Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν θελω να το ξαναφησω το μωρο στο μαιευτηριο


Recommended Posts

Καλησπερα μανουλες....λοιπον το πρωτο μου παιδακι οταν γεννηθηκε ανεβασε ικτερο 19 και αναγκαστηκα να το αφησω στο μαιευτηριο για φωτοθεραπεια 2 μερες. Εγω φυσικα οπως καταλαβαινετς ημουν χαλια αλλα και το μωρο αλλαξε συμπεριφορα εγινε γκρινιαρης. Τωρα ειμαι παλι εγκυος και οταν με το καλο γεννησω και αν ανεβασει ικτερο το μωρο ω μη γενοιτο δεν θελω να το αφησω παλι 2 βραδια μακρια μου. Γινεται να πηγαινω να το αφηνω ολη μερα και να περιμενω κ εγω εκει και το βραδυ να το παιρνω; η να παρω λαμπα σπιτι; το εχει κανει καμια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οταν με το καλο γεννησεις κι αν ανεβασει ικτερο και αν χρειαστει να μπει στη λαμπα, θα σου πουν οι γιατροι τι πρεπει να κανεις με το μωρο. Τοσο πολυ σου στοιχισαν οι δυο μερες που νοσηλευτηκε με ικτερο το παιδι σου; Απολαυσε την εγκυμοσυνη σου και ασε τις υποθεσεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μανουλες....λοιπον το πρωτο μου παιδακι οταν γεννηθηκε ανεβασε ικτερο 19 και αναγκαστηκα να το αφησω στο μαιευτηριο για φωτοθεραπεια 2 μερες. Εγω φυσικα οπως καταλαβαινετς ημουν χαλια αλλα και το μωρο αλλαξε συμπεριφορα εγινε γκρινιαρης. Τωρα ειμαι παλι εγκυος και οταν με το καλο γεννησω και αν ανεβασει ικτερο το μωρο ω μη γενοιτο δεν θελω να το αφησω παλι 2 βραδια μακρια μου. Γινεται να πηγαινω να το αφηνω ολη μερα και να περιμενω κ εγω εκει και το βραδυ να το παιρνω; η να παρω λαμπα σπιτι; το εχει κανει καμια;

Στα δημοσια νοσοκομεια αν περασουν οι μερες κ βγει η μαμα ενω το μωρο πρεπει να νοσηλευτει μενει μαζι του.δ ειναι πολυ ευκολο γτ εισαι σε μια πολυθρονα κ αν εισαι απο καισαρικη δ ειναι πολυ ανετα.με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα συνεννοηθεί με το γιατρό και μου έδωσε εξιτήριο αργότερα. Όντως δεν ήμουν και πολύ καλά. Στα ιδιωτικά όμως κάποιες φορές μπορεί να παίζει ρόλο να πληρώνεις, δεν ξέρω πώς να το θέσω κόσμια. Το αποτέλεσμα όμως ήταν ότι ήμουν στο μαιευτήριο και πήγαινα σε όλα τα επισκεπτήρια, όπως πριν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν γέννησα τον πρώτο μου γιό είχε ίκτερο και έμεινε μία παραπάνω μέρα για φωτοθεραπεία. Ήμουν σε ιδιωτικό και έμεινα και εγώ εκεί (δεν τέθηκε ποτέ θέμα να φύγω). Για να είμαι ειλικρινής και εγώ είχα υποψίες ότι μας κρατούσαν χωρίς λόγο για να πληρώσουμε την επιπλέον μέρα (ήμουν και σε μονόκλινο οπότε ήταν σημαντικό το ποσό). Όμως όταν δύο μέρες αφού βγήκαμε του εκανα εξέταση αίματος σε άλλο μαιευτήριο πιό κοντά στο σπίτι μου αποδείχθηκε ότι όντως είχε ίκτερο το μωρό και μάλιστα άργησε πολύ να καθαρίσει τελείως.

 

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ το πήρα πολύ άσχημα πιστεύω λόγω ορμονών. Είχα rooming in και στην αρχή τον είχα με τη λάμπα στο δωμάτιο μου, όταν είδαν όμως ότι ο ίκτερος δεν έπεφτε τον έβαλαν σε διπλή λάμπα στο θάλαμο με τα νεογνά. Ε εμένα αυτό με αποτελείωσε, μιλάμε για πολύ δράμα...να βγάζω γάλα με το θήλαστρο για να τον ταίσουν και να κλαίω-τώρα τα θυμάμαι και γελάω.

 

Στο δεύτερο γιό μου πάλι επειδή το περίμενα ήμουν πολύ χαλαρή και ψύχραιμη. Σε καταλαβαίνω αλλά πραγματικά δεν είναι τόσο τρομερό-το ξέρεις άλλωστε αφού το έχεις ξαναπεράσει. Σίγουρα δεν είναι ευχάριστο να αποχωρίζεσαι το νεογέννητο μωράκι σου αλλά δύο μέρες είναι μόνο. Άσε που μπορεί να μην χρειαστεί καν. Με το καλό!!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν γέννησα τον πρώτο μου γιό είχε ίκτερο και έμεινε μία παραπάνω μέρα για φωτοθεραπεία. Ήμουν σε ιδιωτικό και έμεινα και εγώ εκεί (δεν τέθηκε ποτέ θέμα να φύγω). Για να είμαι ειλικρινής και εγώ είχα υποψίες ότι μας κρατούσαν χωρίς λόγο για να πληρώσουμε την επιπλέον μέρα (ήμουν και σε μονόκλινο οπότε ήταν σημαντικό το ποσό). Όμως όταν δύο μέρες αφού βγήκαμε του εκανα εξέταση αίματος σε άλλο μαιευτήριο πιό κοντά στο σπίτι μου αποδείχθηκε ότι όντως είχε ίκτερο το μωρό και μάλιστα άργησε πολύ να καθαρίσει τελείως.

 

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ το πήρα πολύ άσχημα πιστεύω λόγω ορμονών. Είχα rooming in και στην αρχή τον είχα με τη λάμπα στο δωμάτιο μου, όταν είδαν όμως ότι ο ίκτερος δεν έπεφτε τον έβαλαν σε διπλή λάμπα στο θάλαμο με τα νεογνά. Ε εμένα αυτό με αποτελείωσε, μιλάμε για πολύ δράμα...να βγάζω γάλα με το θήλαστρο για να τον ταίσουν και να κλαίω-τώρα τα θυμάμαι και γελάω.

 

Στο δεύτερο γιό μου πάλι επειδή το περίμενα ήμουν πολύ χαλαρή και ψύχραιμη. Σε καταλαβαίνω αλλά πραγματικά δεν είναι τόσο τρομερό-το ξέρεις άλλωστε αφού το έχεις ξαναπεράσει. Σίγουρα δεν είναι ευχάριστο να αποχωρίζεσαι το νεογέννητο μωράκι σου αλλά δύο μέρες είναι μόνο. Άσε που μπορεί να μην χρειαστεί καν. Με το καλό!!

 

Ξερω δεν ειναι τοσο τρομερο υπαρχουν πολυ σοβαρα προβληματα με μωρα αλλα επειδη εχω ακουσει οτι μπορεις να παρεις λαμπα στο σπιτι ειπε να ρωτησω μηπως ξερει καμια μαμα. Στο δημοσιο νοσοκομειο δεν αφηνουν τις μαμαδες μα μεινουν με τα μωρα. Αλλωστε εμεις βγηκε πηραμε εξιτηριο και μετα απο δυο μερες ανεβασε και ξαναμπηκαμε.μονο το μωρο.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω δεν ειναι τοσο τρομερο υπαρχουν πολυ σοβαρα προβληματα με μωρα αλλα επειδη εχω ακουσει οτι μπορεις να παρεις λαμπα στο σπιτι ειπε να ρωτησω μηπως ξερει καμια μαμα. Στο δημοσιο νοσοκομειο δεν αφηνουν τις μαμαδες μα μεινουν με τα μωρα. Αλλωστε εμεις βγηκε πηραμε εξιτηριο και μετα απο δυο μερες ανεβασε και ξαναμπηκαμε.μονο το μωρο.

 

Η εμπειρια μου ειναι στο δημοσιο νοσοκομειο ξανθης.αν χρειαστει λαμπα σου φερνουν διπλα σου.κ αν νοσηλευτει το μωρο μενει κ η μαμα.εμεις ενος μηνα για αλλο λογω κ η αδερφη μου για ικτερο ειμασταν μαζι με τη μαμα μας(γιαγια μωρων)κ μεις εννοειται.σε κατι μικροσκοπικα δωματιαγια να ειμαστε κοντα με αλλα αρρωστα παιδακια,πολυθρονα για τη μαμα κ καρεκλα για τη γιαγια.πολυ αβολα.για λαμπα στο σπιτι δ εχω ακουσει.ισως αν ρωτησεις στα ιδιωτικα.αλλα σιγουρα θα ειναι ακριβα εστω να μεινεις κ συ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...