Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόδια που τραντάζονται στον ύπνο.


Recommended Posts

Γεια σας και πάλι είπα να ανοίξω το θέμα μιας και το έψαξα και δεν βρήκα κάποιο που να υπάρχει ήδη.

Είμαι στην 22 εβδομάδα εγκυμοσύνης και εδώ και μερικές μέρες όταν πηγαίνω για ύπνο με το που πάει να με πάρει ο ύπνος ξαφνικά τραντάζονται τα πόδια μου και πετάγομαι τρομαγμένη και τα πόδια να τα νιώθω να βράζουν και να μην μπορώ να τα κρατάω ήσυχα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κοιμηθώ.

Δεν ξέρω τι να κάνω για να τα ηρεμήσω. :(

 

Υπάρχει άλλη κοπέλα που έχει πάθει κάτι τέτοιο, και αν ναι τι κάνατε για να περάσει, υπάρχει τρόπος?

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας και πάλι είπα να ανοίξω το θέμα μιας και το έψαξα και δεν βρήκα κάποιο που να υπάρχει ήδη.

Είμαι στην 22 εβδομάδα εγκυμοσύνης και εδώ και μερικές μέρες όταν πηγαίνω για ύπνο με το που πάει να με πάρει ο ύπνος ξαφνικά τραντάζονται τα πόδια μου και πετάγομαι τρομαγμένη και τα πόδια να τα νιώθω να βράζουν και να μην μπορώ να τα κρατάω ήσυχα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κοιμηθώ.

Δεν ξέρω τι να κάνω για να τα ηρεμήσω. :(

 

Υπάρχει άλλη κοπέλα που έχει πάθει κάτι τέτοιο, και αν ναι τι κάνατε για να περάσει, υπάρχει τρόπος?

 

Τι εννοείς "τραντάζονται" τα πόδια σου? Μήπως έχεις την αίσθηση πτώσης σε κενό και πετάγεσαι? Είναι σύνηθες λίγο πριν μας πάρει ο ύπνος, κυρίως σε περιόδους άγχους το έχω παρατηρήσει σε μένα. Λες ότι νιώθεις τα πόδια σου να βράζουν? Τι εννοείς? Σε καίνε ή νιώθεις τρέμουλο και για πόσο? Νιώθεις πόνο στα πόδια? Βασικά, στον γιατρό σου το έχεις πει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι είπα να ανοίξω το θέμα μιας και το έψαξα και δεν βρήκα κάποιο που να υπάρχει ήδη.

Είμαι στην 22 εβδομάδα εγκυμοσύνης και εδώ και μερικές μέρες όταν πηγαίνω για ύπνο με το που πάει να με πάρει ο ύπνος ξαφνικά τραντάζονται τα πόδια μου και πετάγομαι τρομαγμένη και τα πόδια να τα νιώθω να βράζουν και να μην μπορώ να τα κρατάω ήσυχα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κοιμηθώ.

Δεν ξέρω τι να κάνω για να τα ηρεμήσω. :(

 

Υπάρχει άλλη κοπέλα που έχει πάθει κάτι τέτοιο, και αν ναι τι κάνατε για να περάσει, υπάρχει τρόπος?

κορίτσι μου εγω αυτό το εχω σε όλη μου την ζωή..από το αγχος είναι καποια στιγμή που το εψαχνα βρηκα πως υπάρχει κ συνδρομο με ονομασια που τωρα μου διαφεύγει..αρα μάλλον πρεπει να ηρεμήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Όχι Livinath δεν έχω την αίσθηση να πέφτω στο κενό. Στο αρχικό στάδιο που είναι να με πάρει ο ύπνος με το που πάω να χαθώ σε όνειρο, τα πόδια μου πετάγονται μόνα τους και τρομάζω και ξυπνάω και νευριάζει και ο άνδρας μου γιατί ξυπνάει και αυτός χωρίς να το θέλω ή να το κάνω επίτηδες. Έχω δοκιμάσει να τα βάζω ψηλά για να κάνει καλή κυκλοφορία μήπως φταίει αυτό άλλα δεν είδα διαφορά. Τα νιώθω να βράζουν να ζεσταίνονται πολύ και παρόλο που είναι χειμώνας με ανακουφίζει να περπατάω ξυπόλυτη στο σπίτι γιατί είναι πλακάκι και μόνο έτσι ανακουφίζεται λίγο αλλά και πάλι αν ξαπλώσω πετάγονται στα καλά καθούμενα. Αυτό με πιάνει κυρίως το βράδυ.

Δεν έχω ρωτήσει γιατρό να μου πει μόνο μεσώ ιντερνετ ότι έχω δει που λέει ότι λέγεται σύνδρομο ανήσυχων ποδιών αλλά δεν λέει τι κάνουμε για να το αντιμετωπίσουμε.

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

Όχι Livinath δεν έχω την αίσθηση να πέφτω στο κενό. Στο αρχικό στάδιο που είναι να με πάρει ο ύπνος με το που πάω να χαθώ σε όνειρο, τα πόδια μου πετάγονται μόνα τους και τρομάζω και ξυπνάω και νευριάζει και ο άνδρας μου γιατί ξυπνάει και αυτός χωρίς να το θέλω ή να το κάνω επίτηδες. Έχω δοκιμάσει να τα βάζω ψηλά για να κάνει καλή κυκλοφορία μήπως φταίει αυτό άλλα δεν είδα διαφορά. Τα νιώθω να βράζουν να ζεσταίνονται πολύ και παρόλο που είναι χειμώνας με ανακουφίζει να περπατάω ξυπόλυτη στο σπίτι γιατί είναι πλακάκι και μόνο έτσι ανακουφίζεται λίγο αλλά και πάλι αν ξαπλώσω πετάγονται στα καλά καθούμενα. Αυτό με πιάνει κυρίως το βράδυ.

Δεν έχω ρωτήσει γιατρό να μου πει μόνο μεσώ ιντερνετ ότι έχω δει που λέει ότι λέγεται σύνδρομο ανήσυχων ποδιών αλλά δεν λέει τι κάνουμε για να το αντιμετωπίσουμε.

 

Θα σου πρότεινα να το πεις στον γυναικολόγο που σε παρακολουθεί. Αν πρόκειται για κάποιο θέμα με την κυκλοφορία των κάτω άκρων που μπορεί να σχετίζεται με την εγκυμοσύνη θα έπρεπε να το ξέρει και να σε κατευθύνει αρμοδίως. Στην εγκυμοσύνη μου πχ είχα κράμπες προς το τέλος. Όταν το είπα στον γιατρό μου μου έδωσε ένα συμπλήρωμα διατροφής και λύθηκε το πρόβλημα. Γενικά στην εγκυμοσύνη ότι ενόχληση έχεις - ακόμα κι αν σου φαίνεται τελείως άσχετη - καλό είναι να την αναφέρεις στον γυναικολόγο σου. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πρότεινα να το πεις στον γυναικολόγο που σε παρακολουθεί. Αν πρόκειται για κάποιο θέμα με την κυκλοφορία των κάτω άκρων που μπορεί να σχετίζεται με την εγκυμοσύνη θα έπρεπε να το ξέρει και να σε κατευθύνει αρμοδίως. Στην εγκυμοσύνη μου πχ είχα κράμπες προς το τέλος. Όταν το είπα στον γιατρό μου μου έδωσε ένα συμπλήρωμα διατροφής και λύθηκε το πρόβλημα. Γενικά στην εγκυμοσύνη ότι ενόχληση έχεις - ακόμα κι αν σου φαίνεται τελείως άσχετη - καλό είναι να την αναφέρεις στον γυναικολόγο σου. :wink:

 

Θυμάμαι και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα πάλι το ίδιο πρόβλημα και αφότου γέννησα σιγά σιγά εξαφανίστηκε κράμπες δεν είχα από ότι θυμάμαι μόνο μία με δύο φορές με είχε πιάσει. Θα ρωτήσω την γυναικολόγο μου να δω. Εσύ maraki2608 έχεις ακριβώς το ίδιο πρόβλημα ενώ είσαι έγκυος η χωρίς να είσαι σου συμβαίνει? Για το άγχος που λες δεν μου φαίνεται να είναι γιατί με πιάνει κάθε μέρα ανεξαρτήτως αν έχω άγχος ή όχι. Πες μου ακριβώς αν μπορείς τι ακριβώς σου συμβαίνει για να δω αν είναι το ίδιο.

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

κορίτσι μου εγω αυτό το εχω σε όλη μου την ζωή..από το αγχος είναι καποια στιγμή που το εψαχνα βρηκα πως υπάρχει κ συνδρομο με ονομασια που τωρα μου διαφεύγει..αρα μάλλον πρεπει να ηρεμήσεις..

Restless Syndrome λεγεται . Εγω το εχω απο αρκετα μικρη αλλα δεν κανω τιποτα ουτε το εχω ψαξει. Απλα το ακουσα οταν ζουσα στο εξωτερικο.

Pregnancy. Some women experience RLS during pregnancy, especially in the last trimester. Symptoms usually go away within a month after delivery.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κάποια κοπέλα η οποιοσδήποτε που να ξέρει σε αυτή την περίπτωση κάποιον τρόπο αντιμετώπισης ας μας πει θα του/της ήμουν ευγνώμων. Είναι αρκετά δύσκολη περίπτωση γιατί ξυπνάω πολλές φορές μέσα στην νύχτα την μία για τα πόδια και την άλλη για το μωρό δεν προλαβαίνω να ξεκουραστώ και την ημέρα είμαι πτώμα..... :-(

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...