Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νεογεννητο χειμωνα και επισκεψεις


Recommended Posts

Καλησπερα, εχω προβληματιστεί και αγχωθει, γενναω με το καλο μεσα Δεκεμβρη μεταξυ 6-12/12, εχουν ερθει τα πεθερικα μου απο το χωριο τους για εναν μηνα για την γεννα θα φυγουν στις 26/12 γιατι εχουν δουλειες, το θεμα ειναι οτι μου ανακοίνωσε η πεθερα μου χωρις να με ρωτησει ασφαλως οτι στις 25/12 τα Χριστουγεννα θα ερθουν το απογευμα να δουν το μωρο με τον πεθερό μου τον μεγαλο αδερφο του αντρα μου την γυναικα του και τα δυο τους παιδια έφηβοι 15&17 ετων.... Το θεμα ειναι οτι θα εχω 10-15 μερες που θα εχω γεννησει μεσα στον χειμωνα σε εποχη ιώσεων με καισαρικη ειναι το πρωτο μου παιδι και θελω ησυχια συν οτι φοβαμαι τις αρρώστιες τοσο νωρις δεν θα εχω ορεξη και κουραγιο για τραπεζώματα και επισκεψεις τόσων ατόμων μαζι.

Σε γενικές γραμμές ειμαστε απο μακρια και αγαπημένοι εχουμε τυπικές σχεσεις σχετικα καλες δεν θελω να μαλώσουμε η να γινουν παρεξηγήσεις για να μην πικραθεί ο αντρας μου πιο πολυ....

Το κόλπο με τον γιατρο η παιδίατρο τυπου μας απαγορεύει κοσμο δεν το καταλαβαινουν εδω δεν εχουν μυαλο να σκεφτούν το αυτονόητο οτι μια λεχώνα λίγων ημερων δεν αντεχει τα τραπεζώματα....τελος παντων

Καμια ιδεα να μην ερθουν κι ας φανώ λιγο κακια? αλλα να μην πλακωθουμΕ?

Εαν δεν ηταν χειμώνας θα ελεγα ενταξει αλλα φοβαμαι πολυ τυχόν ιώσεις συν την κουραση που θα αντιμετωπίσω......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα, εχω προβληματιστεί και αγχωθει, γενναω με το καλο μεσα Δεκεμβρη μεταξυ 6-12/12, εχουν ερθει τα πεθερικα μου απο το χωριο τους για εναν μηνα για την γεννα θα φυγουν στις 26/12 γιατι εχουν δουλειες, το θεμα ειναι οτι μου ανακοίνωσε η πεθερα μου χωρις να με ρωτησει ασφαλως οτι στις 25/12 τα Χριστουγεννα θα ερθουν το απογευμα να δουν το μωρο με τον πεθερό μου τον μεγαλο αδερφο του αντρα μου την γυναικα του και τα δυο τους παιδια έφηβοι 15&17 ετων.... Το θεμα ειναι οτι θα εχω 10-15 μερες που θα εχω γεννησει μεσα στον χειμωνα σε εποχη ιώσεων με καισαρικη ειναι το πρωτο μου παιδι και θελω ησυχια συν οτι φοβαμαι τις αρρώστιες τοσο νωρις δεν θα εχω ορεξη και κουραγιο για τραπεζώματα και επισκεψεις τόσων ατόμων μαζι.

Σε γενικές γραμμές ειμαστε απο μακρια και αγαπημένοι εχουμε τυπικές σχεσεις σχετικα καλες δεν θελω να μαλώσουμε η να γινουν παρεξηγήσεις για να μην πικραθεί ο αντρας μου πιο πολυ....

Το κόλπο με τον γιατρο η παιδίατρο τυπου μας απαγορεύει κοσμο δεν το καταλαβαινουν εδω δεν εχουν μυαλο να σκεφτούν το αυτονόητο οτι μια λεχώνα λίγων ημερων δεν αντεχει τα τραπεζώματα....τελος παντων

Καμια ιδεα να μην ερθουν κι ας φανώ λιγο κακια? αλλα να μην πλακωθουμΕ?

Εαν δεν ηταν χειμώνας θα ελεγα ενταξει αλλα φοβαμαι πολυ τυχόν ιώσεις συν την κουραση που θα αντιμετωπίσω......

 

Φαντάζομαι αν κάποιος από τους 6 τους έχουν περίεργα συμπτώματα τελικά θα το ακυρωσουν.αν όχι, αν δεις κτ ύποπτο τους διώχνει. Αν όμως φαίνονται υγιείς μια επίσκεψη απόγευμα Χριστουγέννων δ είναι πολύ. Εξαρτάται κ την ανάρρωση σου. Στη δεύτερη καισαρική μου είχα για καφέ σπίτι 5ενηλικες κ ένα νήπιο 1,5ετους στις 6μερες.στην πρώτη δ θυμάμαι αλλά στις 3εβδ έκανα βόλτες έξω. Είχα όμως κ αλλά πρβλμτ που ίσως με δυσκολευαν στην αρχή. Οι επισκέψεις που έχω είναι άνθρωποι κοντινοι που δ τα περιμένουν όλα στο χέρι, αλλά θα με βοηθήσουν. Κ όχι για φαγητό. Καφέ καμία έτοιμη πίτα, κουλουράκια Αντε να κάνω κανένα κεικ

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω ότι υπάρχει πραγματικός κίνδυνος από ενήλικες που ξέρουν να προσέχουν και να μην πάνε καθόλου σε σπίτι με νεογέννητο αν τους τριγυρίζει κάτι. Σκέψου ότι μέχρι τότε το μωρό σου θα το έχουν πασπατέψει αμέτρητοι ενήλικες που θα έχουν κάποια δουλειά να κάνουν μέσα στο μαιευτήριο.

 

Υπάρχουν άνθρωποι που δεν το καταλαβαίνουν αυτό το απλό πράγμα και είναι όντως επικίνδυνοι, μπορεί να έρθουν άρρωστοι, ό,τι και να πεις εσύ, μου έχει τύχει, αλλά και πάλι θέλει προσοχή πώς θα τους χειριστείς, γιατί η εποχή του νεογέννητου περνάει, οι σχέσεις και πώς θα τις χτίσεις είναι κάτι που κρατάει περισσότερο.

 

Δεν νομίζω πάλι ότι η πεθερά έχει στόχο να σας ανακατέψει, αλλα είναι κρίμα που δεν έχετε ένα επίπεδο συνεννόησης έτσι ώστε να νιώθεις άνετα να πεις μεσω του άντρα σου έστω ότι δεν νιώθεις άνετα. ΄

 

Έτσι που τα διαβάζω και επειδή θα έρθουν απόγευμα και όχι για κανονικό τραπέζι, ακούγεται ότι η πεθερά το πρότεινε για να μη σας βρει μόνους σας κλεισμένους χρονιάρες μέρες το σαράντισμα. Επίσης, δυο έφηβοι σε σχολικές διακοπές δεν θα έχουν πρώτη προτεραιότητα ότι θα περάσουν καλά στο σπίτι σας, αυτό θα με προβλημάτιζε περισσότερο να σου πω! Αλλά και τι να κάνεις;

 

Αυτό που μπορείς να πεις ως λεχώνα είναι ότι πράγματι, δεν ξέρεις από τώρα πώς θα σου κάτσει τότε, πώς θα νιώσεις. Μπορεί να έχεις ένα κουραστικό μωράκι που θα σας έχει στο πόδι, μπορεί και όχι. Νομίζω αυτό είναι το πιο ουσιαστικό που μπορεί να επηρεάσει τη διάθεσή σου για επισκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω καταρχας να ερθει με το καλο το μωρακι σου και θα δεις τι θα κανεις.η αναρρωση σου μπορει να κρατησει απο λιγες μερες μπορει ομως και παραπανω.δεν θα σκεφτομουνα εγω τι και πως αυτη τη στιγμη.εκεινη την ωρα θα κανεις οπως νιωθεις.οσο αφορα τις ιωσεις φανταζομαι καταλαβαινουν οτι οποιος και αμα ειναι αρρωστος δεν ερχετε.μην φοβασαι το πασπατεμα αν και δεν νομιζω να κανουν κατι τραγικο.απο μακρια θα το βλεπουν ουτως η αλλως θα κοιμαται και θα τρωει τις περισσοτερες ωρες.αν παλι ειναι πιο ανυσηχο εσυ θα εισαι μονη στο δωματιο σου η στου μωρου και θα ασχολεισαι μαζι του.ολα τα αλλα απλα περιμενουν.αλλα αν ερθουν το απογευμα ενας καφες και ενα γλυκο δεν κανει?λεω γω δεν ξερω.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να γεννήσεις.

Εγώ προσωπικά πιστεύω πως δεν χρειάζονται πολλές επισκέψεις σε νεογέννητο. Δεν είναι μόνο τα παιδιά φορείς ιωσεων η μικροβίων αλλά είναι κ οι ενήλικες.

Προσωπικά δεν δεχόμουν κόσμο στο σπίτι με το μωρό κ άργησα πολυυυ να αρχίσω να δέχομαι. Από κάποιους παρεξηγηθηκα όμως ειλικρινά δεν με πείραξε καθώς η μόνη μου σκέψη ήταν να μην αρρωστήσει το παιδί μου.

Κάνε ότι εσύ θεωρείς καλύτερο όμως πάνω από όλα είναι το παιδί σου κ η ασφάλεια του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο φοβαμαι κι εγω τις ιώσεις μεσα στο χειμωνα...ειναι και πολυ να μου ερθουν 6 ατομα μαζι για δυο τρεις ωρες ενω θα ειμαι το πιθανότερο άυπνη θα θελω ησυχια ηρεμια να θηλασω κλπ.

Προσωπικα δεν θελω καθολου να ερθουν αμα θελει η πεθερα ας ερθει να κανει κανα σιδερο η να μαγειρεψει κατι, δεν εχω ορεξη για καφέδες και τραπεζια ουτε τιποτα τετοιο μεχρι να συνέλθω και να βρω τους ρυθμούς μας. Το θεμα ειναι πως να το πω χωρις να υπαρχουν παρεξηγήσεις. Εκεινη το δήλωσε και το ανακοινωσε πως θα ερθουν πρεπει να βρω μια καλη δικαιολογια. Η να πω την αληθεια ειμαι κουρασμενη και δεν μπορω να δεχτω επισκεψεις.

Αν ηταν καλοκαιρι πραγματικα δεν θα με πείραζε.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάλι, δεχτήκαμε στο σπίτι όλους τους συγγενείς, την ίδια μέρα (γέννησα σπίτι). Την πεθερά μου ειδικά, έπρεπε να της πω να κάτσει εκεί που κάθεται και να περιμένει 2 ώρες πριν έρθει σπίτι, γιατί δεν κρατιόταν (κι όχι, δεν της έκοψε να είναι λίγο διακριτική, να περιμένει). Αν την άφηνα, θα μου χτυπούσε το κουδούνι πριν κοπεί ο ομφάλιος λώρος :confused:

 

Αλλά δεν πειράζει. Ημασταν όλοι μια χαρά κι εγώ ικανότατη να σταθώ, οπότε οκ. Φυσικά δεν κέρασα τίποτα κανέναν. Δεν ντύθηκα για να τους υποδεχτώ (αν ήμουν στο μαιευτήριο με τη νυχτικιά δε θα με βρίσκαν πάλι; ), δεν κρύφτηκα για να θηλάσω.

 

Τα μικρόβια κτλ δεν τα φοβάμαι (είναι στον άνθρωπο αυτό), και μου αρκεί όλοι να κρατούν βασικούς κανόνες πριν έρθουν σε επαφή με το μωρό.

 

Αλλά μπορείς πάντοτε να έχεις το παιδί σε απόσταση από τους οικείους (ακόμη και σε άλλο δωμάτιο) και να ενημερώσεις ότι όλοι πρέπει να πλένουν χέρια και να μην στέκονται από πάνω του σε κοντινή απόσταση να μιλούν. Ποιος θα πει κουβέντα στη λεχώνα άλλωστε. Σπίτι σου είναι, δικοί σου οι κανόνες!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέτε ότι όταν ένας ενήλικας δεν έχει συμπτώματα και είναι καλά μπορεί να πάει σε νεογέννητο δεν ισχύει....Ο ενήλικας μπορεί να μην Είναι άρρωστος αλλά μπορεί να κουβαλάει τον ιό χωρίς να το ξέρει και να το μεταδώσει σε ένα μωρό μόλις 10 ημερών.! Στην θέση σου θα έλεγα στην πεθερά μ κ στον πεθερό μου να έρθουν μια επίσκεψη να συν το μωρό αλλά θα έλεγα ότι θα προτιμούσα να σαραντισω πριν έρθουν άλλοι σπίτι ....εξαλου η νύφη σου όταν σε πάρει τηλ να σου ευχηθεί για το μωρό μπορείς να πεις ότι μέχρι να σαραντισεις δεν δέχεσαι κόσμο σπίτι γιατί έτσι νοιώθεις καλητερα...Και αυτή 2 παιδιά έχει θα καταλάβει...

Link to comment
Share on other sites

Eγω γεννησα περυσι 18/12 και ενω ειχα δηλωσει πως θα κανουμε Χριστουγεννα μονοι μας χωρις τραπεζια κλπ γιατι δυο οικογενειες σε ενα σπιτι με νεογεννητο δεν γινεται..μου τα χαλασανε τα σχεδια..και ηρθε κοσμος..και κοσμος αρρωστος!Οπως ο πεθερος μου κι ο κουνιαδος μου που ο ενας ηταν συναχομενος κι ο αλλος με πυρετο!:evil: Και οχι ο αντρας μου δεν τους εδιωξε κι ημουν εξαλλη...και στρωθηκαν απο το απογευμα μεχρι τις 2:30 το ξημερωμα..κι εγω λεχωνα μιας βδομαδας να ειμαι στο ποδι και να πλενω μεχρι τις 3:00 να θηλαζω και να περιποιουμε ενα νεογεννητο!

Γι αυτο εγω ΔΕΝ θα ξαναδεχομουν ΚΑΝΕΝΑΝ μεχρι να σαραντισω!Γιατι δεν καταλαβαινουν ολοι κοριτσια!Αν θελουν να δουν το μωρο 10 λεπτα και γεια σας...οχι επισκεψη κι ας γινω κακια!Γνωμη μου...μετα απο αυτο που επαθα...ΕΜΑΘΑ!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους γονείς μας κ τα αδέρφια μας δ τα θεωρώ επισκέπτες. Εννοείται πως θα έρθουν να δουν το μωρό ακόμη κ στο μαιευτήριο. Λίγοι είναι αυτοί που θα πάρουν αγκαλιά τόσο μωρό. Οι περισσότεροι απλά το κοιτάνε που κοιμάται.

Με την προϋπόθεση ότι γνωρίζουν κανόνες υγιεινής.

Αν δ θέλεις καθόλου επισκέψεις θα πεις σε όλους ότι δ δέχεσαι για 40μερες(ακομη κ τη μαμά σου, αν κ θα θες κάποια βοήθεια τις πρώτες μερες).

Το να το ακυρώσεις λόγω κούρασης ενώ φοβάσαι τις ιωσεις δ κολλάει. Αλλά μπορείς να πεις ακριβώς αυτό. Δ ξέρω τι ανάρρωση θα έχω. Ας μην κανονίσουμε από τώρα. 1-2μερες πριν μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχεις δικιο Βίκυ μου αλλα ενα λεχουδακι ειμαι ευαίσθητο ειμαι και εγω υπερβολικη ισως αλλα μετα απο εξωσωματικες και ταλαιπωρίες που περασα φοβαμαι για ολα με το παραμικρό για το μωρακι που ερχεται.

Η μητερα μου εχει πει πως μονο αν παρω τηλεφωνο για καμια δουλεια θα ερθει κ στο μαιευτήριο οποτε σιγουρα απο την μαμα μου δεν ανησυχω. Το σοι του αντρα μου οπως και να εχει δεν εχω τα ιδια μουτρα να τους πω μην ερθετε γι αυτο ρωτησα για καμια δικαιολογια, μηπως να πω την αληθεια απλα? οτι κυριως φοβαμαι ιώσεις με τοσα ατομα κ δευτερον δεν θελω επισκεψεις τοσο νωρις για λογους προσωπικούς θελω ηρεμια ξεκουραση. εννοειται η πεθερα μου οποτε θελει ας ερχεται να το βλεπει με τον πεθερό, κι αυτοι γονεις ειναι και θελουν να δουν το εγγόνι οι αλλοι ας περιμενουν λιγο να μεγαλωσει το μπεμπακι κανα δίμηνο.

Θα τους πω την αληθεια και οποιος παρεξηγηθεί παρεξηγήθηκε αν παθει κατι το μωρο εγω θα τρεχω οχι εκείνοι. Στην τελικη συνταξιούχοι ειναι ας κανουν τις δουλειες στο κτήμα τους στο χωριο και ας ξανάρθουν να το δουν πιο μετα που θα εχω σαραντίσει. Απλως θελουν να χώσουν στο προγραμμα τις επισκεψεις χωρις να σεβαστούν η να ρωτησουν εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω... Ως μαμά του μπι που λέμε και στα ελληνικά, τώρα σκέφτεσαι κυρίως πώς θα είσαι εσύ μετά την καισαρική..Αναμενόμενο.

Η δική μας παιδίατρος, γέννησα καλοκαιρι, είπε λίγες επισκέψεις, το μωρό αν είναι δυνατόν σε άλλο δωμάτιο και να μη το πιάνουν στα χέρια τους πολλοί..Άντ η οικογένεια και οι γιαγιάδες... Η μικρή μου 33 ημερών κόλλησε ένα συνάχι από τη μεγάλη και νοσηλεύτηκε 3 μέρες, έτσι ειναι το πρωτόκολο για τα μωρά που κάνουν πυρετό τόσο μικρά. Με παρακεντήσεις κλπ...

Συμπέρασμα...Τον χειμώνα με τις ιώσεις στο φουλ, τον Η1N1, οι ενήλικες και οι έφηβοι θα είναι σχεδόν σίγουρα φορείς ιώσεων που θα κυκλοφορούν παντού. Μόλις πέρασα μια βαριά ίωση, πήγα στον παθολόγο και μου ειπε ότι ήδη υπάρχει μεγάλη νοσηρότητα φέτος.

Η απόφαση είναι δική σου. Για μένα είναι μεγάλο το ρίσκο, αφού έχεις την επιλογή και δεν τίθεται θέμα μεγάλου αδελφού αδελφής που δεν το αποφεύγεις.

Παίζει επίσης να κολλήσετε εσείς κάτι και να το μεταφέρετε στο μωρό-στην περίπτωση που το αφησετε στο δίπλα δωμάτιο. Ας έρθει στην τελική μόνο η γιαγιά ξέρω κι γώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω προβληματιστεί και αγχωθει, γενναω με το καλο μεσα Δεκεμβρη μεταξυ 6-12/12, εχουν ερθει τα πεθερικα μου απο το χωριο τους για εναν μηνα για την γεννα θα φυγουν στις 26/12 γιατι εχουν δουλειες, το θεμα ειναι οτι μου ανακοίνωσε η πεθερα μου χωρις να με ρωτησει ασφαλως οτι στις 25/12 τα Χριστουγεννα θα ερθουν το απογευμα να δουν το μωρο με τον πεθερό μου τον μεγαλο αδερφο του αντρα μου την γυναικα του και τα δυο τους παιδια έφηβοι 15&17 ετων.... Το θεμα ειναι οτι θα εχω 10-15 μερες που θα εχω γεννησει μεσα στον χειμωνα σε εποχη ιώσεων με καισαρικη ειναι το πρωτο μου παιδι και θελω ησυχια συν οτι φοβαμαι τις αρρώστιες τοσο νωρις δεν θα εχω ορεξη και κουραγιο για τραπεζώματα και επισκεψεις τόσων ατόμων μαζι.

Σε γενικές γραμμές ειμαστε απο μακρια και αγαπημένοι εχουμε τυπικές σχεσεις σχετικα καλες δεν θελω να μαλώσουμε η να γινουν παρεξηγήσεις για να μην πικραθεί ο αντρας μου πιο πολυ....

Το κόλπο με τον γιατρο η παιδίατρο τυπου μας απαγορεύει κοσμο δεν το καταλαβαινουν εδω δεν εχουν μυαλο να σκεφτούν το αυτονόητο οτι μια λεχώνα λίγων ημερων δεν αντεχει τα τραπεζώματα....τελος παντων

Καμια ιδεα να μην ερθουν κι ας φανώ λιγο κακια? αλλα να μην πλακωθουμΕ?

Εαν δεν ηταν χειμώνας θα ελεγα ενταξει αλλα φοβαμαι πολυ τυχόν ιώσεις συν την κουραση που θα αντιμετωπίσω......

 

Με τιποτα δεν θα τους δεχόμουνα ουτε εγω!!

Ήμαρτον η ξεροκεφαλιά ορισμένων ανθρώπων!!

Εγω θα έκανα ενα απο τα δυο!! Α) ο Παιδιατρος ειναι ανένδοτος και αν τυχόν μέχρι και κρυώσει το μωρο τον πρώτο μήνα δεν θα σε αναλάβει παλι(και εννοείται δεν θέλεις να ρισκάρεις!) η Β) πες ναι και δυο μερες πριν πες οτι τι μωρο κόλλησε κρυωμα απο κάπου και πιο πολύς κόσμος, πιο πολυ ιοι και ο Παιδιατρος ειπε noway !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα σου ελεγα να πεις οτιη παιδιατρος απαγορευσε επισκεψεις γιατι εχει ανωριμο ανοσοποιητικο.

Αν παρα ταυτα εχεις επισκεψεις παντα να πλενουν πολυ καλα τα χερια τους με το που μπαινουν σπιτι κ να φορουν μασκα (τις αγοραζεις απο φαρμακειο). Θα πεις οτι ειναι οδηγια παιδιατρου. Κ οτι κ ο αντρας σου το εφαρμοζει. Να ξερεις οτι οι ιωσεις κολλουν κ μια ημερα πριν αρχισουν τα συμπτωματα. Αρα κ καποιος που φαινεται υγιης μπορει να μεταδωσει τον ιο.

Με το καλο να ερθει το μωρακι σου.

 

 

 

QUOTE=BabyCute;2916397]Με τιποτα δεν θα τους δεχόμουνα ουτε εγω!!

Ήμαρτον η ξεροκεφαλιά ορισμένων ανθρώπων!!

Εγω θα έκανα ενα απο τα δυο!! Α) ο Παιδιατρος ειναι ανένδοτος και αν τυχόν μέχρι και κρυώσει το μωρο τον πρώτο μήνα δεν θα σε αναλάβει παλι(και εννοείται δεν θέλεις να ρισκάρεις!) η Β) πες ναι και δυο μερες πριν πες οτι τι μωρο κόλλησε κρυωμα απο κάπου και πιο πολύς κόσμος, πιο πολυ ιοι και ο Παιδιατρος ειπε noway !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπέρα και με το καλό να υποδεχθείτε το νέο μέλος!

 

Θα σου πω τι θα έκανα εγώ, μιλάω με τη δική μου εμπειρία που η πεθερά και ο κουνιάδος μου είναι λίγο παρεξηγιάρηδες. Θα τους δεχόμουνα, λόγω της ημέρας, αλλά το μωρό θα το είχα στο δωμάτιο στην κούνια του, δεν θα είχαν απολύτως καμία επαφή, το πολύ να το έβλεπαν μια στιγμή απ'την πόρτα του δωματίου από μακριά (όπως και έκανα παρότι Αυγουστος, λίγων ημερών και μένα). Ένα κέρασμα (κι αυτο μπορεί να το κάνει ο άντρας σου) και τίποτε άλλο, εσύ άλλωστε την πιο πολύ ώρα μπορεί να είσαι μέσα πχ να θηλάζεις.

 

Αλλά να μην έρθουν καθόλου, να απαγορεύσεις δηλαδή, μου φαίνεται βαρύ. Θα ερθουν επίσκεψη στο νοσοκομείο η συνυφάδα με το γαμπρό σου? Γιατί αν ερχόνταν, δεν θα κάθονταν ένα διωρο και πάλι μέσα, με το μωρό παρον? Μιλάω πάλι από προσωπική εμπειρία, καθότι στο νοσοκομείο που γέννησα τα μωρά είναι μέσα στο επισκεπτήριο (δε γνωρίζω τι συμβαίνει σε άλλα μαιευτήρια) αλλά και απ τα επισκεπτήριά μου που ήταν αρμένικες βίζιτες (α, και έχω γεννήσει και χειμώνα).

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ερθουν και στο μαιευτήριο βεβαια τα αδερφια του αντρα μου με την οικογενεια τους πεθερικα ολη μερα εκει και οι γονεις μου! Θα ειμαι σε μονοκλινο τουλαχιστον.

Στο σπιτι εαν ερθουν η πεθερα μου σιγουρα θα το παρει αγκαλιές και ας κοιμαται το μωρο την επομενη μερα φευγουν για το χωριο δεν θα ειναι διακριτικοί καθολου εξαλλου εαν ηταν θα ρωταγαν εστω αν ειναι να ερθουν τα χριστουγεννα και οχι απλα να το ανακοινώσουν!θα τους πω την αληθεια απλα...μα πραγματικα φοβαμαι πολυ και δεν εχω ορεξη για νταβαντουρι ας ερθουν εστω με δοσεις οχι ολοι μαζι. Τι να πω καταλαβαινω την χαρα τους αλλα καποια πραγματα ειναι και λεπτα θελουν λιγη ευγένεια....

Link to comment
Share on other sites

Θα κανεις οτι ειναι καλυτερο για το μωρο πανω απο ολα κι οποιος θελει ας παρεξηγηθει!Και στο λεω γιατι μετανιωσα που δεν τους πεταξα εξω τοτε που μου ηρθαν αρρωστοι να δουν ενα νεογεννητο μιας εβδομαδας!Τοσο μικρα εαν κολλησουν νοσηλευονται μεχρι στη Μεν!Εγω θα τους ελεγα ελατε αλλα θα το κοιτατε απο μακρυα για λιγο κι αντιο.Μεχρι να ξεπεταχτει λιγο και να φυγει κι ο βαρυς χειμωνας αυτο πρεπει!Εμενα επειδη δεν με σεβαστηκαν πλεον δεν χαριζω!Συγνωμη που τα λεω ετσι..αλλα δεν καταλαβαινουν ολοι..

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην με παρεξηγήσετε σας παρακαλώ, αλλά αυτό το πράγμα να μην έχετε έλεγχο στο νεογέννητο, με αφήνει ..... άφωνη. Κι εμάς παρεξηγήθηκε πολύς κόσμος, και οι δύο γιαγιάδες, και πολλά άλλα παππούδια, κάποιοι φίλοι ενδεχομένως, αλλά κάναμε ό,τι θέλαμε και τώρα είμαστε αγαπημένοι με όλους. Συγνώμη και πάλι, ελπίζω να μην ακουστώ επικριτική.

Link to comment
Share on other sites

Mikri mpoumpou η περιπτωση σου ειναι απιστευτη πραγματικα, αλλα και οι γονεις του αντρα μου παλαιός κοπής δεν καταλαβαινουν κ πολλα τους εχω ικανους να ερχονται και άρρωστοι το κορυφαίο ειναι πως η πεθερα θα μπαινοβγαίνει εκεινες τις ημερες στο μεταξα για εξετασεις (ειχε παλια ογκο) οποτε μεσα στα νοσοκομεία ποσα μικρόβια απο τον κοσμο εκει γυρω,

Τα έφηβα παιδια στα σχολεια θα ειναι μεσα στις ιώσεις.

Θα τους πω ενα οχι και τελειωσε οσο το σκεφτομαι τοσο πιο τρομοκρατημένη νιωθω.

Link to comment
Share on other sites

Θα ερθουν και στο μαιευτήριο βεβαια τα αδερφια του αντρα μου με την οικογενεια τους πεθερικα ολη μερα εκει και οι γονεις μου! Θα ειμαι σε μονοκλινο τουλαχιστον.

 

Όπα αλλαζει το πράγμα, νόμιζα οτι μένουν όλοι επαρχία και θα το έβλεπαν τότε πρώτη φορά χωρίς να έχουν έρθει στο μαιευτήριο, είπα κι εγώ λόγω της ημέρας... Αλλα αν έχουν δει το παιδί στο μαιευτήριο, τόσο τα πεθερικά όσο και ο κουνιάδος -και όχι μόνο μια αλλά 2-3 μέρες- ποιός ο λόγος να έρθουν σε 12 ημερών μωρό ΚΑΙ στο σπίτι?

 

Εγώ ημουν αρκετά ελαστική στο επισκεπτήριο, 3ωρο καθημερινά για 4 μέρες με το μωρό παρόν (εντάξει είχα και άγνοια κινδύνου, τώρα δεν θα το επέτρεπα με την καμία..) αλλά στο σπίτι μέχρι τις 4-5 βδομάδες δεν δεχτήκαμε επισκέψεις, εκτός από 2-3 άτομα στο δεύτερο μωρό που ήταν αύγουστος όπως είπα και το είδαν απ'την πόρτα της κρεβατοκάμαρας.

Είμαι σίγουρη οτι πήρες την καλύτερη απόφαση, πες στην πεθερά σου του χρόνου θα κάνετε τις καλύτερες γιορτές με το χρονιάρικο, πια, εγγονάκι τους!

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην με παρεξηγήσετε σας παρακαλώ, αλλά αυτό το πράγμα να μην έχετε έλεγχο στο νεογέννητο, με αφήνει ..... άφωνη. Κι εμάς παρεξηγήθηκε πολύς κόσμος, και οι δύο γιαγιάδες, και πολλά άλλα παππούδια, κάποιοι φίλοι ενδεχομένως, αλλά κάναμε ό,τι θέλαμε και τώρα είμαστε αγαπημένοι με όλους. Συγνώμη και πάλι, ελπίζω να μην ακουστώ επικριτική.

 

Μια χαρα τα λες!Στερνη μου γνωση, να σε ειχα πρωτα!

Πιστευα στο οτι εχουν μυαλο δεν ειναι χαζοι...αλλα μπαααα..με διεψευσαν ολοι!Θυμωμενη με τον εαυτο μου ειμαι που τους το επετρεψα..και σε αυτους και στον αντρα μου!Γι αυτο λεω...ΟΧΙ τετοια τραγικα λαθη!Ειναι μωρα οχι κουκλες!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην με παρεξηγήσετε σας παρακαλώ, αλλά αυτό το πράγμα να μην έχετε έλεγχο στο νεογέννητο, με αφήνει ..... άφωνη. Κι εμάς παρεξηγήθηκε πολύς κόσμος, και οι δύο γιαγιάδες, και πολλά άλλα παππούδια, κάποιοι φίλοι ενδεχομένως, αλλά κάναμε ό,τι θέλαμε και τώρα είμαστε αγαπημένοι με όλους. Συγνώμη και πάλι, ελπίζω να μην ακουστώ επικριτική.

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει εγγύηση οτι δεν θα υπάρχουν συνέπειες, όταν έχεις να κάνεις με άλλα άτομα.

 

Εμένα μου συνέβη δύο φορές. Τη μια φορά απομακρύνηθηκα εγώ και την άλλη άλλος.

 

Τη μια φορά ήταν η μητέρα μου μου μου ήρθε με μουσαφίρη συναχωμένο, που δεν μπορούσε λέει να κάνει αλλιώς, αν και της είπα πει ότι η παιδίατρος είχε προειδοποιήσει ότι σε περίπτωση πυρετού θα είχαμε νοσοκομεία. Και είχα και δίδυμα, οπότε θα ήμασταν μια ομορφιά! Τελικά τα παιδιά κόλλησαν συναχάκι χωρίς πυρετό που πέρασε, τώρα δεν μου φαίνεται τίποτα, αλλα βλέποντας το συναχάκι στα μωρά όταν ξεκινούσε και δεν ξέραμε μήπως γίνει πυρετός, μου γύρισε το μάτι και τα είπα ένα χεράκι στη μάνα μου που πάλι ΔΕΝ κατάλαβε, γιατί μιλάμε για 10 χρόνια πριν που αυτο με τα νοσοκομεία ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΕ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ! Οπότε μου έκανε μούτρα και σε συνδυασμό με κανα-δυο άλλα που έγιναν, περιόρισε πάρα πολύ τις επισκέψεις της και εγώ σταμάτησα να έχω δυνατότητα να πάω κάπου με τον άντρα μου χωρίς παιδιά για πολλά χρόνια μετά! Αυτό δεν ήταν καθόλου λίγο!

 

Ό,τι και να πει η καθεμία, μα ο παιδίατρος, εφόσον υπάρχουν λεχώνες που δέχονται θείους και πεθερικά και καλά κάνουν για μένα, ο άλλος έχει δικαίωμα να το πάρει προσωπικά. Όλο αυτό το κλείσιμο δεν είναι κάτι που τεκμηριώνεται διεθνώς, στην εποχή του ίντερνετ, είναι συνδυασμός της δικής μας παράδοσης με το σαράντισμα και του πρωτοκόλλου με τους πυρετούς και τα νοσοκομεία που όντως είναι διεθνές. Φτάνουν κάποιοι απλοί και λογικοί κανόνες για να μην αρρωστήσει κανείς.

 

Η άλλη περίπτωση ήταν μια φίλη που είχαμε έρθει κοντά, περνούσαμε ώρες να μιλάμε για την εγκυμοσύνη της, ήταν η πρώτη της και ανακοίνωσε την παραμονή που θα γεννούσε ότι δεν ήθελε κόσμο στο μαιευτήριο, ούτε μετά, χωρίς να δώσει άλλη εξήγηση, για να δεθούν λέει, κάπου το είχε ακούσει και αυτή. Εκεί ένιωσα προδοσία. Δηλαδή καλή ήμουν για να λέει τον πόνο της μέχρι μια μέρα πριν; Δεν θα είχα δώσει τόση ενέργεια, ειλικρινά. Η σχέση μας δεν επανήλθε ποτέ στην προηγούμενη κατάσταση, που κάνουμε παρέα οικογενειακά και από αυτό έχασαν και τα παιδιά μας. Μια άλλη φίλη το τήρησε το σαράντισμα, αλλά ο τρόπος που το είπε ήταν πιο διακριτικός και έχουμε καλές σχέσεις οικογενειακές.

 

Εγώ πάλι πιστεύω ότι το σαράντισμα το έχουμε διαστρεβλώσει εντελώς. Παρόλο που τα παιδιά μου συναχώθηκαν, το πιστεύω ότι απο υγιείς ενήλικες δεν κινδυνεύουν, ειδικά εφόσον όλοι προσέχουν σε σπίτι με νεογέννητο. Επίσης, ανέκαθεν και σε χώρες που είναι αυστηρές, όποιος θεωρείται οικογένεια και κολλητός έχει το "προνόμιο" να μπαίνει στο σπίτι της λεχώνας.

 

Δηλαδή υπάρχει ο όποιος κίνδυνος από τη μια μεριά, που εκμηδενίζεται αν έχει κανείς πάρει κάποια μέτρα, όπως κάνουν στα μαιευτήρια που βρίσκεται χιλιάδες κόσμος καθημερινά, από την άλλη υπάρχουν οι ανθρώπινες σχέσεις που έχουν και αυτές τη δυναμική τους.

 

Επίσης, μετάνιωσα που δεν είχαμε ανοίξει πιο πολύ το σπίτι ακόμα στην αρχή, σε υγιείς ανθρώπους εννοείται γιατί μετά που κλείσαμε το μήνα είχαμε κολικούς που έφυγαν οριστικά περίπου μέχρι το 5μηνο, μετά μέχρι να σιγουρευτούμε ότι ισιώσαμε είχαμε πιάσει το 8μηνο και έως τότε μας είχαν ξεχάσει οι άλλοι, άσχετα που δεν είχαμε πρόθεση να κλειστούμε! Στην εποχή μας όταν ακούνε μωρό απομακρύνονται αυτόματα αρκετοί νέοι άνθρωποι που τους θες για παρέα και δεν σημαίνει ότι όταν είσαι αυτός με το μωρό σου αρέσει απαραίτητα αυτό!

 

Όσο και να θες να το εκλογικεύσεις δεν αισθάνεσαι το ίδιο για κάποιον που μπορεί να είστε μαζί μια ζωή συνέχεια και να διακοπεί για τον ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ λόγο αυτή η σχέση για κάποιους μήνες. Απλά δεν θα είναι το ίδιο μετά. Μπορεί να συνεχίσει να είναι μια καλή σχέση, αλλά το ίδιο μάλλον δεν θα είναι.

 

Τα παιδιά μας και ο σύζυγος είναι το νούμερο ένα, αλλά προσωπικά θεωρώ πολύ σημαντική για την ισορροπία ολονών, και των παιδιών, τις σχέσεις με άλλους ενήλικες.

 

Από την άλλη, όταν φτάσει ένα πράγμα να "το κάνουν όλοι", δημιουργει μια καινούργια πραγματικότητα και ανάλογα πού ζει κανείς, έχει και διαφορετικές συνέπειες. Δηλαδή άλλες θα είναι οι συνέπειες σε μια κωμόπολη, που δεν χάνεσαι με τον άλλο και άλλες σε μια μεγαλουπολη, όπου ήδη έχουν προστεθεί αρκετοί άλλοι λόγοι για να χαθείς με τον άλλο. Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει αν είναι η γυναίκα εργαζόμενη ή όχι στο τι χρόνος θα της μένει διαθέσιμος μελλοντικά στο να ξαναχτίσει παλιές σχέσεις ή ακόμα και να βρει νέες. Στην εργαζόμενη μαμά δεν περισσεύει εύκολα τέτοιος χρόνος και οι παλιές σχέσεις μπορεί να μετράνε περισσότερο.

 

Το αποτέλεσμα το βλέπουμε ήδη. Βλέπεις έξω και σε ηλικίες με παιδιά ΔΕΝ υπάρχουν παρέες! Ή είναι αρκετά σπάνιες. Τουλάχιστον αυτό που φαίνεται έξω. Στο Mc Arthur θα δεις οικογένειες μόνες τους να κυκλοφορούν και τους βλέπεις και με ένα ύφος "καλά περάσαμε και σήμερα". Δεν έχεις τις ίδιες ισορροπίες χωρίς παρέες ενηλίκων. Φυσικά υπάρχουν και οι επισκέψεις σε σπίτια, όπως το δει κανείς, επειδή όμως έχω και εικόνα και επαρχία για σύγκριση, οι άνθρωποι στη μεγαλούπολη για διάφορους λόγους καθημερινά δεν κάνουν παρέα με άλλους ενήλικες.

 

Εγώ έκανα μια άλλη βλακεία που την είχε πει ο παιδίατρος. Όταν ήταν νεογέννητα -ελαφρώς πρόωρα αλλά ΟΚ για δίδυμα - δεν έπρεπε να τα φιλάω στο προσωπάκι. Και ξέχασε να μου πει μέχρι πότε ισχύει αυτό και έπεσα σε ένα παλιό μου ποστ 8 μηνών τα μωρά, που αναρωτιόμουν η δικιά σου γιατί τις άλλες μαμάδες τα μωρά τους τα φιλάνε και όχι τα δικά μου. Αφού δεν τους το είχα δείξει εγώ! Ο παιδίατρος θα σου πει τα παιδιατρικά, αλλά υπάρχουν και άλλες παράμετροι στην ανατροφή ενός μωρού.

 

Επισης παιδίατρος μου είχε πει να τα πλένω στη βρύση από κακά, λες και δεν υπήρχε άλλος τρόπος να καθαρίσουν καλά (που τον βρήκα μετά στον ιντερνετ) και το ένα παιδί μου βγήκε νευρασθενικό που το ξυπνούσα το βράδυ με φώτα και νερά και προσπαθούσα να το ξανακοιμίσω, αφού εγώ το ειχα ξυπνήσει - οδηγίες παιδιάτρου! Σκέψου να πεινάς, να θες να κοιμηθείς και να σε καταβρέχουν στον ύπνο σου, να σου φεύγει ο ύπνος, να παιδεύεσαι γενικά, κάθε βράδυ αυτό. Ούρλιαζε το καημένο, να δείξει την αγανάκτησή του. Μου είχαν πει να το πλένω πρώτα για να φάει με όρεξη μετά. Νηστικό παιδί + πλύσιμο = ουρλιαχτά για το ζόρικο παιδάκι. Το άλλο παιδάκι ευτυχώς ήταν πιο εύκολο στον ύπνο, οπότε αν μου είχε τύχει μόνο εκείνο, θα έλεγα και εγώ μια χαρά μου τα είπε ο παιδίατρος. Οπότε όλα σχετικά είναι. Ευτυχώς είχα τον άντρα μου που έκανε βάρδιες ξανακοιμίσματος τη νύχτα για όσο διάστημα δεν είχαμε βρει άκρη με τα ξυπνήματα εκείνα. Το παιδί όμως ζορίστηκε χωρίς λόγο, θα έλεγα τώρα.

 

Τέλος πάντων, είπα πολλά, αλλά 10 χρόνια στο κλαμπ των γονιών σε κάνουν να βλέπεις τα πράγματα από μια άλλη σκοπιά.

Link to comment
Share on other sites

Αθηνά συμφωνω σε ολα οσα ειπες, αλλα υπαρχει και ενα μετρο.

Δλδ εσυ προσωπικα θα πήγαινες σε μια λεχώνα στο καταχείμωνο 10-15 μερες μετα την γεννα? εγω οχι παντως θα σεβόμουν οτι η γυναικα ισως να ειναι κουρασμενη απο τα ξενύχτια απο την γεννα απο τους νεους ρυθμούς οτι το μωρακι εν παση περιπτώσει ειναι ακομα μικρο αδύναμο, εστω θα ρώταγα πριν παω και δεν θα ανακοίνωνα οτι 6 ατομα θα ερθουμε για επισκεψη!

Τωρα αν εγω πω οτι δεν μπορω και δεν θα ηθελα να ερθουν και παρεξηγηθούν δεν ειναι δικο μου προβλημα το σπιτι ειναι ανοιχτο για ολους μετα απο καποια λογικη περιοδο λεμε 40 μερες μεχρι να βρουμε τους ρυθμούς μας να ισορροπήσουμε λιγο να μας εχει δει ο παιδίατρος.

Ολοι μου οι φιλοι ηδη μου ειπαν θα ερθουμε να σε δουμε μετα τις γιορτες να εχω 40σει χωρις να το πουμε εμεις και το εκτιμήσαμε.

Δεν εχει να κανει με τις σχεσεις μας με τους αλλους ανθρωπους, στην προκειμένη περιπτωση θεωρω πως εχουν ξεπεραστεί τα ορια. Στην τελικη στο μαιευτήριο οι συγγενεις και πολυ στενοί φιλοι θα δουν το μωρο....

 

Τωρα αν μιλας γενικα και το αναλύσουμε ναι οι διαπροσωπικές σχεσεις ειναι πολυ σημαντικές και εχει να κανει με το ποσο κοινωνικός εισαι ο ιδιος. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι το παιδι θα γινει αντι κοινωνικό η κοινωνικό επειδη ο γονιός του εχει η δεν εχει στενές φιλικές σχεσεις.

 

Δεν ειναι τυχαιο οτι οι περισσοτεροι παιδίατροι σε περιοδο ιώσεων και εξάρσεων συστήνουν να αποφεύγεται επισκεψη σε νεογεννητο ήτοι σε κλειστο χωρο οπως ενα σπιτι τον Δεκεμβρη...σε αντιθεση με ενα σπιτι τον Αυγουστο που ολα ειναι ανοιχτα και λιγοστεύουν οι πιθανοτητες γιατι δεν υπαρχουν και ιώσεις τοτε.

Προφανως υπαρχει κινδυνος γιατι να το ρισκαρω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, απόψεις γράφω, γιατί ειπώθηκε ότι μπορεί κανείς να κλείσει το σπίτι του χωρίς συνέπειες. Οι συνέπειες υπάρχουν, αλλά μπορεί και να μην τις αντιλαμβανόμαστε τελικά, όταν φτάνει μια συμπεριφορά να είναι γενικευμένη - μόνο στη χώρα μας! Από εκεί και πέρα, προσπάθησα να δώσω κάποιες παραμέτρους στην κοπέλα που βρίσκεται αυτή τη στιγμή από την άλλη πλευρά της υπόθεσης, ότι όταν σου λέει κανείς ότι η συνταγή του πέτυχε, μπορεί να πέτυχε όντως, αλλά οι προσωπικές επιθυμίες του καθενός είναι διαφορετικές. Οι σχέσεις είναι αμφίδρομες και δεν υπάρχει εγγύηση για το πώς θα το πάρει ο άλλος. Η κοπέλα ρωτάει και καλά κάνει, για να βρει έναν τρόπο να μην παρεξηγηθεί κάποιος. Τη νοιάζει να μην παρεξηγηθεί κάποιος, γιατί το κατά πόσον τον νοιάζει αυτό κάποιον και αυτό διαφέρει. Το έγραψα ήδη ότι εμείς διατηρήσαμε μια σημαντική σχέση με μια άλλη οικογένεια που είχαμε διαφορετικές απόψεις σε αυτό το θέμα, έπαιξε σημαντικό ρόλο το ότι υπήρχε καλή συνεννόηση και ανοιχτή σε αυτό το θέμα, γιατί μιλάμε για ένα υγιές μωρό σε μια εποχή που δεν ήταν διαδεδομένο τόσο πολύ αυτό με το κλείσιμο. Τώρα ίσως είναι πιο πολύ δεδομένο.

 

Άσε που κυκλοφορούν λεχουδάκια στα malls γιατί οι γονείς θέλουν επι τέλους να βγουν χειμωνιάτικα κάπου εκτός των όποιων τετραγωνικών διαθέτει το σπίτι τους ή γιατί θέλουν να κάνουν ψώνια. Και εμείς το κάναμε! Με χίλιες προφυλάξεις βέβαια. Από τότε παρατηρώ - κανουν μπαμ - τα ζευγάρια που η πρώτη τους εμπειρία ως ζευγάρι με μωρό έξω από το σπίτι είναι κάποιο mall. Και οι γονείς μόνοι τους. Μήπως αναγκάζονται να το κάνουν αυτό γιατί δεν έχουν ανοίξει το σπίτι τους σε λίγους, καλούς και υγιείς; Ξέρει στα αλήθεια κάποιος πώς θα νιώσει αν κλειστει για μήνες σε ένα σπίτι αν δεν το έχει περάσει; Πώς θα νιώσει την πρώτη μέρα, την εικοστή, την τεσσαρακοστή; Και θα πάρει αποφάσεις από πριν που θα τον επηρεάσουν την τεσσαρακοστή ή και για πάντα ίσως, κατά κάποιον τρόπο;

 

Εμείς έχουμε ξεπεράσει τις ηλικίες που έχουμε κολλητούς με μωρά. Σε λίγο θα κάνουν παιδιά τα μεγάλα παιδιά των φίλων μας, οπότε πρακτικά δεν έχει τεθεί το ζήτημα τι θα έκανα προσωπικά. Με την άλλη οικογένεια που ανέφερα πήγα σπίτι μετά το σαράντισμα γιατί εκείνη η μαμά έτσι το έβλεπε και σταδιακά μπήκε σε νέες βάσεις αυτή η σχέση που ήθελαν όλες οι πλευρές να κρατηθεί και οι άντρες μας τα πήγαιναν καλά, έπρεπε όμως να ειπωθούν κάποια πράγματα ανοιχτά και χωρίς παρεξηγήσεις, όπως και έγινε. Στην άλλη περίπτωση που πήρα τελεσίγραφο από τη μια μέρα στην άλλη και ενώ είχα σκεφτεί και τι δώρο θα πήγαινα στο μαιευτήριο και με τα δεδομένα εκείνης της εποχής, που δεν ήταν κάτι δεδομένο το κλείσιμο, ένιωσα και εγώ ότι κακώς είχα επενδύσει. Οπότε ήταν μάλλον ο τρόπος και ο χρόνος που ειπώθηκαν πράγματα που με έκαναν να κρυώσω.

 

Προσωπικά, αν νιώθω κάτι να με τριγυρνάει, αποφεύγω τα πολλά πολλά με τον οποιονδήποτε και το αναφέρω πάντα ότι κάτι έχω ή κάτι με τριγυρνάει, αποφεύγω χειραψίες, εννοείται δεν θα πατούσα το πόδι μου σε μαιευτήριο ή σπίτι με μωρό και θα ανέφερα γιατί, γενικά εάν όλοι ήταν προσεκτικοί οι ιώσεις που ταλαιπωρούν όλες τις ηλικίες θα ήταν υπό εξαφάνιση. Και έχω να κολλήσω αρκετό καιρό πια. Αν πλένεις τα χέρια πριν βάλεις οτιδήποτε στο στόμα, πχ ένα κουλούρι ή αν δεν χρησιμοποιεις τα χέρια σου γυμνά άπλυτα πριν φας κάτι έχεις εκμηδενίσει τις πιθανότητες να κολλήσεις κάτι εσύ για να το μεταφέρεις μετά. Είναι οι απλοί κανόνες που κυκλοφορούν σε πόστερ απο τότε με τις γρίπες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...