Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αποκλειστικός θηλασμός, ποιο θήλαστρο να πάρω;


my1stbaby

Recommended Posts

Έχω σκοπό να κάνω αποκλειστικό θηλασμό (το μωράκι μου έρχεται σε λίγες μέρες). Λογικά τους πρώτους 2 μήνες θα είμαι σπίτι ενώ μετά θα αρχίσω εργασία. Ξέρει καμιά να με βοηθήσει/κατατοπίσει αν θα χρειαστώ θήλαστρο, ποιο θα χρειαστώ κλπ. Έως τώρα είδα κάποια της medela (χειροκίνητο, μινι ηλεκτρικό και το medela swing) αλλά δεν ξέρω ποιο θα είναι αυτό που θα χρειαστώ όταν έρθει το μωράκι μου. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στην πρώτη κόρη μου προσπάθησα να κάνω αποκλειστικό θηλασμό με το medela swing και δεν τα κατάφερα....Τώρα στην δευτερη κόρη μου παρόλο που είχα το θήλαστρο νοίκιασα νοσοκομειακό.. Την παρασκευή η κόρη μου γίνεται 6 μηνών ακόμα θηλάζουμε και έχουμε κάνει και τράπεζα ..Στην δουλειά επέστρεψα 20 ημέρες μετά την γέννα..

Με το καλό το μωράκι σου..

Link to comment
Share on other sites

my1stbaby έχω διαβάσει πολλές φορές στο site ότι η αποκλειστική άντληση θέλει να νοικιάσεις νοσοκομειακό, αλλιώς τα παρατάς. Μπορεί να γράψει κάποια μαμά πώς το βρήκε, γιατί εγώ δεν έχω τέτοια εμπειρία.

 

Εγώ είχα αγοράσει της ameda ένα ηλεκτρικό μονής άντλησης και επειδή το ήθελα για 1 φορά την ημέρα, για 3 μήνες, με κάλυψε. 150 ευρώ αν θυμάμαι καλά το αγόρασα.

 

Τους πρώτους 4μιση μήνες το αποστείρωνα πριν το χρησιμοποιήσω. Γενικά, καλό είναι αν βρεις το θήλαστρο που θες, να το πάρεις στα χέρια σου πριν γεννήσεις, να διαβάσεις τις οδηγίες χρήσης με την ησυχία σου και να δεις ποια μέρη του αποστειρώνονται και πώς λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η μαια που ειχα συμβουλευτει μου ειχε συστησει το ameda το platinum αν το βρεις εχει μονο τρια στην ελλαδα αυτο εχω παρει εχει το καλο οτι δεν τραυματιζει καθολου τις θηλες κ της medela τα νοσοκομειακα. Εχω ειχα συμβουλευτει μαια που μου εδωσε οδηγιες. Η medela εχει πολλους αντιπροσωπους κ θα μπορουν να σε συμβουλεψουν. Νομιζω ομως οτι καλο θα ηταν να παρεις μια μαια να σου πει δυο πραγματα στην αρχη. Εγω εβγαζα γαλα με θηλαστρο γιατι τα μωρακια νοσηλευτηκαν λογω προωροτητας γυρω στο μηνα κ τους πηγαινα γαλατακι στη μοναδα. Συνεχιζω ακομα δεκα μηνες μετα θηλασμος κ αντληση με τριδυμα.

 

 

 

my1stbaby έχω διαβάσει πολλές φορές στο site ότι η αποκλειστική άντληση θέλει να νοικιάσεις νοσοκομειακό, αλλιώς τα παρατάς. Μπορεί να γράψει κάποια μαμά πώς το βρήκε, γιατί εγώ δεν έχω τέτοια εμπειρία.

 

Εγώ είχα αγοράσει της ameda ένα ηλεκτρικό μονής άντλησης και επειδή το ήθελα για 1 φορά την ημέρα, για 3 μήνες, με κάλυψε. 150 ευρώ αν θυμάμαι καλά το αγόρασα.

 

Τους πρώτους 4μιση μήνες το αποστείρωνα πριν το χρησιμοποιήσω. Γενικά, καλό είναι αν βρεις το θήλαστρο που θες, να το πάρεις στα χέρια σου πριν γεννήσεις, να διαβάσεις τις οδηγίες χρήσης με την ησυχία σου και να δεις ποια μέρη του αποστειρώνονται και πώς λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει να αγοράσεις γιατί όταν και αν χρειαστείς μέσα στο πρώτο εξάμηνο, οπωσδήποτε θα χρειαστείς νοσοκομειακό. Τα εμπορίου δεν επαρκούν γι' αυτή τη δουλειά και για να διατηρήσεις αποκλειστικό θηλασμό. Προσωπικά είμαι υπερευχαριστημένη από το medela symphony διπλής άντλησης νοσοκομειακό.

 

Όμως αν π.χ. σου προκύψουν θέματα ήδη από το μαιευτήριο και χρειαστεί να αντλήσεις, μπορείς να δοκιμάσεις εκεί πρώτα όποιο έχουν και αν σε ικανοποιήσει το νοικιάζεις και σπίτι. Αλλιώς το παραπάνω που σου έγραψα είναι πολύ καλό !

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα 

Επαναφέρω το θέμα καθώς σκέφτομαι πως οι εμπειρίες μας μπορούν να βοηθήσουν πολύ τις άλλες κοπέλες. 

Έχω δύο παιδιά. Μια κόρη 3 χρόνων κ ένα αγοράκι 3 μηνών. 

Στη κόρη μ αγόρασα το Medela swing κ νοίκιασα κ το symphony. Έτσι κατάφερα κ της έδωσα δικό μ γάλα μέχρι 8 μηνών. 

Τώρα ξανά νοίκιασα to symphony. 

Όμως βρήκα στο ίντερνετ ένα νοσοκομειακο θήλαστρο σε πολύ καλή τιμή. Το spectra S2. Έχει πολύ θετικά σχόλια από πολλούς χρήστες. Πάνω από 1000. Να το έχετε υπόψη σας. Για μένα πλέον είναι αργά να το αγοράσω καθώς ήδη έχω ξοδέψει πολλά χρήματα. Πήρα όμως ένα άλλο διπλό θήλαστρο πιο οικονομικό κ ελπίζω να κάνω τη δουλειά μ. Angeer είναι η εταιρία. Θα σας πω μόλις έρθει αν έμεινα ευχαριστημενη. 

Πάντως με το swing κατάφερα κ έδωσα δικό μ γάλα τους πρώτους 8 μήνες. Το νοσοκομειακο το είχα μόνο για 2 μήνες. Ούτε μειώθηκε το γάλα μ ούτε κόπηκε. Εγώ αποφάσισα να σταματήσω. Αυτή τη φορά πήρα το διπλό καθώς κάνεις πιο γρήγορα αντλήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...