Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικος θηλασμος κ θηλαστρο


Recommended Posts

Κοριτσια τα φωτα σας....το μικρο μου ειναι 50 ημερων κ θηλαζει αποκλειστικα .... Της δινω το ενα στηθος κ χορταινει μια χαρα.... Μετα το τριωρο της δινω το αλλο κοκ ... Θα μπορουσα να αδειαζω με θηλαστρο το δευτερο για να αποθηκευσω γαλατακι;;;; Υπαρχει περιπτωση να μειωθει το γαλα μου;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χρειαζεται να κανεις αντλησεις για τράπεζα γαλακτος; Θα επιστρέψεις στη δουλεια;

 

Το τρίωρο "προγραμμα" το δημιούργησες εσυ ή το μωρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το τριωρο το εφτιαξε μονη της αλλα δεν ειναι κ παντα ετσι ... Μπορει στη μια ωρα να πεινασει μπορει ομως κ στο 5 ωρο!!!! Κατα μεςο ορο κ συνηθως ξυπναει στο 3ωρο!!! Στην δουλεια οχι δεν επιστρεφω.... Θελω να βγαλω γαλατακι 1) για να μπορω να λειψω εστω κ ενα διωρο απο το σπιτι χωρις να αγχωνομαι και 2) εχω αλλο ενα μικρο 15 μηνων κ σκεφτηκα πως θα μπορουσα να του βαζω γαλατακι στη φρουτοκρεμα του;)

Link to comment
Share on other sites

Η παραγωγή σου δεν θα μειωθεί και να μην βγάλεις γαλα.Το μωρο θα την προσαρμόσει στα μέτρα του! Μπορεις να βγάζεις βεβαια αν θες αλλα με προγραμμα και μετρό για αν μην κανείς υπερπαραγωγή.Π.χ. Πρωι μια φορα και μια μεσημέρι για συγκεκριμένη ωρα και το σώμα σου θα προσαρμοστεί πολυ σύντομα και σε αυτη την διαδικασία.Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Το τριωρο το εφτιαξε μονη της αλλα δεν ειναι κ παντα ετσι ... Μπορει στη μια ωρα να πεινασει μπορει ομως κ στο 5 ωρο!!!! Κατα μεςο ορο κ συνηθως ξυπναει στο 3ωρο!!! Στην δουλεια οχι δεν επιστρεφω.... Θελω να βγαλω γαλατακι 1) για να μπορω να λειψω εστω κ ενα διωρο απο το σπιτι χωρις να αγχωνομαι και 2) εχω αλλο ενα μικρο 15 μηνων κ σκεφτηκα πως θα μπορουσα να του βαζω γαλατακι στη φρουτοκρεμα του;)

 

Μπορείς να βγάλεις γαλα το πρωι που βοηθαει η ροη και να το εχεις για μια ωρα ανάγκης. Ιδανικά θηλαζεις πριν φύγεις απο το σπιτι και οταν επιστρέψεις.

 

Για το προγραμμα να εχεις απλα στο νου σου οτι καποια μωρα ξεχνούν να ζητήσουν να θηλάσουν μερικές φορες γιατι ειναι απασχολημένα με αλλα πραγματα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κι εγώ σε αυτό το θεμα πάνω.

Εχω ενα μωράκι 3 μηνών και κάτι λιγο. Γενικά είναι από τα παιδιά μάλλον που δεν τα απασχολεί το φαγητό! Τον πρώτο καιρό μαλιστα με το θηλασμό είχα σκάσει γιατί δεν έτρωγεμ αλλά κοιμόταν και αργήσαμε να πάρουμε το βάρος γέννησης. Είχα και πληγωμένες θηλές κτλ. Τελοσπάντων μετά τους 2 μήνες είμαστε γενικά πολύ καλά στο θέμα. Δυστυχως θα πρέπει όμως να αρχίζω να φτιάχνω τράπεζα για επιστροφή στη δουλειά... Εχω νοικιάσει νοσοκομειακο θήλαστρο, αλλά τώρα που πίνει το μανάρι μου, όποτε έχω κάνει άντληση, βγάζω κάτι ελάχιστα του στυλ 30 ml. Τι να κάνω?

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ σε αυτό το θεμα πάνω.

Εχω ενα μωράκι 3 μηνών και κάτι λιγο. Γενικά είναι από τα παιδιά μάλλον που δεν τα απασχολεί το φαγητό! Τον πρώτο καιρό μαλιστα με το θηλασμό είχα σκάσει γιατί δεν έτρωγεμ αλλά κοιμόταν και αργήσαμε να πάρουμε το βάρος γέννησης. Είχα και πληγωμένες θηλές κτλ. Τελοσπάντων μετά τους 2 μήνες είμαστε γενικά πολύ καλά στο θέμα. Δυστυχως θα πρέπει όμως να αρχίζω να φτιάχνω τράπεζα για επιστροφή στη δουλειά... Εχω νοικιάσει νοσοκομειακο θήλαστρο, αλλά τώρα που πίνει το μανάρι μου, όποτε έχω κάνει άντληση, βγάζω κάτι ελάχιστα του στυλ 30 ml. Τι να κάνω?

 

Σε ποσο καιρο επιστρέφεις στη δουλεια; Εχεις δυνατότητα αντλησης εκει;

Ποσες ωρες συνολικής απουσίας;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Εκεί θα μπορώ καποια στιγμή πιστευω να αντλώ... Πως μεταφερω όμως το νοσοκομειακό εκει?

Εξαρταται βασικά από εμένα πότε θα επιστρεψω- δυστυχώς πρέπει άμεσα- υπολογιζω σε 1 μηνα περίπου. Θα προσπαθησω να μην λείπω για πολλές ώρες.

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites

Εκεί θα μπορώ καποια στιγμή πιστευω να αντλώ... Πως μεταφερω όμως το νοσοκομειακό εκει?

Εξαρταται βασικά από εμένα πότε θα επιστρεψω- δυστυχώς πρέπει άμεσα- υπολογιζω σε 1 μηνα περίπου. Θα προσπαθησω να μην λείπω για πολλές ώρες.

 

Σε τσαντα, και το γαλα σε ισοθερμική τσαντα με παγοκυστες. Στη δουλεια υπαρχει ψυγειο;

 

Υπαρχει και το pump in style της medela που ειναι πιο διακριτικό.

Δες εδω για τα θηλαστρα:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862

 

Μπορεις να αντλεις το πρωι που βοηθαει η ροη πριν ξυπνήσει ή μετα απο θηλασμο. Θηλαζει απο ενα στηθος ή δυο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σε τσαντα, και το γαλα σε ισοθερμική τσαντα με παγοκυστες. Στη δουλεια υπαρχει ψυγειο;

 

Υπαρχει και το pump in style της medela που ειναι πιο διακριτικό.

Δες εδω για τα θηλαστρα:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862

 

Μπορεις να αντλεις το πρωι που βοηθαει η ροη πριν ξυπνήσει ή μετα απο θηλασμο. Θηλαζει απο ενα στηθος ή δυο;

 

Ειδα αυτο με τα θηλαστρα! εχω το ameda!

Θηλάζει συνηθως κι από τα δυο... Τι να κανω?

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειδα αυτο με τα θηλαστρα! εχω το ameda!

Θηλάζει συνηθως κι από τα δυο... Τι να κανω?

 

Μπορείς να αντλείς μετά από κάθε θηλασμό για 10 λεπτάκια και θα δεις πως θα πάει. Αν το μωρό σου δεν ξυπνάει το βράδυ αν θέλεις κάνε μια άντληση τότε.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό; Θέλω κι εγώ να αντλώ λίγο γάλα για να μπορώ να βγω λίγο με τον άντρα μου κάνα Σάββατο βράδυ. Θέλω να μάθω από ποιο στήθος πρέπει να αντλώ, πότε (δλδ πριν ή μετά το φαγητό της μπέμπας) και μέχρι πόσα ml ώστε να μην επηρεάσω την παραγωγή μου.

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό; Θέλω κι εγώ να αντλώ λίγο γάλα για να μπορώ να βγω λίγο με τον άντρα μου κάνα Σάββατο βράδυ. Θέλω να μάθω από ποιο στήθος πρέπει να αντλώ, πότε (δλδ πριν ή μετά το φαγητό της μπέμπας) και μέχρι πόσα ml ώστε να μην επηρεάσω την παραγωγή μου.

 

Μόλις τελειώσεις το θηλασμό άντλησε. Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία όταν πρόκειται για περιστασιακή χρήση, η παραγωγή δεν επηρεάζεται τόσο εύκολα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γεια σας! Περιμένουμε το πρώτο μας μωράκι και τώρα κάνω τις αγορές για τα είδη πρώτης ανάγκης. Έχω σκοπό να θηλάσω αποκλειστικά όλο το πρώτο εξάμηνο και στη συνέχεια όσο πάει και είχα αποφασίσει να μη βάλω μπιμπερό στο σπίτι. Διαβάζοντας όμως για το θηλασμό την πατσούρου κλπ είδα ότι πολλές είναι οι περιπτώσεις που μπορεί να χρειαστεί να νοικιάσω νοσοκομειακό θήλαστρο τους πρώτους μήνες (δε με ενδιαφέρει να κάνω τράπεζα γάλακτος τον πρώτο χρόνο, θα είμαι σπίτι) και αναρωτιόμουν:

 

- σε περίπτωση που προκύψει έκτακτη ανάγκη να αντλήσω τον 3ο μήνα π.χ., θα πρέπει να βρίσκεται τουλάχιστον ένα μπιμπερό στο σπίτι και σακουλάκια αποθήκευσης ή αυτά σου τα φέρνουν όταν νοικιάσεις το νοσοκομειακό μαζί με το θήλαστρο;

 

- φαντάζομαι το μπιμπερό δεν θα το φέρνουν, οπότε να έχω πάρει από πριν ή θα τρέχω πανικόβλητη; Επίσης, αν πρέπει όντως να βρίσκεται ένα, τι να πάρω;

 

Οι ερωτήσεις μου αφορούν την περίοδο μετά την εδραίωση της γαλουχίας, πιο πριν αν χρειαστεί θα δώσω με σύριγγα ή κάπως αλλιώς. Αλλά όλες μου λένε πάρε κι ένα μπιμπερό να βρίσκεται κι έχω προβληματιστεί μήπως κάνω βλακεία που δεν παίρνω.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

 

Μην αγχώνεσαι για αυτό.

 

Αν χρειαστεί να νοικιάσεις θήλαστρο, θα πάρεις από εκεί και σακουλάκια, μπουκάλια, κτλ.

 

Αν χρειαστείς μπουκάλι, άλλη στιγμή, έχουν όλα τα φαρμακεία και τα καταστήματα με βρεφικά είδη.

 

Με το καλό!

 

ΥΓ: αν θυμάμαι καλά, τον Κουτρουμάνη δεν έχεις; :)

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για άλλη μια φορά, Scratee! Όχι, τελικά έχω το Μιχαλόπουλο! Οπότε το αφήνω και αν προκύψει ανάγκη ελπίζω να 'ναι εύκολο να πάρω τότε όλα τα σύνεργα!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή γέννησα πριν δύο περίπου μήνες(θηλάζω αποκλειστικά) κ ήμουν στη φάση σου θα σου πρότεινα να μην σπεύσεις να αγοράσεις πααααρα πολλά πραγματα πχ μπουκάλια, θερμαντηρα, αποστειρωτη, πιπιλες κλπ. εφόσον δεν σκοπεύεις να επιστρεψεις σύντομα στη δουλειά σου κι εφόσον θέλεις να θηλασεις αποκλειστικά.. Το πιο πιθανό είναι να κανείς αραιή χρήση τους....Φιλικά!!!

 

 

ΥΓ:δεν ξέρω για τον Μιχαλόπουλο αλλά για τον Κουτρουμανη μόνο τα καλύτερα μπορώ να πω!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τις κοπέλες!

όταν γεννηθεί το μωρό θα δεις τι χρειάζεσαι και τι όχι. Εγώ πήρα ένα σωρό πιπίλες γιατί μου έλεγαν ότι χρειάζονται, η μικρή μέχρι τώρα (είναι 3 μηνών)δεν θέλει ούτε να τις δει και δεν υπάρχει κανένας τρόπος να της τις δώσω. Οπότε εγώ θα σου έλεγα να περιμένεις και να δεις τι ανάγκες θα έχετε εσύ και το μωράκι σου και τότε να αγοράσεις.

 

ΥΓ και μπουκάλια έχω, άχρηστα και αυτά ( θηλάζω αποκλειστικά)

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα γνώμη μου είναι να μην πάρεις τίποτα μέχρι να δεις τι σου χρειάζεται.

Και θήλαστρο πήρα που εκτός από 2 φορές που το έβαλα για αποσυμφόρηση στην αρχή, έμεινε στο κουτί. Το χρησιμοποιώ τώρα στο 6μηνο για να βγάζω γάλα για την κρέμα του μικρού. Και πιπίλες μας είχαν πει στο μαιευτήριο πως μπορεί να χρειαστούν- της χάρισα σε μια φίλη μου αφού ο δικός μου δεν της έπαιρνε. Και μπουκάλια ευτυχώς μόνο 2 που δεν τα χρησιμοποίησα ούτε μια φορά λόγω αποκλειστικού θηλασμού και τα έδωσα κι αυτά μαζί με άλλα πράγματα σε μάζεμα υλικού για τους πρόσφυγες.

 

Παρεμπιπτόντως, πιπίλες υπάρχει εταιρεία που σου στέλνει διαφημιστικά νομίζω 1, οπότε μην παίρνεις για αρχή έτσι κι αλλιώς. Γενικά μην πάρεις τίποτα, ούτε αποστειρωτές, ούτε σακουλάκια, ούτε γάλα σκόνη "να βρίσκεται" γιατί όοοοολα αυτά υπάρχουν παντού σε αφθονία και εύκολα. Υπομονή να θηλάσεις, ηρεμία και συμπαράσταση ιδίως τις πρώτες μέρες, μόνο αυτά σου χρειάζονται για αρχή.

 

Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια, σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ για τις απαντήσεις και κυρίως για την επιβεβαίωση που μου δίνετε!!! Μόνο για 1 μπουκάλι ήταν η ερώτησή μου, είμαι τόσο φανατική που πιπίλα αποκλείεται να βάλω στο σπίτι, πόσο μάλλον αποστειρωτή ή γάλα σκόνη. Ας ελπίσουμε να μη χρειαστεί ποτέ να αντλήσω επίσης! Σας ευχαριστώ όλες πολύ, να χαίρεστε τα μπεμπάκια σας!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...