Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υψηλή Αυχενική διαφάνεια


Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολες τις μανουλες! Σήμερα εκανα την αυχενικη μου και δυστυχως τα αποτελεσματα δεν ειναι καλα...ο δεικτης ειναι στο 6,5.Ο γιατρος χαρακτηρισε την κατασταση σοβαρη και μου προτεινε επεμβατικες εξετασεις.δεν ξερω ποσες ελπιδες εχω...τι με συμβουλευετε...? Ειμαι τοσο λυπημενη..Νομίζω πως δεν εχω ελπιδες ωστε το μωρο μου να ειναι καλα.. :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε ολες τις μανουλες! Σήμερα εκανα την αυχενικη μου και δυστυχως τα αποτελεσματα δεν ειναι καλα...ο δεικτης ειναι στο 6,5.Ο γιατρος χαρακτηρισε την κατασταση σοβαρη και μου προτεινε επεμβατικες εξετασεις.δεν ξερω ποσες ελπιδες εχω...τι με συμβουλευετε...? Ειμαι τοσο λυπημενη..Νομίζω πως δεν εχω ελπιδες ωστε το μωρο μου να ειναι καλα.. :(

 

Κοριτσακι λυπαμαι πολυ.. Θα σε συμβουλευα να κανεις τις εξετασεις που θα σου πει ο γιατρος και βλεπεις. Παντα υπαρχει ελπιδα, μη το βαζεις κατω τωρα! Ειναι το πρωτο σου; Αν επιτρεπεται ποια η ηλικια σου; Ευχομαι το θαυματακι σου να ειναι μια χαρα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι λυπαμαι πολυ.. Θα σε συμβουλευα να κανεις τις εξετασεις που θα σου πει ο γιατρος και βλεπεις. Παντα υπαρχει ελπιδα, μη το βαζεις κατω τωρα! Ειναι το πρωτο σου; Αν επιτρεπεται ποια η ηλικια σου; Ευχομαι το θαυματακι σου να ειναι μια χαρα!!!!!

 

Σε ευχαριστώ τοσο πολυ..ναι ειναι το πρωτο μου..Είμαι 25 και δεν εχω κανενα ιστορικο στην οικογενεια ..δεν ξερω γιατι εγινε κατι τετοιο :( θελει τοση δυναμη για να το αντιμετωπισω..ευχομαι ποτε καμια να μη νιωσει τετοια συναισθήματα που νιωθω τωρα εγω..ο δεικτης ειναι αρκετα ανησυχητικος οπως μου ειπε ο γιατρος και δεν ξερω ποσο μπορω να φανω δυνατη :(

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ τοσο πολυ..ναι ειναι το πρωτο μου..Είμαι 25 και δεν εχω κανενα ιστορικο στην οικογενεια ..δεν ξερω γιατι εγινε κατι τετοιο :( θελει τοση δυναμη για να το αντιμετωπισω..ευχομαι ποτε καμια να μη νιωσει τετοια συναισθήματα που νιωθω τωρα εγω..ο δεικτης ειναι αρκετα ανησυχητικος οπως μου ειπε ο γιατρος και δεν ξερω ποσο μπορω να φανω δυνατη :(

 

Κοριτσι μου εισαι τοσο μικρη, χωρις ιστορικο γιατι δε παρνεισ μια δευτερη γνωμη; Ξερω γνωστο μου ζευγαρι στο οποιο ειπαν να κανουν αμνιο λογο κακης αυχενικης και Pap-A (χωρις να ξερω να σου πω αποτελεσματα εξετασεων) και τι το μωρο τους θα ειχε προβλημα.. Τελικα πηγαν και πηραν 2η γνωμη, ξαναεκαναν αυχενικη και Pap-A και τα αποτελεσματα ηταν μια χαρα και γεννησαν ενα υγιεστατο μωρο.. Στη συγκεκριμενη περιπτωση, επειδη γνωριζω κι εγω τον γιατρο που τους ειπε αυτα τα τερατα, ειμαι σιγουρη οτι το εκανε ιατι παιρνει μιζες και απο τις αμνιο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου εισαι τοσο μικρη, χωρις ιστορικο γιατι δε παρνεισ μια δευτερη γνωμη; Ξερω γνωστο μου ζευγαρι στο οποιο ειπαν να κανουν αμνιο λογο κακης αυχενικης και Pap-A (χωρις να ξερω να σου πω αποτελεσματα εξετασεων) και τι το μωρο τους θα ειχε προβλημα.. Τελικα πηγαν και πηραν 2η γνωμη, ξαναεκαναν αυχενικη και Pap-A και τα αποτελεσματα ηταν μια χαρα και γεννησαν ενα υγιεστατο μωρο.. Στη συγκεκριμενη περιπτωση, επειδη γνωριζω κι εγω τον γιατρο που τους ειπε αυτα τα τερατα, ειμαι σιγουρη οτι το εκανε ιατι παιρνει μιζες και απο τις αμνιο.

 

Τιιιι???

τι λες τώρα....καλα πως είναι δυνατόν να υπάρχουν τέτοια καθάρματα?

ντροπή ρε παιδιά..

 

Αγαπητό sporaki θα σε συμβούλευα κι εγώ να πάρεις κι άλλη γνώμη,ποτέ δεν ξέρεις,

απ'την καρδιά μου σου εύχομαι να είναι όλα καλά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάρε δευτερη γνώμη αλλα βρίσκω την μέτρηση αρκετα υψηλή για να έχει γίνει λάθος...και δεν νομίζω ότι εύκολα καποιος γιατρός θα έδινε τοσο ψευδως υψηλό νούμερο...αν επιβεβαιωθεί η μετρηση και από δευτερο γιατρο καλύτερα να κανεις λήψη τροφοβλάστης. Και πάλι υπάρχουν γυναικες που με πιθανότητες 1/4 για συνδρομο γεννησαν υγιεστατα παιδιά αλλά ήταν η εξαίρεση όχι ο κανόνας. Ό,τι και να συμβαινει όσο νωρίτερα το μάθεις τόσο καλύτερα. Αποφασιστικότητα και δύναμη σου εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια καλησπερα, εγω εκανα αυχενικη διαφανεια στο μητερα με τον Κουτρα ο οποιος μετρησε την αυχενικη διαφανεια κ την βρηκε 3,3 κ μου συνεστησε αμεσα τροφοβλαστη. συζητωντας ολοι με ρωτουσαν γιατι δεν εγιναν και οι αλλες μετρησεις, ουτε pappa κτλ και μου βγαλε κατευθειαν ποσοστο 1 προς 20 χωρις να εχουμε τιποτα αλλο. με τα πολλα εννοειται τα καστρα μου πεσανε κ κανονισαμε την εξεταση. αποφασισα ομως να μην τους χαρισω τα 750 ευρω που θελανε στο μητερα κ πηγα στο αττικο. εκει αρνηθηκαν να μου κανουν τροφοβλαστη λογω οτι δεν υπηρχαν αρκετες ενδειξεις για να παρουμε το ρισκο.οποτε μου προτεινε η κοπελα να επαναλαβουμε αυχενικη. την κανουμε λοιπον κ ολα φυσιολογικα αλλα αυχενικη 3,1 που παλι ειναι πανω απο το φυσιολογικο. επειδη ομως η μπεμπα ηταν τυλιγμενη με τον ομφαλιο λωρο μου λεει η Σιμου(εξαιρετικη κ πολυ σχολαστικη) να πιω ενα λιτρο νερο να φουσκωσει η κυστη, να ξετυλιχτει το μωρο να το μετρησουμε αντικειμενικα. μη τα πολυλογω, μιση ωρα μετα η αυχενκη διαφανεια ηταν 2,6!!!!! τελεως φυσιολογικη δηλαδη. ειναι που θα πετυχεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και τις μέλλουσες μανούλες. Παρακολουθώ αρκετό καιρό το φόρουμ, έγινα όμως τώρα μέλος για να μοιραστώ την εμπειρία μου και - αν μπορώ - να βοηθήσω κάποιες κοπέλες. Είμαι έγκυος στο 2ο μωράκι μου και και στη μέτρηση της αυχενικής είχα 3.9, μέτρηση υψηλή και πάνω από τα "φυσιολογικά" όρια. Απελπίστηκα πάρα πολύ, ήμουνα σίγουρη ότι το μωρό μου θα είχε κάποιο θέμα, μιας και ποτέ δεν είχα ακούσει για περιπτώσεις υψηλής αυχενικής χωρίς προβλήματα τελικά. Προχώρησα σε λήψη τροφοβλάστης με μεγάλο άγχος. Η διαδικασία απλή και γρήγορη, θέλει όμως προσοχή τις επόμενες μέρες. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά! Μιάμιση μέρα μετά με ενημέρωσαν ότι τα πρώτα αποτελέσματα ήταν φυσιολογικά. Μην απελπίζεστε κορίτσια, συμβαίνει υψηλή αυχενική χωρίς να υπάρχει χρωμοσωμική ανωμαλία. Προχωρήστε οπωσδήποτε σε τροφοβλάστη πριν αποφασίσετε για διακοπή! Τώρα η εγκυμοσύνη μου συνεχίζεται σαν να μην υπηρξε ποτέ θέμα. Το μόνο που θα χρειαστεί είναι ένας έλεγχος γ επιπέδου από εμβρυοκαρδιόλογο αργότερα...;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...