Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πλήρης προγεννητικός έλεγχος (εξετάσεις)


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους! Επειδή ψάχνω, αλλά βρίσκω σκόρπια πράγματα ή και με πολύ παλιές ημερομηνίες, θα ήθελα να ανοίξω πάλι το θέμα με τις εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου!

 

Θα ήθελα να μου πείτε ποιες είναι αυτές, ακόμα και τις πιο σπάνιες ή εξειδικευμένες, που μπορούν να γίνουν, τιμές και όποιες άλλες πληροφορίες γνωρίζετε, όσοι γνωρίζετε, έτσι ώστε να φανούν χρήσιμες σε μένα και σε κάθε κοπέλα που ψάχνει! Ευχαριστώ! :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλους! Επειδή ψάχνω, αλλά βρίσκω σκόρπια πράγματα ή και με πολύ παλιές ημερομηνίες, θα ήθελα να ανοίξω πάλι το θέμα με τις εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου!

 

Θα ήθελα να μου πείτε ποιες είναι αυτές, ακόμα και τις πιο σπάνιες ή εξειδικευμένες, που μπορούν να γίνουν, τιμές και όποιες άλλες πληροφορίες γνωρίζετε, όσοι γνωρίζετε, έτσι ώστε να φανούν χρήσιμες σε μένα και σε κάθε κοπέλα που ψάχνει! Ευχαριστώ! :-)

 

Αριστέα καλημέρα! Λοιπόν από ό,τι βλέπω στο αρχείο μου εγώ στο κέντρο εξωσωματικής που πήγα εκανα στον προγεννετικό:

 

-Καλλιέργεια κολπικού αερόβια-αναερόβια

-Εξέταση μυκοπλάσματος / ουρεοπλάσματος / χλαμυδίων

-Λιστέρια type1

-Λιστέρια type4b

-Τοξόπλασμα IGM & IGG

-Ερυθρά IGM & IGG

-Κυτταρομεγαλοϊό IGM & IGG

-Έλεγχο ομάδας αίματος

-Ρέζους

-Τεστ Δρεπανώσεως (για μεσογειακή αναιμία δλδ)

-Θρομβοφιλία

-Εξέατση για τη Κυστική ίνωση

-Γενική εξεταση αίματος

-Ηλεκτροδότηση Αιμοσφαιρίνης

-Θυρεοειδούς TSH, FT3, FT4

-Αυστραλιανό αντιγόνο (δλδ για ηπατίτιδα Β)

-HIV 1&2

-Anti hcv (δλδ για ηπατίτιδα C)

-ΑΜΗ

-FSH, LH, E2, Προλακτίνη, Προγεστερόνη

 

-Στη πορεία 2 κύκλους πριν την εμβρυομεταφορά έκανα και υστεροσκόπηση. Πάρα πολύ σημαντικό να ελέγχεται η μήτρα πριν τοποθετηθούν τα έμβρυα!

 

Από όλες αυτές οι περισσότερες γράφονται. Στο κέντρο μου ο γιατρός μου είναι συμβεβλημένος με τον εοππυ και πλήρωνα μονο συμμετοχή. Αυτές που δεν γράφονται αλλά και είναι πραγματικα ακριβές ειναι ο πλήρης έλεγχος θρομβοφιλίας, η κυστική, ίνωση και φυσικα η υστεροσκόπηση. Αν βρω ή θυμηθώ κάτι επιπλέον θα σου γράψω παλι.

 

Καλές γιορτές!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Αριστεα καλημερα!! Η charra σε εχει καληψει πληρως νομιζω ηταν απολυτα λεπτομερης!! απλα να σου πω οτι την κυστικη ινωση μπορεις να την κανεις στο χωρεμειο ή στο αλεξανδρας κ μεχρι προπερσι τουλαχιστον ηταν ελαχιστη η χρεωση απλα σου κλεινουν ραντεβου μετα απο κανενα τριμηνο. Αλλα ενα τηλεφωνο σε αυτα τα νοσοκομεια θα σου λυσει καθε απορια. Αα κ σαλπιγγογραφια δεν σου εχει γραψει αλλα μαλλον θα το ξερεις.! Υστεροκοπηση την κανουν μετα απο αποτυχια στην εξωσωματικη οποτε αχρειαστη να ειναι μη σε ανχωνει απο τωρα!!

Link to comment
Share on other sites

Αριστεα καλημερα!! Η charra σε εχει καληψει πληρως νομιζω ηταν απολυτα λεπτομερης!! απλα να σου πω οτι την κυστικη ινωση μπορεις να την κανεις στο χωρεμειο ή στο αλεξανδρας κ μεχρι προπερσι τουλαχιστον ηταν ελαχιστη η χρεωση απλα σου κλεινουν ραντεβου μετα απο κανενα τριμηνο. Αλλα ενα τηλεφωνο σε αυτα τα νοσοκομεια θα σου λυσει καθε απορια. Αα κ σαλπιγγογραφια δεν σου εχει γραψει αλλα μαλλον θα το ξερεις.! Υστεροκοπηση την κανουν μετα απο αποτυχια στην εξωσωματικη οποτε αχρειαστη να ειναι μη σε ανχωνει απο τωρα!!

 

Σωστά! ξεχασα τη σαλπιγγογραφία γιατι εγώ είχα κάνει λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση και ειχε διαπιστώσει απόφραξη σαλπιγγών οπότε με κάλυψε και γλίτωσα τη σαλπιγγογραφία!

 

Όσον αφορά την υστεροσκοπηση -μιλάμε πάντα σε περίπτωση που ειναι να γίνει προσπάθεια με εξωσωματική- θα διαφωνήσω! Κάθε σοβαρός γιατρός ελέγχει πρώτα το περιβάλλον της μήτρας κι έπειτα μεταφέρει τα εμβρυα. Προσωπικά δε θα δεχόμουν ποτε να πληρωσω 3000 και 3500? για μια εξωσωματική για να γυρίσει να μου πει εκ των υστέρων "ουπς τωρα που αποτύχαμε έλα να δούμε και τη μήτρα σου"! Η μήτρα ειναι το πρώτο σπίτι των εμβρύων και των μωρών μας κορίτσια. Καλό ειναι να ελέγχεται εκ των προτέρων αν επιχειρείται προσπάθεια με εξωσωματικη γιατί είναι πολλά τα έξοδα και πρεπει να μειώνονται οι παράγοντες αποτυχίας όσο το δυνατόν περισσότερο.

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μοιράζεστε! Ελπίζω να φτιάξουμε έναν καλό κατάλογο!!!

 

Charra εμένα μου έδωσε σε έναν ενημερωτικό φάκελο ΜΟΝΟ τις εξής εξετάσεις:

 

  • Γενική αίματος
  • Ομάδα αίματος και rhesus
  • Ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης
  • Τεστ δρεπανώσεως
  • Ηλεκτροκαρδιογράφημα
  • HIV I-II
  • HBsAg
  • HCV
  • RPR (VDRL)

 

Όσο για σαλπιγγογραφία, υστεροσκόπηση, λαπαροσκόπηση, ΔΕΝ μου ανέφερε τίποτα. Μου περιέγραψε την διαδικασία, αλλά δεν θυμάμαι τίποτα από αυτά να μου είπε.

 

Μαζεύω όλες τις πληροφορίες που μου δίνετε και θα επανέλθω με λίστα!!! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα! Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μοιράζεστε! Ελπίζω να φτιάξουμε έναν καλό κατάλογο!!!

 

Charra εμένα μου έδωσε σε έναν ενημερωτικό φάκελο ΜΟΝΟ τις εξής εξετάσεις:

 

  • Γενική αίματος
  • Ομάδα αίματος και rhesus
  • Ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης
  • Τεστ δρεπανώσεως
  • Ηλεκτροκαρδιογράφημα
  • HIV I-II
  • HBsAg
  • HCV
  • RPR (VDRL)

 

Όσο για σαλπιγγογραφία, υστεροσκόπηση, λαπαροσκόπηση, ΔΕΝ μου ανέφερε τίποτα. Μου περιέγραψε την διαδικασία, αλλά δεν θυμάμαι τίποτα από αυτά να μου είπε.

 

Μαζεύω όλες τις πληροφορίες που μου δίνετε και θα επανέλθω με λίστα!!! :)

 

Αριστεα αυτες οι εξετασεις που σου εδωσε ο γιατρος ειναι οι πιο απλες που κανεις οταν ξεκινας προσπαθεια για παιδακι. Αν εχεις προσπαθησει ενα χρονο κ δεν τα εχεις καταφερει τοτε κανεις απαραιτητα σαλπιγγογραφια. Υστεροσκοπηση κ λαπαροσκοπηση ειναι αν ξεκινας προσπαθεια εξωσωματικης οπως λεει κ η charra καλο ειναι να κανεις υστεροσκοπηση πριν την εξωσωματικη εχει δικιο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μοιράζεστε! Ελπίζω να φτιάξουμε έναν καλό κατάλογο!!!

 

Charra εμένα μου έδωσε σε έναν ενημερωτικό φάκελο ΜΟΝΟ τις εξής εξετάσεις:

 

  • Γενική αίματος
  • Ομάδα αίματος και rhesus
  • Ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης
  • Τεστ δρεπανώσεως
  • Ηλεκτροκαρδιογράφημα
  • HIV I-II
  • HBsAg
  • HCV
  • RPR (VDRL)

 

Όσο για σαλπιγγογραφία, υστεροσκόπηση, λαπαροσκόπηση, ΔΕΝ μου ανέφερε τίποτα. Μου περιέγραψε την διαδικασία, αλλά δεν θυμάμαι τίποτα από αυτά να μου είπε.

 

Μαζεύω όλες τις πληροφορίες που μου δίνετε και θα επανέλθω με λίστα!!! :)

 

Αριστέα μου η λαπαροσκοπηση ειναι χειρουργειο! Δεν είναι καθολου απαραίτητη! Εγώ ειχα ενδομητριωση δλδ κύστη στην ωοθήκη μου που έπρεπε να αφαιρεθεί! Ξεκίνα έστω με αυτές και πες του, αν έχεις αποφασίσει να μείνεις σε αυτό το γιατρό, και για τη σαλπιγγογραφια! Οι ανοιχτές σάλπιγγες είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να μείνεις εγκυος. Απλός γυναικολόγος στις έδωσε ή εξωσωματικός; Πιστεύω πως όλα θα σας πάνε καλά!!!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Αριστέα μου η λαπαροσκοπηση ειναι χειρουργειο! Δεν είναι καθολου απαραίτητη! Εγώ ειχα ενδομητριωση δλδ κύστη στην ωοθήκη μου που έπρεπε να αφαιρεθεί! Ξεκίνα έστω με αυτές και πες του, αν έχεις αποφασίσει να μείνεις σε αυτό το γιατρό, και για τη σαλπιγγογραφια! Οι ανοιχτές σάλπιγγες είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να μείνεις εγκυος. Απλός γυναικολόγος στις έδωσε ή εξωσωματικός; Πιστεύω πως όλα θα σας πάνε καλά!!!

 

Charra μου τις έδωσε εξωσωματικός...

Link to comment
Share on other sites

Τεστ ΠΑΠ μαζί με πλήρη έλεγχο καλλιέργειας κολπικού και τραχηλικού επιχρίσματος/υγρού για εκτίμηση της χλωρίδας και φυσιολογίας του κόλπου, αερόβιους και αναερόβιους μικροοργανισμούς, μύκητες, χλαμύδια, μυκόπλασμα, ουρεόπλασμα, τριχομονάδες, καθώς και κολπικό υπερηχογράφημα.

Αυτή γίνεται από γυναικολόγους, ακόμα και στα ιατρεία τους, και ξέρω ότι το τεστ ΠΑΠ συνταγογραφείται, αλλά για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω. Ούτε κόστος γνωρίζω. Επίσης, γίνεται και στην αρχή της κύησης (έστω κι αν την έχεις κάνει πριν μείνεις έγκυος ή επειδή έχει μεσολαβήσει μεγάλο χρονικό διάστημα; ).

 

Για τα χλαμύδια επίσης γνωρίζω πως, εκτός από καλλιέργεια τραχηλικού επιχρίσματος, μπορεί να φανεί και σε καλλιέργεια ούρων, σε εξέταση αίματος και υπάρχει και πιο εξειδικευμένη εξέταση από τον ιστό/αίμα της περιόδου.

 

Επίσης, καλό θα ήταν να γίνει και μία καλλιέργεια ούρων, για τυχόν ουρολοίμωξη, καθώς δεν υπάρχουν πάντα συμπτώματα, και μία γενική ούρων. Έχω την εντύπωση ότι συνταγογραφούνται. Γίνονται σε οποιοδήποτε μικροβιολογικό.

 

 

  • γενική αίματος: αιματοκρίτης, λευκά αιμοσφαίρια, αιμοπετάλια για περίπτωση αναιμίας, λοιμώξεις, φλεγμονές, επάρκεια παραγόντων πήξης.
  • ομάδα αίματος και rhesus: σε περίπτωση αρνητικού ρέζους γίνεται η εξέταση της έμμεσης Coombs.
  • έμμεση/άμεση Coomps: διαγνωστική εξέταση αίματος για την ανεύρεση αιτίας αναιμίας του εμβρύου, δηλαδή διαπιστώνεται η ευαισθητοποίηση της μητέρας και η παραγωγή αντισωμάτων ενάντια στο έμβρυο που κυοφορεί.
  • ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης και τεστ δρεπανώσεως: για το στίγμα μεσογειακής αναιμίας. Σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος, είναι απολύτως απαραίτητος και ο έλεγχος του συζύγου.
  • Σάκχαρο (glu) νηστείας και γλυκοζηλιωμένη αιμοσφαιρίνη (HbA1c): έλεγχος διαβήτη για τον ομαλό και ασφαλή ρυθμό ανάπτυξης του εμβρύου, γιατί υψηλά επίπεδα σακχάρου συνδυάζονται με ιδιαίτερα μεγαλόσωμα έμβρυα και αυξημένο κίνδυνο στην εγκυμοσύνη και τη γέννα. Μπορεί να εμφανισθεί και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, οπότε συνιστάται να γίνεται και μία καμπύλη σακχάρου από τον έκτο μήνα κύησης.
  • ουρία και κρεατινίνη
  • σίδηρος και φερριτίνη
  • VDRL ή RPR (σύφιλη)
  • HBsAG (ηπατίτιδα B, αυστραλιανό αντιγόνο) και Anti-HCV (ηπατίτιδα C)
  • HIV I-II ή HIV Ag p24/I II Ab ή Anti-HIV I/II (AIDS)
  • HSV II (ερπητοϊοί)
  • Τoxo IgG/IgM (αντισώματα τοξοπλάσματος): μεταδίδεται κυρίως από τα κόπρανα μολυσμένων γατών, κρεάτων, λαχανικών καθώς και σκευών της κουζίνας από άψητα κρέατα και μολυσμένο νερό. Σε περίπτωση αρνητικού αποτελέσματος είναι απαραίτητος ο επανέλεγχος καθʼ όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.
  • Rubella IgG/IgM (αντισώματα ερυθράς): είναι μία ήπια λοιμώδης εξανθηματική νόσος που προσβάλλει κυρίως παιδιά. Σε περίπτωση αρνητικού αποτελέσματος είναι απαραίτητος ο επανέλεγχος καθʼ όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.
  • CMV IgG/IgM (αντισώματα κυτταρομεγαλοϊού): είναι ερπητοϊός που μεταδίδεται κυρίως μέσω του αίματος. Σε περίπτωση αρνητικού αποτελέσματος είναι απαραίτητος ο επανέλεγχος καθʼ όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.
  • 4β IgG/IgM (αντισώματα λιστέριας): μεταδίδεται κυρίως από μαλακά τυριά, ακατέργαστο αμαγείρευτο κρέας, πουλερικά και ψάρια.
  • ηλεκτροκαρδιογράφημα

Όλα τα παραπάνω, έχω την εντύπωση, συνταγογραφούνται και γίνονται σε οποιοδήποτε μικροβιολογικό.

 

Ορμονολογικές εξετάσεις (αίματος): E2 (οιστραδιόλη), FSH (θυλακιοτρόπος ορμόνη), LH (ωχρινοτρόπος ορμόνη), PRL (προλακτίνη), TESTO (τεστοστερόνη), free-TESTO (ελεύθερη τεστοστερόνη), DHEA (δεϋδροεπιανδροστερόνη), DHEA-S (θειϊκή δεϋδροεπιανδροστερόνη), SHBG (φυλοδεσμευτική σφαιρίνη), Δ-4 Α (ανδροστενεδιόνη), 17-OHPRG (17-υδροξυπρογεστερόνη), Inhibin B (ανασταλτίνη Β), AMH (Anti-Mullerian Hormone, αντι-μυλλέριος ορμόνη). Οι περισσότερες από αυτές, καλό θα ήταν, να γίνουν την 2η-4η ημέρα κύκλου/περιόδου (ωοθυλακική φάση). Και η PRG (προγεστερόνη αίματος), η οποία, καλό θα ήταν, να μετρηθεί μετά την ωορρηξία (η οποία σε κάθε γυναίκα διαφέρει για το πότε γίνεται), δηλαδή στην ωχρινική φάση του κύκλου. Κάποιες από αυτές συνταγογραφούνται και γίνονται σε οποιοδήποτε μικροβιολογικό, πληρώνοντας μόνο τη συμμετοχή.

 

Έλεγχος θυρεοειδούς (αίματος): TSH (θυρεοτρόπος ορμόνη), Τ3 (τριϊωδοθυρονίνη), T4 (θυροξίνη), fT3 (ελεύθερη τριϊωδοθυρονίνη), fT4 (ελεύθερη θυροξίνη), anti-TPO (αντιθυρεοειδικά αντισώματα), anti-TG (αντιθυρεοσφαιρινικά αντισώματα). Και υπερηχογράφημα θυρεοειδούς. Ο θυρεοειδής καθορίζει συνολικά το μεταβολισμό του οργανισμού και επηρεάζει την πορεία της εγκυμοσύνης. Ο έλεγχος των αντισωμάτων ελέγχει και την πιθανότητα εκδήλωσης αυτοάνοσης θυρεοειδίτιδας. Συνταγογραφούνται και γίνονται σε οποιοδήποτε μικροβιολογικό, πληρώνοντας μόνο τη συμμετοχή.

 

Καλού κακού, κάντε και έναν έλεγχο της ολικής βιταμίνης D3 (25-OH D3), στην οποία όλο και μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού βρίσκεται να έχει έλλειψη και συνδέεται με θέματα υπογονιμότητας. Πλέον συνταγογραφείται και γίνεται σε οποιοδήποτε μικροβιολογικό, πληρώνοντας μόνο τη συμμετοχή.

 

Αυτά προς το παρόν! Ελπίζω να φανούν χρήσιμα! Θα επανέλθω συνεχίζοντας και με άλλες, πιο εξειδικευμένες εξετάσεις! Αν έχω κάπου λάθος, διορθώστε με! :)

Link to comment
Share on other sites

ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ (https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%98%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%AF%CE%B1)

Τώρα, όσον αφορά αυτές τις εξετάσεις, κάπου διάβασα ότι υπάρχουν για την κάθε μία από αυτές διάφορα "επίπεδα" τα οποία ελέγχονται, και πως όσο πιο φθηνά στοιχίζουν τόσο πιο "επιφανειακά" γίνεται ο έλεγχός τους. Δεν ξέρω αν ισχύει ή αν το κατάλαβα λάθος. Επίσης, για την κάθε γυναίκα είναι διαφορετικές οι εξετάσεις που θα πρέπει να κάνει και τις δίνει ο γιατρός λαμβάνοντας υπόψη το προσωπικό ιατρικό ιστορικό καθώς και το ιστορικό κληρονομικότητας και το μαιευτικό, αλλά και με βάση άλλους πιθανούς επιβαρυντικούς παράγοντες, όπως παχυσαρκία, κάπνισμα, συνωδά νοσήματα κ.λπ. Επίσης, οι περισσότερες από αυτές τις εξετάσεις, πλην τις γονιδιακές, θα πρέπει να γίνονται εκτός κυήσεως, γιατί βγάζουν ψευδή αποτελέσματα. Από τιμή, θεωρούνται αρκετά ακριβές. Για τις εξετάσεις δεν απαιτείται συγκεκριμένη προετοιμασία και η αιμοληψία είναι προτιμότερο να πραγματοποιηθεί πρωινή ώρα. Για τις γονιδιακές δεν απαιτείται κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία και η αιμοληψία μπορεί να γίνει οποιαδήποτε ώρα της ημέρας. Αν σε μία γυναίκα διαγνωστεί θρομβοφιλία κατά την εγκυμοσύνη της δε σημαίνει ότι θα έχει προβληματική κύηση ή θα χάσει το μωρό της. Ανάλογα με τα αποτελέσματα αναλαμβάνει ο αιματολόγος να χορηγήσει στην έγκυο διάφορες ουσίες που μειώνουν την πηκτικότητα του αίματος. Ενώ υπάρχουν και αντιπηκτικά χάπια, στην περίπτωση της εγκυμοσύνης, αυτά απαγορεύονται γιατί προκαλούν βλάβες στο έμβρυο. Κάποιες από αυτές συνταγογραφούνται (κάποιες από γυναικολόγους και παθολόγους και κάποιες από αιματολόγους) νομίζω, και εκτός από τα μικροβιολογικά, που μπορούν να γίνουν, γίνονται και στο ΛΑΙΚΟ, στου ΓΕΝΝΗΜΑΤΑ, στο ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ Αθηνών και Θεσσαλονίκης, στο ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ Θεσσαλονίκης, αν δεν κάνω λάθος.

 

 

 

Μέτρηση βασικών παραγόντων πήξης και βασικού δείκτη ενδοαγγειακής φλεγμονής:

 

  • Αιμοπετάλια (Plt): αποτελούν τα κύτταρα του φυσικού μηχανισμού σχηματισμού των θρόμβων και της αιμόστασης. Αυξημένες τιμές τους, που συχνά παρατηρούμε σε φλεγμονώδεις διαδικασίες, είναι ένδειξη αυξημένου κινδύνου σχηματισμού θρόμβων.
  • Χρόνος προθρομβίνης (PT β INR): εκτελείται ως αρχική εξέταση του χρόνου πήξης του αίματος σε εργαστηριακές συνθήκες. Αν βρεθούν χαμηλές τιμές που υποδεικνύουν υπερπηκτικότητα (INR <1.00), τότε προτείνεται η επανάληψη σε άλλη ημέρα και πιθανά η εκτέλεση συμπληρωματικών δοκιμών.
  • Μερικός χρόνος θρομβοπλαστίνης (ΑΡΤΤ): εκτελείτε ως συμπληρωματική προς το PT-INR μέτρηση χρόνου πήξεως σε εργαστηριακές συνθήκες. Παρατεταμένοι χρόνοι APTT συσχετίζονται με αυτοάνοσα νοσήματα που προκαλούν θρομβοφιλία.
  • Ινωδογόνο (Fibr): αποτελεί την βπρώτη ύληβ για τον φυσιολογικό σχηματισμό θρόμβων και αιμόστασης. Αυξημένα επίπεδα συσχετίζονται με αυξημένες πιθανότητες σχηματισμού θρόμβου. Το ινωδογόνο αυξάνει σε φλεγμονώδεις καταστάσεις (και στο κάπνισμα) που προκαλούν καρδιαγγειακές παθήσεις.
  • Δ-Διμερή (D-Dimers): είναι τα προϊόντα αποικοδόμησης του ινωδογόνου και των θρόμβων που πιθανώς έχουν σχηματισθεί πρόσφατα. Αυξημένα επίπεδα τους υποδεικνύουν γενικότερα παρούσα θρομβοτική κατάσταση του οργανισμού και αυξημένο κίνδυνο θρομβοεμβολής.
  • Ομοκυστεΐνη (Hcy): είναι δείκτης ενδοαγγειακής φλεγμονής. Υψηλές τιμές της ομοκυστεϊνης μπορεί να προέρχονται από έλλειψη βιταμινών, κάπνισμα, παχυσαρκία ή από γενετικούς παράγοντες. Είναι η ίδια ερεθιστικός παράγοντας των αγγείων και οι τιμές της είναι ανάλογες με την πιθανότητα σχηματισμού θρόμβων.

 

Πιθανές πηγές θρομβοφιλίας από διαταραχές του ανοσοποιητικού συστήματος και αυτοάνοσα νοσήματα:

 

  • Πρωτεΐνες S και C (PrS και PrC): αντανακλούν την κατάσταση του ανοσοποιητικού συστήματος. Χαμηλές τιμές τους δείχνουν πιθανή μακροχρόνια εξάντληση του ανοσοποιητικού συστήματος (πιθανό μακροχρόνιο αυτοάνοσο νόσημα) και την αυξημένη πιθανότητα σχηματισμού θρόμβων.
  • Αντιπηκτικό λύκου (ptt-la): ανιχνεύει την ύπαρξη αυτοάνοσου λύκου που ανεξάρτητο παράγοντα κινδύνου θρομβοτικών επεισοδίων.
  • Αντικαρδιολιπίνες (αCL IgG, αCL IgM, αCL IgA): είναι αυτοαντισώματα υπεύθυνα για το αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο. Τα συγκεκριμένα αυτοαντισώματα επηρεάζουν τα αγγεία και δίνουν αυξημένη πιθανότητα σχηματισμού θρόμβων.

 

 

Βασικές εξετάσεις γονιδιακής ανάλυσης:

 

  • Factor V Leiden (1619Α)
  • Prothrombin (G20210A)
  • MHTFR (C677T)
  • β-fibrinogen (-455G/A)

 

Πλήρης ανάλυση γονιδίων σε μεταλλάξεις ή πολυμορφισμούς (σε άτομα με προσωπικό ή οικογενειακό ιστορικό θρομβοφιλίας):

 

  • Factor V Leiden (G1601A): Η μετάλλαξη σε ετεροζυγωτία αυξάνει κατά 3 φορές την πιθανότητα δημιουργίας θρομβώσεων. Η μετάλλαξη σε ομοζυγωτία αυξάνει κατά 18 φορές την πιθανότητα θρόμβωσης, ενώ σε καπνιστές κατά 50%. Η συγκεκριμένη μετάλλαξη σχετίζεται με τη σοβαρή μορφή της προεκλαμψίας. Ο κίνδυνος θρόμβωσης μεταξύ των ετεροζυγωτών είναι 1 στις 500 εγκυμοσύνες.
  • HR2 (H1299R): Ο πολυμορφισμός HR2 θεωρείται ήπιος παράγοντας κινδύνου για φλεβική θρόμβωση. Ο κίνδυνος για τους ετεροζυγώτες αυξάνει κατά 1,8 φορές, ανεξάρτητα από την παρουσία άλλων παραγόντων κινδύνου για θρομβοφιλίες. Οι σύνθετοι ετεροζυγώτες για τον πολυμορφισμό HR2 και τη μετάλλαξη Factor V Leiden έχουν αυξημένες πιθανότητες φλεβικών θρομβώσεων.
  • MTHFR (C677T): Οι ομοζυγώτες για τη μετάλλαξη C677T ανέρχονται στο 11% του καυκάσιου πληθυσμού. Η συγκεκριμένη μετάλλαξη σε ομοζυγωτία ενδέχεται να προκαλέσει υπερομοκυστεϊναιμία σε περίπτωση διατροφικής έλλειψης φυλλικού οξέος, και έχει σχετιστεί με 3 φορές περισσότερο κίνδυνο για πρώιμες καρδιαγγειακές παθήσεις σε περίπτωση συνύπαρξης και άλλων παραγόντων κινδύνου. Η υπερομοκυστεϊναιμία έχει συσχετιστεί με τη σοβαρή μορφή της προεκλαμψίας. Όσον αφορά τους ετεροζυγώτες δεν έχει περιγραφεί σαφής κλινικός φαινότυπος. Το Τ αλλήλιο έχει επίσης χαρακτηριστεί ως ανεξάρτητος παράγοντας κινδύνου υπέρτασης.
  • MTHFR (A1298C): Η μετάλλαξη δεν φαίνεται να επιδρά στη λειτουργία της πρωτεΐνης MTHFR, συνεπώς δεν μεταβάλλονται τα επίπεδα της ομοκυστείνης, παρουσία της συγκεκριμένης μετάλλαξης. Οι σύνθετοι ετεροζυγώτες για τις μεταλλάξεις C677T και A1298C παρουσιάζουν όμοιο κλινικό φαινότυπο με τους ομοζυγώτες για τη μετάλλαξη C677T, με υψηλότερα επίπεδα ομοκυστείνης και μειωμένα επίπεδα φυλικού οξέως στο πλάσμα. Οι σύνθετοι ετεροζυγώτες έχουν επίσης 2 φορές περισσότερες πιθανότητες να αναπτύξουν σύνδρομο νευρικού σωλήνα.
  • PROTHROMBIN (G20210A): Η μετάλλαξη G20210A στο γονίδιο της προθρομβίνης απαντάται στο 2-3 % του καυκάσιου πληθυσμού και έχει περιγραφεί στο 6% των ασθενών με θρομβοεμβολικό επεισόδιο. Η μετάλλαξη έχει σχετιστεί με αύξηση του κινδύνου κατά 4 φορές για έμφραγμα του μυοκαρδίου στις γυναίκες, ενώ μεταξύ των αντρών ο κίνδυνος αυξάνει κατά 1,5 φορές. Η συγκεκριμένη μετάλλαξη σε ετεροζυγωτία εδείχθη η πιο κοινή μεταξύ ασθενών με αποβολές στο πρώτο τρίμηνο.
  • β-fibrinogen (-455G/A): Η μετάλλαξη -455G>A σε ετεροζυγωτία ή ομοζυγωτία έχει συσχετιστεί με αύξηση των επιπέδων του ινωδογόνου στο αίμα, γεγονός που ενδέχεται να προκαλέσει θρομβοτικά επεισόδια. Αυτός ο κίνδυνος αυξάνει ιδιαίτερα σε χρόνιους καπνιστές και υπερτασικούς καθώς και σε άτομα με αρτηρίες μικρής διαμέτρου. Αυξημένα επίπεδα του ινωδογόνου έχουν συσχετιστεί με αγγειακά επεισόδια, συγκεκριμένα με ισχαιμικό αγγειακό εγκεφαλικό επεισόδιο.
  • FXIII (V34L): Ο παράγοντας XIII, ή παράγοντας σταθεροποίησης του ινώδους, είναι ένα ένζυμο του συστήματος της πήξης, το οποίο χρησιμεύει στην σταθεροποίηση του δικτύου του ινώδους. Ο πολυμορφισμός Val34Leu φαίνεται να ασκεί προστατευτική δράση κατά του εμφράγματος του μυοκαρδίου και επιφέρει μείωση της πιθανότητας δημιουργίας θρομβώσεων, ιδίως σε περίπτωση αυξημένων επιπέδων του β-ινωδογόνου. Η παντελής έλλειψη του παράγοντα ΧΙΙΙ είναι πολύ σπάνια και μπορεί να προκαλέσει σοβαρότατη αιμορραγική τάση. Η συχνότητα εμφάνισης είναι 1/1.000.000. Ο παραπάνω πολυμορφισμός μαζί με τον γονότυπο 4G/4G αποτελούν τους πιο κοινούς πολυμορφισμούς μεταξύ ασθενών με ιστορικό φλεβικής θρόμβωσης ή/και ιστορικό καθʼ έξιν αποβολών. Συγκεκριμένα, ετεροζυγωτία για τον πολυμορφισμό FXIII (V34L) σε συνδυασμό με το γονότυπο 4G/4G, ή ομοζυγωτία για τον FXIII (V34L), έχουν αναδειχθεί σε παράγοντες κινδύνου για καθʼ έξιν αποβολές, λόγω της εμπλοκής των παραγόντων FXIIΙ και PAI-1 στη δημιουργία του δικτύου ινώδους κατά την εμφύτευση και σταθεροποίηση της τροφοβλάστης στο ενδομήτριο. Ο γονότυπος 5G/5G σε συνδυασμό με την παρουσία της μετάλλαξης PROTHROMBIN G20210A σε ετεροζυγωτία φαίνεται να συμβάλλει στην επιτάχυνση της διαδικασίας που οδηγεί στην εκδήλωση σοβαρής προεκλαμψίας.
  • PAI-1 (-675 4G/5G): Ο γονότυπος 4G/4G έχει συσχετιστεί με αυξημένη συγκέντρωση PAI-1 στο πλάσμα, ενώ ο γονότυπος 5G/5G έχει συσχετιστεί με χαμηλή συγκέντρωση PAI-1 στο πλάσμα. Ο γονότυπος 4G/5G σχετίζεται με φυσιολογικά επίπεδα PAI-1 στο πλάσμα. Στην περίπτωση της αυξημένης συγκέντρωσης αυξάνει η πιθανότητα στένωσης των στεφανιαίων αρτηρίων κατά 70%. Ο γονότυπος 4G/4G έχει αναδειχθεί σε ανεξάρτητο παράγοντα όσον αφορά την εκδήλωση θρομβώσεων της στεφανιαίας αρτηρίας και αθηροσκλήρωσης. Ο γονότυπος 5G/5G έχει συσχετιστεί με αύξηση της πιθανότητας εκδήλωσης ανευρύσματος κοιλιακής αορτής. O γονότυπος 4G/4G έχει αναδειχθεί σε παράγοντα κινδύνου όσον αφορά την εκδήλωση καθ΄ έξιν αποβολών.
  • PAI-1 (-844G/A): Υψηλά επίπεδα του αναστολέα ενεργοποιητή πλασμινογόνου-1 (PAI-1) στο πλάσμα, που είναι ο κύριος αναστολέας της ινωδόλυσης, έχουν συσχετιστεί με αυξημένο κίνδυνο στεφανιαίας καρδιακής νόσου. Επιπλέον, τα αυξημένα επίπεδα του PAI-1 αποτελούν ένα κοινό χαρακτηριστικό του μεταβολικού συνδρόμου και προδιαθέτουν για σακχαρώδη διαβήτη. Η ομοζυγωτία σε αυτή τη μετάλλαξη σε συνδυασμό με το 4G αλλήλιο του PAI-1 -675, αυξάνει κατά 2,5 φορές τον κίνδυνο εμφάνισης του συνδρόμου των πολυκυστικών ωοθηκών. Οι ομοζυγώτες και οι ετεροζυγώτες σε συνδυασμό με το 4G αλλήλιο του PAI-1 -675, έχουν επίσης αυξημένο κίνδυνο εμφάνισης στεφανιαίας νόσου.
  • GPIIIa: Το GPIIIa (HPA) είναι πολυμορφικό αντιγόνο της επιφάνειας των αιμοπεταλίων. Ο γονότυπος b/b έχει συσχετιστεί με την εκδήλωση εμφράγματος του μυοκαρδίου σε νεαρή ηλικία (<55 ετών) καθώς και με αυξημένη πιθανότητα θρόμβωσης της στεφανιαίας αρτηρίας μετά από καρδιολογικές επεμβάσεις με χρήση stent. Το b αλλήλιο και το 4G αλλήλιο του PAI-1 γονιδίου σε συνδυασμό, αυξάνουν τις πιθανότητες για έμφραγμα του μυοκαρδίου κατά 4 φορές στις γυναίκες και κατά 6 φορές στους άντρες. Οι ετεροζυγώτες για το b αλλήλιο φαίνεται ότι φέρουν αντίσταση στη δράση των αντι-θρομβοτικών φαρμάκων, π.χ. χορήγηση ασπιρίνης.
  • APOB: Η απολιποπρωτεΐνη Β (ΑpoB) είναι μία από τις απολιποπρωτεΐνες που συμμετέχουν στο μεταβολισμό των λιπιδίων. Η μετάλλαξη στη θέση 3500 οδηγεί σε μειωμένη ικανότητα σύνδεσης μεταξύ του προσδέτη LDL και του LDL-υποδοχέα, και προδιαθέτει για την ανάπτυξη υπερλιπιδαιμίας και πρώιμης αρτηριοσκλήρυνσης. Έχει αναφερθεί ότι ο κίνδυνος εμφάνισης πρώιμης στεφανιαίας νόσου στους ετεροζυγώτες φορείς της μετάλλαξης ισοδυναμεί με αυτόν που έχουν οι ασθενείς με οικογενή υπερχοληστερολαιμία. Στην ηλικία των 50, περίπου 40% των αντρών και 20% των γυναικών, που φέρουν την παραπάνω μετάλλαξη σε ετεροζυγωτία εμφανίζουν στεφανιαία νόσο.
  • ACE: Οι αγγειοτενσίνες είναι πεπτίδια που λειτουργούν ως αγγειοσυσπαστικοί παράγοντες. Τα άτομα που φέρουν τον γονότυπο D/D παρουσιάζουν διπλάσια υψηλά επίπεδα αγγειοτενσίνης στο αίμα συγκριτικά με τα άτομα που φέρουν τον I/Ι γονότυπο, ενώ τα άτομα με τον γονότυπο I/D παρουσιάζουν ενδιάμεσα επίπεδα. Ο γονότυπος D/D έχει συσχετιστεί με την αύξηση του κινδύνου εκδήλωσης υπέρτασης κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, με αποτέλεσμα την εκδήλωση ήπιας μορφής προεκλαμψίας. Επίσης, ο γονότυπος D/D φαίνεται να αυξάνει τον κίνδυνο εκδήλωσης νεφροπάθειας σε ασθενείς με διαβήτη τύπου 2. Η σύγχρονη παρουσία του αλληλόμορφου MTHFR 1298C φαίνεται να επαυξάνει τον παραπάνω κίνδυνο. Παράλληλα, ο γονότυπος D/D αυξάνει κατά 2 φορές τον κίνδυνο εκδήλωσης υπογλυκαιμικού επεισοδίου.
  • GPIa(C807T): Η γλυκοπρωτεΐνη GPIa είναι ένας υποδοχέας κολλαγόνου των αιμοπεταλίων. Ο πολυμορφισμός 807 C/T του γονιδίου της GPIa (ITGA2) έχει συσχετιστεί με αύξηση της έκφρασης των υποδοχέων GPIa/IIa η οποία φαίνεται να διαδραματίζει κάποιο ρόλο στη δημιουργία θρομβώσεων. Το T αλληλόμορφο έχει σχετιστεί με αύξηση του κινδύνου εκδήλωσης εμφράγματος του μυοκαρδίου κατά 1,6 φορές σε άτομα νεώτερα των 62 χρόνων. Σε άτομα ηλικίας μικρότερης των 49 χρόνων ο κίνδυνος για έμφραγμα του μυοκαρδίου αυξάνει κατά 2,6 φορές.
  • APOE2/Ε3/Ε4: Η πρωτεΐνη ApoE διαδραματίζει καθοριστικό ρόλο στο μεταβολισμό των λιποπρωτεϊνών και της χοληστερόλης. Η ισομορφή Ε2 έχει συσχετιστεί με την υπερλιποπρωτεϊναιμία τύπου ΙΙΙ (HLPIII). Ο γονότυπος Ε2/Ε2 απαντάται στο 1-4% των ασθενών με υπερλιποπρωτεϊναιμία τύπου ΙΙΙ, ενώ οι γονότυποι Ε2/Ε3 και Ε3/Ε4 απαντώνται σπάνια σε αυτούς τους ασθενείς. Έχει συσχετιστεί με αυξημένο κίνδυνο δημιουργίας αθηρωματικής πλάκας και την εμφάνιση στεφανιαίας νόσου. Η ισομορφή Ε3 απαντάται στο 64% του πληθυσμού και σχετίζεται φαινοτυπικά με το φυσιολογικό μεταβολισμό των λιποπρωτεϊνών. Η ισομορφή Ε4 έχει συσχετιστεί με την εκδήλωση αθηροσκλήρυνσης και με ιστορικό εκδήλωσης της νόσου του Alzheimer. Το αλληλόμορφο Ε2 φαίνεται να ασκεί προστατευτική δράση όσον αφορά την εκδήλωση της νόσου του Alzheimer.
  • PAI-2 (Ser413Cys): Υψηλά επίπεδα του αναστολέα του πλασμινογόνου τύπου 2 απαντώνται στην τροφοβλάστη, γεγονός που υποδεικνύει πιθανό ρολό στη διαδικασία διατήρησης του πλακούντα ή/και στην εμβρυϊκή ανάπτυξη, τα οποία μειώνονται σημαντικά κατά τις 2 τελευταίες εβδομάδες της κύησης. Ο απλότυπος Α, οποίος περιλαμβάνει το αλληλόμορφο Ser413, έχει συσχετιστεί με αύξηση του κινδύνου εκδήλωσης εμφράγματος του μυοκαρδίου.
  • eNOS G298A: Αυτό το SNP έχει σχετιστεί με την προ εκλαμψία και με καρδιακά νοσήματα. Οι ετεροζυγώτες έχουν 2 φορές μεγαλύτερο κίνδυνο εμφάνισης προ εκλαμψίας (υπέρταση λόγω εγκυμοσύνης) και περαιτέρω επιπλοκές. Οι ομοζυγώτες έχουν 1,5 φορά αυξημένο κίνδυνο για ισχαιμικό καρδιακό επεισόδιο.
  • EPCRH3 (A4600G): Άτομα που έχουν τον απλότυπο Η3 έχουν αυξημένο κίνδυνο για θρόμβωση κατά 1,8 φορές. Ο απλότυπος Η3 που έχει συσχετιστεί με αυξημένα επίπεδα Sepcr πλάσματος, είναι υποψήφιος παράγοντας κινδύνου για φλεβική θρόμβωση. Άτομα ετερόζυγα για τη μετάλλαξη 20210A της προθρομβίνης, που έχουν και τον Η3 απλότυπο σε ετεροζυγωτία, σε συνδυασμό με αυξημένα επίπεδα Sepcr (>147ng/ml) και χρόνο προθρομβίνης >129%, έχουν αυξημένο κίνδυνο για θρόμβωση κατά 9 φορές.
  • EPCRH1 (G4678C): Οι ομοζυγώτες για τον γονότυπο C/C έχουν μειωμένο κίνδυνο για θρόμβωση κατά 0,61 φορές. Όσοι έχουν τον απλότυπο Η1 σε ομοζυγωτία έχουν υψηλότερα επίπεδα APC και συνεπώς μειωμένο κίνδυνο για φλεβική θρόμβωση. Ομοζυγωτία σε αυτή τη μετάλλαξη μειώνει τον κίνδυνο για φλεβική θρόμβωση σε άτομα ετερόζυγα για την μετάλλαξη F V Leiden.
  • LPA (A5673G): Πολυμορφισμοί στον γονιδιακό τόπο του Lp(a) φαίνεται ότι προδιαθέτουν για την εκδήλωση στεφανιαίας νόσου (CHD), αγγειακής εγκεφαλικής νόσου (CVD), πρώιμης αθηροσκλήρυνσης, θρόμβωσης και εγκεφαλικού επεισοδίου. Η ύπαρξη της μετάλλαξης A5673G σε ετεροζυγωτία/ομοζυγωτία συσχετίζεται με αυξημένα επίπεδα της λιποπρωτεΐνης Α Lp(a). Τα άτομα τα οποία φέρουν τον παραπάνω πολυμορφισμό παρουσιάζουν κατά 2 φορές αυξημένο κίνδυνο εκδήλωσης καρδιαγγειακής νόσου, αλλά φαίνεται ότι ωφελούνται από την χορήγηση ασπιρίνης (100mg κάθε δεύτερη μέρα).

 

 

Θα επανέλθω και με τα υπόλοιπα! Όπου κάνω λάθος, διορθώστε με όσοι ξέρετε ή πείτε μου να συμπληρώσω με περισσότερες λεπτομέρειες! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλους! Επειδή ψάχνω, αλλά βρίσκω σκόρπια πράγματα ή και με πολύ παλιές ημερομηνίες, θα ήθελα να ανοίξω πάλι το θέμα με τις εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου!

 

Θα ήθελα να μου πείτε ποιες είναι αυτές, ακόμα και τις πιο σπάνιες ή εξειδικευμένες, που μπορούν να γίνουν, τιμές και όποιες άλλες πληροφορίες γνωρίζετε, όσοι γνωρίζετε, έτσι ώστε να φανούν χρήσιμες σε μένα και σε κάθε κοπέλα που ψάχνει! Ευχαριστώ! :-)

 

 

ειναι λαθος να γραφουμε οτι εξετασεις εχουμε κανει η καθε μια,αναλογως την περιπτωση μας...το πακετακι που αναφερεις πχ για την θρομβοφιλια,κανεις γιατρος δεν θα σου το προτεινει/συνταγογραφησει αν δεν συντρεχει λογος...δεν ειναι εξετασεις στα πλαισια ενος προγεννετικου ελεγχου παρα μονον αν υπαρχει αναλογο ιστορικο...

 

πχ αν η ερωτηση σου αφορα σε γυναικες που θα μπουν σε προγραμματα εξωσωματικης, τοτε εκτος βασικων αιματολογικων που αναφερθηκαν, μια υστεροσκοπιση και σαλπιγγογραφια,θα ειχαν σοβαρο λογο υπαρξης...σε διαφορετικη περιπτωση, δεν υπαρχει λογος να γινουν χωρις ενδειξεις...

 

ενα καλο αιματολογικο τσεκ απ γενικης φυσεως ειναι αρκετο...και μια επισκεψη στον γυναικολογο για την εκτιμηση της εσωτερικης σου καταστασης...ακομα και σε προγραμμα εξωσωματικης να μπει καποια γυναικα,δεν παιρνει μια λιστα εξετασεων στο οτι να ναι,και παει να τις κανει...βημα βημα παει το πραγμα...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

ειναι λαθος να γραφουμε οτι εξετασεις εχουμε κανει η καθε μια,αναλογως την περιπτωση μας...το πακετακι που αναφερεις πχ για την θρομβοφιλια,κανεις γιατρος δεν θα σου το προτεινει/συνταγογραφησει αν δεν συντρεχει λογος...δεν ειναι εξετασεις στα πλαισια ενος προγεννετικου ελεγχου παρα μονον αν υπαρχει αναλογο ιστορικο...

 

πχ αν η ερωτηση σου αφορα σε γυναικες που θα μπουν σε προγραμματα εξωσωματικης, τοτε εκτος βασικων αιματολογικων που αναφερθηκαν, μια υστεροσκοπιση και σαλπιγγογραφια,θα ειχαν σοβαρο λογο υπαρξης...σε διαφορετικη περιπτωση, δεν υπαρχει λογος να γινουν χωρις ενδειξεις...

 

ενα καλο αιματολογικο τσεκ απ γενικης φυσεως ειναι αρκετο...και μια επισκεψη στον γυναικολογο για την εκτιμηση της εσωτερικης σου καταστασης...ακομα και σε προγραμμα εξωσωματικης να μπει καποια γυναικα,δεν παιρνει μια λιστα εξετασεων στο οτι να ναι,και παει να τις κανει...βημα βημα παει το πραγμα...

 

magdoulini καλημέρα! Η ανάρτησή μου δεν έχει σκοπό να επιβάλει να γίνουν αυτές οι εξετάσεις, αλλά να ενημερώσει όσες χρειαστούν κάποιες από αυτές! Είναι σχεδόν όλες οι εξετάσεις που μπορεί να χρειαστεί κάποια κοπέλα, ΑΝ υπάρξει λόγος και μόνο, και απλά επειδή ψάχνοντας κι εγώ έβρισκα με πολύ παλιές ημερομηνίες αναρτήσεις, είπα να ανανεώσω το ποστ!

 

Όπως θα παρατήρησες εξάλλου, στο ποστ για τη θρομβοφιλία λέω "Επίσης, για την κάθε γυναίκα είναι διαφορετικές οι εξετάσεις που θα πρέπει να κάνει και τις δίνει ο γιατρός λαμβάνοντας υπόψη το προσωπικό ιατρικό ιστορικό καθώς και το ιστορικό κληρονομικότητας και το μαιευτικό, αλλά και με βάση άλλους πιθανούς επιβαρυντικούς παράγοντες, όπως παχυσαρκία, κάπνισμα, συνωδά νοσήματα κ.λπ."!

 

Τέλος, και εντελώς καλοπροαίρετα, θα πω ότι μερικές φορές αναγκαζόμαστε να κάνουμε πράγματα (εννοώ εξετάσεις) και χωρίς τη συμβουλή γιατρού, γιατί και οι γιατροί είναι κι αυτοί άνθρωποι κι όχι θεοί για να τα ξέρουν ή να τα προβλέπουν όλα! Έχει χρειαστεί να κάνω κι εγώ από μόνη μου εξετάσεις, ενώ οι γιατροί τις θεωρούσαν περιττές, κι αποδείχθηκε ότι μόνο περιττές που δεν ήταν και με γλίτωσαν από άλλα θέματα, τα οποία θα ήταν αργά αν δεν έπαιρνα την πρωτοβουλία να το είχα κάνει! Και δεν εννοώ θέματα εγκυμοσύνης ή γυναικολογικά, αλλά κάποια άλλα... :)

Link to comment
Share on other sites

 

Όπως θα παρατήρησες εξάλλου, στο ποστ για τη θρομβοφιλία λέω "Επίσης, για την κάθε γυναίκα είναι διαφορετικές οι εξετάσεις που θα πρέπει να κάνει και τις δίνει ο γιατρός λαμβάνοντας υπόψη το προσωπικό ιατρικό ιστορικό καθώς και το ιστορικό κληρονομικότητας και το μαιευτικό, αλλά και με βάση άλλους πιθανούς επιβαρυντικούς παράγοντες, όπως παχυσαρκία, κάπνισμα, συνωδά νοσήματα κ.λπ."!

 

Τέλος, και εντελώς καλοπροαίρετα, θα πω ότι μερικές φορές αναγκαζόμαστε να κάνουμε πράγματα (εννοώ εξετάσεις) και χωρίς τη συμβουλή γιατρού, γιατί και οι γιατροί είναι κι αυτοί άνθρωποι κι όχι θεοί για να τα ξέρουν ή να τα προβλέπουν όλα!

 

Ευτυχώς το θέμα της θρομβοφιλίας μπήκε σε σωστή βάση. Όμως ο έλεγχος θρομβοφιλίας είναι σχεδόν συγκεκριμένος και δεν εξαρτάται από το ιστορικό της γυναίκας. Αναλυτικά:

1. Αν μια γυναίκα έχει λόγο (πολλαπλές αποβολές 1ου τριμήνου ή μία μετά το 1ο τρίμηνο ή άλλες επιπλοκές κύησης) να κάνει έλεγχο θρομβοφιλίας τότε πρέπει να κάνει όλες τις εξετάσεις που περιλάμβάνει αυτός.

2. Για το ποιες εξετάσεις περιλαμβάνονται δεν υπάρχει παγκόσμια ομοφωνία. Οι περισσότεροι ειδικοί, όμως, στις περισσότερες προηγμένες χώρες συμφωνούμε ότι ο έλεγχος πρέπει να περιλαμβάνει απαραίτητα τα εξής:

FV-Leiden, Prothrombin G20210A, Antithrombin, Protein C, Protein S καθώς και τα αντιφωσφολιπιδικά αντισώματα (Αντιπηκτικό Λύκου, αντισώματα έναντι καρδιολιπίνης, αντισώματα έναντι β2-GP-I). Στην πραγματικότητα αυτές οι εξετάσεις είναι όλες όσες χρειάζονται - δηλαδή δεν υπάρχει λόγος να γίνουν περισσότερες (MTHFR, "πακέτα" θρομβοφιλίας, πλήρης μοριακός έλεγχος 13 γονιδίων κλπ κλπ). Ο λόγος είναι ότι αυξάνεται αχρείαστα το κόστος ενώ οι πληροφορίες που δίνει ένας μεγαλύτερος έλεγχος είναι αχρείαστες στην κύηση. Για παράδειγμα το MTHFR δε σχετίζεται με επιπλοκές κύησης, ενώ και για όλους τους άλλους παράγοντες (π.χ. PAI-1, Apo-E κλπ) κανείς δεν έχει αποδείξει ότι σχετίζονται με επιπλοκές στην κύηση. Άρα πληρώνετε άσκοπα χρήματα και λαμβάνετε αποτελέσματα που αν είναι θετικά θα σας προκαλέσουν άσκοπη ανησυχία...

 

Προσοχή λοιπόν με τον έλεγχο θρομβοφιλίας! Μην τον κάνετε χωρίς λόγο (σε καμία περίπτωση δεν είναι μέρος ενός συνήθους προγεννητικού ελέγχου) και μην κάνετε παραπάνω εξετάσεις από τις λίγες που έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς το θέμα της θρομβοφιλίας μπήκε σε σωστή βάση. Όμως ο έλεγχος θρομβοφιλίας είναι σχεδόν συγκεκριμένος και δεν εξαρτάται από το ιστορικό της γυναίκας. Αναλυτικά:

1. Αν μια γυναίκα έχει λόγο (πολλαπλές αποβολές 1ου τριμήνου ή μία μετά το 1ο τρίμηνο ή άλλες επιπλοκές κύησης) να κάνει έλεγχο θρομβοφιλίας τότε πρέπει να κάνει όλες τις εξετάσεις που περιλάμβάνει αυτός.

2. Για το ποιες εξετάσεις περιλαμβάνονται δεν υπάρχει παγκόσμια ομοφωνία. Οι περισσότεροι ειδικοί, όμως, στις περισσότερες προηγμένες χώρες συμφωνούμε ότι ο έλεγχος πρέπει να περιλαμβάνει απαραίτητα τα εξής:

FV-Leiden, Prothrombin G20210A, Antithrombin, Protein C, Protein S καθώς και τα αντιφωσφολιπιδικά αντισώματα (Αντιπηκτικό Λύκου, αντισώματα έναντι καρδιολιπίνης, αντισώματα έναντι β2-GP-I). Στην πραγματικότητα αυτές οι εξετάσεις είναι όλες όσες χρειάζονται - δηλαδή δεν υπάρχει λόγος να γίνουν περισσότερες (MTHFR, "πακέτα" θρομβοφιλίας, πλήρης μοριακός έλεγχος 13 γονιδίων κλπ κλπ). Ο λόγος είναι ότι αυξάνεται αχρείαστα το κόστος ενώ οι πληροφορίες που δίνει ένας μεγαλύτερος έλεγχος είναι αχρείαστες στην κύηση. Για παράδειγμα το MTHFR δε σχετίζεται με επιπλοκές κύησης, ενώ και για όλους τους άλλους παράγοντες (π.χ. PAI-1, Apo-E κλπ) κανείς δεν έχει αποδείξει ότι σχετίζονται με επιπλοκές στην κύηση. Άρα πληρώνετε άσκοπα χρήματα και λαμβάνετε αποτελέσματα που αν είναι θετικά θα σας προκαλέσουν άσκοπη ανησυχία...

 

Προσοχή λοιπόν με τον έλεγχο θρομβοφιλίας! Μην τον κάνετε χωρίς λόγο (σε καμία περίπτωση δεν είναι μέρος ενός συνήθους προγεννητικού ελέγχου) και μην κάνετε παραπάνω εξετάσεις από τις λίγες που έγραψα.

 

Κύριε Χατζηαντωνίου σας ευχαριστούμε πολύ που μοιράζεστε τις γνώσεις σας μαζί μας! Είναι πολύ χρήσιμα τα όσα λέτε και ξεκαθαρίζετε ένα άγνωστο σε μας θέμα! Να είστε καλά!

 

Από μια μικρή έρευνα που έκανα, είδα πως το θέμα της θρομβοφιλίας κάποιοι το υποτιμούν, ενώ είναι κάπως σοβαρό! Εγώ έγραψα όλες τις εξετάσεις που βρήκα σχετικά με το θέμα, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν μπορεί να γίνει όλος αυτός ο έλεγχος χωρίς λόγο και είναι αρκετά ακριβός, όπως κι εσείς αναφέρατε!

 

Λύστε μου τις εξής απορίες, αν θέλετε κι έχετε το χρόνο! Γυναίκες με αυτοάνοσα και οικογενειακό ιστορικό με παθήσεις που σχετίζονται με τη θρομβοφιλία, δεν θα πρέπει να κάνουν προγεννητικό έλεγχο, χωρίς να πρέπει πρώτα να βιώσουν μια αποτυχημένη εγκυμοσύνη; Και τέλος, εξηγήστε μου γιατί οι γυναίκες που κάνουν εξωσωματική θα πρέπει προληπτικά να κάνουν ενέσεις ηπαρίνης;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα να ενημερώσω ότι από την Παρασκευή ή Κυστική ινωση γράφεται πλεον στον εοππυ.

 

 

που το ακουσες??εχει βγει σχετικα αποφαση?? και οταν λεμε γραφεται??μεχρι ποιο ποσοστο μεταλλαξεων??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Από μια μικρή έρευνα που έκανα, είδα πως το θέμα της θρομβοφιλίας κάποιοι το υποτιμούν, ενώ είναι κάπως σοβαρό!

 

Λύστε μου τις εξής απορίες, αν θέλετε κι έχετε το χρόνο! Γυναίκες με αυτοάνοσα και οικογενειακό ιστορικό με παθήσεις που σχετίζονται με τη θρομβοφιλία, δεν θα πρέπει να κάνουν προγεννητικό έλεγχο, χωρίς να πρέπει πρώτα να βιώσουν μια αποτυχημένη εγκυμοσύνη; Και τέλος, εξηγήστε μου γιατί οι γυναίκες που κάνουν εξωσωματική θα πρέπει προληπτικά να κάνουν ενέσεις ηπαρίνης;

 

Το θέμα της θρομβοφιλίας ΗΤΑΝ σοβαρό πριν από περίπου 10-20 χρόνια. Όλες οι νεότερες μελέτες (από το 2005 περίπου και μετά) έχουν πλέον αποδείξει ότι η θρομβοφιλία παίζει πολύ μικρότερο ρόλο στις επιπλοκές των κυήσεων από ότι νομίζαμε παλιότερα. Άρα αυτό που συζητάτε οι γυναίκες σε φόρουμ σαν αυτό είναι ο "μύθος" της θρομβοφιλίας και όχι η πραγματική διάσταση του προβλήματος.

 

Όσον αφορά τον έλεγχο θρομβοφιλίας, θα ξαναπώ ότι στον Ελληνικό (και τους Ευρωπαϊκούς πληθυσμούς γενικότερα) 1 στους 10 με 20 υγιείς ανθρώπους έχει κάποια μετάλλαξη που σχετίζεται με θρομβοφιλία. Θρόμβωση παθαίνει 1 στους 650 ανθρώπους και αποβολές εξαιτίας της θρομβοφιλίας έχει 1 στις 200 γυναίκες. Αντίθετα, άνθρωποι που δεν έχουν τέτοιες μεταλλάξεις και αποβάλλουν και παθαίνουν θρομβώσεις. Γενικά, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΡΑΜΜΙΚΗ ΣΧΕΣΗ "ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ --> ΚΛΙΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ", ΟΥΤΕ ΚΑΙ "ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ --> ΑΠΟΥΣΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ". Άρα τι συμβαίνει όταν κάποιος κάνει τέτοιες εξετάσεις "προληπτικά"? Συμβαίνει ότι κανείς δε μπορεί να ξέρει τι σημαίνουν τα αποτελέσματα: Κάποιος με παθολογικά αποτελέσματα μπορεί να φοβάται χωρίς λόγο και κάποιος με φυσιολογικά αποτελέσματα να εφησυχάζει χωρίς λόγο. Έτσι, όλοι οι ειδικοί συνιστούν έλεγχο θρομβοφιλίας μόνο σε περιπτώσεις που υπάρχει ένα σχετικό κλινικό ιστορικό και ο έλεγχος θα επηρεάσει τις θεραπευτικές αποφάσεις.

Τα άλλα προβλήματα υγείας που λέτε δεν έχυυν σχέση με τη θρομβοφιλία και άρα σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν ένδειξη να γίνει αυτός ο έλεγχος.

 

Όλα αυτά τα έχω ξαναγράψει πολλές φορές και για αυτό το λόγο θα σας παραπέμψω ξανά στη συζήτηση που είχα πέρσι τέτοιες μέρες με άλλες κοπέλες, που θα τη βρείτε εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=142915

 

Επίσης στο άρθρο μου σχετικά με τη θρομβοφιλία στην κύηση, που μπορείτε να βρείτε εδώ:

http://www.all4baby.gr/%CE%B8%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CF%85%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B7/

 

Σχετικά με την εξωσωματική, δεν ξέρω με ποιο σκεπτικό δίνονται οι ενέσεις ηπαρίνης. Ίσως γιατί βοηθάει λίγο στην εμφύτευση, ίσως γιατί η εξωσωματική αυξάνει κάπως τον κίνδυνο θρόμβωσης, ίσως και για καθαρά προληπτικούς λόγους. Σε κάθε περίπτωση σέβομαι τα πρωτόκολλα των εξωσωματιστών και ποτέ δεν παρεμβαίνω, γιατί οι συνάδελφοι ξέρουν αυτή τη δουλειά πολύ καλύτερα από εμένα. Εγώ μιλάω αποκλειστικά για τις "προληπτικές" και χωρίς ένδειξη ενέσεις ηπαρίνης που κάνουν πολλές γυναίκες...

Link to comment
Share on other sites

που το ακουσες??εχει βγει σχετικα αποφαση?? και οταν λεμε γραφεται??μεχρι ποιο ποσοστο μεταλλαξεων??

 

Καλησπέρα. Μου το είπε ο Γυναικολογος μου την Δευτέρα. Δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω. Την εξέταση θα την κάνω την Τετάρτη.

Την εξέταση θρομβοφιλιας την έκανα πριν τρία χρόνια σε ένα ιδιωτικο.στο νοσοκομείο μου ζητούσαν για τις 3 μεταλλάξεις 150 ευρώ ενώ με τα ίδια λεφτά έκανα και τις 12

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κυριε χατζηαντωνιου καλησπερα σας,

θα ηθελα να σας ρωτησω εαν στα πλαισια της διερευνησης της πρωτοπαθους η δευτερογενους υπογονιμοτητας,θα πρεπει να διερευνηθει η υπαρξη η η προδιαθεση κοιλιοκακης.πιστευετε οτι κατι τετοιο θα μπορουσε να επιρεασει αρνητικα την οποια προσπαθεια?

Link to comment
Share on other sites

Κυριε χατζηαντωνιου καλησπερα σας,

θα ηθελα να σας ρωτησω εαν στα πλαισια της διερευνησης της πρωτοπαθους η δευτερογενους υπογονιμοτητας,θα πρεπει να διερευνηθει η υπαρξη η η προδιαθεση κοιλιοκακης.πιστευετε οτι κατι τετοιο θα μπορουσε να επιρεασει αρνητικα την οποια προσπαθεια?

 

Δυστυχώς δε μπορώ να απαντήσω σε αυτήν την ερώτηση. Εγώ σαν αιματολόγος είμαι ειδικός μόνο στα αιματολογικά αίτια των επιπλοκών της κύησης και δε θέλω να επεκτείνομαι σε τομείς που είναι εκτός του πεδίου μου, γιατί υπάρχουν πολύ ειδικότεροι συνάδελφοι για να το κάνουν. Έτσι ούτε η διερεύνηση της υπογονιμότητας (εφόσον δεν οφείλεται σε αιματολογικά αίτια), αλλά ούτε και η κοιλιοκάκη είναι αντικείμενα που γνωρίζω καλά. Θα συνιστούσα να ρωτήσετε έναν γαστρεντερολόγο καταρχήν και αν αυτός δε γνωρίζει, ίσως έναν εξειδικευμένο ιατρό σε ιατρείο καθ' έξιν αποβολών ή και υπογονιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε μπορώ να απαντήσω σε αυτήν την ερώτηση. Εγώ σαν αιματολόγος είμαι ειδικός μόνο στα αιματολογικά αίτια των επιπλοκών της κύησης και δε θέλω να επεκτείνομαι σε τομείς που είναι εκτός του πεδίου μου, γιατί υπάρχουν πολύ ειδικότεροι συνάδελφοι για να το κάνουν. Έτσι ούτε η διερεύνηση της υπογονιμότητας (εφόσον δεν οφείλεται σε αιματολογικά αίτια), αλλά ούτε και η κοιλιοκάκη είναι αντικείμενα που γνωρίζω καλά. Θα συνιστούσα να ρωτήσετε έναν γαστρεντερολόγο καταρχήν και αν αυτός δε γνωρίζει, ίσως έναν εξειδικευμένο ιατρό σε ιατρείο καθ' έξιν αποβολών ή και υπογονιμότητας.

Σας ευχαριστω πολυ.το φανταζομουν αλλα σας ρωτησα μηπως κ μου διαφευγει κατι ,διοτι βλεπω οτι υπαρχουν αιματολογοι που προσεγγιζουν το θεμα αυτο κ ξεσηκωνουν θυελες.ετσι επερχεται κ η παραπληροφοριση κτλ,κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Κυριε χατζηαντωνιου καλησπερα σας,

θα ηθελα να σας ρωτησω εαν στα πλαισια της διερευνησης της πρωτοπαθους η δευτερογενους υπογονιμοτητας,θα πρεπει να διερευνηθει η υπαρξη η η προδιαθεση κοιλιοκακης.πιστευετε οτι κατι τετοιο θα μπορουσε να επιρεασει αρνητικα την οποια προσπαθεια?

 

μαγιοπουλας καλημέρα! Χρόνια πολλά και καλή χρονιά! Η κοιλιοκάκη ανήκει στις αυτοάνοσες παθήσεις. Σε γενικές γραμμές, σε όλα τα αυτοάνοσα υπάρχουν αντισώματα, αν τα αντισώματα είναι υψηλά (δηλαδή είναι αρρύθμιστες αυτές οι παθήσεις), έχουν επίδραση ακόμα σε θέματα γονιμότητας. Ένα άλλο αυτοάνοσο με αρνητική επίδραση στη γονιμότητα είναι και η θυρεοειδίτιδα Hashimoto. Νομίζω όμως ότι αυτά ισχύουν σε ήδη διαγνωσμένες παθήσεις κι όχι σε προδιαθέσεις αυτών. Τα λέω πολύ χοντροκομμένα και απλά, αλλά ελπίζω να κατάλαβες τη γενική εικόνα! Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος!

Link to comment
Share on other sites

μαγιοπουλας καλημέρα! Χρόνια πολλά και καλή χρονιά! Η κοιλιοκάκη ανήκει στις αυτοάνοσες παθήσεις. Σε γενικές γραμμές, σε όλα τα αυτοάνοσα υπάρχουν αντισώματα, αν τα αντισώματα είναι υψηλά (δηλαδή είναι αρρύθμιστες αυτές οι παθήσεις), έχουν επίδραση ακόμα σε θέματα γονιμότητας. Ένα άλλο αυτοάνοσο με αρνητική επίδραση στη γονιμότητα είναι και η θυρεοειδίτιδα Hashimoto. Νομίζω όμως ότι αυτά ισχύουν σε ήδη διαγνωσμένες παθήσεις κι όχι σε προδιαθέσεις αυτών. Τα λέω πολύ χοντροκομμένα και απλά, αλλά ελπίζω να κατάλαβες τη γενική εικόνα! Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος!

Λογικο.σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας, είμαι 26 ετών, είμαστε έναν χρόνο παντρεμένοι, σε λίγο συμπληρώνουμε και έναν χρόνο προσπαθειών για μωράκι. Δεν παίζει ρόλο η ηλικία όταν θες κάτι πολύ και δεν έρχεται. Είμαστε και οι 2 νέοι, προσέχουμε τη διατροφή μας, γυμναζόμαστε, δεν πίνουμε δεν καπνίζουμε, για αυτό και περιμέναμε ότι όλα θα πάνε όπως τα περιμέναμε. Δεν είναι ετσι τα πράγματα. Στους 6 μήνες λοιπόν εγώ φύσει απαισιόδοξος και αγχώδης άνθρωπος, λεω δεν μπορεί με σταθερό κύκλο χωρίς προβλήματα (28-29 μέρες) και ωορρηξία 15-16η μέρα γιατί έκανα τεστ ωστε να είμαι σίγουρη και με σύμμαχο την ηλικία να μην έχουμε καταφέρει ακόμη μια εγκυμοσύνη. Το μονο "μελανό σημείο" στο ιστορικό μου ήταν μια απλή ορώδης κύστη ωοθήκης που αφαιρέσαμε λαπαροσκοπικά πριν 3 χρόνια όσο ήμουν ακόμη φοιτήτρια, τότε αποκλείστηκε και το ενδεχόμενο ενδομητρίωσης οπότε και όλα οκ. Αποφασίζω λοιπόν να παω για εξέταση και να μας δωσει η γιατρός κάποιες συμβουλές. Κάνουμε υπέρηχο, με καθησυχάζει , μου λέει πως όλα είναι καλά και τον επόμενο μήνα θα δούμε ένα εμβρυάκι στην οθόνη. :cry::cry: Αναπτερώθηκε το ηθικό μας. φεύγουμε και συνεχίζουμε τις προσπάθειες δυναμικά. Οι προσπάθειες έγιναν απογοητεύσεις και ξανά και ξανά και ξανά. Ταυτοχρονα άρχισαν να ξεφυτρώνουν εγκυμοσύνες απο εκεί που δεν τις περιμένεις. Εγω άρχισα να πέφτω πολύ ψυχολογικά. Πολύ όμως. Εχασα τον εαυτό μου και τη χαρά μου. Να σημειώσω ότι λόγω ηλικίας και επειδή δουλεύω σε φροντιστήριο ήμουν η χαρά των παιδιών, πράγμα που δεν ισχύει πια... Ο σύζυγός μου είναι πιο δυναμικός πιο αισιόδοξος, και προσπαθεί να με κρατήσει όρθια. Καποιες μερες τα καταφέρνει, αλλά είναι δυσκολο... Γνωρίζετε οι περισσότερες για τι πράγμα μιλάω... Αλλά φλυαρώ πολύ. Συγνώμη. :| Πριν τα Χριστούγεννα ο σύζυγος μου, μου ζητάει να πάμε να εξεταστεί εκείνος γιατί πιστεύει ότι κάτι τρέχει με το σπέρμα του. Πηγαίνουμε σε έναν καλό ανδρολόγο και απο την εξέταση καταλαβαίνει πως μάλλον έχουμε μια μικρή προστατίτιδα. Μας στέλνει για καλλιέργεια, εμείς του ζητάμε το πολυπόθητο σπερμοδιάγραμμα. :-P Πράγμα που αρνείται γιατί θέλει να δει πρώτα την καλλιέργεια. Είχε δίκιο λοιπόν. Ο σύζυγός μου βγήκε θετικός σε ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ και ασθενώς θετικός σε ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ. Η αντιδρασή μας;;; ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ;;; :shock::shock: σαν φυτουλάκια και οι 2 ενημερωνόμαστε απο κάθε πηγή και ετσι θεωρούμε οτι αυτο το κακό κακό΄μικρόβιο φταιει για όλα... :mad::-x Ο ανδρολόγος μας δίνει μια θεραπεία με αντιβιοτικά, στον σύζυγο για 16 μέρες, και σε εμένα 7. Επικοινωνώ με τη γιατρό μου και μου λέει όοοοχι εσυ θα την πάρεις 20 μέρες γιατί στη γυναίκα είναι πιο επίμονο και έλα μετα να τα πουμε απο κοντα, μην αγχώνεσαι όλα οκ. Κάνουμε την θεραπεία, περνάει κάποιο διάστημα, επανεξέταση, αρνητικό, δόξα το Θεό, πάω στη γιατρό, μας εξηγεί τα παντα για το ουρεόπλασμα και λέει πως δεν ευθύνεται για την αδυναμία σύλληψης. Ίσως για κάποιες αποβολες αλλά όχι για αδυναμία σύλληψης. Ίσως αν έχει κάνει κάποια λοίμωξη στον σύζυγο και κατ'επέκταση βλάβη στο σπέρμα και κατ'επέκταση γιοκ μπεμπε.... :-P Πάμε λοιπόν για σπερμοδιάγραμμα για να μάθουμε την αν οντως έκανε ζημιά το μικρόβιο.. Προς έκπληξη μας, το σπέρμα ήταν ΑΡΙΣΤΟ. Για την ακρίβεια μας είπαν πως τετοιο σπέρμα δεν έχει ούτε κάποιος υγιής άνδρας που δεν πέρασε λοίμωξη... Χάρηκα πολύ, αλλά χτύπησε μια καμπάνα μέσα μου και λέω στη γιατρό, γιατρέ άρα υπάρχει κάποιο άλλο θεματάκι, κάτι μέχρι τώρα το αγνοούμε;;; Ίσως λέει... Σαλπιγγογραφία.... Μέχρι τότε ήταν κάτι που δεν είχα ξανακούσει.. Ή το προσπερνούσα γιατί δεν φαντάστηκα ποτέ οτι θα το χρειαστώ... Πριν προχωρήσω στην σαλπιγγογραφία της ζήτησα να κάνουμε κάποιες ορμονολογικές, παρόλο που μου είπε πως γυναίκες με σταθερό κύκλο και κατα συνέπεια καλές ωορρηξίες δεν έχουν θέμα ορμονικό. Τις έκανα πρόσφατα, και όλα νορμαλ. Οπότε έφτασε η στιγμή που φοβάμαι... Και δεν την φοβάμαι για τον πονο. Για μένα δεν υφίσταται πόνος σε αυτό το ταξίδι. Γιατί ταξίδι θέλω να το λέμε. Όλοι. ¨Ενα ταξίδι που θα μας οδηγήσει σε αυτό που ονειρευόμαστε... Φοβάμαι το αποτέλεσμα. Γιατί η λογική μου λέει πως το μπαλάκι θα σταματήσει εκεί. Δεν γίνεται να είναι όλα φυσιολογικά και να μην έρχεται το μωράκι. Άρα κάτι συμβαίνει εκεί. Θα ήθελα την γνώμη σας. Ξέρω ότι υπάρχουν γυναίκες που έχουν παλέψει και παλεύουν με μεγαλύτερο πόνο ψυχής απο τον δικό μου, με αποτυχημένες εξωσωματικές, με αποβολές, αυτές όλες είναι ΜΑΝΕΣ, είτε καταφεραν να φέρουν στον κόσμο το μωρό τους είτε όχι, είναι ΜΑΝΕΣ και υποκλίνομαι σε αυτες τις γυναίκες! Αυτό που φοβάμαι είναι πως δεν θα έχω τη δύναμη να διαχειριστώ μια πιο δύσκολη κατασταση, εφόσον η ψυχολογία μου είναι ηδη άσχημη. Έχω κάποιες χαζές απορίες, που ξέρω πως θα λυθούνε μια και καλή την Πέμπτη, αλλά αν δεν βαρεθήκατε να διαβάσετε το τεράστιο βαρετό μου κείμενο, πείτε μου σας παρακαλώ για τα προβλήματα στις σάλπιγγες. (Για την εξεταση γνωρίζω τα πάντα). 1.Οι κλειστές σάλπιγγες, δεν έχουν κανένα συμπτωμα; 2. Όταν έκανα την λαπαροσκόπηση για την κύστη πριν 3 χρόνια δεν θα φαινόταν κάποιο πρόβλημα στις σάλπιγγες; 3. Το ουρεόπλασμα είναι ικανό να προκαλέσει βλάβη στις σάλπιγγες; Και μια λίγο ανόητη ερώτηση. Αν υπάρχουν βουλωμένες σάλπιγγες η ωορρηξία γινεται κανονικά; Συγνώμη και πάλι για το μέγεθος του κειμένου.. Θέλω να πιστεύω πως με καταλαβαίνετε. Καλή δύναμη σε όλους. Και μια συμβουλή. Την λέω κάθε μέρα στον εαυτό μου. Ας φορτώσουμε τον πονο μας και την αδυναμία μας στο Χριστό. Αυτός είναι πιο δυνατός απο εμάς. Πιστεύετε είπε και όλα είναι δυνατά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, είμαι 26 ετών, είμαστε έναν χρόνο παντρεμένοι, σε λίγο συμπληρώνουμε και έναν χρόνο προσπαθειών για μωράκι. Δεν παίζει ρόλο η ηλικία όταν θες κάτι πολύ και δεν έρχεται. Είμαστε και οι 2 νέοι, προσέχουμε τη διατροφή μας, γυμναζόμαστε, δεν πίνουμε δεν καπνίζουμε, για αυτό και περιμέναμε ότι όλα θα πάνε όπως τα περιμέναμε. Δεν είναι ετσι τα πράγματα. Στους 6 μήνες λοιπόν εγώ φύσει απαισιόδοξος και αγχώδης άνθρωπος, λεω δεν μπορεί με σταθερό κύκλο χωρίς προβλήματα (28-29 μέρες) και ωορρηξία 15-16η μέρα γιατί έκανα τεστ ωστε να είμαι σίγουρη και με σύμμαχο την ηλικία να μην έχουμε καταφέρει ακόμη μια εγκυμοσύνη. Το μονο "μελανό σημείο" στο ιστορικό μου ήταν μια απλή ορώδης κύστη ωοθήκης που αφαιρέσαμε λαπαροσκοπικά πριν 3 χρόνια όσο ήμουν ακόμη φοιτήτρια, τότε αποκλείστηκε και το ενδεχόμενο ενδομητρίωσης οπότε και όλα οκ. Αποφασίζω λοιπόν να παω για εξέταση και να μας δωσει η γιατρός κάποιες συμβουλές. Κάνουμε υπέρηχο, με καθησυχάζει , μου λέει πως όλα είναι καλά και τον επόμενο μήνα θα δούμε ένα εμβρυάκι στην οθόνη. :cry::cry: Αναπτερώθηκε το ηθικό μας. φεύγουμε και συνεχίζουμε τις προσπάθειες δυναμικά. Οι προσπάθειες έγιναν απογοητεύσεις και ξανά και ξανά και ξανά. Ταυτοχρονα άρχισαν να ξεφυτρώνουν εγκυμοσύνες απο εκεί που δεν τις περιμένεις. Εγω άρχισα να πέφτω πολύ ψυχολογικά. Πολύ όμως. Εχασα τον εαυτό μου και τη χαρά μου. Να σημειώσω ότι λόγω ηλικίας και επειδή δουλεύω σε φροντιστήριο ήμουν η χαρά των παιδιών, πράγμα που δεν ισχύει πια... Ο σύζυγός μου είναι πιο δυναμικός πιο αισιόδοξος, και προσπαθεί να με κρατήσει όρθια. Καποιες μερες τα καταφέρνει, αλλά είναι δυσκολο... Γνωρίζετε οι περισσότερες για τι πράγμα μιλάω... Αλλά φλυαρώ πολύ. Συγνώμη. :| Πριν τα Χριστούγεννα ο σύζυγος μου, μου ζητάει να πάμε να εξεταστεί εκείνος γιατί πιστεύει ότι κάτι τρέχει με το σπέρμα του. Πηγαίνουμε σε έναν καλό ανδρολόγο και απο την εξέταση καταλαβαίνει πως μάλλον έχουμε μια μικρή προστατίτιδα. Μας στέλνει για καλλιέργεια, εμείς του ζητάμε το πολυπόθητο σπερμοδιάγραμμα. :-P Πράγμα που αρνείται γιατί θέλει να δει πρώτα την καλλιέργεια. Είχε δίκιο λοιπόν. Ο σύζυγός μου βγήκε θετικός σε ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ και ασθενώς θετικός σε ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ. Η αντιδρασή μας;;; ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ;;; :shock::shock: σαν φυτουλάκια και οι 2 ενημερωνόμαστε απο κάθε πηγή και ετσι θεωρούμε οτι αυτο το κακό κακό΄μικρόβιο φταιει για όλα... :mad::-x Ο ανδρολόγος μας δίνει μια θεραπεία με αντιβιοτικά, στον σύζυγο για 16 μέρες, και σε εμένα 7. Επικοινωνώ με τη γιατρό μου και μου λέει όοοοχι εσυ θα την πάρεις 20 μέρες γιατί στη γυναίκα είναι πιο επίμονο και έλα μετα να τα πουμε απο κοντα, μην αγχώνεσαι όλα οκ. Κάνουμε την θεραπεία, περνάει κάποιο διάστημα, επανεξέταση, αρνητικό, δόξα το Θεό, πάω στη γιατρό, μας εξηγεί τα παντα για το ουρεόπλασμα και λέει πως δεν ευθύνεται για την αδυναμία σύλληψης. Ίσως για κάποιες αποβολες αλλά όχι για αδυναμία σύλληψης. Ίσως αν έχει κάνει κάποια λοίμωξη στον σύζυγο και κατ'επέκταση βλάβη στο σπέρμα και κατ'επέκταση γιοκ μπεμπε.... :-P Πάμε λοιπόν για σπερμοδιάγραμμα για να μάθουμε την αν οντως έκανε ζημιά το μικρόβιο.. Προς έκπληξη μας, το σπέρμα ήταν ΑΡΙΣΤΟ. Για την ακρίβεια μας είπαν πως τετοιο σπέρμα δεν έχει ούτε κάποιος υγιής άνδρας που δεν πέρασε λοίμωξη... Χάρηκα πολύ, αλλά χτύπησε μια καμπάνα μέσα μου και λέω στη γιατρό, γιατρέ άρα υπάρχει κάποιο άλλο θεματάκι, κάτι μέχρι τώρα το αγνοούμε;;; Ίσως λέει... Σαλπιγγογραφία.... Μέχρι τότε ήταν κάτι που δεν είχα ξανακούσει.. Ή το προσπερνούσα γιατί δεν φαντάστηκα ποτέ οτι θα το χρειαστώ... Πριν προχωρήσω στην σαλπιγγογραφία της ζήτησα να κάνουμε κάποιες ορμονολογικές, παρόλο που μου είπε πως γυναίκες με σταθερό κύκλο και κατα συνέπεια καλές ωορρηξίες δεν έχουν θέμα ορμονικό. Τις έκανα πρόσφατα, και όλα νορμαλ. Οπότε έφτασε η στιγμή που φοβάμαι... Και δεν την φοβάμαι για τον πονο. Για μένα δεν υφίσταται πόνος σε αυτό το ταξίδι. Γιατί ταξίδι θέλω να το λέμε. Όλοι. ¨Ενα ταξίδι που θα μας οδηγήσει σε αυτό που ονειρευόμαστε... Φοβάμαι το αποτέλεσμα. Γιατί η λογική μου λέει πως το μπαλάκι θα σταματήσει εκεί. Δεν γίνεται να είναι όλα φυσιολογικά και να μην έρχεται το μωράκι. Άρα κάτι συμβαίνει εκεί. Θα ήθελα την γνώμη σας. Ξέρω ότι υπάρχουν γυναίκες που έχουν παλέψει και παλεύουν με μεγαλύτερο πόνο ψυχής απο τον δικό μου, με αποτυχημένες εξωσωματικές, με αποβολές, αυτές όλες είναι ΜΑΝΕΣ, είτε καταφεραν να φέρουν στον κόσμο το μωρό τους είτε όχι, είναι ΜΑΝΕΣ και υποκλίνομαι σε αυτες τις γυναίκες! Αυτό που φοβάμαι είναι πως δεν θα έχω τη δύναμη να διαχειριστώ μια πιο δύσκολη κατασταση, εφόσον η ψυχολογία μου είναι ηδη άσχημη. Έχω κάποιες χαζές απορίες, που ξέρω πως θα λυθούνε μια και καλή την Πέμπτη, αλλά αν δεν βαρεθήκατε να διαβάσετε το τεράστιο βαρετό μου κείμενο, πείτε μου σας παρακαλώ για τα προβλήματα στις σάλπιγγες. (Για την εξεταση γνωρίζω τα πάντα). 1.Οι κλειστές σάλπιγγες, δεν έχουν κανένα συμπτωμα; 2. Όταν έκανα την λαπαροσκόπηση για την κύστη πριν 3 χρόνια δεν θα φαινόταν κάποιο πρόβλημα στις σάλπιγγες; 3. Το ουρεόπλασμα είναι ικανό να προκαλέσει βλάβη στις σάλπιγγες; Και μια λίγο ανόητη ερώτηση. Αν υπάρχουν βουλωμένες σάλπιγγες η ωορρηξία γινεται κανονικά; Συγνώμη και πάλι για το μέγεθος του κειμένου.. Θέλω να πιστεύω πως με καταλαβαίνετε. Καλή δύναμη σε όλους. Και μια συμβουλή. Την λέω κάθε μέρα στον εαυτό μου. Ας φορτώσουμε τον πονο μας και την αδυναμία μας στο Χριστό. Αυτός είναι πιο δυνατός απο εμάς. Πιστεύετε είπε και όλα είναι δυνατά!

 

Καταρχας πως τα καταφερες να γραψεις ενα τοσο μεγαλο post χωρις να σε πεταξει εξω το συστημα??? Πλακα κανω!!! Μην ανησυχεις ολα θα πανε καλα!! Οχι το ουρεοπλασμα δεν ευθυνετε για κλειστες σαλπιγγες οποτε μην στεναχωριεσαι. Την πεμπτη θα ξερεις κ ειμαι σιγουρη οτι μετα την σαλπιγγογραφια θα ξεμπλοκαρει το συστημα κ θα μεινεις αμεσως εγκυος φανταζομαι το ξερεις οτι βοηθαει. Επισης την λαπαροσκοπηση δεν την εκανες στο γιατρο που σε παρακολουθει τωρα για να τον ρωτησεις τι ειδε εκει μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...