Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλαστρο και θηλασμος


Recommended Posts

Καλησπερα! Γεννησα πριν 12 μερες το μωρακι μου κ εχει παθει συγχιση θηλων. Στο μαιευτηριο ετρωγε μονο ξενο δεν επιανε καθολου θηλη. Απο τη στιγμη που γυρισαμε σπιτι αντλω με το θηλαστρο (medela mini electric) καθε 4 ωρες κ της το δινω. Παραλληλα προσπαθω να τη βαζω κ στηθος πριν της δωσω με μπιμπερο. Πιανει για κανα 5λεπτο εκνευριζεται κ της δινω με μπιμπερο. Εχετε καμια προταση?μεχρι τωρα δοξα τω Θεω εχω γαλα και φοβαμαι μην μου κοπει με το θηλαστρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα! Γεννησα πριν 12 μερες το μωρακι μου κ εχει παθει συγχιση θηλων. Στο μαιευτηριο ετρωγε μονο ξενο δεν επιανε καθολου θηλη. Απο τη στιγμη που γυρισαμε σπιτι αντλω με το θηλαστρο (medela mini electric) καθε 4 ωρες κ της το δινω. Παραλληλα προσπαθω να τη βαζω κ στηθος πριν της δωσω με μπιμπερο. Πιανει για κανα 5λεπτο εκνευριζεται κ της δινω με μπιμπερο. Εχετε καμια προταση?μεχρι τωρα δοξα τω Θεω εχω γαλα και φοβαμαι μην μου κοπει με το θηλαστρο.

 

Να σου ζήσει γλυκειά μου! Με το θήλαστρο δεν κόβεται το γάλα μην φοβάσαι. Η δουλειά του θηλασμού έπρεπε να είχε γίνει από το μαιευτήριο ειδικά αν είσαι νέα μανούλα για να μην παιδευεσαι τώρα στο σπιτι.... Εγώ είμαι υπέρ του θηλασμού κατευθείαν από το στήθος εκτός αν έχεις πολύ μικρές θηλές που δυσκολεύει το μωρό και γι'αυτό εκνευρίζεται! Έχε υπόψιν σου ότι το στοματάκι του μωρού πρέπει να πιάνει ΌΛΗ τη θηλή και όχι μόνο τη ρώγα. Θα σε συμβούλευα να το προσπαθήσεις όσο μπορείς. Αλλιώς συνέχισε με θήλαστρο. Καλή επιτυχία και καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Γεννησα πριν 12 μερες το μωρακι μου κ εχει παθει συγχιση θηλων. Στο μαιευτηριο ετρωγε μονο ξενο δεν επιανε καθολου θηλη. Απο τη στιγμη που γυρισαμε σπιτι αντλω με το θηλαστρο (medela mini electric) καθε 4 ωρες κ της το δινω. Παραλληλα προσπαθω να τη βαζω κ στηθος πριν της δωσω με μπιμπερο. Πιανει για κανα 5λεπτο εκνευριζεται κ της δινω με μπιμπερο. Εχετε καμια προταση?μεχρι τωρα δοξα τω Θεω εχω γαλα και φοβαμαι μην μου κοπει με το θηλαστρο.

 

Καλυτερα να ζητήσεις βοήθεια απο σύμβουλο θηλασμού ή από παιδίατρο που προωθεί το θηλασμό...το λάθος ξεκίνησε από το μαιευτήριο αλλά θεωρώ ότι είναι νωρίς κ με τη σωςτή καθοδήγηςη μπορείς να το σώσεις...Να σας ζήσει!

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ νωρίς, σώζεται, ειδικά αφού το μωράκι πιάνει στήθος. Συμφωνώ ότι ένας/μία σύμβουλος θηλασμού θα σε βοηθήσει πολύ. Το θήλαστρο, αν δεν είναι νοσοκομειακό, μειώνει την παραγωγή γάλακτος, αλλά δε νομίζω να έχει γίνει "ζημιά" τόσο γρήγορα. Θήλαζε όσο συχνά θέλει το μωρό, όχι με πρόγραμμα και θα σου ρυθμίσει την παραγωγή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα

να σου ζήσει το μωρούλι.

 

Μόλις γέννησα ο μικρός μου κοιμόταν συνέχεια και δεν έπιανε καθόλου θηλή γιατί τον είχανε μπουκώσει στα πρώτα γευματα της θερμοκοιτίδας με ξένο. Θα σου πω τι εφάρμοσα εγώ, κατόπιν συμβουλών των μαιών που ήταν σύμβουλοι θηλασμού.

 

1) Θα αντλήσεις γάλα, και θα πάρεις μία αποστηρωμένη σήριγγα. Θα βάλεις το δάχτυλο στο στόμα του μωρού, και από το πλάι, σιγά σιγά, και όσο κάνει θηλαστικές κινήσεις, θα της ρίχνεις στο στόμα το γαλατάκι σου. Ετσι θα κάνει τη σύνδεση θηλαστική κίνηση = τροφή.

 

2) Θα νοικιάσεις επαγγελματικό θήλαστρο και θα κάνεις αντλήσεις πίνει δεν πίνει η μικρή γιατί η διαδικασία αυτή δε θα γίνει από τη μία μέρα στην άλλη και δε θέλεις να μειωθεί νη παραγωγή σου.

 

 

3) Πέρα από τις προτάσεις μας εδώ, να έρθεις σε επαφή και με κάποιον σύμβουλο, για σιγουριά. Υπάρχει ιστοσελίδα στο διαδύκτιο που αναφέρει όλους τους συμβούλους ανα την Ελλάδα, με στοιχεία επικοινωνίας.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να τη βαλω αλλα εκνευριζεται κ κλαιει.οποτε προσπαθουμε λιγο κ μερα της δινω μπουκάλι

 

 

Να σου ζησει!

 

Εχεις επίπεδες θηλές;

 

Δοκίμασε εναλλακτικά μεσα σίτισης όπως sns (μπορείς να κανεις κι αυτοσχέδιο), σύριγγα, κύπελλο, ή και μπουκάλι με ειδική θηλή όπως το καλμα.

 

Το θηλαστρο που εχεις ειναι τελείως ακατάλληλο. Ειναι για μαμάδες που έχουν εδραιώσει γαλουχία (έχουν θηλάσει αποκλειστικά δλδ πάνω απο 6 εβδομάδες) και θέλουν να αφήσουν καποια γεύματα.

Χρειαζεται να νοικιάσεις άμεσα νοσοκομειακό θηλαστρο.

 

Το μωρό πόσες πάνες βρέχει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...