Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρωει μεσημεριανο


Recommended Posts

Καλησπερα.

Εχω ενα μωρακι 9 μηνων πια.

Θηλασα αποκλειστικα μεχρι 8 μηνων και σταματησα λογω του οτι με δαγκωνε και ειχα προβλημα.

Ξεκινησαμε στερεες απο 6 μηνων και ολα πηγαιναν καλα.

Τρελαινοταν για τις στερεες και λεω τρελαινοταν γιατι εκοψε το μεσημεριανο εδω και εναμιση μηνα!!!.

Καναμε το προηγουμενο εμβολιο και ο μικρος σε συνδιασμο με τα δοντια του εκανε πυρετο 2 μερες.

Παρολαυτα ετρωγε.

Συνεχισαμε κανονικα στερεες και ξεκινησαμε φορμουλα γαλα.

αφου πηγαν ολα καλα μου ειπε η παιδιατρος να του δωσω φασολακια και μπροκολο στη κρεατοσουπα αντι για κολοκυθακι που μεχρι τοτε ετρωγε.

Αποτελεσμα...εφαγε λιγο απο το φαγητο με το φασολακι και σχεδον καθολου οταν εβαλα μπροκολο.

απο τοτε ο μικρος οταν φτανει η ωρα του μεσημεριανου αναγουλιζει παρολο που δεν του τα ξαναεβαλα.

Επειτα του εβαλα μαζι με το μεσημεριανο λιγη μπανανα εφαγε 2 μερες και μετα τα ιδια.

το ιδιο και οταν εβαλα μπισκοτοκρεμα.

Εχω απελπιστει πια τι να κανω?

η παιδιατρος λεει να μην συμπληρωνω το γευμα με γαλα και να τον κανω να φαει γιατι μπορει να παθει αναιμια....

αλλα δεν τρωει εχω προσπαθησει με βολτες με τραγουδια με καραγκιοζιλικια αλλα τιποτα...

βοηθηστε με ...

ευχαριστω που με ακουσατε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα.

Εχω ενα μωρακι 9 μηνων πια.

Θηλασα αποκλειστικα μεχρι 8 μηνων και σταματησα λογω του οτι με δαγκωνε και ειχα προβλημα.

Ξεκινησαμε στερεες απο 6 μηνων και ολα πηγαιναν καλα.

Τρελαινοταν για τις στερεες και λεω τρελαινοταν γιατι εκοψε το μεσημεριανο εδω και εναμιση μηνα!!!.

Καναμε το προηγουμενο εμβολιο και ο μικρος σε συνδιασμο με τα δοντια του εκανε πυρετο 2 μερες.

Παρολαυτα ετρωγε.

Συνεχισαμε κανονικα στερεες και ξεκινησαμε φορμουλα γαλα.

αφου πηγαν ολα καλα μου ειπε η παιδιατρος να του δωσω φασολακια και μπροκολο στη κρεατοσουπα αντι για κολοκυθακι που μεχρι τοτε ετρωγε.

Αποτελεσμα...εφαγε λιγο απο το φαγητο με το φασολακι και σχεδον καθολου οταν εβαλα μπροκολο.

απο τοτε ο μικρος οταν φτανει η ωρα του μεσημεριανου αναγουλιζει παρολο που δεν του τα ξαναεβαλα.

Επειτα του εβαλα μαζι με το μεσημεριανο λιγη μπανανα εφαγε 2 μερες και μετα τα ιδια.

το ιδιο και οταν εβαλα μπισκοτοκρεμα.

Εχω απελπιστει πια τι να κανω?

η παιδιατρος λεει να μην συμπληρωνω το γευμα με γαλα και να τον κανω να φαει γιατι μπορει να παθει αναιμια....

αλλα δεν τρωει εχω προσπαθησει με βολτες με τραγουδια με καραγκιοζιλικια αλλα τιποτα...

βοηθηστε με ...

ευχαριστω που με ακουσατε.

 

Καλησπερα κ να σου ζησει.λιγο τα δοντια λιγο τα φασολακια κ το μπροκολο εκαναν το μωρακι να μην τρωει το μεσημερι λογικα.φρουτοκρεμα κ κρεμα το απογευμα τρωει ικανοποιητικα;εχεις δοκιμασει να τα εισαγεις ξανα ενα ενα;η να δινεις κομματακια;πχ αγγουρακι;ψωμακι τρωει;αν η παιδιατρος φοβαται για αναιμια μπορειτε να κανετε εξετασεις.δε λεω οτι ειναι σωστο να πινει μονο γαλα το μεσημερι αλλα δε θα αφηνα το παιδι μου νηστικο.βεβαια επαιρνα πιο ευκολα την αποφαση λογω θηλασμου.αλλα ξερω κ παιδακια που μεχρι κ τα τρια τρεφονται κατα βαση με γαλα(οχι θηλασμο)κ γενικα υγρα για διαφορους λογους κ ειναι υγιη.δε λεω οτι αυτο ειναι το σωστο

Link to comment
Share on other sites

Γκρινιαξε λίγο τη πρώτη δεύτερη φορά που έδωσα μπουκάλι αλλά μετά μια χαρά.

Ψωμί λέει ή παιδίατρος όχι ακόμα και γενικά να μη του δίνω αλλά απο αυτά που λέει.

Έκανα εισαγωγή ξανά ένα ένα αλλά τίποτα.

Δε ξέρω τι να κάνω.

Επίσης λέει όχι συμπλήρωμα.

Κρέμα γιαουρτακι και φρουτοκρεμα τρώει μια χαρά.

Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βάζεις λαχανικά με έντονες οσμές και γεύσεις; Πχ το μπρόκολο δεν ειναι εύκολο!

 

Δοκίμασε να αλλάξεις τις υφές, μπορει να ειναι έτοιμο για λιγότερο αλεσμένα ή απλα πατημένα με το πιρούνι.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ.

Έχω παίξει με υφές αλεσμένο μισοαλεσμενο με το πηρούνι και ολόκληρο στο χέρι αλλά τίποτα.

Έπειτα από τότε που έδωσα φασολάκια και μετα μπρόκολο δεν τρώει ούτε αυτά που έτρωγε.

Ούτε ζυμαρικά ρύζι.

Αυγό λέει μετά το χρόνο χωρίς να υπάρχει λόγος.

Πχ αλλεργία.

Και σε ότι αφορά το γάλα είχε πει μόνο 150 μλ αλλά είναι λίγο και το αύξησαν μόνη μου γιατί πινουσε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ.

Έχω παίξει με υφές αλεσμένο μισοαλεσμενο με το πηρούνι και ολόκληρο στο χέρι αλλά τίποτα.

Έπειτα από τότε που έδωσα φασολάκια και μετα μπρόκολο δεν τρώει ούτε αυτά που έτρωγε.

Ούτε ζυμαρικά ρύζι.

Αυγό λέει μετά το χρόνο χωρίς να υπάρχει λόγος.

Πχ αλλεργία.

Και σε ότι αφορά το γάλα είχε πει μόνο 150 μλ αλλά είναι λίγο και το αύξησαν μόνη μου γιατί πινουσε.

 

Αν βαλεις σιγα σιγα διαφορα μεσα στο γιαουρτι;βεβαια ουτε εγω ξερω αν θα το ετρωγα.ιταν τρωτε εσεις δε λιγουρευεται;εμας ερχοταν κ ζητουσε.δ ζηταει;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα τον αφηνα λιγες μερες να ηρεμησει..θελει γαλα...ας πιει γαλα.Μη το ζορισεις...δεν εχει νοημα να φαει με το ζορι.Επισης 9 μηνων δεν καταλαβαίνω γιατι να μη του δωσεις λιγο ψωμακι.

 

Όταν λες ότι καποιες μερες δοκιμασες να του βαλεις στο μεσημεριανο μπανανα και μπισκοτοκρεμα τι εννοεις?Μεσα στο φαγητο?Εσυ τα φαγητα που του δινεις τα δοκιμάζεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα δοκιμαζω τα φαγητά του.είναι νόστιμα όσο μπορεί να είναι το αναλατο.

Να βάλω στο γιαουρτακι φαγητό?

Όχι δε ζητάει οταν τρώμε

 

Προσπαθω να σκεφτω κτ που θα ετρωγα σαν γευση.πχ μου αρεσουν μακαρονια με σαλτσα κ γιαουρτι.βεβαια εγω βαζω πολυ λιγοτερο γιαουρτι αλλα κτ τετοιο.ξερω κ μια συνταγη με κοτοπουλο πιπεριες κ γιαουρτι.εμεις δ το τρωμε αλεσμενο αλλα φανταζομαι θα ειναι νοστιμο.συμφωνω με την νικη να μην τον πιεζεις κ να τον αφησεις μερικες μερες να ηρεμησει.η δικια μου σχεδον εναμιση μηνα δεν ετρωγε ουτε πρωινο ουτε μεσημεριανο.λογω δοντιων κ σπανακι(εμας αυτο μας χαλασε σαν γευση).το ψωμακι παντως θα ηταν πολυ βοηθητικο κ το αυγο

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ να μην τον πιεζω και δεν το κάνω.

Απλά δε ξέρω τι άλλο να κάνω.

Πέμπτη έχουμε παιδίατρο.άντε να δούμε αν πήρε κανένα γραμμάριο και τι θα πει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...