Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Για οσες γεννησαν καλοκαιρι


Recommended Posts

Γεια σε ολλες τις μανουλες κ χρονια πολλα. Εχω την εξης απορια.θα γεννησω μεσα ιουλιου.θα ηθελα να ξερω αν κανει μετα απο τις 40 μερες να παω στην θαλασσα δηλαδη αρχες σεπτεμβριου. Εσεις πηγατε?κανει να κανεις μπανιο 40 μερες μερες μετα η υπαρχει προβλημα μην κολλησεις τιποτα λογο ευαισθισιας της περιοχης? Θα ρωτησω βεβαια κ τον γιατρο μ. Για τις εγκυμονουσες γενικα δεν συμφωνω να πηγαινουν στην θαλασσα γιατι,για εμενα το λεω αυτο οτι δεν το βλεπω σωστο να παω κ ας λεει ο γιατρος πως κανει καλο γιατι φοβαμαι μην κολλησω τιποτα κ τρεχω μετα..φυσικα η καθε μια εχει την γνωμη της..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα σε συμβουλευα να αποφυγεις να ερθεις σε επαφη με μικροβια τοσο αμεσα, η περιγεννετικη περιοχη μετα τον τοκετο ειναι ιδιαιτερως ευαισθητη και "ανοιχτη" για του εισβολεις που λεγονται μικροβια και η θαλασσα ειναι πακτωλος μικροβιων. Στη θεση σου θα περιμενα περισσοτερο και ας μου εδινε ο γιατρος το οκ!!!

 

Σημ: και εγω ιουλιο γεννησα αλλα επ' ουδενι και για κανενα λογο δεν τολμησα καν (για τους λογους που προανεφερα) να σκεφτω να παω για μπανιο στη θαλασσα!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βρε κορίτσια πρόλαβα να κάνω ένα μπάνιο 1η Ιουλίου και 2 Ιουλίου γέννησα. Όταν η μικρή ήταν 35 ημερών άρχισα να πηγαίνω κανονικότατα στη θάλασσα χωρίς κανένα πρόβλημα. ΟΜΩΣ γέννησα με καισαρική και δεν γνωρίζω αν στον φυσιολογικό τοκετό υπάρχει άλλου είδους θέμα. Σε κάθε περίπτωση με το καλό το μωράκι σου και το πολύ πολύ κάνεις του χρόνου μπάνια!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σας πω τι έκανα (συμφωνησε ο γιατρός μου φυσικά) αλλά γέννησα με καισαρική! δεν ξέρω αν ισχύουν άλλα στον ΦΤ.

Γέννησα 28 Ιουνίου. Το πρώτο μπάνιο μου το έκανα 14 Αυγούστου και αρχές Σεπτεμβρίου πήγαμε διακοπές κι ήμουν όλη μέρα στη θάλασσα - αλλά ήταν πολύ καθαρή! Αυτό να προσέξεις! και φυσικά ρώτησε και τον γιατρό!

 

Αλλο tip, αν θα θηλάσεις: εγώ έπαιρνα το μωρό στη θάλασσα στις διακοπές, φυσικά σε καλή σκιά και με σίτα. Και θήλαζα εκεί. Με το που θήλαζα έμπαινα στην θάλασσα και όταν έβγαινα έκανα ντουζ στις ντουζιέρες να φύγει το αλάτι και άλλαζα για να είναι ζεστό στον επόμενο θηλασμό. Αν είναι κρύο δεν βγαίνει το γάλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαλιστα. Νομιζω πως σιγουρα αλλιως ειναι με καισαρικη αλλιως με φυσιολογικο...ας μας πει καμια που γεννησε με φυσιολογικο τι γινετε..γιατι πρωτα ο Θεο για φυσιολογικο παω.καλα δεν τρελαινομαι κ για τα μπανια αλλα εχω 3 χρονια να κανω...εχω ενα μωρακι 16 μηνων οποτε καταλαβαινετε πως και 2 προιγουμενα καλοκαιρια δεν εκανα..φυσικα δεν με ενοχλει καθολου απλος ρωταω για να ξερω τι γινεται..

Link to comment
Share on other sites

Γιαννα μου κι εγω Αυγουστο γεννησα προπερσι και τωρα παλι τελη Ιουλιου θα γεννησω.. μπανια στην εγκυμοσυνη δεν εκανα ουτε τωρα θα κανω.. ειχε πει ο γιατρος οτι γενικα σαςν γυμναστικη ειναι η καλυτερη για την εγκυο αλλα να προσεχω να εχουν ζεστανει καλα τα νερα, να ειναι καθαρα και τρεχα γυρευε! οποτε δεν εκανα για να ειμαι ασφαλης, ειχα και τον γιατρο μακρυα, δεν ηθελα να ρισκαρω! οσο για μετα τον τοκετο, γεννησα φυσιολογικα και ο γιατρος μου ειπε οτι οταν σαραντισω μπορω να κανω αρκει να μην εχω καθολου αιμα, να μην εχω πονο και φυσικα να μην εχω ραμματα. αν δηλαδη η ευαισθητη περιοχη ειναι καθαρη να μην ανησυχω. Βεβαια παρολα αυτα δεν εκανα μπανιο, δε με τραβουσε καθολου η θαλασσα, πηγαινα ομως για καφεδακι και επαιρνα τη δροσια μου! εκανα μπολικα μπανια μια και καλη την επομενη χρονια με τον μπεμπη. με το καλο λοιπον!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που γέννησα φυσιολογικά έκανα μπάνιο κανονικά. Στις 20 μέρες με είδε ο γιατρός μου και είχα αναρρώσει πλήρως οπότε μου επέτρεψε να μπω στη θάλασσα. Νομίζω πως είναι θέμα γιατρού (να επιβεβαιώσει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα) αλλά και οργανισμού. Σε κάθε περίπτωση η θάλασσα πρέπει να είναι καθαρή και ζεστή. Παρεπιπτόντως όταν είπα στη μαμά μου ότι θα μπω στη θάλασσα φρίκαρε!

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Δια φορες γνωμες δηλαδη.. Νομιζω πως ειναι θεμα οργανισμου τελικα κ γιατρου..αν το σωμα σου ανναρωσει γρηγορα χωρις να εχεις ραμματα κλπ ισως κ να κανει να μπεις.. Και εμενα δεν το βλαπω να με τραβαει..ασε που ειναι κ μακρυα..κ στην εγκυμοσυνη μου ειχε πει ο γιατρος τα ιδια..καθαρη θαλασσα ζεστα νερα κ τρεχα γυρευε που λεει κ η φιλη παραπανο.. Κ εσυ αγορομανα ε?ποσα εχεις?2-3?

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Δια φορες γνωμες δηλαδη.. Νομιζω πως ειναι θεμα οργανισμου τελικα κ γιατρου..αν το σωμα σου ανναρωσει γρηγορα χωρις να εχεις ραμματα κλπ ισως κ να κανει να μπεις.. Και εμενα δεν το βλαπω να με τραβαει..ασε που ειναι κ μακρυα..κ στην εγκυμοσυνη μου ειχε πει ο γιατρος τα ιδια..καθαρη θαλασσα ζεστα νερα κ τρεχα γυρευε που λεει κ η φιλη παραπανο.. Κ εσυ αγορομανα ε?ποσα εχεις?2-3?

γιαννα μου ενα αγορακι εχω και αλλο ενα αγορακι στην κοιλιτσα, ειμαι 27η εβδομ τωρα! αγορομανα ομως με φωναζαν καποιες φιλες απο παλια γιατι λενε με εκοβαν για φατσα που μονο γιους μπορει να κανει:rolleyes::rolleyes: με το καλο και εσενα λοιποιν το μπεμπακι σου!!!!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας!!να ρωτησω και εγω κατι?και εγω 27 εβδομαδων ειμαι και γενναω τον αυγουστο.πρεπει να αγορασω μακρυμανικα και μακρυποδαρα κορμακια?στο δωματιο θα εχω σιγουρα κλιματισμο γιατι το σπιτι μου ειναι μονοκατοικια και εχει τρομερη ζεστη.θα τη σκεπαζω με πικε κουβερτακι η σεντονι??

Link to comment
Share on other sites

Το νεογέννητο αισθάνεται ακόμα πιο έντονα τη ζέστη από εσένα. Οπότε σίγουρα όχι μακρυμάνικα φορμάκια. Μπορείς να το σκεπάζεις με σεντονάκι σε κλιματιζόμενο χώρο. Εγώ του φορούσα φανελάκια ή φορμάκια καλοκαιρινά και καλτσάκια (όση ζέστη και να έκανε). Με το καλό το μωρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Allen εχθες πηγα στο γιατρο μου κ τον ρωτησα τα ιδια. Μου ειπε να παρω για απο μεσα κοντομανικα φορμακια κ μακριμανικα ολοσωμα κορμακια λεπτα βαμβακερα για απεξω απο το φορμακι..γιατι λεει τα μικρα κρυωνουν ασε που υπαρχει κ κλιματισμοσ...κ ενα κατοσεντονο κ ενα πανοσεντονο κ μια κουβερτουλα πικε...καλυτερα ρωτα τον γιστρο σου η την μαια να σου σημειωσει τι χρειαζεσαι αναλογος σε ποιο νοσοκομειο θα γεννησεις κ τι σου παρεχουν εκει... Ηρθε η ωρα να φτιαξουμε βαλιτσα...ααααα yesss !

 

Αγορομαμη κ εγω εχω εναν γιο 16 μηνων κ ειμαι 31 εβδομαδων στον δευτερο...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα, εγω προσωπικα θεωρω οτι ο καταλληλοτερος για τετοιου ειδους επισημανσεις ειναι ο παιδιατρος και μονο!!! Να σημειωσω επισης, πως τα νεογεννητα και γενικα τα μωρακια εχουν 1-2 βαθμους μεγαλυτερη θερμοκρασια απο αυτη των ενηλικων, και δεν μπορουν να ανεχτουν με τιποτα τη ζεστη, συνεπως θελουν ελαφρυ ντυσιμο και κλιματιζομενο χωρο (εαν ειναι εφικτο), οποτε σας εφιστω την προσοχη (συμβουλη μου) !!!

 

Με το καλο κοριτσια μου!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

προσωπικά δεν θα πήγαινα για τους εξης λόγους

1ον το παιδι δεν κάνει να ειναι κάτω απο τον ηλιο ακομα και υπο σκια.. ειναι πολυ βρεφος και δεν ειναι σε θεση για παραλιες..

2ον πολλά μικρόβια. δεν θα το διακυνδηνευα..

3ον θα εισαι τοσο πολυ κουρασμενη που μονο θαλλασα δεν θα σκέφτεσαι...

να σου πως εχω 2 κορες .. η πρωτη μου γεννηθηκε 1.8 και ουτε που το σκεφτομουν για θαλλασα... και η δευτερη ειναι ουτε 3 μηνων επίσης δεν θα την πάω για μπανιο φετος... γενικά θελει πολυ προσοχη..

αν θελησεις να πας τελικά και παρεις μαζι και το μπεμπε θα μιλήσεις και με το παιδιατρο και με τον γυναικολογο σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Allen εχθες πηγα στο γιατρο μου κ τον ρωτησα τα ιδια. Μου ειπε να παρω για απο μεσα κοντομανικα φορμακια κ μακριμανικα ολοσωμα κορμακια λεπτα βαμβακερα για απεξω απο το φορμακι..γιατι λεει τα μικρα κρυωνουν ασε που υπαρχει κ κλιματισμοσ...κ ενα κατοσεντονο κ ενα πανοσεντονο κ μια κουβερτουλα πικε...καλυτερα ρωτα τον γιστρο σου η την μαια να σου σημειωσει τι χρειαζεσαι αναλογος σε ποιο νοσοκομειο θα γεννησεις κ τι σου παρεχουν εκει... Ηρθε η ωρα να φτιαξουμε βαλιτσα...ααααα yesss !

 

Αγορομαμη κ εγω εχω εναν γιο 16 μηνων κ ειμαι 31 εβδομαδων στον δευτερο...

ευχαριστω για τις απαντησεις σας!θα μιλησω και με παιδιατρο πριν γεννησω!ναι γιαννα μου πλησιαζει η ωρα!ειδικα εσυ..λιγο ακομα σου εμεινε!!ανυπομονω!!!με το καλο τα μωρακια μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα η μητέρα μου μου έλεγε πως το πρώτο μου καλοκαίρι (γεννήθηκα Ιούνιο) δεν άντεχα να κοιμηθώ στην καλαθούνα απ 'τη ζέστη κι έκλαιγα συνέχεια. Ηρεμούσα μόνο όταν μ' έβαζαν στο κρεβάτι που ήταν πιο δροσερά. Άρα μήπως είναι υπερβολή τα μακρυμάνικα καλοκαιριάτικα;

 

Κι επίσης, βασικός κανόνας για μωρά δεν είναι πως τα ντύνουμε όπως ντυνόμαστε κι εμείς; αν ζεσταινόμαστε εμείς ζεσταίνεται κι αυτό κ.ο.κ.;

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα η μητέρα μου μου έλεγε πως το πρώτο μου καλοκαίρι (γεννήθηκα Ιούνιο) δεν άντεχα να κοιμηθώ στην καλαθούνα απ 'τη ζέστη κι έκλαιγα συνέχεια. Ηρεμούσα μόνο όταν μ' έβαζαν στο κρεβάτι που ήταν πιο δροσερά. Άρα μήπως είναι υπερβολή τα μακρυμάνικα καλοκαιριάτικα;

 

Κι επίσης, βασικός κανόνας για μωρά δεν είναι πως τα ντύνουμε όπως ντυνόμαστε κι εμείς; αν ζεσταινόμαστε εμείς ζεσταίνεται κι αυτό κ.ο.κ.;

και εγω ετσι το σκεφτομαι αλλα δε ξερω για το βραδυ που θα λειτουργει το κλιματιστικο..το πολυ πολυ να παρουμε τοτε αν χρειαστει!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα αρχές Σεπτέμβρη και μέχει 20 Αυγούστου ήμουνα κυριολεκτικά μέσα στην θάλασσα. Την άλλη φορά γέννησα 4 Ιουνιου και κατά το τέλος Ιουνίου ξεκινήσαμε τα μπάνια. Φυσιολογικά γέννησα και τις δύο φορές. Απλά πηγαίναμε μόνο απόγευμα λόγω ήλιου. Ως εγκυμονούσα καθόμουν πάντα σε καρεκλάκι και άλλαζα συνεχώς το κάτω μαγιό (για τους μύκητες). Ως λεχόνα ο γιατρός μου έιχε πεί κανένα πρόβλημα. Tip προσοχή φυσικά στο που θα πας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που περιμένω μες τον Ιούλιο λέω να μην το ρισκάρω, εδώ δεν επιτρέπεται να κάνεις μπάνιο στη μπανιέρα, μόνο ντους, όσο είσαι λεχώνα, θα σου κάνει καλό να μπεις στη θάλασσα που δεν ξέρει τι έχει πλέον; Ούτε νομίζω πως μπορώ με μωρό ασαράντιστο να έχω πρόσβαση σε τόσο "παρθένες" παραλίες, οπότε ας είμαστε καλυτερα σίγουροι.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμενα μου εχουν πει οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα, αρκει να ειναι καθαρη η θαλασσα, να εχει δωσει το ΟΚ ο γιατρος και να προσεχουμε τα βασικα (ντουζ και στεγνο μαγιο μολις βγουμε, δεν καθομαστε στην αμμο, πινουμε νερο, προστατευομαστε απο τον ηλιο κλπ).

Εγω μαλλον δεν θα εχω την δυνατοτητα γιατι δεν ειμαι και τοσο κοντα σε παραλια της προκοπης που να με τραβαει, ομως αν εμενα σε κανενα νησι θα πηγαινα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πάντως - για να επαναφέρω το θέμα - νιώθω πολύ τυχερή που γεννήθηκε καλοκαίρι ο μπέμπης μας, είναι πιο εύκολα κάποια πρακτικά θέματα: δεν έχεις να φορέσεις μακριά μανίκια σ' ένα βρέφος μια σταλιά, δε χρειάζεται ν' ανοίξεις φορμάκι ΚΑΙ ζιπουνάκι για να το αλλάξεις, όταν κάνεις μια ώρα ακόμα ν' αλλάξεις μια πάνα, δεν έχεις τόσο άγχος μη σου κρυώσει στο μπάνιο όταν ακόμα μαθαίνεις πώς να το κρατάς και πάει λέγοντας! :P

 

Εντάξει, μπάνια δεν έκανα, μόνο ηλιοθεραπεία, αλλά νομίζω πως δε μου στοίχισε τόσο όσο περίμενα, η χαρά μας για το μωρό τα εξαφάνισε όλα!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...