Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κλειστοί Αεραγωγοί και κάθισμα αυτοκινήτου


Recommended Posts

Γειά σας,

Εχω ένα κοριτσάκι 2.5 μηνων και έχω αγχωθει με τη μεταφορά του στο κάθισμα αυτοκινήτου. Θα πρεπει να διανυσουμε αρκετες φορές αποσταση 1 ωρας, κατα την οποία την παίρνει ο ύπνος στο καθισματακι. Παρόλο που κάθομαι και εγω στο πίσω κάθισμα, οταν την πάρει ο ύπνος το κεφάλι της γέρνει ειτε στο πλάι ειτε μπροστά. Οσο και αν προσπαθώ να της αλλάξω σταση, δεν γίνεται τιποτα αφου με το που την αφήνω παλι γυρναει στην προηγούμενη θεση.

 

Έχουμε το κάθισμα της peg perego primo viaggio infant carrier. Τι μπορω να κανω ωστε να εξασφαλισω οτι δεν θα παθει τιποτα το κοριτσάκι μου? Διαβασα και την περιπτωση που ενα βρεφος πέθανε στο καθισμα αυτοκινητου λογω κλειστών αεραγωγων και εχω αγχωθει ακομα περισσότερο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αγγελίνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εφόσον κάθεσαι κι εσύ μαζί της απλά θα την ελέγχεις συνέχεια αν ανασαίνει κανονικά

Επίσης, υπάρχουν μερικά ειδικά μαξιλαράκια γι αυτή τη δουλειά, αλλά και πάλι εγώ θα έλεγχα συνέχεια το μωρό.

http://www.e-jumbo.gr/bebe/metafora-morou/maxilaria-asfaleias/

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα και την περιπτωση που ενα βρεφος πέθανε στο καθισμα αυτοκινητου λογω κλειστών αεραγωγων και εχω αγχωθει ακομα περισσότερο.

 

 

 

αλοιμονο αν πεθαιναν ετσι τα μωρα,αν ειναι δυνατον!! αυτο που ειχα διαβασει σχετικα,ηταν οτι το μωρακι ηταν αφημενο στο καθισματακι αυτοκινητου με τις ωρες...τα ιδια αναφερουν και για τα ρηλαξ,τα ιδια αναφερουν και για τα καροτσια...απλα τα μωρα,δεν πρεπει να ειναι πολλη ωρα σε μια θεση, κυριως αυτη την μισοκαθιστη οπως ειναι στα καθισματακια αυτοκινητου...

 

το μαξιλαρακι απο τα τζαμπο το ειχαμε εμεις,δεν βοηθα πουθενα...δεν κραταει το κεφαλι,αντιθετως ο δικος μου θεωρουσε οτι τον επνιγε στο λαιμο...νομιζω ειναι αρκετο το οτι καθεσαι και εσυ πισω με το μωρο...να υποθεσω οτι το καθισματακι σας κοιτα προς τα πισω και δεν ειναι σε καθιστη θεση,αλλα στην σχεδον ξαπλωτη για τα βρεφη ε?? (απλα αναρωτιεμαι γιατι σε αυτη την θεση,το κεφαλακι δεν γερνει με τιποτε μπροστα)

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Magdoulini, το κάθισμα που έχουμε ειναι αυτο

http://www.albeebaby.com/peg-perego-primo-viaggio-4-35-infant-car-seat-onyx.html

 

Η θεση δεν είναι ξαπλωτή, αλλά καθιστή με μια μικρή κλίση προς τα πισω. Όταν το κεφαλακι του βρέφους δεν εχει στήσει ακομα, και το πάρει ο ύπνος, καταλήγει οπως περιέγραψα πιο κατω..

Link to comment
Share on other sites

Εαν το καθισματακι κοιταει προς τα πισω κι εισαι κι εσυ διπλα δεν νομιζω πως υπαρχει τοοοσος φοβος!Ειναι ελεγμενα τα καθισματακια για τετοιες περιπτωσεις!

Εγω ειχα ενα παρομοιο με το δικο σας και δεν ειχαμε θεμα..δεν ειναι ορθη γωνια καθιστο το κορμακι του για να ειναι στον "αερα" το κεφαλακι οποτε μια χαρα μου φαινεται!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ βοηθούσα το μωράκι μου βαζοντας απο κάτω από το κάλλυμα του καθίσματος

μια διπλωμένη μικρή πετσέτα προσώπου, στο σημείο του σώματος.

που ανασήκωνε το σώμα με τέτοιο τρόπο που δεν πηγαινε το κεφάλι έτσι όπως περιγράφεις.

 

Εναλλακτικά , θα βάλεις ένα βιβλίο τηλεφωνικού καταλόγου, ή άλλο βιβλίο χονδρό, κάτω από το πλαστικό κάθισμα, δηλαδή ανάμεσα στο κάθισμα αυτοκινήτου και το καθισματάκι

έτσι ώστε να αλλάξει ελάχιστα η κλίση/γωνία του καθισματος για να είναι ακόμα πιο ξαπλωτό το μωρό σου.

 

σε αυτή την ηλικία καλά κάνεις και ανησυχείς γιατί θέλει προσοχή.

 

νομίζω ότι απλώς αλλάζοντας απλώς την κλίση του ίδιου του καθίσματος θα διορθωθεί το θέμα.

σε κάποια αυτοκίνητα όπου κάθονται οι επιβάτες το κάθισμα έχει κλίση πολύ περισσότερη από ότι σε άλλα,

με αποτέλεεσμα το καθισματάκι να παίρνει λάθος κλίση παρότι είναι σωστά κατασκευασμένο.

 

εγώ το είχα συναντήσει αυτό το θέμα οπότε έτσι το έλυσα.

 

εγώ θα πηγαινα εάν δεν έβρισκα λύση, σε κατάστημα όπου το αγόρασα ή όπου έχουν της ίδιας εταιρείας τα καθισματάκια,

και θα ζητούσα βοήθεια για να διασφαλίσω ότι έχει δεθεί σωστά το κάθισμα, και μήπως θέλει κάποια αλλαγή στο δέσιμο.

μην το αμελήσεις.

 

ακόμα, κάποια από αυτά τα μαξιλαράκια που υπάρχουν είναι πολύ χοντρά, εμας δε μας βολεψαν ποτέ.

μπορείς να πάρεις ένα καθαρό βαμβακερό tshirt και να το κάνεις ρολό, και να χρησιμοποιήσεις αυτό αντί να αγοράσεις κάτι που θα είναι και λογικά συνθετικό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις συμβουλές σας.

 

Belleblue, αυτό που είπες σχετικά με την αλλαγή της κλίσης του καθίσματος πιστεύω θα λύσει το πρόβλημα! !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...