Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

απο διαφωνια με παιδιατρο εξοδος νεογέννητου, οικόσιτα ζώα γάτες σκύλοι


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 288
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εννοειται οτι δεν θελω να ρισκαρω τιποτα, απορω πως εδωσα αυτην την εντυπωση... δεν θα ρισκαρα ποτε την υγεια της μικρης μου για να κανω το κομματι μου. μου φανηκε απλα περιεργο το πως επιτρεπεται να βγουμε εξω βολτα αλλα δεν επιτρεπεται το προαυλιο της εκκλησιας και το εξωτερικο τραπεζι, μου φανηκε λιγο αντικρουομενο γιαυτο και ρωτησα...

 

και πραγματικα ο μονος λογος που ελεγα να ερθει ειναι η μη διαταραξη του θηλασμου...

 

Εχω παρει ήδη γνώμη απο δευτερο γιατρο...και οχι για να παρω την απαντηση που θελω αλλα γιατι ακομα δεν εχω την απολυτη εμπιστοσυνη στον δικο μου, σαν τσεκαρισμα δηλαδη...

 

καινουρια μαμα ειμαι, οχι επιπολαιη μαμα... που ακομα μαθαινει ποιος φοβος ειναι αληθινος και ποιος οχι...

 

σας ευχαριστώ ολες για τις απαντησεις σας

 

υπάρχει λόγος που τα παιδιά απαγορεύονται να μπαίνουν στα μαιευτήρια.. όπως σου έγραψαν και οι άλλες κοπέλες είναι πολύ επικίνδυνο να έρχονται σε επαφή με νεογνά / βρέφη... για τον θηλασμό, δεν μπορείς να βγάλεις με θήλαστρο και να το αφήσεις σπίτι να το δώσει κάποιος άλλος? μπορείς να θηλάσεις πριν πας στη βάπτιση, να βγάλεις και να αφήσεις σπίτι και εσύ με τον σύζυγο να πάτε μια χαρά στο τραπέζι...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα το θέμα δεν είναι η ταλαιπωρία της μαμάς, αλλά το ότι το παιδί είναι βρέφος και ανεμβολίαστο...

Τι ειπες τωρα!!! Αφου καποιες μανουλες ειναι κατα των εμβολιων.. Καλυτερα να ελεγε για το σαραντισμα :) .

Τελοσπαντων, η καθεμια κανει αυτο που πιστευει για το παιδι της. Ζητηθηκε η γνωμη μας, απαντησαμε αν και επιμενω οτι η αποφαση εχει ηδη παρθει.

Link to comment
Share on other sites

Καλα δε της ειπαμε να φορεσει μπουργκα,να μονασει μεσα στο Σπιτι μαζι με το μωρο και να μη ξαναπατησει σε κοινωνικες εκδηλώσεις.Αν είναι να γινει δυστυχισμενη γιατι θα χασει μια βαφτιση τι να πω.

 

Γίνεσαι εριστική, ενώ δεν μίλησα σε τέτοιο τόνο και δεν μίλησα προσωπικά σε καμία κοπέλα. Απάντησα στη θεματοθέτρια.

 

Μα το θέμα δεν είναι η ταλαιπωρία της μαμάς, αλλά το ότι το παιδί είναι βρέφος και ανεμβολίαστο...

 

Κι όμως κάποιες κοπέλες παραπάνω αναφέρουν τη δική τους ταλαιπωρία ("δεν το διασκέδασα καθόλου..." λέει κάποια). Το ότι είναι ανεμβολίαστο βρέφος και κατ επέκταση ευάλωτο δεν το αμφισβήτησα ποτέ. Δεν διαφώνησα σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αντε πάλι... γιατί σε κάθε θέμα θα πρέπει να υπάρχει ένας καυγάς, δεν το καταλαβαίνω βρε κορίτσια?

Είναι τόσο δύσκολο να καταθέσει και να τεκμηριώσει η κάθε μία την άποψή της χωρίς να σχολιάζεται - απαξιώνεται και ενίοτε χλευάζεται το οτιδήποτε διαφορετικό και εναλλακτικό - (σε σχέση με την πλειοψηφία πάντοτε, και όχι απόλυτα)?

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Μα πες μου κ εμένα! Δεν βάλθηκα να διαφωνίσω με καμία, ούτε και ποτέ θέλησα να αλλάξω τη γνώμη καμίας. Ο καθένας μεγαλώνει τα παιδιά του όπως θέλει και εφόσον τέθηκε το ερώτημα απάντησα και εγώ. Υπάρχουν στην τελική και άλλες κοπέλες που ανέφεραν πως τα έβγαζαν έξω εξαρχής χωρίς να φοβούνται. Βγάλατε και συμπέρασμα αυθαίρετο ότι δεν έχω εμβολιάσει το παιδί μου! Σας παρακαλώ να σταματήσετε τις ειρωνίες και τα σχόλια και να μείνετε στο θέμα. Εφόσον είπατε την άποψή σας, αφήστε να την πει και όποιος άλλος θέλει και να αποφασίσει η θεματοθέτρια τι θα κάνει.

Μαλλον ψαχνεσαι για καυγα η δεν διαβαζεις σωστα τι γραφει η καθεμια. Επειδη εγω εκανα σχολιο για εμβολια μπορεις σε παρακαλω πολυ να που πεις σε ποιο σημειο λεω οτι η Merendoula εχει ανεμβολιαστο το παιδι της?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ψαχνεσαι για καυγα η δεν διαβαζεις σωστα τι γραφει η καθεμια. Επειδη εγω εκανα σχολιο για εμβολια μπορεις σε παρακαλω πολυ να που πεις σε ποιο σημειο λεω οτι η Merendoula εχει ανεμβολιαστο το παιδι της?

 

"Μα πες μου κ εμένα! Δεν βάλθηκα να διαφωνίσω με καμία, ούτε και ποτέ θέλησα να αλλάξω τη γνώμη καμίας. Ο καθένας μεγαλώνει τα παιδιά του όπως θέλει και εφόσον τέθηκε το ερώτημα απάντησα και εγώ. Υπάρχουν στην τελική και άλλες κοπέλες που ανέφεραν πως τα έβγαζαν έξω εξαρχής χωρίς να φοβούνται. Βγάλατε και συμπέρασμα αυθαίρετο ότι δεν έχω εμβολιάσει το παιδί μου! Σας παρακαλώ να σταματήσετε τις ειρωνίες και τα σχόλια και να μείνετε στο θέμα. Εφόσον είπατε την άποψή σας, αφήστε να την πει και όποιος άλλος θέλει και να αποφασίσει η θεματοθέτρια τι θα κάνει."

 

Εσύ κατάλαβες ότι ψάχνομαι για καυγά;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Δηλώνω κατηγορηματικά να σταματήσουν όλα και εσύ συνεχίζεις να μιλάς για καυγάδες;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Είμαστε εκτός θέματος και συνεχίζεις...νομίζω δεν χρειάζεται να απαντήσω άλλο...Ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του και ας αφήσουμε επιτέλους την κοπέλα να πάρει μια απόφαση!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"Μα πες μου κ εμένα! Δεν βάλθηκα να διαφωνίσω με καμία, ούτε και ποτέ θέλησα να αλλάξω τη γνώμη καμίας. Ο καθένας μεγαλώνει τα παιδιά του όπως θέλει και εφόσον τέθηκε το ερώτημα απάντησα και εγώ. Υπάρχουν στην τελική και άλλες κοπέλες που ανέφεραν πως τα έβγαζαν έξω εξαρχής χωρίς να φοβούνται. Βγάλατε και συμπέρασμα αυθαίρετο ότι δεν έχω εμβολιάσει το παιδί μου! Σας παρακαλώ να σταματήσετε τις ειρωνίες και τα σχόλια και να μείνετε στο θέμα. Εφόσον είπατε την άποψή σας, αφήστε να την πει και όποιος άλλος θέλει και να αποφασίσει η θεματοθέτρια τι θα κάνει."

 

Εσύ κατάλαβες ότι ψάχνομαι για καυγά;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Δηλώνω κατηγορηματικά να σταματήσουν όλα και εσύ συνεχίζεις να μιλάς για καυγάδες;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Είμαστε εκτός θέματος και συνεχίζεις...νομίζω δεν χρειάζεται να απαντήσω άλλο...Ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του και ας αφήσουμε επιτέλους την κοπέλα να πάρει μια απόφαση!!

Ακου να σου πω κατι κοριτσι μου. Απο την στιγμη που πετας κατι αυθαιρετα για να δημιουργησεις εντυπωσεις να εχει και τα κοτσια να το δικαιολογησεις. Επειδη λοιπον αφορα εμενα περιμενω να καταλαβεις το λαθος σου και να το παρεις πισω, εκτος αν δεν ξερεις να διαβαζεις και θα σε δικαιολογησω.

Σαφως και η καθεμια μεγαλωνει οπως θελει το παιδι της. Δεν ειμαστε εδω ουτε για να το παιξουμε σουπερ μαμαδες ουτε να βγαλουμε τα απωθημενα μας. Απο την στιγμη που καποια ζηταει μια γνωμη οσες θελουμε θα απαντησουμε συμφωνα με το τι κανουμε εμεις. Εαν διαβασες σωστα την πρωτη μου απαντηση θα διαβαζες οτι εγω παιρνω την ευθυνη μονο των παιδιων μου και για κανενα αλλο παιδι. Ετσι για να βαλουμε καποια πραγματα στην σωστη τους βαση.

Link to comment
Share on other sites

Αντε πάλι... γιατί σε κάθε θέμα θα πρέπει να υπάρχει ένας καυγάς, δεν το καταλαβαίνω βρε κορίτσια?

Είναι τόσο δύσκολο να καταθέσει και να τεκμηριώσει η κάθε μία την άποψή της χωρίς να σχολιάζεται - απαξιώνεται και ενίοτε χλευάζεται το οτιδήποτε διαφορετικό και εναλλακτικό - (σε σχέση με την πλειοψηφία πάντοτε, και όχι απόλυτα)?

 

Ποιο είναι το διαφορετικο και εναλλακτικο βρε jellyfishch?Για εξηγησε μου.Μιλαμε για ένα συγκεκριμενο θεμα...βαφτιση με μωρο 40 ημερων.Αυτο είναι το θεμα που συζητάμε νομιζω.Ειπε καμια να κλειστει η μανα μεσα?Να μη βγαινει εξω το παιδι?Ξαφνικα αναφέρεται κλεισουρα και απομονωση της μανας του παιδιου.Συμβουλεωε κανεις τη μαμα να απομονωθεί?

Link to comment
Share on other sites

Δε θα σχολιάσω τα μηνύματά σας, όσο και αν δε συμφωνώ - ή συμφωνώ- με τη λογική σας ή τις απόψεις, και το ίδιο να κάνετε κι εσείς.

Δεν έχω κανένα δικαίωμα να το κάνω και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο ανεβαίνουν οι τόνοι????? πρέπει κάποιος να ζητήσει συγνώμη?? ή κάποιος να έχει άδικο??? μας άρέσει η ίντριγκα τόσο πολύ πια?

Και μην πείτε ότι δεν ανεβαίνουν οι τόνοι , όταν λέτε "δεν έχω να πω κάτι άλλο,μετά από αυτό το μήνυμα" δεν είναι ειρωνεία και απαξίωση αυτό??

Επίσης δεν είδα κανένα μέλος να προσπαθεί να "δημιουργήσει εντυπώσεις" και δεν έχει κανένα δικαίωμα κανένας να ζητάει από κάποιον να πάρει πίσω κάτι.

Ο καθένας έχει την άποψή του ας την καταθέσει με ανάλογα επιχειρήματα και μέχρι εκεί.

Νίκι εγώ από τις 20 μέρες έκανα ό, τι έκανα πριν απλά είχα και ένα μωρό πάνω μου ή στο καρότσι... Οπότε το πιο πιθανόν είναι να πήγαινα και εκεί (απλά θα καθόμουν έξω και σχετικά χωρίς κόσμο γύρω γύρω όσο γίνεται)

 

Και η μερέντα κατά τη γνώμη μου ήταν ευγενική από την αρχή μέχρι και τώρα (και δεν το λέω επειδή συμφωνούμε, και η babycute είναι παρ όλο που μάλλον διαφωνούμε...)

τέσπα κορίτσια σας αφήνω διορθώνω την αναφορά του μεταπτυχιακού μου...

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Δε θα σχολιάσω τα μηνύματά σας, όσο και αν δε συμφωνώ - ή συμφωνώ- με τη λογική σας ή τις απόψεις, και το ίδιο να κάνετε κι εσείς.

Δεν έχω κανένα δικαίωμα να το κάνω και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο ανεβαίνουν οι τόνοι????? πρέπει κάποιος να ζητήσει συγνώμη?? ή κάποιος να έχει άδικο??? μας άρέσει η ίντριγκα τόσο πολύ πια?

Και μην πείτε ότι δεν ανεβαίνουν οι τόνοι , όταν λέτε "δεν έχω να πω κάτι άλλο,μετά από αυτό το μήνυμα" δεν είναι ειρωνεία και απαξίωση αυτό??

Επίσης δεν είδα κανένα μέλος να προσπαθεί να "δημιουργήσει εντυπώσεις" και δεν έχει κανένα δικαίωμα κανένας να ζητάει από κάποιον να πάρει πίσω κάτι.

Ο καθένας έχει την άποψή του ας την καταθέσει με ανάλογα επιχειρήματα και μέχρι εκεί.

Νίκι εγώ από τις 20 μέρες έκανα ό, τι έκανα πριν απλά είχα και ένα μωρό πάνω μου ή στο καρότσι... Οπότε το πιο πιθανόν είναι να πήγαινα και εκεί (απλά θα καθόμουν έξω και σχετικά χωρίς κόσμο γύρω γύρω όσο γίνεται)

 

Και η μερέντα κατά τη γνώμη μου ήταν ευγενική από την αρχή μέχρι και τώρα (και δεν το λέω επειδή συμφωνούμε, και η babycute είναι παρ όλο που μάλλον διαφωνούμε...)

τέσπα κορίτσια σας αφήνω διορθώνω την αναφορά του μεταπτυχιακού μου...

To συγκεκριμενο μελος εντελως αυθαιρετα ειπε οτι βγαλαμε συμπερασμα οτι δεν εμβολιαζει το παιδι της. επειδη εγω αναφερθηκα σε μαμαδες που δεν εμβολιαζουν τα παιδια τους, της ζητησαν να μου πει που ακριβως αναφερθηκα σε εκεινη και εβγαλα το συμπερασμα οτι δεν εμβολιαζει το παιδι της. Νομιζω οτι ειναι δικαιωμα μου απο την στιγμη που βγαινει και λεει οτι λεει χωρις να υπαρχει καποια βαση για αυτο που λεει. Απλα τα πραγματα.

Δεν με απασχολει οτι δεν συμφωνουμε. Δεν κρινω καμια που εχεις διαφορετικες αντιληψεις απο εμενα. Δεν εχω καν το δικαιωμα να το κανω . Την καθε μαμα θα την κρινουν τα παιδια της. Ομως θυμωνω οτι βγαινουν αυθαιρετα συμπερασματα μονο για εντυπωσιασμο επειμενω σε αυτο απο τα δικα μου λεγομενα.

Link to comment
Share on other sites

Νίκι εγώ από τις 20 μέρες έκανα ό, τι έκανα πριν απλά είχα και ένα μωρό πάνω μου ή στο καρότσι... Οπότε το πιο πιθανόν είναι να πήγαινα και εκεί (απλά θα καθόμουν έξω και σχετικά χωρίς κόσμο γύρω γύρω όσο γίνεται)

QUOTE]

 

Το καταλαβα ότι εσυ θα πηγαινες...Δε το εκρινα.Εγω περιμενα να πανε τριων μηνων για να παμε σε κοινωνικεςεκδηλωσεις τυπου γαμος,βαφτιση,γιορτη.

Βολτες πηγαίναμε κι εμεις από 40 ημερων.Οι τονοι δε νομιζω ότι ανεβηκαν επειδή προταθηκε στην κοπελα να παει στο γαμο.Ο καθενας τη γνωμη του λεει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν είδα καμιά εδώ να έγραψε ότι είναι εναντίον του έξω και επίσης δεν είδα καμία απελπιστικά κολλημένη στους τύπους και στις 40 μέρες.

Είδα λογικές τοποθετήσεις στο που θα πάς το νεογέννητο εως τις 40 μέρες πχ.

Εγώ πάλι είδα πολλές τοποθετήσεις να μην πάει η θεματοθέτρια πουθενά με κλεισμένες τις 40 ημέρες..

 

Πραγματικά μπορεί κάποιος να μου πει τι δουλειά έχει 7 ημερών μωρό σε καφετέρια και στις 20 μέρες ζωής του σε μπιραρία και όχι μια βόλτα στη φύση? Του κάνει καλό το έξω και όπου να 'ναι ? Ουτε τα ματάκια δεν άνοιξε ακόμη...

Ποιά εμβόλια λέμε ....εδώ δεν βλέπω καν λογική.

Πας το θέμα για καυγά ή είναι η ιδέα μου? Θα κρίνουμε τώρα που ακριβώς θα πάει η κάθε μαμά με το μωρό της και πότε? Παρεπιπτόντως παρατηρώ μια γενική επιθετικότητα προς τις μαμάδες που είπαν ότι έβγαλαν νώρις τα μωρά έξω και απορώ.

 

 

 

 


 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα μου προφανώς είναι ρητορικό.Τι απάντηση να πάρω?

Απο κει και πέρα, θεωρώ, το ότι μπορούμε να κάνουμε , να πάμε , να μεγαλώσουμε όπως μας αρέσει τα παιδιά μας δεν σημαίνει ούτε ότι είναι σωστό και μη σου πω και νόμιμο πολλές φορές.

Φυσικά και μπορώ να σχολιάσω μη πω καλύτερα κατακρίνω κάτι παράλογο.

7 ημερών δεν κάνεις ότι θέλεις ένα μωρό επειδή είναι το μωρό σου.

Γενικά έχω αυτή την θέση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είδα καμιά εδώ να έγραψε ότι είναι εναντίον του έξω και επίσης δεν είδα καμία απελπιστικά κολλημένη στους τύπους και στις 40 μέρες.

Είδα λογικές τοποθετήσεις στο που θα πάς το νεογέννητο εως τις 40 μέρες πχ.

 

Πραγματικά μπορεί κάποιος να μου πει τι δουλειά έχει 7 ημερών μωρό σε καφετέρια και στις 20 μέρες ζωής του σε μπιραρία και όχι μια βόλτα στη φύση? Του κάνει καλό το έξω και όπου να 'ναι ? Ουτε τα ματάκια δεν άνοιξε ακόμη...

Ποιά εμβόλια λέμε ....εδώ δεν βλέπω καν λογική.

 

Το 7 ημερών μωράκι δεν νομίζω να καταλαβαίνει ιδιαίτερα την διαφορά της καφετέριας με την βόλτα στο δάσος.

 

Καλό κάνει στην μάμα είναι και αυτό μια λογική.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Babycute, το post σου μάλλον επιβεβαιώνει την άποψη της Μερεντούλας ότι στο εξωτερικό είναι πολύυυυυ πιο χαλαροί από ό,τι εδώ στην Ελλάδα παρά δείχνει ότι είναι άστα να πάνε. Σύμφωνα με την ελληνική επικρατούσα άποψη τα νοσοκομεία παίδων στην Αγγλία θα πρέπει να ασφικτυούν από νεογέννητα, με τις πρακτικές που ακολουθούν:rolleyes: Δε νομίζω να συμβαίνει κάτι τέτοιο.

 

Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να διαβάζω τέτοια..πραγματικά...

Αν αρρώσταιναν ΟΛΑ τα νεογέννητα που έρχονται σε επαφή με κόσμο,θα έπρεπε το ανθρώπινο είδος να ζει σε καραντίνα...Δεν είπε κανεις κάτι τέτοιο...Το γεγονός ότι αν ένα μωρό κάτω των τριών μηνών ανεβάσει πυρετό πάει νοσοκομείο είναι δεδομένο. Γι αυτό φυλάγεσαι. Για τη μία στις τόσες.

 

Έχω περάσει την εμπειρία της παρακέντησης με τα δυο μου κορίτσια, να τα τρυπανε και να κλαίνει κι εμείς απέξω με την αγωνία...Και λέμε καλύτερα να προφυλλάσεσαι..Και τα γυφτάκια είναι ξυπόλητα στα λασπόνερα και λέμε ότι δεν αρρωσταίνουν. Μονο που τα Παίδων είναι γεμάτα.

Μια ίωση είναι κάτι απλο ...Μία ίωση σε νεογέννητο θέλει νοσηλεία..Πραγματικά δεν καταλαβαίνω, είναι ένα γεγονός..Όχι η επικρατούσα άποψη...

 

στη θέση της φίλης αν η βάφτιση είναι τόσο σημαντική -που κι εγώ στη θέση της θα ήθελα σαν τρελή να πάω- θα πήγαινα χωρίς το μωρό. Εναλλάξ με τον μπαμπά.

 

Την εχουμε περασει την κ**ο παρακέντηση ούρλιαζε το μωρο 4 ημερών ουρλιαζα και εγω! Δυο φορές εννοείται γιατι η πρωτη ανεπιτυχής

 

Αν δεν ξέρεις μην μιλάς βασικα! Αν υπαρχει ρίσκο γιατι να το ρισκάρεις;

Link to comment
Share on other sites

Το 7 ημερών μωράκι δεν νομίζω να καταλαβαίνει ιδιαίτερα την διαφορά της καφετέριας με την βόλτα στο δάσος.

 

Καλό κάνει στην μάμα είναι και αυτό μια λογική.

 

Καλο στη μαμα μπορει να κανει και το να παει στα μπουζούκια..τι σημαινει αυτό?Να το παρει μαζι?Θα του κανει και καλο η βαβουρα...δε θα νιωθει μονο οτυ θα κοιμηθεί καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μμμ μάλλον και εγώ θα συμφωνήσω με τα κορίτσια του έξω. Και εμένα η μικρή μου γεννήθηκε 3 εβδομάδες πρίν το πάρτυ γενεθλίων του μεγάλου. Ο μεγάλος μας ήθελε εκεί και την μαμα και τον μπαμπά αλλά και την μικρή του αδερφή όπως και έγινε παρά τις διαφωνίες του παιδιάτρου. Ο μεγάλος δεν σταμάτησε το σχολείο όπως μου συνέστησε ο παιδίατρος, ούτε έβαλα την γιαγιά των παιδιών μου να έρχεται το πρωί για να τον πάει σχολείο αλλά τον πήγαινα εγώ με την αδερφή του που επίσης διαφώνησε ο παιδίατρος. Τα ξαδέρφια του γνώρισαν την κόρη μου πολύ πριν το τρίμηνο, πράγμα που μου απαγόρευσε ο παιδίατρος και φύσικα σε όλες τις κοινωνικές εκδηλώσεις που θέλαμε να παρευρεθούμε οικογενειακώς ήμασταν εκεί, και άλλα πολλά.

 

Με τον παιδίατρο συνεχίζω να συνεργάζομαι γιατί τα βρίσκουμε σε όλα τα άλλα.

 

Από οτι καταλαβαίνω σύμφωνα με τον παιδίατρο σου γιατροί, νοσηλευτές, νηπιαγωγοί, όσοι εργάζονται σε κέντρα μαζικής εστίασης κτλ δεν θα πρέπει να γίνουν γονείς. :P

Link to comment
Share on other sites

Το μωρο δεν εχει καμια επιπλοκή.. Είναι υγιέστατο, γεννηθηκε με φυσιολογικο τοκετο, θηλαζουμε αποκλειστικα και πήρε 1350 το πρώτο μήνα, ολα εχουν κυλήσει ομαλα απο την αρχή μέχρι τώρα...

 

Ο γιατρός υποθετω ήθελε να πει το τυπικο... οπως δεν τον ξερω ακομα έτσι δεν με ξέρει... Δεν ξερει τι μυαλα κουβαλαω και ποσο θαρρος να μου δώσει ή τι ευθυνες μπορεί να του ρίξω μετά (υποθέσεις δικες μου ολα αυτά φυσικά).

 

Απο τις απαντησεις σας παντως αποκομησα το οτι δεν ειναι υπερβολικός, οτι η συσταση του έχει βάση, και αυτό μου είναι σημαντικό για τη σχέση που θα χτίσω μαζι του, γιατι δεν τα παω καλα με τις υπερβολές, ουτε ζαμανφουτιστα τον θέλω ουτε κινδυνολόγο....

 

Το τι θα κανω δεν το έχω αποφασισει ακομα ομολογω... αρχικά τρομαξα πολύ με οσα διαβασα και στρεσσαριστηκα αρκετά, κατι που δεν βοηθάει κανεναν...Οποτε λεω να το αφήσω λίγο, να χαλαρώσω και να πάρω μια αποφαση με την οποια θα αισθανομαι ανετα... Δεν εχει κανενα νοημα να παω και να τρεμει το φιλοκαρδι μου ουτε να μην πάω και να με ενοχλει...

 

Γενικά πιστευω οτι σαν μαμαδες ακουμε πολλά, μαθαινουμε στη πορεια... πολλα τα κραταμε πολλά τα πετάμε και φτιάχνει η καθεμια το δικο της μοντέλο...

 

Εαν ακουγα οσους μου ελεγαν για το σκυλάκι μου οταν ημουν εγκυος θα επρεπε να εχω παθει ή πανικο ή να εχω δώσει το σκυλί οπου να ναι... Κ ομως και η μικρή δεν έχει πάθει τιποτα και η συμβιωση μια χαρά πάει... Ηταν ένα μοντέλο που δεν ηθελα να ακολουθήσω και δικαιώθηκα... Ελπίζω να συμβαίνει τι ίδιο σε οσες αποφασεις χρειαστεί να παρω για το παιδι μου.

 

Σε βρίσκω πολυ λογική. Κανένας δεν γεννήθηκε παντογνώστης και σίγουρα όλες οι μανούλες κάνουμε λάθη.

Link to comment
Share on other sites

demi1981 για τι ηλικίες μιλάς εσύ? Εμείς δεν μιλάμε για παιδιά αλλα για πολύ πολύ μωράκια.

Εγω τις πρώτες 10 μέρες έψαχνα να συνέλθω ακόμη όχι να αισθανθώ κλεισούρα να πάω έξω για καφέ κλπ. Να βρώ αυτό το 30λεπτο για ύπνο σκεφτόμουν.Αν και αναγκαστικά έβγαινα για ιατρικούς λόγους αλλα που μυαλό για καφέ.

Link to comment
Share on other sites

Μαρθα, ωραια και λογικα τα σκεφτεσαι ολα και δεν εισαι ή του ύψους ή του βαθους, μετρον αριστον!

Και μπραβο γενικα που δεν τσιμπας με τις τοποθετησεις του στυλ "εγω το βαζω το παιδι στο αυτοκινητο χωρις καθισματακι και δεν εχει παθει τιποτα αρα δεν χρειαζεται το καθισματακι".

Οπως εψαξες και εμαθες οτι αν το ζωακι ειναι εμβολιασμενο και καθαρο και βρισκεται παντα υπο επιβλεψη οταν ειναι κοντα στο μωρο, τοτε προφανως δεν υπαρχει προβλημα να συμβιωσουν, ετσι θα βρεις και την σπαντηση που ψαχνεις. Για να στο παραλληλιςω, δεν επιτρεπεται ολα τα ζωα να συμβιωσουν με μωρα, ετσι δεν επιτρεπεται και τα μωρα να βρεθουν σε ολες τις κοινωνικες εκδηλωσεις, ανεξαρτητως ηλικιας και χωρις την τηρηση καποιων κανονων υγιεινης και αλλων προυποθεσεων. Δες τις συγκεκριμενες συνθηκες και προσαρμόζεστε αναλογως.

Να σου ζησει το μωρο, δεν θυμαμαι αν σου ευχηθηκα;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...