Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παρακαλω βοηθεια για μωρο 19 μηνων που ειναι αρρωστο


Recommended Posts

Γεια σας θα ήθελα μια βοήθεια

 

 

 

Ο μικρος μας εχει αρρωστησει απο την Παρασκευη με υψηλους πυρετους και μαζι αρρωστησαμε ολοι. Ηρθε ο γιατρος του και ειπε οτι εχει ιωση και λαρρυγιτιδα του διναμε αρχικα ponstan και depon για να πεσει ο πυρετος και απο προχθες δεν εχει πια πυρετο.

 

 

 

επαιρνε soldanesil(κορτικοστερεοειδες)για τρεις μερες τελειωσε το πρωι η θεραπεια και συνεχιζει μονο με spiropent (βρογχοδιασταλτικο).

 

 

 

Το προβλημα ειναι οτι τρωει πολυ λιγο και η διαθεση του ειναι χαλια συνεχεια ακομη και τωρα που δεν εχει πια πυρετο. Ο γιατρος μας ειπε να περιμενουμε και αμα συνεχιστει να τον παμε στο νοσοκομειο για εξετασεις. Θελει συνεχεια να ειναι στην αγκαλια της μανας του, εχει υπνηλια αλλα δεν κοιμαται ευκολα με το που τον αφηνουμε στο κρεβατι του λυσσαει στο κλαμα, βηχει πολυ συχνα. Πριν τρεις μερες που του δωσαμε πρωτη φορα το κορτικοστεροειδες ειχε διαθεση και επαιξε σαν τρελο(γιατι ηταν και στο τελος του πυρετου). Ομως μετα αλλαξε τελειως εγινε χειροτερα και απο πριν απο διαθεση, συνεχεια κλαμα κτλ φοβαμαι μηπως είναι τα φαρμακα τον ριχνουν.

 

 

 

Σκεφτομαι να τον παω απο σημερα στο νοσοκομειο γιατι τον βλεπω χαλια χωρις ομως να εχει καποιο αλλο συμπτωμα (πυρετους ή πονους τουλαχιστον που φαινονται).

 

 

 

Ποσο να ανησυχω σε τετοιες περιπτωσεις, ειμαι υπερβολικος? Απλα παει μια εβδομαδα και δεν μπορω να τον βλεπω ετσι απο τη στιγμη που πυρετο δεν εχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!

Εφόσον σας ανησυχεί κατι τοτε να τον πάτε στο νοσοκομείο!

Δεν ειναι κακό να το δείτε!

Περαστικά εύχομαι και σύντομα χαμόγελα !!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

η γκρινια του μικρου πιθανων να προερχεται απο την ιωση που περασε...ασχετα αν επεσε ο πυρετος, το παιδακι ταλαιπωρηθηκε και ακομα μπορει να μην εχει βρει τις ισορροπιες του...σε καθε περιπτωση, ακολουθειτε το ενστικτο σας...(προσωπικα ποτε ο παιδιατρος μας δεν μας εχει δωσει συστασεις για νοσοκομειο χωρις πριν να αξιολογησει απο κοντα,δευτερη και τριτη φορα τον μικρο...)

περαστικα στον μικρουλη

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν περαστικά σας.Κ εμεις εχουμε ταλαιπωρηθει πολυ με λαρυγγιτιδες απο τα 2,5 μας.Φυσικα κ να τον πας νοσοκομειο δεν παιζουν με αυτα τα θεματα αλλα εχεις μιλησει ηδη με το γιατρο σου τι σας ειπε;Εμεις παιρνουμε 3μερες σολντεσανιλ κ κανουμε κ εισπνεομενα αερολιν κ φλιξοταιντ για καμια βδομαδα.Μετα τις σταγονες ο βηχας βελτιωνεται,συνεχιζουμε μονο τα εισπνεομενα.Να ξερεις οτι η κορτιζονη τους φερνει μεγαλη υπερδιεγερση ,εγω ειχα παθει σοκ με τις τρελες που εκανε.

Κ εμενα δεν ετρωγε καλα μονο γιαουρτια 3-4 τη μερα,δοκιμασε να δεις τι του αρέσει απο φαγητα.Δεν εχει κεφια γιατι ειναι ταλαιπωρημενος προφανως αλλα αυτα ειναι εικασιες ,εγω στη θεση σου θα το έψαχνα αφου μιλουσα με το γιατρο μου γιατι αυτα ειναι σοβαρα θέματα δεν ειναι να βγαζουμε μονοι μας διαγνωσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

daddy38. Σε πολυήμερη νηστεία και πυρετό μπορεί να έχει σοβαρό θέμα αφυδάτωσης (εξού και η ατονία). όπως σου είπαν πιο πάνω δώσε γιαούρτια και σε ΚΑΘΕ γεύμα που χάνει γάλα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω όλους το πηγαμε νοσοκομειο τελικα του καναν τεστ θετικο σε Γριππη Α. του εκαναν εισαγωγη κανονικα και παιρνει αντιβιωση.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω όλους το πηγαμε νοσοκομειο τελικα του καναν τεστ θετικο σε Γριππη Α. του εκαναν εισαγωγη κανονικα και παιρνει αντιβιωση.

 

Ωραία που θα αντιμετωπιστεί!

Περαστικά!!!! Και πάντα στον γιατρό οταν βλέπουμε κατι περίεργο ή διαφορετικό στο παιδί μας!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...