Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

sos αδιαφορια παιδιατρου για χαμηλο βαρος


Recommended Posts

Δεν ειναι δικο μου θεμα αλλα μιας φιλης με μωρο 12 μηνων.βαρος γεννησης 3200 κιλα τωρα 12 μηνων 7100!!!!

Η φιλη μου θηλαζει η γιατρος ειναι του ξενου και δεν της δινει σημασια!της ειπα οτι μαλλο ειναι κληρονομικο που δεν παιρνει βαρος γιατι και ο μπαμπας του μωρου ηταν ολιγοφαγος.οσε1 φορες εχει πιει γαλα ειτε ξενο ειτε φρεσκο εκανε εμετο.εξετασει1 που κανουνε κανονικα στο χρονο της ειπε θα της κανουνε 14 μηνων.για αλεργιας εξετασεις ουτε που να το συζητησει λενε οτι μπορει να βγουνε ειτε ψευδες θετικες ειτε αρνητικες.γενικα απ οτι μου ειπε η φιλη μου το μονο που τη νοιαζει ειναι να της δινει δειγματακια με γαλατα χωρις να συζητανε ουσιαστικα το προβλημα βαρους!πειτε και σεις τη γνωμη σας παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βρε Λιλίκα μου, ειναι δυνατον να το ρωτας αυτο?

Ανησυχει η κοπέλα για το μωρό της, δεν της γεμίζει το μάτι ο παιδίατρος της κι αναρωτιέστε να παει αλλού ή να μην πάει?

Δεν ειναι αυτονόητη η απαντηση :confused: ??

Link to comment
Share on other sites

Ελεγα(και εκεινη δηλαδη) μηπως ειναι φυσιολογικα ολα αυτα και μηπως ειναι υπερβολικη.αλλα εμενα προσωπικα μου φαινεται τελειως αδιαφορη.και ζητησα την αντικειμενικη σας γνωμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το παιδακι διπλασιασε το βαρος γεννησης ποτε;9μηνων;αργησε πολυ.κ η μαμα επρεπε να το ψαξει νωριτερα αλλα κ η παιδιατρος.γενικα το παιδακι πως ειναι;απο αναπτυξη;κινητικα;οταν πεσει 2καμπυλες το ψαχνουμε.κ η παιδιατρος επρεπε να της το πει αλλα δεν περιμενουμε αλλοι να μας κρουουν τον κωδωνα για το παιδι μας.ειδικα αφου δεν ηταν ευχαριστημενη με τη γιατρο.υπαρχουν κ παιδιατροι-συμβουλοι

Link to comment
Share on other sites

Δε τρωει παρα μονο πολλη λιγο τα γευματα.γιαουρτι και γαλα εμετο.τυρι δεν εχει δωσει.διπλασιασε το βαρος γεννησης κοντα στο χρονο 10 μηνων και η παιδιατρος αδιαφορει λεει μαλλον κληρομικοτητα.εξετασεις που κανονικα γινονται στο χρονο της ειπε θα της κανουν 14 μηνων.για αλεργιας ουτε λογος.ε ναι θα παει αλλου αλλα και γω ας πουμε στη θεση της θα σκεφρομουνα μηπως ειμαι υπερβολικη.δεν αλλαζεις παιδιατρο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Εχει σημαδια αλλεργιας.αλλαγη παιδιατρου κ εξετασεις χθες!δ ειναι υπερβολικο.κ γιατι δεν αλλαζεις ευκολα παιδιατρο;αν εσυ πας σε παθολογο που με λιγο καταρροη σου δινει σακουλες φαρμακα ενω αν εισαι αρρωστη 15μερες σου λεει ολα καλα κ δε σε βαζει ουτε εξετασεις να κανεις,τον κρατας;δεν παιρνεις δευτερη γνωμη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελεγα(και εκεινη δηλαδη) μηπως ειναι φυσιολογικα ολα αυτα και μηπως ειναι υπερβολικη.αλλα εμενα προσωπικα μου φαινεται τελειως αδιαφορη.και ζητησα την αντικειμενικη σας γνωμη.

 

Καλώς ή κακώς η παιδίατρος είναι αδιάφορη κλπ......

Η μάνα του παιδιού ,τι κάνει ? τι περιμένει ????

Αν σου πω , ότι της φίλης μου το κοριτσάκι , 18 μηνών , ήταν 8 κιλά , αλλάζει κάτι ?

Δηλ,ποιά περιμένεις να είναι η ''αντικειμενική'' μας , γνώμη ? πόσα ναι κ πόσα όχι?

 

Ειλικρινά , κάτι τέτοιες ερωτήσεις με εξοργίζουν :twisted:

 

Την αντικειμενική μου γνώμη σου είχα πει όταν ρώταγες για παρκοκρέβατο.Για ιατρικά θέματα , υπάρχουν οι γιατροί!!!!!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Το οτι εχουμε παιδιατρο δεν σημαινει πως κανουμε οτι μας λεει ή το αντιθετο. Εχουμε και δικη μας αποψη για το δικο μας μωρο το οποιο αλλωστε γνωριζουμε καλυτερα απ ολους.!

Εαν δεν θελει να αλλαξει παιδιατρο γενικα ας μην αλλαξει, ας παει μονο για μια δευτερη αποψη σχετικα με το βαρος.!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα κοριτσια προσπαθουν να σου πουν οτι "χθες" θα επρεπε να ζητησει και δευτερη γνωμη. ΚΑι δεν ειναι μονο το χαμηλο βαρος.. μας εγραψες οτι το μωρο κανει και εμετους.. οποτε.. εννοειται οτι πατε σε αλλη παιδιατρο. Ευχομαι ολα να πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που δεν έγραψε η μαμά του παιδιού, θα είχε λιθοβοληθεί τώρα. Έλεος βρε κορίτσια.

 

καλά εντάξει.......ένα μωρό , δεν τρώει ,κάνει εμετούς κ ζητάνε στο φόρουμ γνώμες......ότι πιο φυσιολογικό

 

Θα κάνουμε ένα meeting κ θα αποφασίσουμε αντικειμενικά:mrgreen:

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Απο τις καμπυλες που αναγραφονται στα βιβλιαρια υγειας που εχουμε ολοι, δε φαινεται να ειναι φυσιολογικο το βαρος αυτο, αλλα δεν ειμαστε γιατροι για να δωσουμε οποιαδηποτε οδηγια. Καλο θα ηταν να ζητησετε λοιπον δευτερη γνωμη απο παιδιατρο ή παιδοαλλεργιολογο. Ο γιατρος και μονο ο γιατρος θα παρει ιστορικο, θα εξετασει το παιδι και θα σας πει, οχι εμεις.

 

Αν υπαρχει προβλημα οικονομικο, ας παει σε δημοσιο. Αν χρειαζεστε πληροφοριες, ρωτηστε. Απ οσο γνωριζω πχ η καλυτερη παιδοαλλεργιολογος ειναι η Συριγου, στο Σωτηρια. Γαστρεντερολογοι η Ρωμα και η Παναγιωτου, Παιδων και Μητερα η πρωτη και Ιατρικο Παιδων η δευτερη.

Link to comment
Share on other sites

Ελα παναγια μου μα ειναι δυνατον 7100 μονο? Κ δεν εχει αλλάξει παιδιατρο ? Το παιδι υποφέρει τι αλλο να κανει για να το καταλαβη η μητερα του ...το δικο μου ειναι 6400 κ ειναι 1,5 μηνων ...δηλαδη τι? Πω πω θα τρελαθω

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που δεν έγραψε η μαμά του παιδιού, θα είχε λιθοβοληθεί τώρα. Έλεος βρε κορίτσια.

 

Συγνώμμη βρε κοπέλα μου αλλά για ποιο λιθοβολισμό μιλάς?? εμένα με εκνεύρισε ο τίτλος του μηνύματος: "αδιαφορία παιδιάτρου" .. εγώ θα έβαζα "αδιαφορία μητέρας" .. συγνώμη κιόλας... αυτό που φαίνεται από τα γραφόμενα είναι μία παιδίατρος που "προωθεί" το ξένο γάλα... εφόσον η κοπέλα που γράφει δεν είναι η μητέρα δεν μπορύμε να ξέρουμε τι έχει συμβεί.. η κοπέλα μπορεί να θηλάζει και το μωρό να είναι ελλειποβαρές... προφανώς γι' αυτό της λέει η παιδίατρος να πάρει ξένο γάλα... από εκεί και πέρα δεν ξέρουμε τι άλλο και πόσο τρώει το παιδί..

θα βγάλουμε εμείς πόρισμα άμα το παιδί πρέπει να πάρει ξένο γάλα ή αμα έχει φυσιολογικό βάρος στο ιντερνετ?????.. πόσο δύσκολο είναι άμα δεν σου γεμίζει το μάτι η παιδίατρος ή ανησυχείς ως μητέρα να πας σε άλλον???? το post ότι δεν αλλάζεις εύκολα παιδίατρο απλώς με ξεπερνά....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι πως ο τίτλος είναι "αδιαφορία" παιδιάτρου και αυτό στοιχειοθετείται από το τι είπε μια μαμά στη φίλη της...

 

Προφανώς φίλη θεματοθέτρια δεν μπορούμε να βγάλουμε αντικειμενικό πόρισμα, ακόμα και αν είχαμε τις γνώσεις, γιατί δεν υπάρχουν στοιχεία.

Εντωμεταξύ δεν διακρίνω από πουθενά αδιαφορία παιδιάτρου. Τι πάει να πει προωθεί το ξενο γάλα;; Κάποια στιγμή πρέπει το παιδί να πάρει και ξένο γάλα. Μπορεί να είναι τώρα η ώρα για το συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι δικο μου θεμα αλλα μιας φιλης με μωρο 12 μηνων.βαρος γεννησης 3200 κιλα τωρα 12 μηνων 7100!!!!

Η φιλη μου θηλαζει η γιατρος ειναι του ξενου και δεν της δινει σημασια!της ειπα οτι μαλλο ειναι κληρονομικο που δεν παιρνει βαρος γιατι και ο μπαμπας του μωρου ηταν ολιγοφαγος.οσε1 φορες εχει πιει γαλα ειτε ξενο ειτε φρεσκο εκανε εμετο.εξετασει1 που κανουνε κανονικα στο χρονο της ειπε θα της κανουνε 14 μηνων.για αλεργιας εξετασεις ουτε που να το συζητησει λενε οτι μπορει να βγουνε ειτε ψευδες θετικες ειτε αρνητικες.γενικα απ οτι μου ειπε η φιλη μου το μονο που τη νοιαζει ειναι να της δινει δειγματακια με γαλατα χωρις να συζητανε ουσιαστικα το προβλημα βαρους!πειτε και σεις τη γνωμη σας παρακαλω!

 

Εννοείς ότι η παιδίατρος λέει στη μαμά ότι πρέπει να πάρει ξένο γάλα, η φίλη σου δεν δίνει και εσύ την καθυσυχάζεις ότι είναι κληρονομικό που δεν παίρνει βάρος το παιδί;

Αν δεν εμπιστεύεστε την παιδίατρο, απευθύνεστε αλλού για δεύτερη γνώμη. Και όταν λέω αλλού εννοώ σε δεύτερο παιδίατρο. Όχι στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...