Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν εχω γαλα;;


Mariagal

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Εχω ενα μωράκι 14 μηνων και θηλασουμε αποκλειστικά,

Τις τελευταίες μέρες ομως το στηθος μου ειναι σχεδόν άδειο, ακόμη και τα ξημερώματα που παντα ηταν πιο γεμάτο,

Κάτι ανάλογο συμβαίνει και όταν αδιαθετώ αλλα αυτό ξέρω οτι ειναι φυσιολογικό, τώρα εχω λίγο παραπάνω απο όταν είμαι αδιάθετη ( όπου παρεπιπτόντως ειναι εντελώς άδειο) τις μέρες τις περιόδου μου μπορει να μην εχω γαλα αποθηκευμένο αλλα του κατεβάζει εκείνη τη στιγμη, αυτές τις μέρες δεν ειναι έτσι, τον ακούω να κατεβάζει 3-4 γουλιές απο το κάθε στηθος και μετα όσες εναλλαγές στήθους και να κάνουμε δεν κατεβαίνει τίποτα και μισή ωρα να ειναι στο στηθος και μια ωρα να ειναι δεν του ξανακατευαζει.

Κάνουμε ακόμη πολλούς θυλασμους απο 7 μέχρι 10, ανάλογα....

Δεν εχω αλλάξει κάτι στην διατροφη μου, μονο που εχω περιορίσει κάπως τα γλυκά.

Τι μπορει να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φανταζομαι ξερεις οτι το γαλα κατεβαινει εκεινη την ωρα...

Με τοσους θηλασμους αποκλειεται να μην εχεις γαλα. Μαλλον 3-4 γουλιτσες θελει το παιδι. Δε νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις.

Το οτι ειναι μαλακο το στηθος δεν ειναι ενδειξη. Και εμενα το στηθος ειναι εντελως μαλακο και συνηθως ρουφαει ενα λεπτο δυο για να κατεβει (16,5 μηνων η δικια μου).Τι αλλο εχεις παρατηρησει;

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Επισης να ρωτησω, το μωρο δειχνει ευχαριστημενο ή δυσαρεστημενο οταν θηλαζει; οταν θηλαζεις, θηλαζεις και απο τα δυο στηθη καθε φορα;

Το βραδυ (ωρες υπνου) ποσες φορες θηλαζει;

Το γαλα δεν αποθηκευεται στο στηθος, λιμναζει οταν εχουν περασει πολλες ωρες χωρις θηλασμο.

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι ξερεις οτι το γαλα κατεβαινει εκεινη την ωρα...

Με τοσους θηλασμους αποκλειεται να μην εχεις γαλα. Μαλλον 3-4 γουλιτσες θελει το παιδι. Δε νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις.

Το οτι ειναι μαλακο το στηθος δεν ειναι ενδειξη. Και εμενα το στηθος ειναι εντελως μαλακο και συνηθως ρουφαει ενα λεπτο δυο για να κατεβει (16,5 μηνων η δικια μου).Τι αλλο εχεις παρατηρησει;

 

Συμφωνώ. Και εμένα το στήθος είναι τελείως άδειο μήνες τώρα. Όσο τρώει παράγει, δεν γίνεται αποθήκευση. Το να θηλάζεις το παιδάκι σου 1 ώρα το θεωρώ δώρον άδωρον. Μάλλον τρεις γουλίτσες θέλει και μετά μόνο να πιπιλάει;)

Η δικιά μου είναι 18 μηνών.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Και εμένα το στήθος είναι τελείως άδειο μήνες τώρα. Όσο τρώει παράγει, δεν γίνεται αποθήκευση. Το να θηλάζεις το παιδάκι σου 1 ώρα το θεωρώ δώρον άδωρον. Μάλλον τρεις γουλίτσες θέλει και μετά μόνο να πιπιλάει;)

Η δικιά μου είναι 18 μηνών.

Τον αφήνω να μείνει οσο θελει... Ούτως η άλλως δεν ξέρω τι θελει, γαλα η πιπίλα, γενικά δεν ειναι παιδι που θα κάτσει στο στηθος εύκολα, πινει γαλα και το μάτι του ειναι άλλου, άσχετα που κάνουμε τόσους θηλασμους, για αυτό απο την μια δεν τον βγάζω μήπως και περιμένει να του κατεβάσει και άλλο και απο την άλλη δεν τον ακούω να καταπίνει, να θελει απλά πιπίλα;

Σκεφτομουνα μήπως και αρχίζει και συμβαίνει αυτό, να σταματήσει να αποθηκεύει το στηθος, αργεί πιο πολυ ο θηλασμός έτσι; Γιατι ειναι και ανυπόμονος γενικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης να ρωτησω, το μωρο δειχνει ευχαριστημενο ή δυσαρεστημενο οταν θηλαζει; οταν θηλαζεις, θηλαζεις και απο τα δυο στηθη καθε φορα;

Το βραδυ (ωρες υπνου) ποσες φορες θηλαζει;

Το γαλα δεν αποθηκευεται στο στηθος, λιμναζει οταν εχουν περασει πολλες ωρες χωρις θηλασμο.

Ναι, παντα και απο τα δυο θηλασουμε, ποτε δεν είμασταν μονο στο ενα,

Δυσαρεστημένο δεν τον λες, αλλα δεν κανει και καμια κίνηση να φύγει του στυλ, εχω φάει δεν θελω άλλο,

Την νύχτα στις καλές περιπτώσεις έχουμε 3 θηλασμους κατα τις 12 στις 4 και μετα στις 7, αυτές τις μέρες ομως κάθε 1 με 2 ωρες ψάχνει, έχουμε δοντάκια βέβαια και δεν ειναι όλοι οι θηλασμοι για γαλα, αλλα μου κανει εντύπωση που θα του κατεβάσει μονο λίγο κάθε φορά και μετα τπτ.

Γινεται να πιπιλάνε χωρις να κατεβάζει γαλα; Κάνουν άλλη κίνηση;

Τι εννοείς κατεβάζει εκείνη την ωρα; Παντα αποθηκεύει γαλα για όση ωρα δεν θηλάζει. Και αποθηκεύει και κατεβάζει επιπλέον αν χρειαστεί, αυτό εχω καταλάβει, όχι;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η δικιά μου είναι 13μιση μηνών και θηλάζουμε πρωί-βράδυ. Το βράδυ μόνο από το αριστερό στήθος και το πρωί από το δεξί και λίγο ακόμα από το αριστερό.

 

Ούτε το δικό μου το στήθος το νιώθω γεμάτο, όμως το μωρό δε φαίνεται να είναι ανήσυχο. Έχει κανα δίμηνο που σταμάτησε να μου δίνει την αίσθηση του γεμάτου.

Link to comment
Share on other sites

Για να αναφέρω και την εμπειρία μου με το δικό μου παιδί, η μπουμπού πρόσφατα έκλεισε έτος και έχω 4-5 μήνες να νιώσω πλήρες το στήθος το πρωί (δε θηλάζει καθόλου τη νύχτα).

Αλλά με τόσο συχνές "περασιές" του μικρού σου από το στήθος πρωί και βράδυ και δεδομένου ότι είναι πια 14μηνών, άρα όχι και τόσο "μωράκι", κοινώς δεν εξαρτάται μόνον από το γάλα σου για να τραφεί (και δε θα έπρεπε κιόλας), εσύ για ποιο λόγο ανησυχείς για την παραγωγή σου...έχει περάσει μακράν ο καιρός που θα έπρεπε να σε προβληματίζουν τέτοια θέματα :)

Και μείωση να έχεις, αναμενόμενο είναι κατά τη γνώμη μου, δεδομένου ότι μάλλον τρώει στερεές κανονικά ποια.

Και ναι, μπορεί πολλές φορές να πιπιλάει και να μην πίνει γάλα, θα ήταν και λίγο κουφό να πεινάει 7-10 φορές την ημέρα που λες ότι θηλάζει. Κατά βάση μάλλον την πιπίλα του θέλει, θαρρώ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η δικιά μου είναι 13μιση μηνών και θηλάζουμε πρωί-βράδυ. Το βράδυ μόνο από το αριστερό στήθος και το πρωί από το δεξί και λίγο ακόμα από το αριστερό.

 

Ούτε το δικό μου το στήθος το νιώθω γεμάτο, όμως το μωρό δε φαίνεται να είναι ανήσυχο. Έχει κανα δίμηνο που σταμάτησε να μου δίνει την αίσθηση του γεμάτου.

Να ρωτήσω λίγο, εσύ πώς την κατάφερες να θηλάζει πρωί- βράδυ? Στο ενδιάμεσο δε "στραβώνει" όταν δεν της δίνεις? Προσωπικά απλώς φοράω μπλούζα που δεν της δίνει πρόσβαση, αν τη δω και ψάχνεται της δίνω μια αγκαλίτσα και συνεχίζει το παιχνίδι. ΑΝ με δει με φανελάκι ουέ κι αλλοίμονο αν δεν της δώσω. Για την ώρα λοιπόν τα καταφέρνω, όταν αρχίσουν οι ζέστες βλέπω να έχουμε θέμα. Για πες λοιπόν :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω λίγο, εσύ πώς την κατάφερες να θηλάζει πρωί- βράδυ? Στο ενδιάμεσο δε "στραβώνει" όταν δεν της δίνεις? Προσωπικά απλώς φοράω μπλούζα που δεν της δίνει πρόσβαση, αν τη δω και ψάχνεται της δίνω μια αγκαλίτσα και συνεχίζει το παιχνίδι. ΑΝ με δει με φανελάκι ουέ κι αλλοίμονο αν δεν της δώσω. Για την ώρα λοιπόν τα καταφέρνω, όταν αρχίσουν οι ζέστες βλέπω να έχουμε θέμα. Για πες λοιπόν :mrgreen:

 

Από όταν ήταν 10 μηνών περιόρισα τους θηλασμούς σε 3 ανά 24ωρο - ουσιαστικά, απλά έκοψα τους βραδινούς (Ναι, το παραδέχομαι 1-2 βράδια έσκουζε, αλλά με είχε βρυκολακιάσει, κάθε 2 ώρες ήθελε στήθος).

 

Από 11 μηνών την περιόρισα στο πρωί-βράδυ. Μέχρι τότε πρόσεχα οι 3 θηλασμοί να είναι περίπου ανά 8ωρο για να μην έχω ούτε υπερπαραγωγή ούτε όμως και έλλειψη. Αυτό με κούρασε, τα γεύματα δε βόλευαν πάντα. Και έπρεπε και να θυμάμαι ποιο στήθος έδωσα την τελευταία φορά.

 

Τώρα, τι να σου πω, ούτε στους 10 μήνες ούτε στους 11 είδα να ζητάει στήθος άλλες ώρες μέσα στη μέρα, πέρα από αυτές που έδινα εγώ το στήθος μου. Και δεν είναι ότι δε θηλάζει ευχάριστα, το αντίθετο θα έλεγα. Οπότε, τι να σου πω, δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από όταν ήταν 10 μηνών περιόρισα τους θηλασμούς σε 3 ανά 24ωρο - ουσιαστικά, απλά έκοψα τους βραδινούς (Ναι, το παραδέχομαι 1-2 βράδια έσκουζε, αλλά με είχε βρυκολακιάσει, κάθε 2 ώρες ήθελε στήθος).

 

Από 11 μηνών την περιόρισα στο πρωί-βράδυ. Μέχρι τότε πρόσεχα οι 3 θηλασμοί να είναι περίπου ανά 8ωρο για να μην έχω ούτε υπερπαραγωγή ούτε όμως και έλλειψη. Αυτό με κούρασε, τα γεύματα δε βόλευαν πάντα. Και έπρεπε και να θυμάμαι ποιο στήθος έδωσα την τελευταία φορά.

 

Τώρα, τι να σου πω, ούτε στους 10 μήνες ούτε στους 11 είδα να ζητάει στήθος άλλες ώρες μέσα στη μέρα, πέρα από αυτές που έδινα εγώ το στήθος μου. Και δεν είναι ότι δε θηλάζει ευχάριστα, το αντίθετο θα έλεγα. Οπότε, τι να σου πω, δεν ξέρω...

Κατάλαβα. Τυχερούλα είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, παντα και απο τα δυο θηλασουμε, ποτε δεν είμασταν μονο στο ενα,

Δυσαρεστημένο δεν τον λες, αλλα δεν κανει και καμια κίνηση να φύγει του στυλ, εχω φάει δεν θελω άλλο,

Την νύχτα στις καλές περιπτώσεις έχουμε 3 θηλασμους κατα τις 12 στις 4 και μετα στις 7, αυτές τις μέρες ομως κάθε 1 με 2 ωρες ψάχνει, έχουμε δοντάκια βέβαια και δεν ειναι όλοι οι θηλασμοι για γαλα, αλλα μου κανει εντύπωση που θα του κατεβάσει μονο λίγο κάθε φορά και μετα τπτ.

Γινεται να πιπιλάνε χωρις να κατεβάζει γαλα; Κάνουν άλλη κίνηση;

Τι εννοείς κατεβάζει εκείνη την ωρα; Παντα αποθηκεύει γαλα για όση ωρα δεν θηλάζει. Και αποθηκεύει και κατεβάζει επιπλέον αν χρειαστεί, αυτό εχω καταλάβει, όχι;

 

Ο μαστος δεν ειναι αποθηκευτικο οργανο, με την εννοια του οτι δεν αποθηκευει γαλα για οταν το μωρο θελησει να το πιει. "Δεν περιεχει και δεν αποθηκευει γαλα, παρασκευαζει γαλα στιγμιαια."(αναφερει η Πατσουρου Αννα, Παιδιατρος και πιστοποιημενη συμβουλος μητρικου θηλασμου στην Πρακτικη του Μητρικου Θηλασμου - το linkπου παραθετω παρακατω).

 

https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.nsph.gr/files/011_Ygeias_Paidiou/Koinonikh_Paidiatrikh_tei_mathimata/A1_Praktiki_mitrikou_thilasmou_Patsourou.pdf&ved=0ahUKEwio5_jKzbjLAhWF0xoKHe7bDZIQFggZMAA&usg=AFQjCNHh11d9PHUpHgE4GEu0X1Aj9SE_Rw&sig2=WFAETgDMC2QQAdTcllHBiQ

 

Λειτουργει με τον κανονα προσφορας και ζητησης.

"Οταν η γαλουχια εγκατασταθει, το μωρο περιοριζει την ζητηση γιατι χορταινει γρηγορα οποτε θηλαζει 3-40 λεπτα ανα 1-4 ωρες, καθ`ολη τη διαρκεια του 24ωρου".

Επισης "οσες περισσοτερες ωρες θηλαζει η μητερα,...,τοσο περισσοτερο γαλα παραγει".

Αρα εχεις γαλα σε πολυ ικανοποιητικες ποσοτητες.

Βεβαιως γινεται να πιπιλανε χωρις να κατεβαζει γαλα ο μαστος. Η κινηση ειναι η κινηση που κανουμε για να πιπιλισουμε π.χ μια καραμελα και δεν ειναι η κινηση που κανουμε για να ρουφηξουμε απο π.χ το καλαμακι. Στην πρωτη περιπτωση δλδ, το μωρο πιπιλαει για να ευχαριστησει τις αισθησεις του, να ικανοποιησει τις αναγκες του που εχουν να κανουν με το στοματικο σταδιο και βεβαια να διεγερθουν ταυτοχρονα οι θηλες ετσι ωστε να συνεχιστει η παραγωγη, για να ηρεμησει και να κοιμηθει. Στην δευτερη περιπτωση, το μωρο ρουφαει με ολο του το ειναι γιατι θελει να πιει γαλα.

Επισης οι εναλλαγες στηθους δεν ειναι απαραιτητες αφου εδραιωθει ο θηλασμος. Το γαλα αλλαζει συσταση οσο περναει η ωρα πανω στον μαστο και καταληγει να εχει περισσοτερο λιπος. Αν εσυ δινεις λιγο απο το ενα και λιγο απο το αλλο, πιθανον το γαλα να μην προλαβαινει να γινει πιο λιπαρο. Οχι οτι κανεις απαραιτητα λαθος (εξαλλου δεν ειναι νεογεννητο), απλα δεν ειναι αναγκαιο τωρα πια!

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η δικιά μου είναι 13μιση μηνών και θηλάζουμε πρωί-βράδυ. Το βράδυ μόνο από το αριστερό στήθος και το πρωί από το δεξί και λίγο ακόμα από το αριστερό.

 

Ούτε το δικό μου το στήθος το νιώθω γεμάτο, όμως το μωρό δε φαίνεται να είναι ανήσυχο. Έχει κανα δίμηνο που σταμάτησε να μου δίνει την αίσθηση του γεμάτου.

 

Εχετε υπ`οψιν οτι, οι αναγκες του μωρου για γαλα μεχρι τους 24 μηνες καλυπτουν μεχρι και το 40% των θρεπτικων συστατικων που χρειαζεται ημερησιως. Δηλαδη, εαν οταν ειναι 0-6 μηνων καλυπτεται διατροφικα απο το γαλα στο 100%, τοτε απο 12-18 μηνων έως 24 μηνων καλυπτεται διατροφικα απο το γαλα στο εως και 40%. Ειναι αναγκαιο συνεπως.

Μηπως να αυξησετε λιγο την παραγωγη; ;)

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Τον αφήνω να μείνει οσο θελει... Ούτως η άλλως δεν ξέρω τι θελει, γαλα η πιπίλα, γενικά δεν ειναι παιδι που θα κάτσει στο στηθος εύκολα, πινει γαλα και το μάτι του ειναι άλλου, άσχετα που κάνουμε τόσους θηλασμους, για αυτό απο την μια δεν τον βγάζω μήπως και περιμένει να του κατεβάσει και άλλο και απο την άλλη δεν τον ακούω να καταπίνει, να θελει απλά πιπίλα;

 

 

Πιθανολογώ ότι θέλει πιπίλα, νανούρισμα, παρηγοριά, πες το όπως θέλεις (ειδικά σν έχει και δοντάκια). Και εμένα η μικρή αν την βάλω στο στήθος μόνη της δεν σηκώνεται, με το που περνάει τα 5 λεπτά πιπίλα την βάζω στο άλλο στήθος, αν και από το άλλο περάσουν 5 λεπτά πιπίλα την βγάζω εγώ από το στήθος:D Για να μου κατέβει το γάλα και εγώ χρειάζομαι 1 λεπτό όχι παραπάνω.

 

Σκεφτομουνα μήπως και αρχίζει και συμβαίνει αυτό, να σταματήσει να αποθηκεύει το στηθος, αργεί πιο πολυ ο θηλασμός έτσι; Γιατι ειναι και ανυπόμονος γενικά.

 

Αν το καταλαβαίνω καλά αυτό που γράφεις δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό. Το να νιώθω γεμάτο το στήθος μου έχω να το νιώσω από όταν η μικρή ήταν 6-7 μηνών. Εκείνη δεν νομίζω να δυσκολεύτηκε έτσι ώστε να αργεί πιο πολύ ο θηλασμός. Εγώ δυσκολεύτηκα:mrgreen: νομίζοντας ότι δεν είχα γάλα.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Fotinina ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφορίες.

Στηθος αλλάζει μόνος του, καλα το κανω και εγω, και μας εχει γινει συνήθεια, νομίζω οτι τα στήθη μου εχουν συνηθίσει σε αυτού του είδους την παραγωγή και παίρνει οσο λιπαρό χρειαζεται, το είχα ξεκινήσει για να αυξήσω την παραγωγή μου και τώρα πια το έχουμε για παιχνίδι.

Επέστρεψα στα φυσιολογικά μου, απλώς υπαρχουν κάποιες μέρες που είμαι ¨χωρις γαλα¨ και περνάμε αρκετές ωρες θηλαζοντας, και στο τέλος πονάω... Ούτε ασαραντιστο....

Και δεν μπορω να καταλάβω τι μπορει να εχει σχέση.

Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μανούλες να σας ζήσουν τα μωράκια σας!

 

Πολύ χαίρομαι που βλέπω οτι προτιμάτε και συνεχίζετε πέραν του 6μήνου τον Μ.Θ.!!

 

Η κορούλα μου είναι 2,5+ ετών και συνεχίζουμε ακόμη τους θηλασμούς.Μόνο τη μέρα , γιατί κοιμάται πια ολόκληρο το βράδυ εδώ και μερικούς μήνες.

 

Το στήθος μου μίκρυνε απίστευτα , είναι άδειο....Έτσι λέω εγώ ... γιατί ,όταν το πιάνει η μικρή και το ζουλάει πετάγεται το γάλα μου όπως την πρώτη μέρα!

 

Είναι φυσιολογικό ,μετά τις 40 μέρες της λοχείας ,να ρυθμίζεται (αφού εδραιωθεί) η παραγωγή γάλακτος ,σύμφωνα πάντα με τις ανάγκες του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Fotinina ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφορίες.

Στηθος αλλάζει μόνος του, καλα το κανω και εγω, και μας εχει γινει συνήθεια, νομίζω οτι τα στήθη μου εχουν συνηθίσει σε αυτού του είδους την παραγωγή και παίρνει οσο λιπαρό χρειαζεται, το είχα ξεκινήσει για να αυξήσω την παραγωγή μου και τώρα πια το έχουμε για παιχνίδι.

Επέστρεψα στα φυσιολογικά μου, απλώς υπαρχουν κάποιες μέρες που είμαι ¨χωρις γαλα¨ και περνάμε αρκετές ωρες θηλαζοντας, και στο τέλος πονάω... Ούτε ασαραντιστο....

Και δεν μπορω να καταλάβω τι μπορει να εχει σχέση.

Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις σας

 

Ααα τι ωραια! Ειναι πολυ γλυκο να τον βλεπεις να κανει παιχνιδακια :-)

Μπραβο σου για ολα οσα κανεις με τον θηλασμο! Φαινεται πως του προσφερεις ο,τι καλυτερο χρειαζεται, οσην ωρα το θελει και οποιον τροπο! Σας χαιρομαι ετσι που το περιεγραψες!

Ολα καλα τοτε, συνεχισε ετσι για οσο ειστε και οι δυο ευχαριστημενοι και δεν βλεπω να εχετε προβλημα. Η παραγωγη σου σιγουρα ειναι πολυ καλη και ρυθμισμενη!

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες να σας ζήσουν τα μωράκια σας!

 

Πολύ χαίρομαι που βλέπω οτι προτιμάτε και συνεχίζετε πέραν του 6μήνου τον Μ.Θ.!!

 

Η κορούλα μου είναι 2,5+ ετών και συνεχίζουμε ακόμη τους θηλασμούς.Μόνο τη μέρα , γιατί κοιμάται πια ολόκληρο το βράδυ εδώ και μερικούς μήνες.

 

Το στήθος μου μίκρυνε απίστευτα , είναι άδειο....Έτσι λέω εγώ ... γιατί ,όταν το πιάνει η μικρή και το ζουλάει πετάγεται το γάλα μου όπως την πρώτη μέρα!

 

Είναι φυσιολογικό ,μετά τις 40 μέρες της λοχείας ,να ρυθμίζεται (αφού εδραιωθεί) η παραγωγή γάλακτος ,σύμφωνα πάντα με τις ανάγκες του παιδιού.

 

Μπραβο και σε εσενα!!! Εννοειται μητρικο γαλατακι και περαν των 2 ετων!

Καπως ετσι ειναι και το δικο μου στηθος. Ολα φυσιολογικα!

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εχετε υπ`οψιν οτι, οι αναγκες του μωρου για γαλα μεχρι τους 24 μηνες καλυπτουν μεχρι και το 40% των θρεπτικων συστατικων που χρειαζεται ημερησιως. Δηλαδη, εαν οταν ειναι 0-6 μηνων καλυπτεται διατροφικα απο το γαλα στο 100%, τοτε απο 12-18 μηνων έως 24 μηνων καλυπτεται διατροφικα απο το γαλα στο εως και 40%. Ειναι αναγκαιο συνεπως.

Μηπως να αυξησετε λιγο την παραγωγη; ;)

 

Είναι κοντά 14 μηνών και τα 2 από τα 5 γεύματά της είναι το δικό μου γάλα.

 

Όμως: 2 από 5 = 2/5 = 4/10 = 40/100 = 40%

 

Από τους αριθμούς βλέπω ότι οι θηλασμοί μου είναι just όσο χρειάζεται το μωρό... Αν υπολογίζω κάτι λάθος βέβαια, μπορείτε να μου πείτε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κοντά 14 μηνών και τα 2 από τα 5 γεύματά της είναι το δικό μου γάλα.

 

Όμως: 2 από 5 = 2/5 = 4/10 = 40/100 = 40%

 

Από τους αριθμούς βλέπω ότι οι θηλασμοί μου είναι just όσο χρειάζεται το μωρό... Αν υπολογίζω κάτι λάθος βέβαια, μπορείτε να μου πείτε.

 

Θέτεις ένα θέμα εδώ, γιατί και το 30 έως 40% που συστήνεται δεν ξέρω κατά πόσο μπορούμε πραγματικά να το ποσοτικοποιήσουμε όταν θηλάζουμε.

Η δικιά μου πχ θηλάζει 3 φορές, πέρα από τα 3 βασικά γεύματα στερεάς (και ίσως και ένα σνακ), τι σημαίνει αυτό, ότι είμαι στο 50% και πρέπει να ελαττώσω (μιας και συζητάμε για ΕΩΣ 40% των θρεπτικών συστατικών)? Ή άλλες μαμάδες παιδιών άνω του έτους που θηλάζουν πολλές φορές μέρα και νύχτα είναι στο 70% και πρέπει να ελαττώσουν τα γεύματα? Οι περισσότερες θα απαντήσουμε μάλλον όχι...

Με ποια λογική λοιπόν οι 2 φορές είναι λίγες. Δεν ξέρω, είναι προτιμότερο δηλαδή να πιπιλίζει το παιδί αν μισή ώρα για 1 λεπτό 15 φορές την ημέρα (όπως έκανε η δικιά μου μέχρι που αποφάσισα να θέσω κάποιο φραγμό) ή να κάνει λίγα και καλά "πραγματικά" γεύματα...

Και προφανώς δε μιλώ για την ικανοποίηση άλλων αναγκών, αναφέρομαι αποκλειστικά στην κάλυψη των διατροφικών αναγκών του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κοντά 14 μηνών και τα 2 από τα 5 γεύματά της είναι το δικό μου γάλα.

 

Όμως: 2 από 5 = 2/5 = 4/10 = 40/100 = 40%

 

Από τους αριθμούς βλέπω ότι οι θηλασμοί μου είναι just όσο χρειάζεται το μωρό... Αν υπολογίζω κάτι λάθος βέβαια, μπορείτε να μου πείτε.

 

Καλημερα :)

Δεν το ειχα σκεφτει κατα αυτον τον τροπο...Το 40% αναφερεται στο συνολικο γαλα που λαμβανει το 24ωρο. Τα υπολοιπα 3 γευματα ειναι ξενο γαλα; Σωστα καταλαβα; Θα το κοιταξω ξανα στις επισημες σελιδες του Π.Ο.Υ και σε αυτες των συμβουλων γαλουχιας και θα επανελθω...

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :)

Δεν το ειχα σκεφτει κατα αυτον τον τροπο...Το 40% αναφερεται στο συνολικο γαλα που λαμβανει το 24ωρο. Τα υπολοιπα 3 γευματα ειναι ξενο γαλα; Σωστα καταλαβα; Θα το κοιταξω ξανα στις επισημες σελιδες του Π.Ο.Υ και σε αυτες των συμβουλων γαλουχιας και θα επανελθω...

 

Τα υπόλοιπα γεύματα είναι προφανώς στερεά τροφή, φρουτόκρεμα, κρέας, λαχανικά, γιαούρτι, απογευματινό κλπ. Σιγά μη καθόμαστε σ' αυτή την ηλικία να μετράμε και ποσοστά στο θηλασμό! :-)

 

Τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς, εμείς είμαστε ήδη 29 μηνών και συνεχίζουμε ακάθεκτοι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :)

Δεν το ειχα σκεφτει κατα αυτον τον τροπο...Το 40% αναφερεται στο συνολικο γαλα που λαμβανει το 24ωρο. Τα υπολοιπα 3 γευματα ειναι ξενο γαλα; Σωστα καταλαβα; Θα το κοιταξω ξανα στις επισημες σελιδες του Π.Ο.Υ και σε αυτες των συμβουλων γαλουχιας και θα επανελθω...

 

14 μηνών είναι μικρή...στα υπόλοιπα στερεά τροφή καταναλώνει προφανώς...

Σόρρυ που πετάγομαι κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Θέτεις ένα θέμα εδώ, γιατί και το 30 έως 40% που συστήνεται δεν ξέρω κατά πόσο μπορούμε πραγματικά να το ποσοτικοποιήσουμε όταν θηλάζουμε.

Η δικιά μου πχ θηλάζει 3 φορές, πέρα από τα 3 βασικά γεύματα στερεάς (και ίσως και ένα σνακ), τι σημαίνει αυτό, ότι είμαι στο 50% και πρέπει να ελαττώσω (μιας και συζητάμε για ΕΩΣ 40% των θρεπτικών συστατικών)? Ή άλλες μαμάδες παιδιών άνω του έτους που θηλάζουν πολλές φορές μέρα και νύχτα είναι στο 70% και πρέπει να ελαττώσουν τα γεύματα? Οι περισσότερες θα απαντήσουμε μάλλον όχι...

Με ποια λογική λοιπόν οι 2 φορές είναι λίγες. Δεν ξέρω, είναι προτιμότερο δηλαδή να πιπιλίζει το παιδί αν μισή ώρα για 1 λεπτό 15 φορές την ημέρα (όπως έκανε η δικιά μου μέχρι που αποφάσισα να θέσω κάποιο φραγμό) ή να κάνει λίγα και καλά "πραγματικά" γεύματα...

Και προφανώς δε μιλώ για την ικανοποίηση άλλων αναγκών, αναφέρομαι αποκλειστικά στην κάλυψη των διατροφικών αναγκών του παιδιού.

 

Κοιταξε να δεις, δεν εχεις αδικο να θετεις αυτα τα ερωτηματα. Η φυση απο μονη της αλλα και οι ειδικοι του θηλασμου λενε οτι το παιδι μεχρι 2 ετων εχει αναγκη το γαλα. Αυτο απο την φυση σημαινει οτι λειτουργουμε φυσικα και θηλαζουμε για οσο θελει το παιδι, που σημαινει οτι αν αφεθει μονο του να αντλησει οσο γαλα θελει τοτε παιρνει αυτο που απαραιτητα χρειαζεσαι και δεν χρειαζεται εμεις να μετραμε με ποσοστα. Εαν ομως εμεις του οριζουμε το ποσο γαλα θα πιει ( ας πουμε 2 φορες θηλασμο το 24ωρο- και οχι ξενο, γιατι αναφερομουν στον θηλασμο και μονο) τοτε, ναι, μπορει να μην παιρνει αρκετο. Απο την πλευρα των ειδικων θηλασμου, αυτοι ξερουν να μας κατατοπισουν στην περιπτωση που δεν θηλαζουμε κατα απαιτηση. Οποτε, οπως ειπα παρακατω, θα ριξω μια ματια παλι, για να ξερουμε για τι μιλαμε. Ειναι βασικο να εχουμε γνωσεις σωστες και οχι προσωπικες αποψεις (δεν λεω για εσενα βεβαι, αλλα γενικα για ολες μας:wink:)

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

14 μηνών είναι μικρή...στα υπόλοιπα στερεά τροφή καταναλώνει προφανώς...

Σόρρυ που πετάγομαι κιόλας.

 

Αυτο προσπαθω να καταλαβω γιατι δεν το διευκρινιζει, γραφει συγκεκριμενα οτι τα 2 απο τα 5 γευματα ειναι δικο της γαλα αρα τα υπολοιπα 3 ειναι ξενο; το οτι τρωει τα παντα απο στερεες εννοειται αλλα δεν συζηταμε αυτο. Σιγουρα δεν ανησυχουμε για την περιπτωση της γιατι το παιδι δεν ειναι νεογεννητο, ομως πιστευω οτι ολες μας θελουμε να ειμαστε καλα ενημερωμενες, ετσι δεν ειναι; τουλαχιστον εγω, μεχρι την ηλικια των 2 θελω να γνωριζω ολα οσα περιλαμβανουν τον θηλασμο και επειδη τεθηκε τςο ερωτημα "δεν εχω γαλα", προσπαθω να βοηθησω και να μεταφερω τα οσα γνωριζω.

Εγω ας πουμε, δεν δουλευω και ειμαι ολη μερα με το παιδι (16,5 μηνων) και θηλαζει οποτε θελει πρωι βραδυ χωρις να παιρνει συμπληρωμα. Δεν χρειαζεται να ανησυχω για το ποσο γαλα παιρνει. Ομως τι γινεται με τις μανουλες που εχουν δουλεια και ενα σωρο υποχρεωσεις εκτος σπιτιου; αυτες οι μανουλες σιγουρα χρειαζονται μια παραπανω ενημερωση, εαν δεν την εχουν ηδη, ετσι ωστε να ανταπεξελθουν οπως αυτες θελουν απεναντι στο παιδι τους.

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...