Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση (ΚΟΥΠ)


Recommended Posts

Καλημέρα!!

 

Έχουμε ΚΟΥΠ τεταρτου βαθμου και ηδη εχουμε νοσηλευτεί 2 φορες με ουρολοιμωξη ενω δεν εχουμε κλεισει ουτε 3 μηνες ζωης (αγορακι). Θα ηθελα να ακουσω τις εμπειριες/συμβουλες και από άλλες μανουλες με παρομοιο πρόβλημα.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αααα καλός την! Τι μου θύμησες τώρα!!! Τα ίδια περάσαμε κ εμείς.. Μέχρι 3 μηνών 2 φορές ουρολοιμοξη...εννοείτε κάναμε κυστεουρηθογραφια κ έδειξε παλινδρόμηση 3 βαθμού αν θυμάμαι καλα.... Πίναμε αντιβίωση μέχρι να γίνουμε 2,5 καθημερινά κάθε βράδυ μια μικρή ποσότητα ως προφύλαξη ! Έτσι δηλαδή γίνετε σε αυτές τις περιπτώσεις. Περνούν αντιβίωση καθημερινά μέχρι περίπου 2,5-3 χρόνων που ξανά επαναλαμβάνουν κυστεουρηθρογραφια τότε για να δουν αν έχει ονομάσει το σύστημα κ έχει σταματήσει η παλινδρόμηση. Συνήθως μέχρι τα 3 έχει γίνει αυτό. Εμείς πηγαίναμε παίδων σε μια γιατρό πολυυυ Καλή νομίζω διευθύντρια κιόλας κάτι ήταν πάντως εκεί ιδιότητας νεφρολογος. ..τέτοιος γιατρός πρέπει να σας παρακολουθεί.. αν θες λεπτομέρειες στείλε μου πμ Ν τα πουμε. Εσείς τι οδηγίες έχετε? Τι εξετάσεις έχετε κάνει?να υποθέσω αντιβίωση πίνετε έτσι ??? Πάντως είναι συχνό στα αγόρια..Ο ξάδερφος μ γέννησε (γυναίκα του) και 15 ημερών το παιδί τους μπήκε νοσοκομείο με ουρολοιξη... Ότι θεςς ρώτησε με

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σ πω..αγόρι κ εγώ έτσι...Κ Ο ξάδερφος μου...συμβαίνει κ στα κορίτσια αλλά πιο σπάνια. Εμείς τώρα είναι 4 χρόνων σε 2 μήνες κ έχει σταματήσει την αντιβίωση εχουμεξεχασει το θέμα αυτό..

Link to comment
Share on other sites

γιαννα σε ευχαριστω για την απαντηση!

 

την πρωτη φορα μπήκαμε 20 ημερων με πυρετο οπου αποδειχτηκε ότι ηταν ουρολοιμωξη και καναμε κυστεογραφια και ετσι βρηκαμε την παλινδρομηση τεταρτου βαθμου και στις 2 φασεις της ούρησης δηλαδή και όταν ουρει και όταν είναι γεματη η κυστη και μας ειπε η παιδονεφρολογος ότι η παλινδρομηση αρχιζει σε μικρο ογκο ουρων. Μας εδωσε χημειοπροφυλαξη και σε ελεγχο ρουτίνας ξαναβρεθηκε μικροβιο οποτε παλι νοσοκομειο αλλα ευτυχως χωρις πυρετο.

 

Τωρα βγηκαμε και αλλαξε αντιβιωση πηραμε την cotrim (πιο ισχυρη).

 

Η νεφρολόγος μας ειπε ότι υπαρχουν καποιες πιθανοτητες να υποχωρησει (θα το δουμε με κυστεογραφια όταν γινει 20 μηνων) αλλα το κακο είναι ότι ηδη <πιασαμε> δυσκολα μικροβια. Επισης θα κανουμε σπινθηρογράφημα νεφρων στους 6 μηνες να δουμε αν από τα μικροβια εγινε ζημια στα νεφρα.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι στην Αθήνα πηγαίναμε κάθε 6 μηνο περιπου.Δεν μένουμε Αθήνα. Κ εμεις τα ίδια με εσάς...Κ σπινθιρογραφημα κ από όλα! Ευτυχώς δεν είχαν πειραχτεί νεφρά. Να δίνεις πολύ νερό στο παιδάκι σου πολυ. Κ Συνέχεια να του λες να πάει τουαλέτα κ να μην βιάζεται να τα κάνει όλα τα τσισια του. Αλλά τι λέω είναι μικρούλι μωρεεεε..πάντως με τα από λίγο καιρό γίνετε συνήθεια να ξέρεις κ η αντιβίωση κ όταν μεγαλώσει το να πίνει πολύ νερό κ συχνά τουαλετα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...