Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατήρηση μητρικού γάλακτος για βόλτα


dimela

Recommended Posts

Ξέρει κανείς να μου πει αν μπορώ να μεταφέρω μπιμπερό με μητρικό γάλα στην βόλτα (π.χ. για 2-3 ώρες) χωρίς να το έχω σε παγοκυψέλες και φορητό ψυγειάκι για να το δώσω στο μωράκι μου? Ξέρω πως σε θερμοκρασία δωματίου διατηρείται για κάποια ώρα αλλά στην βόλτα σε εξωτερικές συνθήκες? Θηλάζω αποκλειστικά αλλά πραγματικά με τον δημόσιο θηλασμό (παρότι έχω θηλάσει έξω) περιορίζομαι καθώς δεν είναι το καλύτερό μου και δεν μπορώ να θηλάσω παντού (π.χ. σε γεμάτο εστιατόριο, στην γεμάτη παιδική χαρά κλπ). Απο την άλλη να κουβαλάω μαζί μου και ψυγειάκι και θερμός με νερό για να ζεστάνω το γάλα κλπ μου φαίνεται μεγάλη ταλαιπωρία για μια σύντομη έξοδο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν ήταν χειμώνας, δε θα υπήρχε πρόβλημα. Τώρα, όμως, που πιάνουν οι ζέστες, θα πρότεινα να το έβαζες σε κάτι μικρά ισοθερμικά κυλινδρικά τσαντάκια, που χωράνε 1-2 μπιμπερό. Ακόμα και τα Τζάμπο έχουν και είναι πάμφθηνα.

Link to comment
Share on other sites

και εγω την ιδια απορια εχω:D!εχω αποθηκευσει γαλα στην καταψυξη και θελει ο μπαμπας να βγαινει βολτα με την μπεμπα και να εχει μπιμπερο με το γαλα μου.δηλαδη θα το βγαλω,θα το αφησω να ξεπαγωσει θα το ζεστανω στο μπιμπερο σε μπεν μαρι και μετα θα το βαλω σε αυτες τις ισοθερμικες τσαντουλες και θα ειναι ενταξει δηλαδη για 2 ωριτσες ε?

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν χειμώνας, δε θα υπήρχε πρόβλημα. Τώρα, όμως, που πιάνουν οι ζέστες, θα πρότεινα να το έβαζες σε κάτι μικρά ισοθερμικά κυλινδρικά τσαντάκια, που χωράνε 1-2 μπιμπερό. Ακόμα και τα Τζάμπο έχουν και είναι πάμφθηνα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Δηλ. αν το βγάλω απο ψυγείο (ή το αποψύξω) θα το ζεστάνω και θα το βάλω στην ισθοερμική τσαντούλα? Κι αν βγάλω εκείνη την στιγμή γάλα για να πάρω μαζί μου το βάζω κατευθείαν στην ισοθερμική? Και διατηρείται λες για 2-3 ωρίτσες?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτά τα ισοθερμικά θα στο κρατήσουν ζεστό για 2 ώρες άνετα. Εννοείται πως θα το ζεστάνεις λίγο παραπάνω. Και το μητρικό δεν αλλοιώνεται εύκολα, ακόμη και 3 ώρες εκτός ψυγείου, μην ανησυχείς.

 

Αγαπητή, ξανασκέψου το λίγο πάντως. Εχω θηλάσει σε δοκιμαστήριο ρούχων, σε πάρκο με σεντονάκι ή με το καρότσι εμπρός μου, στο αυτοκίνητο μας στο πάρκο αλλά και στο πάρκιν του σούπερ μάρκετ κλπ.

 

Πολύ απλό, ούτε κουβαλάς/ετοιμάζεις/θήλαστρα/άγχος/ζέσταμα κλπ.

Εχεις επάνω σου όλο το σύστημα!! δεν είναι τίποτα στην τελική να "πεταχτείς ως το αυτοκίνητο" να θηλάσεις!!!! απ το να κάνεις τόση προετοιμασία... :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ν

Αγαπητή, ξανασκέψου το λίγο πάντως. Εχω θηλάσει σε δοκιμαστήριο ρούχων, σε πάρκο με σεντονάκι ή με το καρότσι εμπρός μου, στο αυτοκίνητο μας στο πάρκο αλλά και στο πάρκιν του σούπερ μάρκετ κλπ.

Πολύ απλό, ούτε κουβαλάς/ετοιμάζεις/θήλαστρα/άγχος/ζέσταμα κλπ.

Εχεις επάνω σου όλο το σύστημα!! δεν είναι τίποτα στην τελική να "πεταχτείς ως το αυτοκίνητο" να θηλάσεις!!!! απ το να κάνεις τόση προετοιμασία... :?

 

Εξαρτάται που έχεις παρκάρει, χιχι!!! Πέρα απο την πλάκα έχεις απόλυτο δίκιο, το προσπαθώ κι ίσως αν συνηθίσω να μου είναι πιο εύκολο απλώς κάποιες φορές μου είναι δύσκολο, θηλάζει και πολύ ώρα και πολύ συχνά το μικράκι μου (είναι 4 μηνών) κ κάποιες φορές πάω π.χ. βόλτα μόνη μου με το μικρό και το μεγαλύτερο παιδάκι μου οπότε δεν μπορώ να αφήσω το μεγάλο για να θηλάζω το μικρό. Πάντως πραγματικά τις χαίρομαι πολύ τις κοπέλες που θηλάζουν εύκολα παντού,τις ζηλεύω σχεδόν!

Ευχαριστώ κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται που έχεις παρκάρει, χιχι!!! Πέρα απο την πλάκα έχεις απόλυτο δίκιο, το προσπαθώ κι ίσως αν συνηθίσω να μου είναι πιο εύκολο απλώς κάποιες φορές μου είναι δύσκολο, θηλάζει και πολύ ώρα και πολύ συχνά το μικράκι μου (είναι 4 μηνών) κ κάποιες φορές πάω π.χ. βόλτα μόνη μου με το μικρό και το μεγαλύτερο παιδάκι μου οπότε δεν μπορώ να αφήσω το μεγάλο για να θηλάζω το μικρό. Πάντως πραγματικά τις χαίρομαι πολύ τις κοπέλες που θηλάζουν εύκολα παντού,τις ζηλεύω σχεδόν!

Ευχαριστώ κορίτσια!

 

Ουφ! άρα ξέρεις τι έιναι να ετοιμάζεις δύο μικρά για μία βόλτα.... :shock: Και θέλεις επιπλέον να αντλήσεις, να ζεστάνεις, να κουβαλήσεις και μετά την χρήση να πλύνεις και μπιμπερό....;;;; Ε.... :?:???::?:???:

 

Πιο ντροπαλή από εμένα δεν υπήρχε. Τελικά θήλασα και στην παραλία και σε γεμάτο εμπορικό πάρκο σε παγκάκι. Και σε ταβέρνα στις διακοπές βράδι.

Πάντα να πω την αλήθεια με σεντονάκι ή παράμερα - αλλά είχα την ησυχία μου, το έπαιρνα το μικρό χωρίς προετοιμασίες - όπου ήθελα κι όσο ήθελα. Συνήθειο γίνεται.

 

Το να πάρεις και τα δύο παιδιά μόνη σου είναι δύσκολο - εγώ δεν τα καταφέρνω ακόμη, μόνο για κοντοβόλτες. Μπράβο σου που το τολμάς!!

Αλλά δεν είναι το ίδιο να θηλάσεις με το να ταίσεις με μπιμπερό το ένα και να έχεις το νου σου στο άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως δεν πρέπει να ντρεπόμαστε να θηλάσουμε δημόσια! Εγώ ήμουν σε ταβερνάκι την Πρωτομαγιά, κόσμος παντού. Η μόνη επιλογή ήταν να θηλάσω στην τουαλέτα (το είχα κάνει στο πρώτο μου παιδί). Και είπα όχι, σε κανένα πλάσμα δεν αξίζει να τρώει στην τουαλέτα. Θα πάω μόνο αν και οι υπόλοιπες μανάδες δώσουν μπιμπερό στην τουαλέτα. Και θήλασα στο τραπέζι μια χαρά.

 

Μάρσιπο (όχι εμπορίου) τύπου sling χρησιμοποιείς; Με βόλεψε στο δημόσιο θηλασμό άπειρες φορές. Να σου πω μόνο ότι επέβλεπα το μεγάλο στην τσουλήθρα και είχα το 3 μηνών μωρό στο sling να θηλάζει, όρθια εγώ, εννοείται!

Το θεωρώ σούπερ απαραίτητο για μάνα με 2 παιδιά.

 

Τέλος, υπάρχει ένα αξεσουάρ σαν ποδιά, που καλύπτει το μωρό και δε φαίνεται όταν θηλάζει. Υπάρχει στο ίντερνετ, αλλά πάει καιρός που το είδα και δε θυμάμαι τη σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

xena κι εγώ για σχετικά κοντινές βόλτες το τολμώ μόνη, π.χ. στα κοντινά πάρκα άλλα τυχαίνει να πεινάει το μικρό ή να μην φεύγει το μεγάλο οπότε πρέπει να ταίσω. Απλώς με το μπιμπερό μπορώ να διακόπτω το τάισμα να τρέχω στο μεγάλο και να συνεχίζω πιο εύκολα από το βάλε βγάλε στήθος!

Κοιτάξτε έχω θηλάσει έξω (αν και το αποφεύγω όσο μπορώ!)και όντως είναι μεγάλη ευκολία κι ευελπιστώ να μου είναι και πιο εύκολο όσο συνηθίζω και μεγαλώνει και το μικράκι άρα τρώει λιγότερη ώρα κλπ. Αλλά σε κάποιες περιπτώσεις νομίζω πως το μπιμπερό θα με βγάλει απο το αδιέξοδο.

Μανούλα συμφωνώ, τουαλέτα δεν θα πήγαινα ούτε κ εγώ. χρησιμοποιώ mei tei το sling το μικρό δεν το θέλει κι εγώ δεν έμαθα να το χρησιμοποιώ καλά, αλλά είναι όντως σωτήριο, ίσως το ξαναπροσπαθήσω τώρα που μου το θύμησες. Και ναι τις έχω δει αυτές τις ποδίτσες...προς το παρόν χρησιμοποιώ κι εγώ σεντονάκι ή κάποιο φουλάρι.

Το δύσκολο είναι μέχρι να βγάλεις στήθος να πιάσει το μωρό, όσο θηλάζει είναι πιο εύκολο νομίζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα ο μάρσιπος είναι ο μόνος τρόπος που τα έχω πάρει μαζί και τα δύο. Δεν μπορώ αλλιώς αν μου ξεφύγει η μεγάλη (2,5 τώρα) να την προλάβω αν έχω καρότσι. Θα πρέπει να το παρατήσω.

Αλλά στο μάρσιπο δεν κατάφερα ποτέ μου να θηλάσω κανένα απ' τα παιδιά μου. Μάλλον δεν βρήκαμε τον τρόπο, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο ring sling τα είχα καταφέρει από μόνη μου. Στο μέι-τάι δεν τα κατάφερνα, οπότε έκλεισα ραντεβού με την κοπέλα που τα φτιάχνει, μου έδειξε και το έκανα την ίδια κιόλας μέρα.

 

Σχετικά με το μπουκάλι, τώρα: Δε χρειάζεται να το έχεις ζεστάνει. Κανά 5λεπτο πριν πεινάσει το παιδί (αν μπορείς να το προβλέψεις, δηλαδή) βαλ'το κάτω από τη μασχάλη σου (μη γελάτε!) και θα έρθει πολύ γρήγορα σε θερμοκρασία σώματος, ιδανική για το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Με το mei tei δεν έχω προσπαθήσει να θηλάσω η αλήθεια είναι. Έχω δει τις οδηγίες, νομίζω χαλαρώνεις τις τιράντες να πέσει πιο κάτω το μωρό και θηλάζει όρθιο. Με το σλινγκ φαίνεται πολύ βολικός ο θηλασμός, αλλά όπως είπα δεν έχω καταφέρει να το χειριστώ καλά, να το σφίγγω να το ξεσφίγγω κλπ. Το κακό τώρα που αρχίζουν οι ζέστες είναι ότι σκάω με τον μάρσιπο και το μωρό το ίδιο. Σήμερα μέχρι το φούρνο πήγα και γυρίσαμε κι οι δυο μουσκίδι!

Καλή ιδέα αυτή για το ζέσταμα!

Link to comment
Share on other sites

Μεταφορά μητρικού γάλακτος

~ Το μητρικό γάλα δεν επιτρέπεται να μεταφέρεται εκτός ψυγείου ούτε για λίγο. Το κούνημα και η ανάμιξή του με αέρα δημιουργούν άριστες συνθήκες για τα μικρόβια. Δεν υπάρχει κανένας χρόνος ασφαλείας όταν το μητρικό γάλα μεταφέρεται εκτός ψυγείου.

 

~ Εάν είναι ανάγκη να το μεταφέρουμε τότε αυτό μπορεί να γίνει με ασφάλεια μόνο αν χρησιμοποιήσουμε ένα ισοθερμικό τσαντάκι ψυγείο (σαν αυτά που παίρνουμε στην παραλία), και βάλουμε μέσα το γάλα μαζί με 2-4 ειδικές παγοκύστες ανάλογα με το μέγεθός τους. Έτσι διατηρείται πάνω από 8 ώρες.

 

~ Για να ζεστάνουμε το παγωμένο γάλα που έχουμε μεταφέρει, (αν είμαστε κάπου έξω...) θα χρειαστούμε ένα θερμός με καυτό νερό. (τα καλύτερα είναι αυτά τα μεταλλικά που έχουν κενό αέρος μεταξύ των δύο στρωμάτων μετάλλου). Το καπάκι αυτού του θερμός χρησιμεύει για να ζεστάνουμε το γάλα σε μπαιν μαρί. Συνήθως χρειάζεται να πετάξουμε το πρώτο νερό μόλις κρυώσει και να το ξαναγεμίσουμε για να ζεσταθεί όσο χρειάζεται το γάλα. Των 750 ml τα θερμός είναι είναι ιδανικά αφού είναι αρκετό το μέγεθος που έχει το καπάκι τους για να χωράει το μπιμπερό!

 

 

Παπαποστόλου Μαρία

www.mitrikosthilasmos.com

Δημοσίευση: 30/10/2009

Τελευταία ενημέρωση: 01/02/2012

 

 

Πηγή: http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/10/blog-post_30.html#ixzz31iQUmtS1

Link to comment
Share on other sites

Ο δημόσιος θηλασμος ειναι κατι πλέον αρκετα συνηθισμένο, πριν 2-3 χρονια ηταν κατι ασυνήθιστο αλλα οχι πια. Νομίζω οτι μόλις κανεις την αρχη θα ειναι δύσκολο αλλα μετα δε θα εχεις κανένα προβλημα.

Το να μεταφέρεις το μητρικο γαλα ειναι πιο δύσκολο καθώς χρειαζεται ψυγειακι με παγοκυστες. Επίσης μπερδεύει το μωρο το μπουκάλι, δεν μπορει να καταλάβει γιατι δεν του δινεις στηθος και αυτο μπορεί να οδηγήσει σε αλλες καταστάσεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

eirinako, το μωράκι της θεματοθέτριας είναι 4 μηνών, έχει φύγει απ' την αποστείρωση.

Και για να μην νομίσετε πως λέω ό,τι να'ναι, είχα ενημερωθεί από την παιδίατρο σχετικά, είχα διαβάσει το 7σέλιδο έντυπο που μου είχαν δώσει στην ΜΕΝΝ που ήταν το παιδί μου, επίσης διάφορα άρθρα:

http://www.iatronet.gr/eidiseis-nea/epistimi-zwi/news/10463/to-mitriko-gala-diatireitai-fresko-sto-psygeio-gia-4-imeres.html

 

Σύνδεσμος θηλασμού Ελλάδος http://users.auth.gr/~diakou/LLL8.Storing%20Milk%20GREEK.html όπου αναφέρει:

Το χρονικό διάστημα διατηρήσης του μητρικού γάλακτος εξαρτάται από τη θερμοκρασία. Ακολούθησε τις οδηγίες του πίνακα

Σε θερμοκρασία δωματίου : 19-22°C : 10 ώρες

Στο ψυγείο : 0-4°C : 8 ημέρες

Στην κατάψυξη, όταν αυτή βρίσκεται μέσα στο ψυγείο : Η θερμοκρασία κυμαίνεται : 2 εβδομάδες

Στην κατάψυξη με ξεχωριστή πόρτα : Η θερμοκρασία κυμαίνεται : 3-4 μήνες

Σε καταψύκτη υψηλής ψύξης : -19°C : Τουλάχιστον 6 μήνες

Επίσης δείτε εδώ τι λέει και η aglaia, δεν είναι τόσο "σφικτά" τα πράγματα http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20993 απαντά σε μαμά με μωράκι 4,5 ετών και κάπου λέει "Το μωρό σου είναι πια μεγάλο. Ακόμη και αν παραβιάσεις την αυστηρότητα του κανόνα δεν θα πάθει το μωρό κάτι. Το χαλασμένο γάλα φαίνεται, μυρίζει ξυνό, έχει δυσάρεστη γεύση. Αν έχεις αμφιβολίες το δοκιμάζεις. Αν είναι φρέσκο και δεν έχει ζεσταθεί πολύ μπορεί να κρατήσει και περισσότερο από τις ώρες που σου γράφω!!!"

 

Nina-nana κι εγώ τράβηξα τα πάνδεινα με τα μπιμπερό όταν χρειάστηκε να επιστρέψω στην δουλειά μου. Ταϊζαμε με το ποτηράκι και πάλι το μωρό αρνιόταν να φάει.

Μετά την εμπειρία μου αυτή λοιπόν, αν ξαναέκανα κι άλλο παιδάκι θα φρόντιζα που και που να παίρνει μπιμπερό, μονο και μόνο για να μην έχω τα ίδια προβλήματα. Έχοντας πάντοτε την δικλείδα ασφαλείας φυσικά ότι ποτέ ένα μωράκι σε εδραιωμένο θηλασμό δεν θα απαρνηθεί το στήθος της μαμάς για να προτιμήσει μπιμπερό, δεν είναι έτσι; :|

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν υπαρχει προβλημα οταν το βγαλω απο την καταψυξη και παρει θερμοκρασια δωματιου,μπορω να το ζεστανω και να το βαλω σε ισοθερμικη τσαντα το μπιμπερο για βολτα 1-2 ωρων ε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά το έχω κάνει αυτό. Επίσης το γάλα που άφηνα στην μητέρα μου να το ταϊσει, κάποιες φορές είχε μείνει στον θερμαντήρα για 1 ώρα και κάτι επειδή το παιδί δεν ξυπνούσε την αναμενόμενη ώρα (ασαράντιστο). Κι εγώ ήμουν στην θάλασσα με το μεγάλο μου παιδάκι.

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δεν πρέπει να διατηρείται πολύ ώρα ζεστό.

Παρέθεσα όσα έκανα εγώ, όσα είχα εκλάβει υπόψιν, διαβάστε και αποφασίστε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά το έχω κάνει αυτό. Επίσης το γάλα που άφηνα στην μητέρα μου να το ταϊσει, κάποιες φορές είχε μείνει στον θερμαντήρα για 1 ώρα και κάτι επειδή το παιδί δεν ξυπνούσε την αναμενόμενη ώρα (ασαράντιστο). Κι εγώ ήμουν στην θάλασσα με το μεγάλο μου παιδάκι.

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δεν πρέπει να διατηρείται πολύ ώρα ζεστό.

Παρέθεσα όσα έκανα εγώ, όσα είχα εκλάβει υπόψιν, διαβάστε και αποφασίστε.

 

 

xena μου συγνωμη για το πρηξιμο.το γαλα που ειχες αφησει ηταν απο την καταψυξη ή το ειχες βγαλει εκεινη την ημερα και απλα το ζεστανε η μητερα σου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πρήζεις - τι είναι αυτά που λες!

 

Εβαζα θήλαστρο το πρωί στις 9 πχ που είχα αρκετό γάλα και το άφηνα στη μαμά μου να το δώσει στις 11 πχ για να πάω το μεγάλο μου στην θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

@ Nina-Nana και eirinako

Επομένως, αυτό που πρότεινα εγώ είναι λάθος; Δηλαδή το γάλα (από το ψυγείο ή μόλις αντλημένο) σε ισοθερμικό δοχείο, χωρίς παγοκύστες. Εννοείται για 2 ώρες το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Eirinako τις έχω υπόψη μου τις οδηγίες αυτές και είναι αυτές που ακολουθώ γενικά. Απλώς επειδή λεει πως σε θερμοκρασία δωματίου το γάλα διατηρείται γι αυτό και ρώτησα και για μια σύντομη βόλτα σε μέσες θερμοκρασίες, φαντάζομαι πως αν μιλάμε για καλοκαίρι και υψηλές θερμοκρασίες θα πρέπει λογικά να χρησιμοποιήσουμε παγοκύστες.

Επίσης abebablom έχω την αίσθηση πως το γάλα απο την κατάψυξη είναι καλύτερο να το αποψύχουμε στο ψυγείο (δες και το λινκ που έβαλε η eirinako).

Nina-nana το μωράκι μου έχει πιει γάλα με μπιμπερό περιστασιακά (δεν είναι και το καλυτερό του βέβαια) και καθώς σύντομα επιστρέφω στη δουλειά έτσι κι αλλιώς θα πιει απο μπιμπερό. Έτσι κι αλλιώς όπως γράφω δεν σκοπεύω να το κάνω συχνά αυτό..σε περίπτωση που χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μην ντρεπεστε να θηλασετε δημοσια!

Dimelaki , θα ενιωθες ασχημα αν εβλεπες μια γατα να θηλαζει τα γατακια της;Ειναι το ιδιο ακριβως!

Οποιος σε δει να θηλαζεις,θα νιωσει οπως θα νιωσεις κ εσυ οταν δεις τη γατα με τα γατακια!Τρυφεροτητα,στοργη , αγαπη!

Η φυση μας ειναι στην αρχη της ζωης μας να σιτιζομαστε απο το μαστο της μητερας.Γιατι να ντρεπεσαι γι αυτο;

 

Σε ενα μηνα παντρευομαι κ βαπτιζω μαζι.Θα κανω απο τωρα εξηγηση στον παπα οτι αν πεινασει η μπεμπα ή αν απο την ταλαιπωρια ζητησει στηθος θα τη θηλασω στην εκκλησια...

Μεχρι και το νυφικο μου μ αυτη την προυποθεση το αγορασα,να βγαινει ευκολα το στηθος εξω.

 

Θηλαζω παντου κ μπροστα σε ολους απο την πρωτη στιγμη.

Βαριεμαι απιστευτα τις προετοιμασιες με τα μπιμπερο,ασε που δεν το πιανει κιολας!

 

ΘΗΛΑΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ!

Link to comment
Share on other sites

xena και λοιπα κορίτσια, μην μπερδευεστε. Δεν αναφέρεται η παραθεση μου στην αποστειρωση. Το γαλα δεν κινδυνεύει απλα από το αν θα μεινει ζεστο και για ποση ωρα, αλλα και από την μεταφορα του. Στα τοπικ για την συντηρηση του γαλακτος αναφέρεται ξεκάθαρα από την αγλαια ότι μεταφερεται μονο σε παγοκυστες. Δεν εχω χρονο να τα βρω, αλλα αυτό και μονο που παρεθεσα είναι πολύ σαφες. Από εκει και περα ο καθενας κανει ότι νομιζει. Εγω θα προτεινα στην θεματοθετρια να ρωτησει έναν ειδικο γιατι ερχεται και ζεστη.

 

Παντως το θεμα του θηλασμου εχει αλλαξει πλεον και δεν είναι ταμπου να θηλαζεις εξω.

Link to comment
Share on other sites

eirinako, διάβασε πάντως και το λινκ του Σύνδεσμου θηλασμού Ελλάδος http://users.auth.gr/~diakou/LLL8.St...k%20GREEK.html

 

Κι εγώ στην αρχή αλλιώς τα είχα διαβάσει, όταν γέννησα μου έδωσαν στην ΜΕΝΝ ένα έντυπο όπου αναφέρει αυτά που γράφονται εδώ και τα επιβεβαίωσε και η παιδίατρος εν μέρει. Διάβασα τότε και το link αυτό και πραγματικά έρχεται και απο-δραματοποιεί την διαδικασία συντήρησης όπως την είχα αρχικά καταλάβει, ουσιαστικά όπως την περιγράφεις κι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...