Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2μηνών αλλά τρώει λίγο


Recommended Posts

Κορίτσια η μπεμπούλα μου είναι 2 μηνών και στη χθεσινή μου επίσκεψη στη παιδίατρο μου είπε ότι τα κιλά της είναι αρκετά (4,5) για την ηλικία της αλλά το πρόγραμμα ταίσματος που έχω είναι λίγο περίεργο και σκέφτομαι μήπως φταίω εγώ σε κάτι και μπορώ να αλλάξω κάτι.

Δυστυχώς δεν πίνει μονομιάς όσα μου προτείνει η παιδίατρος η οποία μου ανέφερε ότι για τα κιλά της θα έπρεπε να πίνει μαζεμένο 100 γρ περίπου γάλα (μητρικό, αποκλ. θηλασμός). Υπόψιν ότι βγάζω το γάλα σε μπιμπερό και της το δίνω συνήθως.

Τις περισσότερες φορές στη διάρκεια του 24ωρου πίνει μικρή δόση και αν είναι να πιει λίγο παραπάνω , π.χ. 70-80, το πίνει με δόσεις (τουλάχιστον 2 δόσεις δηλαδή κάνοντας διάλλειμα στη μέση περίπου) το οποίο με κάνει να ασχολούμαι αρκετή ώρα για να την ταίσω μια φορά ενώ θα έπρεπε μέσα σε 20 λεπτά με μισή ώρα να έχει πιεί ότι είναι να πιει και να κοιμάται.

Τώρα πίνει περίπου στα 450-550 τη μέρα αλλά η παιδίατρος μου είπε πάνω από 600-700 κανονικά για να συνεχίσει να παίρνει βάρος όπως πρέπει.

Τι μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα μωρά δεν έχουν "πρέπει". Τι πάει να πει οτι ασχολείσαι πολύ μαζί της; Μόνο μαζί της θα έπρεπε να ασχολείσαι. Δεν έχουν όλα τα παιδιά πρόγραμμα, πόσο μάλλον τόσο μωρά.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια σοβαρή απάντηση στο ερώτημα μου μπορώ να έχω;

ravT ανέφερα το τι συμβαίνει και το τι μου είπε η παιδίατρος.

και διαφωνώ κάθεται στο ότι δεν έχουν πρέπει. Για να μεγαλώσει

υπάρχει μια απαιτούμενη ποσότητα που πρέπει να τρώει ανάλογα τα κιλά της. Άρα κατά κάποιο τρόπο για τη σωστή ανάπτυξη πρέπει να τρώει π.χ. 500 γρ.

 

Όσο για τις άλλες "απαντήσεις" δεν σχολιάζω.

Link to comment
Share on other sites

Μια σοβαρή απάντηση στο ερώτημα μου μπορώ να έχω;

ravT ανέφερα το τι συμβαίνει και το τι μου είπε η παιδίατρος.

και διαφωνώ κάθεται στο ότι δεν έχουν πρέπει. Για να μεγαλώσει

υπάρχει μια απαιτούμενη ποσότητα που πρέπει να τρώει ανάλογα τα κιλά της. Άρα κατά κάποιο τρόπο για τη σωστή ανάπτυξη πρέπει να τρώει π.χ. 500 γρ.

 

Όσο για τις άλλες "απαντήσεις" δεν σχολιάζω.

 

Αν σου είπε η παιδίατρος ότι τα κιλά της είναι οκ, τότε μην προβληματίζεται. Σκέψου μόνο ότι τα μωρά σε αυτή την ηλικία θηλάζουν όσο θέλουν αυτά. Αν της έδινες απευθείας από το στήθος και το μωρό χόρταινε δε θα ήξερες πόσο έχει πιεί σωστά? Οπότε μην αγχώνεσαι. Και όσο για την φράση σου που πείραξε τις άλλες κοπέλες είμαι σίγουρη ότι ήθελες να πεις ότι σε πιάνει άγχος που αναγκάζεσαι να την ταΐσεις σε δύο δόσεις για να φτάσει τα γραμμάρια που σου υπέδειξε η γιατρός....

Link to comment
Share on other sites

Πανω στα κουτια με γαλα σκονη υπαρχουν ενδεικτικες ποσοτητες αναλογα την ηλικια η το βαρος του μωρου.αυτο ομως ειναι μια ενδειξη απλα.ο μεσος ορος.υπαρχουν πολλες διακυμανσεις.ειδικα εφοσον πινει αντλημενο μητρικο που συνηθως τρωνε μικροτερες ποσοτητες αλλα πιο συχνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχην, Αφου σου ειπε η παιδίατρος οτι ειναι οκ σε βάρος, από την άλλη Γιατι σε αγχώνει με το φαγητο; εμας η μικρη ήταν, κ παραμένει λιτοδιαιτη. Ο παιδίατρος μας ελεγε οτι π.χ. οταν ηταν 3 μηνών υπήρχαν παιδιά που πίνουν 180μλ ενώ η δική μας έπινε με το ζόρι 120. Το θέμα ειναι να παίρνουν βάρος κ κυρίως υψος. Ως προς το φαγητο (αν κ είναι νωρις ακομα) το μόνο που κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να "προσέξεις", ειναι σιγα σιγα να προσπαθήσεις να εχεις έναν αριθμό γευμάτων ανά ημέρα, για παράδειγμα 7, ώστε να μπορεσεις σταδιακά να φτιάξεις το πρόγραμμα της μετα. Δυστυχως ο χρόνος που κανει το κάθε παιδι να φαει εχει να κανει με το ίδιο το παιδι, κ επειδή το δικο σου ειναι ακομα μικρουλι, υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας osin, vicky86, Salomia.

Τα κιλά της είναι όντως ΟΚ αλλά κατά κάποιο τρόπο οριακά δηλαδή και λίγο παραπάνω να ήταν δεν θα πείραζε (κατά την παιδίατρο).

 

Η παιδίατρος μου είπε επίσης ότι βάση της ηλικίας/κιλών της πρέπει να πίνει γύρω στα 600-700 για να μεγαλώσει νορμάλ. Οπότε εγώ σκέφτομαι απλά ότι αν τρώει αφενός μεν σε πολλές δόσεις που είναι κουραστικό και για μένα και για εκείνη (για εμένα γιατί είμαι συνέχεια με το στήθος ή το μπιμπερό και για εκείνη γιατί δεν κοιμάται όσο πρέπει/θέλει),

αφετέρου δε λιγότερα ml συνολικά ανά 24ωρο, δεν θα μεγαλώσει όπως πρέπει. Κάνω κάπου λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Κάνω κάπου λάθος;

 

Ναι:)!

Τα μωρά που θηλάζουν -ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟΥΛΙΚΑ! ΔΥΟ ΜΗΝΩΝ!;) - δεν εχουν ουτε προγραμμα ουτε δοσεις ταισματος! Η παιδιατρος σου ειναι και συμβουλος θηλασμου;;; Εμενα στο πρωτο μου μωρο μου ειχαν δωσει αυτες τις ηλιθιες συμβουλες και το παιδι τον πρωτο μηνα πηρε με το ζορι 400 γραμμ!

Οταν τον ξεκινησα να τον βαζω στο στηθος απεριοριστα, τοτε πηρε μπρος και ο θηλασμος και η προσληψη βαρους.

Θα σου πω δυο πραγματα, εμπειρικα και μονο, αλλα να ξερεις οτι ισχυουν:

1) Το θηλαστρο βγαζει ποσοτητα γαλακτος με τεχνητο τροπο, οποτε μπορει εσυ να βγαλεις πχ 90 ml αλλα αν το μωρο ετρωγε κατευθειαν απο το στηθος να ετρωγε 120 ml (αυτο δεν θα το μαθεις ποτέ βεβαια γιατι το γευμα απο το στηθος δεν μετριεται...) και το βασικοτερο

2) ο θηλασμος ειναι δεσμευση, οπως και να το κανεις. Ναι, θα ειναι κουραστικο για σενα και ναι το μωρο θα ειναι συνεχεια στο στηθος, ειδικα τοσο αρχες που ειστε. Θα πρεπει να κανεις υπομονη ;)

Καλη συνεχεια!

ΥΓ ο υπνος του μωρου δεν διαταρασσεται απο τους πολλους θηλασμους! Καρατσακαρισμενο αυτο που σου λεω!!

ΥΓ 2 εφοσον απο βαρος ειναι οκ και βρεχει τις πανες που πρεπει, μην τρωγεσαι με τα ρουχα σου και στενοχωριεσαι χωρις λογο. Αν δεν παρεμβαλετο το θηλαστρο δεν θα μιλαγαμε καν με γραμμαρια, οποτε μετρα το μωρο σου και οχι το γαλα του

 

Ξαναδιαβαςα το αρχικο σου ποςτ: αληθεια, γιατι χρησιμοποιεις θηλαστρο; Αυτο σου προσδιδει επιπλεον κουραση, να ξερεις. Χρονος και κοπος να αντληςεις + χρονος και κοπος να ταιςεις. Εχεις νοςοκομειακο θηλαςτρο; Ειναι διπλο; Παντως, αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος που το κανεις, σταματησε το και ξεκινα θηλασμους.

Καθολου δεν τρωει απευθειας απο το στηθος;;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με skountoufla. Αν έχεις χρόνο σπίτι με το παιδί, προτίμησε να θηλάσεις, πιο βολικό είναι, δε χρειάζεται να αποστειρώνεις, δε χρειάζεται να μετράς ml και να αγχώνεσαι και η συχνή επαφή με το στήθος διατηρεί και ενισχύει την παραγωγή ανάλογα με το πόσο γάλα χρειάζεται το παιδί (δε συγκρίνεται η θηλαστική κίνηση του μωρού και τα σήματα που δίνει στον εγκέφαλό σου με τη μηχανική κίνηση του θηλάστρου, θα το ξέρεις αυτό). Χρησιμοποίησε το θήλαστρο αν θες για να κοιμηθείς ή να βγεις για λίγο από το σπίτι και να κάνει ένα τάισμα κάποιος άλλος, αλλά για μένα αξίζει να προσπαθήσεις να του δίνεις κυρίως από την πηγή.

Για όσο διάστημα θηλάζεις και τουλάχιστον μέχρι να μπείτε (για τα καλά όμως) στις στερεές, το πρόγραμμα καλύτερα να το ξεχάσεις. Λογικά θα πίνει συχνά. Φρόντισε όμως να μην κάνεις συχνές εναλλαγές του στήθους, δηλ. προσπάθησε να κάνεις 1 γεύμα ανά στήθος για να βεβαιωθείς ότι το μωρό πίνει το τελευταίο, "παχύ", χορταστικό γάλα που παράγεται εκείνη τη στιγμή. Το θήλαστρο δεν ξέρω κατά πόσο αντλεί αποτελεσματικά ειδικά αυτό το γάλα. Πρέπει δηλαδή να βοηθάς κι εσύ κατά την άντληση με μαλάξεις στο στήθος και ταυτόχρονα να αλλάζεις τη ρύθμιση (χαμηλή ταχύτητα, ισχυρή αναρρόφηση, στο δικό μου θήλαστρο τουλάχιστον). Σου φαίνεται πιο ξεκούραστο αυτό από το να βάζεις το παιδί να πίνει από σένα και να ξεμπερδεύεις?

Αν το μωρό πίνει αυτό που πρέπει να πιει, θα δεις ότι σε μερικές εβδομάδες θα μεσολαβεί περισσότερη ώρα μεταξύ των θηλασμών. Θέλει υπομονή δυστυχώς, αλλά νομίζω κοντεύετε να τονε φάτε το γάιδαρο, η πιο απαιτητική περίοδος (σε ό,τι αφορά το θηλασμό, γιατί όπου να'ναι έρχονται άλλα -_-) τελειώνει σιγά σιγά.

Και τέλος, μη μετράς πόση ώρα του παίρνει να πιει από το μπιμπερό, μη μετράς γενικώς...Δεν παίζεις με φόρμουλα εσύ που είναι πιο μετρημένα κουκιά η κατάσταση, μητρικό δίνεις. Καμία σχέση...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.

Η αλήθεια είναι ότι βολεύτηκα ειδικά στην αρχή με το θήλαστρο διότι αφενός μεν ξέρω πόσο πίνει (το οποίο θεωρούσα εξ αρχής ότι είναι σημαντικό μιας και κρατάω ημερολόγιο κάθε μέρα για τις ποσότητες), αφετέρου δε μπορούσε και κάποιος άλλος να την ταίσει. Εκτός αυτού, ο κυριότερος ίσως λόγος ήταν ότι με το μπιμπερό είδα στην αρχή ότι έπινε μονομιάς αρκετή ποσότητα ενώ μπορεί αντίστοιχη ποσότητα να ήθελε πολύ περισσότερο χρόνο να την πιει από τα στήθη μου.

Skountoufla η παιδίατρος όχι δεν είναι σύμβουλος, είναι όμως νεογνολόγος.

Το θήλαστρο είναι το medela το swing.

Τρώει και από το στήθος αλλά συνήθως πίνει μπιμπερό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θήλαστρο είναι το medela το swing.

Τρώει και από το στήθος αλλά συνήθως πίνει μπιμπερό.

 

Ξερεις γιατι σε ρωταω; Γιατι εχω κοκιμαςει και τα δυο (αυτης της μαρκας) και το νοςοκομειακο ειναι απειρως καλυτερο σε αποδοση και ειναι και διπλο, δηλ σε 15' εχεις ξεμπερδεψει με την αντληση και εισαι σιγουρη και οτι εγινε σωστα. Αλλα ειναι ακριβο να το νοικιασεις :( Παντως, η παιδιατρος σου δεν σε καθοδηγει σωστα ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ. Δηλ προφανως σε συμβουλευει σωστα για την υγεια και την αναπτυξη του παιδιου αλλα δεν προσαρμοζει τις συμβουλες της στο γεγονος οτι θηλαζεις αποκλειστικα. Ειμαι σιγουρη και μακαρι να διαψευςτώ, οτι πολυ συντομα θα σου μιλησει για συμπληρωμα και μικτη διατροφη...

Ελπιζω να συνεχισεις τον θηλασμο!

Να σου ζησει, ξεχασα να σου πω :-P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.

Η αλήθεια είναι ότι βολεύτηκα ειδικά στην αρχή με το θήλαστρο διότι αφενός μεν ξέρω πόσο πίνει (το οποίο θεωρούσα εξ αρχής ότι είναι σημαντικό μιας και κρατάω ημερολόγιο κάθε μέρα για τις ποσότητες), αφετέρου δε μπορούσε και κάποιος άλλος να την ταίσει. Εκτός αυτού, ο κυριότερος ίσως λόγος ήταν ότι με το μπιμπερό είδα στην αρχή ότι έπινε μονομιάς αρκετή ποσότητα ενώ μπορεί αντίστοιχη ποσότητα να ήθελε πολύ περισσότερο χρόνο να την πιει από τα στήθη μου.

Skountoufla η παιδίατρος όχι δεν είναι σύμβουλος, είναι όμως νεογνολόγος.

Το θήλαστρο είναι το medela το swing.

Τρώει και από το στήθος αλλά συνήθως πίνει μπιμπερό.

 

Απ'όσο μπορώ να καταλάβω βάζεις βραχνάδες στο κεφάλι σου χωρίς συγκεκριμένο λόγο. Τι χρειάζεσαι το ημερολόγιο?

Το swing είναι καλό για περιστασιακή χρήση, αν τα περισσότερα γεύματα είναι με το θήλαστρο πιθανόν να μην είναι κατάλληλο. Και δες και αυτό που σου είπα για το τελευταίο γάλα, να βοηθάς προς το τέλος της άντλησης με μαλάξεις στο στήθος, υπάρχουν στο youtube διάφορα video.

Άλλες γυναίκες πάντως βλέπουν θήλαστρο και βγάζουν φλύκταινες. Κάποιες από αυτές μπορεί και να μην έχουν την επιλογή του στήθους για διάφορους λόγους. Εσύ την έχεις και μόνη σου αποφάσισες να ταλαιπωρείσαι και να αγχώνεσαι με ποσότητες και τα σχετικά...Ειδικά από τη στιγμή που δεν ταΐζει άλλος, εκμεταλλεύσου το χρόνο που έχεις με το μπεμπέ και θήλασέ το...

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.

Η αλήθεια είναι ότι βολεύτηκα ειδικά στην αρχή με το θήλαστρο διότι αφενός μεν ξέρω πόσο πίνει (το οποίο θεωρούσα εξ αρχής ότι είναι σημαντικό μιας και κρατάω ημερολόγιο κάθε μέρα για τις ποσότητες), αφετέρου δε μπορούσε και κάποιος άλλος να την ταίσει. Εκτός αυτού, ο κυριότερος ίσως λόγος ήταν ότι με το μπιμπερό είδα στην αρχή ότι έπινε μονομιάς αρκετή ποσότητα ενώ μπορεί αντίστοιχη ποσότητα να ήθελε πολύ περισσότερο χρόνο να την πιει από τα στήθη μου.

Skountoufla η παιδίατρος όχι δεν είναι σύμβουλος, είναι όμως νεογνολόγος.

Το θήλαστρο είναι το medela το swing.

Τρώει και από το στήθος αλλά συνήθως πίνει μπιμπερό.

 

Συμφωνω με την πουλχερια κ τη σκουντουφλα.αν θηλαζεις μονο απο το στηθος θα δεις οτι ειναι πολυ πιο βολικο.δεν εχεις αντληση,αποστειρωσεις.βεβαια δε θα ξερεις ποσο πινει.νομιζω στην ηλικια σας 8βρεγμενες πανες με τσισα δειχνουν οτι τρεφεται καλα.το να κρατας ημερολογιο με μλ νομιζω ειναι απιστευτα αγχωτικο κ ψυχοφθορο.δεν εχει σημασια αν με το μπιμπερο τελειωνει σε 10' κ στο στηθος μια ωρα.συμβαινει σε τοσο μικρα.μεγαλωνοντας θα μειωθει ο χρονος κ θα μεγαλωσουν τα κενα.αν κατα βαση πινει μπιμπερο δεν εχεις καταλληλο θηλαστρο.αν θες ομως μπορεις να θηλαζεις μονο απο το στηθος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μήπως θα ήθελες να θηλαζει μόνο; Πως αισθάνεσαι με την άντληση;

 

 

Ποσο γεννήθηκε το μωρό και τι βάρος εξόδου είχε; Απο πάνες πως πάτε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...