Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπερα.Σημερα μπηκα στην 38 εβδομαδα .....γενικα εχει μερες που εχω πετρωματα στην κοιλια αλλες φορες με πονο και αλλες χωρις.Αλλα εχει κανα δυο μερες που εχω εναν αποτομο πονο στην μεση και βαραει μεχρι κατω στα ποδια με αποτελεσμα οταν ειμαι ορθια σαν να μην μπορω να ελεγχω τα ποδια μου.επισης με πονανε τα ισχια χαμηλα κατω απο την κοιλια.και εχω μια γενικη δυσφορία, ζαλη αναγουλα.......με λιγα λογια νιωθω πολυ άσχημα. Ειναι σημαδια αυτα οτι πλησιαζει ο τοκετος ;τα εχει νιωσει καμια σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και με το καλό να ερθει το μωράκι σου!

 

Τα πετρώματα και οι πόνοι ειναι συσπάσεις το πιθανότερο Braxton Higgs. Δουλεια τους ειναι να προετοιμάζουν τη μήτρα για τη γεννα.

 

τις συσπάσεις αυτές μπορει να τις εχεις για καιρό πριν γεννήσεις, εγω τις ειχα τους τελευταίους δυο μήνες και τελικά γέννησα ακριβώς στην ΠΗΤ μου.

 

Οι πόνοι στη μέση επίσης πιθανό να ειναι νεύρα που πιέζονται τωρα που πλέον ο χώρος ... λιγοστεύει όσο μεγαλώνει το μωρο και πιέζει ολα τα όργανα.

 

Πάντως ο πιο αρμόδιος ειναι να σου απαντήσει ο γιατρος σου που φαντάζομαι σε παρακολουθεί κάθε εβδομάδα σε αυτή τη φάση.

 

Απο την εμπειρία μου εχω να σου πω οτι οταν ερθει η ωρα της γεννάς απλά το καταλαβαίνεις. Οι πόνοι (συσπάσεις) ειναι σημαντικά πιο έντονοι και το κυριότερο ειναι σε τακτικά πάρκο διαστήματα - δηλαδή μπορεις να χρονο μετρήσεις την απόσταση τους που ολο και θα μειώνεται.

 

Χαλάρωσε, απόλαυσε και ξεκουράσου όσο μπορεις!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το δευτερο παιδακι μου ......αλλα στο πρωτο δεν ειχα συσπασεις απο πριν.....με επιασαν μια μερα πριν γεννησω και ηταν ετσι οπως λες δυνατες και τακτικες.απλα τωρα εχω πεσει πολυ τις τελευταιες μερες δεν εχω δυναμεις για τιποτα και εχω πονους περιοδου ολη μερα, επισης εχει αλαξει λιγο και το προσωπο μου και λεω μηπως ολα αυτα δηλωνουν κατι.Τεταρτη εχω γιατρο οποτε θα μου πει μαλλον.Με εχει πιασει γενικοτερα μια φοβια- αγωνια που δεν την ειχα στο πρωτο....ισως επειδη δεν ηξερα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...