Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεγαλη Χοριακη!!


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα!!

Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι πραγματικα εχω αγχωθει πολυ.

Τελευταια περιοδος 18/3/14 με 25 κυκλο.

Εκανα την πρωτη χοριακη την προηγουμενη Τριτη με 4 μερες καθυστερηση και ηταν 587,9.

Περνω τηλ τον γιατρο και μου λεει κανε αλλη μια την επομενη Τριτη και μετα παρε με τηλεφωνο γιατι ακομα ειναι νωρις και δεν θα φανει κατι.

Εκανα λοιπον χτες και η τιμη της ηταν 9226,9.

Παω σημερα να παρω τα αποτελεσματα απο την μικροβιολογο και μου λεει ειναι πολυ μεγαλη η χοριακη, κανονικα θα επρεπε να ειναι 500-6000.

Δεν λεω οτι θα εχεις καποιο θεμα απλα οφειλα να το πω...

Εχω αγχωθει πολυ...λετε να ειναι προβλημα που ειναι τοσο μεγαλη?

Πηρα τον γιατρο για να κλεισω ραντεβου αλλα μου ειπε η γραμματεας να παρω σε μια ωρα γιατι ηταν εκτος γραφειου......

Κοντευω να σκασω κοριτσια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια καλημερα!!

Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι πραγματικα εχω αγχωθει πολυ.

Τελευταια περιοδος 18/3/14 με 25 κυκλο.

Εκανα την πρωτη χοριακη την προηγουμενη Τριτη με 4 μερες καθυστερηση και ηταν 587,9.

Περνω τηλ τον γιατρο και μου λεει κανε αλλη μια την επομενη Τριτη και μετα παρε με τηλεφωνο γιατι ακομα ειναι νωρις και δεν θα φανει κατι.

Εκανα λοιπον χτες και η τιμη της ηταν 9226,9.

Παω σημερα να παρω τα αποτελεσματα απο την μικροβιολογο και μου λεει ειναι πολυ μεγαλη η χοριακη, κανονικα θα επρεπε να ειναι 500-6000.

Δεν λεω οτι θα εχεις καποιο θεμα απλα οφειλα να το πω...

Εχω αγχωθει πολυ...λετε να ειναι προβλημα που ειναι τοσο μεγαλη?

Πηρα τον γιατρο για να κλεισω ραντεβου αλλα μου ειπε η γραμματεας να παρω σε μια ωρα γιατι ηταν εκτος γραφειου......

Κοντευω να σκασω κοριτσια!!

 

η αδερφή μου έκανε χοριακή με 4 μέρες καθυστέρηση και έδειξε 10.800. τελικά ήταν δίδυμα...

Link to comment
Share on other sites

η αδερφή μου έκανε χοριακή με 4 μέρες καθυστέρηση και έδειξε 10.800. τελικά ήταν δίδυμα...

 

καλημερα!η χοριακη οταν ειναι αρκετα μεγαλυτερη απο το φυσιολογικο δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα...απλα κατα πασα πιθανοτητα ειναι παραπανω απο 1 μωρακι στη κοιλιτσα...

Link to comment
Share on other sites

Σοφη μου 1ον εμεις δεν εχουμε ιστορικο με διδυμα. Και δευτερον δεν εχω τοσο τεραστια χοριακη απο τις 4 μερες καθυστερηση..

Ειναι ομως πολυ παραπανω απο αυτο που θα επρεπε να ειναι... :(

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!η χοριακη οταν ειναι αρκετα μεγαλυτερη απο το φυσιολογικο δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα...απλα κατα πασα πιθανοτητα ειναι παραπανω απο 1 μωρακι στη κοιλιτσα...

 

Απλα διαβαζα κατι στο ιντερνετ και ελεγε οτι αν ειναι αυξημενη η χοριακη μπορει να σημαινει διδυμα, μυλη κυηση ή κατι αλλο που δεν θυμαμαι.

Εχω τρομοκρατηθει..

Νομιζα οτι απλα απο γυναικα σε γυναικα αλλαζει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλα διαβαζα κατι στο ιντερνετ και ελεγε οτι αν ειναι αυξημενη η χοριακη μπορει να σημαινει διδυμα, μυλη κυηση ή κατι αλλο που δεν θυμαμαι.

Εχω τρομοκρατηθει..

Νομιζα οτι απλα απο γυναικα σε γυναικα αλλαζει..

 

δεν νομιζω να ειναι κατι ανησυχητικο...εχετε στην οικογενεια σας κληρονομικοτητα με διδυμες κυησεις?????ποσο εισαι???

Link to comment
Share on other sites

Σοφη μου 1ον εμεις δεν εχουμε ιστορικο με διδυμα. Και δευτερον δεν εχω τοσο τεραστια χοριακη απο τις 4 μερες καθυστερηση..

Ειναι ομως πολυ παραπανω απο αυτο που θα επρεπε να ειναι... :(

 

ποιες ημερομηνιες εκανες τις χοριακες κ θα σ πω...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η χοριακη σου..με μεγαλη χχοριακη δεν αχω ακουσει να υπαρχει προβλημα..συνηθως η μικρη χοριακη μας ανυσηχει..βεβαια γιατρος δεν ειμαι..αυτος θα σου πει καλυτερα..

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές της χοριακής θα δείξουν κάτι μόνο αν ξανακάνεις με διαφορά 2-3 ημερών στο ίδιο εργαστήριο. Μια εβδομάδα απόσταση είναι πολύ μεγάλο διάστημα για να βγουν αξιόπιστα συμπεράσματα.

 

Επίσης να σου θυμίσω ότι οι φυσιολογικές τιμές ενός εργαστηρίου μπορεί να διαφέρουν από εκείνες άλλων εργαστηρίων. Για χθες που ήσουν 36 ημερών, θα βρεις φυσιολογικές τιμές πολύ μεγαλύτερες από τις 6000 που σου έδωσε το δικό σου εργαστήριο. Στο http://www.babymed.com/hcg-level-in-early-pregnancy αναφέρει 3.400-8.450- πολύ κοντά δηλ. στη δική σου τιμή.

 

Καθόλου να μη σκάσεις! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια χαρα ειναι η χοριακη σου..με μεγαλη χχοριακη δεν αχω ακουσει να υπαρχει προβλημα..συνηθως η μικρη χοριακη μας ανυσηχει..βεβαια γιατρος δεν ειμαι..αυτος θα σου πει καλυτερα..

 

Με τρομαξε η μικροβιολογος.

Ενω χτες στο τηλ μου ειπε οτι ειναι ολα καλα, σημερα που πηγα να της παρω μου λεει "ειναι πολυ μεγαλη η χοριακη σου, παραπανω απο οσο θα επρεπε...δεν στο λεω για κακο απλα οφειλω να στο πω"

:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

η χοριακη σου συμφωνα με τις ημερομηνιες θα επρεπε να ηταν 5000.αλλα μην ανησυχεις..οπως ειπε κ η γιαννα στις μεγαλες χοριακες συνηθως δεν υπαρχει θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές της χοριακής θα δείξουν κάτι μόνο αν ξανακάνεις με διαφορά 2-3 ημερών στο ίδιο εργαστήριο. Μια εβδομάδα απόσταση είναι πολύ μεγάλο διάστημα για να βγουν αξιόπιστα συμπεράσματα.

 

Επίσης να σου θυμίσω ότι οι φυσιολογικές τιμές ενός εργαστηρίου μπορεί να διαφέρουν από εκείνες άλλων εργαστηρίων. Για χθες που ήσουν 36 ημερών, θα βρεις φυσιολογικές τιμές πολύ μεγαλύτερες από τις 6000 που σου έδωσε το δικό σου εργαστήριο. Στο http://www.babymed.com/hcg-level-in-early-pregnancy αναφέρει 3.400-8.450- πολύ κοντά δηλ. στη δική σου τιμή.

 

Καθόλου να μη σκάσεις! ;)

 

Το θεμα ειναι οτι τωρα ειμαι στην 35 εβδομαδα που λεει μεχρι 6,530.

Αφου η τελευταια περιοδος ηταν στις 18/3 τωρα ειμαι 5 εβδομαδων και 1 μερας..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου μην αγχώνεσαι από τώρα, όλα καλά φαίνονται, απλά το εμβρυάκι σου μπορεί να "γραπώθηκε" από την μήτρα νωρίς και να έχει ήδη πιασει καλά αγγεία και αιματώνεται πολύ πολύ καλά!

Ετσι κι εμένα μου έλεγε η μικροβιολόγος στο δεύτερο, δίδυμα κλπ βλακείες- ένα είχα κι όλα εξελίχθηκαν τέλεια.

 

Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια, με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και με το καλο!!! καταρχην μπορει να ειναι διδυμα,.. κατα δευτερον μπορει το μικροβιολογικο σε καποια απο τις μετρησεις να εχει κανει λαθος, μου εχει συμβει δυο φορες να μου κανουν λαθος τη χοριακη.. στην πρωτη μου εγκυμοσυνη μου την εβγαζε δπλασια απο οτι επρεπε να ειναι και μου ελεγε ο μικροβιολογος οτι εχω σιγουρα διδυμα, και με εστειλε ο γυναικολογος να κανω αλλου χοριακη οπου μου την εκαναν σωστα. σε δευτερη εγκυμοσυνη μου ειχαν πει οτι ηταν αρνητικη και μετα με εψαχναν στα τηλεφωνα να μου πουν οτι ειχαν κανει λαθος και τελικα ημουν εγκυος. μην αγχωνεσαι σε καθε περιπτωση αφου ανεβαινει η χοριακη, νουμερα ειναι, αλλωστε ανεβαινει και αυτο ειναι το σημαντικοτερο! με το καλοοοοοοοο!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μη δίνεις τόση σημασία σε γενικά νούμερα. Αυτό που έχει σημασία είναι ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ρυθμός αύξησης της χοριακής. Τα νούμερα είναι πολύ γενικά. Αν μια γυναίκα είχε ωορρηξία την 11η μέρα του κύκλου και μια άλλη την 21η μέρα του κύκλου, την 36η μέρα θα έχουν πολύ διαφορετικές τιμές χοριακής, ενώ και τα δυο έμβρυα είναι υγιέστατα και η κύηση προχωράει ομαλά.

 

Αν κάνεις 2 μετρήσεις με διαφορά 2-3 ημερών στο ίδιο εργαστήριο και δεις ότι έχει ανέβει από 9.000 στις 10000, τότε να ανησυχήσεις.

 

Θα σου πω και τη δική μου εμπειρία. Στην 1η εγκυμοσύνη, η 1η χοριακή ήταν 59. Η 2η χοριακή (3 μέρες αργότερα) ήταν γύρω στα 75. Στεναχώρια εγώ... :-( Έλα όμως που η τρίτη (2-3 μέρες αργότερα) ήταν πάνω από 300. Την 1η χοριακή την είχα κάνει σε διαφορετικό εργαστήριο απο τις υπόλοιπες. Από κει που στεναχωριόμουν που είχα πολύ μικρή αύξηση, οι επόμενες χοριακές είχαν πολύ μεγάλη αύξηση, σύμφωνα με τις τιμές που "έπρεπε" να έχω. Άρχισα και εγώ να διαβάζω για δίδυμα και μύλη κύηση. Τελικά είχα μόνο ένα έμβρυο υγιέστατο. Όλα πήγαν καλά.

 

Στην 2η εγκυμοσύνη, έκανα μόνο μια χοριακή, αλλά ταλαιπωρήθηκα με τους υπερήχους. Πήγα την 1η φορά 5+5ημ, δεν ακούσαμε καρδούλα. Πήγαμε την 2η φορά 6+5 ημ, δεν ακούσαμε πάλι καρδούλα. Κλάμματα εγώ...να σκέφτομαι την απόξεση. Την 3η φορά, 7+5 ημ ακούσαμε καρδούλα. Όλα καλά, η μπεμπούλα μου υγιέστατη.

 

Θέλω να σου πω ότι αν δεν έχεις σοβαρά στοιχεία που δείχνουν ότι σίγουρα υπάρχει πρόβλημα, μη χαλάς τη διάθεσή σου και τη χαρά της εγκυμοσύνης. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια για το κουραγιο που μου δινετε<3

Ισως αγχωνομαι τσαμπα. Πραγματικα μακαρι να εχετε δικιο.

Το βρηκα τον γιατρο, μου εκλεισε ραντεβου η γραμματεας του σημερα στις 6:45.

Εννοειται οτι μετα θα σας ενημερωσω.

Χαιρομαι που βλεπω και αλλες κοπελες που ειχαν παρομοια κατασταση με εμενα και τελικα γεννησαν υγιεστατα μωρακια :D

Καρδουλα δεν περιμενω να ακουσουμε απο τωρα, αλλα εστω να δω οτι ολα προχωρανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια για το κουραγιο που μου δινετε<3

Ισως αγχωνομαι τσαμπα. Πραγματικα μακαρι να εχετε δικιο.

Το βρηκα τον γιατρο, μου εκλεισε ραντεβου η γραμματεας του σημερα στις 6:45.

Εννοειται οτι μετα θα σας ενημερωσω.

Χαιρομαι που βλεπω και αλλες κοπελες που ειχαν παρομοια κατασταση με εμενα και τελικα γεννησαν υγιεστατα μωρακια :D

Καρδουλα δεν περιμενω να ακουσουμε απο τωρα, αλλα εστω να δω οτι ολα προχωρανε καλα.

 

και εγω ειμαι 5+5 και εχω ραντεβου στο πρωτο υπερηχο την Δευτερα...ολα καλα θα πανε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειμαι 5+5 και εχω ραντεβου στο πρωτο υπερηχο την Δευτερα...ολα καλα θα πανε!!!!!

 

Καλησπέρα

Και εγώ ειχα χοριακη 150.000 περίπου και ειχα αγχωθει γιατί υπολογιζα 5 εβδομάδων περίπου βάση τελευταίας περιόδου και τελικά ήμουν 9 εβδομάδων γιατί η τελευταία περίοδος ήταν αποκόλληση.Ευτυχως όλα πήγαν καλά και τώρα έχω μια μπεμπα 4 μηνών και 8 κιλών!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια :D

Ο γιατρος ειπε οτι ειναι εδνομητριο και γενικα ειναι ολα οπως θα επρεπε να ειναι.

Ειδαμε Σακο 9,9mm και Λεκ. Ασκος 2,7mm.

Ειμαι πολυ χαρουμενη.

Μου ειπε να παω παλι σε 2 εβδομαδες για υπερηχο να ακουσουμε καρδουλα!!!

Ευχομαι να πανε ολα καλα.

Να ρωτησω...επειδη πριν κανω τον υπερηχο μου ειπε και ο γιατρος για διδυμη κυηση...θα ειχε φανει στον υπερηχο απο τωρα? Ή ειναι πολυ νωρις και θα φανει πιο μετα αν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια :D

Ο γιατρος ειπε οτι ειναι εδνομητριο και γενικα ειναι ολα οπως θα επρεπε να ειναι.

Ειδαμε Σακο 9,9mm και Λεκ. Ασκος 2,7mm.

Ειμαι πολυ χαρουμενη.

Μου ειπε να παω παλι σε 2 εβδομαδες για υπερηχο να ακουσουμε καρδουλα!!!

Ευχομαι να πανε ολα καλα.

Να ρωτησω...επειδη πριν κανω τον υπερηχο μου ειπε και ο γιατρος για διδυμη κυηση...θα ειχε φανει στον υπερηχο απο τωρα? Ή ειναι πολυ νωρις και θα φανει πιο μετα αν ειναι?

 

Με το καλό!!!!!! μπράβο!!!!!

Εάν είναι στον ίδιο σάκο μπορεί και να φανεί αργότερα. Αν ήταν δύο διαφορετικοί σάκοι θα το είχε δει κατά 90%. Ετσι ξέρω από φίλη μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...