Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περιεργες κινησεις ματιων!


Recommended Posts

Γεια σας.εχω ενα μωρο 4 μηνων και παρατηρησα πριν 4 μερες την ωρα που ηταν στο ρηλαξ εκανε το καφαλι της δεξια και τα ματια της ολο δεξια σαν να προσπαθουσε να δει κατι.δεν εδωσα σημασια στην αρχη αλλα μετα το ξαναεκανε δυο τρεις φορες στη σειρα.το τραβηξα βιντεο και το ειδε ο παιδιατρος αλλα δεν του φανηκε περιεργο γιατι την ωρα που το εκανε ηταν σε εγρηγορση.δεν εκανε αλλες αποτομες κινησεις με το σωμα της οπως στους σπασμους.απλα γυρνουσε το κεφαλι και εκανε αυτο με τα ματια.χτες ομως παλι στο ρηλαξ το εκανε ξανα αλλα με τα ματια να ανοιγοκλεινουν γρηγορα.σημερα δεν την εβαλα καθολου στο ρηλαξ και καποια στιγμη που την αφησα για λιγο στο παρκο το ξαναεκανε ακριβως οπως και χτες.ανησυχω πολυ μην ειναι κατι σοβαρο.δεν το κανει οταν την εχουμε αγκαλια.και ουτε κλαιει η παραπονιεται.ουτε αλλα τιναγματα κανει με το σωμα της.εχει τυχει σε καποια απο σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου....αυτό που περιγραφεις δεν ξερω τι είναι...όμως θα σου πω την αποψη μου.Μιλα με καποιο παιδονευρολογο...υπαρχουν πολλοι αξιολογοι...να σου λυσει μια και καλη τυχον αμφιβολιες.Πολυ καλα εκανες και το εγραψες σε βιντεο...να μπορεις να το δειξεις και στο γιατρο.

 

Εχω αντιμετωπισει πρόβλημα με σπασμούς στο γιο μου...ακομα ειμαστε με θεραπεια βασικα.Για να σε καθυσηχασω λιγο,να σου πω ότι σε μικρες ηλικιες πολλες φορες μπορει να παρουσιαστουν καποια πραγματα...ακομα και σπασμοι...οι οποιοι οφείλονται στην ουσια στο γεγονός ότι ο εγκέφαλος του παιδιου δεν εχει ωριμασει ακομα.Με την παροδο των χρονων ο εγκέφαλος ωριμαζει και τα προβλήματα αυτά εξαφανιζονται.

 

Είναι πολύ θετικο παντως που ο παιδίατρος δεν το αξιολογει..ωστόσο αποψη μου είναι να παρεις γνωμη ειδικου για να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

Στο βιντεο εχω γραψει μονο αυτο που εκανε με το κεφαλι και τα ματια δεξια.τα αλλα δεν καταφερα να τα γραψω γιατι εγιναν μια φορα και πολυ γρηγορα.σημερα δεν το εχει κανει καθολου παντως.σκεφτηκα να το παρακολουθησω μερικες μερες και μηπως μπορεσω να την τραβηξω βιντεο αν το ξανακανει για να το δειξω στον παιδονευρολογο.οπως και να χει ευχαριστω για την απαντηση.ο γιος σου πως ειναι τωρα?εχουν σταματησει οι σπασμοι με τα φαρμακα?ευχομαι να πανε ολα καλα και ευχαριστω για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα είναι μια τελειως διαφορετικη περιπτωση...δοξα το Θεο παμε πολύ καλα...ευελπιστώ σε λιγο καιρο να κοψουμε και τη θεραπεια.Αν ξαναγινει προσπαθησε να τη γραψεις σε βιντεο που να φαινεται ολο το σωματακι της.

Να τη χαιρεσαι...και μην αγχωνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο θα σου έλεγα πήγαινε την σε παιδο νευρολόγο , οι παιδιατροι δεν εχουν ιδεα, μην περιμένεις απο αυτούς

Και εγω και τα δυο μου τα εχω παει για περιστατικά για τα οποία ο Παιδιατρος δεν είχε ιδεα

Good luck

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Ναι μπυ εχει τυχει στον μεγαλο μου γιο. Καποιες φορες μαλιστα γυριζε τοσο πολυ τα ματια του που φαινοταν μονο ασπρο σχεδον.κ εγω ειχαφοβηυει μην εχει κατι..το εκανε για λιγο καιρο κ οταν ειπα αν το ξανα κανει θα τον παω καπου να τον δουν απλα απο τοτε δεν το ξανα ρκανε....το σταματησε να το κανει γυρο 1,5 χρονων.δηλη τωρα εχει 1 χρονο κ μισο που δεν το εχει κανει... Κ εγω ειχα ρωτησει την παιδιατρο κ δεν ανησυχισε μου ειπε θα περασει κ συμβαινει καμια φορα στα μωρα αυτο...κ περασε..τωρα δεν θυμαμαι ακριβως αλλα περιπου εκει λιγο πριν 1,5 χρονο.αν εσυ δεις οτι χειροτερευει η το κανει συνεχεια τοτε ρωτα νευρολογο..περαστικο να ειναι ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...