικούς δεν τους δίνονται οι σωστές πληροφορίες αλλά και οι συνθήκες! Με αποτέλεσμα να στεναχωριέται μια μητέρα επειδή δεν κατάφερε να θηλάσει καθόλου ή όσο ήθελε, και δεν γνωρίζει ότι σε αυτό δεν φταίει εκείνη - αλλά οι υποτιθέμενοι ειδικοί - -... απρόθυμες μαίες κτλ....

 

Εάν ένα παιδί δεν θηλάσει, δεν σημαίνει ότι θα αρρωστήσει ή οτι δεν θα είναι η ανάπτυξή του κανονική... προς θεού. Γνωρίζω πάρα πολλά παιδιά τα οποία δεν θήλασαν καθόλου, και είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

 

το θέμα εδώ είναι περισσότερο για το δικαίωμα που έχει μια μητέρα, στο παιδί της, και να αποφασίζει τι θα κάνει εάν θα το θηλάσει ή όχι.

και είναι σημαντικό μια μητέρα να γνωρίζει αυτό της το δικαίωμα, όπως και επίσης να μπορέσει να ενημερωθεί για το πώς θα το ασκήσει επιτυχώς..

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Η πολιτική των νοσοκομείων στο θέμα του θηλασμού είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.Ο θηλασμός είναι δικαίωμα του μωρού και υποχρέωση της μητέρας.Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο είναι καλύτερο το επεξεργασμένο αγελαδινό γάλα του κουτιού από το μητρικό?Δεν υπάρχει καμμία γυναίκα που να μην μπορεί να θηλάσει.Το να μην θέλει, ισχύει και είναι δικαίωμα της.Δεν έχουν το δικαίωμα όμως στα νοσοκομεία, να αποπροσανατολίζουν έτσι τις μητέρες.Ο θηλασμός δεν είναι για όλες εύκολη υπόθεση.Και μαστίτιδες παθαίνεις (παρόλαυτα δεν διακόπτεις τον θηλασμό) και ματώνουν οι θηλές σου και ταλαιπωρείσαι.Αυτό όμως είναι μέσα στο παιχνίδι του να γίνεσαι γονιός.Η ροη του γάλακτος από το στήθος δεν τελειώνει.Όσο το μωρό θηλάζει το στήθος παράγει γάλα.Είναι δυνατόν να δίνουν οι νοσοκόμες συμπλήρωμα γιατί και καλά δεν χόρτασε το μωρό?Δυστυχώς έχει στηθεί πολύ καλά το οικονομικό πάρε-δώσε των εταιριών με τα μαιευτήρια μας.

line_m122_beg_17_time_1131080400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

line_feet_beg_40_time_1262494800_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

.....Δυστυχώς έχει στηθεί πολύ καλά το οικονομικό πάρε-δώσε των εταιριών με τα μαιευτήρια μας.
Έτσι είναι τα πράγματα και βεβαίως ποντάρουν στο γεγονός ότι γνωρίζουμε πολύ λίγα και μας σερβίρουν ότι έχει το σύστημα.

Το κακό είναι πως έχουν πεισθεί και οι ίδιες οι μαίες γι αυτό που προτήνουν.Είναι και οι ίδιες θύματα.

Ένας ψαγμένος επαγγελματίας συμβουλεύει διαφορετικά και απέχει απο αυτές τις διαδικασίες που τσουβαλιάζουν τον κόσμο.Αυτοί είναι οι γιατροί και οι μαίες που κάνουν την διαφορά . Αυτοί κάνουν την πολύπλοκη διαδικασία που αναφέρεται παραπάνω απλή διαδικασία.

 

Να πω και κάτι άλλο:

Σήμερα δεν αρκεί μόνο η καλή διάθεση , χρειαζόμαστε και καλές συμβουλές την κατάληλη στιγμή.

Σήμερα κάνουμε 1 ~ 2 παιδιά και τα φυλάμε ως κόρη οφθαλμού. Αυτό μας φέρνει στο σημείο να μετράμε κάθε μας κίνηση και να το ψυρίζουμε το θέμα........αυτό με την σειρά του μας αγχώνει....και πάει λέγοντας.

Άρα χρειάζεται η καλή διάθεση αλλά και οι σωστές συμβουλές την κατάληλη΄στιγμή.

 

Παλαιότερα τα πράγματα ήταν πιο απλά...........μόνο που γεννούσαν 6 παιδιά και στην πορεία έχαναν τα 2 και ήταν και φυσιολογικό............όμως ζούμε σήμερα και θα πάμε με το σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω που γεννησα σε ιδιωτικη κλινικη κανεις δεν μου ειπε πως να το θηλασω εκτος απο τον γυναικολογο μου που μου εδωσε καποιες συμβουλες για να εχω γαλα,οπως να τρωω κρεας πολλες σουπες και καμια μπυριτσα,οχι υπερβολες.Και οτι το παιδι πρεπει να τρωει το μεγιστο ενα τεταρτο απο το καθε στηθος,μετα η παιζει η δεν εχει γαλα.Βασικα πιστευω οτι ο θηλασμος δεν διδασκετε ειναι καθαρα μητρικο ενστικτο σε καθοδηγει η ιδια η φυση.Πριν γεννησω δεν ηξερα αν ηθελα να θηλασω,λεω θα δοκιμασω και θα δουμε.Αλλα τελικα ειναι μια υπεροχη εμπειρια, μια μαγεια.Οταν μου τελιωσε το γαλα στεναχωρηθηκα πολυ.

Καλα οι μαιες αμα τι φωναζες ερχοντουσαν μετα απο μια ωρα σιγα μην μου δειχναν πως να θηλασω.Ας ειναι καλα το http://www.thilasmos.gr/ φοβερο σιτε μου ελυσε πολλες αποριες.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...