Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

please βοήθεια


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας και sorry για το μεγάλο post. Please την γνώμη σας γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι γίνετε. Γέννησα 27/4 το κοριτσάκι μου βάρους 3310. Βγήκαμε απο το μαιευτήριο 2950. Άργησε να ξεκινήσει να παίρνει βάρος και αυτό συνέβη ταυτόχρονα με την χορήγηση φόρμουλας (60 ml κάθε μεσημέρι μέχρι και σήμερα). Ενώ το βάρος που παίρνει δείχνει να είναι ικανοποιητικό το μωρό δεν χορταίνει :/ πιο αναλυτικά θηλάζουμε ανά 2 ώρες την ημέρα και το βράδυ ανα 3 ή 4 (κανα δυο φορές και 5)ώρες. Περίπου 30 λεπτά απο το ενα στήθος και 20 απο το αλλο. Συνήθως το μωρό κοιμάται οταν το βγάλω απο το στήθος και γενικά σχεδόν κατα όλη την διάρκεια του θηλασμού. Μόλις το βαλω στο καρότσι ή στο κρεβάτι του ξεκινάει να κλαίει και να βάζει χερια στο στόμα να βγάζει γλωσσίτσα κλπ. Που και που δίνω πιπίλα και άλλοτε την δέχεται άλλοτε όχι (νομίζω εξαρτάται απο το πόσο πεινάει τη δεδομένη χρονική στιγμή). Εχω αλλο ενα κοριτσάκι 3.5 ετών που περνάει λίγο δύσκολα με τον ερχομό της αδερφούλας της οπότε οπως καταλαβαίνετε δεν μπορω να είμαι με το μωρό διαρκώς στο στήθος. Σήμερα το απόγευμα της έδωσα και δευτερο μπουκάλι με 60 μλ και ηρέμισε για λίγη ώρα. Με τοσο βάρος που παίρνει δεν χορταίνει? Παρακάτω σας γράφω τις μετρήσεις.

11/5 3040

13/5 3140

15/5 3240

17/5 3320

24/5 3630

28/5 3800

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δες τις καμπύλες ανάπτυξης του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας που έχουν φτιαχτεί βάσει μωρών που θήλαζαν αποκλειστικά. http://www.who.int/childgrowth/standards/en/

http://www.cdc.gov/growthcharts/data/who/GrChrt_Girls_24LW_9210.pdf

 

Το παρακάτω σχεδιάγραμμα δείχνει ότι το μωρό σου έχει χάσει βάρος... Στον ένα μήνα θα έπρεπε να είναι περίπου 4100 γραμμάρια. Εν ολίγοις, το μωρό πεινάει. Παρακάτω είναι ένα σχεδιάγραμμα που σου δείχνει αναλυτικά πόσο βάρος θα έπρεπε να έχει πάρει. Μπορείς να το εκτυπώσεις.

http://www.who.int/entity/childgrowth/standards/cht_wfa_girls_p_0_6.pdf?ua=1

 

Εγώ θα σου πρότεινα να μην αλλάζεις στήθος αν δε στο αδειάζει και να οπωσδήποτε να ενημερωθείς για τη σωστή τοποθέτηση του μωρού στο στήθος (πχ. η κοιλιά του να κοιτάει προς τη δική σου κι όχι προς το ταβάνι και το στόμα του να είναι διάπλατα ανοιχτό όταν πιάνει τη θηλή και ιδίως το κάτω χείλος του να ακουμπάει στη βάση της θηλής σου κι όχι στην άκρη της).

 

Δες:

ιστοσελίδα παιδιάτρου με οδηγίες για το θηλασμό

ενημερωτικό φυλλάδιο από σύνδεσμο για το θηλασμό

 

Θα σου πρότεινα να μη βάζεις πιπίλα όταν γκρινιάζει, γιατί το μωρό μπορεί απλώς να πεινάει εκείνη την ώρα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και να σου ζήσει!

 

Συμφωνώ σε όλα με τη xristas, εκτός από την απώλεια βάρους. Σύμφωνα με τις μετρήσεις, το μωρό παίρνει γύρω στα 40-50 γραμμάρια την ημέρα! Δε λαμβάνω υπ'όψιν το βάρος γέννησης, καθώς αφορά διαφορετική ζυγαριά, προφανώς.

 

Το βασικότερο όλων είναι να πιάνει καλά το μωρό το στήθος. Είσαι σίγουρη ότι καταπίνει, όταν θηλάζει;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Δεν είχα ιδέα οτι θα έπρεπε το μωρό να έχει φτάσει σε συγκεκριμένο βάρος. Θεωρούσα οτι αφού παίρνει είμαστε οκ.

Νομίζω η τοποθέτηση του στο στήθος είναι σωστή και καταπίνει έντονα τουλάχιστον λίγο μετά την έναρξή του. Στην πορεία κοιμάται πιπιλάει και που και που βλέπω κίνηση στο λαιμό του οπότε υποθέτω καταπίνει σε πιο αργούς ρυθμούς (τουλάχιστον απο το δεξί στήθος, απο το αριστερό τα ίδια αλλά οχι με τόσο έντονη κατάποση - γενικά το αριστερό μάλλον έχει λίγο μειωμένη παραγωγή).

Απο σήμερα ξεκινάω να μην αλλάζω στήθος, να υποθέσω οτι έτσι θα παίρνει πιο πολυ απο το λιπαρό γάλα και θα χορταίνει και θα πάρει παραπάνω βάρος?? Και πως θα καταλάβω οτι έχει αδειάσει το στήθος? Αν το πιέσω και δεν πεταχτεί με πίεση?

Πιπίλα προσπαθώ να μην δίνω καθόλου παρα μόνο για λίγα λεπτά οταν δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.

Η ζυγαριά είναι η ίδια και οι μετρήσεις περίπου ίδια ώρα εκτος απο τις μετρησεις στο μαιευτήριο (γέννησης και εξόδου).

Τι μπορώ να κάνω με το συμπλήρωμα? Αν δω οτι συνεχίζει να μην χορταίνει μήπως να το αυξήσω?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να μην αλλάζεις στήθος αν δε στο αδειάζει

 

Η συχνή εναλλαγή αυξάνει την παραγωγή, ενώ η λιγότερο συχνή τη μειώνει. Το πρόβλημά σας δεν φαίνεται να είναι η υπερπαραγωγή, γι΄αυτό δεν συμφωνώ με το να αδειάζει το στήθος.

 

Πρακτικά, τι μπορείς να κάνεις:

 

-Για να θηλάζει πιο γρήγορα, όταν τη βλέπεις να αποκοιμιέται, να της γαργαλάς απαλά το αυτάκι για να ξυπνήσει και να συνεχίσει να θηλάζει.

- Για να μην ξυπνά όταν τη βάζεις στο κρεββατάκι της, να θηλάζεις ξαπλωμένη και όταν βλέπεις ότι έχει αποκοιμηθεί για τα καλά, να σηκώνεσαι και να την αφήνεις να κοιμάται στο κρεββάτι σου.

 

Καλή συνέχεια!

 

ΥΓ: Η Scratée είναι παιδίατρος, κάτι ξέρει για το βάρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνώ για το βάρος ότι είναι καλό. Η Πατσούρου γράφει ότι το μωρό θα πρέπει να έχει ανακτήσει το βάρος της γέννησης το αργότερο όταν γίνει 21 ημερών. Συμφωνώ επίσης με το να αλλάζεις συχνά στήθος. Το στήθος ποτέ δεν αδειάζει εντελώς εντελώς. Από τη στιγμή που δέχεται το ερέθισμα από το στόμα του μωρού θα συνεχίσει να βγάζει συνεχώς γάλα έστω και από λίγο. Άυτό που δεν πρέπει να κάνεις είναι να βγάζει το μωρό ενώ θηλάζει γρήγορα και καλά από το ένα στήθος και το γάλα τρέχει άφθονο. Σε αυτή την περίπτωση άσε πρώτα το μωρό να πιει με την ησυχία του και όταν αρχίζει να δείχνει ότι "βαριέται" και χαζοπίνει που κι από καμιά γουλιά τότε το αλλάζεις.

 

Είναι πολύ σημαντικό το μωρό να είναι σε εγρήγορση όσο γίνεται και να θηλάζει καλά κατά τη διάρκεια του θηλασμού. Αυτό θα σε βοηθήσει κι εσένα για να μη νιώθεις ότι είσαι όλη την ώρα με το μωρό κολλημένο πάνω σου. Εμένα με είχαν βοηθήσει πολύ οι μαλάξεις. Αφού βεβαιωθείς ότι το μωρό ε΄χει πιάσει όσο πιο βαθιά γίνεται αρχισενα πιέζεις ρυθμικά το στήθος με τον αντίχειρα από πάνω και τα άλλα δάχτυλα από κάτω. Πρόσεξε όμως να μην είναι τα δάχτυλά σου πολύ κοντά στη θηλή και τη βγάλεις κατά λάθος από το στόμα του μωρού πιέζοντας. Έτσι όπως θα σφίγγεις το στήθος θα κατεβαίνει περισσότερο γάλα πιο γρήγορα και το μωρό θα τελειώνει τους θηλασμούς γρηγορότερα. Εγώ θυμάμαι στα παιδιά μου ο κάθε θηλασμός το πολύ να ήταν ένα δεκάλεπτο από το κάθε στήθος. μετά δεν έβρισκαν πολύ γάλα και τα άφηνα στο κρεβάτι τους. Ωστόσο το επόμενο γεύμα μπορεί να ήταν και μόνο μισή ώρα αργότερα.

 

Για τη ζήλεια εμένα με είχε βοηθήσει παρότι είχα το μωρό αγκαλιά και το θήλαζα ή του άλλαζα την πάνα κατά τα άλλα να κάνω λίγο σαν να μην υπάρχει. Δε μιλούσα πολύ γι' αυτό ούτε έδειχνα ότι αγχώνομαι αν έκλαιγε αλλά μιλούσα όλη την ώρα στο μεγαλύτερο παιδί. Του διάβαζα παραμύθια ή παίζαμε με τις κούκλες ή απλά κοιτούσα να συζητάω μαζί του για να μην τραβάει την προσοχή το αδερφάκι του.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Απο χθες ξεκίνησα να αλλάζω στήθος πιο συχνά και σήμερα μου φαίνεται οτι παει λίγο καλύτερα. Υπάρχει περίπτωση τοσο σύντομα?.

Ωστόσο το μωρό έβγαλε 2-3 μεγάλες γουλιές ή εμετό (απ την ξινίλα να υποθέσω ήταν εμετός?).

Το μεσημέρι έδωσα 60 μλ και δεν σταμάταγε την γκρίνια και άλλα 40 και ηρέμησε, μετα απο λίγο έβγαλα με το χέρι σε 5 λεπτά περίπου 20 μλ συνολο (απο το αριστερό αντε να έβγαλα 5).

Κοιτώντας λίγο πιο προσεχτικά ίσως τελικά το μωρό να μην πιάνει καλά (http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=videos-greek) και νομίζω οτι το αντανακλαστικό ροής μου δεν είναι τοσο έντονο (σήμερα είχε αυξηθεί αρκετά απο τον δεξί μαστό λίγο απο τον αριστερό).

Η αύξηση παραγωγής αυξάνει και τη ροή?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σου πω ότι έχεις μπει στο καλύτερο δυνατό σάιτ για το θηλασμό (εννοώ το breastfeedinginc.ca). Αν έχεις το χρόνο και την υπομονή να διαβάσεις τις οδηγίες, θα καταφέρεις το σπουδαιότερο: να καταλάβεις αν και πότε το μωρό πίνει γάλα. Δώσε βάση στο tip που μόνο ο Newman τονίζει (όλοι οι άλλοι μιλάνε για ήχους κατάποσης, λαιμό που ανεβοκατεβαίνει κτλ): το μωρό πρέπει να κάνει μία στιγμιαία παύση, με το στόμα ανοιχτό, όταν θηλάζει. Αυτή η παύση υποδεικνύει ότι το στοματάκι του είναι γεμάτο γάλα. Με λίγη εξάσκηση, θα το αναγνωρίζεις. Επίσης, είναι σημαντική η ασυμμετρία στην τοποθέτηση: το πηγουνάκι πρέπει να είναι βαθιά χωμένο στο στήθος, ενώ η μυτούλα κρατάει κάποια απόσταση.

 

Ήδη λες ότι αναγνώρισες κάποια λάθη στην τοποθέτηση. Αυτό είναι πολύ καλό, απόδειξη ότι μάλλον τα διόρθωσες και αύξησες την παραγωγή! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Απο χθες ξεκίνησα να αλλάζω στήθος πιο συχνά και σήμερα μου φαίνεται οτι παει λίγο καλύτερα. Υπάρχει περίπτωση τοσο σύντομα?.

Ωστόσο το μωρό έβγαλε 2-3 μεγάλες γουλιές ή εμετό (απ την ξινίλα να υποθέσω ήταν εμετός?).

Το μεσημέρι έδωσα 60 μλ και δεν σταμάταγε την γκρίνια και άλλα 40 και ηρέμησε, μετα απο λίγο έβγαλα με το χέρι σε 5 λεπτά περίπου 20 μλ συνολο (απο το αριστερό αντε να έβγαλα 5).

Κοιτώντας λίγο πιο προσεχτικά ίσως τελικά το μωρό να μην πιάνει καλά (http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=videos-greek) και νομίζω οτι το αντανακλαστικό ροής μου δεν είναι τοσο έντονο (σήμερα είχε αυξηθεί αρκετά απο τον δεξί μαστό λίγο απο τον αριστερό).

Η αύξηση παραγωγής αυξάνει και τη ροή?

 

Δεν εχεις απομακρυνθεί πολυ απο τον τοκετό επομένως οι αλλαγές στην παραγωγή μπορει να ειναι γρήγορες.

Οταν δινεις συμπλήρωμα δοκίμασε να βάζεις το μωρό στο στήθος ξανά, να ειναι τελευταία επιλογή το να ξαναδίνεις μετά απο λιγο συμπλήρωμα πάλι.

Αν υποπτευεσαι οτι το μωρό δεν πιάνει καλα, προσπάθησε να μην δινεις μπουκάλι, αν χρειαστεί συμπλήρωμα δώσε με σύριγγα, κουταλάκι, ποτηράκι ή σωληνάκι σίτισης.

Το αντανακλαστικό ροής δεν ειναι τόσο έντονο σε σχέση με παλιά εννοείς;

Το μωρό θηλαζει απο το ενα στήθος καλυτερα απο το άλλο;

Η αύξηση παραγωγής δεν συνεπάγεται κι αύξηση ροής απαραίτητα!

Πόσες πάνες βρέχει το μωρό;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3 μέρες πίνω και το τσαι της weleda. Δεν ξέρω αν βοήθησε και αυτό.

Το αντανακλαστικό το βλέπω πιο έντονο πιθανών απο την αύξηση στην παραγωγή, πριν ήταν σταγόνες.

Ναι με το δεξί στήθος πάει πολύ καλύτερα.

Οι πάνες είναι σίγουρα 7-8.

Σήμερα νομίζω πάει ακόμα καλύτερα αν και δεν θηλάζει πολύ ώρα (όταν αποκοιμηθεί δεν την αφήνω πολύ ώρα στο στήθος). Είναι περισσότερη ώρα ξύπνια τώρα όταν θηλάζει.

Εφόσον το βάρος που παίρνει είναι ικανοποιητικό (χθες ήταν 4080) να υποθέσω οτι τόσο καιρό έπινε το γάλα που χρειαζόταν πιπιλώντας (άρα και σε πολλές ώρες) και γιαυτό και πείναγε συνέχεια?

Το ζητούμενο είναι αν το έχω καταλάβει σωστά όχι το πόση ώρα μένει το μωρό στο στήθος αλλά το πόσο γάλα απομακρύνετε απο το στήθος. Σωστά?

Σήμερα που ήπιε λίγο καλύτερα στο δεκάλεπτο είχε χαλαρώσει και κοιμηθεί και όταν την άφησα στο καρότσι δεν άρχισε να κλαίει (που συνήθως απο την πείνα αυτό έκανε).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ και 3 μέρες πίνω και το τσαι της weleda. Δεν ξέρω αν βοήθησε και αυτό.

Το αντανακλαστικό το βλέπω πιο έντονο πιθανών απο την αύξηση στην παραγωγή, πριν ήταν σταγόνες.

Ναι με το δεξί στήθος πάει πολύ καλύτερα.

Οι πάνες είναι σίγουρα 7-8.

Σήμερα νομίζω πάει ακόμα καλύτερα αν και δεν θηλάζει πολύ ώρα (όταν αποκοιμηθεί δεν την αφήνω πολύ ώρα στο στήθος). Είναι περισσότερη ώρα ξύπνια τώρα όταν θηλάζει.

Εφόσον το βάρος που παίρνει είναι ικανοποιητικό (χθες ήταν 4080) να υποθέσω οτι τόσο καιρό έπινε το γάλα που χρειαζόταν πιπιλώντας (άρα και σε πολλές ώρες) και γιαυτό και πείναγε συνέχεια?

Το ζητούμενο είναι αν το έχω καταλάβει σωστά όχι το πόση ώρα μένει το μωρό στο στήθος αλλά το πόσο γάλα απομακρύνετε απο το στήθος. Σωστά?

Σήμερα που ήπιε λίγο καλύτερα στο δεκάλεπτο είχε χαλαρώσει και κοιμηθεί και όταν την άφησα στο καρότσι δεν άρχισε να κλαίει (που συνήθως απο την πείνα αυτό έκανε).

 

Υπάρχουν μητέρες που εχει βοηθησει το τσάι, οι απόψεις διίστανται!

 

Ακόμη και το πιπίλισμα την ώρα που εχει αποκοιμηθεί δινει ερέθισμα στο στήθος για αύξηση παραγωγής.

 

Σωστά! Το πόση ώρα ειναι στο στήθος δεν εχει καμία μα καμία σημασία. Μπορει να ειναι 20 ωρες και να μην εχει θηλάσει ικανοποιητικά αλλα μπορει να θηλαζει άπαιχτα σε 10 λεπτά! Σημασία εχει το μωρό να καταπίνει, εσυ να δίψας, να νιώθεις το στήθος γεμάτο πριν και άδειο ή σχεδόν άδειο μετά το θηλασμο, το μωρό να βρέχει πάνες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια πως ακριβώς λειτουργεί το αντανακλαστικό ροής? Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω οταν σταματάει να το ενεργοποιώ πάλι? Όταν βάζω το μωρό στο στήθος ξεκινάει μετα απο λίγο η ροή και καταπίνει (οχι τέλεια αλλά καλύτερα απο πρίν) μόλις σταματήσει η ροή ξεκινάει να πιπιλάει και φυσικά κοιμάται. Σήμερα θέλει συνέχεια να είναι στο στήθος πίνει - πιπιλάει - κοιμάται και μόλις την αφήσω κάτω κλάμματα. Μπορεί να είναι άλμα ανάπτυξης? (χθες σαραντίσαμε). Αφού σαραντίσαμε έχει εδραιωθεί η γαλουχία? Και τι γίνετε στην περίπτωση μας που το γάλα μου δεν φτάνει? Απο βάρος νομίζω καλά πάμε χθες ήταν 4180.

Link to comment
Share on other sites

Για να ενεργοποιήσεις και πάλι το αντανακλαστικό καθόδου αλλάζεις στήθος. Αλλα ακόμη και στο ίδιο στήθος να συνεχισεις συνήθως μετά απο λιγο ενεργοποιείται και πάλι.

Είστε σε μέρες βαρβατου άλματος!

Η εδραίωση θηλασμού δεν ειναι αυτόματη διαδικασία που στις 39 μέρες δεν εχει γίνει και στις 41 εχει! Και για επιτευχθεί στο 100% πρέπει ο θηλασμος να ειναι αποκλειστικός!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το συμπληρωμα που δινω ειναι max 90 ml το μεσημερι. Νομιζω θα ειναι ευκολο να κοπει. Πρεπει να το κοψω σταδιακα η οχι? Επισης επειδη δεν χορταινει το μωρο προσπαθω να κανω πολλες εναλλαγες για να αυξησω την παραγωγη. Ποτε να τις σταματησω αφου δω οτι εχει αυξηθει η παραγωγη η πρεπει νωριτερα?

Link to comment
Share on other sites

Το συμπληρωμα που δινω ειναι max 90 ml το μεσημερι. Νομιζω θα ειναι ευκολο να κοπει. Πρεπει να το κοψω σταδιακα η οχι? Επισης επειδη δεν χορταινει το μωρο προσπαθω να κανω πολλες εναλλαγες για να αυξησω την παραγωγη. Ποτε να τις σταματησω αφου δω οτι εχει αυξηθει η παραγωγη η πρεπει νωριτερα?

 

Γενικώς δεν σταματάμε κατι αν βλέπουμε οτι δουλεύει! Αν το μωρό κι εσυ δεν έχετε πρόβλημα συνεχίζεις τις εναλλαγές μέχρι να αυξηθεί η παραγωγή.

 

Αν ειναι τόσο λιγο μπορείς να το μειώνεις κατα 10μλ κάθε μέρα.

 

Οι βρεγμένες πάνες πόσες ειναι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι βρεγμένες πάνες είναι σίγουρα 6-8. Εδω και 2 μέρες περίπου επειδή παρατήρησα οτι το αριστερό στήθος είναι πολυ πίσω σε σχέση με το δεξί ξεκινάω πάντα τον θηλασμό προσφέροντας πάντα αυτό. Είναι σωστό αυτό?

Τα άλματα ανάπτυξης ποσο περίπου κρατάνε? Εδώ και μερικές μέρες συνέχεια θέλει να είναι στο στήθος οπου αρχικά πινει λίγο και λιώνει στον ύπνο την ξυπνάω στο καπακι ξανακοιμάται κοκ. Είναι φυσιολογικό αυτό? Οσο κοιμάται πίνει αργά και πιπιλάει (ειναι 44 ημερών).

Την επόμενη εβδομάδα έχω εξετάσεις πράγμα που σημαίνει οτι απο τις 8 μεχρι τις 12,30 περίπου δεν θα υπάρχει η δυνατότητα θηλασμού και θα πιεί ξένο. Θα θηλάσω σίγουρα πριν και αμέσως μετά. Στο ενδιάμεσο ελπίζω να πιεί μόνο ενα μπουκάλι αλλα δεν είμαι σίγουρη αν θα εξαντλήσω όλο το χρόνο της εξέτασης και χρειαστεί να δωθεί και δεύτερο. Καμια πρόταση για το τι μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Οι βρεγμένες πάνες είναι σίγουρα 6-8. Εδω και 2 μέρες περίπου επειδή παρατήρησα οτι το αριστερό στήθος είναι πολυ πίσω σε σχέση με το δεξί ξεκινάω πάντα τον θηλασμό προσφέροντας πάντα αυτό. Είναι σωστό αυτό?

Τα άλματα ανάπτυξης ποσο περίπου κρατάνε? Εδώ και μερικές μέρες συνέχεια θέλει να είναι στο στήθος οπου αρχικά πινει λίγο και λιώνει στον ύπνο την ξυπνάω στο καπακι ξανακοιμάται κοκ. Είναι φυσιολογικό αυτό? Οσο κοιμάται πίνει αργά και πιπιλάει (ειναι 44 ημερών).

Την επόμενη εβδομάδα έχω εξετάσεις πράγμα που σημαίνει οτι απο τις 8 μεχρι τις 12,30 περίπου δεν θα υπάρχει η δυνατότητα θηλασμού και θα πιεί ξένο. Θα θηλάσω σίγουρα πριν και αμέσως μετά. Στο ενδιάμεσο ελπίζω να πιεί μόνο ενα μπουκάλι αλλα δεν είμαι σίγουρη αν θα εξαντλήσω όλο το χρόνο της εξέτασης και χρειαστεί να δωθεί και δεύτερο. Καμια πρόταση για το τι μπορώ να κάνω?

 

 

Δινεις πρώτα το στήθος με τη μικρότερη παραγωγή. Αλλα να εχεις υπόψιν σου οτι ειναι φυσιολογικό το ενα στήθος να εχει πιο πολυ γαλα κι οτι πολλές φορες μας δημιουργείται απλα η εντύπωση οτι εχει μεγάλη διαφορά ενώ δεν εχει.

 

Είστε σε άλμα μαλλον, ναι ειναι φυσιολογικό.

 

Εχεις θηλαστρο για να αφήσεις καθόλου γαλα; Το στήθος σου θα τα "παίξει" πάντως τόσες ωρες!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταν ενα εξάωρο ενώ είχα υπολογίσει τετράωρο. Είχε πρηστεί αρκετά το στήθος αλλα θήλασε αμέσως μετά οπότε οκ.

Νομίζω γενικά έχουμε κάπως ηρεμήσει βέβαια το μωρό θελει ανα μιάμιση ώρα περίπου να τρώει και γενικά ενω τρώει καλύτερα μένει ώρα στο στήθος. Το συμπλήρωμα δεν το χουμε κόψει ακόμα και απ την μία θέλω να το κόψει απ την άλλη επειδή συνήθως μετα απ αυτό κοιμάται καλά σκέφτομαι μήπως δεν το κόψω γιατι ο χρόνος αυτός που κοιμούνται τα μωρά μπορώ να κάνω δουλειές κλπ (σήμερα ήπιε 70 - τις φτιάχνω 90 κ οσο πιεί αν το πιεί όλο δεν της φτιάχνω άλλο). Αυτό όμως με πάει πίσω με κάποιο τρόπο? Επίσης μέχρι πόση ώρα να την αφήνω το βράδυ? Αν δεν ξυπνάει συνήθως την ξυπνάω max στο πεντάωρο έχοντας όμως και αλλο ενα τετράωρο περίπου. Δηλαδή χθες πχ έφαγε περίπου 10, 03, 07 και μετα ανα μιάμιση περίπου ώρα εκτος απο το μεσημέρι που μπορεί να είναι τρίωρο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταν ενα εξάωρο ενώ είχα υπολογίσει τετράωρο. Είχε πρηστεί αρκετά το στήθος αλλα θήλασε αμέσως μετά οπότε οκ.

Νομίζω γενικά έχουμε κάπως ηρεμήσει βέβαια το μωρό θελει ανα μιάμιση ώρα περίπου να τρώει και γενικά ενω τρώει καλύτερα μένει ώρα στο στήθος. Το συμπλήρωμα δεν το χουμε κόψει ακόμα και απ την μία θέλω να το κόψει απ την άλλη επειδή συνήθως μετα απ αυτό κοιμάται καλά σκέφτομαι μήπως δεν το κόψω γιατι ο χρόνος αυτός που κοιμούνται τα μωρά μπορώ να κάνω δουλειές κλπ (σήμερα ήπιε 70 - τις φτιάχνω 90 κ οσο πιεί αν το πιεί όλο δεν της φτιάχνω άλλο). Αυτό όμως με πάει πίσω με κάποιο τρόπο? Επίσης μέχρι πόση ώρα να την αφήνω το βράδυ? Αν δεν ξυπνάει συνήθως την ξυπνάω max στο πεντάωρο έχοντας όμως και αλλο ενα τετράωρο περίπου. Δηλαδή χθες πχ έφαγε περίπου 10, 03, 07 και μετα ανα μιάμιση περίπου ώρα εκτος απο το μεσημέρι που μπορεί να είναι τρίωρο.

 

Το αν σε παει πίσω ειναι καθαρά υποκειμενικό και εξαρτάται απο το τι θέλεις να κανεις.

Προσωπικά θεωρώ πλάνη το συμπλήρωμα αλλα αυτό ειναι προσωπική άποψη!

Το βραδυ άσε το μωρό να κοιμάται εφόσον παίρνει βάρος και βρέχει πάνες, μην το ξυπνάς.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...