Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

utrogestan


Recommended Posts

καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους μας!

Χθες μιλώντας με τη μαια της είπα πως είχα σαν σφιξίματα στην κοιλιά και μου συνέστησε τα υπόθετα των 200 1/day. Πονάκια δεν έχω σχεδόν καθόλου . Τα φυσιολογικά να το πω.Βασικά εκείνη μου τα έδωσε λόγω ακριβώς αυτού που της είπα οτι είχα σαν σφιξίματα στην κοιλιά.Αίμα δεν έχω ούτε κάτι άλλο φοβερό. Προχθες στην αυχενική βέβαια ξέρω σίγουρα ότι εγινε μια συσπαση γιατί και την είδαμε. Να τα βάζω? Αν δεν είναι ανάγκη γιατί να λαμβάνω χάπια αλλά κ γιατί να έχω ανεπιθύμητες αντιδράσεις?

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους μας!

Χθες μιλώντας με τη μαια της είπα πως είχα σαν σφιξίματα στην κοιλιά και μου συνέστησε τα υπόθετα των 200 1/day. Πονάκια δεν έχω σχεδόν καθόλου . Τα φυσιολογικά να το πω.Βασικά εκείνη μου τα έδωσε λόγω ακριβώς αυτού που της είπα οτι είχα σαν σφιξίματα στην κοιλιά.Αίμα δεν έχω ούτε κάτι άλλο φοβερό. Προχθες στην αυχενική βέβαια ξέρω σίγουρα ότι εγινε μια συσπαση γιατί και την είδαμε. Να τα βάζω? Αν δεν είναι ανάγκη γιατί να λαμβάνω χάπια αλλά κ γιατί να έχω ανεπιθύμητες αντιδράσεις?

 

Μην σε προβληματιζουν και πολυ τα συγκεκριμενα χαπια, σκετη προγεστερονη ειναι. Τα εχω παρει με τις χουφτες και στις δυο εγκυμοσυνες, κυριως προληπτικα, ειναι η καραμελα των γιατρων, ειδικα αν προκειται για εγκυμοσυνη που προερχεται απο υποβοηθουμενη αναπαραγωγη. Δεν εχουν καμια παρενεργεια (πιθανον λιγο φουσκωμα ή δυσκοιλιοτητα...).

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ΑΝ ειναι να παρεις κατι για τις συσπασεις (που ειναι λιγο επιφοβες γιατι μπορει να σου κοντυνουν τον τραχηλο, τον μετρησατε να εχετε μετρο συγκρισης για τη β' επιπεδου; ), πιο ανωδυνα ειναι τα ουτροτζεσταν παρα πχ τα τροφοκαρντ (μαγνησιο που ψιλο-αδρανει τη μητρα). Εναλλακτικα, μπορεις να αποφυγεις το ασβεστιο, αν τυχον παιρνεις συμπληρωμα, γιατι κι αυτο μπορει να προκαλεσει συσπασεις.

Οπως και να'χει, ξεκουραση και καλη συνεχεια να εχεις!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με προβληματίζουν γιατί στην αρχή της κύησης ειχα κάνει εξέταση προγεστερόνης κ ήταν άπαιχτη. έχω σοβαρό θέμα με δυσκοιλιότητα κ όσο το σκέφτομαι να έρθουν κ αυτά...

τράχηλο δεν μετρήσαμε.στο γιατρό μου θα πάω σε 25 μέρες...πριν 1 βδ έκανα την αυχενική μου.

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, σου λεω, οι περισσοτεροι τα δινουν με το σκεπτικο "καλο κανουν, κακο δεν κανουν", το οποιο δεν πειθει και πολυ ιατρικα!

Υπαρχουν και γιατροι που δεν παραδεχονται τη χρηση τους για τετοιο σκοπο (αλλα μονο πχ αν αποδεδειγμενα η προγεστερονη σου ειναι χαμηλη).

Τι να σου πω, προσωπικα δεν νομιζω οτι θα γινει και τιποτα αν δεν τα παρεις, αλλα δεν παυει να ειναι μια ιατρικη συμβουλη που σου δοθηκε απο καποιον που σε παρακολουθει, εστω και μαια...

Εσυ αναλαμβανεις την ευθυνη για το αν θα την ακολουθησεις ή οχι :confused:

.....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι καλυτερα θα ειναι να μιλησεις με τον γιατρο σου. Δεν μπορεις εστω να του τηλεφωνησεις?Και εγω τα επαιρνα τα συγκεκριμενα στο πρωτο τριμηνο αλλα ειχα λιγο αιματακι. Σε καθε περιπτωση ομως ο μονος καταλληλος για να σε συμβουλευσει για φαρμακευτικη αγωγη ειναι ο γιατρος που σε παρακολουθει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην το σκέφτεσαι καθόλου, να τα παρεις. Ειδικά η προγεστερονη κανει πολύ καλό στην ηρεμια της μητρας και στο τραχηλο (να μην μικρυνει). Πήρα με τις χουφτες σχεδόν σε όλη την εγκυμοσυνη. Τα οφέλη πιστευω ότι υπερνικουν τυχον παρενέργειες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους μας!

Χθες μιλώντας με τη μαια της είπα πως είχα σαν σφιξίματα στην κοιλιά και μου συνέστησε τα υπόθετα των 200 1/day. Πονάκια δεν έχω σχεδόν καθόλου . Τα φυσιολογικά να το πω.Βασικά εκείνη μου τα έδωσε λόγω ακριβώς αυτού που της είπα οτι είχα σαν σφιξίματα στην κοιλιά.Αίμα δεν έχω ούτε κάτι άλλο φοβερό. Προχθες στην αυχενική βέβαια ξέρω σίγουρα ότι εγινε μια συσπαση γιατί και την είδαμε. Να τα βάζω? Αν δεν είναι ανάγκη γιατί να λαμβάνω χάπια αλλά κ γιατί να έχω ανεπιθύμητες αντιδράσεις?

 

Καλησπέρα!!κ εγώ τα έπαιρνα κ τα περνώ ακόμα τα utrogestan στο πρωτο τρίμηνο είχα μια μικρή αποκόλληση κ μου διπλασίασε τη δόση δυο φορες την ημερα..μ εφεραν ναυτία κ δυσκοιλιότητα έπειτα απο καιρό τα συνηθισα τώρα είμαι 19 εβδομάδων κ τα παιρνω ακόμα λόγω χαμηλού πλακούντα επίσης παιρνω κ τα trofocard μαγνήσιο επίσης δυο φορες την ημέρα επειδή ξεκίνησαν οι συσπάσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα.Θα ήθελα να μάθω αν ξέρει καμιά σας,παίρνω αυτό το μήνα για 14 μέρες τα utrogestan,μετά από παρακολούθηση ωορρηξίας και μέτρηση προγεστερόνης η οποία ήταν χαμηλή.Ξέρετε πότε έρχεται η περίοδος?Καθυστερεί ή μόλις τα σταματήσεις έρχεται?Είμαι σήμερα στη 13η μέρα και αύριο θα πάρω και τα σταματάω.Ελπίζω να μη χαλάσει ο κύκλος μου,γιατί τον άλλο μήνα πρώτα ο Θεός,ξεκινάω εξωσωματική.Έχω κάτι πόνους περιόδου.Τα έχει πάρει καμιά σας σαν συμπλήρωμα λόγω χαμηλής προγεστερόνης?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα.Θα ήθελα να μάθω αν ξέρει καμιά σας,παίρνω αυτό το μήνα για 14 μέρες τα utrogestan,μετά από παρακολούθηση ωορρηξίας και μέτρηση προγεστερόνης η οποία ήταν χαμηλή.Ξέρετε πότε έρχεται η περίοδος?Καθυστερεί ή μόλις τα σταματήσεις έρχεται?Είμαι σήμερα στη 13η μέρα και αύριο θα πάρω και τα σταματάω.Ελπίζω να μη χαλάσει ο κύκλος μου,γιατί τον άλλο μήνα πρώτα ο Θεός,ξεκινάω εξωσωματική.Έχω κάτι πόνους περιόδου.Τα έχει πάρει καμιά σας σαν συμπλήρωμα λόγω χαμηλής προγεστερόνης?

 

Καλημέρα ολυ μου!κ θα σε ρώταγα τι έγινε τελικα.νομιζα είχαν περάσει οι 14 μέρες!

Ναι αν τα σταματήσεις και δεν εισαι έγκυος θα σου έρθει περίοδος.δε χαλάει ο κύκλος μη φοβάσαι.θα πας για χοριακη η θα το αφήσεις;;

Εμένα μου έλεγε ο γιατρός να τα παίρνω μεχρι να αδιαθετησω αλλα αποτι θυμάμαι απο αλλο ποςτ ειχα πολυ χαμηλότερη αποτι εσυ.μπορει να παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ολυ μου!κ θα σε ρώταγα τι έγινε τελικα.νομιζα είχαν περάσει οι 14 μέρες!

Ναι αν τα σταματήσεις και δεν εισαι έγκυος θα σου έρθει περίοδος.δε χαλάει ο κύκλος μη φοβάσαι.θα πας για χοριακη η θα το αφήσεις;;

Εμένα μου έλεγε ο γιατρός να τα παίρνω μεχρι να αδιαθετησω αλλα αποτι θυμάμαι απο αλλο ποςτ ειχα πολυ χαμηλότερη αποτι εσυ.μπορει να παίζει ρόλο.

Appe μου καλησπέρα. Εχθές 25η μέρα του κύκλου έκανα χοριακη, γιατί τελικά περνάω επιτροπή την άλλη εβδομάδα μετά από μεγάλη ταλαιπωρία και τη χρειάζονται. Τα αποτελέσματα η σήμερα η αύριο θα τα πάρω. Δε νομίζω να είμαι έγκυος. Σήμερα 13η που παίρνω τα utrogestan και δε μου ήρθε περίοδος αν και έχω κάτι πόνους. Σκέφτομαι να τα σταματήσω σήμερα τα χάπια, τι λες; ο γιατρός μου είπε 14 μέρες αλλά φοβάμαι μήπως μου αλλάξουν τον κύκλο. Η χοριακη δε νομίζω να δείξει κάτι την 25η μέρα δεν είναι νωρίς; σήμερα έκανα ένα τεστ και βγήκε αρνητικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα!!κ εγώ τα έπαιρνα κ τα περνώ ακόμα τα utrogestan στο πρωτο τρίμηνο είχα μια μικρή αποκόλληση κ μου διπλασίασε τη δόση δυο φορες την ημερα..μ εφεραν ναυτία κ δυσκοιλιότητα έπειτα απο καιρό τα συνηθισα τώρα είμαι 19 εβδομάδων κ τα παιρνω ακόμα λόγω χαμηλού πλακούντα επίσης παιρνω κ τα trofocard μαγνήσιο επίσης δυο φορες την ημέρα επειδή ξεκίνησαν οι συσπάσεις!!

 

Dimitras είμαστε σχεδόν το ίδιο σε βδ.εγω 17+4 σήμερα.Ξεκίνησα μαγνήσιο(2/μέρα) και utrogestan(3/μέρα). Υπάρχει πιθανότητα να κάνουν φοβερούς πονοκεφάλους?

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και μενα μου εδωσε σημερα ο γιατρος των 200 δυο φορες την ημερα γιατι απο το πολυ βηχα εκανα συσπασεις.

 

τις οποίες τις διαπίστωσε κ ο γιατρός ή μόνο εσύ?

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...