Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ακατάστατες ώρες ταίσματος


Recommended Posts

Κορίτσια η μικρούλα μου κλείνει σε 3 μέρες 1 μήνα ζωής. Αυτή τη περίοδο βλέπω ότι υπάρχει ένα ακατάστατο ωράριο που τη ταίζω και δεν ξέρω αν φταίω εγώ και πρέπει να κάνω κάτι. Τυχαίνει φορές που μπορεί να έχει φάει και να κοιμάται 4-5 ώρες και τυχαίνει φορές που την έχω ταίσει και μετά από μια ώρα μου ζητάει πάλι φαγητό. Έτσι είναι σε όλες σε αυτή τη φάση; Μήπως πρέπει να κάνω κάτι εγώ ώστε να τρώει συγκεκριμένες ώρες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια η μικρούλα μου κλείνει σε 3 μέρες 1 μήνα ζωής. Αυτή τη περίοδο βλέπω ότι υπάρχει ένα ακατάστατο ωράριο που τη ταίζω και δεν ξέρω αν φταίω εγώ και πρέπει να κάνω κάτι. Τυχαίνει φορές που μπορεί να έχει φάει και να κοιμάται 4-5 ώρες και τυχαίνει φορές που την έχω ταίσει και μετά από μια ώρα μου ζητάει πάλι φαγητό. Έτσι είναι σε όλες σε αυτή τη φάση; Μήπως πρέπει να κάνω κάτι εγώ ώστε να τρώει συγκεκριμένες ώρες;

Καλημερούδια και να σου ζήσει.

Καταρχήν νομίζω ότι είσαι αρκετά τυχερή που μπορεί κάποιες φορές να σου κάνει 4-5 ώρες σερί ύπνο χωρίς να ζητήσει γάλα. Η δικιά μου πήγε 2 μηνών για να φθάσει να κοιμάται 3,5-4 ώρες σερί.

Σε αυτό που ρωτάς τώρα, βασικά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Είναι πολύ μικρούλι το μωρό σου για να του επιβάλεις ωράρια και δε θα πάει καλά.

Δυστυχώς στην αρχή αυτά έχει ο θηλασμός, μπορεί να είναι το παιδί στο στήθος για 1 ώρα, να σε αφήνει, να νομίζεις ότι έφτασε η ώρα να τεντωθείς και μετά από 10' να ζητάει κι άλλο. Είναι λίγο σουρεάλ όλο αυτό αλλά σιγά σιγά στρώνει. Μπορεί να είναι θέμα ημερών ή εβδομάδων.

 

ΥΓ: Πιστεύω πολύ στα άλματα ανάπτυξης. Όποτε λαμβάνει χώρα κάποιο απο αυτά, συνηθίζεται το παιδί να ζητάει περισσότερο γάλα. Κάνεις υπομονή, βάζεις το μωρό στο στήθος όποτε το ζητάει και περιμένεις να περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια η μικρούλα μου κλείνει σε 3 μέρες 1 μήνα ζωής. Αυτή τη περίοδο βλέπω ότι υπάρχει ένα ακατάστατο ωράριο που τη ταίζω και δεν ξέρω αν φταίω εγώ και πρέπει να κάνω κάτι. Τυχαίνει φορές που μπορεί να έχει φάει και να κοιμάται 4-5 ώρες και τυχαίνει φορές που την έχω ταίσει και μετά από μια ώρα μου ζητάει πάλι φαγητό. Έτσι είναι σε όλες σε αυτή τη φάση; Μήπως πρέπει να κάνω κάτι εγώ ώστε να τρώει συγκεκριμένες ώρες;

 

Δεν είμαι έμπειρη μανούλα όμως ο μπεμπούλης μου είναι 3 μηνών και εμείς δεν έχουμε κανένα πρόγραμμα...Θηλασμός και πρόγραμμα δεν πάνε μαζί!! εξάλλου θηλάζοντας τα μωράκια μας καλύπτουν και άλλες ανάγκες εκτός απο τροφή , βρίσκουν ζεστασιά ,παρηγοριά και επαφή με τη μανούλα!!! Η γνώμη μου είναι πως καλά κάνεις και θηλάζεις οποτε θέλει το μωράκι σου!!! Εμείς μέχρι πριν 20 μέρες δεν κοιμόμασταν καθόλου κάθε μια ωρα ξύπναγε ο άγγελος μου τη νυχτα για να φάει και ως δια μαγείας άρχισε να κοιμάται 3 ωρες συναχομενα μετα 4 και τώρα φτάσαμε τις 7 χωρίς να επέμβω καθόλου εγω!!! Καλή συνέχεια!!!! :-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...