Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός γενική συζήτηση


miriki

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 222
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

aimme η μεταναστευση της δισφαινολης από τα μπιμπερο ειχε βρεθει ότι ηταν πολύ κατω από τα επιτρεπτα ορια τοσο στο μητρικο οσο και στο ξενο γαλα, βρεθηκε να <προτιμα> τα πιο λιπαρα τροφιμα

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως το λες: "είχε βρεθεί".

 

Τώρα όμως βρέθηκαν "ανησυχητικά σημεία για σοβαρούς ενδεχόμενους κινδύνους". Και μάλιστα πληθώρα κινδύνων, γιατί από τη στιγμή που μιλάμε για το νευρολογικό, πολλά μπορεί να επηρεάζονται.

Για αυτό λαμβάνονται μέτρα προφύλαξης. Για αυτό και έχει ζητηθεί νέα αξιολόγηση.

 

Edit: Τονίζεται η διαφορά του βρέφους-παιδιού-ενήλικα στην αντίδραση από την έκθεση σε ΒΡΑ.

 

Όλα αυτά τα παραθέτω γιατί κάπου υπεραπλουστεύτηκε η κατάσταση, σαν να είναι η σκόνη το ίδιο (ή και περισσότερο) καλή... Λες και την απορρίπτουμε στα πλαίσια μιας κίνησης "επιστροφή στη φύση / επιστροφή στο παρελθόν" και όχι γιατί οι πλέον ειδικοί επιστήμονες -γιατροί έχουν ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ την ανωτερότητα του μητρικού γάλακτος.

Επεξεργάστηκαν by Aimee
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Όπως το λες: "είχε βρεθεί".

 

Τώρα όμως βρέθηκαν "ανησυχητικά σημεία για σοβαρούς ενδεχόμενους κινδύνους". Και μάλιστα πληθώρα κινδύνων, γιατί από τη στιγμή που μιλάμε για το νευρολογικό, πολλά μπορεί να επηρεάζονται.

Για αυτό λαμβάνονται μέτρα προφύλαξης. Για αυτό και έχει ζητηθεί νέα αξιολόγηση.

 

δε το εγραψα ειρωνικα, σε καμμια περιπτωση, απλα παραθετω αυτό που γνωριζω και θα ηθελα αν εισαι γνωστης να με ενημερωσεις,

 

δε γνωριζω το επαγγελμα σου αλλα αν θελεις μου το λες, εγω παντως είμαι χημικος και ειδικεύομαι στον ποιοτικο ελεγχο και

επειδή ετυχε να παρακολουθησω το θεμα εκ των εσω, θα με ενδιεφερε να μου στειλεις τη νεα βιβλιογραφια ( από το σπιτι δεν εχω πια προσβαση)

 

 

η σκονη δεν είναι ουτε το ιδιο, ουτε πιο καλη αλλα δεν είναι και κακη ως δευτερη επιλογή, η αποψη μου για τον θηλασμο είναι ότι κάθε μητερα οφειλει να το προσπαθησει τουλάχιστον για ένα 6μηνο μεχρι το παιδι να παρει τα πανω του και μετα να το συνεχισει εφόσον δε νιωθει αρνητικα, δηλ. καταλαβαίνεις να μη θηλαζει και να βριζει.....

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

δε το εγραψα ειρωνικα, σε καμμια περιπτωση, απλα παραθετω αυτό που γνωριζω και θα ηθελα αν εισαι γνωστης να με ενημερωσεις,

 

δε γνωριζω το επαγγελμα σου αλλα αν θελεις μου το λες, εγω παντως είμαι χημικος και ειδικεύομαι στον ποιοτικο ελεγχο και

επειδή ετυχε να παρακολουθησω το θεμα εκ των εσω, θα με ενδιεφερε να μου στειλεις τη νεα βιβλιογραφια ( από το σπιτι δεν εχω πια προσβαση)

 

Δεν είναι ειρωνική η απάντησή μου. Αν την εξέλαβες έτσι, ζητώ συγγνώμη -λάθος λεκτικό.

Όχι δεν είμαι χημικός, είμαι νομικός. Με τα διατροφικά θέματα έχω ασχοληθεί επαγγελματικά μόνον από τη σκοπιά της διαφήμισης-health claims (δηλαδή επισημάνσεις στη συσκευασία).

Πρόσβαση σε βιβλιογραφία ειδική δεν έχω. Παρέθεσα όμως, στο άλλο τόπικ, λινκς από αξιόπιστες πηγές (EFSA, International Chemical Secretariat) που αναδεικνύουν ακριβώς ότι η BPA δεν είναι κάτι αθώο ή ασήμαντο. Και, επειδή υπάρχουν πολλές ανησυχητικές ενδείξεις (αναφέρονται στο λινκ) αναβαθμίστηκε το επίπεδο κινδύνου. Για τον ίδιο λόγο, το 2015, δεν θα επιτρέπονται οι συσκευασίες βρεφικών τροφών να περιέχουν ΒΡΑ.

Είναι κάτι που έχω καταλάβει λάθος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι ειρωνική η απάντησή μου. Αν την εξέλαβες έτσι, ζητώ συγγνώμη -λάθος λεκτικό.

Όχι δεν είμαι χημικός, είμαι νομικός. Με τα διατροφικά θέματα έχω ασχοληθεί επαγγελματικά μόνον από τη σκοπιά της διαφήμισης-health claims (δηλαδή επισημάνσεις στη συσκευασία).

Πρόσβαση σε βιβλιογραφία ειδική δεν έχω. Παρέθεσα όμως, στο άλλο τόπικ, λινκς από αξιόπιστες πηγές (EFSA, International Chemical Secretariat) που αναδεικνύουν ακριβώς ότι η BPA δεν είναι κάτι αθώο ή ασήμαντο. Και, επειδή υπάρχουν πολλές ανησυχητικές ενδείξεις (αναφέρονται στο λινκ) αναβαθμίστηκε το επίπεδο κινδύνου. Για τον ίδιο λόγο, το 2015, δεν θα επιτρέπονται οι συσκευασίες βρεφικών τροφών να περιέχουν ΒΡΑ.

Είναι κάτι που έχω καταλάβει λάθος;

 

ναι τα διαβασα αυτά που παραθεσες για αυτο ρωτησα αν εισαι χημικος

 

ετυχε να είμαι στο πανεπιστημιο εκεινη την περιοδο που ελεγχοταν η μεταναστευση της δισφαινολης από τα μπιμπερο στο γαλα ( μητρικο και μη) και από ότι παρακολουθησα δε ειχε βρεθει κατι ανησυχητικο, απλα λογικα

αφου ανεβηκε επιπεδο θα κατεβηκαν τα επιτρεπτα ορια γι αυτό και η απαγορευση, θα το κοιτάξω όταν θα εχω ξανα προσβαση

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως BPA δεν υπαρχει σε τιποτα βρεφικο αυτές τις μερες ουτε σε μπιμπερο ουτε σε κυπελακια... Γιατι αναφέρθηκε εδω; Οτι αυτο ειναι ο λόγος που ο θηλασμος ειναι καλύτερος;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω κατανοω τους προβληματισμους σας γιατι θελετε ολεςτοκαλυτερο για τα παιδακια σας...ομως...η ημιμαθεια πολλες φορες μας τρελλαινει...καταρχην να απαντησω στη μαμα που ειπε πως οι πλεοναρμοδιοι σε αυτα τα θεματα ειναι οι γιατροι...θα μουεπιτρεψεις να διαφωνησω εδω διοτι ενας γιατρος γνωριζει πολυλιγοτερα σχετικα με τις χημικεςουσιες που χρησιμοοοιουνταιστα τροφιμακαιοπουδηποτε αλλου σχεση με καποιον χημικο οοποιος μαλιστα ασχολειταιερευνητικα με αντιστοιχα θεματα..δε νομιζω να εμφανισθει ιατρος που να ξερει περισσοτεραδιοτιοπως πολυ απλα ειπωθηκε ολα αυτα ειναι χημεια και οχι ιατρικη...ο γιατρος ξερει οσα καταλαβε απο εκει που ενημερωθηκε...πχ δεν ξερει καν ποια χημικη ενωσηειναιη δισφαινολη αλλα ξερει πολυ καλυτερατι πρεπει να κανει οτανδει εναν ασθενη...συμπερασμα; οι γιατροι ειναι λιγοτερο ενημερωμενοι σεθεματα χημειας απο τους ερευνητες-χημικους οπως αντιστοιχα οι χημικοι ειναι πολυ λιγοτερο ενημερωμενοι σε θεματα οργανικωνπαθησεωναπο τους χημικους...αα...ιουλιανα συναδελφος;:-)

Link to comment
Share on other sites

Απειρες μελετες εχουν αποδειξει την ανωτεροτητα του μητρικου γαλακτος στις ηλικιες που το βρεφος θηλαζει. Οποτε η υπαρξη η όχι χημικων ουσιων στα μπιμπερο δεν παιζει τοσο ρόλο.

Εγω αναρωτιέμαι όμως σε ένα παιδι πχ 4 ετων που ΠΙΝΕΙ από το ποτηρι, που εχει απειρες πηγες ληψης ασβεστιου ( γιαουρτι, τυρι κτλ) πόσο απαραιτητο ειναι συνολικα το γαλα???

Αυτό που παρατηρησα είναι ότι στις μελετες που τουλάχιστον βρηκα εγω στο pubmed τα ωφελη του μητρικου γαλακτος αναφέρονται ακριβως στις ηλικιες που το βρεφος ΘΗΛΑΖΕΙ και δεν είναι ικανο να πινει. προς το παρον δεν βρηκα μελετες που να αποδεικνυουν ότι πχ πενταχρονα που θηλαζουν κερδιζουν κατι σε σωματικο επιπεδο...ενδεχεται να κερδιζουν σε ψυχικο ή ενδεχεται να "χάνουν" σε ψυχικο επιπεδο ή τιποτα από τα δυο αλλα και αυτό παλι δεν το ξερουμε...νομιζω ότι γι αυτό και οι κατευθυντήριες οδηγιες αφηνουν "ανοικτο" το ζητημα της ηλικιας. Οριοθετουν ωστοσο τα 2 ετη που το γαλα είναι σημαντικο διατροφικο στοιχειο για το παιδι.

Θα συνεχισω την αναζητηση στο pubmed και αν βρω κατι ενδιαφερον θα σας ενημερωσω!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλα για ενα τετραχρονοπου θηλαζειο θηλασμος αποτελει το ''κερασακι στηντουρτα'' γιατι το τετραχρονο ζει - αναπνεει -τρεφεται τοοοοοσα πολλα που ο θηλασμος γι αυτο αποτελει ενα ''καταλοιπο της νιοτης του':-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι να διευκρινισω κατι για τ θεμα του μξτρικου γαλακτος στο πρωτο 6μηνο της ζωης. Το ζητημα δεν είναι ποσο "θρεπτικη' ή εμπλουτισμενη είναι μια τροφη. Το μητρικο γαλα περιεχει ανοσοσφαιρινες , εχει συνθεση που βοηθα στην προφυλαξη του βρεφους από την αναπτυξη στην ενηλικο ζωη παχυσαρκίας και μεταβολικου συνδρομου σε αντιθεση με τα τροποποιημενα αγελαδινα γάλατα. Η παρουσιαση στο ανωριμο ανοσοποιητικο συστημα του μωρου ξενων αντιγονων μεσω του αγελαδινου γαλακτος είναι το εμγαλο πρόβλημα. Η ιατρικη εχει απαντησει στο ερωτημα ποσο σημαντικος είναι ο θηλασμος τα πρωτα 2 χρονια της ζωης, Για τον θηλασμο μετα τα 2 ετη δεν βλεπω να υπαρχουν επαρκή στοιχεια. Και στο επιχειρημα "ειμαστε το μονο θηλαστικο που πινει ξενο γαλα" η απαντηση είναι ναι διοτι πινουμε γαλα και ως ενηλικες...

Link to comment
Share on other sites

Argini οπως ειπες οι ανοσοσφαιρινες ειναι πολυτιμες τους πρωτους μηνες ζωης του βρεφους , τοτε που ο θηλασμος εχει μεγαλη αξια, μετα ομως ταμωρα δημιουργουν αντισωματα απο μονα τους,οποτε μιλωντας για την αξια του θηλασμου αναφερομΣτε στη θρεπτικοτητα του γαλακτος. Η θρεπτικοτητα τοτε λοιπον συχναειναι μικροτερη απο εκεινη των εμπορικων προιοντων...

Link to comment
Share on other sites

Kαι να διευκρινισω κατι για τ θεμα του μξτρικου γαλακτος στο πρωτο 6μηνο της ζωης. Το ζητημα δεν είναι ποσο "θρεπτικη' ή εμπλουτισμενη είναι μια τροφη. Το μητρικο γαλα περιεχει ανοσοσφαιρινες , εχει συνθεση που βοηθα στην προφυλαξη του βρεφους από την αναπτυξη στην ενηλικο ζωη παχυσαρκίας και μεταβολικου συνδρομου σε αντιθεση με τα τροποποιημενα αγελαδινα γάλατα. Η παρουσιαση στο ανωριμο ανοσοποιητικο συστημα του μωρου ξενων αντιγονων μεσω του αγελαδινου γαλακτος είναι το εμγαλο πρόβλημα. Η ιατρικη εχει απαντησει στο ερωτημα ποσο σημαντικος είναι ο θηλασμος τα πρωτα 2 χρονια της ζωης, Για τον θηλασμο μετα τα 2 ετη δεν βλεπω να υπαρχουν επαρκή στοιχεια. Και στο επιχειρημα "ειμαστε το μονο θηλαστικο που πινει ξενο γαλα" η απαντηση είναι ναι διοτι πινουμε γαλα και ως ενηλικες...

 

κ εγω αυτό ηξερα, όχι τοσο για τα θρεπτικα στοιχεια

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η θρεπτικοτητα τοτε λοιπον συχναειναι μικροτερη απο εκεινη των εμπορικων προιοντων...

 

Μπορείς να βάλεις ένα λινκ για αυτό; Που να αποδεικνύει ότι το μητρικό γάλα είναι κατώτερο θρεπτικά της σκόνης;

 

Ξεκίνησες μάλιστα το πόστ μιλώντας για τους πρώτους μήνες. Ποιους πρώτους; Τους 6, τους 12, τους 24, τους 36;

 

Και κάτι ακόμα: Στις ερευνητικές ομάδες συνυπάρχουν γιατροί και χημικοί και άλλες ειδικότητες.

Για τα θέματα διατροφής όμως, το ζήτημα δεν είναι ποιος είναι ο χημικός τύπος και ποιος τον ξέρει καλύτερα. :? Το θέμα είναι ΠΟΙΟΣ (ο γιατρός ή ο χημικός) μπορεί να αντιληφθεί το πώς θα λειτουργήσει το σώμα, π.χ. τι θα σημάνει η διαφοροποίηση της ορμονικής κατάστασης, η αύξηση των οιστρογόνων... Ως προς αυτό λοιπόν, το αποτέλεσμα για την υγεία, ο μόνος με έγκυρη γνώμη είναι ο γιατρός.

Έτσι λειτουργούν τα πράγματα: αρμόδιος για τα θέματα διατροφής των παιδιών θεωρείται ο ΠΟΥ, όχι η Παγκόσμια Γραμματεία Χημείας. :mrgreen:

 

Το να επιχειρεί κάποιος να πείσει ότι η φόρμουλα είναι καλύτερη από το μητρικό γάλα, κατά τα δύο πρώτα χρόνια ζωής του παιδιού, ακούγεται κάπως φαιδρό. Γιατί η "μάχη" αυτή είναι χαμένη... εδώ και δεκαετίες. Οι επιστημονικές αποδείξεις είναι ατράνταχτες. Ανταποδείξεις δεν χωρούν. Μέχρι και οι εταιρείες παραγωγοί φόρμουλας τις έχουν αποδεχθεί...

Τι να λέμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Kαι να διευκρινισω κατι για τ θεμα του μξτρικου γαλακτος στο πρωτο 6μηνο της ζωης. Το ζητημα δεν είναι ποσο "θρεπτικη' ή εμπλουτισμενη είναι μια τροφη. Το μητρικο γαλα περιεχει ανοσοσφαιρινες , εχει συνθεση που βοηθα στην προφυλαξη του βρεφους από την αναπτυξη στην ενηλικο ζωη παχυσαρκίας και μεταβολικου συνδρομου σε αντιθεση με τα τροποποιημενα αγελαδινα γάλατα. Η παρουσιαση στο ανωριμο ανοσοποιητικο συστημα του μωρου ξενων αντιγονων μεσω του αγελαδινου γαλακτος είναι το εμγαλο πρόβλημα. Η ιατρικη εχει απαντησει στο ερωτημα ποσο σημαντικος είναι ο θηλασμος τα πρωτα 2 χρονια της ζωης, Για τον θηλασμο μετα τα 2 ετη δεν βλεπω να υπαρχουν επαρκή στοιχεια. Και στο επιχειρημα "ειμαστε το μονο θηλαστικο που πινει ξενο γαλα" η απαντηση είναι ναι διοτι πινουμε γαλα και ως ενηλικες...

 

Για το τι γίνεται μετά τα 2 χρόνια, δεν υπάρχει ΚΟΙΝΑ αποδεκτή θέση.

Άλλοι λένε βιολογικό αγελαδινό, άλλοι βιολογικό κατσικίσιο, άλλοι ότι το γάλα δεν είναι καν απαραίτητο και ότι το ασβέστιο το προσλαμβάνεις από άλλες πηγές.

Ο καθένας πράττει ανάλογα με τις προτιμήσεις του παιδιού του, την ευκολία του, τις ιδέες του.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον η απορια μου είναι η εξης:

 

σε πολλες ερωτήσεις ( για το θηλασμο) ακομη και δικες μου, οι απαντησεις είναι του τυπου μα πως το εκαναν παλιοτερα οι προγιαγιάδες μας και εμεις ολο προβλήματα εχουμε, αφου ειμαστε θηλαστικα, κτλ

 

ωραια σιγουρα οι δυσκολιες που συναντουμε είναι γιατι δεν ζουμε πλεον ολι μαζι , πρεπει να διδαχτούμε ξανα πως να θηλαζουμε κτλ συμφωνω απολυτα

 

αλλα σκέφτομαι μηπως στα πλαισια της εξέλιξης καπου αρχισαμε να χανουμε αυτό το χαρακτηριστικο μας??

 

 

τι αποριες εχω βραδιάτικα!

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον η απορια μου είναι η εξης:

 

σε πολλες ερωτήσεις ( για το θηλασμο) ακομη και δικες μου, οι απαντησεις είναι του τυπου μα πως το εκαναν παλιοτερα οι προγιαγιάδες μας και εμεις ολο προβλήματα εχουμε, αφου ειμαστε θηλαστικα, κτλ

 

ωραια σιγουρα οι δυσκολιες που συναντουμε είναι γιατι δεν ζουμε πλεον ολι μαζι , πρεπει να διδαχτούμε ξανα πως να θηλαζουμε κτλ συμφωνω απολυτα

 

αλλα σκέφτομαι μηπως στα πλαισια της εξέλιξης καπου αρχισαμε να χανουμε αυτό το χαρακτηριστικο μας??

 

 

τι αποριες εχω βραδιάτικα!

 

Εννοείς ότι η άσπρη φυλή έχασε την ικανότητα να θηλάζει ή η μαύρη;

Και οι πλούσιοι μαύροι λες να την διατηρούν ή όχι; Και οι φτωχοί λευκοί τι γίνονται;

Αστειεύομαι! :-P

Η δυνατότητα-ικανότητα θηλασμού είναι εγγενής, έμφυτη στο είδος. Αφορά την επιβίωσή του.

Η τεχνική, ναι χάθηκε. Αλλά ξανά-ανακαλύπτεται.

 

 

Και αφού ξεφεύγουμε, ήθελα και εγώ να γράψω για τη γενιά μας που δεν θήλασε. Ορισμένοι λένε ότι οι μαμάδες μας βαριόντουσαν ή ήθελαν να εκμοντερνιστούν ή παραπληροφορούνταν.

Υπάρχει όμως και η κατηγορία των μαμάδων που βγήκε να εργαστεί εκτός σπιτιού/οικογενειακού χωραφιού/ οικογενειακής επιχείρησης. Και αυτή η κατηγορία γυναικών δεν βρήκε τίποτα, όταν απέκτησε τα παιδιά της.

Η μαμά μου μας γέννησε κατά τη δεκαετία του 1980. Ήταν καθηγήτρια σε δημόσιο σχολείο. Επέστρεψε στη δουλειά της 2 μήνες μετά τη γέννα :-(:!::!:

Το μπουκάλι ήταν μονόδρομος...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον η απορια μου είναι η εξης:

 

σε πολλες ερωτήσεις ( για το θηλασμο) ακομη και δικες μου, οι απαντησεις είναι του τυπου μα πως το εκαναν παλιοτερα οι προγιαγιάδες μας και εμεις ολο προβλήματα εχουμε, αφου ειμαστε θηλαστικα, κτλ

 

ωραια σιγουρα οι δυσκολιες που συναντουμε είναι γιατι δεν ζουμε πλεον ολι μαζι , πρεπει να διδαχτούμε ξανα πως να θηλαζουμε κτλ συμφωνω απολυτα

 

αλλα σκέφτομαι μηπως στα πλαισια της εξέλιξης καπου αρχισαμε να χανουμε αυτό το χαρακτηριστικο μας??

 

 

τι αποριες εχω βραδιάτικα!

 

Για να λειτουργησει η εξελιξη χρειαζονται δεκαδες χιλιαδες χρόνια...

Ο σύγχρονος τροπος ζωης είναι μια σταγονα στον ωκεανο μπροστα στην ανθρωπινη βιολογικη ιστορια για να προλαβει να δρασει και να καταγραφει μεσω της επιλογης μεταλλάξεων...ακομη και σημερα που εχουμε ρουχα εδώ και χιλιαδες χρόνια οι ορθωτηρες μυες των τριχων μας συνεχιζουν να ανορθωνουν τις τριχες του σωματος μας για να μας προστατευσουν από το κρυο όταν βρισκόμαστε σε χαμηλες θερμοκρασίες.... Οποτε δεν κινδυνεύουμε!!

Link to comment
Share on other sites

οποτε λετε ότι είναι θεμα <εκπαιδευσης>, μαλλον συμφωνω:D

 

 

argini κάθε περιπτωση είναι διαφορετικη, κ εμενα η μαμα μ θηλασε παρολο που εμενε σε μεγαλη πολη, ηταν ξερεις πολύ μοντερνα και ευπορη θα ελεγα, οι φιλες της, οι ξαδέρφες της δεν το εκαναν

 

παντως και η δικια μας η γενια αντιμετωπιζει πολλες πολλες δυσκολιες και καπου το ανεφερα σε ένα προηγουμενο ποστ ότι φτασαμε πλεον στο αντιθετο σημειο, δηλαδή να μην σεβομαστε καθολου, τις λεχωνες , τη λοχεια κτλ

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να ''μαυρισω'' την κουβεντα, το μεγαλυτερο ποσοστο των παιδιων που νοσουν απο νεοπλασματικες ασθενειες προερχεται απο την επαρχια και απο μητερες που τα θηλαζαν αποκλειστικα...ας συζηταμε εμεις λοιπον ποσο καλο κανει σε ενα τριχρονο να θηλαζει οταν οι καρκινογονες ουσιες μπαινουν μεσα του απο ολες τις οδους...

Link to comment
Share on other sites

και τελευταια απορια για σημερα, το υπόσχομαι!

 

γιατι σε μια κοπελα που δε θηλαζει αποκλειστικα ή που θηλαζει (πριν το εξαμηνο) της λενε παντα ότι αν δωσει μπουκαλι η αυξησει τα γευματα με ξενο θα αποθηλασει ενώ όταν μια κοπελα θηλαζει αποκλειστικα μεχρι το εξαμηνο και αρχιζει τις στερεες δεν κινδυνευει να αποθηλασει και ειναι σιγουρο ότι θα συνεχιζει να θηλαζει μεχρι οποτε θελησει?

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να ''μαυρισω'' την κουβεντα, το μεγαλυτερο ποσοστο των παιδιων που νοσουν απο νεοπλασματικες ασθενειες προερχεται απο την επαρχια και απο μητερες που τα θηλαζαν αποκλειστικα...ας συζηταμε εμεις λοιπον ποσο καλο κανει σε ενα τριχρονο να θηλαζει οταν οι καρκινογονες ουσιες μπαινουν μεσα του απο ολες τις οδους...

 

Κάποιο λινκ; Μάλλον όχι... Όπως και τις προηγούμενες φορές: "ισχύουν επειδή έτσι λέω εγώ"...

 

ΤΟ ΑΝΤΊΘΕΤΟ ΙΣΧΎΕΙ!

Ο θηλασμός μειώνει δραματικά τον κίνδυνο εμφάνισης λευχαιμίας.

 

http://jnci.oxfordjournals.org/content/91/20/1765.full

 

http://www.medlook.net/Λευχαιμία-παιδιών/643.html

Link to comment
Share on other sites

Για να λειτουργησει η εξελιξη χρειαζονται δεκαδες χιλιαδες χρόνια...

Ο σύγχρονος τροπος ζωης είναι μια σταγονα στον ωκεανο μπροστα στην ανθρωπινη βιολογικη ιστορια για να προλαβει να δρασει και να καταγραφει μεσω της επιλογης μεταλλάξεων...ακομη και σημερα που εχουμε ρουχα εδώ και χιλιαδες χρόνια οι ορθωτηρες μυες των τριχων μας συνεχιζουν να ανορθωνουν τις τριχες του σωματος μας για να μας προστατευσουν από το κρυο όταν βρισκόμαστε σε χαμηλες θερμοκρασίες.... Οποτε δεν κινδυνεύουμε!!

 

Και "ουρά" έχουμε ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...