Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΓΝΗ (Ηράκλειο)


Axilleas1982

Recommended Posts

πρώτη μου ανάρτηση, και λέω να ξεκινήσω και με την (πρώτη) εμπειρία της γέννησης της κορούλας μου στο ΠΑΓΝΗ.

 

Στην διαδικασία της γέννας οι μαίες και ο γιατρός ήταν πολύ υποστηρικτικοί και δεν έχω κανένα παράπονο. Όμως δεν μπορώ να πω το ίδιο και για την 3ήμερη διαμονή στην μαιευτική κλινική του νοσοκομείου.

Δεν έχω άλλη εμπειρία αλλά νομίζω ότι το μωρό δεν το παρακολουθούσαν όπως θα όφειλαν.

1. Κατ' αρχήν στις 3 μέρες που μείναμε ο παιδίατρος το είδε μόνο την πρώτη μέρα και άλλη μια φορά όταν ήταν να φύγουμε, επισκέψεις στο θάλαμο από παιδίατρο δεν γινόταν και την τελευταία μέρα επειδή είχε χάσει λίγο παραπάνω από το κανονικό βάρος ελαφρά την καρδία μας είπε να του δίνουμε γάλα σκόνη για να μην αφυδατωθεί και μας έγραψε και μια προτεινόμενη μάρκα. Το ίδιο ξέρω έχει πει και σε άλλους, Επιμείναμε με μητρικό και μόνο γάλα και όλα είναι μια χαρά.

2. Δεν μπορώ να πω ότι το νοσηλευτικό προσωπικό ήταν ιδιαίτερο πρόθυμο να δείξει στην μαμά πως να θηλάζει σωστά, πως να αντιμετωπίσει το πετρωμένο στήθος ή άλλες απορίες που είχε με την αιτιολογία πως δεν είχαν αρκετό χρόνο.

3. Δεν είχαν κουβέρτες αλλά δεν το έλεγαν, με αποτέλεσμα να πάνε την μητέρα στον θάλαμο ώρα που είχε ακόμα ζέστη και το βράδυ όταν είχε αρχίσει να κρυώνει και ζητήσαμε κουβέρτα να μας πουν ότι έπρεπε να φέρουμε εμείς. Το καταλαβαίνω ότι έχουν πρόβλημα αλλά πρέπει να ενημερώνουν νωρίτερα.

4. Το επισκεπτήριο είναι θέμα, ξέρουν να βγάζουν όλους έξω κατά τις επισκέψεις των ιατρών αλλά στο θέμα του επισκεπτηρίου αφήνουν τους πάντες πλην των παιδιών να μπαίνουν πολλές φορές ακόμα και μετά τις 20:00 το βράδυ. Τα δωμάτια είναι δίκλινα ακόμα και αν δεν έρχονται δικοί σου δεν μπορείς να το απαγορέψεις στους διπλανούς. Όμως για μια μαμά που θέλει να φροντίσει το βρέφος, να το θηλάσει και να ηρεμήσει το περιβάλλον δεν είναι το καλύτερο για να ηρεμήσει και να ασχοληθεί με το μωρό.

 

Ελπίζω να μην έβγαλα πολύ αρνητισμό αλλά περιμένα κάπως διαφορετικά τα πράγματα στην μαιευτική κλινική.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις


Γειά σας!!Είμαι έγκυος 7 εβδομάδων και επίσης μετακομίσαμε πρόσφατα στη Κρήτη. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν στο ΠΑΓΝΗ μπορεί να σε αναλάβει κάποιος γιατρός και αυτός να σε ξεγεννήση???και αν αυτό για να γίνει χρειάζεται κάποια αμοιβή...όποιος γνωρίζει κάτι πάνω σε αυτό το θέμα και γενικά για το ΠΑΓΝΗ θα χαιρομουν πολυ να μου απαντούσε γιατί είναι όλα πολύ καινούρια για μάς ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...